vergadering1 besloten verschillende openbare werken te does uitvoeren, als het verbouwen van scholen, het aanleggen en verbeteren van brand putten enz., geraamd op een bedrag van f14.750. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft dezer dagen de Gedeputeerde Staten aangeschreven de burgemeesters uit te noodigen bij de toepassing van de wet op de be smettelijke ziekten zooveel mogelijk de ontsmetting toe te passen en zoo weinig mogelijk de vernietiging van kleedingstukken, beddegoed enz. Deze aanschrijving vindt haar grond in de bestaande bepaling dat het Rijk de kosten vergoedt van al wat, op last van den burgemeester, ten gevolge der genoemde wet van '72 wordt vernietigd, maar dat de gemeentebesturen al de kosten moe ten dragen van het ontsmetten der voorwerpen. Dit heett ten gevolge gehad dat menig burgemeester de kens en andere besmette voorwer pen deed verbranden, ook als, onder aanwending van wat moeite en kos ten, ontsmetting mogelijk ware ge weest. Niet alleen uit zorg voor de gemeentekas kwam deze handel wijze voort, maar ook uit zorg voor de gezondheid. Want elk burge meester begreep dat door verbran ding de vrees voor besmetting door de verbrande voorwerpen geheel kwam te vervallen en hij kreeg de zekerheid niet wanneer hij, door personen, die in den regel geen deskundigen waren, de middelen tot ontsmetting liet toepassen. Te minder omdat ontsmettingsovens, om de groote kosten, slechts door zeer weinige gemeenten aangeschaft wer den. Het is de vraag of de nu uitge vaardigde aanschrijving iets zal helpen. Wij vreezen er voor. Zelfs is het voor de volksgezondheid te hopen, dat de burgemeesters niet al te nauwlettend zullen overwegen of eenig kleedingstuk nog van ver branding zou kunnen vrijgesteld worden. Want ieder deskundige zal moeten toegeven dat ontsmetting zonder ontsmettingsoven en zonder deskundige ontsmetters, geen zeker heid geeft dat er van de ontsmette voorwerpen geen gevaar meer is te duchten. Den weg dien naar onze meening de Regeering moest inslaan, ware dat het Rijk ook de kosten van ontsmetting op zich nam, hetzij ge heel of gedeeltelijk, en in de eerste plaats de niet-rijke gemeenten te hulp kwam in het aanschaffen van ontsmettingsovens. De rijke gemeen ten zouden verplicht kunnen worden tot het oprichten van zulke ovens, zelfs zonder Rijkssubsidie. (Amsterdammer D. v. N.) - Wat de benoeming van dr. W. B. J. van Eyk tot inspecteur van het middelbaar onderwijs, tevens belast met het toezicht op de Land bouwschool, aan de Landbouwcou rant ontlokte, deelden wij dezer da gen mede: Het Schoolblad teekent hierbij het volgende aan: «Tot zoover de Landbouwcourant. Het' is nauwelijks noodig in woor den te brengen, wat zich bij het lezen hiervan aan ons opdringt. Wat hier van de verhouding van den nieuw-benoemden inspecteur ten opzichte van het landbouw-onder- wijs gezegd wordt, moet helaas eveneens gelden van zijne verhou ding tot het middelbaar onderwijs in het algemeen. Is het, ongeluk heid sprak,-wendde Frederikzich met een gedwongen lach tot Alfred, aan het misverstand en de daar door ontstane scène heeft mijn va der dus de grootste schuld. Vergeef mij alzoo, wanneer ik wellicht een woord gezegd heb, dat u beleedigde het lag niet in mijne bedoeling dat te doen. Hij stak den jongen man de hand toe en Alfred nam die aan, hoewel hij in de gloeiende oogen zijner te genpartij las, dat hem slechts een masker getoond werd.Bij deze schijn bare verzoening bleef het: Frederik wisselde nog eenige beleefde woor den met den gast en liet toen zijn paard zadelen, onder voorwendsel, dat hij in de stad nog eenige zaken had te regelen. Als gij toch naar de stad rijdt, kunt gij in het hotel wel even zeg gen, dat de bagage van dezen heer hierheen gebracht moet worden, zeide Frohberg. kig genoeg, geen zeldzaamheid bij het L. O. personen met het toezicht te zien belast, die tot aan het tijd stip hunner benoeminggeheel vreemd aau dat onderwijs waren, thans is ook een der twee belangrijkste be trekkingen bij het M. O, opgedra gen aan iemand, die misschien in dertijd zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt op theologisch gebied, wel licht ook andere groote verdiensten heeft, maar in ieder geval op het gebied van het middelbaar onder wijs geheel vreemdeling is. Natuurlijk, dat het op ditoogen blik niets baat deze teleurstelling voor alle vrienden van het M. O. hier uit te spreken. De benoeming is geschied, het uitgebreide perso neel aan de inrichtingen van M. O. in ons land heeft zich eenvoudig te bukken. Maar toch schijnt het ons toe plicht te zijn, in het open baar uit te spreken wat dezer dagen in vele kringen van leeraars wordt gemompeld: dat zulk eene benoe ming niet is in het waarachtig be lang van het middelbaar onderwijs.» In de heilige Theresiakerk te 's Hage werd gisteren een plechtige dienst gevierd ter eere van den naamdag van den keizer van Oos tenrijk, in tegenwoordigheid van de aartshertogin van Oostenrijk te Scheveningen vertoevende, van de Oostenrijksche legatie, de leden van het corps diplomatique en vele aan zienlijke familien. Den zevenden Augustus 1. 1. vertrokken van Amsterdam twee leden der Amsterdamsche Velocipè declub, de heeren C. A. A. D. De W. en C. R. met het doel naar Berlijn te rijden: de een bereed een gewonen tweewieler, de ander een veiligheidstweewieler. Dien dag reden zij naar Lochem, terwijl den volgenden dag Osnabrück bereikt werd, alzoo een afstand van 266 KM. in 17 uren afleggend. Den derden dag werd niet zoo goed als de vorigen besteed, daar zij toen slechts 68 KM. maakten en, door slecht weder verhinderd, het niet verder konden brengen dan Minden. Den lOden Augustus gingen zij naar Hannover, waar zij tloor regens en een klein defect aan eene. der machines genoodzaakt waren 20 uur te verblijven. Van Hanover reden zij den vol genden dag naar Helmstedt, een afstand van 108 KM., in 6 uur af leggend. Daarop werd Hoenciats aange daan, welke plaats niet in hunne route lag, doch waarheen zij zich begeven hadden door verkeerde in lichtingen der inwoners. Eindelijk werd den 13den Augus tus Berlijn bereikt, waar zij dach ten de Bondswedstrijden bij te wo nen. De totaal afgelegde afstand be draagt 738 KM. en werd afgelegd in 46 uur rijtijd, alzoo met eene gemiddelde snelheid van 16 KM. De reizigers zagen er bij hunne aankomst zeer welvarend uit en het was hun volstrekt niet aan te zien dat zij zulk een afstand achter den rug hadden. Ten hoogste waren zij uit over de zeer hartelijke wijze waarop zij overal door sportbroeders ontvangen zijn; de meeste bereidwilligheid ondervonden zij ook van den heer Dumstrey, Oberfahrwart des deut- schen Radfahrerbundesdie hun de geheele te nemen route be schreef. (Hbl.) Blijft mijnheer Alfred dan eeni- gen tijd hier? vroeg Frederik, die zijn verwondering niet geheel kon verbergen. Dat niet, zeide Alfred, mijn verblijf zal slechts eenige da gen duren; men mag van de gast vrijheid geen misbruik maken. Gij hebt mijne uitnoodiging aangenomen, nu moet gij ook biij- ven, antwoordde de oude heer op vroolijken toon. Mocht het u onder ons dak niet bevallen, wat ik niet hoop, dan geef ik u vrijheid naar het hotel terug te keeren. Dus blijft het bij de opdracht? vroeg Frederik met een heimelijken boosaardigeu blik op den gast. Het blijft daarbij, - zeide Frohberg beslist. Alfred zsg Hulda aanbeider blikken ontmoetten elkander; licht blozend sloeg het meisje de schoone oogen neer; toen stond zij op om naar de bloementafel te gaan, waar Aan een brief van een kapt. van het Ind. leger ontleend de 25». Cl. het volgende: «Ik zou er bijna toe kunnen over gaan om te schrijven: het Indische leger bestaat eigenlijk niet meer. Men vindt in de garnizoenen de geraamten van bataljons en com pagnieën uit eenige officieren en wat kader samengesteldmaar het vleesch, de valide manschappen nl. zitten op Atjeh. Tot hoelang zij daar valide blijven weet men helaas! Gelukkig echter dat de ver schrikkelijke beri-beri eenigszins tot staan schijnt te zijn gekomen. Er zijn te Atjeh nu nog compag nieën die van hun organieke sterkte geen 25 soldaten onder de wapens brengen. Om kleine expeditionaire troepen bij elkaar te krijgen, zooals naar Mandor, Poeloe-Bras en nu weer naar Rigas worden alle batal jons geplunderd; aan de verplaat singen, overplaatsingen en detachee- ren komt dan ook geen einde! Hoe alle banden van korpsgeesten en kameraadschap daardoor verslapt worden, ligt voor de hand. Zoo dien ik nu in de laatste vier jaren onder mijn 5den kolonel en mijn 13den bataljons-kommandant en kommandeer ik mijn 9Je compag nie!!! Wat zeggende kameraden in Holland daarvan Het oplaten van vliegers schijnt ook in Indië een liefhebbe rij te zijn, waarin hoegenaamd geen kwaad steekt, maar dit vermaak verliest zegt de Locomotief veel van zijn onschuldig karakter, als men weet, hoe het door enkele Chineezen hier ter stede wordt op gevat. Dezen begeven zich, als het weder er zich toe leent, naar de sawah van Broemboengan, en laten daar vliegers op, aan draden welke, ingewreven met een mengsel van fijngestampt glas en andere stoffen, de eigenschap bezitten, om als zij met andere vliegertouwen in aan raking komen, deze door te snijden. Op deze wijze worden er groote vliegergevechten in de lucht gele verd, welke niet zelden aanleiding geven tot belangrijke weddenschap pen. Is tegen deze wijze van dob belen, vraagt het blad, niets te doen? Een geladen revolver werd Dins dag voor 8 dagen op de Heerengracht te Amsterdam door een oppasser van het Zeemanshuis gevonden. Eerst Dinsdag werd het wapen door den directeur der inrichting aan het bureau der 3e sectie aldaar gede poneerd. Dinsdagavond omstreeks half twaalf werd in het Vondelpark te Amsterdam ter hoogte van de Ver lengde Vondelstraat een man onder een boom liggende gevonden, met eene bloedende wond aan denhals. Na zijne vervoering naar het Bui- tengasthuis, vernam men van hem, dat hij, in het Vondelpark wande lende, door twee onbekende personen is aangevallen. Zij wierpen hem plotseling een doek over het hoofd en ontstalen, na hem met een mes eene snede in den hals te hebben toegebracht, zijne portemonnaie waarna zij het hazenpad kozen. In een boscbje nabij het hek van het park is bij onderzoek een bebloed scheermes gevonden. Op de Baangracht te Amster dam zijn Maandagavond vier pistool schoten gelost, vermoedelijk uit de huizen. Een onderzoek is gelast. de zeldzaamste uitheemsche gewas sen hunne prachtige bladeren ont vouwden. - Gij zult mij wel verontschul digen, ais ik u met de dames alleen laat, zeide Frohberg na eene poos, de beantwoording van eenige brieven, die ik niet uit kan stellen, zal mij wel tot aan het eten bezig houden. Alfred bleef met de dames alleen hunne weetgierigheid was nog niet bevredigd; zij hadden hem ontel bare vragen te doen, waaraan, tot Alfred's blijdschap, evenwel spoedig een einde kwam, door de uitnoodi ging van Hulda, om een wandeling in den tuin te maken. Het vroolijke, levendige en daarbij zoo kinderlijk ongedwongen meisje keuvelde reeds met hem als met een ouden bekende; zij voerde hem door den grooten, prachtig aangelegden tuin, toonde hem hare lievelings- oa meu e n het plekje bij de fontein, Te Amsterdam is Zondag door onbekenden in de Pontanusstraat een groot vuur aangelegd, waar voor ongeveer 4 meter lengte van het raderwerk, gestaan hebbende langs het spoorwegterreinwerd gebruikt. Het vuur is door twee politieagenten gebluscht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een politieagent door drie personen aangevallen en met steenen gegooid. Hij moest zija zijdgeweer trekken om zich te ver dedigen. Een matroos van Zr. Ms. schroef- stoomschip Koningin Emma der Ne derlanden, liggende te Nieuwediep, Maandag te Amsterdam aangeko men, heeft aan het vieren van den Hartjesdag zoo levendig deel ge nomen, dat daarbij"zijne afrekening, circa f 15Ó bedragende, met een deel zijner uniformkleeding verloren gin gen. Aan boord van de raderstoomboot Koning Willem III, van Amster dam varende op Harlingen en lig gende aan een der steigers langs de De Ruvterkade, is in den vorigen nacht eene poging tot diefstal met braak gepleegd. Door de glasruit van een raampje in de raderkast uit te snijden, wist de inbreker zich den toegang te verschaffen tot de kajuit van den kapitein. Daar brak hij een lessenaar open, waarin echter gold noch voorwerpen van waarde aan wezig warenlangs denzelfden weg heeft hij zich toen weder uit de voeten gemaakt. Een opzichter van 's Rijks museum te Amsterdam ontving dezer dagen, op zijn verzoek aan een be zoeker van de restauratie om bij het museum zijn sigaar weg te doen, tot antwoord een zoo geduchten slag in het aangezicht, dat zijn pet (ge lukkig had de man zijn nieuwen steekhoed nog niet) hem van het hoofd vloog, en hij zelf op den grond tuimelde. Niettegenstaande er wel twintig bezoekers omheen stonden, nam niemand het voor den man, die in zijn recht wab, op, of trachtte den woesteling, die zich zoo gauw mogelijk uit de voeten maakte, den weg te versperren. De mishandelde opzichter, die op een geheel geïsoleerden post Btond, kon de hulp van zijne kameraden niet inroepen om zijn aanvaller na te zetten. Aan boord van het tjalkschip te Amsterdam, liggende aan den Binnenkant, met bestemming naar Vlaardingeuwerden Dinsdagna middag van wege de politie-autori- teiten weggehaald en naar de kruit kamer in de kazerne overgebracht drie kisten met 400 scherpe patro nen, voor het vervoer van welke ammunitie de benoodigde vergun ning niet aanwezig was. Dinsdagnacht verbrandde door broeiing de hooiklamp van C. Nieuw- land te Schoorl. Dinsdag zijn aan Jan Raat, die aan doofheid lijdt, in die ge meente, door een zandtrein de beide beenen afgereden. Sedert eenige dagen bezit Tessel vier reddingsbooten, die daar van wege de «N.- en Z- Hollandsche Reddingmaatschappij» geplaatst zijn, nl. twee bij De Cocksdorp, een bij De Koog en een achter Den Hoorn. Drie der booten zijn van Engelsch modelde vierde is iets kleiner, heeft het model eener vlet en werd door waar zij het liefst vertoefde, lief koosde bij de volière de vogels, die hunne snaveltjes door het gevloch ten ijzerdraad staken, klaagde over den guren herfstwind, die onbarm hartig de boomen ontbladerde en alle bloemen deed verwelken, toonde haren metgezel het nu reeds ver laten nest van den nachtegaal, aan wiens heerlijk gezang zij met ver rukking terug dacht; kortom, zij stelde alles in het werk, om haren gast aangenaam bezig te houden, en vermoedde zeker niet, dat zij daardoor den jongen man een diepen blik in haar rein gemoed deed slaan. Alfred was geheel verrukt over dit schoone, onschuldige kind, wier ziel voor hem lag als een geopend boek; in hare nabijheid vergat hij geheel, wat hem in dit huis ge voerd had. Dikwijls zweefde hem de waar schuwing voor Rabenau op de lip pen, maar hij sprak die niet uit; deu hher'Zwanenburg te Tessel gebouwd. Behalve deze reddingsbooten, staat aan De Koog een vuurpijltoestel, waarmede lijnen van het strand naar gestrande schepen kunnen gescho ten worden. Men schrijft uit Terschelling van 17 Augustus: Van de stoomschelpenzuigers de Tijd en Friesland werd heden op het gevonden wrak gedoken. Er werden opgehaald plaatjes rood ko per, enterbijlen en koperen spijkers, waarop het merk «Hanepoot», zoo dat door dit laatste is uitgemaakt, dat men met het wrak der Lutine te doen heeft. De uitkomsten van den rondgang te 's-Hage in de drie laatste maan den, met inteekenlijsten op een adres tot behoud van de kermis aldaar, zijn in de raadszitting van Dinsdag bekend geworden. Aan het slot zij ner mededeelingen bracht de Burge meester een verzoek in van den eersten onderteekenaar en tal van anderen, om terug te komen op 's Rsads besluit tot afschaffing van de kermis. Even vóór het uiteengaan dezer overigens geheel aan onderwerpen van zuiver plaatselijken aard be stede vergadering, vertelde de heer Hora Siccama dat het adres door meer dan 15000 inwoners was on derteekend. Op zijne vraag wat Burg. en Weth. met die monster petitie zouden doen: er praeadvies over uitbrengen of niet, kreeg hij ten antwoord dat men in de bur gemeesterskamer nog geen tijd heett gehad daarover te spreken, omdat het verzoek B. en W. even voor den aanvang der raadszitting kwam terrassen. Ten gevolge van een op eenen hond uit die gemeente waargeno men geval van hondsdolheid, zal, te rekenen van heden, Donderdag, de verplichting tor het muilkorven van alle honden te 's-Hage gedu rende eenen bepaalden tijd, worden voorgeschreven. De hond, die van dolheid ver dacht werd, is door de zorgen der politie ingevolge de jongste minis- terieele aanschrijving, naar 's-Rijk» veeartsenijschool opgezonden, alwaar de ziekte is geconstateerd. De rijks- en districtsveearts te 's-Hage had den reeds verklaard dat het beest was aangetast. Andere honden zijn door het af gemaakte dier niet gebeten, omdat hij onmiddellijk na ontdekking van het geval is vastgezet. Het beest had echter eenen beet aan den hals, vermoedelijk toegebracht door eenen dollen hond, die niet is opgevangen. Daarom is het muilkorvengebod uitgevaardigd. Op het gebouw de «Seinpost» bij 's Hage is een fraai beeld, dat Nep- tunus in staande houding met den drietand in de hand voorstelt, aan gebracht. Het heeft een lengte van omstreeks 3 meter, zoodat het ge bouw nu eene totale hoogte van p. m. 30 meter boven den beganen grond bereikt. De zinkgieterij van den heer Braat te Delft kan er zich met het vol ste recht op beroemen, een tot in de kleinste bijzonderheden werkelijk artistiek geheel te hebben geleverd. Een allertreurigst ongeval had gisterenavond te 6 uren aan de Oost kous, in het voormalige Delftshaven, hij voelde, dat hij dit nu nog niet kon doen, dat hij nog geen recht had, zoo vertrouweliik met haar te spreken. Bovendien zeide hij tot zich zelf, dat hij de beslissing over een mo gelijk aanzoek van Rabenau gerust aan haar zelve kon overlateneene zoo teedere en fijngevoelige natuur als dit meisje had, moest wel in stinctmatig het masker onderschei den en er voor terug schrikken. Hij wilde wachten tot het aan zoek gedaan was, dan was liet nog tijd genoeg; hoogstwaarschijnlijk zou Frederik nu zijnen vriend waar schuwen en Rabenau onder de tegen woordige omstandigheden van de weddenschap afzien. (Wordt venolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2