leering is op den eersten een gela den revolver gevonden. Het Aquarium der Diergaar de te Amsterdam is weer verrijkt met een uitnemende verzameling vischsoorten uit de Middellandsche Zee, waaronder de bekende «Mu- raena's vooral uitmunten. De zorg voor de goede overkomst dezer die ren was wederom toevertrouwd aan den heer J. Bruins, gezagvoerder van het stoomschip «Stella. Het comité, dat eene tentoon stelling van al wat de voeding van den mensch betreft voorbereidt, wel ke in 1887 te Amsterdam zal ge houden worden, is aldus samenge steld: A. J. C. J. S. Bergsma, voor zitter; C. L. van Kesteren en H. J. U. Mijnssen, secretarissen; jhr. J. van Reigersberg Versluys, C. Dyserinck. G. D. baron de Salis, G. Vas Visser, mr. G. B. Nootho ven van Goor en Schmitz. Jr. De tentoonstelling zal in het Pa leis voor Volksvlijt, misschien met tijdelijke annexatie van het Frede- riksplein, van Juni tot October wor den gehouden. Het groote succes en het nog te verwachten bezoek aan de bak kerij-tentoonstelling te Amsterdam, noopt het uitvoerend comité gebruik te maken van art. 16 van het al gemeen reglement en de sluiting vast te stellen op Maandag 23 dezer. Een paar dagen geleden wer den van een uitstalling van opti sche instrumenten, enz., op de bak kerij-tentoonstelling te Amsterdam eenige voorwerpen vermist. Toen Woensdag de eigenaar ervan op eenigen afstand stond te waken, bleef eene «dame» er voor stilstaan, keek naar een mooie loupe die er lag, nam het instrumentje in de hand en bekeek het, keek er doorheen om te zien of het goed was en stak het in den zak. Zij werd echter beleefd verzocht het weder neer te leggen. In de Oude Zijdskapelsteeg te Amsterdam werd Vrijdag nacht door twee rechercheurs de hand ge legd op een opgeschoten jongen, die daar ter plaatse een pistool had af geschoten. Het vuurwapen werd in zijn bezit gevonden. Ook in de Lindenstraat werd door een knaap een schot gelost, zonder dat het der politie mocht gelukken den «schut ter» in handen te krijgen. De Schager Ct. verneemt: dat de heer J. Koster te Haarlemmermeer, de bekende pikeur bij harddrave rijen, in zes dagen heeft gewonnen de vrij kolossale som van f2775. Van Terschelling wordt dd. 13 Augustus gemeld: Bij ongunstige zee werd heden eenmaal op het vermoedelijk gevon den wrak der Lutinegsdoken. Door het ophalen van eenige kogels en klompjes verhard kruit is het ver moeden dat bovengenoemd wrak gevonden is, tot groote waarschijn lijkheid gekomen. De directeur der stoombootonder neming Af ie Smit te Oud-Beierland heeft Vrijdag de touwen afgesneden waarmede de stoomboot Oude Maas aldaar voor den wal gemeerd lag. De directeur was van oordeel dat voor zijne booten geen ruimte ge noeg aan het hoofd gelaten was. Te Gennep zal, volgens den Limb. Koerierde avondschool voortaan, met het oog op de middaghitte des verplicht zien, openlijk in de cou rant te waarschuwen. Als gij dat deedt.... Niet verder wij zullen hier geen komedie spelen; daar houd ik niet van. Het zou mij moeilijk val len maar ik zou het moeten doen. Gij zult het hoop ik niet willen, Frederik, en zelfs niet wenschen, dat het tot eene vredebreuk tusschen ons komt. Denk daar eens ernstig over na; ik mag en wil mij niet om uwentwil tot den bedelstaf bren gen. Ik ken u een jaargeld van vier duizend gulden toe, daarmee moet gij rond komen, en gij kunt dat, als gij werkelijk wilt. Daar boven ga ik niet, in geen geval, welk voorwendsel gij ook verzinnen moogt. De jonge man bekeek zwijgend zijne zorgvuldig onderhouden nagels, hij scheen na te denken, maar het trillen zijner vast op elkaar gesloten lippen verried toch, hoe geweldig het inwendig stormde. morgens te halfzes worden gehou den. Men schrijft uit s' Hertogenbosch Zaterdagochtend omstreeks 5 uren ontstond brand in de sigarenfabriek van den heer Th. Houtman, in de Torenstraat. De fabriek is voor een groot deel uitgebrand; alleen de benedenverdieping, waarin het kan toor was, bleef behouden. De groote voorraad tabak ging geheel verloren. Burgerlijke en militaire autoritei ten waren onmiddellijk ter plaatse aanwezig. De brandweer kweet zich uitstekend van hare taak, en zij werd krachtig gesteund door de manschappen van het garnizoen, die dadelijk bij alarmslag waren opge- geroepen. Aan brandweer en gar nizoen de eer, dat de brand, die zich aanvankelijk dreigend liet aanzien, zich tot de falriek bepaalde, en dat de belendende panden weinig schade hebben geleden. In eene weide onder Lage Zwa- luwe, gelegen in den Roijalen Pol der, is bij eene koe dolheid gecon stateerd. Op last van den districts veearts, A. J. Montens te Zevenber gen, is het dier onmiddellijk ont eigend, afgemaakt en begraven. Twee kinderen van E. van Hes te Mildam (Fr.) werden vermist. Terwijl B. Sneekstra en W. de Jong langs den weg gingen, hoorden zij beweging in een sloot en toege schoten zagen zij de kinderen in zinkenden toestand. Dadelijk spron gen zij in 't water, vatten ieder een knaap, zoodat beide drenkelingen door hen van een wissen dood wer den gered. Door de politie werd Vrijdag te Assen ten huize zijner ouders ge arresteerd en geboeid naar de ge vangenis overgebracht Harm Men- nega, geboren te Assen, oud 26 jaar vroeger klerk bij den ontvanger der belastingen te Bladel, verdacht zich door oplichting te hebben meester gemaakt van vier gouden horloge kettingen, ten nadeele van den ju welier De Haan te Breda. Zijne op sporing en aanhouding was door den officier van justitie aldaar ver zocht. M. was Donderdagavond met de beurtman van Amsterdam ge komen, maar had te Smilde, waar hem zijne pet afwoei, het schip ver laten en de reis te voet naar Assen voortgezet. Bij de arrestatie toonde hij zich zeer onverschillig. Iu den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. heeft een diefstal van vruchten plaats gehad op de buiten plaats «Oostduin» aan den Wasse- naarschen weg, eigendom van den graaf v. B. De dief of dieven, die dusver onbekend zijn gebleven, heb ben vele fraaie perziken en druiven buit gemaakt. liet 10-jarig zoontje van den tim merman H. Stoevenbelt te Holten, had oudergewoonte des avonds zijn werkpet op de deel gelegd. Den anderen morgen werd deze weer op gezet, en de jongen ging toen met de koeien naar het land. Daar ge komen zijnde, hoort hij een onge woon gepiep, en na lang zoeken neemt hij de pet van 't hoofd en vindt in de voering 4 jonge ratten. Een moederrat was zeker in het hoofddeksel gekropen en had eenige oogenblikken later haar jeugdig kroost een warm en zacht nest be- Vier duizend gulden, niet meer nam Frohberg nog eenmaal het woord op. Buitendien betaal ik uwe schulden tot op heden. Gij aan vaardt het goed, en ik zal mijn best doen eene geschikte vrouw voor u te vinden. Dat ook nog! vroeg Fre derik ontstemd. Ja, ook dat nog! zeide de oude man vastberaden. lk acht het noodig. Eene vrouw en een eigen haard zullen u van veel dwaas heid terughouden. Weet gij dat bij ondervinding? Een woedende blik trof den jon gen uit Frohberg's oogen. Moet deze spot de dank zijn voor de toegevendheid en goedheid, die ik u tot nu toe betoond heb? antwoordde hij. Verbitter mij niet nog meer, Frederik; het mocht mij eens invallen, u deze papieren voor de voeten te werpen en aan uwe schuldeischers te verklaren, dat ik reid in de -sering van de oude pet. De stoomboot, Zaterdag ochtend van de Lemmer naar Groningen ver trokken, is op het Slotermeer om geslagen. Passagiers en bemanning zijn gered. GEMENGD NIEUWS. Op voorstel der Belgische en Fransche postadministratiën is aan de landen der Vereeniging in over weging gegeven om art. 5 van het gewijzigd hoofdverdrag van Parijs, waarbij de maximum-afmeting der drukwerken, wat elk hunner vlak ken betreft, op 45 cM. is bepaald, in dien zin toe te passen, dat, indien zij in eene rol worden verzonden, eene lengte van 75 cM. kan wor den toegelaten en zulks op grond, dat dergelijke rollen in een kubus van 45 cM. knnnea worden gebor gen. In afwachting dier beslissing kunnen dergelijke rollen drukwerk voorloopig reeds in het verkeer met België en Frankrijk worden toege laten. XI, Te Sèvres waren tal van reizi gers aan het station vereenigd, zich voorwaarts spoedende zonder te be merken, dat een groot gevaar hen bedreigde door den aankomenden trein uit Bretagne. Een beambte, ziende wat er gaande was, wierp zich voor een drom vrouwen en offerde daardoor zijn leven op, want hij werd door de locomotief ge grepen, voortgesleurd en letterlijk onthoofd. Zijn vrouw en dochter bevonden zich onder de menigte op het plankier! Frankrijk telt volgens een statistieke opgave, ongeveer 10,000 militaire en burgerlijke muziek korpsen, waaronder 7,000 zwerven de. Van de 220,000 muzikanten be handelen er 9,000 de groote trom en bespelen 82,000 de ophicléïdeof saxophone. Het vreeselijk noodweer, dat zooals wij reeds mededeelden, Dins dag jl. over België en Frankrijk gewoed heeft, ging te Nogent-sur- Marne gepaard met een hagelslag, waarvan men nog lang heuchenis zal hebben. De hagelsteenen had den gemiddeld een zwaarte van 40 h 50 grammen, tot 140 grammen toe. Van vruchten of bloemen is geen spoor meer overgebleven, de geheele natuur is dor en kaal, alsof het midden in den winter was. Te Reims (Frankrijk) heeft Dinsdag een geweldige storm ont zaglijke schade aangericht, vooral aan de kathedraal, een meesterstuk vanbouwkunst uit de middeleeuwen. Bovendien zijn meer dan 500 boo- men omgewaaid. Een hooge fabrieks schoorsteen stortte door den bliksem getroffen in, waarbij zes personen gekwetst werden. De verliezen, ten gevolge van den orkaan geleden, bedragen millioenen. Dank zij de ijverige bemoei ingen der politie weet men thans wie de valsche chèque van 60,000 frs. in het Parijsche bankiershuis Allard ter uitbetaling aangeboden en de som ontvangen heeft. De dief is een Spanjaard, Velasco Sanze Diego genaamd, dertig jaren oud en te Madrid geboren. Een vrouw, met wie hij tijdens zijn verblijf te Parijs kennis gemaakt had, is in hechtenis genomen. -«= In het hospitaal La Salpétrière te Parijs doet zich thans een merk waardig geval voor, dat de belang- mijne handen van u heb afgetrok ken. Zijne ernstige, vastberaden hou ding deed Frederik begrijpen, dat het raadzaam was, toe te geven; als hij bij zijn verzet volhardde en zijn vader de bedreiging ten uit voer bracht, was hij een bedelaar en overgegeven aan de bespotting zijner tegenwoordige vrienden. Wan neer het slechts een toegeven in schijn was, zou het toch reeds den toorn van den ouden heer doen be daren, en in den loop der volgende dagen konden de zaken reeds eene wending genomen hebben. Neem nu een besluit, zeide Frohberg op strengen toon. Wilt gij het bestuur aanvaarden? Ja. De oude heer wierp een wan trouwenden blik op zijn zoontoen knikte hij bevredigd. Het verdere daaromtrent be handelen wij binnen kort! ver stelling van geneeskundigen moet opwekken. Ludovie Hélowin wordt daar sedert 1862 als jaarlijksche patiente verpleegd. Eenige jaren geleden had zij een soort van slaap ziekte; haar slaap duurde eenige weken achtereen. Voor veer tienda- gec verviel zij in denzelfden toe stand en tot dusverre geeft zij geen teeken van ontwaken. Zij heeft het voorkomen van iemand, die vast slaapt, maar hare adembaling is ongeregeld. Zij neemt licht voedsel en de werking der spijsverterings organen is naar het schijnt niet gestoord. Zij is thans in haar 47 e jaar. Gedurende de 24 jaren, welke zij als lijderes in het hospitaal door bracht, was zij meestentijds aan haar bed. gekluisterd, daar zij niet in staat is te loopen. Zij weegt ruim 120 KG. De Parijsche rechtbank heeft vonnis gewezen in een aardig ge schil. De kale kruin van den heer Duval was 154 maal door mevr. Laffitte met allerlei zalfjes en wa tertjes ingewreven, maar de belof ten van mevr. Laffitte, dat 's heeren Duvels kaalheid daardoor voor een weelderigen haargroei zou plaats maken, kwamen niet uit. De heer Duval bleef kaal en daarom wei gerde hij de rekening te betalen voor zooveel de behandeling zelf betrof, nl. f7,50 per visite en dat 154 maal. De kosten der watertjes en zalfjes werden door hem voldaan. De rechtbank stelde den heer Du- val in 't gelijk. Geen haar, geen geld. Deurwaarders zijn over het algemeen eene onaangename ont vangst gewoon; zoo onhoffelijk als dit onlangs op de kermis te Neuilly gebeurde, blijft echter een uitzon dering. Een dierentemmer had ver zuimd zijn staangeld te betalen, waarom men hem een deurwaarder op zijn dak zond. Met de voorko- mendste vriendelijkheid werd de ambtenaar uitgenoodigd naar binnen te gaan, doch toen hij daar met zijn papieren voor den dag kwam, opende de dierentemmer oogenblik- kelijk een groote kooi, waarin een viertal hongerige leeuwen rondspron gen. Men begrijpt wat er van de betaling terecht kwam. De door de Duitsche regeering gesignaleerde O. Keiler, die ver dacht wordt te Berlijn op 1 Juni jl. J. Scheffer en diens huisvrouw te hebben vermoord, is nu te Cre- feld gevat. Sedert Woensdagavond is ge heel het opzichterspersoneel der Ko ninklijke Veeartsenijschool te Ber lijn in opschudding. De hond van den rijkskanselier, vorst Bismarck, Rijkshond Tyras, die in genoemde inrichting eene operatie had te on dergaan, is dien dag weggeloopen. Niettegenstaande men zelfs de hulp der politie ingeroepen en naar alle windstreken getelegrafeerd heeft, is men tot nu toe den vluchteling niet op het spoor gekomen. Zondag-nacht is een passa giersboot op de Spree nabij Berlijn tegen een gesloten spoorwegbrug gevaren-, met zulk een geweld, dat een scheepsjongen en twee vrouwen over boord sloegen en den dood in de golven vonden. In 'net dorpje Girdenten nabij Koningsbergen in Pruisen is den 30n Juli jl. een zeldzaam geval voorge komen. Tot goed verstand van het gebeurde dient vermeld, dat nu circa 20 jaar geleden het driejarig zoontje volgde hij. -Nu iets anders. De heer, dien gij gisteren avond hebt ontmoet is wel degelijk een bloed verwant, en om die reden zou ik gewenscht hebben, dat die woor denstrijd niet was voorgevallen. Welke houding ik tegenover hem zal aannemen, weet ik nog niet; ik moet vooraf met hem persoonlijk gesproken hebben, dan eerst kan ik op deze vraag, een beslissend ant woord geven. Het is eene gewich tige vraag, gewichtiger dan gij ge looft en vermoedt; de reden kan ik u niet zeggen en ik sta u ook niet toe, dat gij die uitvorscht. Het zou kunnen gebeuren, dat ik met woede en haat in het hart vriendelijk tegen dezen man moet zijn; vijandschap zal ik in allen geval met hem zien te vermijden. Dit verlang ik ook van u. Gij zult u, als ik het noodig oordeelverontschuldigen en met hem op vriendschappelijken voet omgaan, al is het dan ook maar van den schoenmaker Schorell aldaar was verdwenen, nadat een bende Zigeuners in den omtrek was ge weest en dat alle nasporingen om 't kind te ontdekken vruchteloos wa ren gebleven. In 't laatst van Juli nu zwierf weder een bende Zigeuners door de streek en vroeg in het dorp om werk. Ook bij den schoenmaker Schorell meldde zich een jeugdig man aan. De vrouw wilde hem kortaf van de deur sturen, maar toen zij den Zi geuner aanstaarde kwam een zon derling gevoel bij haar op. Zij werd door hem aan haar kind herinnerd en na een kort onderhoud, waarin hij haar vertelde dat hij uit een Slavonisch dorp afstamde en als jon gen bij den troep was gekomen, klom haar belangstelling des te meer. Zij bleef hem aanstaren en toen ook de man was geroepen, bleef er op 't laatst geen twijfel meer mogelijk het haar, de oogen, het gelaat, alles herinnerde aan het verloren kind en alle twijfel werd opgeheven toen de moeder zich een ernstige wonde her innerde, die de knaap bij het vallen van een bank aan het hoofd had gekregen en de jonge man daar ter plaatse een litteeken had. De ver loren zoon was herkend. Spoedig werden maatregelen ge nomen om de hoofden der bende op te sporen en, hoewel zij eerst alles ontkenden, bleek ten slotte, dat zij de dieven waren van het kind. Zij zijn in hechtenis genomen. De jonge man is na kort verblijf bij zijn fa milie, nadat schaar, borstel en zeep waren toegepast, weder in een ge woon Duitscher herschapen. Men is zeer benieuwd naar de behandeling dezer zaak voor den rechter. - Te Bazel kwam eenige weken geleden een als Amerikaansche ge- kleede weduwe met twee kinderen, een blind knaapje en een twaalf jarig meisje, aan. Het jongentje zou men te Bern trachten te genezen. Zij keerde van daar echter onver- richterzake terug: het knaapje was ongeneeslijk en de weduwe zou naar Amerika terugkeeren. Maar zij had niet s-enoeg geld om, behalve de terugreis voor haar en zoontje, de logieskosten te betalen. Het meisje zou derhalve in het hotel achter blijven tegen vergoeding, tot uit Amerika het noodige geld zou zijn gezonden. Sedert zijn zes weken verloopen en men heeft niets meer van de Amerikaansche gehoord, hoe wel de boot waarmede zij vertrok, behouden te bestemder plaatse is aangekomen. Het Berlijnsch Postmuseum is verrijkt geworden met het cou vert van een brief, van gewoon ge wicht, die 100 jaar geleden uit Philadelphia (Ver. Staten van Noord- Amerika) naar Sternberg in Mec klenburg werd verzouden. De om slag draagt de poststempelsPhila delphia, Londen, Calais, Brussel, 's Gravenhage, Amsterdam en Ham burg, waaruit de postenloop van dien tijd blijkt. De brief was onge- frankeerd en volgens aanteekenin- gen op het couvert moest niet min der dan f 10,80 aan port voor de zen brief worden betaald. In de gevangenis te Manchester werd in de vorige week aan de giftmengster Mary Ann Britland door den strop het doodvonnis vol trokken. Kort voor haar dood legde zij de berouwvolle bekentenis af, voor den schijn. Na hetgeen gisteren voorge vallen is, kan ik dit niet meer, zeide Frederik op knorrigen toon, als gij dat van mij verlangt, dan verlangt gij, dat ik mijzelf ont- eeren zal. Een eigenaardige lach plooide zich om Frohberg's strakken mond. Men kan alles, wat men wil, antwoordde hij, en men moet zich naar de onverbiddelijke nood zakelijkheid voegen. Het is niets meer dan eene komedie, welke wij met dezen man spelen; hoe zij ook moge eindigen, hij blijft altijd de bedrogene. Als wij niet tot deze noodzakelijkheid gedwongen waren, zou ik mijn hoofd waarlijk niet bui gen en iemand de hand drukken, dien ik liever de deur uit zou wer pen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2