WIMÜi WE» M IDVEETEItTIIBLID. Verloting! 4e Jaargang. Dinsdag 3 Augustus 1886. No. 912. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen icn- sn Blgegiseite feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommeri 5 t Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dc xublicite Etrang'èr» G. L. DA DBE Sf Co., J Oil. F. J ONESSusr."ar ij:, S-lbis Faubourg Montmartrs. fan 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddag» IS uorj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal vwteuxt van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijüe 2e deur. Geopend dagelijks vau 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doaatonrs en leden do? Nederlandsclie Maatschappij tor bevorderiug van Nyverheid hebben yartosn van diploma vryen toegang, donateorB met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'rontzijde van het Pavi josn op) het torras. Geop, dag. v 104 uHr. Toegang 25 ct. j>. persoon. Donateur» en f§i«nder Nederlandeche Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donaten» nut gezoischap, loden mot I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voaiftl ?aa Nederland en meer byzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopoud dagelijks, uitgonoaien Zaterdag, Zon on Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoou. üoorlooponde toegangskaarten voor oen geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 10—3 uur tegen botaliug van 25 cents per persoon, alleen Of loniagen kosteloos vaa 124 nur, de everige Christelijke foeatdagoa tegen betaling van 25 centB per persoon. Kinderen beuoden de 8 jarou wordan in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleidt. Weveirs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—3 uur. Teylsrs bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag -on Zatordag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoa«l' - #W J /I T zI.'.. -3 - 3tf .uZ TlHrh I O IT.. K.v O O - T'l.lhll 1.1 .- A.Vl' ...lï Woensdag en Zaterdag van S—4 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag 1 u'-r. Toegang (deur Oudegroenmarkt) De Verloting1 van vier voorwer pen voor huishoudelijk gebruik, heeft heden middag ten één ure plaats gehad. De uitslag is als volgt.: Op No. Uïfl'S is gevallen een Japausch verlakte Tafel. Op No. 140 een leuningstoel. Op No. 830 een pananttafeltje en Op No. 11)86 twee bloempotten op standaards. De voorwerpen kunnen tegen vertoon van het lot voor den hou der ervan of diens gevolmachtigde aan ons bureau Kleine Houtstraat 9 worden afgehaald. Dn ADMtNISTlATffi. De procureur-generaal bij het Hof <7an appèl ie Brussel heeft een circulaire gericht aan al de officiers van justitie in België. Daar in worden van hen zoo volledig mogelijk inlichtingen verlangd, om trent de vraag of binnen hun res sort ook werkmans-vereenigingen van plan zijn aan de voorgenomen manifestatie van 15 Augustus deel te nemen en, zoo ja, hoe groot on geveer het getal der deelgenooten zal zijn, benevens de namen, het beroep, de woonplaats en de ante- eedenten der leiders. Verder ver langt de procureur-generaal opgave van alles wat hem dienstig kan zijn om het karakter der manifes tatie te leeren kennen. Vóór de manifestatie zal nog een groote meeting te Brussel plaat3 hebben. De vechtpartijen tusschen Oran jemannen en Nationalisten te Belfast werden Zaterdag avond hernieuwd. De politie gaf vuur op het grauw, dat van weerszijden met steenen wierp. Een jongen werd gedood en verscheidene personen werden ge kwetst. Te' middernacht was de orde hersteld. Luidens particuliere berichten uit Weenen moet de Oostenrijksche Keizer, nadat ICaluoky hem om trent de ontmoeting te Kissingen verslag had gedaan, zich hoogst bevredigend over den algemeenen po- litieken toestand hebben uitgelaten. De vorst van Bulgarije heeft eene Bulgaarsche commissie be noemd voor de herziening der grond wet van Rumelië. De Turksche ge delegeerden zijn naar Sofia vertrok ken. De Spaansehe minister van fi nanciën heeft aan den minister president een brief geschreven waarin hij hem zijn besluit mede deelt om zijne plaats in het Kabi net onverwijld te verlaten. Hierop zijn de Spa&nsche fondsen in de coulissen 1/s, .pet. gedaald. Het ontslag wordt aangeno men. Omtrent zijn opvolger is nog niets beslist. De Correspondentia noemt als zoodanig den senator Arostegui. De Correo gelooft dat de minister van binnenl. zaken de por tefeuille van fiuanciën en Sagasta die van binnenl. zaken zal overne men. De Impartial zegt, dat de ministerieele crisis Vrijdag uitbrak, zoodra de ministerraad was bijeen gekomen en waarin de minister van financiën, de heer Camacho, niet was verschenen. Hij schreef dat hij ziek was en voegde er bij, dat zijne ambtenooten in zijne afwezigheid te beter zouden kunnen beraadsla gen. Terwijl de ministerraad nog bijeen was, verliet de heer Camacho het ministerie van financiën en be gaf hij zich naar zijne particuliere woning. De minister-president Sagasta voelde zich te middernacht ziek ■en liet een geneesheer ontbieden. Telegrammen uit Washington melden, dat de Amerikaanscke con sul te Mexico bericht gezonden heeft omtrent nieuwe gewelddadige handelingen jegens Amerikanen. De Mexicanen hebben namelijk een paardendief, zonder op zijn hoeda nigheid van Amerikaansch burger te letten, doodgeschoten. Zooals be kend is, wordt in Mexico, waar de bevolking bijna den gansehen dag in den zadel doorbrengt, paardendief stal zwaar gestraft. De consul spoort de regeering te Washington aan 'tot onmiddellijk handelen. Haarlem, 2 Augustus 1886. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin had hedenmiddag alhier op het terrein voor de kazerne aan de Kleverlaan eene parade plaats van garnizoen en schutterij. Een groot aantal toe schouwers was aanwezig om dit wel oude maar toch altijd aantrek kelijke schouwspel gade te slaan. Het weder was uitstekend. De parade werd gecommandeerd door den majoor der huzaren, C. G. G. Vertholen de Salve de Bruneton. De inspectie werd verricht door den luit.-kolonel garnizoens- commandant W. Vleijsman. Vaneen aantal open bare gebouwen en ditmaal eens van een vrij aanzienlijk getal particuliere gebouwen woei de driekleur. "--^Gedurende de afgeloopen maand zijn Ütoör de politie alhier 61 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Juli van het vorig jaar was dit getal 51 dus 10 minder. Heden middag had alhier de aan besteding plaats van het bouwen van twee villa's aan den Dreef, voor rekening van den heer Moens al- bier. Er waren zes biljetten ingeko men. Hoogste inschrijver gebr. van Kampen alhier voor f23.800, laag ste inschrijver B. van Liemt voor f17.945, aan wien het werk is ge gund. Op het tweede gedeelte van de agenda der jaarvergadering van het werkliedenverbond «Patrimo nium# komt o. a. voor: Afschaffing van vaccinedwang; bevordering van Zondagsrust; strijd tegen de prostitutie, en wetboek op den arbeid. Bestrijding van het socialisme. Afschaffing der plaatsvervanging voor de nationale militie. Uitbreiding van kiesbevoegdheid. De afdeeliug Assen stelt voor dat «Patrimonium# groote iudustrieelen, fabrikanten en werkgevers of bazen opwekke, om zooveel mogelijk bouw stoffen enz. enz. te nemen, niet uit het buitenlandtevens dat zij ons Nederlandsch werkvolk den voor rang doe genieten boven de buiten landers; a. om de werkeloosheid in het vaderland te bestrijden; i. om onze werkliede i aan te moedi gen met hunnen arbeid en produc tie de buitenlanders op zijde te streveD, of te overtreffen; c. om nationaliteitsgevoel en vaderlands liefde te bevorderen. Donderdag 29 Juli werd op eene der bovenzalen van het café restaurant «Krasnapolsky» te Am sterdam, de elfde jaarlijksche alge- rr.eene vergadering gehouden van «de Nederlandsche vereeniging van spoorwegartsen. De voorzitter, Dr. Kios, opende de vergadering met eene rede over de pijnstillende en verdoovende midde len anaesthelicain de heelkundige spoor wegpractijk. Uit het verslag van den secreta ris-penningmeester bleek, dat het aantal leden met 10 was vermeerd en ook, dat de geldmiddelen der vereeniging in den besten staat ver keerden. Na eenige discussie werd beslo ten, aan de spoorwegmaatschappijen het verzoek te richten, om de meest gebruikelijke antiseptische verband- stoffen, in een afzonderlijken blik ken trommel op de stations beschik baar te stellen, terwijl daarbij een lijstje werd vastgesteld van de an- tiseptica, die volgens het oordeel der vergadering, bij voorkeur plaat sing in die trommels verdienden. Ten behoeve van de« Vereen, tegen Kwakzalverij» stond men vervolgens met algemeene stemmen uit de kas eene som van f25 toe. Het eerelid, dr. Gori, hield ten slotte een voordracht over «Secun daire antiseptis» en hare toepassing bij spoorwegongelukken, waarbij eenige toestellen, om verminkten te vervoeren, werden vertoond. De voor dracht van dr. Gori zal worden ge drukt. Te Amsterdam is de volgende kennisgeving afgekondigd De Burgemeester van Amsterdam, Overwegende, dat in een gedeelte der gemeente de openbare orde op diep te betreuren wijze is verstoord, en dat het in dien toestand noodig is algemeene voorschriften van politie uit te vaardigen; Overwegende, dat het venten en het verspreiden op den openbaren weg van nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken tot wanordelijkheden aanleiding geelt; Gelet op art. 187 der Gemeente wet; Verbiedt het venten en het ver spreiden op den openbaren neg van alle nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken. En is hiervan afkondiging ge schied waar het behoort, heden den 31sten Juli 1886. De Burgemeester voornoemd Van Tienhoven. Uit Amsterdam wordt gemeld: Het blijft voortdurend rustig, ook in de wijken waar Zondag en Maan dag jl. de grootste onrust heerschte. Door de politie worden dagelijks personen gearresteerd, die als bel hamels bij de ongeregeldheden her kend zijn. Dat getal is reeds tot een tamelijk cijfer geklommen. Aanvankelijk zullen de Noorder- kerk en de hoofdwacht op Den Dam nog door eene sterke macht infan terie bezet blijven. Onder de personen, die bij het Amsterdamsche oproer het le ven verloren, behoorde ook L. van Dijk, wiens stoffelijk overschot door socialisten werd ter aarde besteld, die him bij het graf als een der hunnen hulde brachten. Zijn dood wordt onder de advertentiën in Recht voor Allen op de volgende wijze bekend gemaakt: Heden overleed, lafhartig ver moord door de handhavers der wan ordeonze geliefde jongste zoon en broeder LEONARD VAN DIJK, bijna 19 jaar oud. Namens allen, Wed. Van DijkSchneider. Amsterdam, 26 Juli 1886. In de Amsterdamsche Ct. daaren tegen wordt van zijnen dood ken nis gegeven in eene advertentie van den volgenden inhoud Heden ontsliep, zeer noodlottig, mijn jongste Zoon en onze Broeder en Behuwdbroeder LEONARD VAN DIJK, in den ouderdom van 18 jaren. Smartelijk is bet verlies te meer,, daar zij hem beschuldigen van so cialistische denkbeelden, zelfs met de roode vlag geloopen te hebben, daar een ieder welke hem heeft gekend, kan aantoonen dat zulks lastertaal is en de ongelukkige als een braaf jongeling bekend stond. God sterke zijne Moeder, Broeder en zuster, Uit aller naam, Wed. L. Van DijkSchneider. Amsterdam, 26 Juli 1886. De toestand van den agent van politie Korfmaker, die de vorige week in de Looierstraat te Amsterdam zoo lafhartig werd mishandeld, en thans in het Binnengasthuis wordt verpleegd, is bevredigend. Naar de Amsterdammer ver neemt, is Zaterdagnacht ook de socialist Van de Stadt in hechtenis genomen. De soc. dem. Bond, afdeeling Amsterdam, stelde f 100 ter beschik king voor de betrekkingen der ge vallenen bij het oproer der vorige- week. Onder de Maandag gedooden bevindt zich volgens het Vliegend Blad ook de colporteur van Recht voor AllenKramer, die op de verga dering der sociaal-democraten, waar op dea heer Stork geschoten werd, een sabelhouw ontving. Een 13 jarige jongen uit de Goudsbloemstraat te Amsterdam die Vrijdagavond in de Marnixstraat op een wagen geklommen en daarvan afgevallen was, moest, deerlijk ge kneusd, per raderbaar naar het Binnengasthuis worden vervoerd. Een gerucht, gisteren te Am sterdam in omloop, dat Domela Nieuwenhuis te Leiden in hechtenis zou genomen zijn, is onjuist. Nieu wenhuis is nog in zijne woning in Den Haag. Waarschijnlijk heeft de huiszoe king in de socialistische drukkerij Excelsior aanleiding tot het gerucht gegeven. Er heeft zich te Amsterdam eene commissie gevormd, om giften in- te zamelen voor de betrekkingen van hen, die bij het oproer het le ven hebben verloren. In De Tijd leest men Reeds vóór een paar dagen ver namen wij, dat naar aanleiding van de jongste treurige tooneelen ver scheiden politieagenten te Amster dam hun uniform teruggezonden, m. a. w. hun ontslag genomen had den. Daar dit gerucht door opname in een paar bladen eene zekere be vestiging heeft gekregen, vinden ook wij geen reden meer er niet openbaarheid aan te geuen. Hun getal zou zelfs vrij groot wezen. Onbegrijpelijk is het niet, want de laatste tijden waren verre van roos_

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1