Jaargang. Maandag 23 Augustus 1886. No. 959. ABONNEMENTSPRIJS: teép OaisSiJks aitieaonen Zon- n ilpsissM fessttiap. ADVERTENTIËN: Humoristisch Zondagsblad Een welkome tijding. FEUILLETON. Het psticM van (loiter Jam. ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, geiden, advertentiën ena. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor ket Buitenland - Compagnie Générale de r ublicite Etrangère B. L. HATJBE cjr Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Jfontmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote lettere naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan do Draefzijde 2e rtosa van diploma 7r\jo& toegang, donateur» Ket gezelschap, leden met 1 ®i»ndor Nedorlandscha MaaUchappij ter bovordcring vaa Nijverheid hnbhen ,aa Naderlaud ea moer bijzonder van het Haarlemsche Biadom, Kruisweg i I ealden. Museum der stad Haarlem op ket Raadhuis. Geopend van Kondigen kostolooa vaa 124 uur, de overige Ohmtelgke feoutdagea tegea ftyit,rs museum in de 'Damstraat. Geopend dagelijks uitgeuomon Zaterdag, vrjenadag en Zaterdag van ft uur. Orgol-bstpsling in de Groote X'erk. deur. Geopend dagelijks van 10 tot ft uur. Toegang 2B cents per peraoen. Donateur» en loden dor Nedarlandsciie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ff dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frcntsijds van Jict Pavi joou op het terrai. Goop, dag. v 101 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» e* op vertoon van diploma vrijen toegang, donate.iru mtt gezelschap, iedoa met 1 darae. Bissehoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voaia! No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatirdag, Zon- an Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaax 15 April tot 14, October alle vverkdagen van 10ft aar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 26 cents por persoon, alleen op betaling van 2S cents per persoon. Kinderen beneden de 3 jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ouder behoorlijk geleide.^ Zon- en Feestdagen van 11'i uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Dondordag, Vrijdag oa Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek PrinsenhofGeopcai Dinsdag van t2 en Donderdag van 28 nar. Toegang (deur Oudcgroenmarkt.) vry. Bij dit nummer wordt aan de geabonn eerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 4 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. Goed voorgaan doet goed volgen Zeker, een ieder heeft de waarheid er van wel eens gezien en onder vonden in het gewone dagelijksche leven, maar ook op staatkundig en wetgevend gebied blijkt dit gezegde gelukkig evenzeer van toepassing. Nu de Keizer van Duitschland en zijn bekwame Rijkskanselier den algemeenen Europeeschen vrede drin gend noodzakelijk achten voor het welzijn der volkeren, zijn verschil lende andere machtigen der aarde de meening toegedaan, dat behoud des vredes in deze woelige dagen meer dan wenschelijk is, en als de eene of andere onrustige vorst zich gereed maakt om oorlog te voeren, kletteren zijn naburen dreigend met de wapenen, als wilden zij hem te kennen geven, dat zij zulk een on rustmaker wel tot bedaren weten te brengen, en zoo heeft dan ook het voorgaan vau Duitschland, dat vrede wil, menigen an leren Staat hierin doen volgen. Het is vooral echter hij het maken van wetten, dat goed voorgaan goed doet volgen. Nauwelijks heeft de eene Staat iets nieuws, niet altijd iets be ters, op wetgevend gebied in het leven geroepen, of in andere Staten worden die wetten bestudeerd en DOOK EW. AUG. KöNIG. 15) IVe Hoofdstuk. Waarom zou ik er bedroefd om zijn? antwoordde Tom schou derophalend. Het doet mij altijd genoegen, als zij, die zoo pochen op hunne bekwaamheid, in den val loopen. Maar waarvan is nu eigen lijk sprake? Van den ouden inan, die ons een jaar geleden werd toevertrouwd. Alle duivelsals de kerel maar krankzinnig was Ik vrees, dat hij het nooit zal worden Hij is niet goed behandeld! zoo ze doeltreffend blijken te wer ken, dikwijls overgenomen, terwijl ze dan veelal van de gebreken, die haar aankleefden, gezuiverd kunnen worden, daar de ondervinding die inmiddels aan het licht gebracht heeft. Zoo b. v. zijn onze drankwet en verschillende andere wetten door naburige landen in haar werking nagegaan, en de uitslag er van zal ongetwijfeld wezen, dat ook daar pogingen aangewend zullen worden tot beteugeling van het drankmis bruik. 'i Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht,» wordt hierbij dus in praktijk gebracht, en daarom ook deed het ons genoegen te ver nemen, dat door een elftal heeren uit de Tweede Kamer en wel van zeer uiteenloopende richting, een voorstel onderteekend is tot het houden van een parlementair on derzoek nopens den arbeid. Zeker, het voorbeeld van België, dat na de oproerige bewegingen der mijn werkers en andere ontevreden, werk lieden, een dusdanige commissie in het leven riep, zal wel hier tot de zen stap geleid hebben of althans een krachtigen aandrang tot spoe dig volgen uitgeoeiend hebben. Het ia helaas maar al te waar, dat er ook hier te lande bij den arbeid vele misbruiken ingeslopen zijn, die de ontevredenheid der werklieden tel kens doen toenemen en de verhou ding tusschen werkgevers en loon- trekkenden hoe langer hoe meer gespannen maken. Wie een zieke wil genezen, moet natuurlijk eerst den aard der ziekte kennen, alvorens hij geneesmiddelen kan voorschrij ven, en zoo moet ook die enquête door de Tweede Kamer een onder zoek zijn naar den omvang van allen overmatigen arbeid, niet alleen van kinderen, maar ook van vol Dan ligt de schuld niet aan mij, want ik heb mij streng aan uwe bevelen en voorschriften ge houden. Maar ondanks douches, een zame opsluiting, honger en alle mo gelijke dwangmiddelen, is de man nog zoo verstandig, als op den dag, toen hij hier kwam. Als ik toen slechts vermoed had, wat ik nu weet, zeide de dokter woedend. Zijn neef heeft het geheele vermogen te gelde ge maakt en is daarmee naar Amerika vertrokken: hij schrijft mij, dat hij niet van plan ie ook maar een halve cent voor zijn krankzinnigen oom te betalen en wij hebben toen toch afgesproken, dat ik jaarlijks twee duizend gulden van hem zou ont vangen. Kunt gij dien vent niet dwin gen.... Loopt gij eens iemand na, die in Amerika zitEn zelfs al wist ik, waar ik hem vinden kon, wat zou wassenen, terwijl men daardoor ook de middelen wil leeren kennen, welke dien overmatigen arbeid kunnen tegengaan. Dat er werkelijke grieven bet taan, wie zou het loochenen, ook al raken zij niet van nabij of van verre de politiek. Wie kan er b. v. vrede mee hebben, dat jonge kinderen door hun ouders geheele dagen naar den akker meegenomen wor den, om daar, voor hun leeftijd zeer zwaren, veldarbeid te verrichten; dat meisjes en vrouwen 15, 16 uur achtereen in bedompte soms onge zonde werkplaatsen moeten arbeiden, waardoor hun krachten ondermijnd worden en bij hen de grond gelegd wordt tot allerlei ziekten? Het Al gemeen Nederlandsch Werklieden verbond heelt een aantal vragen betreffende den overmatigen arbeid gesteld en uit de antwoorden, die hierop van verschillende zijden in gekomen zijn, is een rapport opge maakt, waaruit blijkt, dat te groote arbeidstijd zoo zeer regel is, dat er bijna geen uitzonderingen zijn aan te wijzen. Op potten- en pannonfabrieken o, a. is llYsj uur arbeid per dag zelfs iets heel gewoons voor knapen van 12 h 14jaar. Meer dan 80 pet. der meubelmakers werken laEger dan II1/, uur per dag buiten den schaft tijd. In de suikerfabrieken staat ge durende de zoogenaamde campagne het werk nooit stil, maar wordt er dag en nacht gearbeid; twee ploe gen volk wisselen elkander daar om de 36 uur af. Aan de Konink lijke Stoombootmaatschappij te Am sterdam wordt vaak twee etmalen, dus twee dagen en twee nachten, achtereen gewerkt, terwijl bij een firma te Leiden de stokers 117 uur per week voor het vuur staan. Op vele drukkerijen zijn de zetters ik hem dan nog kunnen doen? Hij heeft het vermogen van zijn oom in den zak, en ik kan nu den ouden man uit mijne eigene middelen den kost gevenAls hij maar krankzin nig was! Dan zou ik mij kunnen wenden tot het armbestuur der stad, waar hij vroeger gewoond heeft. Het zou zich over hem moeten ont fermen en hem op eigen kosten in een ander gesticht doen maar dat durf ik niet wagen De dokter liep weder het vertrek onstuimig op en neer, Tom's blikken volgden hem. Ik zeg u nog eens, dat de oude Werner een taai gestel heeft, hernam de oppasser, en waar zoo velen gevoed worden, daar...'. Dat is al te dwaas! riep Janin hartstochtelijk uit. Ik heb geen lust iemand voor niets te voe den. Laat hem dan gaan. Dat kan ook niet. Zoo dik van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, ja tot in den nacht tot staanden en tegelijk tot overhaasten arbeid verplicht, en in vele groote winkels staan de zwakke winkeldochters en winkeljuffrouwen, met een klei nen tusschentijd, van 's morgens 9 tot 's avonds 11 5 12 uur, dewijl zitten haar bepaald verboden is. Politieagenten, beambten van trams en omnibussen, maar vooral ook spoorweg- en brugwachters hebben dikwijls zoolang achtereen dienst te doen, dat zij zich aan plichtverzuim schuldigmaken, wat bij de regeling der sporen nu en dan tot min of meer ernstige onge lukken aanleiding geeft. Zoo zouden we nog honder den voorbeelden kunnen opgeven, die duidelijk aantoonen, dat de werkgevers dikwijls te veel van de krachten hunner onderhoorigen ver gen. Wel is het waar, dat hoe langer een arbeider werkt, hoe meer hij verdient, maar daartegenover staat, dat het gewonnen geld in vele gevallen meer dient om uit te spat ten in den rusttijd na den buiten gewoon langen arbeid, dan wel om in de behoeften van het gezin te voorzien. Daarenboven, beperkt een wet het aantal werkuren tot 10 per dag, dan zullen een groot aantal werklieden, die thans ledig loopen en geen werk kunnen vinden, we der voor zich en de hunnen zij het ook een schamel stuk brood ver dienen, wat nu niet mogelijk is. Een ander voordeel van het be perkt aantal werkuren zal voorze ker ook zijn, dat de arbeiders niet meer tot overmatige inspanning en het aftobbende werken bij nacht verplicht, niet vóór hun tijd «oud en versleten» zijn, gelijk nu veelal het geval is. Hoe minder wetten, wijls hij mij ziet, zweert hij mij eeuwige wraak; zijn eerste gang zou dus naar de politie zijn. Kan deze met zekerheid zeg gen en bewijzen, dat de man ook verstandig was, toen hij hier werd opgenomen? Kan Werner toen niet gek geweest zijn? Hij isintusschen weder genezen en tengevolge daar van ontslagen; met zijn overige aan gelegenheden hebt gij verder niets te maken. Het zou de eerbte maal zijn, dat een herstelde mijne inrichting verliet, zeide Janin zacht, terwijl hij peinzend voor zich keek. Was het slechts een andere patient, dien men vrees kon aanjagen. Waar is die man? vroeg hij snel, uit zijn gepeins ontwakend. In zijne cel, antwoordde Tom. Breng mij daarheen. De eine dokter ging snel de kamer ht; hij had eensklaps een hoe minder overtredingen, zegt men dikwijls, maar toch er zijn een aan tal wetten, die nuttig en noodzake lijk zijn en een wet op den arbeid is ook voor ons land geen over- oodige weelde. Herstel van de bestaande grieven van de patroons te verwachten is niet denkelijk, en al zijn we ook vijanden van staatsinmenging op elk gebied, op het veld van den arbeid vindt de regeering een rijken akker ter ontginning. Het Werk liedenverbond is voorgegaan om de grieven aan het licht te brengen; het Parlementaire onderzoek zal, ho pen we, goed volgen om, door bij honderden desbevoegden aan te kloppen, de gegevens te verzamelen, die kunnen leiden tot de kennis dei bestaande slechte toestanden, en tot de middelen die verbetering zullen aanbrengen. Moge de tijd dan spoedig aan breken dat de zittingen van die Commissie voor Onderzoek spoedig zullen plaats hebben en dat daarbij even onpartijdig en humaan aan allen gelegenheid gegeven wordt, om op hun bezwaren en grieven te wijzen als thans in België. Sw. De groote glasfabriek van den heer Eugène Baudoux, die tijdens de ongeregeldheden nabij Charleroi in Maart 11. geheel vernield werd, is bijna geheel weder opgebouwd. Onder de aan deze fabriek eigen aardige inrichting, welke met den naam van grand jour d iassin wordt aangeduid, zijn dezer dagen weder de vuren ontstoken, waardoor 500 werklieden, die door de vernieling der fabriek broodeloos werden, we- besluit genomen, dat hij onmiddel lijk ten uitvoer wilde brengen. Zij gingen verscheidene gangen door; toen opende Tom een geslo ten deur, waardoor men in een af zonderlijk gangetje kwam. Hierin kwamen zes cellen uit, wier onge lukkige bewoners uitsluitend aan Tom's zorg toevertrouwd waren. Geen der andere oppassers mocht deze gang betreden en als de be ambten kwamen, om het gesticht te inspecteeren en de dokter deze af zonderlijke gang niet voor hen ver borgen kon houden, maakte hij hen opmerkzaamdat deze zes cellen door zijne gevaarlijkste patiënten bewoond werden. In den regel vergenoegden zich de beambten na zulk eene verkla ring naet een blik door de opening in de deur te werpen; zij zagen dan een krankzinnige in een dwang- stoel of met een dwangbuis aan, o-p wien zij verder onder zulke om.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1