omes üüwsl foort naar Baarn vertrokken om 's avonds met den trein van 7 uur 44 min. terug te keeren. Op het Koninklijk buitenverblijf werd een collation gegeven. Zaterdag vermeldde de Staats courant de volgende ouderscheiding Bij K. B. is, als blijk van Z. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de oronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan de wed. Buurman, geboren Christina van der Woude, en aan F. J. Singels, te Amsterdam, wegens de reddiDg van een inspecteur van politie op 25 Juli 11.; terwijl wij bovendien ver melden kunnen, dat de korporaal P. JoDgert van de le comp. 3e bat. 7e reg. inf., wegens zijn manmoedig gedrag als commandant eener pa trouille, bij de ongeregeldheden op 26 Juli j.l., benoemd is tot sergeant bij zijn tegenwoordige compagnie; hij wordt daarbij voorloopig als overcompleet gevoegd. Deze onder scheiding moet op drie appèls aau de troep worden voorgelezen. Baron Willy Van Rothschild uit Frankfort a. d. M. is Vrijdag met zijn gezin te Zandvoort aan gekomen. Het Niewws van den Dag zegt In ons nummer van 17 dezer deelden wij mede, dat de Directie der «Imperial Continental Gas-As- sociation dagelijks aan de werklieden bij den aanbouw der gasfabriek aan den Oetewalerweg ter versterking gerstewater laat uitdeelen, eene daad van lofwaardige vrijgevigheid, waarop wij met genoegen terugko men. Uit zeer betrouwbare inlich tingen is ons echter sedert gebleken, dat de houding der meeste werk lieden tegenover dien maatregel niet zoo is als verder daa? werd gezegd. De ooggetuige van onzen bericht gever heeft niet ver rondgezien. Hij heeft gelet op die weinigen, gelijk er onder ieder groot personeel moe ten gevonden worden, wien het nooit naar den zin te maken is, en daar door voorbijgezien dat de overgroote meerderheid van de aangeboden ver- versching een dankbaar gebruik maakt. Niet weinigen onder hen hebben dan ook bij ons geprotes teerd tegen de onjuiste voorstelling. Daar wij bedoeld bericht overna men meenen wij ook dit te moeten vermelden. Naar men aau de ZutJ. Ct. meldt, is thans besloten de natio nale matches, uitgeschreven door den Nederl. cricketbond, op 28 en 29 Aug. e. k. te Zutfen op de «Var kensweide» te houden. Drie clubs uit ons vaderland zullen dan om het meesterschap van Nederland strijden, nl. voor Zuid-Holland de cricket club «Concordia» uit 's-Hage; voor Noord-Holland «Rood en Wit» uit Haarlem of «R. U. N.» uit Amster dam, en voor Gelderland «Gelria» uit Nijmegen of «Zutphania» van Zutfen. A. s. Maandag 23 dezer, zullen beide laatstgenoemde clubs zich op de «Varkensweide» te Zut fen meten, en zal de winnende club Gelderland op den bondswedstrijd vertegenwoordigen. Met veel leedwezen is te 's Hage de onverwachte tijding ontvangen dat de algemeen geachte stationchef der Rhijn-spoorwegmaatschappij al daar, de heer J. Kemps, Zondagnacht te Wiesbaden, waar hij sedert eenige dagen met verlof vertoefde, plotse ling is overleden. Door vlijt en voorbeeldige plichtsbetrachting had Kemps het van de ondergeschiktste betrekking bij de maatschappij tot doel bereikt is, zou men mij wel aan de ellende prijs willen geven. Maar liever dat, liever langs de hui zen om eene korst brood bedelen, dan in dit huis te blijven. Laat mij er uit, van daag nogik zal niet rusten, vóór ik dien schurk van een neef gevonden heb. En als ik hem heb, zal ik met eigen hand de deur van het tuchthuis voor hem openeu, en vergiffenis schenken zal ik hem niet, al smeekte hij er ook op zijne knieën om. En ik? vroeg dokter Janin. Gij zult hem gezelschap hou den! riep de oude man, die in de vreeselijke opgewondenheid, waar in hij verkeerde, zelf niet wist wat hij zeide. Gij houdt dus aan uw idéé fixe vast? Idéé fixe? —schreeuwde Wer ner. Ik houd vast aan het geloof, dat gij een monster, een duivel in menschengedaante zijt, en dat de stationchef weten te brengen, in welk ambt hem drie ridderorden en vele andere bewijzen van vorstelijke genegenheid te beurt vielen. Terwijl Nederland en bijna alle Europeesche Staten met tekor ten hebben te kampen, doet zich in de Nieuwe Wereld het tegenover gestelde verschijnsel voor en maakt men aau de Regeering een verwijt, dat zij in nog geen anderhalf jaar tijds de nationale schuld slechts met 125 miliioen verminderd heeft. Het recht van uitgifte van de Hengelosche en Goorsche Courant is gekocht voor vijf cents. De Utrechtsche pauselijke zouaven, die tot dusver wel ver- eenigd waren, maar zich nog niet tot eene vereeniging geconstitueerd hadden, hebben dit sedert het begin dezes jaars gedaan, en hebben eeue vereeniging gevormd onder den naam «Fidei et Virtute.» Als vereeniging wenscht zij nu deel te nemen aan het 25-jarig gedachtenisfeest, dat in Sept. te Tilburg gevierd zal worden, en waarbij de kolonel ba ron De Charette, tegenwoordig zal zijn. Tot deelneming aan den te houden optocht, ontbreekt hun even wel nog een vaandel, en om in dat gemis te voorzien doet het bestuur, waarvan de heer J. H. Kustera president is, en eene vaandel-comm., bestaande uit de hh. J. A. De Bruijn, S. Besters en A. Benschop, een be roep op hunne stad- en geloofsge- nooten, om door het schenken van geldelijke bijdragen, hen tot het aanschaffen van een vaandel in staat te stellen. De heer H. Walewijn, horloge maker in de Kalverstraat te Am sterdam, exposeert dezer dagen een kunstwerk. Een gebogen verguld koperen staaf houdt tusschen hare uiteinden een glazen bol bevestigd, die zich vrij kan bewegen. Op dezen bol, van ruim 1 dM. middellijn, zij n in Romeinsche cijfers de uren aan gegeven, die dooreen sierlijk beeltje, los voor den bol geplaatst, worden aangewezen. Boven den eersten is een kleinere, tweede bol aangebracht, die onder een omgebogen wijzer draaiende, dezen laatsten de minuten doet aan wijzen. Aan het geheele uurwerk, noch aan het houten voetstuk waarop het rust, ziet men verder eenig spoor van raderen of raadjes, zoodat de naam: Geheimzinnige pendule, door den heer Walewijn er aan ge geven, volkomen gerechtwaardigd is. De gebroeders Mens ontvan gen, naar aanleiding van hunne benoeming tot broeders in de orde van den Nederlandschen Leeuw, talrijke gelukwenschen, zoowel per soonlijk als schriftelijk. Toen L. Mens Zaterdagochtend op de Vischmarkt verscheen, werd de vlag geheschen. Volgens een schrijven uit Am sterdam aan het U. D. heerscht er aldaar onder een deel de volksklasse nog zulkeen geest van verbittering niet enkel tegen de politie, maar ook tegen de militaire macht, dat de militairen op straat aan allerlei be- leedigingen blootstaan. Zoo groot is de vijandelijkheid, dat de militairen genoodzaakt zijn sommige buurten te vermijden, en op eenzame piaatsen aanhoudend gevaar loopen. Zaterdag 28 Augustus houdt de Taylor-Club te Amsterdam in Maison Stroucken aldaar een fan- vergelding u treffen zal voor alle zonden, die gij op uw geweten hebt. Dokter Janin haalde de schouders op, alsof hij zeggen wilde, dat na zulk een antwoord alle verdere on derhandelingen overbodig waren toen trad hij op Tom toe, die met een boosaardigen lach de deur opende. Zoolang gij bij dit idéé fixe blijft volharden, kan ik u niet ont slaan, zeide hij, zich op den drem pel nog eens omkeerend en uit den blik, die den patient uit de door borende boosaardige oogen trof sprak eene vastberadenheid, die voor geene hinderpalen terugdeinsde. Integendeel, deze hardnekkige waan zin noodzaakt mij, de vroegere kuur nog eens aan te wenden. Hij wachtte geen antwoord af; snel ging hij de deur uit en Tom volgde hem, nadat hij de zware grendels aan de buitenzijde voor de deur geschoven had. cyfair, terwijl zij vooraf een uitvoe ring zal geven. De opbrengst komt ten voordeele van het Poliefonds en de achtergebleven betrekkingen der slachtoffers van de onlusten van 26 Juli. Van het wrak der Lutine is op gehaald een Spaansche mat. (geld stuk.) Vrijdag is de locaaltrein van Den Haag naar Voorburg, ter hoogte van het kruispunt van den Holl. spoorweg, tegen eene hooimachine gereden, die door een paard langs den spoorweg naar eene weide werd getrokken. Het toestel is vrij belangrijk be schadigd. Voerman en paard waren gelukkig reeds bezijden den trein. De landbouwer, die met paard en wagen het recht van overgang op dat baangedeelte bezit, heeft de be schadiging van zijne machine te wijten aan mindere oplettendheid, dan hij gewoon is vóór het passee- ren van den weg in acht te nemen. Mevrouw B. op het Groene wegje te 's Hage liet Vrijdag aan onvermogenden kosteloos muilkor ven voor honden uitdeelen. Jammer dat er onmiddellijk weder misbruik van hare goedheid werd gemaakt, daar sommigen voor enkele stuivers den halsband gaau verkoopen. Ook zal het hoofdbestuur der Vereeniging tot bescherming van dieren een aantal muilkorven ter beschikking van onvermogenden stellen. De veldwachter der Ver eeniging, Hilgenha, zal ze uitreiken. De restauratie van de Koppel poort te Amersfoort nadert zoo zacht jesaan hare voltooiing. Het ziet er keurig uit, de teekenaars en de oud heidkenners hebben alleszins eer van hun werk. De met rood en wit be schilderde deuren, de in loodge- vatte ruitjes, de in stijl herstelde torens maken een gunstigen indruk. Ook de beide oude kruittorens het Monnikendam zullen nu hersteld worden, ze kunnen er niet dan bij winnen. Ten bewijze dat Cupido niet alleen jeugdige harten in vuur en vlam zet, meldde zich onlangs een jonkman van77 jaren met zijne 35jarige bruid bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Utrecht aan, met verzoek hunne innige ge negenheid door het zegel der wet te bekrachtigen en alzoo door het voltrekken van beider le huwelijk door hechter band te worden ver- eenigd. De voornaamste schapenmarkt te Scherpenzeel (Gelderland) heeft zich wederom doen kennen door ernstige vechtpartijen. Twee veldwachters werden met een mes gewond. De woesteling werd gearresteerd, doch niet dan na groote moeite. Een an der rumoermaker werd in den toren opgesloten en wekte toen, in het holst van den nacht, de burgerij door het luiden van de brandklok. Jeanne Lorette, die hare gevan genisstraf te Arnhem ondergaat, is sedert eenigen tijd ongesteld en schijnt aan eene kwijnende ziekte te lijden. Te Kampen hebben eenige per sonen het initiatief genomen om, in navolging van andere plaatsen, op den verjaardag (31 Aug.) van H. Die man is gevaarlijk, wendde Janin zich tot zijn vertrouwde, gij moet hem het dwangbuis aan doen en hem in eene andere cel brengen. In eene cel beneden, voegde hij er bij, terwijl hij voor zich op den grond wees, wij zul len hem daar met een schralen kost eenige weken laten nadenken over zijn idéé fixe. De vent is nog niet zwak genoeg; hij had het toch al moeten zijn, als gij mijne bevelen had opgevolgd. Wilt gij mij de schuld nu op den hals schuiven, vroeg de op passer met een kwaadwilligen blik op den mageren heer, die voor de deur eener andere cel bleef staan en door de getraliede opening keek. Uwe bevelen heb ik opgevolgd: is het mijne schuld als zij niet het gewenschte gevolg hebben? Dokter Janin antwoordde niet; hij keek opmerkzaam in de cel en keer de zich na eene poos hoofdschud- K. H. prinses Wilhelmina een feest te geven. Zij willen dit doen be staan in een uitgebreid vuurwerk op de rivier den IJsel onder opluis tering van de muziek der stedelijke kapel. Op het landgoed van Baron van Pallandt van Neerijnen zijn vijf volwassen otters geschoten, waar van twee zeer fraaie exemplaren, uitmuntende door grootte en zwaarte. Uit een artikel, getiteld «Wiel rijders stoutigheden,» gezonden aan de Nieume Gor. Ct.'. Verscheidene groote hotelhouders (te Nijmegen) moeten onder elkan der reeds hebben besloten in den vervolge geen alleenreizende wiel rijders meer in hunne woning op te nemen en slechts door hunne ouders vergezeld wordende knapen te herbergen. Tot dit voor de jon gelui niet zeer vleiend besluit be stonden maar ai te veel redenen. Iu één hotel toch hebben zij tegen deu ochtend alle mogelijke voor de deu ren staande gepoetste laarzen en schoenen verwisseld en ze vervol gens tot den rand toe volgegoten met water. De woede van de logées te beschrijven is ons niet mogelijk; zij die slechts één paar voetkleed sels bij zich hadden, waren verplicht thuis te blijven of nieuwe schoenen te koopen. In een ander logement hebben de knapen alle pots-de- chambre aan een beddelaken gere gen, dit bij wijze van guirlande aan den voorgevel bevestigd en daarboven een bordje, met het op schrift »IJs» vastgespijkerd. Eene vrouw, moeder van twee kinderen en weduwe, die op het punt stond weer te huwen, is te Jubbega te water geraakt en ver dronken. Donderdag jl. werd door de politie te Maastricht, op vermoedens van diefstal gearresteerd en naar de ge vangenis aldaar overgebracht, eene ongehuwde Belgische vrouw. Door de rechtbank in raadkamer nog dien zelfden dag buiten vervolging ge steld, zou zij dien avond het huis van arrest verlaten. Dit kon echter niet plaats hebben, aangezien de aangehoudene eenige minuten voor haar vertrek aan eene wereldburge res het leven schonk. Moeder en kind worden nu beiden in de ge vangenis verpleegd. De negerprins Karamoko die thans te Parijs vertoeft, heeft Don derdag met zijn zwart gevolg een bezoek gebracht aan de ateliers, waar de gobelins vervaardigd wor den. De Afrikanen hebben het te Parijs geweldig koud; in hunne appartementen wordt dan ook flink gestookt. Donderdag liet prins Ka- ramok® aan de Fransche Bank voor 3000 francs gloednieuwe vijf-francs- stukken vragen. Uit Bordeaux wordt gemeld dat een kind van 3l/a jaar, dat den 14en Juni door een dollen hond was gebeten en dat drie dagen daarna te Parijs was gekomen en geduren de tien dagen aan de inentingsme thode van Pasteur onderworpen was, overleden is. Den 12 dezer open baarden zich bij het kind de eerste verschijnselen der vreeselijke ziekte. Eudoxie Hélouin, van wier slaapziekte onlangs melding is ge- dend om. Die ziet er ook nier uit, zoo als gij hem mij beschreven hebt, zeide hij. Ik heb hem in langen tijd niet gezien, maar 't schijnt, dat hij nog even verstandig is als vijf en twintig jaar geleden. Wilt gij niet binnengaan? vroeg Tom spottend. Janin keek hem scherp aan. Gelooft gij, dat ik bang voor hem ben? antwoordde hij. Hm, sinds eenige jaren hebt gij hem ontweken. Doe open. De oppasser volgde dit bevel op en de kleine heer overschreed den drempel van het vertrek, dat er juist hetzelfde uitzag als de cel van Werner. Een oude man met zilverwit haar, in wiens gelaat het verdriet diepe rimpels gegroefd had, zat op den rand van het bed met het hoofd op de hand gebogen. Toen de deur open maakt, is, na 18 dagen geslapen te hebben, ontwaakt. In de maand Januari was zij ook ingesluimerd en had zij bij de 50 dagen gesla pen. Haar ontwaken was voorafge gaan door krampen en zenuwachtig beven, waarbij zij 10 minuten lang lachte; daarna riep zij: dag mama, hoe gaat het u? Verder sprak zij dien dag geen woord. Den volgen dag gaf men haar een ledig glas en deed haar gelooven, dat het met champagne gevuld was; verder een stukje aloé, dat voor suiker doorging. Ma driemaal de beweging ge maakt te hebben alsof zij het glas uitdronk, vertoonde zij al de verschijnselen van dronkenschap, maar toen zij de aloé op at trok zij een leelijk gezicht. Gedurende haar slaap heeft een dokter op haar een proef van auto suggestie genomen. Hij legde een pakje braakpoeder op haar huid zonder iets te zeggen. Niet de minste uitwerking was zichtbaar. Toen hij dit pakje door een ander dat ledig was verwisseld had, zeide de dokter hardop: «Gij zult nu eens de uitwerking van het braakpoeder zien, hetwelk ik op de huid der zieke leg; zij zal spoedig braken.» Tien minuten later ge schiedde dit ook, wat bewijst, dat de zieke in haar slaap alles ver stond wat gesproken werd. Sedert haar ontwaken eet, drinkt en slaapt Eudoxie, maar haar gedachten heb ben nog niet den gewonen gang herkregen. In verband met de vele mede- deelingen over het al dan niet doel treffende der door Pasteur tot be strijding der watervrees uitgevon den methode, schijnt het niet over bodig de aandacht te vestigen op eenen wenk, ons door eenen des kundige gegeven. Wordt iemand door eenen hond of eenig ander beest gebeten, dan verdiepe hij zich niet in beschouwingen over Pasteur's methode, maar spoede zich naar eenen apotheker, om door dezen de wond flink te laten uitwasschen met sublimaateen der krachtigste ontsmettingsmiddelen. Over de ver- dere behandeling kan daarna wor den beslist. Ten einde bij hevige onweders beschadigingen van de telephoon- toestellen, of verwonding van de personen, die daarvan gebruik mak ken, te voorkomen, laat het Duitsche Telegraafbestuur sedert eenigen tijd bij de bezitters van telephoon- toestellen eene even eenvoudige als doelmatige inrichting aanbrengen. Buiten den toestel wordt aan de« conductor der leiding een koper draad aangebracht, die naar eene in de woning aanwezige gasbuis geleid en daaraan vastgemaakt wordt. Deze verbinding moet den electrischen stroom van den bliksem naar de gasbuis afleiden en buiten het huis voeren en zoodoende het 1 wegsmelten der spiralen afwenden. Uit Barcelona wordt gemeld, dat een troep personen aldaar een der kerken is binnengedrongen, ter wijl de mis gelezen werd, en de aanwezigen mishandeld heeft. De dienstdoende pastoor was dientenge volge genoopt zich terug te trekken» Een peloton cavalerie heeft vervol- j gens de orde hersteld en de hoof den der bende gevankelijk wegge bracht. De plaatselijke overheid heeft nu harerzijds maatregelen ge* nomen ter voorkoming van verdere wanordelijkheden. ging, wierp hij slechts een vluch- tigen blik op de binnentredenden. Hoe gaat het, oude vroeg de dokter op een toon, die blijkbaar vriendelijk moest klinkenmaar waaruit onmiskenbare angst en on rust sprak. Wij hebben elkaar lang niet gezien, maar vergeten heb ik u daarom niet. Tom moest mij dagelijks van uw toesland rapport brengen. De grijsaard keek op, maar deze blik, waarin eene stomme vraag lag opgesloten, gold niet den dokter maar den oppasser, die aan de deur stond en hem met een vtelbeteeke- nend gebaar heimelijk toeknikte. Dokter Janin nam den pols van den zieke in zijne smalle, fijne hand en keek lang op zijn horloge. De pols is normaal, mom pelde hij de man heeft een taai gestel. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2