POP» MEI!» i MERTiTIlBUD. 4e Jaargang. Maandag 9 Augustus 1886. No. 947. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. Humoristisch Zondagsblad. KERMIS. FEUILLETON. Het gesticht ra Hotter Jam Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreseeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublieite Btrangère 6. L. DATJBË J Co., JOH. F. JONES, Stier., Fa-rijt, 31bit Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 eentf. Groote letter» naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen totmiddags 12 uarj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. *ïin«m van hit Faviljotn. Ingang aan dn Drnnfiyde 2e i.nr. Geopend dagelijke •irtoon van diploma v.-ije. loegang, donateur, met geieltehnp, leden met 1 dame. - Weoionlinnnii ter hnvnrdarin van Nijverheid hebben op vei---*0,B 0 - en Feestdagen, van 105 uur. Teegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel JMI "m 'ëp het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle workdagen van Ï04 nnr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of jrige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoen. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. j 1 sn van 113 nnr. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdr- «-«>-- -» -•*- - - - —2 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (door Ondegroonmarkt) vrjj. Museum van •■jrVUHtt va 11 uiulunta V"" «wvj—p,O i' 1 1 Hjt.nder Nederlandache MsetieUsppö ter Invordering ve» N|jv.rlieid hebben op v".oon ran diploma ,,o N-d.rlaod eo meer bötond.r van het Haarl.m.eh. Bi.dom, Krniaw.g No. SS. Geopend dagelijk., uitgenomen Zaterdag rv Y u 71 ft3IC 1 -it tel IA f l.fnh.n nil. ar.vlronrr.n onn lil. 1 galden. Museum der stad Haarlem t ïtojw«n*»MiiM0°ii» liamtraat' GeopVnTdagelijk. nitgenomen°Zaterdag, Zon- en Fee.tdagon van 11—S nor. Teyltri biblivthtek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjdag en Zaterdag van 1—4 unr. StadiHbliothllk Frinnnhof.' Geopend Woenidag en Zaterdag vso 2—4 nnr. Or,ll-bttp,H*> i» li Orvoti Ktrk. n~ 1 "--J—0 0 --- T --- 'J— n-' v" Dinsdag van Eerste Blad. J|^* Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop der volgende weet' over het abonnements geld van de maand Juli per kwitantie zal worden beschikt. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 3 toegezonden. Zij, die zich wenschen te abon- neeren, gelieven hun iuteekenbiljet in te zenden. Abonnementen op bet Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bureau, Kleine Houtslraat 110. 9, aangenomen. DE ADMINISTRATIE. Wij behooren tot degenen, die gaarne de zon in het water zien schij nen en das ieder op zijn tijd een plei- ziertje gunnen, zoodat we ons vol strekt niet scharen oncLr hen, die tot eiken prijs de kermissen overal willen afschaffen. Het is waar, als ieder Haarlemmer in het bezit van een paar ton gouds was, we zouden den raad geven, de van ouds be roemde en vooral ook voor Am sterdammers zoo aantrekkelijke ker mis hier ter stede, evenals zooveel andere antiquiteiten, op te ruimen, maar nu dit niet zoo is en niet elk burger onzer goede stad zich de weelde veroorloven kan, overal elders het genoegen na te jagen, nu houden we het met hen, die DOOR EW. AUG. KöNIG. 3) Ie Hoofdstuk. Pardon, dat was mijn plicht, antwoordde de dokter vriendelijk, en wat het afschrift van het be richt betreft.... Ik zal het een der eerstvol gende dagen halen. Zeer goed; ik zal zorgen, dat het klaar ligt. De jonge man hoog en verliet het vertrek. Dokter Janin begeleidde hem. Zwijgend gingen zij de gangen en den tuin dóór; aan de ijzeren poort nam Alfred met eene tweede nog lang ieder in de gelegenheid willen stellen op gepaste manier Haarlemsche kermis te vieren. Voor jaren geleden schreef Pro fessor J. ten Brink, die nota bene nog te Parijs als «Directeur de la kermesse» werd aangezien: «De Nederlandsche kermis is zoo geheel een school der Leelijkheid, der Wanscnapenheid, der Gedrochtelijk heid, dat er reeds kleine minder heden haar afkeuren, zelfs enkele gemeentebesturen en dit helpt beter haar afschaffen.» Verschil lende andere manuen van naam hebben evenzeer reeds jaren lang gewerkt om afschaffing der kermis te verkrijgen; doch het gaat niet gemakkelijk een eeuwenoude ge woonte zoo op eens uit te roeien, vooral niet, wanneer het een feest betreft, waarop het volk verzot is, zoodat dan ook meermalen geble ken is, dat afschaffing of uitstel eener kermis tot min of meer be denkelijke oploopen en oproeren aanleiding gaf. We willen thans echter geen betoog leveren over de al of ni t wenschelijkheidvan het voortbestaan der kermissen in het algemeen en die van deze stad in het bijzonder; nu alles bijna gereed is om aan de burgers van Haarlem en die der omstreken een week lang gelegen heid te geven tot kermisvreugde, willen we te midden dier algemeene opgewektheid, die er heerscht, geen wanklank doen hooren; liever be sluiten we er toe tot feestvreugde op te wekken. «De boog kan niet altijd gespan nen blijven», zegt een spreekwoord. Dit is zulk een waar woord, dat zelfs de ernstigste mensch behoefte gevoelt, nu en dan zijn gewichtige bezigheden door minder ernstige te vervangen; zóó waar, dat de buiging afscheid. Kort daarop rolde het rijtuig met hem weg, en de dokter hoorde nog, dat de jonge man den koetsier beval, hem naar het station terug te brengen. De dokter keerde in huis terug; zijn gelaat stond somber en drei gend en daarbij sprak er uit zijne boosaardige oogen een onmiskenbare angst, die aan zijne trekken eene afschuwelijke uitdrukking gaf. Hij sloeg geen acht op de pa- tienten, die onder toezicht der op passers in den tuin gingen wande len; hij, die gewoon was een ieder dien hij hier ontmoette, met een scherpen en tegelijk dreigenden blik te monsteren, sloeg de oogen neer, telkens als hij in de nabijheid van een dezer ongelukkigen kwam. Hij bemerkte niet, dat eenige zijner pa- tienten hem getroffen nakeken, zelfs dat veler oogen vroolijk straalden, hetgeen hem, als hij in zijne ge wone, kalme stemming was geweest, grootste pessimist, alias zuurkijker, nu en dan zijn gezicht tot lachen verzptten moet. Ieder mensch, al is hij nog zoo onverschillig omtrent de genietingen des levens, heeft meer dan eens oogeublikken, waarin ook zijn natuur hem aandrijft den beker des genots op te heffen en ten bodem toe te ledigen. Eu waar om zou hij ook geen afwisseling in zijn bestaan mogen hebben? Ieder sterveling, al is hij nog zoo lijk of machtig, heeft te kampen met de tegenspoeden des levens, en de aardsche beslommeringen kunnen ook zijn genoegelijkste uren ver gallen. Het is dus een geluk te noemen, dat er tijden komen, waarin de mensch zich opgewekt gevoelt, zij het ook voor een korte wijle, be slommeringen en verdriet ter zijde te zetten en zich te verheugen met hen, die blij zijn. Daarom ook begroeten wij blijde de kermis, omdat zij zoo menigeen, voor eenige dagen althans, rampen en zorgen doet vergeten, hem weder een straal van vreugde op het ge laat toovert, of minstens de harde trekkeD, door kommer en lijden er in gegrift, doet verzachten. Is het helaas! waar, dat Schiedam bij onze volksfeesten en bij elke ker mis overal een hoofdrol speelt, zijn er ook velen voor wie kermishou- den gelijk staat met zich overgeven aan allerlei buitensporigheden en baldadigheden, zooveel te meer ge noegen doet het ons, te kunnen constateeren, dat er duizenden an deren zijn, die in de kermis niet anders zien dan de gelegenheid om zich eens recht vroolijk te maken, zich onschuldig genot te verschaf fen, te leven en te doen leven, en voor wie de kermisweek misschien de eenige tijd van het jaar is, dat zeker tot ernstig nadenken over de oorzaak van deze vreugde gestemd zou hebben. Den oppasser, die Alfred Froh- berg binnen had gelaten, ontmoette hij in de eerste gang. Hij gaf hem een wenk en trad kort daarop, door dezen man vergezeld, een zeer elegant gemeubileerd vertrek bin nen, waarin niets ontbrak, wat tot gemak van een zelfs veeleischend bewoner kon dienen. Een kostbaar Turksch tapijt be dekte den vloer. Hooge spiegels en schilderstukken van groote waarde, in breede, vergulde lijsten, versier den de muren; de fraaiste meubels, vazen, beelden en andere kunstwer ken; een boekenstandaard met de mooiste banden, bloementafels, met prachtige planten, kostbare gordij nen en smaakvol borduurwerk; kort om, er ontbrak niets, wat men in een elegant salon verwacht te vin den in onzen aan genot en verk wis- de boog niet gespannen is. Of de Haarlemsche kermis daar toe geschikt is? Och, vraag het eens aan de jeugd van Haarlem, die reeds weken vooraf gespaard heeft om het genot te kunnen sma ken van rond te draaien in draai molens oftewel «mallemolens», zich te vergasten aan de overheerlijke oliekoeken met krenten, of eenige pikken te kunnen doen in de ton netjes met gehemeltestreelende augurkjes gevuld; vraag het dien jongens en meisjes eens, hoe zij zich vooraf reeds het grootste genot be loofden van de kleine voorstellingen vóór de tenten, waarbij de niet al tijd zuivere muziek en de, zij het dan ook flauwe, kwinkslagen van paljas, een voorname plaats beslaan I En welk een genot voor hen, om, zoo ze al niet in de schouwburg tenten ofanderetsmaakvol ingerichte, rijk verlichte en versierde tenten» kunnen komen, tijdens de voorstel ling door de reten te gluren, en hier het woord van een acteur op te vangen, daar zijn kleeding en gebaren te bespieden, en aldus een slip op te lichten van den sluier, waarachter voor hen het ware schoone te vinden is. Jongelingen en jonge dochters van huwbaren leeftijd, daaronder ook de vroegrijpe begrepen, die hun tijd een jaar of wat vooruit zijn, verwachten van de kermis nog iets anders dan oliekoeken en augurken, koekhakken of kaarsjeschieten. Voor hen is een kermisvrijster of dito vrijer reeds lang vooruit het hoofddoel der kermis geweest; wie weet wat een illusiën er in deze dagen gemaakt, wat kaartenhuizen en luchtkasteelen er opgetrokken en misschien ook ineengestort zijn? Hoeveel bedeesden jongelingen geeft de kermis moed om de uitverkorene ting zoo rijken tijd. En op alles, wat men hier zag, kon het oog met welgevallen rusten, want ieder stuk op zich zelf beschouwd of als deel van het geheel, strekte den fijnen smaak en den kunstzin van den dokter tot eer. De kleine, magere heer wasvoor zijne schrijftafel op een stoel neer gezonken en, terwijl hij zijn blik vol angst, spanning en ongeduld op den oppasser vestigde, haalde hij eenige malen zwaar en diep adem. Gij weet, wie hier was, Tom? vroeg hij met heesche stem. Ik hoorde den naam Froh- berg, antwoordde de oppasser bedaard. Hij is zijn zoon. Hij heeft geen zoon. Geen wettigen zoon, maar niet temin is deze heer zijn zoon, zeide de dokter met bijzonderen na druk. Ik vrees, dat hij ons veel onaangenaamheden zal bezorgen. des harten uit te noodigen hier ef daar een bordje warme poffertjes te gaan verorberen en zonder veel blikken en blozen een aanvraag om hand en hart uit te stamelenHoe veel afgunst bij Kee, Mie en Griet, omdat Bet zulk een knap soldaat en Da zelfs een wachtmeester of sergeant aan den arm heeft, terwijl Ka een burgerjongen opgeloopen heeft, «die er wat goed bij zit en o zoo fatsoenlijk is!» Allemaal gevolgen van de ker mis en zoo het waar is, dat de huwelijken in den Hemel gesloten worden, dan is de kermis er toch dikwijls de aanleiding toe. Voor de gehuwden is deze week niet minder een tijd van genoegen! Welk een genot, des avonds eens met de kinderen langs kramen en tenten te wandelen, hier wat te koopen, daar eens te zien, elders naar opwekkende muziek, vroolijke kwinkslagen of de onovertroffen welbespraaktheid van den eenen of anderen straatvogel te luisteren, die u horloges wil verkoopen voor de som van nog geen gulden, geen halven gulden, geen kwartje, maar voor de bagatel van «2 stuiver» en dat horloges, die geen minuut ver pen; of die u de onwaardeerbare eigenschappen toonen van portemon- naies, in de gevangenissen teParijg gemaakt en welke het onuitspreke lijk voordeel bezitten, dat er afzon derlijke afdeelingen in zijn voor lommerdbriefjes Zelfs de heeren, die met hun huwbare dochters rondloopen of met een kooplustige echtgenoote aan den arm door allerlei vleiende woordjes aangespoord worden haar op «gau- fres de Paris» (Parijsche wafelen) te onthalen en die op zulk een avondje door allerlei noodzakelijke inkoopen voor het toilet der dames Ba I wat zal, of liever gezegd, wat kan hij ons doen antwoordde Tom schouderophalend, en zijn breed, listig gelaat verwrong zich tot een spotachtigen grijnslach. Gij hebt hem toch gezegd, dat zijn vader dood is? Natuurlijk, maar hij scheen het niet te gelooven. Zeide hij dat? Neen, ik la» het op zijn gelaat. De angst van een boos ge weten, meer niet, Bpotte Tom. Als gij het hem gezegd hebt, moet hij het gelooven, en als hij dan nog twijfelt, legt men hem de boeken voor. Dat is reeds geschied. Hij deed onderzoek naar de nagelaten papie ren van zijn vader; ik zeg u nog eens, Tom, deze man zal het ons moeilijk maken. Ik heb altijd zoo'n voorgevoel gehad, dat dit geval niet zoo goed zou afloopen; nu zal het komen, en wij moeten op alles voor_

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1