POPULAIR MEM- i 4e Jaargang. Zaterdag 7 Augustus 1886. No. 946. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Inn- en algemeene feestdagen. ADVERTENTIËN: Humoristisch Zondagsblad. Voorgevel Raadhuis. Raming f 4000. FEUILLETON. Het psticlit van dokter Janin. ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. /oor Haarlem per maand40 Cent». Sraneo door geheel het Rijk p. maand 55 \tzonderlijke Nomraer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreszeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublieite Etrangère 8. L. BAJJBE <ƒ- Co., JOH. F. JOH ES, Sucr., Parijs, 31f>is Faubourg Montmartre. van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 eenu. Groote letter» naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot middag» IS uuit MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan do Droofzyde Se dear. Geopend dagelyks van 19 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nederlandaehe Maatschappy ter bevordering van Nijverheid hebbel 8fj nrto^u van diploma vrjjea toegang, doE&teur» met gezelichap, iodeB met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang broutzijde van het Pavi'joen op liet terra». Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur» es Alender Nederlaadsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voofll ?&a Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend degelijk», uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jail 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, vaa 15 October tot 14 April op die dagea van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op ïondagen kostelooB vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaliug vaa 25 cent» per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleid». H Severs museum in de DamstraatGeopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag ea Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gespnj Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vry. Morgen, Zaterdag, verschijnt No. 3 van het Humoristisch Zondagsblad, dat aan de inteekenaren zal worden toegezonden. Zij, die zich wenschen te abon- neeren, gelieven hun inteekenhiljet in te zenden. Abonnementen op dit Zondagsblad, worden ten allen tijde aan ons Bureau, Kleine Houtstraat no. 9, aangenomen. DE ADMINISTRATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem zullen op Donder dag den 19en Augustus e. k., 's nam. ten 2 ure, ten Raadhuize in het openbaar aanbesteden: Het vernieuwen en restauree- ren van een gedeelte van den voorgevel van het Raadhuis. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen, van des voorm. 10 tot des nam. 4 uur. Plaatselijke aanwijzing des Vrij dags vóór de besteding, 's morgens ten 10 ure, door den Architect over de werken en gebouwen der ge meente, bij wien tusschen den dag der aanwijzing en dien der besteding 's voorm. tusschen 9 en 10 uur in lichtingen zijn te bekomen, Bureau Koningstraat no. 2. Haarlem, 5 Augustus 1886. E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. DOOR EW. AUG. KÖNIG. 2) Ie Hoofdstuk. Als ik de eer heb, dokter Janin te.... Ik ben dokter Janin. Wees zoo goed plaats te nemen en mij tê zeggen, waarmee ik u van dienst kan zijn. Als slechts nieuwsgierig heid u bewogen heeft, mijne inrich ting met een bezoek te vereeren, ^an moet ik u tot mijn spijt zeggen, ^at ik de bezichtiging er van aan niemand toesta. Aan niemand, mijn beer. Natuurlijk, die personen uit- ezonderd, welke van ambtswege ^omen. Ik beschouw het als eene Eene betooging van de werklie den te Brussel, welke tot voor spel zal dienen van de nationale werk lieden-betooging op den 15n Aug. zal Zondag gehouden worden. Beide Huizen van het Eugelsche Parlement zijn gisteren middag te 2 uur bijeengekomen. Het Lager huis heelt, op voorstel van Birk- beak ea ondersteund door Glads tone, eenstemmig Peel tot-Sjpe®Jet- herkozen, die de benoeming aan genomen heeft en, bij het aanvaar den zijner betrekking, in het licht stelde dat de handhaving van de waardigheid en het gezag van den voorzitter noodzakelijk en eene stipte gehoorzaamheid aan het reglement der Kamer de beste waarborg is voor de vrijheid van het woord en de persoonlijke vrijheid. In het Hoogerhuis zijn de nieuw benoemde pairs beëedigd. Ten huize van lord Harting- ton werd eene bijeenkomst gehou den van unionistisch-gezinde libe ralen. Hartington wenschte hen ge luk met het welslagen der verkie zingen, maar raadde hen aan geen vijandige houding tegen de voor standers van Gladstone in het nieuwe parlement aan te nemen. De her- eeniging der liberale partij is slechts eene kwestie van tijd, en daarom zullen de unionisten plaats nemen nevens de andere liberalen, aldus toonende dat de liherare partij eens gezind is op bijna alle punten, één uitgezonderd. Chamberlain keurde de zienswijze van Hartington vol komen goed, en deze werd door allen aangenomen. Markies Londonderry, de nieuwe onmenschelijkheid, wanneer de on gelukkige schepsels, die aan mijne hoede zijn toevertrouwd,doornieuws- gierige blikken worden lastig ge vallen; denken andere doctoren in krankzinnigengestichten er soms an ders over, hunne meeningen kun nen mij niet als maatstaf voor mijne eigene gevoelens dienen. Hij had dit op een zeer beleef den, maar te gelijk beslisten toon gezegd, die elke tegenspraak van te voren scheen te willen voor komen. Het ligt niet in mijne bedoe ling zulk een wensch uit te spre ken, zeide Frohberg, die zich op den hem aangeboden stoel had nedergezet. Mijn bezoek heeft geen ander doel, dan u om eenige mededeelingen omtrent een uwer patiënten te verzoeken. Ik wil met genoegen aan de zen wensch voldoen, antwoordde de dokter kalm, terwijl hij eenige onderkoning enHicksBeach de nieuwe secretaris voor Ierland, zijn Woens dag te Dublin aangekomen en aan vaardden gisteren hun ambt. Er had geenerlei beweging plaats. De Iersche nationalistische Parlementsleden hielden Woensdag te Dublin eene belangrijke bijeen komst, onder voorzitterschap van Parnell, die tot partij-aanvoerder herkozen werd. De vergadering nam twee moties aan. De eerste hand haaft het recht van het Iersche volk op zelfregeering, tevens verklarende dat Gladstone's Home Rule-ontwerp het minimum bevatte van de eischen des Ierschen volksen dat elke andere oplossing der Iersche kwestie onaannemelijk is. De tweede motie waarschuwt het nieuwe ministerie dat de Iersche pachters niet bij machte zijn de tegenwoordige ge rechtelijk vastgestelde pachtgelden te betalen, en dat eene nieuwe her ziening der pachtvoorwaarden nood zakelijk is, met schorsing van dwang, van alle evictiën en kwijtschelding van achterstallige pachtpenningen. De Politische Corresponded be helst een bericht, uit Weenen ge dateerd, meldendGiers zal den 7 en Augustus op reis gaan naar het buitenland. In den laatstgehouden Spaan- schen ministerraad verklaarde de minister van financiën, dat hij de plannen van zijn voorganger Ca- macho goedkeurde, en deelde hij tevens mede dat de schatkist in be vredigenden toestand verkeert. De Times verneemt uit Weenen dat de Turksche gedelegeerden tot herzienining van de Oost-Roeme- lische constitutie instructiën heb ben ontvangen, welke de instelling sleutels uit zijn zak haalde en naar eene kast ging. Wanneer is de patient in mijne inrichting opgenomen Vóór vijf en twintig jaar. De kleine heer schudde het hoofd en nam een groot, dik boek uit de kast, dat hij op de tafel legde. Een kwart eeuw! zeide hij. Ik heb op het oogenblik geen enkelen patient, die.... maar wees zoo goed, mij den naam te noemen, dan zal ik mijn register nazien. Eduard Frohbergant woordde de jonge man. Is dat de naam van den pa tient Ja. Gij noemdet straks denzelfden naam. De patient was mijn vader. De dokter keek verrast op. Uw vader? vroeg hij op een toon, die duidelijk zijne ver wondering verried. Wacht, nu van eene Bulgaarsche nationale vergadering buitensluiten. DePorte dringt er op aan, dat Oost-Roemelië eene afzonderlijke wetgevende ver gadering behoude, welke de Oost- Roemelische staatsuitgaven contro leeren zal. Het Berliner Tageblatt meldt, dat Sir Wiliiam White, Engelands gezant te Bucharest, die tot ver- eeniging van beide deelen van Bul garije medegewerkt heeft, met eene diplomatieke zending naar Gastein is vertrokken. Te Constantinopel wint de overtuiging veld, dat de Britsche vloot binnenkort in de Besika-baai zal aankomen. Volgens uit Constantinopel te Londen ontvangen bericht is het stelsel van plaatsvervanging bij het Turksche leger afgeschaft. Ieder muzelman, hetzij burger of vreem deling, die zich op Turksch grond gebied bevindt, is voor het vervolg dienstplichtig. In den Egyptischen minister raad, gehouden onder voorzitting van den Khedive, is gisteren be sloten geen gehoor te geven aan den eisch van Ismael-pacha dat hem het jaargeld van zijne moeder, ten bedrage van 20,000 pond, wordt uitbetaald. De Times meldt uit Durban, dat de Transvaalsche Volksraad zijn ledental verminderd heeft door de steden en de goudvelden van af zonderlijke vertegenwoordiging uit te sluiten. De hoeren in Zoeloeland willen geen landsrechten prijsgeven. Naar de Times uit Philadelphia verneemt, zal de Mexicaansche gezant bij de Unie trachten eene herinner ik mij dien naam. Eduard Frohberg. Ja juist, een jonge man, maar voor zoo ver ik weet, was hij niet gehuwd. Alfred sloeg voor den doordrin genden blik van den mageren heer zijne oogen neder; een donkere gloed overtoog zijn gelaat. Hij was, toen het ongeluk plaats had, met mijne moeder ver loofd, antwoordde hij, en de bruiloft was reeds op handen. Dokter Janin knikte en bladerde verder in het boek. Hier staat het, zeide hij na eene poos, wilt gij het zelf le zen Het schrift evenwel is niet zeer duidelijk. Wees zoo goed, het mij voor te lezen. Goed. Nu dan: Heden, den 30en April, hield een ruiter voor mijne inrichting stil, die mij mee deelde, dat hij Herman Frohberg heette en met zijn neef Eduard vreedzame oplossing van het ge schil inzake Cutting te verkrijgen. De President der Unie zal zijne vredelievende pogingen om Cutting's vrijlating te verkrijgen nog eene korte wijle voortzetten, en dan, in dien zij vruchteloos mochten blijven, tot geweld de toevlucht nemen. Haarlem, 6 Augustas 1886. De leerlingen der Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus alhier, die aan het eind-examen met gun stig gevolg hebben deelgenomen zijn: L. Kuipers, J. R. P. Geer- lings, F. C. Möller, P. A. A. F. Eyken, H. C. Kros, G. T. Stibbe, C. W. J. Westerman en E. Smite Het Handelsblad meldt: Tijdens 'sKonings verblijf in de hoofdstad in Mei jl-, ontving Z. M. den ex-sergeant bij het O.-I. leger Roghair in particulier gehoor. Men zal zich herinneren, dat deze mili tair in 1874 te Atjeh werd blind geschoten. Z. M. gaf hij deze audiëntie Roghair den raad zich onder geneeskundige behandeling te stellen, om zoo mogelijk in het afzichtelijke schouwspel, dat zijn gelaat aanbood, verbetering te bren gen. Wel droeg Roghair een blau wen bril, maar die was hem zeer lastig. Naar aanleiding van dezen raad kwam de blinde onder behan deling van dr. Gori, die hem een kunstmatig ooglid vervaardigde, voor het rechteroog, zoodat daarin een kunstoog kon worden geplaatst. Bij de behandeling ontdekte de genees heer dat de kogel, 12 jaar geleden door het linkeroog gedrongen, in het hoofd was blijven zitten, en door die ontdekking kwam Roghair tot de wetenschap, aan welke oor- Frohberg een rijtoer had gemaakt. Bij dezen rit was zijn neef van het paard gestort en daar het ongeluk dicht in de nabijheid van mijne in richting gebeurd was, verzocht hij mij den gewonde op te nemen en hem geneeskundige hulp te verlee- nen. Ik voldeed dadelijk aan dit verzoek, zond twee oppassers met eene haar naar buiten en liet den ongelukkige in mijn huis brengen. Na het onderzoek constateerde ik eene schedelbreuk en eene, hiermee in verband staande, hersenschudding. Ik verzweeg mijnheer Herman Froh berg niet, dat zijn neef in doods gevaar verkeerde, en het daarom wel raadzaam wasdiens vader j' mijnheer Hugo Frohberg daarvan kennis te geven. Deze mededeeling maakte intusschen eene langzame voorbereiding noodzakelijkdaar mijnheer Hugo Frohberg bejaard en bovendien bedenkelijk ziek was, zoodat men dan ook later de ge-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1