Loghadès Effendi, vertrekt vermoe- I delijk reeds den 12en van deze maand naar Turkije. Gisterochtend te ongeveer 11 uur ving in het Malieveld in den Haag de eerste wedstrijd aan tus- schen de Engelsche en Hollandsche cricketters. (Maandag speelden de Engelschen te Haarlem.) Het bleek dat in de 4 of 5 jaren, dat de Haag- sche criketters zich oefenen, dezen groote vorderingen gemaakt hebben. Vooral het «fielden» verdiende lof, en de Engelsche spelers verklaar den dat dan ook gaarne. De match werd gespeeld tusschen «The En glish Tourists» en «Olympia». Ia de eerste innings behaalde «The Tou rists» 66, «Olympia» 44 punten, «Topscorer» was de heer Norman met 19 punten. «Bowiers» van «Olym pia» waren de heeren Isbrücker, Rhede v. d. Kloot en R. Schili. «Topscorer» van «Olympia» was de heer Verspijck met 17 punten. «Bowl ers» van de «Tourists» waren de heeren Hainsworth, Moore, Edwards en Clayton. Vooral een slag van den heer Rhede v. d. Kloot lokte een daverend handgeklap uit. In de 2e innings behaalde de «Tourists C. C.» 38, «Olympia» 45 punten. «Topscorer» was de heer Hainsworth met 13 punten. «Bowl ers» van «Olympia» en de «Tourists» waren dezelfde heeren als in de le inning. Over het algemeen genomen viel het spel van de Engelschen in de 2e innings sterk tegen. De Haag- schen speelden voordeelig. «Topsco rer» van «Olympia» was de heer F. Suermondt met 16 punten. De uitslag was dus, dat de «Tou rists» de match wonnen met 15 punten, een uitslag die voor «Olym pia» niet ongunstig mag genoemd worden. Een aantal toeschouwers woonde de match van het begin tot het einde bij. Den 26sten Juli 1886 heeft te Rome de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tot aan vulling van het op 20 November 1869 tusschen Nederland en Italië gesloten uitleveringsverdrag Staats blad 1870 no. 36) voor zoover be treft de voorloopige aanhouding in Italië en hier te lande van voort vluchtige personen, wier uitlevering op grond van het bestaand tractaat kan worden aangevraagd. St.-Ort Naar wij vernemen, heeft de firma C. J. Daverveldt Co. te Amsterdam zich met de Holland sche IJzeren Spoorwegmaatschappij en met de heeren Bueninck Co. te Rotterdam verstaan, om tusschen Amsterdam en Rotterdam vice versa een groupagedienst op te richten voor het snel en goedkoop vervoer van koopmansgoederen. (N. R. Ct.) Ter gelegenheid van de bak kerij-tentoonstelling heeft de heer ik weer op den uitkijk. De vlakte was stil en ledig; in het gebergte was alles onbeweeglijk. Toen de boot voorbijkwam, ging ik mee naar Lenno, raar Luigi Cervi. Die Luigi is een rijk koop man. Hij hoorde mij spijtig aan en zei niets danPas maar op, dat je man zich niet laat snappen. Met die woorden scheepte hij mij af. Bij zijn huis ontmoette ik eenige kameraden van mijn man, die reeds van de zaak wisten en mij moed inspraken. Ik moest 's nachts te Lenno blij ven; want de boot gaat denzelfden dag niet terug. Nog tien minuten, dan ben ik weer te Dungo 't is die landpunt daar. 't is die landpunt daar O, santissima Maria! het wordt mij benauwd om het hart, en 't is of er een mist voor mijn oogen komt Ziet u niets, mijnheer? IV. Ik nam mijn verrekijker, maar ik durfd- de oude vrouw niet ver tellen, dat ik, te midden van een hoop volk, gewapende douanen zag, die een gevangene schenen te bewaken. De boot naderde den wal; men onderscheidde reeds met het bloote oog de daken der huisjes, bedekt met groene wingerdrankenhet klooster der Dominicanen aan den ingang van het dal, de herberg, met het roode uithangbord, den kleinen aanlegsteiger en de menschen in Zondagskleeren, die zich ver- Mast, eigenaar van het hotel «Mille Colonnes» op het Remhrandtplein te Amsterdam, boven den ingang twee groote geschilderde doeken aangebracht. Op elk dier doeken prijkt een reusachtige krakeling, die door twee leeuwen verticaal wordt gehouden, het wapen van den Bakkersbond. Volgens den schrijver der re- sidéntiebrievén in het Zeeumsch Dag blad was de Minister van Financiën voornemens in 1887 vijftien buiten gewone opcenten op 't personeel te heffen. Zijn voorstel ontmoette echter weerstand in den Ministerraad, zoo dat het nog geenszins zeker is te achten, dat het denkbeeld van den heer Bloem in de «Middelenwet» zal worden opgenomen. Indien de inlichtingen van den zelfden correspondent-briefschrijver van het Z. 1). juist zijn, dan is werkelijk door den Minister van Justitie een wet ontworpen, waarbij buitengewone bepalingen worden in 't leven geroepen tegen de sociaal democraten. Het wetsontwerp strekt toch hoofdzakelijk tot het brengen van wijziging in de wet nopens het recht van vereeniging en vergade ring van 1855. Het advies van den Raad van State over de bewuste wet moet niet bepaald ongunstig zijn; de hoofdgedachte van het wetsvoorstel moet door dat staatslichaam zijn goedgekeurd: over de détails be stond verschil van gevoelen, doch dat maakt niet uit. Vooral na de jongste gebeurtenissen te Amsterdam schijnt de indiening der wet in 't nieuwe zittingsjaar wel te mogen worden verwacht. Met de stoomboot Pomona deed Zondag de Koninklijke ver eeniging «Eendracht maakt macht», bestaande uit gepensioneerde mili tairen van het leger in Ned.-Indië, van Amsterdam, eene pleizierreis langs de Vecht naar Utrecht. Al daar te 1 uur aangekomen, ver trokken zij te 4 uren weder naar Amsterdam, onder het spelen van vaderlandsche liederen, waartoe het muziekkorps zich op de boot be vond. De boot was versierd met 5 banieren, waarop de namen aange duid waren van de plaatsen waar gestreden was. Eene vlag droeg het devies: «Wat ook val, trouw staat pal». De Noordbrabanter deelt mede, dat de Kiesvereeniging «Noordbra bant» tegen 10 Augustus eene ver gadering heeft bijeengeroepen van afgevaardigden van alle katholieke kiesvereenigingen in Nederland. Het doel is de oprichting van een Bond van alle katholieke kiesvereenigin gen in Nederland. De oprichters wenschen geene sterk geteekende centralisatie, maar eene flinke sa menwerking der verschillende kie- zersvereenigingen, waarbij ieder zijne eigen organisatie behoudt, doch bij drongen rondom de douanen, in wier midden zich een geboeid man bevond. De oude vrouw was rechtop gaan staan; zij staarde voor zich uit als iemand, die een hallucinatie heeft; plotseling werd zij zoo bleek als een doek, stamelde met gesmoorde stem een naam ongetwijfeld den naam van haar man en liet zich weer op de bank vallen. De boot legde aan en alle pas sagiers keken nieuwsgierig naar hetgeen er aan den wal gebeurde. Niemand, behalve ik, had de ont roering van de vrouw bemerkt. Velen gingen aan wal. Zoodra de loopplank vrij was, dreven de gendarmen hun gevangene vooruit op de boot. De man, dien zij naar Gravedona brachten, waar de gevangenis so lider is dan te Dungo, was een groote kerel, met bleek gelaat, zwart haar en donkere oogen, kor ten, kroezigen baard, gespierd en mager; de huid van zijn gelaat scheen tegen de beenderen geplakt en vertoonde diepe rimpels. Een echte hongerlijder. Hij droeg een olijfkleurig buis, geel geworden door den regen en verteerd door de zon; zijn fluweelen broek was bedekt met slijk en op verschillende plaatsen gescheurd. Zijn verschijning wekte levendige nieuwsgierigheid onder de passa giers die elkander ondervroegen, wie of hij was en waarom hij ge arresteerd werd. De oude, in wier nabijheid ik de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer één politieke lijn getrokken wordt. Maandag vertrok van Rotter dam, vergezeld door een kunstken ner, een 88-jarig ingezetene naar Spanje, om de kunstschatten van dat land te gaan bezien. Valt de reis hem op zijn hoogen leeftijd niet tegen, dan gaat hij ook Italië bezoeken en keert over Oostenrijk naar huis terug. Men meldt uit Baarn van 3 Augustus: De verjaardag van H. M. de Ko ningin is hier met groote opge wektheid gevierd. Bijna geen huis waar de vader landsche driekleur niet wapperde. De geheele omtrek scheen wel naar hier te zijn gekomen, om iets van al de drukte te kunnen zien. Bij het concert, 's middags gegeven door den heer Coenen, verscheen ook H. M. met het Prinsesje en nam tot twee malen toe haar weg over den Brink, waar zij door het Wilhel mus en door Wien Neêrlands bloed ontvangen werd. Het diner ten hove was druk bezocht en werd opge- vroolijkt door de muziek van de grenadiers en jagers. De burge meesters van Baarn en Soest heb ben er ook aan deel genomen, 's Avonds zorgde de heer Veerman weder voor muziek en verlichting van zijn hotel en mocht zijne moeite goed beloond ziendaar tal van bezoekers flinke vertering maakten. Maandagavond viel een jong- mensch op het Damrak te Amster dam eene dame aan en rukte haar ketting en horloge weg. Verschrikt riep de bestolene om hulp en klaag de den diefstal aan een politieagent, die vlug bij de hand den dader nog in hechtenis nam, voor hij uit het oog was verdwenen. De dief werd naar het bureau aan de Oudebrug gebracht, maar had nog gelegen heid het gestolene in het water te gooien. Maandagmiddag werd weder aan eene vrouw op de Noorder- markt te Amsterdam eene porte- monnaie ontrold, inhoudende vijf gulden. Dat gebeurt daar dikwijls en hel ware te wenschen dat men een der zakkenrollers snapte. Het daar ontvreemde is meestal zeer moeielijk verdiend geld. Gisterenmiddag wilde een vrouw haar verschuldigd geld gaan ontvangen in een verdacht huis in de Kerkstraat bij de Spiegelstraat te Amsterdam, maar kon in plaats daarvan slagen krijgen en ontving zelfs een snede met een mes over hare hand. In de dichtstbijzijnde apotheek werd zij verbonden en toen naar het gasthuis gebracht. De kerel die haar zoo behandeld had, werd door een viertal agenten uit zijn huis gehaald en naar het bureau van politie overgebracht. gebleven was, wendde het hoofd af en zag een anderen kant uit. Daar de bank naast haar leeg was, kwamen de douanen er zitten met hun gevangene, dien zij in hun midden plaatsten. De boot was weder opgestoomd langs de lage, moerassige oevers, bedekt met lang, zilverachtig riet, waartusschen een aantal geulen en kreeken de uitmonding van de Dungo vormden. De gevangene had den breeden rand van zijn vilthoed neergeslagen en scheen te slapen. Een der douanen zei tot zijn makker Ik heb dorst, Pietro, en jij? Pietro, die naast de oude vrouw zat, antwoorde: - Ik ookwe hebben stof geslikt. De andere hervatte: Ga jij dan eerst drinken, ter wijl ik op hem pas; dan kan ik straks gaan. Ik zal je een glas laten brengen. Dat is goed. Pietro stond op en ging in de kajuit. V. Twee minuten later kwam een dikke vrouw met opgestroopte mou wen een glas wijn brengen aan den douaan, die zijn geweer onder de bank liet glijden, om de handen vrij te hebben en op zijn gemak te drinken. Terwijl hij met kleine teugjes den drank verzwolg, en een ge- Bij den burgemeester van Am sterdam is reeds bijna f18000 in gekomen voor het fonds tot het ver- leenen van onderstand aan zieke en herstellende agenten van politie aldaar. In de Amsterdammer wordt naar aanleiding van de Amsterdam- sche onlusten in overweging gege ven, het korps maréchausséezij het dan ook onder een anderen naam, uit te breiden en de soldaten bij oproer thuis te laten. De schrij ver vreest, dat de militaire macht eerst ingeroepen wordt, wanneer het oproer te groote proportiën heeft aangenomen, terwijl een georgani seerde locale vrijheidsdienst reeds zou kunnen optreden als het muiten in zijn begin is en het nog kan gestuit worden, door één paar goed gemikte schoten op werkelijk schul digen. Maandagnacht is in den Helder- schen polder een schaap in de weide gruwelijk mishandeld. Met openge sneden buik werd het beest 's mor gens stervende gevonden, waarop de eigenaar, om langer lijden te voorkomen, het afmaakte. Naar wij vernemen zijn twee militairen, als de vermoedelijke daders, reeds in bewaring genomen. In de societeitstent in het Bosch te 's Hage werd Maandagavond een heer ernstig aan het hoofd verwond, door een flesch die waarschijnlijk door een baldadige hand uit het publiek binnen de tent was ge worpen. Men schrijft aan het R. N.\ Dat er in dezen tijd, nu men zoo veel hoort van oneerlijke handelin gen, het iemand goed doet een staaltje van flinke eerlijkheid te hoo- ren, spreekt wel van zelf. Zulk een geval gebeurde gepasseerden Zater dag 24 dezer. De koopman en schoe nenfabrikant G. W. V. te Uden, die bij het verlaten van den trein te Dordrecht het ongeluk had in een coupé zijn portefeuille te laten lig gen, welke behalve handelsbrieven, wissels enz. een niet onbelangrijke som aan bankpapier inhield, mocht een uur later, bij informatie, op het station gekomen, de voldoening smaken haar ongeschonden van den stationschef terug te ontvangen. Alle eer en dank derhalve aan den te Rotterdam gestationeerden con ducteur Smit, die de portefeuille bij het inspecteeren van den trein ge vonden had. Te meer verdient zulke eerlijkheid vermelding, daar de wa gen ledig was en derhalve niets gemakkelijker zou geweest zijn dan zoo iets zich toe te eigenen tot na deel van den verliezer. Uit Doesburg wordt gemeld: Maandag avond kwam een rijtuig, waarin gezeten waren dr. Riemsdijk, arts te Doesburg, en de heer Boers, sprek begon met de dikke vrouw, haalde de oude vrouw, die van Dungo af haar plan had overwogen, een geopend mes uit haar zak, sneed de touwen door, waarmede de handen van haar man waren gebonden, en zei, op den oever wij zend, die slechts honderd vademen ver was: Felipo, bij de Madonna, red je! De smokkelaar wierp een snellen blik rondom zich, verzamelde al zijn krachten en was met één sprong over de verschansing in het water. Zijn bewaker zag het te laat. Een oogenblik bleef hij onbeweeg lijk, als versteend, met zijn glas in de hand; toen bezon hij zich, wierp het glas weg en greep naar zijn geweer. Een goed gemikt schot kon den vluchteling nog bereiken. Maar de oude vrouw was op haar hoede. Op 't oogenblik, dat de douaan zich voorover boog, stiet zij hem met alle kracht aan; hij verloor zijn evenwicht en rolde over het dek. Om hem te beletten op te staan, wierp zij zich over hem heen en greep hem bij de keel. Pietrohelp I help Pietro kon hem niet hooren en onder de passagiers was er niemand, die de partij van den gehaten ge rechtsdienaar wilde opnemen tegen een vrouw. Buitendien hadden allen hun aandacht gevestigd op den vluchteling, die met de kracht der wanhoop voortzwom en wiens kan burgemeester van Nieuwer-Amstel, met hunne vrouwen en een paar kinderen, bij het passeeren van een omnibus tusschen de rails der tram. De heer R. bestuurde het paard. Door de snelle vaart viel het rijtuig om, met het ongelukkig gevolg, dat de heer Boers eene zeer ernstige beenbreuk bekwam, de heer Riems dijk zich de knie bezeerde, mevr. R. eene belangrijke hoofdwonde kreeg en een der kinderen eene kneuzing aan den mond. Het on geval had plaats even buiten Does burg, op den weg naar Drempt. De heer B. is per brancard vervoerd. Een bedelaar, die zich op kruk ken door de stratea van Utrecht bewoog, kreeg er erg in, dat zijne gangen door de politie werden be spied, en achtte het daarom raad zaam, zijne houten beenen onder den arm te nemen en als een pijl uit den boog het hazenpad te kiezen. (U. D.) Terwijl Herke Zwaan, een oppas send jong man, wonende te Opper does, van 25 jaar, bezig was eenig akkerwerk te verrichtenviel in zijne nabijheid een kind te water. Om het kind te redden, sprong hij het na, doch moest zijne mensch- lievendheid met den dood bekoopen. Het kind werd met levensgevaar door een paar andere werklieden gered. Het is de politie te Deventer ge lukt eene vrouw in handen te krij gen. die in de vorige week des nachts van de bleek van den tol gaarder uit Epse (Gorsel) de wasch heeft weggenomen en bij een uit drager te Deventer heeft verkocht. Zij is genaamd A. de B., te Leeu warden geboren, en zwierf sedert geruimen tijd zonder middel van bestaan rond. Gisterenmorgen werd op den Oos terspoorweg tusschen Voorst en Klarenbeek door den eersten trein van Zutphen naar Amsterdam eene koe overreden, die op de spoorbaan liep. Met moeite werd het beest onder den trein uitgetrokken. De trein ondervond eene vertraging waardoor de aansluiting te Amers foort met den trein naar Utrecht werd gemist. Het is gebleken, dat de tapper, die Woensdagavond nabij Franeker uit den spoortrein is gesprongen, achter op een locaalwagen stond, toen, terwijl hij naar het plaats kaartje van zijn vader, die naast hem stond, zocht, zijn hoed afwoei. Hij wilde dien nog grijpen, doch verloor het evenwicht, en zich niet meer kunnende vastgrijpen, nam hij een sprong, daar hij anders zeer sen op redding met elke seconde grooter werden. Eindelijk verscheen Pietro, ge roepen door de bootslieden. Hij viel op de vrouw aan en had heel wat moeite, om zijn ka meraad te bevrijden. Terwijl deze haar vasthield, loste hij een schot op den vluchteling; maar deze ant woordde hem met een spottend ge baar. Hij stond op het zand van den oever: hij was gered! De ongelukkige douaan trok zoo'n leelijk gezicht, dat wij er allen on willekeurig om moesten lachen. De oude, met hangende haren, ji de muts afgerukt, de hemdsmouwen gescheurd, lachte ook, als gek van vreugde. Toen zij haar man achter de wilgenboschjes zag verdwijnen, klap te zij in de handen en danste van blijdschap; maar de twee douanen arresteerden haar; zij grepen haar ruw bij de armen en voegden haar brutale woorden toe. Daarna dwon gen ze haar te gaan zitten, en toen zij het touw weer hadden vast geknoopt, waarmee haar man ge bonden was geweest, boeiden zij hare polsen. Zij liet alles geduldig begaan en zei't Kan me niet schelen hij is geredHij zou gestorven zijn in de verschrikkelijke gevangenissen zonder lucht. Mij kan het niet schelen En zij lachte, lachte steeds, zich niet bekommerende om de mannen der wet, die vloekende haar bonden en het touw zoo stijf toehaalden, dat het bloed uit hare handen sprong.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2