BINNENLAND geopend voor Nederland om de ge- heele spoorweg-onderneming, van Laurenco-Marquez tot dè Trans- vaalsche hoofdstad, in handen te krijgen. Zullen de Nederlanders aar zelen om de daartoe vereischte som bijeen te brengen? De uitkomst van Jorissen's reis naar Nederland geve een beslissend, een schitterend antwoord op deze vraag. In een volgenden brief schrijft dezelfde correspondent «Ofschoon dr. E. J. P. Jorissen zijn lastergeding tegen de Patriot. om hinderpalen van jurisdictie, heeft moeten laten varen, zoo heeft hij toch, naar ik verneem, de legale bewijzen meegebracht, dat de tegen hem ingebrachte aantijging, als zou hij zich aan verduistering van lands- gelden hebben schuldig gemaakt, te eenenmale met de waarheid in strijd is. In eene vroegere zitting van den Transvaalschen Volksraad, welker uitkomsten nog niet aan den dag zijn gebracht, is alreeds gebleken dat dr. Jorissen de bewuste 615 dollar, na zijn beheer te Hei delberg, wel degelijk en behoorlijk verantwoord, d. w. z. uitbetaald heeft. Dr. Jorissen heeft een nota rieel afschrift van het protocol dier zitting bij zich.» Twee jongens, ongeveer 8 jaren oud, wierpen Donderdagmiddag op den N. Z. Voorburgwal te Amster dam een stuk brandend papier in een onderhuis. Die kwajongensstreek had erge gevolgen kunnen hebben, want het papier kwam terecht in een kist, gevuld met stroohulzen. De brandweer bluschte het vuur spoedig; maar zulk een aardigheid, vrijwel gelijkstaande met het in brand steken van wagens of schepen met hooi beladen, dat ook al een paar maal gebeurde, verdient streng gestraft te worden. De twee broeders Mens, zoons van den «Bokkebek», den zooge- naamden «burgemeester» van de Willemstraat te Amsterdam, zijn be noemd tot broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Zooals men weet, hebben die beide mannen uit het volk zich tijdens het oproer op de Lindengracht on derscheiden door de oproervlaggen neer te halen. Eene daad van moed en vaderlandsliefde, die hun tot eer strekt. Aan de onderscheiding, hun thans door den Koning toegekend, is ver bonden eene jaarlijkscbe toelage van f 200, die bij overlijden voor de helft op de weduwe overgaat. De broe ders der Orde van den Nederland schen Leeuw dragen d,e zilveren medaille der orde aan een lint van Nassausch blauw, met een oranje- streep in het midden. Een 22-jarig timmerman kreeg Donderdagmiddag van een in aan- Louw zijnd perceel te Amsterdam een steen op het hoofd en raakte toen, duizelig geworden, te water. Een 16 jarige jongen uit de Ha venstraat sprong den man, zonder bedenken, gekleed en al na en had de voldoening hem te redden. Donderdagmorgen is achter de kazerne te Amsterdam het lijk opgehaald van een kanonnier. Het bleek te zijn van een milicien van de lichting '86hij had reeds meer malen te kennen gegeven een hekel aan den dienst te hebben. Woens dagavond na de visitatie moet hij zich van de compagnie verwijderd hebben. Volgens de gedachte zijner kameraden had hij zich naar zekere plaats achter de kazerne begeven. Toen hij gistermorgen nog niet was teruggekeerd begon men naar hem te zoeken en na eenige malen de dreg uitgeworpen te hebben werd zijn lijk eenige oogenblikken later opgehaald. Een agent van politie ving gis teren aan het strand te Schevenin- gen een hond op, die zonder muil band was. Hij werd echter zóó door het kwaadaardige dier gebeten, dat hij op last van den commissa ris van politie naar het gemeente lijk ziekenhuis te 's Hage werd overgebracht. De graven der martelaren van Gorkum werden dit jaar bezocht door 11,846 personen, tegen 13,549 in het vorige jaar. Men schrijft uit Utrecht: Sedert een paar weken staat op het perron van het Rhijnspoorweg- station alhier eene automatische weegmachine, zooals men er ook eene in het Panopticum te Amsterdam vindt, en het is merkwaardig welk een druk gebruik van dit instru ment gemaakt wordt. Ieder, die het passeert kijkt oDgeloovig naar de wijzerplaat en naar het opschrift, dat men twee 21/» centstukken in het sleufje moet werpen om zijn juiste gewicht door den wijzer te zien aanwijzen, maar ieder eindigt toch met op de bascule te gaan staan en zijn penningsken te offeren. Bleef het nog maar daarbij; maar hoevelen zijn er niet, die zich niet storende aan het duidelijk opschrift, een dubbeltje, een kwartje of een aantal centen in de onverzadelijke kast doen verdwijnen, zonder ook maar de geringste beweging in den wijzer op te wekken, zoodat zij ten slotte, om te weten hoe zwaar zij zijn, toch altijd nog met de twee halvestuiverstukken moeten aanko men. Vernuftig is bij deze machine de inrichting, die pogingen om «voor één geld» twee of meer personen te laten wegen, totaal doet mislukken. Zet men bij voorbeeld twee kinde ren op de bascule en neemt men er na het gewicht van beiden te hebben leeren kennen, één af, dan wijst voor het overblijvende de wijzer onmiddellijk op het maximum (125 KG.) dat gewogen kan wor den. Ook omgekeerd, wanneer één persoon gewogen wordt en men vermeerdert, nadat hij heeft plaats genomen, het gewicht op de bas cule, weigert de machine het juiste gewicht aan te toonen, maar zet zich in rust op het maximum. Van deze hoedanighied der schaal was dezer dagen eon mager boertje het slachtoffer, dat, telkens bewerende dat «het ding- niet dagt», niet min der dan tien malen zijn stuiver offerde om zich daarna te troosten met de verzekering van zijnen mak ker, dat hij zeker meer dan 125 KG. woog, ofschoon gezegde mak ker wel beter wist, daar juist deze door een kleinen druk met zijnen stok op de bascule, alsvorens de wijzer het gewicht had aangetoond dezen op 125 deed springen. Het is intusschen een winstgevend instrumentje! Een heer komt een paar malen in de week oogsten en verdwijnt met den buit even ge heimzinnig als hij gekomen is. Mis- der geregelde bezigheid kunnen ver krijgen. De ten gevolge van de vernieling gedwongen werkstaking heeft voor de werklieden een ver lies van f600,000 aan werkloon berokkend. De fabriek leverde alleen één negende der geheele zeer be langrijke productie van glaswerk in België. De burgemeester van Brussel heeft, als hoofd der stedelijke poli tie, van alle disciplinaire straffen, welke aan ambtenaren der politie opgelegd zijn, kwijtschelding ver leend wegens de stipte plichtsver vulling, den ijver en den tact, door de polit-e bij gelegenheid van de werklieden-betooging van 15 dezer aan den dag gelegd. In het Engelsche Lagerhuis heeft Eerguson gezegd, dat het gerucht omtrent het bezetten van Port Lazarus door de Russen zich niet bevestigd heeft en de minister Giers het den 25en Juli ongegrond genoemd heeft. In het debat over het adres was 'O Connor aan het woord. De beraadslagingen der Turksche en Bulgaarsche commissarissen te Sofia zijn voorloopig gestaakt, en wel naar aanleiding van eenig ver schil in zienswijze omtrent den grondslag der onderhandelingen. De Turksche commissarissen vroegen om instructiën, doch roemden tevens den welwillenden geest onder de gedelegeerden. De Porte overweegt de zaak. De Iersche conventie is Donder dagmorgen elf uren te Chicago weder bijeengekomen en heeft re soluties aangenomen, in welke het beginsel der plaatselijke regeering in Ierland wordt goedgekeurd, en tevens dank wordt gebracht aan Gladstone voor zijne pogingen om dat doel te bereiken, en aan de de mocratie in Engeland, Schotland en Wales voor den aan Gladstone's ontwerpen verleenden steun. Redmond, een der gedelegeerden uit Ierland, hield eene heftige rede, in welke hij de erkentelijkheid der conventie jegens Gladstone betuigde, die aan Ierland recht wilde laten wedervaren, maar waarin hij tevens verklaarde dat,] nu de politiek van verzoening op zij gezet is, het Ier sche volk, dat getoond heeft een getrouw vriend te kunnen zijn, nu zal toonen een geduchte vijand te kunnen wezen. De politiek van Ierland zal voortaan eene van strijd zijn, omdat de regeering van Lord Salisbury het dwangbewind zal moeten herstellen. Eitzgerald, de voorzitter der conventie, heeft per telegraaf aan Parnell de verzekering gezonden, dat de gansche, eensgezinde con ventie van harte instemt met zijne politiek. Gisteren is te Chicago uitspraak gedaan in het proces tegen de anar chisten. Zeven hunner, schuldig verklaard aan moord, zijn ter dood veroordeeld, terwijl één met 15 jaar gevangenis gestraft werd. Het von nis werd door het publiek in de ge rechtszaal levendig toegejuicht. De wond van den President der Argentijnsche republiek is niet verergerd. De moordenaar werd niet door het volk gedood, maar bracht zichzelven om het leven. De politie heeft een vijftigtal personen in hech tenis genomen. standigheden, die volslagen krank zinnigheid aanduidden, geen aeht sloegen. Tom had eene dezer cellen geo pend. Dokter Janin trad binnen. Alles in aanmerking genomen was het eene zeer lichte, frissche ruimte, wel wat smal en nauw, maar voor één persoon in allen geval ruim genoeg. In den hoek achter de deur stond een laag ijzeren ledekant met hel dere dekens en kussensverder be vatte het vertrek nog slechts een klein kastjeeene tafel en twee stoelen. Voor de tafel zat een reeds be jaard, maar nog altijd krachtig man, wiens ernstig, kalm gelaat met het gefronste voorhoofd, een scherpen, doordringenden blik en den trot- schen, verachtelijken trek om den mond niet het geringste spoor van krankzinnigheid vertoonde. Hij stond niet op bij de binnen Door de Kamers is een adres aan den President aangenomen, in het welk zij haren afschuw over den moordaanslag uitspreken. Haarlem, 21 Augustus 184(6. Als directeur der op te richteh, militaire school alhier zal, naar men verneemt, worden aangewezen de kapitein-adjudant J. de Vlaming, van het 5e reg. inf. - Door den heer Lattermann, den beroemden Berlijnschen lucht reiziger, die reeds in meer plaatsen van ons land met zijn eigenaardigen luchtballon, «Rotateur» genaamd, is opgestegen, zal ook a. s. Woensdag 25 Augustus hier ter stede van achter den Doelen een luchtreis wor den gemaakt. Hierbij wordt ge;n gebruik gemaakt van gondel, anker of klep; de luchtreiziger staat op een piankje, dat onder aan den ballon hangt, terwijl van een stevigen gor del van leder, om zijn middel be vestigd, touwen loopen, welke weder rondom aan den ballon zijn vast gemaakt. Deze heeft ongeveer 25 kub. meter inhoud. Blijkens de desbetreffende adver tentie in deze courant en de aan plakbiljetten, kan men toegang tot het terrein, waar de oplating ge schiedt, verkrijgen h f0.49 de per soon, voor kinderen f0.25. Tijdens de vulling met gas uit de gasfabriek, en het oplaten van den ballon zal de muziek der ste delijke schutterij zich doen hooren. Het is lang geleden dat wij ter dezer stede een dergelijk schouw spel te zien kregen; moge het we der zich dien dag goed houden! j Voor het examen in de Eroti sche taal (1. o.), te Utrecht gehou den, is o. a. geslaagd de heer A. C. de Graaff alhier. Voor de heden alhier gehou den aanbesteding door den heer A. v. d. Steur van drie en zestig ar beiderswoningen, te plaatsen op een terrein, nabij de Leidsche Vaari, waren een en twintig biljetten in gekomen. Hoogste inschrijver was de heer Kaasjager, te Zaltbommel, voor f84558, laagste inschrijver de heer Verkoren, alhier, voor f67937. Het werk is nog niet gegund. Dr. J. P. Dozy, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland, thans te Amsterdam woonachtig, zal, naar de Amsierd. Dagbl. v. N. verneemtdie stad veriaten eu zich alhier vestigen. Heden middag is K. Wilgen hof, oud 46 jareD, werkman aan de Stoomverf-fabriek in de Veerpolder, plotseling doodgebleven, zijn lijk is per schuit naar zijne woning aan de Amsterdamsche Vaart over gebracht. De Minister van Waterstaat, de heer J. G. van den Bergh, gaat einde Augustus met buitenlandsch verlof. Door den reeder C. v. d. Toom Mz. te Scheveningen is een adres gericht aan de Nederl. Regeering, om hare tusschenkomst te verzoe ken, opdat aan zijne aanklacht we gens het moedwillig afzeilen van netten door een Engelschen visscher van welk feit op 9 October. 1885 door den waterschout aldaar proces verbaal is opgemaakt, eindelijk eens door het Engelsche goevemement gevolg worde gegeven. komst van den dokterhelder en kalm, daarbij vast en doordringend was zijn blik op den kleinen heer gevestigddie langzaam op hem toetrad, terwijl Tom in de deur bleef staan. Dokter Janin voelde zijn spot achtig lachenden patient den pols, terwijl hij daarbij op zijn horloge keek. Nog altijd een eenigszins ver snelde pols, zeide hij hoofdschud dend, maar ik denk dat het wel over zal gaan, de koorts is aanmer kelijk minder. Wat moet dat komediespel be- teekenen? antwoordde de oude man. Gelooft gij mij nog altijd met dezen onzin te kunnen mislei den? Ik ben niet ziek, ben nooit ziek geweest! Gij zijt slechts het werktuig van een schurk en zelf een schurk, omdat gij u daartoe laat gebruiken. Nog altijd hetzelfde idéé fixe! Naar aanleiding van de be richten, omtrent den eisch en het vonnis in de bekende cadetten-zaak verspreid, deelt men aan de Nijrn. Ct. van goed ingelichte zijde mede, dat deze berichten geheel onjuist zijn en alleen kunnen strekken om de onrust te verhoogen van de ouders en bloedverwanten dezer jeugdige onbezonnenen, die nu reeds tiun bedrijf in een zwaar voor-arreBt boeten. De berichtgever der Nijm. Ct. brengt verder in herinnering, dat in militaire strafzaken de eisch niet publiek is, en het vonnis ge heim moet blijven tot het door het hoog militair gerechtshof is geap- probeerd. De LondensChe correspondent van de N. Roti. Ct. heeft den heer Jorissen gesproken over den spoor weg naar de Delagoabaai. Hij schrijft: De kuiperijen, zegt de heer Jo rissen, welke te baat genomen zijn ten einde eenen ongeoorloofden druk te oefenen op de leden van den Transvaalschen Volksraad en alzoo het Engelsche concessieplan door te drijven, grenzen aan het ongeloo- i'ehjke, en even ongeloofelijk is het feit, dat deze bekonkelingen het sterkst in de hand zijn ge werkt door de «nationale» man nen mannen, die in Nederland gevierd zijn geworden, maar die de nieuwerwetsche lezing van hei «Lie ver Turksch dan Paepsch», name lijk «liever Roodrok dan Nederlan der», in hunne vaan hebben gebor duurd. Voor eene wijl hebben deze on- Hollandsche eu anti- lollandsche kuiperijen schipbreuk geleden op de vaderlandsliefde vau staatspresident 'Kruger. In eene gedenkwaardige bijeenkomst van volksafgevaardig den ten zijnent verklaarde hij man haftig nimmer de hand te zullen leenen tot plannen, om de gewich tigste spoorweglijnen des lands aan de aartsvijanden van het gemeene- best over te leveren. Dan liever een rechtstreeksch beroep op het volkl Deze verklaring van den Presi dent bracht redding in eeu hache lijk oogenblik. De Hollandsche con cessie voor eene spoorweglijn tus- schen Pretoria en de Portugeesche grens werd gehandhaafd, bekrach tigd, doch onder zekere voorwaar den, waarvan de voornaamste wel is, dat de Nederlanders nu toonen moeten, dat het hun ernst wordt met deze zaak. Geen woorden, da den worden begeerd. De ure der beslissing heeft geslagen, het oogen blik is. daar, om de vruchten te plukken eener overwinning, die ver moedelijk de laatste gelegenheid biedt om Transvaal en Nederland saam te binden, saam te houden, dat Zuid-Afrikaansche Holland te redden uit de klauwen der vreemde roofvogels die het omloeren. Er staat dus veel meer op het spel dan eene spoorweglijn, al is die spoorweglijn voor de Transvaal een levensvraagstuk. Nu is de tijd daar, om eenen be- slissenden slag te slaan. Te Lissa bon heeft Jorissen eene allerbelang rijkste bekentenis van de Regeering opgevangen. Zij is Mac Murdo moede. Zij wil hem en zijn conces sie voor de lijn door haar gebied over boord werpen, en is geneigd den bouw dier lijn op te dragen aan eene nieuwe combinatie, die eene Nederlandsche combinatie kan zijn. Ziedaar dan nu de gelegenheid zeide de dokter op klagenden toon. Gij weet zeer goed, dat het de waarheid is, ging de patient voort, mijn neef vreesde, dat ik her trouwen zou, en het is waar, hij had er reden toe, dat te vreezen, want ik stond reeds op het punt mij te verloven. Toen sloot hij een verbond met u, en gij liet u ge willig door dezen man gebruiken. Gij zijt een monster, mijnheer, maar ook u zal de vergelding niet ont gaan. Dokter Janin wisselde een betee- kenisvollen blik met zijn vertrouwde. Wij zullen de douche nog eens moeten aanwenden, zeide hij, wij hebben met deze kuur reeds zeer veel bereikt; laten we het daar dus verder mee beproeven. De oude man huiverde als door een plotselingen schrik aangegrepen, maar in het volgende oogenblik schoten zijne oogen vlammen van woede. - Douches en zweepslagen, hon ger en gevangenis, dat zijn de mid delen waardoor men hier zijne oog merken zoekt te bereiken, oogmer ken, die de duivel heeft uitgedacht, riep hij. Men heeft deze midde len ook op mij beproefd, maar zij stuiten af op mijn ijzersterk gestel; mijn verstand zult gij niet beneve len, dokter Janin! Wonderlijke denkbeelden 1 spotte de dokter. Het is de ver- volgings-manie, die men zoo dik wijls bij een krankzinnige aantreft. Werner, gij weet zelf niet wat gij zegt en het zou stellig beter voor u zijn, als gij elke opwinding wil- det vermijden. Ik zeg u nog eens, dat uw toestand aanmerkelijk beter is en gij zoudt het gesticht reeds binnen een paar dagen kunnen ver laten, als de beterschap zoo toe neemt. Werner keek verrast op; zijn ge zicht verried, dat hij aan de op rechtheid dezer woorden sterk twij felde en de spottende lach om den mond van den dokter, moest dezen twijfel wel bevestigen. Zulk eene opwinding houdt echter de genezing tegen, ging de dokter voort, terwijl hij zijn pa tient weder den pols voelde en den ouden man met een gewichtig ge zicht in de oogen keek. Niets kan gemakkelijker een grooten achter uitgang veroorzaken, dan zulk eene stoornis in de genezing. Dacht ik het niet! De pols is reeds sneller ge worden en ook de oogen schitterden weer koortsachtig. De patient hoorde nauwelijks de laatste woordenhij was geheel ver vuld met de hoop, die zich zoo plot seling als eene heldere ster aan zijn bewolkten horizon vertoonde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2