Vonnissen uit den ouden tijd. Men deelt aan het Vad. mede, dat jhr. mr. Elout van Soeterwoude zoon van het Eerste Kamer-lid, zich binnen eenige weken naar Java i begeeft, met het doel dat eiland te bereizen en zich door eigen aan- i schouwing op de hoogte te stellen van de toestanden aldaar. Aan eene vroegere reis van den heer Elout danken wij een interes sant boekje: Onze West. Het nieuwe voor de provincie Limburg vastgestelde wapen, waarin de voornaamste landstreken uit welke die provincie is samengesteld, nl. Gelderland, Gulick, Home en Valkenburg zullen worden verte genwoordigd, zal bestaan uit een veld van zilver, waarop een van goud gekroonde, getongde en ge klauwde leeuw van keel, met ge spleten staart, zijnde het schild ge dekt door de hertogelijke kroon. Men schrijft het volgende aan het Handelsblad'. «Verleden Zaterdag moesten 20 jonge dames, van hier en elders, in «Buitenlust» te Utrecht haar exa men ter verkrijging eener akte in de Fransche taal afleggen. De tuin stond dien dag, evenals gewoonlijk, voor het publiek open, zoodat de blijde kreten der spelende jeugd reeds zeer bij het schriftelijk werk hinderden, en menig onbescheiden blik naar binnen gluurde. Toen om half drie de uitslag zou bekend worden, moesten de jonge dames bon grémal gré een plaatsje zoeken onder het publiek in den tuin en stonden bloot aan aller nieuwsgie rige blikken. Twee jonge lieden, die daar hun bittertje dronken, amu seerden zich kostelijk met de span ning, waarin de adspiranten ver keerden. Daar komt een «Jan» met de lijst en leest overluid de namen op van een viertal adspiranten. Nau welijks zijn deze onder het afdakje der vestibule, of «Jan» roept: niet geslaagdHij komt het tweede vier tal roepen en knikt weder neen te gen het publiek. Eindelijk, ten derde male, roept hij de twaalf an deren op en verkondigd luide «ge slaagd!» «Het achttal ongelukkigen moest weer in den tuin terug en een kruis vuur van blikken doorstaan. «De uitslag werd haar bovendien slechts door den president en den secretaris medegedeeld; de overige commissieleden waren reeds naar het station geijld, om toch den trein niet te missen.» Woensdagavond omstreeks acht uur stortte eene vrouw bewusteloos neder in de Dirk van Hasselsteeg te Amsterdam, klaarblijkelijk ten gevolge van gebrek aan eten. Door spoedige hulp (de bakker in de buurt gaf haar een brood) slaagde men er in, haar weder bij te bren gen. In de Anjeliersstraat te Am sterdam, ging Woensdagavond een man zijne vrouw, die uit haar dienst als schoonmaakster kwam, tegemoet, wierp haar eensklaps op den grond, en trapte en schopte haar zoo, dat zij met een rijtuig naar het gast huis gebracht moest worden. In de Palamedesstraat bij de Vondelkade, te Amsterdam, had Woensdagavond omstreeks half acht een niet onaardig geval plaats. In een aldaar staande groentenkar la gen twee mannen te slapen, die zich te goed gedaan hadden aan Schiedammer. Een voorbijkomend klein orchest de terugkeerende gas ten opwachten, om na een kleine introductie het bal te openen, dat een uur na middernacht door een gemeenschappelijk souper afgebro ken zou worden om daarna te wor den voortgezet. Deze regeling beloofde een vroo- lijk feest; de lijst der uit te noodi- gen gasten was reeds opgemaakt, toen op zekeren morgen mijnheer Rabenau zich liet aandienen. Alfred had dat niet verwacht; hij kookte inwendig over deze onbe schaamdheid; hij kon er niet aan twijfelen, of Rabenau was van zijn tegenwoordigheid als gast onderricht, en was hij dit, dan moest hij zich ook herinneren, dat deze gast ge tuige was geweest van de laaghar tige weddenschap. Hij stond op en verliet het ver trek; een innerlijke onrust, die hij niet bedwingen kon, had zich van hem meester gemaakt. agent wilde hen wakker maken, doch begrijpende, dat zij hem dan wel eens minder vriendelijk behan delen konden, begaf hij zich naar het politiebureau op het Leidsche- plein en kwam na eenigen tijd te rug met nog twee agenten. Te zamen namen zij nu èn de kar èn de slapers mede en reden, onder een hoezeetje van het verzamelde publiek en onder het geroep van «bot, bot, bot!» en «vodden en bee- uen!» van een paar straatjongens naar het bureau. Woensdagavond heeft zich te Amsterdam een tot nu toe onbekend gebleven persoon, door middel van loopers en sleutels toegang weten te verschaffen tot eene woning in de le Spaarndammerstraat. Na uit de verschillende vertrekken de meubels in de gang te hebben gesjouwd is de man met achterlating van den sleutelbos weder vertrokken. Won derlijke wijze van doen! Van Schiermonnikoog wordt ge meld: Het toenemend bezoek dat ons eiland te beurt valt, heeft eenige belangstellende handen ineen doen slaan om hier een flink, doch tevens op eenvoudigen voet ingericht bad hotel te stichten met een 40tal logeerkamers. Tevens zal er het volgende jaar tusschen Oostmahorn en dit eiland in dagelij kschen dienst worden ge steld eene raderboot, die den over tocht in korten tijd zal doen. Bij aanschrijving van de direc tie is de heer Berendsen, thans on der-stationchef te 's -Hage, belast met de waarneming der betrekkin gen van stationchef der Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij aldaar in plaats van wijlen den heer J. Kemps. Een nieuw soort affiche is dat van de Seinpost te Seheveningen, waar het gezelschap van den heer Van Haarlem, te Amsterdam, voor stellingen geeft. Op een zakdoek van zacht en taai papier met een fraaien rand, door Rimmel fijn ge parfumeerd, is het programma af gedrukt. Hat is gemakkelijk en sierlijk tevens, kreukelen hindert er niet aan. De heer Lattermann zou gisteren met zijn luchtballon te Sehevenin gen opstijgen. De ballon echter is gebarsten en kon dus niet opgaan. De eerste aanvrage tot het leg gen van een pier voor hetKurhaus te Seheveningen is reeds gevolgd door eene tweede. De heeren Steers civiel-ingenieur, en Fremery, oud zeeofficier hebben zich tot den mi nister van waterstaat gewend met zoodanig verzoek om een pier aan te leggen voor het Oranjehotel. Deze pier is ontworpen op eene lengte van 500 meter in zee en 10 meter breedte, met een concertgebouw, eene ^ververschingszaal en aanleg plaatsen voor regattes (tootjes). Voorts vernemen wij, dat de aan vrage van den heer Hemans, welke gericht was tot Burgemeester en Wethouders aldaar, ook in handen van den minister van watersta t is gesteld. {N. R. Ct.) Een 14 dagen geleden verloor een kantoorbediende te Rotterdam een aanzienlijk bedrag van zijn patroon. Een jongmensch, dat geen werk had, vond den schat, bracht Kwam deze heer met het voor nemen om zijne weddenschap tot een beslissend einde te brengen? Het bloed kookte in zijne aderen bij de gedachte aan deze mogelijk heid. Het was hem alsof een onweer staanbare macht hem dreef naar Hulda te snellen en haar te waar schuwen voor dezen ellendigen, ver- achtelijken man. Maar hoe kon hij dat doen? Wat gaf hem daartoe het recht Kon hij zich reeds zoozeer op de vriend schap van het schoone meisje be roemen? En als nu dit individu hem onbeschaamd van leugen en laster beschuldigde, wat zou hij hem dan antwoorden Moest hij niet verwach ten, dat men hem dan de hoogst onaangename en pijnlijke scène, die hij niet had kunnen vermijden, ver wijten zouMaar, en daarmee zocht Alfred zich gerust te stellen, nog was het gevaar niet zoo nabij, en dien aan den bediende terug, en maakte zich niet bekend. De pa troon echter, zeer verheugd over de eerlijkheid des jongelings, stelde een onderzoek naar hem in, en gaf hem toen hij hem gevonden had, eene plaats op zijn kantoor, zoodat hij nu in zijn eigen behoeften en die zijner oude moeder kan voorzien. Aan mej. Johanna Wiegerink, chef van het station der stoomtram LichtevoordeGroenlo, is wegens nauwgezette plichtsbetrachting, door het Hoofdbestuur der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij een eervolle vermelding en f25 toege kend. Dbl. v. Z. -H. en 's G.) Woensdag is in het Scheur, onder de gemeente Maasland, opge- vischt een der lijken van de 3 jongelingen, welke 1.1. Zondag door het kantelen der roeiboot omkwa men. Te Apeldoorn zullen op den ver jaardag van Prinses Wilhelmina volksfeesten plaats hebben. Terwijl een veehouder te Harich Woensdagmorgen bezig was de roe ken uit zijn te veld in rooken staande rogge te verjagen, sprong de loop van zijn geweer, waardoor de duim zijner linkerhand geheel werd ver brijzeld. Hij werd naar Sneek ver voerd en onder behandeling- van een heelkundige gesteld. Te Lage-Zwaluwe sloeg Dinsdag de bliksem op een aakschip, dat met riet geladen was. De bliksem liep langs den stag, daalde af in het ruim en verliet door de zijde het schip, waardoor dit in de haven zonk. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Te Hoogeveen is, naar men ver neemt, eene begrafenisplechtigheid geschorst op verzoek van een der zoons van den overledene, omdat deze vermoeden had dat zijne stief moeder zijn vader vergiftigd had. Mr. Moens van Assen zou met den rechter van instructie naar Hooge veen gaan om het lijk gerechtelijk te doen schouwen. De landbouwer P. G. Jacobs te Helden (Limburg) tijdens een hevig onweder gisteren op de heide werk zaam zijnde, is door den bliksem getroffen en gedood. Dinsdagavond sloeg de bliksem in het telegraafbureau te station Dalheim, grenskantoor aan de lijn GladbachRoermond. Het geheele toestel werd verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. GEMENGD NIEUWS. De gebroeders Fichefet, te St.-Gillis, Brussel, hebben concessie gevraagd om te Brussel een «stad- baan» te mogen bouwen. De spoor weg zal in drie jaren voltooid zijn en 20,000,000 fr. kosten. In de Fransche Academie van geneeskunde heeft de heer Polaillon mededeeling gedaan van eene nieu we operatie op een man die eene vork had doorgeslikt. Zij is vol komen gelukt. De vork was 21 centimeter lang en woog 59 gram. De patiënt bevindt zich wèl. De brakingen hebben opgehouden, en de pijn in de maagstreek is thans onbeduidend. Den 19en dezer is Graham als het werkelijk het meisje be dreigde, kon hij nog op haar kiesch gevoel vertrouwen. Het was niet wel mogelijk, dat zij het aanzoek van zulk een man zou aannemen, wiens gelaat de onmiskenbare spo ren van eene ongebonden levens wijze droeg en wiens geheele ver schijning haar moest doen zien, dat hij de slaaf der laagste hartstoch ten was. Hij. wilde dezen tijd ge bruiken om aan den waard Boch- ner te schrijven; hij had daar al eenige dagen plan op gehad in de flauwe hoop, dat deze man hem eene aanwijzing zou kunnen geven, maar hij was er niet toe gekomen en kwam er ook nu nog niet toe; de noodige kalmte ontbrak hem en na de eerste regels schoof hij het papier op zij. Het plan van Huida's moeder be viel hem ook niet; hij was niet gestemd om aan een vroolijk feest deel te nemen; wat zou hij doeD nogmaals in zijn ton de Niagara overgestoken. Een ander, die in een costuum van kurk het hem wilde nadoen, is omgekomen. Hetzelfde lot onderging een visscher uit Le- wiston, in Ontario, Scott genaamd. De heer Bernard, vrederech ter in een net en rustig stadje in de Vendée, zou onlangs een ple zierreisje naar Parijs maken in ge zelschap van zijne dochter en zijn schoonzoon, mr. X., rechter van instructie in de Charente-infériewre. Deze drukte zijn schoonvader op het hart, toch vooral o{> zijne hoede te zijn voor de Parijsche schavui ten, van wier behendigheid en ver metelheid hij een afschrikwekkende schildering ophing. «Bah,» ant woordde de goede grijsaard, «ze zullen mij niet snappen ik heb een onfeilbaar middel tegen hun aan slagen op mijne beurs. Te Parijs zou de vrederechter op zekeren avond zijn schoonzoon en zijne dochter in een café nabij de Porte-Monlmartre ontmoeten. Mr. Bernard kwam er vóór hen aan. Daar het tegen den avond liep, wat de vermetelheid der zakkenrollers wel niet zou doen afnemen, had hij nu zijn voorbehoedmiddel aange wend. In zijn porte-monnaie had hij slechts enkele francs, het overige geld, vijf bankbiljetten van 100 francs, had hij in eene portefeuille en deze in een binnenzak van zijn broek, dien hij zorgvuldig had toe- geknoopt. Nauwelijks is hij het café bin nengetreden, of een net gekleed heer van gemiddelden leeftijd staat van zijne plaats op, loopt op den vrede-rechter toe en schudt hem de handen met buitengewone harte lijkheid. «Neem mij niet kwalijk», zegt Mr. Bernard verwonderd, «maar ik heb niet de eer «Wat, zijt ge dan Durand niet, mijn oude kameraad van de kost school? herneemt de ander. «Pardon, nooit geweest, mijn naam is Bernard en ik ben vrede rechter te X. De onbekende vraagt verschoo ning, laat een glas bier komen, en men maakt met elkaar kennis. Een kwartiertje later treden de dochter van Bernard en haar man binnen. De nieuwe kennis van M. Bernard staat eensklaps op, ver dwijnt en met hem nog twee hee ren, die niet ver van hem aan een tafeltje zaten. «Ze hebben je beet gehad,» zegt de rechter van instruc tie tot zijn verbaasden schoonvader, nadat deze hem het geval had me degedeeld, «die heertjes hebben je bestolen papa.» Mr. Bernard steekt de hand in den zak, haalt zijn portemonnaie te voorschijn en constateert met vol doening hare tegenwoordenheid, zoo dat hij zich gerechtigd acht zijn schoonzoon naar hartelust uit te lachen. Men vertrekt; de avond wordt genoeglijk doorgebracht. Tegen mid dernacht heeft mr. Bernard zijn kleingeld verteerd en wil een bank biljet wisselen. Hij ontknoopt den geheimen broek zak en de portefeuille met het bankpapier is verdwenen. De ge waande kameraad van Durand was eenvoudig een behendige dief, die, de portemonnaie met haar stuk of wat francs versmadende, zoo vrij was geweest zich de bankbiljetten toe te eigenen. onder eene menigte vroolijke men- schen, die hij bovendien volstrekt niet kende? Van zijn oom's gastvrijheid had hij nu ook lang genoeg gebruik gemaakt; het scheen hem toe, dat de oude heer niet meer zoo vrien delijk was als in de eerste dagen, daar hij hem reeds eenige malen gevraagd had, öf en wanneer hij naar Amerika dacht terug te kee- ren? Het was dus het beste, dat hij afscheid nam - en toch kon hij ook niet aan de scheiding van Hulda denken! Hij wist, dat, als hij scheidde, het een vaarwel voor altijd was en voelde in 't diepst zijner ziel, dat dit afscheid hem onuitsprekelijk zwaar zou vallen. Wat hem zoo tot het jonge meisje aantrok, wist hij zelf niet; hij dacht daar ook niet over na; zijne ziet gaf zich geheel over aan de zoete betoovering, die sinds zijn eerste ontmoeting met Hulda zijn geheele Wegens namaak en verkoop van op wettelijke bescherming recht hebbende producten der beeldende kunst, stond eenige dagen geleden te Berlijn de boetseerder Emil Je- scherr te recht. De beeldhouwer Dominico had, voor jaren, naar de origineelen der busten van Jupiter, Apollo en Ajax, door de artisten Plochmann, Romer en Hache miniatuurbeeldjes laten maken en bij contract het monopo lie van namaak verkregen. De be schuldigde heeft zeven jaar bij hem gewerkt, daarna een eigen zaak opgericht en voortdurend naboot singen der genoemde beeldjes ver vaardigd en verkocht, waartoe hij zich door aankoop de modellen ver schafte. De beschuldigde bestreed echter zich hierdoor strafbaar te hebben gemaakt, daar de beeldjes van Do minico zelve nabootsingen van oor spronkelijke kunstwerken waren, die men, omdat museums en ten toonstellingen voor ieder toegankelijk zijn, het recht heeft als algemeen eigendom te beschouwen. Het gerechtshof besloot het oor deel eener kunstkenners-vereeniging in te roepen en dit luidde, dat op eigen hand naar antieken vervaar digde kleinere modellen niet aan spraak konden maken op wettelijke bescherming. Dientengevolge werd de beschuldigde vrijgesproken. -Te Stettin was een borstel fabrikant veroordeeld, omdat hij op Zondag had uitgestald. De veroor deelde zette het vonnis voor zijn raam, omgeven door eene trophee van borstels, en met de namen van twee buren die als getuigen in de zaak waren gehoord. Het openbaar ministerie vervolgt nu den fabrikant ter zake van «be- leediging der justitie» en de rech terlijke macht zal dus moeten be slissen of iemand, die zijn eigen veroordeeling op die wijze bekend maakt, de justitie beleedigt. Het algemeen verbond der Vrijdenkers-vereenigingen zal dit jaar zijn congres houden te Rijssel van 19 tot 22 September e. k. De onderwerpen ter behandeling zijn: lo. Het leekenonderwijs. Moet het onzijdig zijn, dat is onverschillig voor godsdienstige leerstellingen, of rondweg vijandig tegen elk gods dienstig geloof? 2o. Wat is de vrije gedachte? Onderzoek der wijsgeerige leerstel sels spiritualisme, materialisme, po sitivisme. 3o. Kan men de zaak der vrije gedachte afscheiden van de sociale kwestie? 4o. Over de maatschappelijke rol van de vrije gedachte in het verle den, thans en in de toekomst. 5o. Over den invloed van het hypnotisme op de zedelijke verant woordelijkheid. 6o. Ontneming van het godsdien stig karakter (laicisation) aan de begrafenis. Lijkverbranding. Algemeene secretarissen van het congres zijn de heeren N. Navez te Antwerpen en E. Gorissen te Brussel. Zonderling waren die vonnissen dikwijls, in de meeste gevallen ook wreed. wezen in kluisters geboeid had. Een uur kon er ongeveer verloo- pen zijn, toen de jonge man het rollen van een rijtuig vernamhij opende zacht het venster en keek naar buiten. Het rijtuig, dat Rabenau gebracht had, reed in de richting van de stad voort. Niet lang daarna trad Herman Froh'oerg de kamer van zijn neef binnen. De oude heer was zichtbaar verlegenhij scheen iets op het hart te hebben en geene woorden te kunnen vinden om het uit te spreken. Mijnheer Rabenau heeft ons weder verlaten, zeide hij, kent gij hem? Ik heb niet de eer, ant woordde Alfred kortaf. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2