voor zoogenaamde telegrammen a petite vitesse of derde klasse tele grammen. Herhaaldelijk heeft het blad er op gewezen; dat dit èn voor het publiek èn voor de schatkist voor- deelig zoude zijn, daar «tijdingen, welke geen bijzonderen spoedeischeu, om het maar eens zoo uit te druk ken, aan de exploitatie nauwelijks meer zouden kosten dan het papier waarop de telegrammen zouden wor den afgeschreven of gedrukt.» Naar het V. D. verneemt, hebben twee Maatschappijen hier te lande, die veel kunnen bijdragen tot bevordering van het voortbren gend vermogen van onzen bodem, elkander in hare bedrijven de hand geboden. De Maatschappij voor de berei ding van vruchten-geleien, enz. (ver leden jaar in Tiel opgericht) en de Maatschappij «Een nationaal be lang», welke zich ten doel stelt de beplanting van de bermen onzer spoor- en andere openbare wegen met vruchtboomen (in 1879 te Utrecht tot stand gekomen) hebbeu namelijk een overeenkomst aange gaan, waarbij de eerste zich ver plicht de door de laatste te kweeken vruchten tegen een gemiddelden marktprijs af te nemen. Men meldt uit IJmuiden: De commissie ter bevordering van geregeld schoolbezoek alhier, bezorg de gisteren aan pl. m. 200 kinderen van de dorpsschool een recht fees- telijken dag. De feestviering, opgeluisterrd door een draaimolen en eene Jan-klaas- senkast enz. liep, begunstigd door fraai weder, tot algemeene tevre denheid af, zoodat de commissie en de onderwijzers en onderwijzeressen, die zich zooveel moeite gegeven hebben dezen dag tot een dag van vreugde voor de jeugd te maken, zeker lof voor hun werk verdienen. Woensdagmiddag werd in de Hazenstraat te Amsterdam proces verbaal opgemaakt tegen een over treder der verordening omtrent het venten van dagbladen. Twee kinderen zijn Woensdag middag onder het spelen in de Vin- kensloot te Amsterdam te water geraakt, doch gelukkig door een paar voorbijgangers gered, waarvan de een, een 17jarige knaap, zich daartoe gekleed te water heeft be geven. - J. Mater en zijne dochter, die van steenen werpen op 25 Juli verdacht in hechtenis waren genomen, zijn Woensdagnamiddag weder op vrije voeten gesteld. De heer A. E. Gaster, secre taris bij de Ned. ambassade te Bu charest, heeft eenige dagen te Amsterdam vertoefd om verschil lende nijverheidsinrichtingen te dier stede in oogenschouw te nemen, ten einde zoo noodig nieuwe han delsverbintenissen aan te lcnoopen met de afnemers in het oosten en onzen handel. Naar bericht wordt, zullen de medailles, op de Bakkerij-tentoon stelling te Amsterdam uitgereikt, weder van papier zijn. De bekroon den krijgen een diploma voor een gouden medaille en mogen die zelf laten slaanals zij willen. Door de Amsterdamsche po litie is in de Lindenstraat aange houden een beschonken persoon, die een inspecteur van politie had ge geven maar waarom als hij geloofde mij te moeten vreezen, noodigde hij mij uit, eenige dagen hier te ver toeven Hm, ook dat laat zich ver klaren. Hij wil mij bezighouden, tegelijkertijd een wakend oog over mij laten gaan en mij daarenboven, gedurende mijn verblijf in zijn huis, van de waarheid van Janin's be richten overtuigen. Hij denkt, dat ik, zoolang ik zijn gast ben, niets tegen hem durf ondernemenhet aannemen zijner gastvrijheid bindt mij de handen. Niet kwaad bedacht! Deze uiterst vriendelijke beleefdheid, deze voorkomende oplettendheid, deze ontroering over het lot mijns va ders ik zal op mijne hoede zijn. Hij liep langzaam op en neer, het geluid zijner voetstappen ging door het dikke tapijt verloren. Hij was van mijn bezoek on derricht, ging hij na eene poos in gepeins verzonken te zijn ge weest, weder voort, ik zag het dreigd hem het hoofd te zullen in slaan- Gisteren werd de Bakkerij tentoonstelling te Amsterdam o. a. bezocht door een honderdtal diaco nie-weesjongens en meisjes, en even zooveel weeskinderen uit de roomsch- katholieke inrichting. Eene versna pering uit eene der bakkerijen werd hun aangeboden door twee minia tuur-bakkers, ruim een el hoog. Het is gebleken, dat de po ging tot moo d die in het Vondel park te Amsterdam zou zijn ge schied, eene poging tot zelfmoord was, door den dader verkeerdelijk voorgesteld. De gemeenteraad van Alkmaar besloot met algemeene stemmen in hooger beroep te komen van het vonnis der arrondissements-rechtbank aldaar, waarbij de gemeente werd veroordeeld tot eene schadevergoe ding van f6500 aan de Wed. G. Siebrauds aldaar, wier echtgenoot op den 3en Mei 1884 is overleden iengevolge van een wond, bekomen door het vallen van een stuk hout van den steiger voor de Stadswaag. Sedert eenige dagen bezit Tessel vier reddingsbooten, die daar van wege de N.- en Z.- Hollandsche Reddingsmaatschappij geplaatst zijn, nl. twee bij De Cocksdorp, ééne bij de Koog ééne achter Den Hoorn. Drie der booten zijn van Engelsch modelde vierde is iets kleiner, heeft het model eener vlet en werd door den heer Zwanenburg, te Tes sel, gebouwd. Behalve deze reddingsbooten, staat aan de Koog een vuurpijltoestel, waarmede lijnen van het strand uaar gestrande schepen kunnen ge schoten worden. Dinsdag zijn te Nieuwediep door de duikers de nog overige gaten in de Schorpioen dichtgemaakt en is daar uit Amsterdam aangekomen een centrifugaalpomp, die, evenals die der sleepboot Hercules 750 kub. M. per uur kan uitpompen. De pomp uit Amsterdam is op het storindek van de&Aorjróewgeplaatst. Mocht deze poging niet slagen, dan zullen, indien de commissie van in genieurs van den Waterstaat het goedvindt, de doksluizen afgedamd en het marinedok gedeeltelijk afge tapt worden. Woensdag vernam het Vaderland Drie pompen minderden het wa ter in de Schorpioen heden namid dag met 90 centim. De pomp van de Hercules is defect geworden; daardoor ging men 2 centimeter in 10 minuten achteruit. De defecte pomp zal echter heden weer kun nen werken en een vierde pomp wordt daarenboven aangebracht, waarvoor de locomobile reeds op de Schorpioen staat. Twee kettingen zijn thans onder de Schorpioen aangebracht, benevens takels om het kantelen te beletten. De vierde pomp is niet aangeslagen, en haar locomobile is van de Schor pioen afgenomen. Het water wordt met twee op de Schorpioen staande pompen op gelijke hoogte gehouden. Yele goederen worden er uitgehaald. Van Terschelling meldt men van 18 Augs. Heden heeft men op het wrak der Lutine niet kunnen duiken, daar de zee te hol was. Met den zuiger van De lijd neeft men eenige ko gels en koperen spijirers, de laatste hem aan, anders zou hij wel ver rast of verlegen geweest zijn. Had zijn zoon hem daarop voorbereid? Dat hij met hem daarover gespro ken had, bleek duidelijk uit de ko medie, welke Frederik in allen ge val op zijn bevel spelen moest. Uit eigen beweging zou dit trotsche, karakterlooze individu mij de hand niet gereikt hebben. Of heeft Janin hem bericht gestuurd en hem ge waarschuwd? O, als ik daarvan slechts zekerheid had! De jonge man bleef in gepeins verzonken staantoen begon hij zich te ontkleeden, en eenige mi nuten later was het licht in zijne kamer uitgedoofd. IVe Hoofdstuk. Dokter Janin had zijn dagelijksch middagslaapje geëindigd; hij wreef geeuwend zijne oogen uit, stond van de canapé op en ging naar zijn met het merk Hanepootnaar boven gezogen. Nabij het station van den Holl. spoorweg te 's Hage ontspoorde Woensdagavond de machine van de stoomtram Den HaagSchevenin- gen. De machinist werd vrij ernstig gekwetst en moest naar het Zieken huis worden overgebracht. Gisteren middag viel een 3-jarig meisje te Kralingen, terwijl de moe der even afwezig was, in eene kuip met kokend waschwater, met het gevolg dat het kind zware brand wonden bekwam en in zorgelijken toestand verkeert. Woensdag middag heeft te Dor drecht een 3jarig kindje uit eene flesch met loog gedronken, tenge volge waarvan zich hevige brekin gen voordoen, en vrees bestaat voor een doodelijken afloop. Gisteren middag omstreeks twee uur is te Krimpen a/d. I.Tsel het 3-jarig zoontje van den molenaar M. van Schelven uit een luik van den korenzolder gevallen en bleef op de plaats dood. Aan het Wag. Weekblad wordt gemeld dat in de nabijheid van Utrecht een predikant van bijna zes maanden dienst in een kerkeraads- vergadering "heeft doen besluiten, om aan den voorlezer een schrijven te zenden, en hem namens den kerkeraad te gelasten: le. bij het voorlezen uit de H. Schrift bij de openbare godsdienstoefeningen niet meer te lezen: Heer, maar: Heere; en 2e. bij genoemd voorlezen ins gelijks niet meer te lezen: en, maar: ende. Te Arnhem viel Dinsdag een werkman van den nok van een huis in den kelder. Hij stierf aan de be komen wonden. Door de politie te Arnhem is Woensdag eene gestolen partij graan in beslag genomen. Bij onderzoek bleek, dat zich aan dezen diefstal had schuldig gemaakt een der per sonen, die onlangs het pakket cou pons hadden gevonden. De man is ter stond wegens diefstal in loondienst baarheid in arrest genomen. Door de rijksambtenaren te Lat- trop, gemeente Denekamp, is beslag gelegd op 22 liter sterken drank, welke frauduleus werd ingevoerd door een landbouwer aldaar, tegen wien proces-verbaai werd opgemaakt. In Goes wordt het spiritisme nog druk beoefend. Er worden, volgens de M. Ct., wonderen verteld van de kracht van het genezend medium, dat reeds vier personen met goed gevolg moet hebben behandeld. Aangezien men echter de namen der herstelden niet noemt, is het moeie- lijk om de waarheid of onwaarheid dier bewering aan te toonen. De roem van het Goesche medium is zelfs tot in Arnhem doorgedron gen en eene dame uit die plaats heeft zich tijdelijk te Goes metter woon gevestigd om bij de spiritis ten genezing te zoeken voor haar ziekelijk dochtertje. Woensdagmorgen werd door een melkvrouw herhaalde malen aan een huis te Goes gescheld, zonder het gewenschte gevolg. Een ingesteld smaakvol ingericht studeervertrek om zijne bezigheden te hervatten. Op zijne schrijftafel lagen ver scheidene brieven, die de post een half uur geleden gebracht had, de nieuwste dagoladen en eenige pak ketten boeken. Deze laatste verwaardigde de kleine heer nauwelijks met een blik; hij schoof ze met een verachtelijk gebaar op zij, alsof hij wilde zeg gen, dat de wetenschap hem niets kon leeren, wat hij niet reeds wist. De nieuwsbladen ontvouwde hij slechts, om een vluchtigen blik in de advertenties, het gemengd nieuws en de beursberichten te slaan, de politiek boezemde hem volstrekt geen belang in. Nadat hij op deze korte wijze met de boeken en couranten afgehan deld had, begon hij de brieven na te zien. Hij Jas eerst de adressen, ontcijferde de poststempels, die af en toe zeer onduidelijk waren, be- onderzoek bracht aan het licht, dat de bewoonster van het huis leven loos te bed lag. In een fabriek te Eist is een werk man met zijn hand tusschen een in werking zijnde machine geraakt met het treurig gevolg dat het lichaamsdeel geheel verbrijzeld werd. De remmer P. Eich, te Venloo, wien Woensdag de beide beenen afgereden zijn, is gisteren aan de gevolgen overleden. Hij laat eene weduwe met twee zeer jeugdige kinderen achter. Werd onlangs medegedeeld dat in Friesland een garnisair van zijn gastheer niets ander te eten had gekregen dan salade, te Hasselt had een garnisair het nog erger. Daar werd dezer dagen een milicien uit Zwolle des morgens om 9 uur als garnisair gesteld in eene woning, waarin zich op dat oogenblik nie mand anders bevond dan een 10 jarig meisje; de man was op zee en de vrouw met groenten op de markt te Zwolle. Bij hare tehuis komst des namiddags om 4 uur, deelde de vrouw aan haar onge- noodigden en hongerigen gast mede, dat zij geen eten in huis had en hij maar moest heengaaD. Na den nacht te hebben geslapen op den grond, met zijn kapotjas als deken, vertrok hij dan ook werkelijk deu volgenden morgen om half tien, en moest hij daarna nog de reis te voet naar Zwolle'afleggen, zonder iets anders te hebben genut tigd dan een stuk brood, dat de vrouw hem voor de reis had mede gegeven. GEUGD NiEtiWS, De hertog van Aumale is van Londen naar Brussel vertrokken, waar hij slechts korten tijd zal ver blijven, want Z. K. H. heeft te Lon den het hotel Morcavo House in de Ennismore Gardens gehuurd, waar hij het grootste gedeelte van het jaar zal doorbrengen. - Nadat door het Belgisch goe- vernement, eenigen tijd te voren was uitgeleverd geworden P. Havrn- ga, had zulks Woensdag plaats met diens vrouw, D. Sterrenburg, die door maréchaussées der te Breda gestationneerde brigade te Rozen- daal afgehaald en naar de gevan genis te Breda is overgeoracht. Beiden worden beschuldigd van diefstal. Tegelijk met die vrouw werd door het Belgisch goeverne- ment uitgeleverd zekere Praga, die zich aan bedriegelijke oplichting moet hebben schuldig gemaakt te Rotterdam, waarom hij gisteren daar heen is getransporteerd. De volkstelling te Parijs schijnt niet best te slagen. De bewoners vullen, heLij uit onwil, hetzij uit onverschilligheid, de biljetten niet of onvolledig in, vooral, in hotels. Aan grappen natuurlijk geen gebrek. Een vroolijke snaak schreef op het biljet: «Vraag dat aan mijn schoon mama,» een ander: «U is een beetje nieuwsgierig uitgevallen.» Op de vraag naar het beroep was het ant woord van een grappenmaker: «Ik zoek werk sedert 15 jaren» en een ander schreef achter de vraag«Wat is uw positie in het huishouden?» het volgende«Ik sta som^, maar het komt meer voor dat ik Iets over deparapluie. Om-' trent de parapluie, dit Ojk voor keek het cachet en begon toen eerst de brieven één voor één langzaam en voorzichtig te openen en te lezen. Nu en dan speelde er een boos aardig zegevierende trek om zijn mond; dikwijls ook trok hij de bor stelige wenkbrauwen dreigend te zamen; maar plotseling sprong hij met een vloek van zijn stoel op om met koortsachtig ongeduld aan het schelkoord te trekken. Toen Tom kort daarop binnen trad, vond hij den dokter in zulk eene opgewonden stemming, als hij hem zelden gezien had. Met den brief in de hand liep de kleine, ma gere man op en neer; de binnen komst van zijn vertrouwde scheen hij in deze opgewondenheid niet eens te bemerken, Gij hebt geroepen! zeide Tom eindelijk op zijne ruwe, knor rige wijze, wat wenscht gij? De dokter bleef staan; eene ver terende gloed, de gloed van harts- Nederlanders zoo onmisbare voor werp, deelt een Fransch blad de navolgende bijzonderheden mede De parapluie is een uitvinding der Chineezen. Uit China werd zij eerst in Indië en later in Grieken land ingevoerdvolgens het verhaal toch maakte reeds Pythagoras, ter wijl hij zijne leerlingen onderwees, gebruik van een parasol om zich tegen de zonnestralen te beschutten. Diodorus van Sicilië zegt dat As- pasia prachtige zomier- en winter- skiadons (parapluies) had. Bij de Romeinen was de para pluie een weeldeartikel voor de rijke patriciërs en deftige vrouwen. Onder de kostbare geschenken, die Cleopatra van Antonius ontving, bevond zich ook een parasol. Da Portugeezen brachten later de parapluie uit Indië van Afrika naar hun land; daarna werd het gebruik er van bekend in Enge land en in de helft van de 16e eeuw zag men de eerste parapluie aan het hof van Frankrijk. De koffiehuisbedienden te(fa- rijs hebben op nieuw eene vergade ring gehouden om middelen te be ramen tot opheffing van de «bureaux de placement». Er waren omstreeks 2000 personen tegenwoordig, onder welke ook koffiehuishouders, die ge noeg grieven tegen de bureaux heb ben om hunne opheffing te verlan gen. Chabert, een der ultra-radicale leden van den Parijschen gemeente raad, nam het voorzitterschap waar. Hij sprak zoozeer naar het hart der aanwezigen, dat er geroepen werd: «Leve Chabert!» Deze antwoordde: «Roept nooit zoo iets. Dat is fetich- dienst en past slechts in eene mo narchie. Juicht een beginsel toe, geen persoon.» Er werden veertien redevoeringen gehouden. Een redacteur van le Cri du Peuple zeide, dat het niet genoeg was de «bureaux de placement» op te heffen; ook de kapitalisten moe ten weg. Ten slotte werd eene motie aangenomen, waarbij de vergadering verklaarde dat het de plicht was der afgevaardigden om een voorstel bij de Kamer in te dienen tot af schaffing der bedoelde bureaux en tot oprichting van een werklieden- beurs te Parijs in verbinding met dergelijke beurzen in de provinciën eu met gemeentelijke «bureaux de placement». De zoogenaamde werklieden- afgevaardigden Basly en Camélinat, die eene zoo groote rol gespeeld hebben bij de werkstaking te Deca- zeville, zijn naar Vierzon vertrokken, om daar dezelfde rol voort te zet ten. Vaillant, die er onmiddellijk was heengegaan, is er reeds werk zaam geweest. In eene openbare vergadering heeft hij voorgesteld door vrijwillige bijdragen eene kas bijeen te brengen ten behoeve der werkstakers, en dit voorstel is aan genomen. Een ander «citoyen», Baudin ge naamd, die lid is van den gewes telijken Raad van Cher, heeft het vertrek der troepen geëischt, die naar Vierzon gekomen waren tot hand having der rust. De gendarmen, zeide hij onder anderen, hebben de menigte niet durven neersabelen, maar zij trachten haar met de hoeven hunner paarden te verplet teren. De troepen zijn thans in het spoor wegstation gekampeerd en patrouil- Jes trekken bij voortduring door de sfïfcten om samenscholingen tegen te gaan. De overheid heeft de ver- eischte voorzorgen genomen om te beletten, dat de arbeiders die wer ken willen, niet verontrust worden door de belhamels. tochten, die niet langer in bedwang gehouden kon worden, vlamde in zijne oogen. Een schandaal is het, riep hij uit. Men heeft mij schande lijk bedrogen, en ik kan er niets tegen doen. Tom's gezicht nam een spotach tige uitdrukking aan; boosaardig leedvermaak weerspiegelde zich in zijne trekken. Hoe dikwijls hebt gij gezegd, dat niemand u kon bedriegen omdat niemand zoo sluw is als gij. En is het dan toch aan iemand gelukt? Dat schijnt u wel genoegen te doen? snauwde Janin hem toe. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2