P0PUM1 HllllfS-1 4e Jaargang. Woensdag 25 Augustus 1886. No. 961. ABONNEMENTSPRIJS: Verasbijat Bigeüjks Bitgenaiea Zon- e» Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜILLETON. Het psticht Tan Hotter Janin. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. ifraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreBseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hst Buitenland-. Compagnie Générale ets xublieite Etrangbre 6. L. *DAUBE Sr Co-, JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Tan 1- -5 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Adverteutisn worden aangenomen tot 's middags 12 unrt MUSEUMS E Koloniaal nutitun van hei Paviljoen. IngaEg; aan de D/eöfzydo 2e ■tn?ïO'»a van diploma vnjoa toegang, donateurs met gezelschap, Iaden met i aiandof Nederlandache Maatschappy te? bevordering vaa Nyverhoid hebben yaa Nederland sn meer byzonder van het Haarlomacho Bisdom, Krnisvrog i i galden. Museum dsr itad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van Soaiageu kosteloos van 12i uur, de overige Christelijke fesstdagea tegen $iyetri museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, ^'HBfudag ea Zaterdag van Si uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 26 cents per poreoon. Donateurs en leden der Nedorlaadsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben If dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijde van iiot Pavi joon op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 2B ct. p. persoon. Donateur» e« op vertoon van diploma vrijen toegaag, donateurs met gezelschap, ieöen met 1 dame. Bisschoppelijk museum VGor kerkolijke oudheid, 'knust en geschiedenis, vooral No. E9. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 85 cents por persoon. Doorioopendo toegangskaarten voor een geheel ja»! ie a~«. t/ '^tober alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April cp dio dagen van 108 uar tegen betaling vaii 25 cents per persoon, alleen op ,s por persoon. Kinderen beneden de 3 jaren worden in liet geheel niot toegelaten; kindoron van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. jen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag ea Zaterdag; van 16 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goopin-t Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. In het Ellgelsche Lagerhuis heeft Gors verklaard, dat er thans 17,000 man troepen in Birma zijn en dat zij met 10,000 man versterkt zullen worden. Holmes kondigde een voorstel aan, krachtens hetwelk aan de com missie, belast met het onderzoek der onlusten te Belfast, faciliteiten zullen worden verleend. Het adres-debat werd daarop voortgezet met eene rede van La- bouchère. Het officieel Bulgaarsch regee- ringsblad verneemt, dat prins Ale xander van Bulgarije Zaterdag is onttroond en dat er een regentschap is samengesteld. De voorloopige regeering heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat prins Alexander op de slagvelden groote diensten aan het land heeft bewe zen, maar dat hij in de politiek te weinig acht gaf op de positie van Bulgarije als Slavischen staat en op eene goede verstandhouding met Rusland. Daarom was zijne afzet ting noodzakelijk. Hij vertoeft als gevangene te Lompalanka en zal spoedig over de grenzen worden gebracht. Volgens particuliere berichten uit Sofia, laat de voorloopige regee ring, met het oog op de gunstige stemming welke er onder de bevol king heerscht ten opzichte van vorst Alexander, eene ministerieele lijst de ronde doen, welke de namen bevat der notabiliteit van alle par tijen, ten einde dusdoende de publieke opinie te bedriegen. Het schijnt ech- DOOR EW. AUG. KöNIG. 17) IVe Hoofdstuk. De oude man zag hem strak aan geen trek in zijn gelaat deed blij ken, dat hij de vraag verstaan had. Is hij altijd zoo? vervolgde Janin tot zijn vertrouwde. Bijna altijd, antwoordde Tom. Onverschillig voor alles? Vraag hem maar eens iets; ik geloof niet, dat hij antwoord zal geven. De kleine heer stak zijn horloge weer in den zak; een spottende, ze gevierende trek speelde om zijn ter onmogelijk, dat dit doel bereikt zal worden. Het heet dat het garnizoen van Schumla weigertde voorloopige regeering te erkennen. Tal van in gezetenen, die nadeelige gevolgen vreezen van den door Rusland ge- oefenden invloed, verlaten Bulgarije. Aangaande het lot van prins Alexander blijft onzekerheid heer- schen. Volgens een gerucht, hetwelk geloot vindt, is hij opgesloten in een klooster nabij Sofia. Karaveloff moet eveneens gevangen genomen zijn. In diplomatieke kringen te Berlijn heet het, dat de staatsgreep in Bulgarije een onmiddellijk gevolg is van de samenkomst der keizers te Gastein. Daar Rusland besloten had den oorlog te beginnen, bijal dien zijn overwicht in Bulgarije niet werd hersteld, hebben Weenen en Berlijn prins Alexander geheel prijs gegeven. De algemeene toestand schijnt vreedzaam te zullen blijven. Van Engeland wordt geen ernstig verzet verwacht. Te Berlijn loopt het ge rucht, dat prins Alexander niet voor het front der troepen te Widdin, maar Zaterdagavond in zijn paleis te Sofia door de samenzweerders overrompeld is; een handvol solda ten en leerlingen van de militaire academie omsingelden het paleis, doodden de lijfwacht .en dwongen den vorst, onder bedreiging met den dood, de oorkonde van afstand te onderteekenen. Luidens berichten uit Sofia heeft de regeering eene proclamatie uitgevaardigd, volgens welke leven en goederen van inboorlingen en vreemdelingen geëerbiedigd zullen worden. Het leger heeft den eed van trouw aan het nieuwe bewind afgelegd. Karaveloff en majoor Ni- colaieff zijn gevangen genomen mond. Hoe heet gij vroeg hij den krankzinnige. Hoe lang zijt gij reeds hier? Weet gij wie ik ben? Er volgde geen antwoord; de oude man zag hem nog altijd strak aan en schudde het hoofd. Tevreden keerde Janin zich om; de blik van den krankzinnige dwaal de, als om hulp zoekend, door de cel. Gij zeidet onlangs, dat hij af en toe heldere oogenblikken heeft, zeide de dokter weder op fluiste renden toon tot zijn vertrouwde. Herinnert hij zich op zulke oogen blikken zijn verleden? Zelden, antwoordde Tom. Over zijn zoon heeft hij zeker nooit gesproken? Een zwakke kreet trof het oor van den dokter; hij keerde zich haas tig ommaar in het wezenlooze gelaat van den ouden man ontdekte hij niets, wat hem argwaan kon inboezemen. Toch moest de kreet, De Russische candidaat ter ver vanging van prins Alexander zou prins Alexander van Oldenburg zijn. De Berlijnsche Post meent aan het bericht, betreffende de afzetting van prins Alexander van Bulgarije, eene vredelievende uitlegging te kunnen geven, daar Engeland te veel met zijne eigene binneniand- sche aangelegenheden te doen heeft, en Turkije geen oorlog tegen Rus land kan of wil voeren, terwijl de goede verstandhouding tusschen de drie keizers tegenwoordig duidelij ker dan ooit te voren aan het licht komt. Onder deze omstandigheden, meent de Postkan men den ver deren loop der zaak zonder onge rustheid te gemoet zien. -Omtrent Ruslands optreden in Bulgarije schrijft de Times, dat het succes niet volkomener had kunnen zijn. Onmiddellijk volgend op de schending van een internationaal tractaat, moet deze nieuwe uiting van Ruslands macht en volharding, deze waarschuwing, tot allen zonder anderscheid gericht, om den Czaar niet te weêrstaan, moreel een die pen indruk maken. Is de val van den Bulg,aarschen vorst een schit terende triomf der Russische diplo matie, dan is hij ook, hoewel in mindere mate, eene nederlaag voor de Engelsche diplomatie. De Times vermoedt, dat de onttroning van prins Alexander geschiedt met me deweten van Duitschland en Oos tenrijk; is dit het geval, dan mag worden aangenomen dat Rusland zich voorloopig met den val van den vorst tevreden stellen zal, en geene verder reikende wijziging zal trachten te brengen in de verhou ding tusschen Turkije en zijne vazal staten. Alle overige ochtendbladen noe men prins Alexanders afzetting eene ongerechtvaardigde en niet te ver ontschuldigen tusschenkomst, welke allicht ernstige gevolgen zou kunnen na zich slepen. De Porte heeft eene circulaire aan hare gezanten gericht, waarin hun onder mededeelfng der gebeur tenissen te Sofia, wordt gelast de mogendheden te polsen omirent hare zienswijze aangaande deze onvoorziene feiten. Eene dépêche uit Mexico ver klaart, dat de Mexicaansche regee- ring bereid is Cutting in vrijheid te stellen, maar weigert het begin sel te laten varen, op grond van hetwelk zijne inhechtenisneming geschiedde. dien hij duidelijk gehoord had, hem verrassen, en dit was zoo duidelijk in zijne trekken te lezen, dat het aan den scherpen blik van den op passer niet ontging. Zoo is hij dikwijls, zeide Tom, af en toe, als hij langen tijd stil en stom heeft zitten kijken, geeft hij een gil, dat men er van ontstelt, maar het heeft niets te be- teekenen. De oude heer zette een beden kelijk gezicht; hij liet zijne hand zwaar op den schouder van den patient vallen en schudde hem, alsof hij een doode tot het leven terug wilde roepen. Kent gij mij niet? riep hij. Gij zijt een afgezant van den duivel, ik ken je wel, antwoordde de oude man. Mooi! - spotte Janin. En wie zijt gij? Het ongelukkige slachtoffer uwer boosheid. Haarlem, 24 Augustus 1886. De Commissaris van politie te Haarlem verzoekt opsporiug en aan houding van de weduwe P. Brouwer, geboren A. J. Jonkmans, oud 40 jaren, die in stilte deze gemeente heeft verlaten met achterlating van hare vijf kinderen, bovendien wordt zij verdacht van diefstal van eenige beddelakens, sloopen, handdoeken en een koperen vijzel met stamper in een logement waar zij als werkster had gediend. Voor het examen ter verkrij ging van eene acte lager onderwijs, gisteren te 's Hage gehouden, zijn o. a. geslaagd de dames O. Lorey en M. C. Petri, alhier. Blijkens eene in dit nummer voorkomende advertentie, zal het genootschap «Melpomene en Thalia» a. s. Donderdag in de Sociëteit «de Kroon» de reeds aangekondigde voorstelling geven, waarvan de op brengst zal 'komen ten bate van het in treurige omstandigheden Dagela- ten gezin van A. v. d. Kroft. Moge een talrijk publiek opko men, opdat de vereeniging hare menschlievende pogingen met goeden uitslag bekroond zie. De Haarlemsche roeivereeni- ging «Willem III», nog weinig be kend maar toch reeds een aantal wakkere leden tellend, gaf Zondag in een openbaren onderlingen wed strijd blijk van hare kracht en vlugheid in het vaardig hanteeren der riemen. Deze wedstrijd werd gehouden op het Zeeburgerdiep nabij Amster dam en nam, begunstigd door heer lijk weder, ten 11 uur een aanvang. De meeste roeiers zijn beneden de 20 jaar, terwijl er zelfs van 14 jaar prijzen behaalden. De uitslag was als volgt: Vierriemssloepen, geroeid en ge stuurd door leden der Vereeniging. Baan pl. m. 1600 meters. Ingeschre ven Fedora22 Augustus en Amici- tia. Prijs Fedora in 7 min. 41 sec.; 'micitia in 7 min. 47 sec. Tweemans wherries, geroeid door alle leden der Vereeniging. Prijs ploeg IVF. v. d. Cornput, A. D. Meyjes, E. Hoeksma, in 6 min. 25 sec.premie ploeg IC. Bok, B. C. Kiewit, F. Bok, in 6 min. 30 sec. Canoes (Indisch model), geroeid door leden boven 17 jaar. Prijs A. D. Meyjes in 3 min. 18 sec.-; premie E. Hoeksma in 3 min. 25 sec. Idem onder 17 jaar. Prijs F. Bok in 3 min. 23 sec.premie B. C. Kiewit in 3 min. 27 sec. Waterschoenen, gepaddeld door een lid der Vereeniging boven 17 jaar. Prijs A. D. Meyjes in 4 min. 5 sec.; premie W. Juchter in 4 m. 7 sec. Idem onder 17 jaar. Prijs C. Bok in 3 m. 30 sec.; premie B. C. Kie- Goed geantwoord. Het bevalt u hier zeker niet? Laat mij met rust, satan! Zoudt gij gaarne willen, dat ik u de vrijheid terug gaf? Huichelaar! Bevrijd mij van uwen aanblik! De dokter trad verschrikt achter uit; hij ontstelde van den woeden den blik, waarmee deze uitroep ge paard ging, en toen hij zich nu omkeerde, ontdekte hij in het ge zicht van zijn vertrouwde een trek, die hem niet beviel en die eensklaps een hem zelt onverklaarbaar wan trouwen in zijne ziel deed ontstaan. Dit wantrouwen was wel is waar in den laatstee tijd dikwijls hij hem opgekomen, maar hij had er nooit eene bepaalde reden voor gehadnu kwam het weer boven. Hij verliet zwijgend het vertrek en Tom volgde hem; zij gingen naar de studeer kamer van den dokter. De oude schijnt mij toe, een huichelaar te zijn, zeide Janin op scherpen toon, en een toornige blik vergezelde deze woorden, mij misleidt men niet zoo gemakkelijk. De oude man is niet half zoo gek, als gij hem mij beschreven hebt, en dat weet gij even goed als ik! Wat wilt gij daarmee zeg gen? vroeg Tom kalm. Wel verduiveld, anders niets, dan dat ik u niet vertrouw. Ik dank u wel voor deze open hartigheid. Als de zaken zoo 6taan, kunnen wij dus nog heden ons con tract wel verbreken. De dokter was op deze wending niet voorbereideen blik vol gloeien- den haat trof den breedgeschouder- den oppasser, wiens barsch gelaat een zegevierende uitdrukking aan nam. Gij zoudt wel gaarne uw eigen baas zijn vroeg hij met een hee- sche stem. Als ik kan, zeker! Maar zoo_

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1