Zaterdag 'wierp een jongen op de Westerstraat te Zwolle een bran dende lucifer in een rioolput. Het gas, dat zich in dien put gevormd had, ontbrandde en de vlam, die or uit opsteeg, bracht den jongen eeni- ge brandwonden aan zijn handen Uit Winschoten wordt van 24 Augustus gemeld: Een niet alledaagsche brand deed zich gisteren namiddag onder deze gemeente zien. Achter de locomo tief van de stoomtram, die, van Finsterwold komende, pl. m. 5 uren hier arriveert, waren, behalve de passagierswagens, gekoppeld twee waggons met granen en eene wag- gonlading geperst stroo, 48 pakken a 100 kilo ongeveer ieder. Te Beer - ta schijnen de vonken uit de ma chine met het niet gedekte stroo in aanraking te zijn gekomen; en kelen, die het ontdekten, trachten vruchteloos oen machinist te waar schuwen, die het dreigend gevaar zag, toen hij eindelijk te Ooster einde op de gewone plaats stopte. De waggon met de brandende massa werd afgehaakt, om zonder dien last de reis te kunnen vervolgen. Het stroo is grootendeels verteerd en een groot deel van het voertuig werd eveneens door het vuur ver nield. Te Heeg in Friesland heeft zich dezer dagen een zoogenaamd heer, die reparaties aan naaimachines ver richt, aan eene brutale oplichterij schuldig gemaakt. In het logement liet hij zich des avonds flink opdis- schen, onthaalde de kennissen van een paar uur op wijn, en bestelde nachtverblijf. Des morgens ginghij een wandeling doen, buiten het dorp, om daarna te outbijten; doch de schoone natuur deed hem zijn ontbijt vergeten, en meteen dat hij den logementhouder iets schuldir was. Hij is sedert niet weer gezien. Omstreeks drie uur ontlastte zich gisteren boveu Winterswijk een zwaar onweder, vergezeld van hagel, die op vele plaatsen schade aan richtte. De bliksem sloeg in de ko renmolen van den heer H. J. Maas en vernielde die geheel. Voor zeven jaren gebeurde dat ook. Te Amerongen werden zeven per sonen door den bliksem getroffen, doch niemand bekwam eenige wonde. De hagelslag boven Renswoude was zoo hevig, dat de tabaksaan- plant als geheel verloren moet be- 1 schouwd worden. Te Utrecht ontstonden geen on heilen, wel daarentegen in het na bijgelegen dorp Maartensdijk, aan den Oosterspoorweg tusschen Utrecht en Hilversum, Daar trof te omstreeks 5 ure éen bliksemstraal een land man en een meisje juist toen de laatste, voor haar vader, den brie vengaarder, den eerste een brief overhandigde. De landman was ter stond een lijk, het meisje slechts bewusteloos, doch zoo dat zij ter verpleging moest worden opgeno men. Te Amerongen is eene vrouw zoo getroffen, dat haar leven nog niet "buiten gevaar is. In Westzaan sloeg de bliksem in de boerderij van H. Zonderland, zonder brand of belangrijke schade te veroorzaken. Bij Deventer werden vijf arbei ders getroffen, die een blok ijzer vervoerden. Zij kwamen allen met den schrik vrij. GEMENGU NIEUWS, Sedert eenige dagen, bericht VEtoile Beige, meldt zich een per- I soon van Nederlandsche afkomst, die zich voor dokter uitgeeft, hij zijne zoogenaamde collega's te Brus sel aan, en onder voorwendsel zijn portefeuille verloren te hebben, waarin zich verscheiden bankbiljetten bevonden, vraagt hij 20 fr. te leen om naar zijn land terug te keeren. Verscheiden dokters zijn er reeds ingeloopen. De afzetter is een kleine man met een rooden baard, neijes in het zwart gekleed en spreekt zeer slecht Fransch. De levensbeschrijving van den Minister Boulanger is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een courant: Le Boulangiste. Le Boulan- giste is versierd met 22 teekenin- gen. Portretten van den generaal (physiek) 1. De generaal zonder haard. 2. De generaal met baard 3. De generaal te voet. 4. De ge neraal het volk groetende. 5. De generaal van achteren gezien. 6. De generaal te bed. 7. De gene raal van voren gezien. 8. De gene raal in groot tenue. 9. De ge neraal in burgerkleeding. 12. De generaal op de tribuDe. 13. De ge neraal, in de lucht schiende. 14. De generaal na den brief. 15. De generaal schrijvende. 16. De gene raal na de verbanning der Prinsen. 17. De generaal na het tweege vecht. 18. De generaal door de pers in het ooitje genomen. Portretten van den generaal (mo reel): 1. onder het keizerrijk: een hart met een schitterend kruis er op en versierd door een adelaar; 2. onder Mac Mahon: een hart met een kruis erop, zonder stralenkroon en versierd met een gelelieden haan, het hart helt naar de rechterzijde over; 3. onder Grévy (eerste presi dentschap): een hart met een wag gelend kruis er op, versierd met een vraagteeken en naar links over hellende; 4 onder Grévy (tweede presidentschap): een hart met een gebroken kruis er op, versierd met een phrygische muts en geheel en al naar de uiterste linkerzijde over hellende. Verder bespreekt Le Boular,giste het tweegevecht van den generaal en andere zijner heldendaden. Op den dag van König- gratz, zoo liet Birmarck zich eeDs uit in een kriDg van vertrouwden, die op een Frühschoppen bij hem te gast waree, had ik nog slechts één sigaar in mijn koker; en ik bewaarde mijn schat als een gie rigaard zijn geld, reikhalzend naar het oogenhlik waarop de slag zou zijn gewonnen en ik aan het dam pen zou kunnen gaan. Maar ik had mij verrekend. Een dragonder zat aan den weg, den liDkera-m in een draagband en de rechterhand, om twee gewonden vingertoppen, een doek gewonden; de arme drommel klaagde niet om zijne pijnen, die dragelijk waren, maar omdat men hem, weerloos als een bakerkind, huiten gevecht had gesteld. Wat zou ik doen om den mistroostige wat op te fleuren? Geld had ik op zak, maar het kon hier niet baten; toen moest m: n sigaar er aan gelooven; ik stak de sigaar aan en stak haar den kerel tusschen de tanden. Nog zie ik het dankbaar oog van den gewonde, zoo goed heeft geen sigaar mij ooit gesmaakt als deze, die ik niet rookte. De Neue Züricher Ztg. be richt het volgende: «In de Heilsarmee is het tot eene scheuring gekomen. Onlangs heb ben zich, onder aanvoering van Fritz Schaaff, velen afgescheiden en eene nieuwe Heilsarmee gevormd, die zij de tchristettjke» hebben ge doopt. Deze christelijke Heilsarmee verschilt vau de Engelsche in zoo verre, dat de eerste den doop en het avondmaal als middelen erkent, om de eeuwige zaligheid deelach tig te worden, terwijl de laatste deze begrippen veroordeelt. De op gewondenheid is aan beide zijdeh groot. Iedere armee tracht zooveel mogelijk de soldaten van den vij and naar haar gelederen te doen overloopen. Tusschen Schaaff en de Engelsche armee, als wier hoofdman voor het Züricher kwartier men den Franschman C. Combe noemt, heerschen nog vele andere geschil punten. Schaaff vordert van de En gelsche armee eene aanzienlijke som gelds en weigert, vóór alles in het reine is, de boeken enz., die hij onder zijne berusting heeft, terug te geven. Schoon men van beide zijden alle pogingen in het werk stelt om in der minne te scheiden, zal dit toch bezwaarlijk zonder inmengiDg van den rechter kunnen geschieden 1 In een stadje nabij Erfurt maakte men in een huisgezin de toebereidselen tot de bruiloft der, jongste dochter. De oudste zoon, die elders woonde, schreef, dat hij den feestdag over zou komen en beloofde ook een kwart ankertje fijnen wijn te sturen. Werkelijk komt eenige dagen voor de bruiloft een kist aan Men plaats haar in een ijskelder en draagt zorg, haar tweemaal daags met koud water te begieten. Den dag vóór het feest arriveert ook de zoon. Hij vraagt al spoedig naar de door uem gezonden kist en men verwijst hem naar den ijs kelder. «Maar moederlief, mijn Zondagsche rok is in die kist; den wijn heb ik nu medegebracht.» - Mgr. Dupont des Loges, de dezer dagen overleden bisschop van Metz, had zich tijdens den oorlog liefdevol aan de verzorging der ge wonden gewijd en na de annexatie gaf hij het niet minder schoone schouwspel te zien van niet voor den overwinnaar te willen buigen. Op zekeren ochtend vond hij een schildwacht voor zijn paleis staan, een eer, welke de Duitsche Regee ring hem opdroDg, hoewel de bis schop daarvan niet gediend was. Monseigneur verzocht dan ook den prefekt de wacht in te trekken, doch deze weigerde. De bisschop liet daar op zijn rijtuig inspannen, dwong den schildwacht, naast hem plaats te nemen, reed naar de prefectuur en zette den man daar af. Den volgenden ochtend stond er echter weer een soldaat op post, die, toen hij voorbijkwam, het geweer presenteerde. Terstond schreef de bisschop aan Thiers en verzocht deze om het Legioen van Eer, dat hij tijdens het Keizerrijk steeds geweigerd had. Thiers haastte zich het kruis te zenden. «Zie zoo», zei de bisschop, het kruis op de borst hangende, «nu zullen de Pruisen ten minste een Fransch insigne groeten. Toen hij eenige minuten later den schildwacht voorbijging, presenteerde deze na tuurlijk het geweer. De orde van het IJzeren Kruis, hem door den Keizer van Duitsch- land aargeboden, wees de bisschop beleefd, maar heslist van de hand. - Te Tepl (Oostenrijk) werd dezer dagen een geheele familie, uit grootmoeder, moeder en vijf kinderen bestaande, ziek, terwijl alle 'kenteekenen van vergiftiging voorhanden waren. Een vijftigjarige bloedverwant, die met de familie huisde, was het eerste slachtoffer; hij kon niet meer gered worden. De grootmoeder is levensgevaarlijk ziek en ook de toestand der overi gen is zeer bedenkelijk. Als de schuldige is in hechtenis genomen de 81-jarige grootvader. Keizer Frans Jozef van Oos tenrijk vierde dezer dagen zijn 56en verjaardag. Bij die gelegenheid toon de een verver zijn genegenheid voor den vorst op hoogst zonderlinge wijze. In den loop van den avond klom hij langs den bliksemafleider tot in den top van de Sint-Stephan Kathedraal te Weenen en bond de Oostenrijksche vlag om het kruis. Toen keerde hij langs denzelfden weg terug en kwam weer behou den beneden. Het kruis staat op een hoogte van 432 voet. De be klimming en afdaling duurden 2 uren. Toen de man beneden kwam, werd hij terstond naar het politie bureau gebracht, omdat dergelijke waagstukken niet worden gedoogd. Dit is reeds het 130e waagstuk, dat de verver onderneemt, maar dit laatste was het zwaarste van alle. Een talrijke menigte stond om de kerk geschaard en kon bij het maanlicht al zijn bewegingen nauw keurig gadeslaan. De klimmersbaas is uit Stiermar ken afkomstig en 37 jaren oud. Hij ontving van den kroonprins onmid dellijk 100 fl. met een schrijven, waarin de prins hem dank zeide voor zijn trouw aan het vorstelijk huis. Eenige heeren brachten 300 fl. bijeen, welke den man werden ter hand gesteld. Zijn stoutmoedig be drijf werd terstond per telegram uitvoerig aan den Keizer Frans Jozef medegedeeld. Een bekend professor en me dewerker in het orkest der hof-opera te Weenen zat onlangs in den trein Venetië. Zooals hij dat meer placht te doen, liet onze reiziger aan elke halt een kleine hartssterking door zijn keelgat glijden en raakte dien tengevolge allengskens in den dut. Plotseling wekt hem een hevige schok uit een diepe sluimering. De professor wrijft zich soezende de oogen uit, grijpt naar zijn laarzen..., wat later is hij weder door den slaap overmand. Tegen den morgen, hij het nade ren van het eindstation, ontwaakt hij, mist zijn schoenen en kan ze nergens vinden. Hij bezint zich. Hij gaat er bij zitten. Eensklaps her innert hij zich dien schok: «Toen: O, ja I» Nu weet hij, waar zijn schoenen gebleven zijn. In het idee dat hij in de slaapkamer van een hotel was, had ze hij uitgetrokken en ze, ouder gewoonte, tbuiten de deur gezet. Onzen professor bleef weinig an ders over dan zijn pantoffels aan te trekken en hij zijn aankomst te Venetië dadelijk een rijtuig te ne men en den eersten, den besten schoenmaker op te zoeken. Goed en wel weer thuis zwoer hij plechtig, nimmer op reis meer zijn schoenen te zullen uittrekken. Dat nam intusschen niet weg, dat zijn vrienden zich braaf vroolijk over hem maakten. Koningin Christina heeft hij den hofschoenmaker het eerste paar sclioenen voor AlHoiisus XII besteld. Deze schoentjes zullen van wit leder worden vervaardigd, met goud worden geborduurd en van gespen voorzien zijn, waarmede ze aan het voetje kunnen worden bevestigd. Vóór de jonge koning ze aantrekt, besprenkelt men hennaar oude gewoonte, met wijwater, opdat 's vorsten levensweg gezegend zij. Koningin Christina heeft bevolen, met dit eerste paar voor den koning, noog 300 paar te vervaardigen, die, uit baar uaam onder arme kinderen zullen worden verdeeld. Een telegram te Londen uit Opper-Birmah ontvangen, meldt dat een der kaden te Mandalé doorge broken is, tengevolge waarvan de rivier Irawady het gedeelte der stad overstroomd heeft, dat bij de jongste branden gespaard is gebleven. Een groot aantal huizen is vernield en vele personen zijn verdronken; 50000 personen huizen onder den blooten hemel. Een jeugdig attaché van het Oostenrijksche gezantschap te Was hington wekte daar onlangs door zijne kleeding en door zijne hon den de algemeene verbazing. Hij verwisselde driemaal daags van toiletzijn eerste kostuum was van leder vervaardigd, het tweede van loodkleurig laken en het derde spierwit. Als hij het eerste pak aan had, liep hij met een lederkleurigen bul- hond, had hij het tweede aan, dan werd hij door een loodkleurigen dog vergezeld, en wanneer hij ra het witte pakje rondwandelde had hij eene spierwitten hond bij zich. Onze posterij, zegt de Lon- densche correspondent van het Vad., is in' het zalige bezit van een aan tal dwaze voorschriften, en onder deze spant zeker d- bepaling de kroon, dat alle postbeambten de hoogte moeten hebbenvan vijf voet vier duim Engelsch. Onder dit voorschrift gebeurt het vaak, dat jonge klerken op hun 19-jarigen leeftijd door de postadministratie worden weggezonden, omdat de el mededoogenloos aanduidde, dat zij de vereischte lengtemaat niet had den bereikt. Al waren zij overigens zonder zedelijke of lichamelijke te kortkomingen deze ééne was voldoende. Dit is nog weer van de week voorgekomen. Is er iets zot- ters denkbaaT? Dat lengte bij het leger in aanmerking komt, kan ik begrijpen, maar waarom zou een dwerg niet even goed brieven kun nen stempelen en telegrammen ver zenden als een reus? Verlangt de postadministratie van candidaten, dat zij grauwe oogen en geen peen- haar moeten bezitten? Waarom niet? Zulk een voorwaarde zou even veel zin hebben als de bepaling van een hoogte van 5 voet 4 duim. De stad Haric, in de Mexi- caansche provincie Sonora,» meldt een bericht uit New-York van den 20en dezer, ais, hij een hevigen storm, door de zee verzwolgen. Geen enkel huis, dat staan bleef. De 7000 inwoners zijn nagenoeg allen in de golven omgekomen. In 't belangrijk geschilpunt over de vraag: door wien is de te- lephoon het eerst uitgevonden, heeft het octrooi-departement der Vereen. Staten een beslissing genomen. Het verzoek van prof. Gray, om de uit vinding van de telephoon onder zijn naam te registreeren, heeft het de partement toegestaan. Het mogelijk gevolg van deze beslissing kan nu zijn, dat Bell's uitvinding voor later dan die van Gray zal worden ver klaard, in welk geval het Bell sch octrooi volkomen waardeloos zou zijn. EERSTE KAMER DER STATEN-QENERAAL. Zittingen van 25 Aug. De Minister van Koloniën beant woordde de door den heer Elout gedane vragen. Hij zeide dat de Regeering zal blijven voortgaan op den door haar ingeslagen weg, wat betreft Groot-Atjeh, daar zij over tuigd is dat die tot het zekere doel moet leiden; dat een ontwerp tot voorziening in den hachelijken toe stand der suikerindustrie in gereed heid wordt gebracht en reeds spoe dig het Dep. van Koloniën zal ver laten dat een nauwgezet onderzoek naar de schuldigen aan de ongere geldheden en moordpartijen op Tjiomas is ingesteld en dat maat regelen worden genomen om rust en orde aldaar te handhaven; dat krachtige maatregelen worden ge nomen om het verbod tot opium gebruik binnen de verboden kringen te handhaven en dat den Goev.-Gen. is medegedeelddat de bepalingen omtrent de Indische zendelingen in algemeenen zin moeten worden op gevat en ten aanzien van de hulp- zendelingen geen onderscheid te maken tusschen Inlanders en Euro peanen. De verschillende wetsontwerpen, ingezonden door de Tweede Kamer, werden goedgekeurd. Het ontwerp tot uitbreiding van het personeel der Rechtbank te Am sterdam, werd nader door den Mi nister van Justitie verdedigd. De uitbreiding van personeel was be paald noodig in verband met de steeds toenemende bevolking der Hoofdstad en de daaruit voortsprui tende meerdere werkzaamheden. RRSHTSZAVER. J F. Lips, koopman te Nijmegen, verdacht van een valschen eed te hebben afgelegd in eene civiele zaak, is Dinsdag daaraan schul dig verklaard cn door de rechtbank te Arn hem veroordeeld tot een celstraf van 8 maan den en ontzegging van alle burgerlijke rechten gedurende den tijd van 10 jaren. STOBMVAARTBEjSfSHTESi. Het atoomschip „Prins Alexander., van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Aug. van Port Said. Het stoomschip „P. Caland", kapt. Bon- jrr, van New York naar Rotterdampas seerde 25 Aug des voormiddags 11.46 ure Lezard Matige W. wind. AMSTOrAM, 26 Aug Depqjaen deur ftardappelou waran al» volgt: Friesche Franeker f 1.— a 1 75; dito Ham burger f0.a 0.— Geld. Blauwe f 1.90 a 2.do Muizen f0.aO.dito Jammen f2.10 a 2.40, dito Kralen f0.80 a 1.50; Katwijker Zand fl.a 2 SO; Noordwijker do. fl.30 a 3.— Sassenheimer dito f0.a 0.—Hillegommer dito fl.a 4.Haar lemmer do. fC.50 a 0.—, IJpolder Kralen f150 a 1.60. Aangevoerd 8 versche ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd stil. Katoen flauw. Sept. 27 ct. Febr., Maart 271/s ct. aangeboden. Tin met ruim aanbod. Banka prompt f 593/4 Billiton Sept. f 597a. terwijl f l/B lager cou lant plaatsbaar is. Petroleum kalm. Loco f 7.60 E. Sept./Dec. f7.70 E. Consumtie f8 75. Tarwe zonder noteering op levering fl hooger. Nov f220. Kogge in loco zonder noteering. Noteering vaa d« Commissie voor den Graanhandel Rogge op leverinsr traag. Oct. f129, 130. Maart f136, 137, 138, 137. Notesring v&d M^nne Thole. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie traag; vliegend per 100 KG. f23, 227 lo. Sept. f 223/s, 22»/4. 10. Oct./ Dec. f22» 5. lo. Mei f231/;.. Lijnolie flauw; vliegend per 100 KG. f 24, 2S3/4. lo. Sept. f 23»/s. lo. Oct. f23' 8. lo. Sept./Dec. f23'/f. lo. Jan./Mei f22»/f, 223/a 22lU- Raapkoeken f 70. a 83 per 1040 Btuks. Lijnkoeken f9.a 12.50 per 104 stv-ka. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 166 vette kalveren, le kwal. f 0.68 2e kwal. f 0.50 per kg. 25 Gras- f 16 30; 13 nuchtere dito f7 a 13. ?chapen en lammeren f 0 a 0 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. 179 vette ▼arkens 36 a 40 ct. per kilogram; 0biggen a 0 paarden fa 1 runderen, le kwal. f 0.2e kwal. f 0.—, 3e kwal. f0.per kg. melk- en kalfkoeien f a p. st. Alkmaar, 24 Aug. Ter veemarkt aange voerd: Opaarden, 210 vette kalveren, 6 nuchtere dito, 321 schapen26 lammeren, 162 vette varkenB, 27 magere dito biggen, 0 bokken en geiten, 5 runderen Okl. bokjea, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f25 a 130 nuchtere dito f 12 24, schapen f20 a 27 lammeren f 0 14, vet e varkens 38 a 47 cents per l/.2 kg., magere dito f 10 A 14, bokken en gaiten f 0 a 0 runderen f 180 a f240 paarden f - a biggen f 0 a 0 kl. bokjes f 0.a 0.— graskalvereD f a Ezel f a allen per stuk. 26 Aug. Moutwijn f6.50 Jsn«- r«r f 12 A-uat. Proef f 10.60, Spoeling 0 80, ids\i door d« Sehiodamsehe Spoeling* Vraoniging 0 60

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3