RaM der Gemeente Haarlem rentemmer van beroep. De vader der bruid gaf een feestmaal van een lOOtal couverts, waaraan ook de Parijsche pers was genoodigd. Het gezelschap bestond grootendeels uit leeuwentemmers, directeurs van menageries, rondreizende tooneel- spelers en anderen, wier beroep het is het publiek op de kermissen te vermaken. Volgens de menu, die uitgedeeld werd, bestond het brui loftsmaal uit: •hagedissen-soep leeuwen-saucijsjes Siberische «bombes» gebraden olifantsvleesch kippetjes «h la léopard» en dergelijke schotels. De gasten echter geloofden, dat zij niets an ders aten, dan ossenvleesch, eenden en zulke spijzen. De feestzaal was versierd, niet met bloemen, maar met opgezette leeuwen en dergelijke trofees. Boven het bruidspaar was een groep prachtige tijgers. De va der der bruid overhandigde den bruidegom een flinken bruidschat. De feestelijkheden werden met een bal besloten. Drie Franschen zijn in eene boot van caoutchouc met saamge- perete lucht het Kanaal overgesto ken. De tocht heeft vijf uren ge duurd. Ludovie Hélowin, waarvan wij gisteren gemeld hebben dat zij bijna een maand lang geslapen had, is in het ziekenhuis la Salpétrière, te Parijs, haar tweede slaapperiode ingetreden. Zij slaapt nu reeds veer tien dagen lang en is geheel pijn loos. Haar ademhaling is onregel matig en bij drukken op eenige dee- len des lichaams heeft zij schokken en komt het speeksel op haar lippen. Tot een zekere dikte kan men de huid met een speld doorsteken zon der dat zij pijn gevoelt. De zieke wordt met vloeibaar voedsel gevoed, als melk, wijn, eieren en pruimen. Het slikken gaat tamelijk goed en de lippen maken een karakteristieke beweging van te willen vasth uden, als men een glas aan haar mond brengt. Het voedsel, dat haar niet bevalt, spuwt zij uit. De ongelukkige bevindt zich sedert 1862 voortdurend te bed, in het zie kenhuis, en is 47 jaren oud. Op de bank der beschuldig den voor het assisenhof der Seine zat verleden week zekere Feinstein, beticht vau veelwijverij. Die Fein stein is een zonderlinge kerel. Hij kan geene vrouw kennen van ge- zetten ouderdom, die een .weinig, spaarpenningen heeft, of."tnj trouwt er meê. Niet zoodra is het schaap in huis, 't is te '/.eggen het geld in den zak, of hij kiest het hazenpad en laat de vrouw zitten. Hoe de man het nu aanlegde om het hart zijner vrouwen te winnen, dat begrijpt niemandhij is zoo lee- lijk, zoo dood leelijk, dat het niet om te gelooven is. Hij is krom, gebogeD, met een zwarten bril op, in een woord, ten van die monsters zooals Charles Dickens die alleen kon voorstellen. In 1870 trouwde Feinstein in Rusland, doch liet in 1882 zijne vrouw met 4 kinderen zitten, om te Parijs het ambt vandief te ko men vervullen. Na een diefstal ver oordeeld, leert hij in de gevaugenis zekere Mever kennen, welke kort daarna overleed. Feinstein tracht de weduwe te troosten 1 vraagt haar ten huwelijk envlucht met haar geld. Onder den naam van Herzield trouwt hij op 24 Febr. met eene vrouw Rachel Garlinsky, welke hij tot zelfs hare kleeren ontsteelt en dan naar Nancy vlucht. Te Nancy leert hij eene groente vrouw, Anua Jarrewski, kennen welke een spaarpot bezat van 3000 fr. Ookdezer hart wou hij weldra en reeds ging de bruid mevr. Feinstein IV heeten. toen mevr. Feinstein Hl met de p.litie verscheen. De kerel is nu tot 6 jaren dwan- arbeid veroordeeld. Dat men goed acht op hem slaat in de gevauge nis, of hij trouwt er nog eens! De koninklijke boschwachter Prieur te Bernschiu in Posen werd den 5u Aug. des nachts om 12 uur, terwijl hij zich aan tafel nederzet te om het avondmaal te gebruiken, door een van huiten op hem gelost schot, doodelijk -getroffen. Zijne huisgenooteu hadden liet schot wel hooren vallen, mrar bekommerden zich er niet over en zoo kwr.m de moord eerst den volgenden- morgen vroeg aan het licht, toen de hos pita de kamer van Prieur binnen trad. De vermoorde lag op den grond met een tafelmes in de eene en een stuk brood in de andere hand. Men vermoedt, dat de dader een stroo- per uit den omtrek is gemeest. Ten einde in Bronswijk het aantal stotteraars en stamelaars te doen verminderen en alle kinderen behoorlijk te leeren spreken, heeft de regeering van Bronswijk beslo ten, dat in de volksscholen alle kin deren die stotteren of stamelen in een afzonderlijk lokaal vereenigd moeten worden, ten einde na onder zoek van een arts, volgens eene door een specialiteit op dit gebied aan gegeven methode, al naar gelang van den aard van het gebrek, in het spreken onderwezen te worden. De voorloopige uitkomsten dezer behandelingswijze zijn buitengewoon gunstig, daar in korten tijd alle kinderen van dit hinderlijk gebrek volkomen genezen en in staat ge steld worden het onderwijs in elk opzicht regelmatig te volgen. Niet slechts voor de stotterende, maar ook voor de hen op school omgevende kinderen, die soms uit navolging het gebrek zich aanwen nen, is de in Bronswijk toegepaste maatregel navolgenswaard. Een edele vrouw is dezer da gen te Saarbrückan overleden. Ge durende bijna een menschenleeftijd was zij dienstmaagd hij een zelfde familie. Toen het gezin later tot armoede verviel, bewees zij haar diensten zonder vergoeding, ja als dagloonster verdiende zij er zelfs nog iets bij voor de algemeene kas. Zij heeft zich beroemd gemaakt in den oorlog van 1870. Met een ton netje water op het hoofd was de moedige vrouw overal op het slag veld te zien, de strijdenden en ge wonden lavende. Niettegenstaande alle waarschuwingen bleef zij op de Slaatsen waar de kogels haar om e ooren floten, omdat zij wist, dat zij daar het meest noodig was. Door den Duitschen keizer werd zij voor haar moed beloond met twee rid derorden. Zondag jj. overleed Katha- riua Weissgerber zittende in haar armstoel. De Pruisische minister vau onderwijs heeft, naar aanleiding van een bij hem ingekomen verzoek, beslist dat op universiteiten in Proi- sen vrouwen, noch als student in geschreven, noch als hospitaut toe gelatgo..«iogeu worden. Een zeer zeldzame visch werd onlaugs door een kustwachter te Frederikshaven gebracht, nl. een «Trachyptorus», die in dooden staat aan land gespoeld was. Het band- of zwaardvormig lichaam is zilver grijs met rozenroode kieuwen. Hij is ongeveer 57a voet lang, 1 voet breed en in het midden 3 duim dik. Deze visch is zeer weinig bekend, omdat nauwelijks een dierkundige de gelegenheid gehad heeft een levend, geheel onbeschadigd exem plaar te zien. In den herfst van 1827 werd op de Jutlandsche kust tus- schen Frederikshaven en Skager een vxemplaar aan land gespoeld, dat tot 1840 het eeuig bekende was. Omtrent de levenswijze van den «Trachyptorus» weet men zoo goed als niets. Het gevonden exemplaar werd aan het Zoölogisch Museum te Kopenhagen gezonden. Een commissie, samengesteld uit Oosteurijksche en Zwitserscbe Spoorweg-autoriteiten en ingenieurs, belast met het opmakeD van een plan voor de doorboring van den Simplon, heeft zich voor het aan leggen van een ongeveer 15 kilo meter langen tunnel met dubbel spoor verklaard, waarvan de kosten door haar op 60 millioen geschat worden. Een tunnel met enkel spoor zou slechts op 8 a 10 millioen min der komen. Succi, de navolger van dr. Tanner, is thans te Milaan, om 30 dagen te vasten. Eene Commissie zal hem ouder toezicht houden. Na een glas van zijn drank gebruikt te hebben zal hij te bed gaan, want in de eerste zes dagen, zegt hij, is hij lijdende. Uaii staat hij op en verricht zijne gewone bez:ghedru. Op den zesden dag is hij 0 ki'.o lichter geworden. De volgende da gen wordt hij sterker; hij kan lan ge wandelingen maken en worstelen. Gedurende den vasten tijd neemt hij uu en dan een purgoerend wa ter, om de maag te zuiveren van stof, en als hij veel gesproken heeft, neemt hij wat koud water. Na de 30 dagen is hij.zoo mager, dat de huid van zijn gelaat op perkament lijkt en hij moet dan zeer voorzich tig zijn in het gebruik van voedsel: eerst wat verdunde melk, dan melk, boter en ten slotte vleesch. - De Londensche correspondent van het TV. v. d. D. schrijft van Vrijdagavond Zooeven is dr. Jorissen alhier aan gekomen. Hij zal eenige dagen te Londen vertoeven en denkt in het midden der volgende week in Neder land te komen. Het doel zijner reis is, met de Nederlandsche belang hebbenden over verschillende Trans- vaalsche aangelegenheden, ook fiuau- ciëele, te confereeren, doch het hoofd doel is de spoorweg-concessie, waar tegen in den Transvaalschen Volks raad door de Engehchgezinde partij allerlei tegenkantingen worden in het midden gebracht, hoofdzakelijk, zoo het schijn!, omdat de conces sionarissen (de heeren vaa den Wall Bake en Groll) Nederlanders zijn. Vreemd genoeg schijnt een zeker gedeelte van den Transvaalschen Volksraad de voorkeur te wiilen geven aan eene Engelsche Maat schappij, maar President Kroger heeft gezegd, met de kwestie te zul len staan of vallen, en hij heeft de overwinning behaald, in zooverre, dat er een uitstel verleend is van zes maanden, om te trachten met de concessionarissen eenige wijzigin gen in de overeenkomst te treffen, waardoor aan de oppositie in den Volksraad wordt tegemoetgekomen en te gelijkertijd de concessionaris sen op andere wijze worden scha deloos gesteld. De algemeene toestand in de Transvaal is, volgens dr. Jorissen, wel wat beter, de financiêele ook tamelijk bevredigend, maar geen vooruitgang is mogelijk zonder den spoorweg. Te vermijden dat die in Engelsche handen valt, die er maar al te tuk op schijnen, dat is het hoofddoel vau dr. Jorissens reis. In eene kolenmijn nabij Leigh, in zuidwestelijk Lancashire, heeft Vrijdag eene ontploffing plaats ge had, door welke een 40 delvers het leven verloren hebben. De op electrisch gebied gun stig bekende Var. Rijsselberghe, wien het gehikte om bestaande telegraaf'- leidingen tegelijkertijd voor het te- lefoneeren aau te wenden, heeft in Amerika met het verspreken proef nemingen gedaan op afstanden, die tot nu toe voor onmogelijk gehou den werden. Uit deze proeven, waar bij o. a. op een af,-tand vau 1625 kilometer ongeveer 300 uur nog duidelijk verstaanbaar werd gesproken, blijkt, de mogelijkheid om de groote steden van Europa telefonisch te verbinden en eeu in ternationaal telefoonverkeer in het lev.n te roepen. De heer v. R. sprak zelfs als zijn vaste overtuiging uit, dat men nu reeds zonder zwarigheid met den gewonen telefoon tusschen Londen en Calcutta of Peking zou kunnen spreken. Hij verzekert voorts, dat het telegrafisch verkeer niet het minst door het gelijktijdig telefo- neeren zal gestoord worden, noch omgekeerd, mits men zich bedient van koperen geleiddraden, die de klanken duidelijker 'doen te voor schijn komen dan ijzeren. Zeer goed voldeden ook de met een laagje koper bedekte staaldra den, die door de «United Lines Telegraph Company» tusschen New- York en Chicago gespannen zijn. Tegelijkertijd vermeldt de Tiigl. Rundschau, waaraan ook het boven staande ontleend is, de uitvinding van een door den uitvinder, den geer LoDgdou-Davis te Londen, ge patenteerd instrument, door hem electrofoou genoemd, waarmede hij op andere wijze dan de heer v. R. ln»t gelijktijdig telegrafeereu en te- lefoneeren langs denzelfden draad be werkt en door het versterken der telefonische stroomgolviDgen het vérspreken op groote afstanden ge makkelijk maakt. Mr. B. E. Dowell, advocaat, kondigt aau dat hij zich heeft ge associeerd met. zijne dochter de advocaat miss Annie Dowell, ze zijn gevestigd te Portland OregoD, in de Vereeuigde Staten. Op de Kanarische eilanden zal eeu gezondheids établissement met een daarmede verbonden hotel opgericht worden. Reeds is er eene maatschappij tot stand gekomen onder den naam «Orotava Grand Hotel-maatschappij», die de bij Oro tava gelegen prachtige villa van Donna Antonia Dehesa aangekocht heeft. Het établissement zal onder directie van een Engelschen genees heer staan. Humboldt noemt het dal «het prachtigste oord dat hij ooit gezien heeft.» De ligging van het nieuwe gezondheideoord schijnt aan alle eischen te voldoen. Terwijl in het benedengedeelte van het dal eene eeuwige lengte heerscht, vindt men in de oude, slechts 3 mijlen verwijderde stad Orotava eene ver- frisschende en versterkende lucht gedurende den winter. VERGADERING VAN DEN OP Woensdag 18 Aug. 1886. des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden 1. Miss. Ged. Staten, houdende mededeeling dat het besluit omtrent het onderhoud der Kleverlaan h. i. geene goedkeuring behoeft. 2. Id. id. id. goedkeuring le en 2e suppletoire begrooting en dienst 1886. 3. Id. id. id. machtiging betaling onvoorziene uitgaven. 4. Id. id. id. goedkeuring verhu ring Korenbeurs. 5. Voorstel B. en W. uitbreiding Sehoterkwartier, met rapport c»m- missie ad hoe. 6. Rapport commissie pensioenen aanvrage W. M. Logeman om pen sioen. 7. Voorstel 18 raadsleden omtrent den heer Logeman. 8. Voorstel B. en W. verhuring bierkelders onder de Hal aan J. A. G. Koek, met rapport comm. van financiën. 9. Id. id. wederinriebting van de Vleeschhal tot publiek verkooplo kaal van vleesch. 10. Id. id. aanstelling onderkeur meester. 11. Id. id. voorziening vacature leeraar Logeman. 12. Id. id. crediet f 275.fae- caliëoputten Nassauplein en Nieuwe Gracht. 13. Id. id. met ontwerp-instructie Comm. v. Toezicht Stedelijk Mu seum. 14. Id. id. openbaren verkoop on bruikbare uniformen enz. schutterij. 15. Gasrapport over Juli. VARIA. Een slimme huisbaas. Huurder. Wat is dat nu? Uzegt uitdrukkelijk, dat u eeu huis ver huurt met uitzicht op een tuin, en er is geen groen biaadje te be kennen? Huisbaas. Ja, wacht eens, wan neer die schutting daar eerst weg geruimd wordt, dan bestaat ervoor 't huis hier: uitzicht op een tuin, en dat bedoelde ik natuurlijk. Meester. Zet de zinhet paard staat stil, eens om in de gebiedende wijs. Jantje Ho Mejuffrouw, mijn liefde voor u is grenzeloos. Het zou mij een ware vreugde zijn aan uwe zijde te sterven. Pardon, mijnheer, het genoe gen zou geheel aan mijn kant we zen. Teruggekaatst. Winkelier (tot een commis-voyageur). Ik heb vroe ger ook gereisd, maar ik ben nooit bij de klanten gekomen met mijn hoed op en 'en sigaar in den mond. Commis-voyageur. Dan had u ze ker een fijner soort klanten te be dienen dan ik. Een student verscheen op het college met groote rijlaarzen. De professor vroeg boos: «Is het mode zulke laarzen te dragen Ja, professor. Maar men verschijnt er toen niet mede in gezelschap van fat soenlijke menschen? Neen, professor. Hoeveel vaatjes bier gebruik je iu de week, Teeuwes. Ja mijnheer, zoowat om en bij de twintig. Ik weet een middel, waardoor je minstens 25 vaatjes kan slijten. Ja mijnheer? En hoe dan? Maak de glazen behoorlijk vol. SECaTSZAKEH. Dezer dagen werd voor de rechtbank te Asten eene niet alledaagsche strafzaak be handeld, nl. bet te vondeling leggen van twee kinderen beneden de 7 jaren. De moeder had op 26 Juni 11. te Sleen bare twee kinderen, waarvan zij den 8en April bevorens waa be vallen, in een kruiwagen ter zijde van het gemeentehuis aldaar neergelegd en onverzorgd achtergelaten. Ter terechtzitting verscheen de beklaagde niet, maar daar het feit naar het oordeel vaa den officier van justitie voldoende was be wezen, eischte hij bij verstek hare veroordee ling o. a tot 3 maanden celstrsf. OÏJDERWIJS. Voor het examen (l. o.) in de Franscbe taal, is o a. geslaagd de heer T, F. d. Werft te Haarlemmer meer. LEBER EN VLOOT. Ii de jongste dagen hebben zich ruim zes tig militairen van het garnizoen te 's-Hage aangegeven om dienst te nemen bij het leger in Oost Indië Onder dit getal zijn vele miliciens, die voor twee jaren bij dat leger worden gede tacheerd. (Dgbld.) LETTEREN EN KUNST. _Mej. Louise Kiehl ontving Zondag avond bij de tweede voo-stelling van //Frans Acker- mznn" in den Parkschouwburg te Amster dam een bloemruiker van reusacht gen om vang. De heeren Van Os en Orelio werden met een lauwerkrans vereerd. Mö'i KRDA Ni, 37 Aug O* i>rïz#n dt>r -Ardappelon warm ai» volgt: Geld. Kralen f2.a 2 40; dito Blauwe f 1.60 a 2.do Muizen f210 a 2.50; Katwijker Zand f 1.80 a 3.50; Noordwijker do. f 0.a 3.Haarlemmer do. f 0.95 a 1.70; Andijker Muitjes f 0,a 0.—; do. ronde f0. - a 0.Westlandsche Klei in manden fö.- a 0.—; do. losse f0.a 0.dito Zand f0.— a 0.—, Sassenheimer Zand f 0. a 0.—; Hillegommer dito f 2.50 a 4.—, IJpol- der Kralen f 1 90 a 2.—, alles berekend per mud. Aangevoerd 0 versche ladingen. Koffie. Afgedaan 187 balen Java W. I. B. alhier gedopt ex //Prins Frederik". Suiker. Biet en Geraffineerd stiller. Katoen kalme markt, prijzen onveranderd. Tin zeer vaBt en f >/8 hooger. Banka f 603 4, Billiton f ÖO1^. Afgeleverd sedert primo dezer te Amster dam en Rotterdam 820) blokken Banka en 2600 blokken Billiton. Petroleum. Lo^o f7.55 E. Sept./Dec. f 7.70 E. Con8umtie f 8 75. Tarwe zonder uoteering op levering f 1 lager. Nov. f233. Rogge iets hooger, per 2100 kg. a c. z. k. Galatz f136. Pt tersburger f150, dito van boord f128. .Wotoeriug de Commissie voor den •r aanban del, op levering iets lager, Oct. f129, 128, 127, 128. Maart f132, 133, 134, 133, 132. ISotoering vau Mo»ne Tholo. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad vast Raapolie prijshoudend; vliegend per 100 KG. f 223 4, 22» 3. lo. Sept./Dec. f22' 4.lo. Mei f231 g, 23*,,. Lijnolie vast; vliegend per 100 KG. f24, lo. Sept.,Oct. f231/;. lo. Nov. Dec f 223/s» 22l/> lo Sept./Dec. f2378- lo. Jan./Mei f22>/4, 227b- Raapkoeken f 70. a 83 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 8 50 a 12 50 per 104 stvJts. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: vette kalveren, le kwal. f0.— 2e kwal. f 0.—per kg. 10 Gras- f20 a 35; 32 nuchtere dito f8 a 15.101 ichapen en lammeren f 23 a 8 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. vette varkens 39 a 43 ct. per kilogram; 0biggen a 0 pnarden fa 578 runderen, io kwal. f 0.73, 2e kwal. f 0.66, 3e kwal. 10 60 per kg. melk- en kalfkoeien f 100 a 260 p. st.. Alkmaar, 14 Aug. Ter veemarkt aange roerd: 6paarden, vette kalveren, 21 nuchtere dito, 164 8chapen, 89 lammeren, vette varkens, 76 magere dito 142 biggen, 11 bokken en geiten, 22 runderen 4 kl. bokjea, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f a nuchtere dito f 12 a 25, schapen [14 a 24 lammeren f10 i»12, vet e varkens k cents per lf s kg., magere dito f 10 15, bokken en gaiten f 4 a 8 runderen f 180 fc f260 paarden f 95 a 275, biggen f 5 a 7 kl. bokjes f 0.70 a 0.80 graskalvereD f a Ezel f a allen per stuk. Ssfttedflfö, 17 Aug. Moutwijn f6.50 Jcat- r*r 12.— Amot. Proef f 10.50, bposlinj 0 90, ide>i door de bchiadamsehe Spoeling- »roenigi)iff 1. ïï62ï3¥AaSTB£RISNTIN. Het stoomschip Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is 15 Aug. te Mar seille aangekomen. Het stoomschip //Voorwaarts", kapt. Jul- sing, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Aug. van Southampton. Ilet Stoomschip //Zaandam", kapt. Van der Zee, van Amsterdam naarNew York, passeerde 16 Aug. des ochtends 7 uur Lezard WNW. wind.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3