1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 16,9. Aan lichaame zwakte stierven 13, aan stuipen 4, aan hersenziekten 5, aan orga nische hartgebreken 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 8 (waarvan 2 aan keel- en longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsver teringswerktuigen 14, aan andere oorzaken 12, aan onbekende oorza ken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 31, van 1—5 jaren 8, van 5—14 jaren 4, van 14—20 jaren 1, van 2050 jaren 7, van 50—65 jaren 11, van 65—80 jaren 3, boven 80 jaren 2. Geboren zijn 87 joDgens en 65 meisjes. Uit een overzicht van de fi- nancieele uitkomsten van het in exploitatie brengen van het terrein der cavaleriestallen, thans Naussau- plein, voorkomende in het verslag der gemeente over 1885, dezer da gen verschenen, is door ons het volgende ontleend: Voor die zaak is betaald eene som van f84042,83 waaronder f31532 voor de nieuwe brug tegenover de Ged. Kraaijen- horstergracht, terwijl ontvangen is f 80472. Bovendien te ontvangen voor reeds verkochte of nog beschikbare gronden f47950, te zamen f 128422. Bij voormelde uitgaaf van f 84042,83 moet nog gevoegd worden een be drag van f5206 voor te maken be stratingen, trottoir enz. Door deze exploitatie zal de ge meente dus met eene globale som van f40000 worden gebaat, terwijl bovendien een prachtig stadskwar tier in onmiddellijke verbinding mst het Kenaupark is verkregen. Z. M. de Koning heeft aan den minister van Oorlog opgedragen Zr. Ms. hooge tevredenheid te doen be tuigen aan al de troepen van het garnizoen te Amsterdam voor hunne stipte plichtsbetrachting gedurende de jongste ongeregeldheden, en die tevredenheid in drie opvolgende appèls te herhalen. Voorts is besloten dat het 7e regiment dit jaar niet kampeeren, maar voortdurend te Amsterdam verblijven zal. De leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal zijn tot her vatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Maandag 23 dezer, des avonds te 8 uren. Hardnekkig, zegt het Haag sche Dagbladblijven de bladen volhouden, dat de Turksche legatie te 'sGravenhage zal worden opge heven. Voor de tweede maal verklaart dat Blad daarom, op gezag van zeer bevoegde inlichtingen, dat dit be richt ten eenenmale onwaar is. Onjuist is zelfs het bericht (van meer persoonlijken aard) omtrent het vertrek van den Turkschen zaakgelastigde) Loghadès-effendi, op 12 dezer. Die diplomaat zal de re sidentie niet vóór de volgende maand verlaten. Eene commissie, bestaande uit de h.h. W. P. Koopman, W. G. Zaalberg, G. de Jong, I. Boerman, C. W. F. Zaalberg, H. Beets, J. M. Van Meurs, J. A. H. Schiffer en F. A. Itter, allen leden van de «Vereeniging voor Algemeen Kies- en Stemrecht» te Amsterdam, heeft de goedkeuring van den Burgemees ter verzocht tot het houden van een collecte aan de huizen der ingeze tenen aldaar, op Maandag 23 dezer komen zij terug. Toch niet altijd, antwoordde Alfred lachend,—integendeel, slechts zelden. Wie hier wil werken, kan met vlijt en spaarzaamheid even ver komen als daarginder; in Amerika groeit het geld ook niet aan de hoornen. De waard lachte en knikte zijne vrouw veelbeteekenendtoe;hij scheen in dienzelfden geest reeds dikwijls met haar gesproken te hebben. Maar nu blijft gij in Furopa, niet waar? vroeg hij. Ik weet het nog niet; het hangt alleen af van de wijze, waarop de zaak die mij hier heen voert, afloopt. Deze zaak betreft het treu rige ongeluk, dat nog vóór mijne geboorte mijn vader overkwam. Gij zult u dat nog wel herinneren? Of ik! zeide Bochner. Zoo duidelijk, alsof het eerst gis teren gebeurd was. Het zou mij erg veel genoe- en, zoo noodig, ook volgende dagen. Naar wij vernemen is dit ver zoek door den Burgemeester wei gerend beantwoord. Het Ned. Gymnastiek Verbond heeft zijn steun toegezegd voor het welslagen der groote openbare gym- nastiek-uitvoering, op 31 dezer te Utrecht te geven. Holland zoo schrijft Zielke, te Berlijn, in zijn Bericht der dent- schen Central-Station aan de spits staande in de fabricatie van mar- garineboter, importeerde in 1885 circa 78 millioen p. margarine, die voornamelijk Duitschland en Enge land moesten aannemen als bo ter! Wat hebben de Duitsche bij zuivelbereiding belanghebbenden tegen deze benadeeling van hun vak tot heden gedaan? Aldus leest men in de Landbouw courant. Een enkel woord van pro test tegen de meening, dat al die margarine als «boter» dat wil zeggen, als natuurboter zou aan den man zijn gebracht, ware hier, dunkt ons, wel op zijne plaats ge weest. Aan den ingenieur H. Wal dorp, vroeger te Nijmegen, thans te Buenos-Ayres woonachtig, is in Duitschland patent verleend voor een toestel, dat de ambtenaren op spoorwegstations in staat stelt om voortdurend de beweging van een trein te beoordeelen. Daartoe zijn naast het spovr afzonderlijke con tactinrichtingen aangebrachtdie door den voorbijgaanden trein wor den gesloten. Daardoor ontstaat een electrische stroom, die de tijdstip pen der sluiting aanteekend op een trommel, deel uitmakende van een controle-toesteldat zich op het station bevindt en die door een uur werk wordt bewogen. {Ingenieur.) De N. Brabanter verneemt, dat geen enkele katholieke kiezersver- eeniging zich heeft onttrokken aan het plan tot oprichting van een bond der r. k. kiesvereenigingen in Ne derland, allen betuigden haar in stemming met het doel, en zullen zich, op eene enkele uitzondering na, op de vergadering van 10 Aug. doen vertegenwoordigen. Naar de H. Crt. verneemt, wordt aan de verschillende spoorweg- besturen verlof gevraagd tot het plaatsen van automatische verkoo- pers van verschillende artikelen aan stations. Deze vernuftig uitgedachte toestellen moeten aldus zijn inge richt: bij verschillende sleufjes, waarin men geld moet werpen de prijs staat er natuurlijk bij is yermeld wat men er voor krijgt. Werpt men het geld nu in de sleuf, dan schuift daardoor een laadje open, dat de gewenschte artikelen bevat, en zich vanzelf sluit. Bijv. men wenscht een paar sigaren. Men gooit geld in het daarvoor bestemde sleufje het laadje schuift uit, men neemt de sigaren en het sluit zich weder. Thans deelt de Haagsche cor respondent van de Midd. Ct. mede, dat de in aantocht zijnde «socialis tenwet» geen uitzonderingswet zal zijn, maar eene «uitbreiding en aan vulling» der wet op het recht van vereeniging en vergadering. De strekking der wet zou zijn om aan de hoogere regeeringsambtenaren eene grootere bevoegdheid te geven tot het verbieden of beperken van openbare vergaderingen en optoch ten. geD doen, als gij mij alles, wat daarop betrekking heeft, uitvoerig wildet meedeelen. Van harte gaarne! ant woordde de waard. Maar wij zul len naar onze huiskamer gaan Fransje; daar kunnen wij ongestoord praten en als er onder de hand be zoekers komen, kan Hugo hen be dienen. Alfred volgde gaarne de brave menschenzij waren de eersten, die een zoo levendig en hartelijk belang in zijn lot stelden. Lambert Bochner noodigde hem uit, de eereplaats op de canapé in te nemen; toen nam hij zijn glas op en klonk met hem. Nogmaals welkom in het vaderland! zeide hij op zijn hartelijke, innemende manier. Om welke reden gij hier naar toe zijt gekomen, weet ik nog niet, maar ik hoop, dat uwe wen- schen vervuld zullen worden.Fransje hoopt dat ookVindt gij, dat mijne Met zekeren ophef wordt opnieuw melding gemaakt in de Haagsche bladen van het flinke bedrijf der gebroeders Mens, die eene roodeen eene zwarte vlag van de Zatérdag- sche brug haalden op den gedenk- waardigen 26en Juli. Een dag of wat geleden las men in alle couranten, dat een Haagsche dame aan deze zeer welgestelde mannen als blijk van sympathie f 50 had gezonden. De gebroeders gaven haar een lesje in de kiesch- heid en zonden het geld aan de commissie voor de noodlijdenden. Nu is zegt Het Vaderland «de vraag bij velen opgekomen of er geen passende belooning voor hun moedig gedrag was te vinden, die hen niet kwetsen kan, en hen, die haar toekennen, eeren zal. Zeker zijn veel geringer verdiensten met een ridderorde beloond.» En aan het Haagsche Dagblad wordt geschreven: «Nu de gebroeders Mens voor hun kloekmoedig optreden elke be- looaing in geld afwijzen (zij heb ben dit dan ook niet noodig), doch men, naar mij uit de beste bron verzekerd wordt, op middelen be dacht is, op een meer vereerende wijze hun edel gedrag te beloonen, nu meende ik bovenvermelde feiten (de historie der vlaggen) niet aan de vergetelheid te moeten prijsge ven.» Waarop moet deze officieuss voor bereiding uitloopen? Toch niet op de erkenning van een nieuwen burgemeester van de Willemstraat? Gisterenmorgen werd uit de Keizersgracht bij de Leliegracht te Amsterdam door twee jongens, die aan den walkant zaten te visschen, met hunne vischhaken aangehaald het lijk eener vrouw van omstreeks vijftig jaar. Een agent van politie werd gewaarschuwd en het lijk naar het bureau van de Oude Brug ge bracht. Nog overleed in het Binnen gasthuis te Amsterdam de 56-jarige Ruth Gerard Duijf, die in den noodlottigen avond van 26 Juli, in de Anjelierstraaat, door een kogel getroffen werd. De man was nog naar huis geloopen, doch daar in eengezakt en vervolgens naar het gasthuis gebracht. Hij was 26 jaren gehuwd en had 8 kinderen. De man moest voor zaken de plaats, waar hij getroffen werd, passeeren. In de Land van Beloftesteeg te Amsterdam trachtte Vrijdagavond een man door middel van vergif zijne vrouw om het leven te bren gen. Nog eer hij zijn voornemen ten uitvoer had gebracht, kwam gelukkig de politie tusschenbeide en arresteerde den liefhebbenden echtgenoot. Voor den wedstrijd in de ver vaardiging van het fraaiste pièce montée uit nougat of caramel, ter hoogte van 60 tot 80 centim., wa ren op de Bakkerij-tentoonstelling 8 inzendingen ingekomen. Met den prijs, f 100, werd bekroond de in zending van den heer Zomerdijk Bussink; met de premie, f 50, die van den heer R. J. de Jong, firma Jolitemps. Voor den hoogsten en schoonst gebakken vol au vent (middellijn 20 tot 25 centim.) werd van 14 inzendingen met f50 be kroond die van den heer Zomerdijk Bussink. Het lijk van den Zondag voor acht dagen te Scheveningen ver vrouw veranderd is? Volstrekt niet! antwoordde Alfred, die daarvoor met een vrien delijken lach van de kleine vrouw beloond werd. Dat zeg ik altijd, maar zij wil het niet gelooven! Omdat ik weet, dat gij mij liefhebt en er wordt dikwijls ge zegd: de liefde is blind, bracht de waardin daartegen in. Maar gij vergeet geheeldat mijnheer Frohberg mededeelingen omtrent zijn vader wenscht te ontvangen. Dat is waar ook; waarmee zal ik beginnen? vroeg Bochner, ter wijl hij het reeds ietwat grijze hoofd schudde. Met zijne verloving, zeide Alfred, den waard eene sigaar aan biedende, die zonder complimenten aangenomen en dadelijk aangesto ken werd. Ja, die verloving viel niet in den smaak van den ouden heer. dronken heer is Zondag te Zand- voort aangespoeld. Gisterenmorgen is kat ramschip Schorpioen met de sleepboot Her cules vóór de haven te Nieuwendiep in aanvaring geweest. Beide bekwa men belangrijke schade, zoo zelfs dat de Schorpioen later in het natte dok is gezonken. Persoonlijke onge lukken hebben niet plaats gehad. Uit Wormerveer wordt van 6 Aug, gemeld: Een reiziger is gis terenavond alhier aan een wissen dood ontkomen door de tegenwoor digheid van geest van den stations chef alhier. Terwijl de trein van Helder, die 9 u. 20 m. alhier was aangekomen, stond te wachten op den trein van 9 u. 22 m. uit Am sterdam, wilde bedoelde reiziger nog in eerstgenoemden trein springen. Op hetzelfde oogenblik greep de stationschef hem en wierp hem op het perron, zonder eenig letsel te bekomen. Een oogenblik later ware hij overreden geworden door den van Amsterdam komenden trein. Dezer dagen heeft te Schevenin gen de ontknooping plaats gevon den van eene bijna ongeloofelijke gebeurtenis. Aldaar werd in een klein logement een vreemdeling aangebracht, voor wien men het, met het oog op den toestand zijner geestvermogens, geraden achtte de hulp van een geacht geneeskun dige, dr. Van der Mandele, in te roepen. Bedoelde vreemdeling was naar Scheveningen gedirigeerd door het Nederlandsche consulaat te Lon den, dat hem had overgenomen van een Engelsch schip, dat uit Austra lië (Melbourne) binnenkwam. De bemanning van dit schip had hem meer dood dan levend drijvende gevonden in den oceaan op een stuk wrakhout. Na eene liefderijke verpleging had men uit den dren keling, in oogenblikken dat hij hel der van geest was, weinig anders kunnen krijgen, dan dat hij betrek kingen te Scheveningen moest hebben. Tot dergelijke waarneming kwam ook de genoemde genees kundige, die er in slaagde uit zijn mond den naam te vernemen van een geachte familie aldaar. Met die wetenschap toegerust, deed hij on middellijk de noodige nasporiugen, die tot het resultaat leidden dat de vreemdeling de zoon was van eene te 'sGravenhage wonende weduwe, welke tot die familie in nauwe bloedverwantschap staat. Reeds zeer geruimen tijd had bedoelde zoon, fabrikant en gehuwd te Melbourne, waarheen hij op jeugdigen leeftijd was vertrokken, de geregelde cor respondentie met zijne moeder te 'sGravenhage gestaakt. Uit brie ven, door haar uit Melbourne ont vangen, bleek dat haar zoon op zekeren dag verdwenen en sedert niet was teruggekeerd. Men vermoedde dat hij zou zijn verdronken, daar hij gewoon was zeebaden te gebruiken. De moeder waande dan ook reeds haren zoon verloren, en ziet, thans is hij schier door een wonder in hare armen te ruggekeerd. Door het feit dat hij door een Engelssh schip in volle zee op een stuk wrakhout is ge vonden, wordt het vermoeden ze kerheid dat hem bij het baden in zee een ongeval is overkomen, dat hij te Melbourne van den wal is afgedreven, een hem tegendrijvend stuk hout heeft gegrepen en in dien Wel was Pauline Brand ontegen zeggelijk een zedig, deugdzaam en schoon meisje, maar zij was arm en mijnheer Hugo Frohberg had altijd gehoopt, dat zijn eenige zoon eenmaal eene schitterende partij zou doen. Uw vader wilde echter geen afstand van het meisje doen; er vielen daarover heftige tooneelen voor, die ten laatste een geheele verwijdering deden vreezen. Zoover kwam het toch niet? viel Alfred hem vragend in de rede. Neen, schijnbaar tenminste niet. Uw vader reed zeer dikwijls naar de stad en bezocht zijn verloofde, waarvan de oude heer niets bemerkte, Fransje en ik waren de eenigen, die van het geheim afwisten; op ons stilzwijgen en onze trouw kon uw vader rekenen. De oude heer had behalve zijn zoon nog een bloed verwant, een neef, Herman Froh berg, die twee of drie jaren ouder toestand door den Engelschman is ontdekt. De geredde drenkeling, die door zijne betrekkingen is herkend, ver keert thans nog steeds in een toe stand van waanzin, maar dr. Van der Mandele koestert de hoop, dat eene bijzondere verpleging hem zij ne geestvermogens zal teruggeven. Deze zaak is te Scheveningen het onderwerp van alle gesprekken, en berichten, bij de betrekkingen ingewonnen, bevestigen volkomen de waarheid. Naar men vrij algemeen ver zekert, is eene nieuwe combinatie in wording tot de stichting van eene derde omvangrijke onderne ming voor publieke vermakelijkhe den te Scheveningen. Het ontwerp moet zijn een gebouw, waarin tal van amusementen zouden worden vereenigd, o. a. een circus, een café concert en meer ontspannings gelegenheden van dien aard. Aan vankelijk zou men hiervoor het oog hebben gevestigd op het terrein, toebehoorende aan de vorstin von Wied, H. K. H. prinses Maria der Nederlanden. Een zeer aanzienlijk aanbod voor dit schoon gelegen terrein moet evenwel, evenals alle vroegere aanbiedingen, van de hand zijn geslagen. Thans moet men be trekkingen aangeknoopt hebben met eigenaren van de uitgebreide gron den in de z. g. renbaan, gelegen tegenover het in die baan ontwor pen park op den gemeentegrond. Reeds moet een plan voorbedoelde inrichting ontworpen zijn door den architect den heer Van Gendt, te Amsterdam. Uit Scheveningen wordt ge meld, dat eene dame, die aldaar met haren man verblijf hield, in hechtenis is genomen, als verdacht zilverwerk uit het hotel te hebben gestolen. Als toelichting tot de in Delft af gekondigde strafverordening tegen het verspreiden en ventan van dag en weekbladen op den openbaren weg, deelt de D. Ct. mede, dat daar door thans ook in Delft voor goed een einde is gemaakt aan de erger lijke straattooneelen, waarvan men in den laatsten tijd bijna eiken Za terdag-avond aldaar getuige kon zijn. Het rumoerig uitgeleide, waar mede jongstl. Zaterdag een tweetal colporteurs van Recht voor Allen door een met steenen gewapend pu bliek werden vereerd en waarbij het aan de politie groote moeite kostte om ongelukken te voorko men, zal nu niet meer plaats heb ben. Men meldt uit Rozendaal van 7 dezer Hedenmorgen omstreeks half zes is de goederentrein van Breda nabij het station alhier in volle vaart tegen een manoeuvreerenden trein geloopen. Ontzettend was de botsing die hierop volgde. Een tiental goe derenwagens, deels geladen, zijn tot splinters geslagen. De machinist en de stoker hebben hun leven gered door van de locomotief te spriDgen, nadat zij alle pogingen hadden aan gewend, om den trein in zijne vaart te stuiten. Alle treinen, van Rotter dam komende, hebben groot opont houd, daar de reizigers bij dit punt moeten overstappen. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Op het oogenblik dat dit bericht werd verzonden, is de weg, dank zij de ijverige bemoeiingen van den sta tionschef, bijna vrij. Een ingezetene te Oosterhout kreeg een paar jaar geleden een was dan uw vader. Deze heer kwam hem juist in dien tijdopzoeken, en wat mij dadelijk tegen hem innam, was zijne overdreven beleefdheid. Hij wist door vleiende woorden ieder een in te nemen, voornamelijk den ouden heer, met wien hij bijna al tijd tezamen was. Ik moet wel toe geven, dat hij in alle zaken thuis was, in de landhuishoudkunde zoo wel als in de politiek, in de scha penteelt evengoed als in de chro- nique scandaleuse der residentie, en dus kon het niemand verwonderen dat de oude heer verheugd was over het gezelschap van dezen man, die meer en meer de plaats van zoon vervulde. .{Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2