Verloting! 4e Jaargang. Woensdag 4 Augustus 1886. 9 No. 943. ABONNEMENTSPRIJS: ïsreoisijiit Dagelijks uitgenomen Zen- en algsmeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Ds vrouw van flea Smokkelaar. 'ioot Haarlem per maand40 Cents. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Wonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublieite Etramgère G. L, DATJ3E ijr Co., JOH. F. JONES, Suer., Parvjt, Slbit Faubourg Montmartre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letter» naar Plaateruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middag» 12 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal wuseum van het Paviljoen. Ingang aan de Droofzyde 2e denr. Geopend dagelykg van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en leden der Nederlaadsclie Maatschappij ter bevordering van rartoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden mot 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Pavï joen op het terrat. Geop, dag. v 104 uur. Toegaug 25 ct. p. •liender Nederlandache Maatschappij ter bevordering vaa Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs trut gezelschap, leden met 1 dame. Bisxehoppelyk museum voor kerkelijke oudheid, knust e j*n Nederland en meer byzonder van het Hsarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Z&tordag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 casts per persoon. Doorloopende toegangskaarten J 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het RaadhuisGeopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagoa van 10S uur tegen betaling van 25 cents landven kosteloos van 124 uur, de overige Ckristolijko feestdagen togen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegeinton; kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dan onde *2wïrx museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11uur. Teylers bibliotheek. Goopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Woensdag eu Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag 2—8 anr. Toegang (denr Oudegroenraarkt'l vry. Nijverheid hebb« If persoon. Dunatoar* el geschiedenis, vooili voor een geueel jaai per persoon, alleen Of r behoorlijk geleide. Printenhof. Gesplit Wij kunnen thans de namen me- dedeelen der prijswinners in de gisteren gehouden verloting: De heer W. GROEN, te Zand- voorl: Een Japansch verlakte tafel. De heer J. HARTOG, Tuil Een leuningstoel. De heer J. DE VRIES, iroedersteeg Een Mahoniehouten pe nanttafeltje. De heer CLAUSING, Smedestraat: Twee bloempotten op standaards. De Administratie. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het Feuilleton, waar mede in het nummer van Vrijdag a. s. een aanvang zal worden ge maakt, getiteldHet Gesticht van Dokter Janin, dook Ew. Aug-. König. De Redactie. De Brusselsche correspondent van de Kreuz Zeitung leidt uit de feiten, aangevoerd in eene circulaire van den Belgischen procureur-gene raal Bosch aan de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie af, dat de samenwerking tusschen de socia listen in het Noorden van Frank rijk, in België en in Nederland steeds duidelijker in het ficht treedt, i let denkbeeld eener internationale socialistenwet wint, volgens den correspondent, in Nederland blijk baar veld. Het Hof van cassatie heeft de drie onlangs gewezen arresten ge casseerd, als lo. tegen Van der Smissenafgevaardigdewegens moedwilligen manslag; 2o. tegen De zon was minder fel; het wa ter weerkaatste een rooden gloed, met gouden sprankende opper vlakte was zacht als fluweel, waar- tusschen purper vlamde. Vóór ons lagen de tuinen van Caderabbia, terrasvormig als de groote, decora tieve landschappen van de acht tiende eeuw, in zachte glooiing af- loopende naar het meer. De stoomboot, vertrokken van Como tegen den middag, was spoe dig aan de kleine haven, waar ik ze verwachtte. Wij voeren achtereenvolgens voor hij de villa's en hotels van Menag- gio, Bellano, aan den voet der Grigna en Rezzonico, bewaakt door Degand, Delannoy en Elise Dan- delin, wegens valschheid en oplich ting; en 3o. tegen Defuisseaux, wegens het verspreiden van den Catechismus des volks. De cassatie is geschied op grond dat een der gezworenen de kwaliteit van Belg mist. Alle drie zaken zullen weldra voor een ander Hof van gezworenen opnieuw behandeld worden. Het Engelsche Kabinet is thans voltallig. Sir Richard Cross is be noemd tot minister voor Indië, Stan hope tot minister van koloniën, en Stanley tot minister van koophandel. In de hofkringen te Berlijn wordt beweerd dat keizerin Augusta, wier gezondheid in den laatsten tijd niets te wenschen overlaat voornemens is bij gelegenheid der groote legeroefeningen, voor welke de keizer in het midden van Sep tember zich naar Elzas-Lotharingen begeeft, eenige dagen te Straats burg te vertoeven. - Uit Rusland wordt andermaal bericht, wat kort geleden tegenge sproken werd, dat prins en prinses Wilhelm, met den kroonprins van Oostenrijk en zijne gemalin, in het begin van September gedurende twee dagen de gasten zullen zijn van den Russischen keizer op het slot Lubochenko bij Skierniwiee. Graaf Kalnoky vertrekt Vrij dagavond of Zaterdagochtend naar Gastein. Naar men verzekert, heeft de koningin-regentes van Spanje de heeren Vega de Armijo en Canovas del Castillo bij zich ontboden. Te Barcelona is eene bijeenkomst van socialisten gehouden, waar hef tige redevoeringen tegen de bur gerij gehouden zijn. Eenige wan- zijn citadel uit de dertiende eeuw, een reusachtige ruïne, wier ge scheurde en gebrokkelde muren thans het zonlicht doorlaten en den helderen, blauwen horizon zicht baar laten door hunne tallooze ga ten en openingen. Dit gedeelte van de reis is heerlijk en bekoorlijk. Het meer Como ver toont meer bevalligheid en grootsch- heid dan het Maggiore-meer. De omringende bergen dompelen hun hoofd in het azuur des hemels en hun voet in het azuur der golven. Van alle Italiaansche meren be min ik dit het meest. Welke lieve, onbekende dorpjes liggen verscho len in de schilderachtige bochten, waar de trillende golfjes zachtkens den oever liefkozen. Welk een heerlijke siësta zou de geest daar smaken, rustende in het geurige groen Daar de Engelschen nooit op Zondag reizen, waren de eerste ordelijkheid of rustverstoring had er niet plaats. De koning van Portugal is in cognito, onder den naam van hertog van Guinares, vertrokken. Van Ply mouth begeeft de vorst zich recht streeks naar Osborne, waar hij twee dagen bij koningin Victoria zal doorbrengen. Daarna zal hij zich naar Londen begeven en ver volgens over VlissmgeD, naar 's-Hage, Kopenhagen en Stockholm. Daar 's kouings reis geen staatkundige beteekenis heett, zoo wordt hij ook door geen der ministers vergezeld. De koning zal den 27sten Septem ber te Lissabon terugkeeren. De hertog van Braganza is tijdens 's Kouings afwezigheid regent Aan de Times wordt uit Con- stantinopel geseind, dat men al daar algemeen overtuigd ie, dat eene herhaling van den strijd tusschen Servië en Bulgarije aanstaande is. De van officieele zijde geïnspireerde Tarik meldt, dat de Bulgaarsche regeeriug met spoed de reserve wapent en haar met oorlogsmate riaal naar de Servische grenzen zendt, waar ook de Servische re geeriug troepen bijeentrekt. Ook de verhouding tusschen de Porte en Bulgarije is verre van vriendschap pelijk. Volgens telegrammen van New- York beweren de Mexicaansehe oproerlingeu belangrijke voordeelen behaald te hebben. Haarlem, 3 Augustus 1886. Een wedstrijd in 't zwemmen be hoort te dezer stede zeker wel niet tot het alledaagsche. Het was dan plaatsen der boot leeg; op de tweede plaats was het vol boeren en boerin nen in Zondagskleeren, allen vroo- lijk lachend, zingend, druk babbe lend, met levendige gebaren en nu en dan luid schaterend, gelukkig te leven en niets te doen te hebben, met alle zorgeloosheid der volken die opgroeien in een land vol zon. Slechts een oude vrouw, die van de anderen afgezonderd zat, toonde een ernstig gelaat. OnDewegelijk als een standbeeld, hield zij strak de oogen gericht op een kleine landtong, die grooter werd naarmate wij vorderden. Ik zag haar nieuwsgierig aan, terwijl ik op het dek wandelde; want zij had geen gewoon gezicht, en ik bewonderde de oorringen en het halssnoer, die zij droeg. Dit halssnoer, bestaande uit muntstuk ken met de beeltenis van Maria Theresia, herinnerde mij die, welke ik de vrouwen in Bosnië en aan ook geen wonder dat in de zwem en badinrichting aan de Houtvaart Zaterdag tal van heeren en jonge lieden aanwezig waren om aan een dergelijken wedstrijd, welke bestond in het snelz wemmen op den rug en op den buik, alsmede het duiken, deel te nemen. De aanvang was bepaald op één uur. De wedstrijd was verdeeld in twee afdeelingen. Aan de eerste werd deelgenomen door heeren geabon- neerden hoven de 16 jaar, aan de tweede door jongelieden beneden de 15 jaar. De eerste afdeeling bestond: a. snelzwemmen op den buik, lengte der baan 90 meter; b. snelzwem men op den rug, lengte der baan 60 meter; c. duiken: het van den bodem opduiken van een man 'je, zwaar 10 kilo, dat op een afstand van 15 meter van de springplank te water werd gelaten en in den kortsten tijd aan den wal moest teruggebracht worden. De tweede afdeeling bestond uit: a. snelzwem men op den buik, leDgte der baan 60 meter; b. snelzwemmen op den rug, lengte der baan 30 meter. Aangegeven hadden zich 29 heeren en 11 jongelieden. Door de heeren P. C. André de la Porte, B. Nachenius, jhr. J. J. Sandberg, A. J. van der Stêur, J. Pander en A. A. Sprenger waren voor de eerste afdeeling verschil lende prijzen uitgeloofd, terwijl voor de tweede afdeeling vier prijzen door den heer Sprenger beschikbaar werden gesteld. De prijzen werden behaald als volgta. snelzwemmen op den buik, lengte der baan 90 meter, door den heer jhr. C. G. A. Sandberg, student te Leiden, in Si1/, seconde, 2de prijs door den heer K. Pander Jr. in 86s/i seconde; b. snel zwemmen op den rug, lengte der baan 60 meter, door den heer A. J. van der Steur, in 57y4 seconde; 2de prijs door den heer A. Eyken, in 68'A seconde; c. duiken, door den heer A. J. van der Steur, in 36'/s seconde; daarop volgden de heeren T. Riet in 50'/* cd A. Eyken in 51'/i seconde. Daar de heer A. J. van der Steur, bij een vroeger gehouden wedstrijd te Amsterdam voor het duiken een prijs had be haald, waardoor hij hier buiten aan merking bleef, werd de 1ste prijs aan T. Riet en de 2de prijs aan A. Eyken toegekend. In de tweede af deeling werden de prijzen toege kend a. voor het snelzwemmen op den buik, lengte der baan 60 meter, aan H. Brero, in 59ys seconde; 2de prijs aan J. André de la Porte, in 635/4 seconde; b. snelzwemmen op den rug, lengte der baan 30 meter lste prijs J. C. Schultz, in 40 secon den; 2de prijs J. André de la Porte, in 47 seconden. De jury bestond uit de heeren P. C. André de la Porte, B. Na chenius, jhr. J. J. Sandberg en A. W. van Vloten. De prijzen werden na afloop van den wedstrijd, met eene gepaste toespraak namens de jury door den heer Sandberg uitgereikt en werd den heer Sprenger, eigenaar dezer inrichting, namens de aanwezigen, dank gezegd voor de moeite en kosten daaraan besteed. Jammer dat het weder zich zoo ongunstig liet aanzien, anders had de opkomst ongetwijfeld nog grooter kunnen zijn, doch niettemin kan met ge noegen op dit welgeslaagde feest worden teruggezien. Op het terrein hij het Huis »ter Kleef,» voor deze gelegenheid met vlaggen en wimpels feestelijk getooid, mat zich gisteren de llaar- lemsche cricket-club «Rood en Wit» de Militaire Grenzen had zien dra gen. De oorringen waren meester stukken van oude goudsmidskunst. De oude bemerkte eindelijk mijn aandacht voor hare sieraden, zij scheen er door gevleid en zei, toen ik haar voorbijging: Ze zijn oud, niet waar mijn heer? Eu zeer schoon de oorrin gen vooral. Zij maakte er een los en gaf mij dien in de hand, Weeg dat eens 'tGoud is wel twee napoleons waard. Men heeft mij er al honderd francs voor geboden, maar ik heb geweigerd. Ze hebben behoord aan mijn moe der en grootmoeder. Men verkoopt zulke familiestukken niet tenzij (haar stem klonk dof en pijnlijk, alsof ze moeite had haar toorn te bedwingen) tenzij men er toe ge noodzaakt is Ze had de oogen neergeslagen, maar richtte die spoedig weer op en tuurde met vernieuwde aan dacht naar Dungo. Nieuwsgierig als alle reizigers, vroeg ik: - Wacht u iemand daar ginds? Zij antwoordde haastig: Neen! ik hoop het niet. 't Zou ongelukkig zijn, als hij er was I Ze zouden hem pakken! Is de persoon in wien u be lang stelt, op de vlucht? Ja, 't is mijn man Niets hij is smokkelaar. Zij zweeg een oogenblik en her vatte toen Weet u niet, mijnheer; dat men de smokkelaars als dieven achtervolgt? En zij begon op heftigen toon te vertellen, dat de eigenlijke dief de regeering was, die iéder jaar zonder reden de belastingen vermeerderde; dat alles in Zwitserland goedkoo- per is, en dat degenen die goede

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1