WW MM-1 mmvMAm 4e Jaargang. Vrijdag 20 Augustus 1886. No. 957. ABONNEMENTSPRIJS: Versetiijiit Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGDIEEX OVERZICHT. FEÜILLETON. Het psticlit van floHer Janin. foor Haarlem per maand 40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de ublicite Etrangère 6. L. DAUB F Co., JOH. F. JONES. Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmcvrtre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eentf. Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 unrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal witeum van het PaviljoenIngang aan de Dreefzyde 2e deur. Geopend dagelykg van 10 tot 4 uur. Toeganf 25 cont» per persoon. Donateur» en leden der Nederlandache Maat»ohappjj ter bevordering van Nqrerheid he lib as vjrtoea van diploma vrije» toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Pav.ljoen. Ingang Kroutzijdo tan i.et Pavi joon op hot terrai. Geop, lag. v 104 oHr. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur» e® Blender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben »p vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezslBchap, ieden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geachiedenii, voa:»l van Nederland en meer bijsonder van het H&arlemaehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijk», uitgenomen Zaterdag, Zon- an Feestdagea, van 105 uur. Toegang 25 cants per perBoou. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel-jaaf k 1 gulden. Muieum der stad Haarlem op het Baadhuit. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10I uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10H uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen ep Zondagen kostoloo» van 124 uur, de overige Christelijke feestdagea tegen betaling van 25 eents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide.—» museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vaa 118 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Printenhof, Geopeai Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 aar. Toogang (deur OndegroonroarkO «rij. De verschillende Belgische bla den ziju het er nog niet over eens, hoeveel werklieden Zondag aan de betooging te Brussel hebben deel genomen. Het Joüm. deBrux. wil er hoogstens 12- tot 13000 gezien heb ben. Daarentegen verzekert de Ré- foTmedat het aantal arbeiders het getal 20000 niet overtrof. De Gazette spreekt van 15000 man, de Batriote schat het getal betooger^ op 12000 en eindelijk de Glironique noemt 25000 tot 30000. De Vooruit be weert, dat er 70000 deelnemers aan den stoet waren. Omtrent het vertrek komt in het verhaal van het Antwerpsche blad nog het volgende voor; De bevolking, die volkomen ge rust was gesteld, sloot zich dicht bij de Borains aan en bij anderen die inderdaad een goed uiterlijk hebben. De menigte lachte hartelijk omdat verscheiden hunner de laarzen hadden uitgetrokken, om beter te kunnen gaande Borains lachten mee en op die wijze waren allen even opgewekt. De manifestanten van Gent, Ant werpen en Luik, die zich in de na bijheid van hun punt van vertrek bevonden, haalden hun knapzak te voorschijn en begonnen hun boter hammen op te eten, De nieuwsgierigen amuseerden zich met den spoed, waarmee deze ledige magen zich vulden. De koopvrouwen in mastellen, eieren enz. hadden 't best. Haar korven werden letterlijk overrom peld. In een oogenblik was alles uitverkocht. Het besluit van het Gemeentebe DOOB EW. AUG. KöNIG. 13) Ille Hoofdstuk. Hoe menigmaal zou hij hier wel gestaan hebben, droomend van het zalige geluk der liefde en heerlijke luchtkasteelen bouwend, die het on verbiddelijke noodlot in eenige mi nuten als een zwak kaartenhuis in een had doen storten! Hij volgde den ouden heer; zij verlieten het vertrek en traden kort daarop het salon binnen, waar me vrouw Frohberg en hare dochter reeds bijeen waren. Alfred's blik viel op Hulda, hij zag hare schoone, donkerblauwe stuur van Berlijn, om te bedanken voor de uitnoodiging ter deelneming aan het nationale feest te Pesth, heeft overal te Berlijn groot opzien gewekt. De Vossischc Zeitnng vindt het besluit gerechtvaardigd, of althans verklaarbaar,maar beschouwt het toch als eene politieke onhan digheid, als eene fout, waarvoor de Duitschers in Hongarije en Zeven bergen zullen moeten boeten. De National Zeitnng spreekt in 6cherpe bewoordingen over de ondankbaar heid der Magyaren jegens de Duit schers, en vraagt, wat eene Duitsche gemeentelijke vertegenwoordiging te Pesth zou doen, terwijl de aldaar woonachtige Duitschers zelvea zich wrevelig aan het feest willen ont trekken. De schuld - zegt het verder ligt enkel bij de Magyaren, die door hunnen haat jegens de Duitschers nog althoos beletten, het politiek verbond der staten ook tot een verbond der volkereu te maken. Zeventien personen zijn door het gerechtshof te Leipzig tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het verspreiden van soda lis ische brochures, beleedigingen bevattende jegens de autoriteiten, naar aanleiding van den staat van beleg over Leipzig en de uitzetting van twee sociaal-democraten. De bisschop van Metz is gis teren nacht ten 2 ure overleden. Het nieuwe Boulanger-scban- daal zie Gemengd Nieuws van ons vorig nummer heeft te Pa rijs veel opzien verwekt. Het boekje met de levensbeschrijving van den «toekomstigen redder van Frank rijk,» en de mooie plaatjes, werd Maandagavond nog bij duizenden exemplaren op de boulevards ver kocht, hoewel de minister bij deur- waarders-exploit tegen de versprei oogen vragend op zich gerichtver ward sloeg hij de oogen neer en een gloeiend; blos overtoog zijne wan gen. Zulk een verblindende en daarbij liefelijke schoonheid had hij in zoo groote volmaaktheid nog nooit ont moet. Mijn vrouw, mijn dochter mijnheer Alfred Frohberg uit Zuid Ameiika, zeide de oude heer. Wees zoo goed, plaats te nemen. De jonge man maakte een buiging voor de dames; hij, gevoelde, dat hunne blikken vol verwachting op hem rustten. Toen hij zijne oogen weder naar het schoone meisje op sloeg, speelde er een vriendelijken lach om hare lippen en deze lach was voor hem een groet, die hem in dit huis welkom heette. Hij moest tegenover haar aan de kleine met flesschen, glazen en zilverwerk be laden tafel plaats nemen en hij mocht willen of niet een onverklaar ding geprotesteerd had. De radicalen beweren dat het werkje door 's mi nisters vijanden in de wereld is gezonden* om hem als regeeringsper- soon onmogelijk te maken. Aan de Köln. Zeitung wordt uit. Petersburg gemeld, dat Paul Dé' roulède (de beleende voorzitter van de «Ligue des Patriotes»), die zich tegenwoordig in Rusland bevindt, van wege den Czaar aanzegging heelt gelcregeo, dat hij onmiddellijk het land zal worden uitgezet, indien hij op de hem gewone wijze in conférencesenz. uitvaart tegen Duitschland. Naar de Times uit Weenen ver neemt, heeft de Servische Regee ring, in haar antwoord op de nota der Porte nopens hare beweerde wapening, eenen bitteren aanval gericht tegen de Regeering van Bulgarije, welke zij beschuldigt van schending van het tractaat van Bu charest. Het 25jarig leest der Grieksche Philologische Vereeniging Syllogos hetwelk in het laatst van Augustus te Constantinopel zou worden ge vierd en waartoe vele Europeescüe, onder anderen ook Berlijn6che ge leerden waren uitgenoodigd, is door de Turksche regeering verboden. Op het oogenblik dat de president der Argentijnsche republiek Dins dagavond het theater verliet, heeft een persoon, die zich in zijne .on middellijke nabijheid bevond, een revolverschot op hem gelost. De president werd licht gekwetst aan de wang. De dader werd onmid dellijk gegrepen, en door de menigte zoozeer mishandeld, dat hij kort daar na overleed. bare en onweerstaanbare macht dwoDg hem altijd weer zijn blik op haar te richten. Mevrouw Frohberg opende het gesprek met weetgierige vragen, die op de maatschappelijke toestanden in Amerika betrekking hadden. Hulda nam in het begin geen deel aan het gesprek, dat hare ouders met huunen gast voerden; zij luis terde slechts toe, maar de uitdruk king van gespannen aandacht op haar gelaat en hare stralende oogen, verrieden den jongen man, met hoe veel belangstelling zij het gespro kene volgde. De vurige wijn en hare schoone, zielvolle oogen deden hem, met zijn licht ontvlambaar gemoed, het bloed sneller door de aderen vloeien, hij raakte hoe langer hoe meer in vuur over zijn onderwerp en schetste nu in breede trekken een tafereel van zijn veelbewogen leven aan de over zijde van den oceaan. Haarlem, 19 Augustus 1886. Ia de gisteren gehouden zitting 'n den Raad dezer gemeente wer en eenige missives van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Aangehouden werd het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het Schoterkwartier. Er werd be sloten, aan den heer W. M. Loge man, eervol ontslagen leeraar bij het hooger- en middelbaar onderwijs alhier, boven zijn pensioen eene jaar- lijksche toelage te verleenen. Het gezamenlijk, bedrag daarvan beloopt f 2000. De bierkelders onder de Vleeschhal zullen aan J. A. G. Kok voor den tijd van een halfjaar wor den verhuurd. Het voorstel van B. en W. om de Vleeschhal weder in te richten en een onder-keurmeester te benoemenwerden in handen eener commissie ad hoe gesteld. Betreffende de voorziening in de vacature-Logemanis met kleine wijziging besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Voor het maken van faecaliën-putten aan het Nassauplein werd een crediet van f 275 toegestaan. De ontwerp-in- structie der commissie van toezicht op het stedelijk museum is vastge steld. Besloten werd tot den open baren verkoop van onbruikbare uni formen der schutterij. Ten slotte werd het verslag van den opzichter over de gasverlichting betreffende de maand Juli, voor kennisgeving aangenomen. Ie Amsterdam, waar hij tij delijk verbleef, ontsliep jl. Maandag de heer J. de Koning, gedurende eene lange reeks van jaren hoofd der school van de Vereenigde Doops gezinde gemeente alhier. In die be trekking wi6t de overledene door Hij schilderde de natuur met gloeiende kleuren, de maatschappe lijke toestanden met duidelijke trek ken, eenige typen meer in bijzon derheden en vlocht zijne jacht- en reisavonturen daar tusschen. Allen luisterden aandachtig en toen hij nu zweeg richtte Hulda eenige vragen tot hem, om zich over enkele punten, die haar duister wa ren, opheldering te verschaffen. Deze deelneming deed hem goed; het wekte hem nog meer op en spoedig voerden Alfred en Hulda het gesprek alleen; slechts nu en dan maakte mevrouw Frohberg eene opmerking, terwijl de oude heer in gepeins verzonken, met andere din gen vervuld scheen te zijn. Het gesprek werd spoedig door Frederik's binnenkomst afgebroken. Alfred fronste het voorhoofd; al wilde hij al het andere ook verge ten, dit eene kon hij hem niet ver geven, uat de broeder niet krachtig zijnen voorbeeldigen ijver en groote toewijding de liefde zijner leerlingen en de achting der ouders te winnen. Ook was hij geruimen tijd als leeraar in de rekenkunde verbonden aan de burgeravondschool. Sedert 1878 ge noot de heer De K., die den hoo- gen leeftijd van bijna 80 jaren be reikte, eene welverdiende rust. Gisteren voormiddag is met den Rijnspoorwegtrein van 10 u. 18 min. in de residentie aangeko men Z. K. H. de groothertog van Saksen-Weimar-EiseDach, vergezeld van zijne iongste dochter, H. K. H. prinses Elisabeth, teneinde eenigen tijd te Scheveningen door te bren gen. Bij Kon. besluit is voor «be waarplaats van buskruit» aangewe zen een terrein ongeveer 1600 meter bewesten de buskruitfabriek «De Krijgsman», nabij Muiden. Het ter rein is gelegen tusschen de Mui- dervaart eu de Zuiderzee. De Staats courant daarvan bevat een duidelijk kaartje. Het bericht van de N. R. Ct., dat de Regeering een hefflDg van 15 buitengewonen opcenten op het personeel zal voordragen, is niet juist. Wel waren de oorspronkelijke begrootingen zoo hoog geaamd, dat tot dekking van het tekort ongeveer 15 buitengewone opcen ten noodig zouden zijn, maar op aandraDg van den minister van financiën zijn sommige begrootin gen niet onbelangrijk verlaagd. In- tusschen zal toch, zijn wij wel ingelicht, weder de heffing van eenige buitengewone opcenten wor den voorgesteld. (Vad.) Door den Raad der gemeente Helder is in zijn gisteren gehouden de eer van zulk eene zuster in be scherming genomen had en de laag hartige weddenschap van Rabenau niet met billijke verontwaardiging tegengetreden was. Frederik zag de blikken zijner moeder en zuster met ernstige be zorgdheid op zich gericht; een ver achtelijke trek plooide zich, nau welijks merkbaar, om zijn mond. Ik geloof, dat de heeren el kaar reeds kennen, zeide Froh berg met nadruk en met een ge biedenden blik op zijn zoon. Wij ontmoetten elkaar gisteren avond in het «Russische Hof», antwoordde Frederik met geveinsde onverschilligheid, ik wilde niet gelooven, dat deze heer werkelijk met ons vermaagschapt is. U hebt nooit over een bloedverwant in Ame rika gesproken. Omdat ik zelf niet meer aan hem dacht, zeide de oude heer. Nu hoort gij, dat ik de waar.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1