4c Jaarg-ansr. Vrijdag 27 Augustus 1886. No. 963. ABONNEMENTSPRIJS: Vsrtebijit DageSijks tiitysnamen Zon-er aigensesne Feestdagen. ADVERTENTIËN: AL®SEE\ OVERZICHT. FEUILLETON. Het gesticht Tan Hotter Jank Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommeri 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adreszeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublieite Etrangère S. L. DATJBE fy" Co., JOH. F. JON SS, Sucr., Parijs, 3 Ui* Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 eenti. Groote letter» naar Plaatsruimte. AdYertentiën -worden aangenomen totmiddag» IS unr| MUSEUMS cN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM Xolon.nal van Ut Ttviljoin. Ingang aan je Dratfejd. int. G.opsnd dag.lijk. van ie tot 4 nar. Town. 25 o.im por ponoon Doaatonr. I.».. a va, a V» a P, T "Y'S..""*»»™ W"? «'li - Huuuvt van iu.tinvvtr.iM op Ut taviljon. Ingang Lc.taijd. van ut Pariióla óp hot A"»%t»fhsPPÜ Wv.rd.rt.g Njvorkoid k.bb., t Nodorlaadjcho Maatichappj tor bororiormg van Nflytrhcid bobbon op vortoon van dioloaa vrijon toogang, ionatonr» m.t gojol.^hap, lodon mot 1dam» ïn""""" ss rartoen - :|i»nder Nederlaadscho Maatschappij tar bevordering ran Nederland en meer bijzonder van het Haarlems!:! iag. v 10-i uur. Toegang 2b ct. p. persoon. Donateur» ta e B«upu mot, i ouiuo. Br:tehoppely* museum voor kerkolijke oudheid, kunst en geschiedenis, voorat Sisdom, Kruisweg No. £9. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en F-jestdagea, van 1GB nur. Toegang 25 eunts per persoon. Dcorloouende toegangskaarten voor een geheel jaat Museum der stad Haarlem op het Raadhui:. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10X uur tegen betaling vaH 25 ceuts per persoon, alleen op gulden. 12QQr> ever:K.e Christelijke fcestdagea tegen bataliag van 25 cents per persoon. Kinderen benoden do 8 jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tct 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleid».— ÏOnlagen o Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen "Zaterdag, Zon- ea Feestdagen van 11'6 uur. Teylerbibliotheek. Geopend Woensdag, Uondardag, Vrijdag ca Zatordaj? van I4 uur. Stadsbibliotheek PW-.—*--' Woensdag en Zaterdag van S-4 aar. - Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1-2 en Donderdag van 2-8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt)0 vr^ De Engelsche regeering- heeft uit Sofia de bevestiging van het bericht ontvangen, volgens hetwelk de voorloopige regeering gevangen is genotneu en aan den comman dant van het vaartuig, waarop prins Alexander weggevoerd is, eene dé pêche is gezonden om den prins naar Sofia terug te brengen. Het Engelsch eskader der MiddeHandsche Zee, onder bevel van den hertog van Edingburg, is te Beiroet aaugekomen. Van prins Alexander van Bulga rije is te Berlijn de volgende brief ontvangen «Sofia, 16 Augustus. Mijn bin- nenlandoche stelling is moeilijk, daar het volk in beroering gebracht wordt door Servische rustverstoorders ten ééne, door de aanwezigheid der Turksche Commissie ter andere zijde. Ten einde het door Rusland's in werking tot woelen gebrachte volk te doen bedaren, verzocht ik reeds vóór drie weken aan Kalnocky om Servië tot een weder aankuoopen der diplomatieke betrekkingen te bewegen, in dier voege, dat Oos tenrijk gelijktijdig hier en te Bel grado een voorstel daartoe zou doen, hetwelk wij reeds vooruit hebben aangenomen. Kalnocky nam dit op zich doch er volgde geen ant woord en aangezien de Serviërs bij Pirot en langs onze grens tot Zaribrod schansen opwerpen en te Pirot een groot fourage-magazijn aanleggen, waarvoor dagelijks hon derd wagens proviand aankomen, zoo gelooft men hier aan een her vatten der vijandelijkheden. Het ministerie verlangt van mij troe- DOOB EW. AUG. KöNIG. 19) IVe Hoofdstuk. Eu daarenboven hooptet gij op een rijke belooning, bracht de oude man in 't midden. Dat ook, waarom zou ik het ontkennen. Ik heb er reeds jaren over nagedacht, hoe ik het zou aan leggen, om u de vrijheid en mij zelf de belooning te verschaffen maar ik vond geen geschikte gele genheid. Gij deed mij wel is waar schitterende beloften, maar welke waarde hadden zij voor mij? Gij zelf' bezit niets, jaren konden voorbij gaan, voor het u gelukt was, uwen penverleggingen, die ik evenwel voorloopig nog weiger, daar ik wel weet hoe gewichtig en ernstig een eerste stap in deze richting is. Aan den anderen kant varen de dagbla den op grove wijze tegen mij uit wegens mijn benoemen van gede legeerden in de Turksche Commis sie, waarbij het heet dat ik vol strekt mijnen rug tegen Servië wensch gedekt te houden, om mij uitsluitend met het Turksche vraag stuk te bemoeien. De verbittering in den lande tegen deze Commissie is zóó groot, dat een vermoorden der gedelegeerden niet tot de on mogelijkheden behoort. Gij ziet dus dat ik, als altoos, mijn hoofd we der vol zorgen heb. Oorlog wenscht hier niemand, en de Bulgaren zou den den Hemel danken, indien deze jammerlijke affaire met Servië door wederaanknooping der diplomatieke betrekkingen eindelijk uit de wereld geholpen wierd. Later meer Alexander.i Het volgende wordt uit Berlijn gemeld: Er openbaart zich hier een sterke omkeer ten gunste van prins Alexander. Van officieuse zijde wordt verklaard: De toestand is mer kelijk veranderd sedert het geble ken is dat Bulgarije's bevolking over het geheel genomen de samenzwe ring van ZankofFs partij verwenscht. Nadeelig is het voor de aanhan gers van prins Alexander, dat zijn verblijf en lot ten eenenmale onbe kend zijn. Daardoor wordt de han deling ter onderdrukking van de samenzwering verlamd. Elke Rus sische of Turksche tusschenkomst in Bulgarije is thans een bedenke lijk gevaar; de geheele kwestie van ae Balkan-staten kan doordoor weer voor den dag treden. Voor Rus land staat thans, om richtig te han delen, maar één weg open: het moet ueu prins dadelijk iu vrijheid stel len, indien hij op Russisch gebied is, en vervolgeus, krachlens het tractuat van Berlijn, het bijeenko men eener nieuwe Europeescbe con ferentie over de Bulgaarsche kwes tie verlangen. Prins Alexander werd vóór zijne gedwongen inscheping twee dagen in een klooster aan de Donau gevangen gehouden. In diplomatieke kringen loopt het gerucht, dat er van Engelsche zijde eene poging gedaan wordt om het vaartuig, aan boord waarvan de prins vervoerd wordt, voortdurend in het oog te houden. Een Engelsch particulier [jacht volgt, naar het heet, het Bulgaarsche vaartuig, ten einde den prins, bij zijne eventueele ontsche ping, een onderkomen onder Brit- sche vlag aan te bieden. Geheel uit de lucht gegrepeu moet het ge rucht zijö, dat Alexander op Rus sisch grondgebied zou worden aan wal gezet. neef de door list verkregen erfenis te ontrukken, en wat kon er in dien tusschentijd al niet gebeuren? Gij kondt sterven, het was ook moge lijk, dat gij in dit gesticht terug gebracht werd; in 't kort, ik voor mij zag geene mogelijkheid, de som te verkrijgen, die groot genoeg was, om naar Amerika te vluchten. En deze vlucht, dat zult gij inzien en begrijpen, is voor mij noodzakelijk, eer hier alles aan 't licht komt. Al wil ik mij ook daarmee rechtvaar digen, dat ik Janin's bediende was, zoo is er hier toch veel voorgeval len, wat ik bij het gerecht had moe ten aangeven, en de dokter zal mij, als een proces tegen hem gevoerd wordt, zeker niet verschoonen. Be grijpt gij dat alles? De oude man knikte toestemmend; zijn blik hing met koortsachtig on geduld aan de lippen van den op passer. Als ik u de vrijheid wilde De Times zegt dat de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in Bulgarije gevaren meebrengt voor den Europeescben vrede. Indien de vorst op vreedzame wijze afgezet, en het Bulgaarsche volk met zijne onttroning tevreden geweest ware, dan bestond er alle reden te ver wachten dat de overeenstemming tusschen Rusland, Duitscbland en Oostenrijk tot behoud des vredes belangrijk zou bijdragen. Rusland schijnt echter in Bulgarije zoo te werk gegaan te zijn, om een bur geroorlog onvermijdelijk te maken en daardoor zich een voorwendsel voor zijne eigene interventie te schep pen. Zulk eene interventie zou ech ter de belangen van meer dan ééne Europeesche mogendheid schaden. De Morning Post gelooft, dat de mogendheden weldra te kiezen zullen hebben tusschen eene Russische ot eene Turksche interventie in Bul garije. Er heerscht te Philippopel bij het leger en het volk groote geest drift voor vorst Alexander. Eene proclamatie van Montkousoff roept de vaderlandslievende burgers op om de eer van den vorst en van Bul garije te verdedigen. Alle regimenten in Rumelie heb ben zich voor den vorst verklaard. In de stad heerscht de beste orde. Prins Alexander is Dinsdag te Reni aangekomen en is over Wo- lotschisk verder naar Oostenrijk ge reisd. De prins is in geenen deele een gevangen man. Naar men verzekert, heeft de commandant van het jacht, te Reni aangekomen, terstond naar Sofia ge- telegrapheerd :«Ik beu te Reni, wacht nadere instructies»; waarop van Sofia geantwoord zou zijn: «Breng den vorst terug». geven, zou dit slechts onder zekere voorwaarden kunnen geschieden, ging Tom voort. Ik zou op het zelfde oogeublik, dat ik u vrijliet, een som geld moeten ontvangen en er op kunnen virtrouwen, dat gij het onderzoek tegen Janin niet eer der insteldet, vóór ik in veiligheid was. Wel is mijn getuigenis in deze zaak van groot gewicht en het ge recht zal daar niet gaarne van af zien, evenals het ook noodig zal zijn om uwe aanspraken te doen gelden; maar het zou even goed schriftelijk als mondeling gegeven kunnen worden, en ik ben bereid zulk een uitvoerig schriftelijk ge tuigenis te geven aan hem die mij de bewuste som uitbetaalt. Weder knikte de patient, alsof hij te kennen wilde geven, dat hij vol komen genoegen nam met deze voor waarden. Tot nu toe, zeide Tom, die nog eens een blik doorde getraliede De circulaire van Saïd-pacha re sumeert de gebeurtenissen te Sofia en bericht dat de Porte aan den Turkschen commissaris in Bulga rije heeft geseind, om hun, die te Sofia de macht thans in handen hebben, mede te deelen dat de be werkers der omwenteling verant woordelijk gesteld zullen worden voor bet geval de orde mocht ge stoord worden. Saïd voegt er verder bij, dat de Porte besloten is, ten aanzien der Rumelische kwestie steeds in gemeen overleg met de mogendheden te blijven handelen, teneinde de huidige staat van za ken zich tot een normalen toestand te doen ontwikkelen overeenkomstig de internationale verplichtingen. Haarlem, 26 Augustus 1886.v De luchtreiziger Lattermann, gis teren met zijn balion alhier opge stegen, is te ruim 6 ure aan den IJ weg te Haarlemmermeer behouden"" nedergedaald. Het fraaie gebouw Teyler's Museum, aan het Spaarne alhier, heeft thans aan de voorzijde als ornament een prachtige bronzen beeldengroep gekregen. Gisteren morgen ten 8 uur werd deze boven op het gebouw geplaatst. Maandag was men er mede begon nen het zware gevaarte op te hij- schen. Het geheel stelt voor kunst en wetenschap, gekroond door de onsterfelijkheid en is, volgens het model van den beeldhouwer Barth van Hove te Amsterdam, gegoten door de «Compagnie des Bronzes» te Brussel. Het kolossale stuk heeft een gewicht van 2250 kilogram en mag terecht een meesterwerk van modelleer- en gietwerk worden ge noemd. opening geworpen had, heeft de overtuiging, dat gij aan deze voor waarden niet zoudt kunnen voldoen, mij van een beslissenden stap terug gehouden. Gij moet niet vergeten, dat wij met zeer machtige tegen standers te strijden hebbenhet geld en de ondeugd. Nu kwam er voor eenige dagen eensklaps een jonge, rijke heer uit de lucht vallen, die zich voor uw zoon uitgaf. Alfred Frohberg noemde hij zich, en uit mijne navorschingen is gebleken, dat zijne moeder een zekere juffrouw Pauline Brand was. Als door een electrischen schok getroffen sprong de oude man van zijn stoel op; zijne koortsachtig gloeiende oogen en zijne trillende lippen duidden eene geweldige ont roering aan, die hij te vergeefs zocht te bedwingen. Pauline Brand was mijne ver loofde, zeide hij met bevende stem. Zij was voor God mijne Het sierlijke vaartuig door den scheepsbouwmeester van Heemstede Obelt, op bestelling van Z. M., ver vaardigd voor prinses Wilhelmina om daarmede te Soestdijk te spele varen, is zoozeer in 's Konings smaak gevallen, dat aanstonds eene tweede bestelling gevolgd is voor eene der gelijke, iets grootere schuit voor het Loo. Nv. d. D.) Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 October a. s. de ad junct-commissaris der loodsen te IJmuiden G. F. Roorda, als com missaris der loodsen ter Nederl. loodsstandplaats te Antwerpen over geplaatst en is benoemd de heer J. vrouw en haar zoon is mijn zoon. Deze jonge man vertoeft nu bij uwen neef, vervolgde Tom weer, en dokter Janin vreest hem. O, ga naar hem toe; zeker heeft men ook hem gezegd, dat ik... Een beetje geduld, zoo spoedig en gemakkelijk gaat dat niet. Janin is zeer achterdochtig en gij hebt hem zoo even daar nog in gesterkt. Hij gelooft niet, dat gij ziek zijt; hij doorgrondt het masker, dat gij hem tot nog toe getoond hebt en beschuldigt mij, dat ik met u samen span om hem te bedriegen. Gij zult wel begrijpen, dat ik onder deze zoo plotseling veranderde omstan digheden een moeilijk standpunt te genover dien man inneem, en dat ik slechts met de uiterste voorzich tigheid te werk kan gaan. Als gij naar mijn zoon gaat, zal hij de noodige maatregelen ne men, zeide de oude man met

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1