De ontwerpen der Staatsbe- grooting voor 1887 zijn zoo verre gereed, dat zij binnen weinige dagen naar den Raad van State kunnen worden gezonden. Zijn wij goed ingelicht, zoo heeft de regeering, niettegenstaande den bekenden toe stand der schatkist, goedgevonden de uitgaven op het hoofdstuk Ma rine andermaal met een belangrijk cijfer te verzwaren. Daartegenover zouden 15 buitengewone opcenten op het personeel worden gelegd. (N. R. Ct.) In de maand Juli 11. zijn in de haven van IJmuiden uitgegaan 23 schepen en barken, 5 brikken, 9 schooners, 4 kleine vaartuigen en 110 stoomschepen, en binnengeko men 26 schepen en barken, 5 brik ken, 9 schooners en 108 stoomsche pen. Naar den landaard kunnen deze schepen gerangschikt worden als volgt: uitgegaan 45 Nederlandsche, 65 Engelsche, 19 Noorsche, 14 Duitsche, 5 Zweedsche, 1 Grieksch en 2 Deensche, en binnengekomen 50 Nederlandsche, 63 Engelsche, 18 Noorsche, 9 Duitsche, 2 Zweed sche, 5 Russische, 1 Grieksch, 3 Deensche en 1 Italiaansch. Totaal uitgegaan 151 en binnengekomen 152 schepen. De directie der Exploitatie maatschappij heeft in antwoord op het verzoek van de Nederl. Ver- eeniging tot bevordering van Zon dagsrust, om voortaan op Zondagen geen goedkoope treinen te organi- seeren, te kennen gegeven, dat zij niet aan het verzoek kan voldoen. Uit Amsterdam wordt gemeld: De aloude dikwijls zoo rumoerige avond van Hartjesdag (16 Aug.) ging tamelijk kalm voorbij. Wel was eene groote menigte indeJor- daan, voornamelijk in de Willem straat en aangrenzende straten, op de been, en trokken troepen kinde ren, waaronder enkele op de aloude wijze gecostumeerd, waarbij Oranje weder de hoofdkleur is, door de straten, en werd ook wel overvloe dig klein vuurwerk in de straten afgestoken, doch de eigenlijke feest vierders trof men gisterenavond aan langs den Zeedijk. Ofschoon deze straat overvol was, werd de orde niet verstoord en heerschte ook hier een vroolijke toon. Van baldadig heden vernam men nergens. De po litie was niet talrijk op straat. Eene talrijke menigte woonde Zondag te Amsterdam de openbare vergadering in het Volkspark bij, waarin Croll het woord voerde over den val van het koningschap. Op voorstel van den leider der verga dering, Penning, werd bij acclama tie besloten aan de Belgische aan voerders der betooging, die te Brus sel wordt gehouden, een telegram te zenden, waarin deze vergadering hare sympathie betuigt met het stre ven naar recht en haren wensch uit dat dit streven met goed gevolg moge bekroond worden. De rede van Croll duurde van half een tot half drie. Hierna werd gepauzeerd en zou debat volgen. De meesten ech ter, door het schoone weder uitge lokt, verlieten kalm het terrein van het Park, waar de hoofdcommissa ris mr. Van Doesburgh, de waar nemende commissaris der sectie Boas en vele inspecteurs aanwezig waren, met een betrekkelijk gering getal agenten, om bij onverhoopte wanorde de rust te herstellen. Deze werd niet verstoord. Bij het binnen- En heeft dokter Janin u het een en ander medegedeeld? Ja, hij las i ij een bericht voor, dat hij op den dag van het ongeluk zou geschreven hebben. De oude heer lachte nog steeds. De twijfel uwer moeder schijnt op u te zijn overgegaan, schertste bij; geloof mij, het is eene dwaas heid daar langer over te denken. Ik ben bereid, u aan de doodkist te brengen, waarin het gebeente uws vaders rust; als gij het wenscht sta ik u toe, die te laten openen, dan zult gij de overblijfselen vin den; ik denk, dat gij dan wel over tuigd zult zijn. Na den dood van mijn groot vader werd de erfenis door u aan vaard, zeide Alfred, zonder op Frohberg's voorstel iets te antwoor den, ik zou mij gaarne de vraag veroorloven.... Of ik volgens de wet daartoe het recht had? Behalve mij was er komen werden allen betast en naar het dragen van vuurwapenen onder vraagd. Van twee weesjongens, die de vergadering bijwoonden, werden de namen opgeteekend. - Vrijdagavond, om ongeveer 9 uur, werd door eenige personen, die zich op de Zuiderzee, aan boord van een vaartuig van Amsterdam naar eene der Friesche Zuiderzee havens bevonden, bij hevig weêr- lichten, een zeer grooten vuurbol in het zuiden opgemerkt. De bol spatte na eenige oogenblikken zon der knal uiteen en liet gernimen tijd een helder groen licht achter. Daar na werd het weerlichten minder en weldra was de lucht schoon. Een 6-jarig knaapie werd Zondagmiddag in de Lange Leid- sche dwarsstraat te Amsterdam door een voor een wagen gespannen paard in den rug gebeten. Straatjongens hadden het dier even te voren ge sard. Onmiddellijk bracht men het jongske naar het Binnengasthuis, waar de wond is uitgebrand. De bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam werd Zondag door 7090 personen bezocht. Het totaal der be zoekers is thans 63,897. Door het Departement van ma rine is het lichten van de Schorpi oen opgedragen aan de stoomboot- reederij voor het sleepen van schepen te Nieuwediep en IJmuiden, onder directie van den heer A. D. Zur- mühlen te Amsterdam. Vóór men tot aftapping van het natte dok overgaat, zullen de zee- doksluizen door deskundigen wor den onderzocht, ten einde de over tuiging te erlangen dat deze tegen het van buiten aandringend zeewa ter voldoende zijn bestand. Mocht dit niet het geval wezen, dan zou men verplicht zijn, het dok door dammen af te sluiten. In het café «Germania» te 's Hage is Zondagavond in verzekerde be waring genomen de huisknecht van het «Hotel du Passage», die ten nadeele van zijn patroan een gouden ring met diamanten steen ontvreemd had. Toen hij aangehouden werd, droeg hij den ring nog aan den vinger. - Omstreeks 6 uren vertrokken Zondagavond te 's Hage twee stoom trams van den Hollandscheu spoor weg achter elkander naar Scbeve- njngen. Aan de Bleekerslaan stopte de eerste en kon de tweede niet spoedig genoeg tot stilstand gebracht worden, zoodat de achterste wagen van de eerste tram in aanraking kwam met de locomotief van de tweede, waardoor een en ander eenige schade bekwam. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Volgens de Tm. Ct. is de persoon, die zoo wonderbaarlijk gered is door eene Engelsche stoomboot nabij Melbourne en nu te Scheveningen wordt verpleegd, de heer Johan Gerhard Hoogklimmer, op 6 October 1854 te Almeloo geboren. Twee oudjes te Borger, beiden den leeftijd van 78 jaren bereikt hebbende, en die in het laatste voor jaar hunne gouden bruiloft vierden, waren dezer dagen zeer druk op het land bezig met binden van het ge maaide koren. De rogge van een akker, groot nagenoeg twintig are, werd door hen gebonden en daarna geen bloedverwant van den over ledene meer in leven. Mijne moeder.... Zij was slechts de verloofde van uwen vader. Dan had haar toch volgens de wet der zedenleer een deel der er fenis uitgekeerd moeten worden. Wat zijn zedewetten? ant- woorddeFrohberg schouderophalend. Welke waarde hebben zij voor de rechtbank? Mijn waarde heer, ik zou niet geweigerd hebben, uwe moeder eene som uit te betalen, als zij niet zoo vijandig tegen mij was opgetreden. Als ik norsch en terug stootend tegen haar was, gaf zijzelve daar aanleiding toe. Wij zullen over dit onderwerp niet twisten, zeide Alfred, mis schien zijn onze denkbeelden daar over zoo uiteenloopend, dat wij het nooit eens zullen worden. Zijn in de nagelaten papieren van mijn vader geene stukken gevonden, die op op een anderen akker gedragen ter droging. In de laatste dagen zegt de Arnh. Ct. heeft men in vele bla den het een en ander kunnen lezen over het belangwekkende van het schouwspel dat het oplaten van een grooten luchtbalon oplevert; maar de honderden, die Donderdag te Arnhem bijeen waren in den tuin van het hotel garni «Rustplaats», om van het opstijgen van den «Etoile du Nord» van kapitein Ju- lhes van nabij getuige te zijn, zullen erkennen, dat men het laatste half uur der vulling van den ballon en der toebereidselen voor de reis moet hebben bijgewoond, om zich een juist oordeel te kunnen vormen over den indruk van dat schouwspel. Gedurende de eerste uren boeit het werk der vulling niet bijzonder. Alleen het begin en het einde is interessant. Vooral als het tijdstip genaderd is, dat de door iedereen als een wonderding bekeken mand aan den hoepel wordt bevestigd, wordt de algemeene belangstelling als geëlectriseerd. Dan nadert de dichte drom van toeschouwers in al enger en enger wordenden kring den ballon, zóó van nabij zelfs, dat de soldaten, belast met het regelen, onder bevel van den lucht6chipper, der gewichten, ternauwernood zich kunnen bewegen. Men vliegt op stoelen en tafels, iedereen wil het fijne van de zaak weten. Bovenal wordt met verlangen uitgezien naar de medereizigers van kapt. Julhes. Het anker wordt opgehangen. De thermometer en barometer vinden een veilig plaatsje in de schuit, die ook de noodige ballast inkrijgt. De kapitein gaat vol bedrijvigheid alles na en geeft zijn laatste bevelen. Daar klimt eindelijk een heer in de mand. Nog een. Het enthousiasme der menigte stijgt. Geduld nog wat. Een berekening is opgemaakt, dat het beter is, den ballon meer naar de Zuidelijke grens te verplaatsen. Dit geschiedt. Nu zal men toch spoedig kunnen vertrekken. Daar stapt wezenlijk een der heeren uit den mand. Gelukkig blijkt het spoe dig wat er aan de hand is. Met allen eerbied gezegd, diende die heer slechts voor ballast. Eene jonge dame neemt zijne plaats in, wat niet weinig de belangstelling prik kelt. Ook de tweede heer legt zijn tijdelijke rol er bij neer en stapt uit den mand, om voor den lucht- jchipper zijne plaats te ruimen. Met een glas champagne in de opgeheven hand houdt kapitein Julhes eene korte toespraak, waarin hij het Gemeentebestuur van Arn hem en de ingezetenen bedankt voor den hem verleende steun en hulde brengt aan zijne koene medereizig ster. Luide wordt deze toegejuicht. Met vaste hand brengt zij het glas aan de lippen en dankt voor de ovatie. Nog een «Vi7e le Roi et la Reine des Pays-Bas!» en het «lachez tout!» weerklonk. Uitgeleide gedaan door bravo's van binnen en buiten het terrein, verzamelde publiek, steeg de ballon statig en kalm naar bo ven. De zakdoeken wuifden, ballast werd uitgegooid, hooger en hooger steeg het gevaarte het luchtruim in, maar niet zoo hoog of het was nog lang boven de stad te zien. In Oos telijke richting dreef het precies over de stad heen, zoodat de dui zenden die aan de oevers van den Rijn stonden hun lang wachten mijne moeder of op mij betrekking hebbeD? Op u? vroeg Frohberg. Hoe zou dat mogelijk zijn Gij waart nog niet op de wereld. Het zou toch mogelijk kun nen zijn. Als gij ze zelf eens wilt door zien, heb ik daar volstrekt niets te gen. Ik heb destijds die papieren verzegeld en in eene kast gelegd, die in de kamer van den overledene stond. In de kamer zelf is niets ver anderd; alles staat en ligt nogjuist zoo. als het toen gestaan en gelegen heeft; wij hebben die niet mee.-ge bruikt. Alfred zag den ouden heer uit- vorschend aan, maar hij vond geen trek in zijn gelaat, die hem wan trouwen had kunnen inboezemen. Slechts de ongedurige blik, die te vergeefs een rustpunt scheen te zoe ken, deed aan een schuldig gewe ten denken; maar kon en mochj goed zagen bèloónd. De ballon, die om ruim halfvijf opsteeg, heeft, slechts een korte reis gemaakt. Hij is bij do Steeg neergedaald. De reizigers, die Za terdagavond weder te Arnhem te rugwaren, verklaarde en het kon trouwens niet anders met het mooie weder een prachtig reisje te heb ben gedaan. Donderdag namiddag omstreeks 3 uur kwam volgens de Tm. Ct. zekere Th. B., arbeider bij den heer B. G. te Almeloo, op het kan toor om zijn loon op te halen. Toen niet spoedig aan de betaling werd voldaan, nam hij het mes en wilde B. G. daarmede vermoorden, maar hij bracht hem gelukkig slechts een snede in de jas toe. Na groote in- spnaning gelukte het den heer B. G. den aanvaller het mes te ontwrin gen. Daarna greep deze weer een schop, die hem weer werd afgeno men; ook een hooivork, waarmee hij B. G. te lijf wilde, werd hem ontnomen. Toen hij echter een koe voet greep, nam de heer B. G. de vlucht. Te Kampen zijn aangespoeld 331 Noordsche balken, afkomstig van een te Muiden losgeslagen hout vlot door den burgemeester-strand vonder is met de berging een aan vang gemaakt. Zaterdagavond is te Zutfen in een pleiziertuin een negentienjarig jon geling van den schommel gevallen. Na een smartelijk lijden is hij gis teren ochtend overleden. Uit Zwolle wordt gemeld: Men is tegenwoordig in de werk plaatsen constructiewinkelder Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen alhier druk werk zaam om aan de verschillende spoor wegrijtuigen de nieuwe nood-rem- toestellen aan te brengen, waardoor het eiken reiziger mogelijk zal zijn, in tijd van nood zeer gemakkelijk een geheelen in volle vaart zijnden spoortrein in eens te doen stilstaan. De toestellen worden zoodanig in gericht, dat men onmiddellijk buiten aan het rijtuig, door het naar be neden springen eener ronde klep of schijf, kan zien, in welk rijtuig of coupé het noodsein is gegeven. Op de scheepstimmerwerven te Bolnes en Slikkerveer zijn Zaterdag 11. weder circa 100 werklieden uit gebrek aan werk weggezonden. Zondagavond omstreeks zeven en half uur is de luchtschipper H. Lattermann uit Berlijn, te Nijme gen uit de sociëteit «De Vereeni- ging» met zijn ballon «Rotateur» opgestegeu. Onder de tonen van het Wi.helmus» ging de reiziger met zijn ballon langzaam omhoog, en weldra had deze eene hoogte van 500 meter bereikt. Hij dreef in noordelijke richting over de stad, doch, op de hoogte der Waal ge komen, werd hij door een inmiddels ontstanen N. O. luchtstroom in de :Z. W. richting gedreven. Omstreeks 8 uren daalde de «Rotateur» in den zoogenaamden botanischen tuin ach ter het gymnasium te Nijmegen neder. Zooals men weet, maakt deze luchtschipper geen gebruik van gon del of mand. Hij staat op eenen ring en is met haken aan de tou wen bevestigd. men daaruit dadelijk reeds tot zulk een streng oordeel besluiten? Kon deze man in zijn veelbewogen leven niet droevige ervaringen opgedaan hebben, die hem wantrouwen tegen een ieder inboezemden? En kon het niet even goed wantrouwen zijn, wat zich in dien onrustigen blik afspiegelde? Was het dan niet mo gelijk, dat alles zich zoo had toe gedragen als dokter Janin hem meegedeeld had? Het beleefde, zelfs bijna vrien delijke en toch terughoudende ge drag van den ouden heer bracht zijn twijfel aan het wankelenen al was deze twijfel ook om de eene of andere reden gegrond, dan moest hij zeer voorzichtig zijn, want in dat geval dit voelde hij instinct matig had hij met een buiten gewoon sluw mensch te doen. Het zou mogelijk zijn, dat ik in deze papieren eene verklaring van mijne rechten op mijn groot- Duizenden-menschen waren op de been bij en in den tuin der ge noemde sociëteit. Zaterdag in den vroegen morgen werd te Bezel, ten nadeele van den landbouwer J. Joppen, een paard ontvreemd. De maréchaussée van Kessel, hiermede terstond in kennis gesteld, slaagde er in paard en dief nog denzelfden dag aan te houden. De dief beweert te zijn geheeten Rasmus Andriessen, geboren in Noor wegen en laatstelijk wonende te Rotterdam. Hij is naar de gevan genis te Roermond overgebracht. Dezer dagen werd te 's-Heeren- berg een meisje van omstreeks 15 maanden te vondeling gelegd door den vader, zekeren Bosman, vroeger woonachtig te Zeddam, en zich thans te Emmerik ophoudende. Den volgenden dag liet hij nog een dochtertje van ruim 4 jaren aldaar achter. Het gemeentebestuur heeft zich voorloopig het lot der beide kinderen aangetrokken. De vorige week is bij een beambte der posterijen te Geertruidenberg diefstal van postduiven gepleegd. Men is een der daders reeds op het spoor. Te Roermond is gevangen geno men eene dienstmeid, die door haren meester betrapt werd op het ope nen van den wijnkelder, waaruit sinds lang op geheimzinnige manier de flesschen verdwenen. Er werden bij haar gevonden drie valsche sleu tels, ook van linnenkast en provisie kamer. Van de fabrikatie daarvan verdenkt men haren minnaar, die smidsknecht is op een naburig dorp. SËMENQD NIEUWS, Een beroemd Duitsch onderzoe kingsreiziger, die echter niet genoemd wordt velt volgens een vriend van het Berliner Tagellait uit Am sterdam het volgend vonnis over onze arme taal, dus implicite over «gansch het volk»«Van alle Neder- duitsche dialecten is er geen zoo plomp, zoo ruw, zoo rauw als het Hollaudsche, dat alle bevalligheid, gratie en buigzaamheid ten eenen- male mist. Geen taal heeft zoo iets dierlijks, zoo iets ongearticuleerds als de Hollandsche. De overige Ne- derduitsche dialecten zijn door de aanraking met het Hoogduitsch ver fijnd, het Hollandsche is in zijn een zelvigheid waarschijnlijk juist zoo bewaard gebleven, als het ten tijde der Romeinen gesproken werdl In de maand October zal er te Parijs eene tentoonstelling van kat ten plaats hebben. De eerste prijs zal bestaan in eene gouden medaille ter waarde van 1000 fr. De com missie voor de tentoonstelling is reeds gevormd. Zij bestaat, zegt men, uit letterkundigen, veeartsen, kun stenaars en landbouwers. Waarom, vraagt een der bladen, ook niet eenige oude vrijsters in de commissie opgenomen? De Rasale, in de Italiaansche provincie Alessandria, heeft zich een acteur (komiek) op het tooneel doodgeschoten, toen het publiek hem met fluiten en gesis ontving. Het geval bracht natuurlijk groote ont steltenis teweeg. Voor eenige dagen werd er te St. Mande in Frankrijk, een merkwaardige bruiloft gevierd. De bruid was mej. Maria Pezon, de dochter van Baptist Pezon, den be roemden leeuwentemmer. De bruide. gom, Alexander Pezon, is ook die. vaders nalatenschap vond, zei de hij'. Dat geloof ik niet, ant woordde Frohberg. daaraan heeft uw vader in geeii geval gedacht. Hoe kon hij ook een voorgevoel van zijnen dood gehad hebben? De dag, waarop hij zijne verloofde naar het altaar dacht te geleiden, was reeds ophanden, en hoewel hij wist dat hij zich door dit huwelijk van zijn vader zou scheiden, was hij toch stellig overtuigd, dat het niet tot eene geheele vredebreuk zou komen. {Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2