PÜPULAlIi NIMF ADVERTEKTIËBLAU. No. 950. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en afpmeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticlt ra dokter Jam. Voor Haarlem per maand40 Centi. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franeo te adreBseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag int sn voor het Buitenland: Compagnie Générale de jrublicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. 7. JONES, Sucr., Parijs, 31bi: Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent»; Groote lettere naar Plaateruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddage IS uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van fioi Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e deur. Geopend dagelijka van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateurs en leden der Nedorlandache Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebbes if eartooa van diploma vryea toegang, donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijda aa l.et Pavi joen op het torrai. Geop, dag. v 10— 4 uar. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» c* •flender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gozelachap, leden met 1 dame. Busehoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor*» ?&n Nederland en meer byzondar van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel j**f a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen oji Bandagen kosteloos van 124 uur, do overige Christelyke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot ï4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.-^ Sêvnrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag oa Zaterdag, van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaopwi Woonsdag ea Zaterdag van S—4 uur. OrgeWbespetAng in de Groote Kerk. Dinodag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. ToogaBg (deur Oudegroenmarkt.) vrij. De rechtbank te Luik heeft We gener en Rutters, als opstokers tot de iu Maart gepleegde plunderin gen en wanordelijkheden, veroor deeld tot vijf jaren opsluiting, om daarna gedurende tien jaren onder politie-toezicht gesteld te worden. De wanordelijkheden te Belfast hebben zich gisteren niet herhaald, hoewel de houding der protestant- sche en katholieke benden soms dreige-id was. Eene sterke ontwik keling van militaire macht verhin derde echter dat het weder tot eene botsing kwam. Sedert 1 April dezes jaars zijn te Berlijn. 34 socialistische vergade- riugen ontbonden, terwijl voor 80 de vergunning der politie gewei gerd werd. Twaalf vereenigiugen werden opgeheven en 10 personen de stad uitgebannen. Generaal Von Werder is van hetambt vaumilitair gevolmachtigde van Duitschland te Petersburg, ontslagen en tot goeverneur van Berlijn benoemd. Te Parijs hebben zich Maandag morgen de manifestaties van de «garcons» herhaald, waarhij zich tal van verdachte sujetten aange sloten hadden. Op sommige punten van de stad kwam het tot ernstige gevechten, waarbij verscheidene per sonen, een agent van politie en een der levenmakers zelf zeer zwaar ge woud werden. Ten slotte gelukte het aan de politie de bende uiteen te jagen, die zich daarop verstrooide. Ook de slagersknechts, die het voorbeeld van de «kellners# wilden DOOR EW. AUG. KöNIG. 6) lie Hoofdstuk. En mijn vader liet dat alles kalm toe? vroeg de jonge man peinzend. Zag hij dan het ge vaar niet, dat daaruit voor hem zou ontstaan? Lambert Bochner schudde somber het hoofd en aan de lippen zijner vrouw ontsnapte eene pijnlijke zucht. Uw vader was te goedaardig, te argeloos, antwoordde de waard, hij geloofde liever het goede dan het kwade en meende dat ieder zoo edel dacht als hij zelf. Neen, hij zag geen gevaar, integendeel, hij volgen werden door de politie uit eengedreven. Verscheidene arresta ties zijn geschied. Men vreest voor een herhaling der wanordelijkheden. Keizer Wilhelm is gisteren te half twee van Gastein vertrokken. Te één uur kwam de keizer van Oos tenrijk hem nog bezoeken, en bleef bij hem tot op het oogenblik van het vertrek, waarna hij Z. M. tot het rijtuig uitgeleide deed. Het af scheid was zeer hartelijk; de 'beide vorsten omhelsden elkander herhaal delijk, terwijl eene talrijke menigte hen met geestdrift toejuichte. Von Giers is gisteren namid dag van Weenen naar Franzensbad vertrokken, nadat hij des voormid dags een bezoek had afgelegd bij graaf Berchem aan het departement van buitenlandeche zaken. Aan de Daily News wordt uit Constantinopel geseind, dat, met het oog op den dreigenden politie- ken toestand, de Porte besloten heeft, overeenkomstig het plan van Von der Goltz het leger te her vormen. Een obserratieleger van 60,000 man wordt in Macedonië gehandhaafd, bovendien vormt de Turksche regeering twee reserve- legers in Macedonië en Armenië. Haarlem, 11 Augustus 1886. Van wege de redactie van het Haarlemsck Weekblad, ligt onder staand adres ter teekeniDg aan het bureau van dat blad in de Fran- kenstraat «Aan den Raad der gemeente Haarlem. «Ondergeteekenden, ingezetenen van Haarlem, geven met verschul- digden eerbied te kennen was er verheugd over, dat zijn be leefde vriendelijke neef zooveel at tentie voor den ouden heer had daardoor was hij zelf vrij in zijn doen en laten en kon nu meer dan vroeger zijne verloofde bezoeken. Of hij zelf zijn neef in vertrouwen nam, of dat de oude heer zich bij hem beklaagd heeft, weet ik niet; ik weet alleen, dat Herman Froh- berg van deze verloving onderricht werd en dat hij Eduard zelfs in den tegenstand tegen zijnen vader ver sterkte. Nu zou zulk eene aanmoe diging volstrekt niet noodig geweest zijn, want uw vader beminde zijne verloofde te innig, dan dat hij af stand van haar had kunnen doen en zijne eer liet hem dat ook niet toe. Aldra kwam het tot eene uit barsting tusschen vader en zoon. Zoogenaamd goede vrienden moeten den ouden heer op de hoogte ge bracht hebben en ik vermoed, dat ook Herman Frohberg de rol van «dat zij met blijdschap hebben vernomen, dat er bij uwen Raad zijn ingekomen adressen tot afschaf fing der kermis; dat zij in deze dagen bij vernieu wing de treurige ervaring opdoen van al het schadelijke en schande lijke, hetwelk de kermis oplevert; dat zij met het oog op den nood der tijden, op de algemeene ge druktheid, voortvloeiende uit de kwijning van velerlei zaken, maar ook lettende op de nadeelige ge volgen, die zich weldra zullen open baren, ernstig en dringend verzoe ken, dat het UEd. Achtb. moge be hagen, tot de afschaffing der ker mis te besluiten.» Aldus gaan in deze gemeente stemmen voor en tegen de kermis op. Ons komt het voor, dat het adres door de uitgevers der Spaame-Bode ter teekening gelegd, medegedeeld in ons nummer van 9 dezer, betere motieven bevat voor het beliond der kermis dan bovenstaand voor de af schaffing ervan. Blijkens het verslag van de Nuts- spaarbank alhier, over de maand Juli, zijn in die tijdruimte inge bracht 34 posten van beneden f 1, 196 van fl en f 10, 223 van tus schen f 10 en f 100 en 42 van f 100 en meer, te zamen 495 posten tot een bedrag van f 14,150,48®. Uitbetaald werden 270 posten van niet meer dan f25, 75 van tusschen f25 en f100, 46 van tus schen f 100 en f 500 en 7 van meer dan f 500, te zamen 398 tot een bedrag van f27,617,49. Volgens de voorloopige balans hadden op 31 Juli de aandeelheb bers te vorderen een bedrag van f760,240 en bedroeg de reserve toen f 38,400 terwijl aan rente nog was ontvaDgen f 2330, die te zijner tijd verklikker en opstoker vervuld heeft. Uw vader bleef standvastig, hij ging zelfs verder en bepaalde den dag, waarop hij zijne verloofde naar het altaar zou geleiden. Ook dit kwam de oude heer te weten en gij kunt nagaan, in welke opgewondenheid en woede het hem bracht. Natuurlijk hitste mijn neef den haat,... Zeker deed hij dat; zoo dik wijls hij bij den ouden heer was, hoorde ik uw grootvader luid en heftig spreken en nooit te voren heb ik hem zoo opgewonden gezien als in die dagen. Maar tot een geheele verwijdering tusschen vader en zoon zou het toch nooit gekomen zijn; de oude man was met innige liefde aan uwen vader gehecht, en ik ge loof stellig, dat zelfs dat huwelijk tegen zijn zin slechts een voorbij gaande vervreemding, maar geen geheele scheiding en onterving ten gevolge zou gehad hebben. Dat wist op de rekeningen moet worden bij geschreven. Het geheele kapitaal bedroeg alzoo f800,970, aldus be legd: In hypotheek f 92000, in obliga- tiën der prov. Noord-Holland f 25000 in beleening f24000 en in prolon gatie f 648,500. De saldo's in re kening-courant bedroegen f 9850, de kas f 2415, de boekwaarde der meu belen f 105. Totaal als boven f 800,970. Voor het examen in de En- geleche taal (1. o.), gisteren te Utrecht gehouden, is o. a. geslaagd mej. C. M. A. E. v. Eyk, alhier. Ter uitvoering van de wet op de gevangenissen en gestichten, die met 1 September e. k. in werking treedt, is o. a. de bepaling gemaakt, dat het Vereenigd Huis van Arrest en Provoost alhier, huis van bewa ring en voorloopig tevens strafge vangenis wordt. De le luitenant op non-acti viteit W. A. Beuckers is in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij de le comp. 3e bat. 4e reg. inf., al hier. 's Konings Commissaris in Noord- Brabant zal morgen te Breda in- stalleeren de vier nieuwbenoemde leden van 't college van regenten over het huis van arrest en bewa ring aldaar en tevens tegenwoordig zijn hij de opdracht van 't beheer der cellulaire gevangenis aan ge noemd college door Z. Exc. den Minister van Justitie. Aan de Tweede Kamer is door het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen een adres gezonden, waarin het opkomt tegen het voorstel in de gestichten- wet, om de strafgevangenis voor veroordeelde jongens niet te vesti uw vader ook wel en juist daarom durfde hij veel wagen. En de ver andering, die de zaken intusschen ondergaan hadden, dwong hem ook, het waagstuk te ondernemen: gij zult mij begrijpen. De jonge taan knikte. Het was zijn heilige plicht, de eer mijner moeder te redden, antwoordde hij. En hij was geheel doordron gen van dien plicht; aan de ver vulling daarvan zou hij ongetwijfeld de zwaarste offers gebracht hebben. Zoo stonden de zaken op den dag van het ongeluk. De oude heer was ziek; de vele aandoeningen hadden zijne krachten uitgeput. Herman Frohberg noodigde zijnen neef's mid dags tot een rijtoer uit, uw vader was een hartstochtelijk ruiter en stemde toe. De knecht zadelde de paarden en beiden reden in vroolijke stemming weg. Over datgene, wat onderweg voorgevallen is, ligt een sluier, d'e misschien nooit iemand gen te Ommen, maar te 's Herto gen bosch,endieder veroordeeldemeis- jes niet te Amersfoort, maar te Montfoort. Omtrent de plannen, om in 1887 te Amsterdam eene tentoon stelling te houden van al hetgeen op voeding betrekking heeft, deelt het Hdbl. mede: Het voornemen bestaat om deze tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te houden. Mocht de ruimte in dat gebouw te beperkt blijken, dan zou men pogingen aanwenden om een gedeelte van het Frederiksplein tijdelijk in gebruik te nemen. Een der voorname drijfveeren van de ontwerpers is, hier te lande verschillende voedingsmiddelen be kend te maken, welke elders met goed gevolg genuttigd worden. Ook is men niet vreemd van het denk beeld, om te Amsterdam eene kook school op te richten. De bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam werd Zondag bezocht door twee bakkersvereenigingen, uit Rotterdam en 's Hage, die ongeveer gelijktijdig per Hollandsche en Rijn spoorwegen aankwamen, en zonder daarvoor verlof gevraagd en beko men te hebben, in optocht met hunne banieren van het Centraal station naar het Paleis voor volks vlijt wilden trekken, waartegen de politie echter bezwaar maakte. Na dat aan deze heeren de reden daar van ontvoud was, trokken zij in groepjes, de banieren in de kisten met zich voerende, verder. Dicht bij het tentoonstellingsterrein geko men, werden de banieren echter we der ontplooid. Op het tentoonstel lingsterrein werd door allen een stemmig het Bakkerslied aangehe ven, op motieven van het bekende «de Jagers van Van Dam». zal oplichten. Ik zal het beproeven, bracht Alfred levendig hiertegen in. Uwe moeder beproefde het ook, maar het gelukte haar niet. Aan den avond van dien dag keerde Herman Frohberg alleen terug. Hij was zeer opgewonden, maar geen onzer kwam te weten, wat er was voorgevallen. Aan iets ernstigs dach ten wij niet; wij geloofden, dat uw vader naar de stad gereden was en 's avonds laat zou terugkeeren. Den volgenden morgen ging Herman Frohberg reeds zeer vroeg uit; het was de eerste dag in Mei en bij zonder prachtig weer. De toestand van den ouden heer was verergerd; hij verlangde naar zijnen zoon. Ik verzweeg hem, dat mijnheer Eduard sedert den vorigen middag nog niet teruggekeerd was en antwoordde slechts, dat de jonge heer uitgere den was. Tegen den middag keerde Herman terug; hem meldde ik het

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1