POPULAIR NIH-1 4e Jaargang. Woensdag 18 Augustus 1886. No. 955. ABONNEMENTSPRIJS: teÉijirt Dagelijks uitgennmen Zen-en atpiefiae Fssstdagea. ADVEUTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het raticlt van (loiter Jam BINNENLAND. Voor Haarlem per maand 40 Cent». ÏVoneo door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentièn enz. franco te adreseeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: (ompagnie Générale de x'ub licit e Btrangère O. L, DAJJBK Co., JOH. F. JONFS, Sucr., Parijs, 31 bit Faubourg ifontmartrs. van I5 regels 25 Ceut; iedere regel meer 5 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'a middags 12 uui| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolon%aal muset«h van hei Paviljoen. IngaBg: aan de Dreofiyie Se deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por peraoau. Donateur» eu leden dor Ncderlaudsche Maatachappy ter bevordering van Njjverhoid hebben «f rirtoaa van diploma vrijen toegang, donateur» Biet gezolochap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijdo vau liet Pavi joon op het terras. Goop, dag. v 10—4 nnr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ea 'jUender Nederlaadscke Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, doaatenrs nut gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geBchiedeni», voo al van" "J-derland "on meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoou. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jat! 1 .mlden, Muteum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of i i - en kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindoren beneden de 8 jaroa worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. H muteum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—3 nar. Teylers bibliothesk. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Printenhof. Geopeai «Woensdag ea Zaterdag van S—4 uur. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van 1—2 eu Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. De N. R. Ct. bevat het volgende part. telegram: Brussel, 15 Aug. Het slechte weder, dat gisteren van blijvenden aard dreigde te zijn, heeft heden plaats gemaakt voor een helderen zonneschijn, die de stad in haren feesttooi met warme stralen over giet. Reeds in den vroegen ochtend had de stad een levendig aanzien. Overal waren er velen op de been, terwijl van de meeste huizen ue nationale driekleur wappert. Tegeu 9 uur zijn de eerste deel nemers aan de betooging aangeko men en hebben zich. naar de ver zamelplaats, den boulevard d Anvers, begeven. Het totale cijfer zal stellig veel lager zijn dan verwacht werd. Ziehier eenige officieele cijfers der spoorwegambtenaren- Gent 2210, de Borinage 1800, Antwerpen (stad) 300, provincie Luik 1800; voegt men daarbij nog een gelijk aantal voor Brussel en de andere plaatsen, dan zal men dus komen op een 15,000 personen, wat zeker heel wat verschilt met de aangekondigde 100,000- De meeste deelnemers dragen voor hun hoofddeksel een wit carton, waarop gedrukt staat: «Algemeen stemrecht», of ook wel: «Amnestie». In den stoet zijn verscheidene roode vlaggen en een nog grooter aantal schilden, waarop de bekende op schriften, waaronder echter de eisch van het algemeen stemrecht het talrijkst voorkomt. Bijna allen dra gen eene roode roset in het knoops gat. Terwijl de stoet gevormd werd, kwam aan het station de vereeniging aan der oud-onderofficieren van het leger, die hunne kameraden kwa men afhalen die aan de feesten zul len deelnemen. Zij werden door de kapel der Garde civique begeleid en door een aantal nationale vlag gen. Met oorverdoovende toejuichin gen werden zij door de menigte begroet. Te 11 uur hebben de koning en de koningin de plechtige uitreiking bijgewoond van de eereblijken voor moed en zelfopoffering. Het talrijke publiek, bij deze plechtigheid tegen woordig, ontving hunne Majesteiten met geestdrift. Omstreeks 121/, uur heeft de op tocht zich in beweging gesteld, ter wijl overal de grootste orde heerscht. De afdeeling uit Charleroi wordt voorafgegaan door drie mannen in rouwgewaad, die als vlag een reus achtig stuk rouwkrip dragen. De afdeeling uit Gent, waarin ook vele vrouwen loopen, werd hij het ver schijnen op den boulevard du Nord luide toegejuicht. Het gerechtshof te Charleroi heeft vonnis geveld in de zaak der bedelende werkstakers, dieden27en Maart te Fleurus, tijdens het op roer, gewelddadig geld hebben af geperst. Van de 187 beschuldigd zijn slechts twee vrijgesproken^JJe anderen, waaronder ook knfderen, zijn tot gevangenisstraf veroordeeld van af 4 dagen tot 7 maanden. Het hof te Namen heeft mede vonnis gewezen in de zaak der werkstakers van Florennes. Zes be schuldigden zijn vrijgesproken, ter-^ wijl er 4 veroordeeld zijn tot 5 jaren en een tot 1 jaar opsluiting. De minister van oorlog heeft bevel gegeven tot het naar huis zen den der manschappen van de lich ting van 1883, die opgeroepen wa ren ten tijde der jongste onlusten DOOR EW. AUG. KöNIG. 11) Ille Hoofdstuk. Dus hebt gij reden, hem te vreezen? vroeg de jonge man, verrast opziende. Ja, omdat hij rijk is. Als hij een arme drommel was, zou ik de honden op hem aanhitsen; voor zijn rijkdom moet ik bukken, want geld is macht. Hij hield op; een bediende trad binnen en overhandigde hem een kaartje. Alfred Frohberg, las de oude heer. Daar is hij reeds, zeide hij te Luik en in het steenkolenbekken van Henegouwen. Te Middlesbrough hebben de ijzerfabrikanten van Cleveland gis teren eene vergadering gehouden, waarin besloten is de fabrikatie van staafijzer met 20 pet. te verminde ren. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd het gevecht tusschen protestanten en katholieken te Bel fast hervat. Vier uren lang vuur den zij op elkander, zoodat er aan beide kanten verscheidene dooden en gekwetsten vielen. Eerst in den vroegen ochtend werd de orde door de troepen zonder bloedvergieten hersteld. - Gisteren nacht is bij Porta- down een schot gelost op den trein der «Great Northern,» terwijl eene bende den trein met steeaen wierp. De kogel drong in een coupé, waar in de tooneelspeelster Minnie Palmer gezeten was.-Niemand is echter ge wond. op gedempten toon; ik zal hem ontvangen, misschien blijft hij van middag bij ons eten. Bij de eerste ontmoeting met hem zult gij u mijn wensch herinneren. Ga nu, ik moet met hem alleen zijn. Frederik verliet hoofdschuddend het vertrek; het bevel van zijn va der en de daarmee gepaard gaande opmerkingen waren een duister raad sel voor hem, dat liij niet in staat was op te lossen. Met fiere houding en het hoofd trotsch in den nek geworpen, wachtte de grondeigenaar zijn onwelkomen gast af, van wiens voornemen hij onderricht was. Een doorborende blik trof den binnentredende, die dezen blik met kalmte en ernst beantwoordde; het was, alsof beiden hunne krachten voor den op handen zijnden strijd wilden meten. Ik ken geen mijnheer Alfred Frohberg, zeide de oude man op Haarlem, 17 Augustus 1886. Op doeltreffende wijze hebben de vereenigingen «Haarlemsch School verbond» en «Door Vermaak tot Nut», het gewone jaarlijksche zomer- kinderfeest Zaterdag jl. doen plaats hebben, en wel door het doen bij wonen van eene kindervoorstelling in het circus Carré. Ongeveer 800 kinderen van de verschillende kos- telooze scholen, de tusschenscholen en die der Godshuizen, namen daar aan deel, vergezeld van hunne on derwijzers. Uit de opgewekte stem ming der kleinen kon men zien, dat het beoogde doel volkomen was be reikt. Zoowel van de zijde van het onderwijzend personeel als van het personeel van den circus werd alles gedaan om de commissie in haar pogen te steunen. Met voldoening mag dan ook door de commissie worden gewezen op de goede uitkomst van haar streven, blijkbaar uit het steeds afnemende schoolverzuim en de toenemende be langstelling in het bijwonen van het onderwiis, waarom zij dan ook hoopt, geholpen door den geldelijken en zedelijken steun harer stadgenooten, op den ingeslagen weg voorttegaan. De contributie is f 1.50 per jaar en de commissie voor de kinderfeesten is samengesteld uit de heeren: P. Dyserinck, P. J. Prinsen Geerligs, J. H. Koolhoven, G. C. Merens, mr. A. W. Thöne, mr. W. H. Smit en J. Smits CJz. Zijne Exc. de Minister van .a'St,-Minister van Binnenl. Zaken heeft, op voordracht van den direc teur der Rijks-Kweekschool voor Onderwijzers alhier, met ingang van 1 September e. k., tot kweekeling aan voornoemde school benoemd L. Bangma van Parrega, W. de Boer van Warrega, A. J. Bruin van Ilpendam, C. J. Blom van Haarlem, W. N. Bakker van Rotterdam, S. Braak van Aalsmeer, T. W. Blik slager van Zaandam, A. Don van Vlaardingen, M. Eikelenboom van Bodgraven, T. van der Griend van Putters'noek, C. J. de Heer van Maasdam, J. W. Hulseboom van Heidenschap, L. J. Jongejan van 's Hage, P. van der Lijn van Oost- huizen, P. A. Lankester van Ilpen dam, F. Reedeker van Terschelling, Th. Sorgdrager van Haarlem, J. Tijm van Hoorn, C. van der Velden van Enkhuizen, S. van der Vies van Dedgum, F. A. Wichers van Terschelling. koelen maar beleefden toon; wilt gij zoo goed zijn, mij duidelijk te maken, in hoe verre gij recht hebt dien naam te voeren? Nog altijd rustte Alfred's blik vast en onafgewend op hem, maar geen spier van zijn gelaat vertrok zich. Deze vraag doet mij zien, dat gij zeer nauwkeurig weet, wie ik ben, antwoordde hij. Neen, volstrekt niet! Mijn vader was uw neef. Eduard? vroeg Frohberg, oogenschijnlijk verbaasd. Ja, nu herinner ik het mij. Gij zijtdezoon van juffrouw Brand, de verloofde van mijnen neef. Maar daarom hebt gij nog geen recht den naam van uwen vader te voeren. Volgens de wet niet, zeide Alfred trotschmaar ik voer hem, omdat ik meen zedelijk het recht te hebben. De oude heer haalde de schou- Gisteren vierden de echtelié* den Daniël Soeter, geb. 11 April 1809 en Jacoba van Meurs, geb. 20 November 1808, wonende in de Ursulasteeg no. 18 alhier, hun 50ja- rige echtvereeniging. De Woningen der buren waren ter gelegenheid van deze heugelijke gebeurtenis ge vlagd, terwijl de oudjes menig blijk van belangstelling ondervonden. Door den Minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, is de waarnemiDg der betrekking van schoolopziener in het district Haarlem, tengevolge van het aan den heer dr. W. B. J. van Eyk ver leend eervol ontslag, met ingang van 16 Augustus tijdelijk opgedra gen aan den schoolopziener in het arrondissement Haarlem, dr. E. van der Ven, totdat in de vacature zal zijn voorzien. Het bericht van het Handelsblad, dat door een zaakgelastigde van den onlangs uit Frankrijk verbannen her tog d'Aumale onderhandelingen ge voerd zouden worden over den aan koop van het buitengoed «Elswoud» onder Haarlem, kan in zooverre worden tegengesproken, dan daar van tot op het oogenblik nog niets bekend is bij hen, die daarvan ze ker de wetenschap zouden hebben. [Amsterd. D. v. N.) Voor de examens (1. o.) in de Engelsche en Fransche talen, te Utrecht gehouden, zijn o. a. geslaagd resp. de heer B. J. Wijnveld en Mej. B. Westerveld, alhier. Bij gelegenheid van het bezoek van den Koning van Portugal te Soestdijk werd door Z. M. aan Prinses Wilhelmina de koninklijke Portugeesche damesorde der Heilige Isabella vereerd. ders op en bood zijn gast een stoel aan. Zulke zedelijke rechten erkent de wet niet, antwoordde hij, een document, dat gij met den naam Frohberg onderteekent, is niet geldig. Pardon, ik ben Amerikaansch burgerin Amerika is mij het recht toegekend, mij Frohberg te noemen. Wij willen daarover niet twis ten. Mag ik vragen waaraan, ik de eer van uw bezoek te danken heb Ik wensch zekerheid te hebben omtrent het lot van mijn vader, antwoordde Alfreden nu moest Frohberg onwillekeurig de oogen neerslaan voor den uitvorschenden blik van den jongen man. Hebt gij die zekerheid nog niet? Uwe moeder moet u die toch gegeven hebben. Mijne moeder twijfelde. Waaraan? vroeg Frohberg snel. Aan den dood van mijn vader. De oude heer lachte spottend. Dat vind ik begrijpelijk, zeide hij op zeer vriendelijken toom Het ongeluk kwam zoo onver wacht en het vernietigde zulke schoone verwachtingendat uwe moeder zich de waarheid niet kon opdringen en uit dien strijd ontstond toen de twijfel. Hij was echter on gegrond; het gerecht heeft op ver zoek uwer moeder een nauwkeurig onderzoek in het gesticht ingesteld, maar het leverde geen resultaten op. Ik beken u eerlijk, dat deze twij fel met hare gevolgen mij diep ge krenkt en beleedigd heeft, toch was ik en ben ik heden nog blij, dat dit onderzoek heeft plaats gehad: ik kan mij daarop beroepen, ais gij soms den twijfel uwer moeder deelt. Overigens kunt gij ook in het ge sticht van dokter Janin de bijzon derheden over uw vaders dood ver nemen. Ik ben daar reeds geweest.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1