4e Jaargang. Donderdag 19 Augustus 1886. No. 956. ABONNEMENTSPRIJS: Venebijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en atpnae Feestdagen. ADVERTENTIE N: ALGEllEEX OVERZICHT. FEUILLETON. Het festiclit van Hotter Janin. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand 40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nomrner» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de x ublidte Etrangère 6. L. DA IJ BE Sf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31 Int Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cenw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e dear. Geopend dagelykg van 10 tot 4 uur. 'I'oeganp 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nedorlaucisciie Maatschappij ter bevordering van Ny verheid hebben ijl Vdrtoen van diploma vryea toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. 1lus sum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijde van het Pavi'joen op het terra». Geop, dag. v 104 uHr. Toegang 25 et. p. perseon. Donateurs ea •fliender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vaH Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryon toegang, donateurs nut gezelachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral Fan Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van IQ5 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor oen geheel jaav 1 galden. Museum der stad Haarlem ep het Pandhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegon betaling van 25 cents per persoon, alleen op loniagen kosteloos van 124 uur, de overige Ohristelyke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk geleide.-— itvr.rs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen san 11—3 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeadi Woensdag en Zaterdag van %-4 uur. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2—8 nnr. Toegang (deur Oudek-roenmsrkt) vrij. Offic'eel wordt gemeld dat de Engelsehe Regeering nog niet tot onmiddellijke terugroeping van de grenscommissie in Afghanistan besloten heeft. Zij onderhandelt met Rusland over eeue grensstrook nabij den Oxus, welke nog niet afgeba kend is. Vóór de ontvangst van Rusland's antwoord zal er omtrent het terugroepen der commissie geen besluit genomeu worden; doch vol gens de bestaande schikkingen zal de commissie vóór den winter naar Indië terngkeeren. Nadat de socialist Williams gisteren verklaard had de hem op gelegde boete niet te kunnen be talen werd hij voor den tijd van twee maanden naar de gevangenis vervoerd. Het Democratisch Verbond heeft eene monster vergaderiDg uit geschreven tegen aanstaanden Zon dag op het Trafalgar-plein. Bij die gelegenheid zullen er resolutiën worden voorgesteld, houdende den eisch tot vrijlating van Williams en tot het vergunnen van vrijheid van sprekeu aan alle partijen. Reeds is gemeld dat te Belfast (Ierland) op nieuw botsingen heb ben plaats gehad, ditmaal niet tus - scheu de bevolking en de politie, maar alleen tusschen de Protestan ten en de Katholieken. Welke de onmiddellijke aanleiding geweest is, wordt niet gemeldmaar zeer vroeg in den ochtend van Zondag waren er in sommige skaten tusschen de protestantsche en de katholieke wij ken groote volksmassa's van weêrs- zijde op de been en men begon op elkander te schieten. Het schijnt, dat alleen een aantal goede schut DOOR EW. AUG. KöNIG. 12) Ille Hoofdstuk Heeft hij u dat zelf gezegd? Hij vertrouwde mij. Wij waren zeer innig met elkaar bevriend. Ook op dien ongelukkigen rit sprak hij nog met mij over de toekomst, hij was zoo vroolijk, zoo gelukkig! En toen trof het ongeluk hem plotse ling. Het paard, waarop hij reed, 6chrok van een boomstam; het ging op hol, en toen ik Eduard weder zag, lag hij bloedend met verplet terden schedel op den grond. Ik vergeet dat gezicht nooit De oude heer had dit met diepe ters van weêrskanten het gevecht leverden en dat de groote menigte buiten schot bleef. Vier uur lang duurde deze strijd, zonder dat het de politie of de militaire macht ge lukken kon er een einde aan te maken. Aan de zijde der Protestan ten vielen twee dooden; de Katho lieken beweerden, dat zij geene dooden haddeD, maar daaraan wordt zeer getwijfeld. Natuurlijk werden er een aantal gekwetst. Eindelijk, nadat de volksmenig' e herhaaldelijk gesommeerd was, ge lukte het aan de militaire macht, zonder zelve bloed te vergieten, aan den strijd een einde te maken. De stemming van het volk bleef ech ter den ganschen dag zeer strijd lustig en er zwierven volkshoopen rond, die gedurig uitingen in dien geest deden hooren. Op enkele plaat sen werd uit schuilhoeken op de politie en de militairen gevuurd. Uit alles blijkt dat de stemming der bevolking nog zeer ongunstig is. Ook bij de ongeregeldheden van Zondag 11. zijn enkele herbergen vernield en winkels geplunderd. Een aantal personen zijn in hech tenis genomen. De Deutsche Zeitung, sprekende over de voordeelen, die een verhond tusschen Duitschland en Oosten- rijk-Hongarije met Groot-Brittannië zou kunnen opleveren, geeft als haar gevoelen te kennen, dat in elk ge val geene spraak kan zijn van een verbond met het tegenwoordige Groot-Brittannië, omdat de Regee ring van dat Rijk thans alle vast heid mist. De koning van Denemarken heeft de voorloopige perswet van den raad van state goedgekeurd; op de overtreding worden zware ontroering gezegd, en ondanks allen twijfel, kon Alfred toch niet geloo- ven, dat ook dit slechts een masker zou zijn. Dokter Janin heeft mij dat alles verteld, zeide hij, de aan doening bidwingende, die zich bij deze mededeeling onwillekeurig van hem meester maakte. Ik sprak u daareven van de mogelijkheid, dat zich in de nagelaten papieren een stuk zou kunnen bevinden, dat.... Als gij zulk een stuk vindt, sta ik u alle rechten op de nalaten schap van mijnen oudoom af. Maar als gij een dergelijk document niet vindt, dan, mijnheer, kunt gij op geene rechten aanspraak maken. Niet wegens deze rechten ben ik naar Europa teruggekeerd, antwoordde Alfred rustig, mijne financieele omstandigheden veroor loven mij, daarvan afstand te doen. Men kon gerust aannemen, dat de verbazing, waarmee de oude heer boeten gesteld. De regeering is ge machtigd de verspreiding van vreem de bladen tegen te gaan. Vrienden van den uit Frankrijk verbannen hertog van Aumale, heb ben eene inzameling van bijdragen van 20 franks op louw gezet, om den hertog eene eeresabel te schen ken. Die inzameling moest geheim blijven, maar zij is door eene indis cretie bekend geworden, en nu wordt de opmerking gemaakt, dat vele royalisten thans weinig gezind zul len zijn, in de beurs te tasten omdat zij ontstemd zijn door nieuwe blijken van de bekende zuinigheid b der prinsen. Zoo heeft de graaf van Parijs eene bijdrage van 19000 frs. ingetrokken, die hij voor het he-stel der kerk van En had toegezegd, met verklaring, dat hij zijne belofte gestand zal doen, als hij uit de ver banning terugkeert. De Correspondencia meldt dat de Regentes van Spanje Maandag we gens eene angina, het bed moest houden. Gisteren was zij beter. Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat de Bulgaarsche politie te Tatar-Bazardjik (in Oost-Rumelië) een complot heeft ontdekt. De sa menzweerders behoorden tot de oppo sitiepartij in het wetgevend lichaam. Het doel was eene staatsgreep, met vestiging eener nieuwe nationale vergadering te Tatar-Bazardjik en inroeping der tusschenkomst van den keizer van Rusland. De politie heeft bij de ontdekking tevens eene bij eenkomst der samenzweerders ver ijdeld. Naar hetgeen uit Durban aan de Times wordt gemeld, zijn er tus- sched twee Kafferstammen nabij zijn gast nu aanzag, niet gehui cheld was; want het moest hem verrassen, dat Alfred zoo kalm en gemakkelijk in dezen afstaud bewil ligde, daar het toch een aazienlijk vermogen was, waarvan hier gespro ken werd. Gij zijt daar ginder gelukkig geweest? vroeg gij. Alfred knikte bevestigend. Dat kunnen weinigen zeggen. Dat is waar. De meesten, die naar Amerika gaan, denken daar het luilekkerland te zullen vinden. Waart gij goudgraver? Neen, mijnheer, ik dreef han del in huiden. En wordt daarmee zooveel ver diend? Daarmee niet alleen, zeide Alfred. Men moet rusteloos ar beiden en niet terugschrikken voor vermoeienis en gevaren. Ja, ja, zoo is het hier ook, antwoordde Frohberg, maar neem Zoutpansberg botsingen ontstaan en heeft de Transvaaleche Regeering troepen uitgezonden om er de orde te herstellen. Haarlem, 18 Augustus 1886. Bij kon. besluit is de archi varis in Noord-Holland, C. J. Gon- net alhier, gemachtigd tevens de betrekking van archivaris en bibli othecaris der provincie Noord-Hol land te vervullen. De Dinsdag jl. te Twelloo overleden directeur der rijkskweek school voor onderwijzers alhier de heer D. L. v. d. Heide, heeft gedurende bijna n1^ jaar met voor- beeldigen ijver en toewijding zijne belangrijke betrekking waargeno men, uit welke hem voor eenige weken, op zijn verzoek, om gezond heidsredenen, een eervol ontslag werd verleend, dat met 1 October a. s. zou zijn ingegaan. Groot is het aantal onderwijzers, zoowel in Indië als hier te lande, die onder leiding van v. d. Heide zijn gevormd, en die den edelen en verdienstelijken man om zijn per soon en werk steeds dankbare ge negenheid toedroegen. Ook in verschillende andere be trekkingen was Van der Heide hoogst nuttig werkzaam. Jaren lang was hij eerst lid, en later ook voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, en bij herhaling maakte hij deel uit van het bestuur der Haarlemsche afdeeling van «Volksonderwijs». Ge- ruimen tijd was hij voorzitter der Haarlemsche afdeeling van de Maat schappij tot bevordering der toon kunst, en ijverde met goeden Uit slag voor de uitbreiding en ontwik mij niet kwalijk, dat ik u nog niets gepresenteerd heb. Rookt gij? Ik ben er een hartstochtelijk liefhebber van. De oude heer nam een kistje van zijne schrijftafel, opende het en hield het zijnen gast voor, die er zonder lang aarzelen eene sigaar uitnam en aanstak. En wat mag ik u meer aan bieden Een glas Madera of Bordeau? Geef u geene moeite, ik ver trek dadelijk weer, antwoordde Alfred. -Is uw haastig vertrek eene noodzakelijkheid? vroeg Froh berg lachend, terwijl hij aan het schelkoord trok, dat naast de deur hing. Een noodzakelijkheid juist niet, maar.... Dan neem ik geene veront schuldiging aan; gij blijft heden bij mij. Ik moet u toch mijne fa milie voorstellen, die gij nog niet keling der aan de afdeeling ver bonden muziekschool. Op het stille, vreedzame kerkhof van Twelloo werd Vrijdagmorgen het stoffelijk overschot van den ge- eerden man ter aarde besteld. Aan het graf werd door den heer J. H. SlaDgen, zijn ambtsopvolger, namens de vroegere en tegenwoordige kwee- kelingen der school, en tevens in naam der leeraren, een diepgevoeld woord van innige waardeering en oprechte dankbaarheid gesproken. Zooals wij reeds vroeger heb ben vermeld, is de heer J. G. van Gestel, koek- en banketbakker, wo nende aan den Kruisweg no. 39 al hier, op de Amsterdamsche Bak kerij-tentoonstelling voor zijne inzen dingen met twee medailles, en wel een verg. zilveren en een zilveren, bekroond geworden. Door hem is geëtaleerd eene zeldzame verschei denheid van banket en wel 60 soor ten, waaronder op zeer natuurlijke wijze nagebootste eetwaren uit het dieren- en plantenrijkhiermede ver kreeg de heer van Gestel de verg. zilveren en voor eene inzending van Vruchtenmo is de zilveren medaille. Voor het examen in de Duit- sche taal (1. o.) te 's Hage gehou den, is o. a. geslaagd de heer A. Serné alhier. Naar men aan de Arnh. Cl. mededeelt, wordt het getal beschik bare plaatsen aan de militaire school alhier verre overtroffen door dat der adspiranten. Onder dezen bevinden zich zelfs heeren, in het bezit van het diploma als civiel-ingenieur, zoodat men mettertijd iDfanterie- officieren zal kunnen bekomen, ge schikt om den dienst hunner colle ga's hij de genie waar te nemen. Het volgende adres is gericht aan de min. van Binn. Zaken: De Vereeniging van Roomsch kent. Zeg aan mevrouw, dat ik in het kleine salon het tweede ontbijt zal gebruiken met een bloedverwant die mij zoo juist is komen opzoe ken, beval de oudeheer den bin- nentredenden bediende; toen wendde hij zich weder met een opgewekt gelaat tot zijn gast. Er helpt niets aan, ging hij voort, .gij hebt nu eenmaal mijne gastvrijheid gezocht; nu moet gij ook nemen, wat ik u aanbied. Want dat gij met eene vijandelijke bedoeling gekomen zijt, kan en wil ik niet gelooven. Hoe zou Alfred zich bij deze vriendelijke uitnoodiging houden Hij had die het liefst van de hand gewezen, maar voor den ouden heer zou dat eene beleediging geweest zijn; en hoe het ook met de zaken stond, uitlokken kon hij dè vijand schap van dezen man niet, ten minste nu nog niet. Frohberg bezat een te scherpen

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1