mi fler Gemeente Haarlem Volgens berichten van den 18en was bet te Yierzon, waar reeds ver scheidene personen in verzekerde bewaring waren genomen, verder rustig gebleven. Te Karlsruhe is dezer week een in aanbouw zijnde huis van vier verdiepingen, dat bijna gereed was, ingestort, terwijl de werklie den er in bezig waren. Uit de puin- hoopen waren er tot 's avonds acht lijken opgedolven, en toen werden er nog eenige werklieden vermist. Op last van den officier van justitie is de architect Kirchenbauer in hechtenis genomen. Te Weenen is wederom een moord gepleegd op eene alleenwo nende oude vrouw, eene weduwe Bauer. Men voud haar nog levend, maar met zware wonden aan het hoofd en bewusteloos in hare slaap kamer, waar de brandkast open stond. Deze was echter niet ledig geroofd; de dader schijnt alleen het contante geld daaruit medegenomen te hebben, de papieren van waarde latende liggen. Onder verdenking van de wedu we Bauer vermoord te hebben of althans aan den moord medeplichtig te zijn, is eene nicht der weduwe in hechtenis genomen, die niet bij haar woonde, maar elke dag daar kwam om de woning der 84jarige tante in orde te honden. Die nicht had zelve een gezin en verkeerde in behoeftige omstandigheden. Kort na den moord had zij de huur harer woning betaald en panden uit de Bank van Leening gelost, zonder in staat te zijn, voldoende ophelde ring te geven omtrent de herkomst van dat geld. Een Stiermarker heeft te Weenen door de roekeloosheid, die hij in zijn liefde voor den Keizer aan ken dag legde, vrij wat opzien verwekt. De waaghals klauterde namelijk in de nacht vóór des Kei zers geboortedag tegen den Step- hanus-toren op en hechte aan den bliksemafleider de Keizersvlag vast. Niet ver van Petersburg heeft onlangs een duel met doodelijken afloop plaats gevonden tusschen een gewezen luitenant der huzaren, Pan- joutin genaamd, en een luitenant Lazareff. De eerstgenoemde had de hand gevraagd gevraagd van eene prinses, welker vader hem had af gewezen, en daarna het hot gemaakt aan eene zuster van den luitenant Lazareff. Hunne verloving scheen aanstaande, toen de prins stierf. De oude liefde voor diens dochter kwam toen bij den heer Panjoutin boven en hij huwde met de prinses. De luitenant Lazareff ging toen met twee zijner broeders den heer Pan joutin opzoeken om de hoon hunner zuster te wreken. Was dit duel anders uitgevallen, de heer Pan joutin zou achtereenvolgens, hoewel tweegevechten in Rusland betrek kelijk zeldzaam zijn, door de twee andere broeders uitgedaagd zijn. Het grondgebied van 58 ge meenten in de Spaansche provincie Cuenza is door sprinkhanen vernield, die op sommige plaatsen den grond ter hoogte van een meter bedekken. Een klein kind, dat alleen in een weiland te slapen lag, is door een neerstrijkenden zwerm verstikt. De pokziekte blijft nog voort durend in Zuid-Frankrijk, Italië en Oostenrijk-Hongarije voortsmeulen. Bijzonder hevig woedde gedu rende de le helft van dit jaar de ziekte te Marseille, alwaar in Maart 381, in April 325 en in Mei 262 sterfgevallen aan pokziekte geconstateerd werden. Sinds nam de ziekte af, maar toch komen nog vele gevallen van pokken te Mar seille voor. Ook in Zuid-Italië en op Sicilië hield de ziekte op epidemisch te heerschen, ofschoon ze mede aldaar vele sterfgevallen veroorzaakt. Koning Humbert heeft onlangs voor zijn eenigen zoon, kroonprins Victor Emanuel, zelf eene uitgave der Divina Commedia, vau Dante bezorgd, met het daarbij behoorend commentaar uit de 15e eeuw van Stefano Gallici, en het werk van de volgende opdracht voorzien; «Op verlangen van Z. M. Humbert I, Koning van Italië, wordt deze uit gave van het antiek-Dante com mentaar zijnen geliefden zoon Victor Emanuel opgedragen als eene be looning voor zijne liefde tot de studie en opdat hij aan'dit godde lijk gedicht zijnen geest sterke en zijne belangstelling in de vaderland- sche letteren niet verflauwe». Bij gelegenheid van haar be zoek aan Edinburg zal de konin gin van EDgeland van de «Clydes dale Stik Manufacturing Company» een witten zijden zakdoek ontvan gen, ter waarde van 600 pd. st. De Engelsche «Vereeniging tot bevordering der Wetenschap» is in twee partijen verdeeld: voor vechters en tegenstanders van het rooken. Men besloot het geschilpunt den beroemden natuuronderzoeker, professor Hunley, voor te leggen en zich aan zijn "ordeel te onder werpen. In eene rede, waarbij hij voortdurend zijne eigene ervaring raadpleegde, zette deze, meldt een Londensch tijdschrift, zijne meening omtrent de kwestie voor een talrijk publiek uiteen. «Veertig jaar lang,» zoo sprak hij ongeveer, «is de tabak door mij verafschuwd.» (Bijval der vijanden van rooken). In mijn jongelingsja ren, toen ik nog in de medicijnen studeerde, beproefde ik te leeren rooken. Vergeefsche moeite;bij elke nieuwe poging trok ik aan het kortste eind; was mij de vijand te sterk. (Bijvalsbetuiging van dezelf de zijde). Ik werd g-eneesheerbij de marine en beproefde andermaal te rooken, met hetzelfde gevolg. Sedert koesterde ik een doodelijke haat tegen de tabak en ik geloof, dat destijds geen maatregel tegen het rooken mij te streng zou zijn voor gekomen. (Levendige bijvalsbetui gingen van dezelfde zijde). Voor eenige jaren maakte ik met een paar vrienden een reis door Bretagne. Eens op een dag, dat bet regende of het water met emmers uit den hemel werd gegoten, zaten we mistroostig, met een laDg op onthoud in het vooruitzicht, in een ellendige dorpsherberg bijeen. Mijne vrienden staken echter sigaren op en schenen al spoedig zóó geheel met hun lot verzoend, dat ik tot mij zeiven zeide: Wel heb ik ooit, ik wil hun voorbeeld volgeD. (De vijanden van het rooken worden onrustig), Ik nam een sigaar (toe nemende belangstelling om verschil lende reden)ik steek haar op (het geheele gehoor hangt aan sprekers lippen),en ik genoot. (Afkeurende uitroepen der niet-roo- kers, bijval der andere zijde). Van dezen dag af was ik bekeerd en ik verklaar dat het rooken, naar mijne meening, indien het met mate ge schiedt, eene gezellige en prijzens waardige gewoonte is, die alle aan beveling verdient. (Algemeene ver warring onder de niet-rookers. De rookers lachen.) Een pijp is niets nadeeliger dan een kop thee: men kan zich vergiftigen door onmatig veel thee te drinken en men kan zich dood eten aan biefstuk. Men kan zich ook een ziekte op den hals halen door onmatig te rooken. Maar de tabak, met mate genoten, oefent een kalmeerenden invloed uit, dien ik in de meeste gevallen voor wel dadig houd. Ook is het zonder twij fel, dat het rooken de zeden ver zacht. (Triumf der rookers; hunne egenstanders tandenknarsen.) Vele jaren geledm woonde er ergens in het westen van Enge land een jongen, die heel arm was. Op zekeren dag, gedurende het speeluur, ging hij niet mede met de andere jongens om te hoepelen en te knikkeren, maar bleef bij on der een boom bij een beekje zitteu. Hij leunde met het hoofd in de hand en begon te practiseeren. Waar over? Hij zeide bij zichzelven: «Wat is dat toch vreemd! Al dat land moest eigenlijk aan onze familie toebehooren! Gindsche velden, en dat huis, en al de huizen in den omtrek waren eens van ons. Thans bezitten wij niet« meer van dit land, en de huizen zijn niet langer ons eigendom. O, als ik eens kon makeD. dat dit alles weer van ons werd!» Daarop liet hij fluisterend deze woorden volgen: «Ik zal het probêerenHij ging dien namiddag weer naar school, om daar een aan vang te maken met het «probeeren.» Kort daarop werd hij verplaatst naar een hoogere school, waar hij hetzelfde deed. Vervolgens trad bij in dienst bij het leger, en op een goeden dag ging hij als officier naar Indië. Zijn bekwaamheden, maar boven al .-.ijn gee-tkracht en vastberaden heid, maakten dat hij voortdurend bevorderd werd. Hij werd èen man van beteekenis. Eindelijk klom hij op tot den hoogsten post, dien iemand in dat land kan bekleeden, hij werd benoemd tot Goeverneur-Generaal. Twintig jaar later kwam hij in En geland terug en kocht hij er al de bezittingen, die eens in eigendom aan zijn familie hadden toebehoord. De arme jmgen uit het Westen van Engeland was de bekende Warren Hastings geworden. Een maagstuk. De belang rijkste ballonopstijgins-, welke ooit plaats vond, geschiedde in Sept. 1857. Meer dan vijftien duizend toe schouwers stonden op Lemon Hill en langs de banken van de Schuyl kill om den ook bij ons welbeken den Godard met zijn ballon te zien opstijgen. Hij zou met zijn broeder gaan en deze laatste van uit de wolken nederdalen in een parachute (valscherm). Men meende, dat nooit te voren nog zoo iets plaats had het was een ontzettende nieuwig heid en de menigte stond in span ning te wachten. Toen de ballon statig opsteeg, stonden Godard en twee andere heeren in de mand, en onder hen zat Eugène Godard, de broeder, op een houten balkje, dat aan het parachute was bevestigd. Het scheen een reusachtige parapluie. De ballon rees over de Schuylkill in zuidwestelijke richting en na ge stegen te zijn tot een hoogte van omstreeks zes duizend voet. begon hij te dalen. Toen spreidde het pa rachute zich uit. Óp een afstand van ruim drie duizend voet van de aarde, werd het touw losgesneden en het parachute daalde snel met Godard aan den balk hangende. De ballon rees onmiddellijk. De dui zenden toeschouwers stonden in ge spannen verwachting en menigeen dacht, den stoutmoedigen man elk oogenblik tegen den grond geslin gerd te zien. Doch hoe meer het parachute de aarde naderde, des te langzamer en gemakkelijker daalde het. Eindelijk raakte man en scherm achter de heuvels uit het gezicht en den volgenden morgen vernam men, dat hij in den besten welstand, als een kat, op zijn voeten was terechtgekomen, ongeveer een halve mijl westwaarts van de oude Bell taveerne op Darby Road. De ballon kwam neder in Delaware County, dicht bij de grens van Philadelphia. De heer Nahia, van Tokio, is voor eenige dagen te Halle ge promoveerd tot doktor in de natuur wetenschap. Hij studeerde daar in dat vak voor rekening van de Ja- pansche regeering en gaat nu wel dra naar Tokio terug, om er een landhuishoudkundig instituut op te richten. Door kapitein Thomson is eene belangrijke ontdekking aan de mon ding van den Congo gedaan. Pei lingen aldaar toonen duidelijk aan, dat het breede vaarwater van den stroom zich in de diepte van den oceaan tot op een afstand van 550 KM. uitstrekt. Dit vaarwater is ont staan door de werking van de stroo ming, maar ook door de overblijf selen van voorwerpen van allerlei aard, die, door de rivier naar zee gevoerd, aan beide zijden twee hooge glooiingen gevormd hebben. Door peilingen is gebleken, dat de diepte boven het bovengedeelte dezer glooi ingen niet meer dan 180 M. is, ter wijl in het vaarwater tusschen de glooiingen diepten van 1800 M. en meer gevonden worden. Sedert de periode van het ontstaan van den Congo hebben zich dus in zee aan beide zijden der strooming twee on- derzeesche gebergten gevormd uit puin en slijk, die langzamerhand hooger geworden zijn en tegenwoor dig eene gemiddelde hoogte van 1640 M. bereiken. Thomson ziet in dit verschijnsel de formatie van een kolossaal delta, dat uitgaande van de monding van den Congo, in noordwestelijke richting eene onder- zeesche verlenging van den stroom vormt. In eene nog ver verwijderde toekomst zullen de glooiingen zich boven de zee verheffen en aan de monding zullen dau twee langwer pige eilanden zich vertoonen, die den Congo, in drie deelen split sen. Dan zal de Congo, evenals de naburige Niger, zijn delta hebben. Uit New-York wordt gemeld, dat een vrouw, Robinson geheeten, te Somerville in Massachusetts in hechtenis genomen wegens vergif ligmg van haar zoon, verdacht wordt gedurende de laatste vier ja ren een honderdtal personen gedood te hebben, door hun vergiftige eet waren te verschaffen. Snel recht. Tot het gevolg van den koning van Ashanti, een negerdistrict in Afrika, behooren 3333 vrouwen. Van dit mystieke getal heet het welzijn des rijks af te hangen. In het jaar 1830 smeed den die vrouwen heimelijk eene sa menzwering tegen het leven ven haar gebieder. Het komplot werd echter ondekt, zooals wel te voor zien was, want blijft een geheim, dat drie vrouwen weten, bezwaar lijk lang verzwegen, hoeveel te eer moet er dan een uitlekken, dat 3333 vrouwen bekend is. De koning bestrafte deze muiterij op de volgende wijze. Hij liet al de vrouwen naar eene enge binnen plaats, met een vuur omsloten, bren gen. Eene afdeeling zijner soldaten moest 3333 kogels op haar afschie ten om de onschuldigen te ontdek ken, want die niet doodgeschoten of gewond werd, ging voor onschul dig door. Bij deze slachting werden er 1922 gedood, 1174 gewond, en 237 ble ven ongedeerd. Deze werden weder in genade aangenomen en bleven in dezelfde betrekking als te voren. «Kort en bondig» is de lijf spreuk van een kapitein der infan terie, die geen praatjes van zijn onderhoorigen kan velen. Somtijds geeft deze bondigheid wel eens aan leiding tot kleine vergissingen, die echter geenszins alle even verma kelijk zijn als de volgendeOp ze keren morgen meldden zich ver scheidene zijner manschappen ziek en onder hen ook een der leden van den staf, die over rheumatiek in den rechterarm klaagde. Bij zijn intreden in het hospitaal vroeg de dokter hem: Kun je niet met je linkerarm trommelen Neen, dokter. Blijf dan van daag maar eens thuis. Deze samenspraak had verschei dene achtereenvolgende dagen on veranderd plaats en de patient leid de een lui leventje, terwijl zijn ka meraden zich in de snikheete Juli- zon halfdood exerceerden. Maar toen de inspectie-dag langzamerhand na der kwam, werd het dringend nood zakelijk, dat de man herstelde. Kun je nu nog niet tromme len? vroeg de dokter hem daarom nog al barsch. Neen, dokter! was het kort, beslissend antwoord. Maar je moet, dunkt me, al lang beter zijn, of heb je nog pijn in je arm? Neen, dokter! -Dan moet je voor den dit en dat toch de trommelstokken kunnen hanteeren! zeide de dokter en liet een trommel halen. Hier zoo, pro beer het maar eens! Maar dokter, ik blaas de kor net, was het lakonieke antwoord. Toen hij hierover werd onder houden, beriep de man zich op de lijfspreuk van zijn kapitein, die hem meermalen over noodelooze uitwei dingen de les had gelezen. VERGADERING VAN DEN VAN Woensdag 18 Aug. 1886. Aanwezig 16 leden. Daar de burgemeester door on gesteldheid verhinderd was zijne functie als voorzitter waar te nemen, werd deze zitting gepresideerd door den heer dr. C. G. von Reeken. Yan Ged. Staten waren ontvan gen missives tot goedkeuring der le en 2e suppl. begrooting; met machtiging tot betaling van eenige later ingekomen rekeningen en met goedkeuring van het besluit tot ver huring van de Korenbeurs. Omtrent het voorstel van B. en W., om de bierkelders onder de Vleeschbal voorloopig weder voor een jaar te verhuren, had de com missie van financiën bezwaar, wijl zij de geheele hal tot het doel ter beschikking wenschte te hebben; in de tweede plaats wenschte het Da- gelijksch Bestuur f200 ter beschik king te houden, ten einde de Hal weder voor den verkoop van vleesch in te richten en de uitstalbanken voor 1 jaar in het openbaar te ver huren en tot verscherping van het toezicht een onder-keurmeester aan te stellen op eene jaarwedde van f 600. De heer Huët wenschte het ge bouw zoo doelmatig mogelijk in te richten. Eenige banken moesten on- verhuurd blijven voor den gaanden en komenden man en Zaterdagavonds de markt opengesteld worden, de wijl dan het groote publiek ge wend is te koopen. De heer Dyserinck wees op eenige kosten die het weder in gebruik ne men der Yleeschhal zou vorderen, doch daartegenover stond dat de afgezonderde banken gevoegelijk voor f0.50 per dag zouden kunnen worden verhuurd. De heer Enschedé is, evenals voor gaande sprekers, van oordeel, dat de gemeente zich hiervoor eenige on kosten moet getroostenhij acht het verhuren der kelders niet raadzaam. De heer Macaré achtte de zaak, wegens het groote belang en de weinig vastheid die men nog had niet geschikt, reeds in behandeling te nemen en stelde voor eene com missie «ad hoe» te benoemen. Enkele leden waren om verschil lende reden tegenanderen voor uitstel. Ten slotte werd het voorstel van den heer Macaré aangenomen. Er had vervolgens een uitvoerig debat plaats over de benoeming van een leeraar in de natuur- en werk tuigkunde aan de Hoogere Burger school. Op voorstel van den heer Huët werd de directeur benoemd tot leeraar in de natuur- en wis kundige wetenschappen, terwijl de overige punten werden beslist in den zin van het voorstel van B. en W. LEGER EN VLOOT. Gisteren middog te 2 u.e ongeveer had te Utrecht weder een opstijging plaats van een luchtballon, thans te merkwaardiger, omdat men met zekerheid vooruit wist, dat hij zou neerkomen tezelfder plaatse waar hij was op gestegen. Het betrof thans een ballon-captif, waar mede van wege het korps mineurs oefenin gen worden gehouden. De 3 eerste oefenings- tochten hadden gisteren raiddag op het t* rrein achter de gasfabriek plsats en zouden heden op het fort //De Bildt" worden voortgezet. Alles gelukte uitstekend; de ballon verhief zich telkens tot zijne maximum-hoogte, 300 meter. Na eenige oogenblikken in het lucht ruim gezwee'd te hebben, werd door de rei zigers per telephoon, die langs den verbin- dings kabel loopt, bericht gegeven, dat men weer wenscht* neergelaten te worden. Dit neerlaten geschiedde in een half uur. De eerste reis werd gemaakt door overste Beekman met den heer l'Hoste, vertegen woordiger van de Parijsche luchtballon-fa briek van Lachambre, de tweede door kapi tein Quarles van Ufford en luitenant Meier, allen van het korps mineurs te Utrecht in garnizoen. Onder deze drie officieren staat de leiding dezer oefeningen, waarvan het doel is, militaire verkenningen op groote afstan den te doen. (U. D.) STSCfimARTBEglgHTEX. Het stoomschip nPrins van Oranje/', van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Aug, van Marseille. Het stoomschip nDrenthe", kapt. le Clercq, van Rotterdam naar Java, vertrok 19 Aug. van Southampton. Het Stoomschip //Edam'', kept. Taat, van New-York naar Amsterdampasseerde 19 Aug. des middags 12 uur Prawiepoint. Het stoomschip /-Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 18 Aug. van Port Said. Het stoomschip //Saghalien", van Japan enz. met de Fransche mail, arriveerde 18 Aug te Suez en heeft de reis via Napels naar Marseille voortgezet. Het kan den 25en aldaar worden verwacht. Het stoomschip //Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Aug. van Port- Said. Het stoomschip //Voorwaarts", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 18 Aug, Kaap St. Vincent. Het stoomschip ^Prinses Marie", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 19 Aug. van Port-Said. MARKTBESI8BTIN. AMSTERDAM, 20 Aug. D» prijzen der Aardappelen waron aU volgt: Geld. Kralen f 0.90 a 1.50; dito Blauwe fl.40 a 1.50; do Muizen f2.50 a 2.75; Katwijker Zand f2.— a 3.—; Noordwijker do. f 1.20 a 2.60; Haarlemmer do. fl.— a 1.10; Andijker blauwe f 1,30 1.50; do. ronde f 0. - a 0 - Westlandsche Klei in manden f0.— a 0.—; do. losse f0.a 0.— dito Zand f 0.— a 0.Sassenheimer Zand f 0.90 a 1.10; Hillegommer dito f 1.30 a 4.—,IJpol- der Kralen f0.80 a 1,50 Aangevoerd 14 vcrsche ladingen. Suiker. Van de 721 vaatjes Surinaamsch gisteren door de N. H. M. in veiling aange slagen, werden verkocht 521 vaatjes tot f 12 a 16 en 20 dito niet gegund tot f^1/^ Het

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3