mmumi Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken Dertigste Muziekuitvoering Burgelijke Stand. omstandigheden, zich redelijk wel bevinden. Vriidagnacht heeft er in de na bijheid van Oudewater, en wel bij den landbouwer J. Boer, eene vrij brutale inbraak plaats gehad. Na dat de dieven zich in de slaapka mer der echtelieden van eenige sleu tels voorzien hadden, hebben ze daarmede enkele kasten geopend en sommige gouden voorwerpen en eenig geld daaruit weggenomen, Wellicht zou het hierbij niet ge bleven zijn, waren de dieven niet op eenig gerucht er van doorge gaan. De justitie doet onderzoek. Donderdag werden twee en gis teren de derde der drie verongeluk ten van de overzetboot aan het Scheur, bij Rozenburg opgehaald en aldaar aangebracht. Uit Delden wordt gemeld, dat de heer baron Van Heeckeren van Wassenaer Twickel voornemens is, op den aanstaanden verjaardag van het Prinsesje de kinderen op de verschillende scholen in de gemeen ten Stad en Ambt-Delden en in de buurtschappen Oelé en Woolde der gemeente Hengeloo feestelijk te ont halen. De burgemeester van Delden heeft zich bereid verklaard maat regelen te nemen tot voorbereiding van dit feest. Een jorgentje van een arbeider te Hardinxveld is door een hond op vijf plaatsen gebeten. De hond is daarop dadelijk verdronken, doch weer opgevischt, om te onderzoeken of hij lijdende was aan dolheid. Men gelooft dit echter niet. Te Vliegert .een gehucht der ge meente Helden, is Woensdagavond de landbouwersknecht P. J., die werkzaam was op het veld, door den bliksem gedood. Is er te Oosterwolde een weefge touw in gebruik van 1666, dat nu 220 jaar oud is, bij Klaas Solle wever te Lutjegast, wordt nog da gelijks geweven met een van 1393, dat dus 493 jaren telt. Het jaar 1393 is voor in de sluitplank van het werktuig gegrift. Alles ziet er nog gaaf en net uit. Omtrent het ingestelde onderzoek van het lijk van J. K., overleden 18 Aug. te Hollandscheveld, kan worden medegedeeld, dat zich bij de lijkschouwing geene verschijnse len van vergiftiging hebben voor gedaan en dat de ingewanden zijn opgezonden naar den officier van justitie te Assen, ten einde aan een scheikundig onderzoek te worden onderworpen. Zaterdagmorgen werden door een spekslager te Meppel per spoor ver zonden 42 geslachte varkens, met bestemming naar Londen, welke in hun geheel in daartoe expresselijk vervaardigde ventilatie-kisten waren verpakt. Deze verzending is eene eerste proef van directen uitvoer van Meppel naar Londen. Dinsdag werd door hem weder een dergelijke proef naar Londen verzonden. GEMEM NIEUWS- Tusschen Gröbers en Scheu- ditz, in het Pruisische district Mer- seburg, heeft Dinsdag namiddag eene wolkbreuk plaats gehad, waar door het geheele landschap in een meer herschapen en de oogst ver nield werd. In de Elsteraue heeft de bliksem oo verscheidene plaatsen brand veroorzaakt. Te Döbeln (Sak sen) is door overstroomiDg eene groote vernieling aangericht, waar bij verscheidene menschen zijn ver dronken het spoorwegverkeer is er gestremd. Volgens bericht uit Sprem- berg, in het regeeringsdistrict Frank fort, zijn aldaar' in de omstreken ten gevolge van het onweder veer tien boerenwoningen eene prooi der vlammen geworden. Volgens bericht in een blad te Graudenz heeft de Kamerun- vereeniging, die te Koningsbergen was opgericht, zich na een betrek kelijk kort bestaan ontbonden, om dat al hare ondernemingen zijn mislukt. De sultan van Turkije heeft 10,000 fr. gezonden voor het In stituut-Pasteur. moan- goe si\van veri was eering, "Sat In het begin van deze maand is bij Merseburg, te Rossen a. S., eene hoogst belangrijke ontdekking gedaan; men heeft daar nl. gevon den een nog half in den grond be dolven, volledig geraamte van een menech uit den steentijd. De ont dekker (de heer A. Nagel, uit Deg- gendorf, in Neder-Beieren) heeft het naar Stettin gezonden, waar de Duitsche anthropologische maat schappij juist hare 17e algemeene vergadering hield. Steenen gereed schappen, schelpen, dierenbeenderen, vuursteenbrokken lagen naast het geraamte, de laatste in twee hoopen bij het hoofd. Merkwaardig ook zijn de bij het skelet gevonden armban den, gemaakt van den hore> den eek. Merkwaardig is de leering. die nu reeds kan getrokken worden uit de gevolgen van de opheffing der verplichte koepokinenting in Zwitserland, ten gevolge van de volksstemming aldaar dienaangaan de in het vorige jaar. Terwijl toch in 188184 het kanton Ziirich van pokken geheel vrij bleef, kwamen in het eerste kwartaal van 1885 reeds 6, in het tweede en derde ieder 14 en in het laatste 38 sterf gevallen aan pokken aldaar voor op de 1000 sterfgevallen. In het eerste kwartaal van 1886 was de sterfte aan pokken er reeds 85. Belangrijk is in dit opzicht ook eene vergelijking tusschen Duitsch- land en Frankrijk. Terwijl nl. in 1885 in 21 Duitsche steden op om streeks millioen inwoners slechts 27 sterfgevallen aan de pokken voorkwamen, stierven er in 15 ste den van Frankrijk met nagenoeg hetzelfde aantal inwoners 866, dus 32 maal zooveel personen aan 4? toe te schrijven. pokken. Den 19n dezer heeft Succi, van wien reeds vroeger gesproken is. der 50,000 lires mede te geven en daar zijne rekening voor te debi- teeren. Een bediende werd met dit stuk uitgezonden Maar de kassier van de Bank door den knecht op de hoogte gebracht, en overtuigd, dat de ongeletterde dieven niet in staat zouden zijn een zoo groote som behoorlijk na te tellen, gaf slechts een bedrag van ongeveer 6000 lires in kleine couponnetjes van 1, 2 en 5 lire. Inderdaad waren bij de terug komst van den bediende op het kasteel de bandieten, die zich in tusschen duchtig aan den wijn te goed hadden gedaan, niet in staat verder dan tot 1000 te rekenen, vaarop zij vloekende en tierende, men hen bedroog, het hazen pad kozen. Graaf Malagalo, die 't vorige jaar eveneens is opgelicht, had den vorigen dag den maire en den commandant der karabiniers doen weten, dat er verdachte personen om 't huis zwierven. Het schijnt echter dat de bevoegde macht geen acht op deze waarschuwing heeft geslagen. In Engeland vonden in 1885 door spoorwegongelukken van al lerlei aard 957 personen hun dood, terwijl 3457 kwetsureD bekwamen. Van dit aantal waren 102 gedoode en 1129 gekwetste passagiers. Van deze laatsten werden ten gevolge van ontsporingen of botsingen van treinen slechts 6 gedood en 436 etst. De dood of verwonding van de overige passagiers is aan verschillende andere oorzaken, hoofd- ;akelijk intusschen aan gemis van voorzichtigheid of aan roekeloosheid van de zijde der slachtoffers zeiven De overige 451 dooden en 2117 gekwetsten waren beambten of be- dienden de spoorwegmaatschappijen, te Milaan zijne proef begonnen om De stad Reikiavik, op het een week of drie zonder voedsel te «eiland IJsland, heeft den 18en dezer blijven en toch gezond en krachtig/ haar honderdjarig bestaan gevierd. Vooraf neemt hij een elixir in, welks samenstelling, naar hij zegt, te Zau- zibar door hem ontdekt is. Een ge neesheer die lang in het Oosten gereisd heeft, verklaart dat het elixir getrokken wordt uit planten en de eigenschap bezit de functien van de maag te doen ophouden. De fakirs in Hindostan kennen het geheim van dien drank. Succi is vóórdat hij de proef is gaan nemen, gewogen en den vier den dag was zijn gewicht met circa 3 kilo afgenomen. Daarentegen heeft hij aan kracht gewonnen, naar den krachtmeter 7 kilo in één dag. Hij wordt dag en nacht nauw keurig bewaakt door geneesheeren, journalisten en andere personen, aan wier geloofwaardigheid niet te twij felen valt, zoodat er geen plaats overblijft voor het vermoeden, dat hij heimelijk voedsel tot zich neemt. Hij gebruikt dagelijks alleen wat bitter water, Vichy-water en ge woon zuiver water, gezamenlijk.om- streeks eene hoeveelheid ter zwaarte- van 500 gram. Hij brengt den dag door met het lezen van bladen en het ontvangen van bezoeken die niet ophouden. Vooral de vrouwen zijn nieuwsgie rig om den man te zien en te spre ken. Den 25sten (het bovenstaande is van den 23sten) zou hij voor het eerst uitgaan. Hij neemt aan gymnastische oefeningen te doen, te paard te rijden, te zwemmen en te schermen. Den 9den September denkt hij, ter vervulling eener aan den kapitein Camperio gedane be lofte, hem te Monza, een afstand van 26 kilometer, te voet een be zoek te komen brengen. De terug reis wil Succi insgelijks te voet Toen de plaats den 18en Augustus 1786 net stadsrecht verkreeg, was er slechts ééne handelszaak, name lijk het oude koninklijke bureau, benevens een paar gebouwen die aan eene weverij toebehoorden, eene boerenwoning en eenige visschers- hutten. Nog op het einde der vorige eeuw waren er nog geen 300 in woners; thans zijn er ruim 3000. De stad is nu de zetel van de hoogste wereldlijke en geestelijke beambten des lands. Zij heeft een gymnasium, benevens kweekscholen voor ambte naren, predikanten en artsen. Sinds vijf jaar bestaat er ,ok een fraai gebouw voor de volksvertegenwoor diging. Er bestaan nu 17 handels zaken met alleszins geschikt perso neel. Ook worden er verscheidene handwerkeu uitgeoefend. Er zijn vier logementen en onder anderen twee drukkerijen. Een paar jaar geleden is er een zeer doelmatig ziekenhuis gebouwd voor patiënten van het geheele eiland. Caoamicciola op het eiland Ischia is weder zoo ver opgebouwd, dat in de warme bronnen weer ge baad kan worden. 2o. het bouwen van afzonderingslokalen, enz. en het uitvoeren van verschillende wer ken aan het rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. (Raming f18,000). Minste in schrijver de heer A. Dorregeest, te Alkmaar voor f 17,348 LEGER EN VLOOT. Men verneemt dat een dertigtal onder officieren van de verschillende regimenten infanterie van het leger hier te lande bij dat in Oost Indië zijn overgeplaatst. Door den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten zijn de spoorwegmaatschap pijen uitgenoodigd om aan de stations de annonces nopens de koloniale werving te doen aanplakken. (Utr. Dgb.) Succi wrijft gedurende zijn vasten zijne huid in met zoete amandel olie, om den maagwand voer ver harding te behoeden. De geheele zaak wekt groote belangstelling in Italië. Te Romagna bij Imola (Italië) heeft een ongehoord feit plaats ge had. Zeven gewapende roovers zijn op klaarlichten dag het kasteel van den graaf Malagalo binnengedron- en na dezen en zijne familie met het dienstpersoneel in een vertrek te hebben opgesloten, hebben zij den graaf, onder bedreiging hem, indien hij weigerde, te zullen ver moorden, gedwongen een bewijs op de spaarbank van Imola te teeke waarbij hij last gaf aan toon Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch uitgesproken den 27en Augustus, zijn: G. J. BE. d D. d. J. en C. R., allen cadets korporaal, en A. W. A. d. K. v. L cadet, allen van de Kon. Milit. Academie, wegens misdaad tegen den dienst en de sub ordinatie in tijd van vrede, door een schild wacht op zijn post gewelddadig aan te ran den en dadelijk te mishandelen, gepaard aan verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot militaire detentie, in eenzame opsluiting te ondergaan. G. J. B gedurende zes maanden, E. d. D d. J. gedurende zeven maanden, C. R. gedurende vier maanden en A. W. A. d. K. v. L. gedurende drie maandenvoorts de drie eerstgemelde gedegradeerd en terug gebracht tot den stand van soldaat. Deze zaak zal door het Hoog Militair Ge rechtshof in hooger beroep worden behan deld. Namens het Ned. Werkliedenverbond //Patrimonium" is een adres aan Z. M. den Koning gericht, met verzoek mej. Eepkes, bewaarschoolhouderes te Zaandam, die door den Hoogen Raad is veroordeeld wegens overtreding der wet op de besmettelijke ziek ten, van alle rechtsvervolging te ontslaan of, zoo dat niet kan, haar kwijtschelding van straf te verleensn. AANBESTED'NGEN. Door het prov. bestuur van Noord-Hol land is Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed lo het maken van een paalscherm op het eiland Wieringen, behoorende tot de rijks zeewerken in N.-Holland. (Raming f 3700). Minste inschrijver de heer J. Poppen, te Wieringen voor f2945; ST98MVAAATEERIENTEN. Het stoomschip //P, Galand", kapt. Bon- jer, arriveerde 26 Aug. van New-York te Rotterdam. Het stoomschip //Limburg", van Java laatst van Marseille, arriveerde 27 Aug. te Rot terdam. Het stoomschip *Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Aug. des voormiddags 9 uur Dungeness en werd heden aldaar verwacht. Het stoomschip v Prins Erederik", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 26 Aug. OueBsant. Het stoomschip //Gelderland» van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Aug. van Aden. Het stoomschip //Madura", is 25 Aug. te Marseille aangekomen van Bat?.via. MMRSEKIGHm 'bbeiWIjk, 28 Aug 2 29 M„ hova» A f 4.23 M. XV. P. 28 Aug. 2 70 bovea 0. mirrgraifF» AM3TERDAM, 28 Aug. De prijzan der Aardappelen waren als volj^i Eriesche Eraneker f0.90 a 210; dito Hau- burger fl.40 a 1.50; Geld. Blauwe f 1.80 a 2.do Muizen f 3-20 a 0.dito Jammen f0.— a 0.—, dito Kralen f 1.60 a 1.70; Katwijker Zand fl.a 2.60; Noordwijker do. fl.30 a 2.60, Sassenheimer dito f0.a 0.Hillegommer dito fl.a 3.50, Haar lemmer do. f 0.25 a 0.60, IJpolder Kralen f 1.50 a 0.—. .aangevoerd 8 v&rsche ladingen. Koffie. Afgedaan 155 balen Java W.-I. B. Sweroe ex ^Prinses Wilhelmina". Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Katoen flauw. Sept. 27 ct koopbaar. Tin flauw. Banka prompt f 59'/2. Billiton looo f 59V4> dito 3,m. f 591/;. gedaan en koopbaar. Petroleum onveranderd. Tarwe zonder noteering op levering geen koers. Rogge onveranderd, per 2100 kg. ac. z. k. Taganrog f130, Petersburger f130, Notftcriog van da Commissie voor den ♦mwhandffl!, op l-svsring lager. Oct. f129, 128, 127, 128. Maart f136, 135, 134, 133, 134. Noteoring van M/une Thoia. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie prijshoudend; vliegend per 100 KG. f23, Bombay f 22'/;. lo. Sept. f223/a. lo. Oct./Dec. f 22' 2. lo. Mei f 233/4, 233/e. Lijnolie flauw; vliegend per 100 KG. f 233/4 23»/.. lo. Sept. f 23'/fl, 233/». lo. Oct.f23»/4. lo. Nov./Dec. f 22»/?. lo. Sept./Dec. f 23. lo. Jan. Mei f22'/P, 22»/4. Raapkoeken f70. a 83 per 1040 stuks. Lijnkoeken f8,50 a 12.50 per 104 stv.ks. Hoorn, 26 Aug. Kaas: Ter waag gewogen 313 stapels, wegende 90396 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f27.50 Hooi idem f 0. Commissie idem f 23.50, middelbare f 21,50 Leiden, 27 Aug. De aanvoer en prijzen ter Yeemarkt van heden waren als volgt: 125 stieren f 39 a 185, 13S vette ossen en koeien f125 a 272, of f0.60 a 0.72 per kl., 60 vare id. f116 a 230 32 graskalveren f 15 a 40, 96 vette id. f 27 a 60 of f 0.50 a 0.70 per kg., 15 nuchtere id. f 12.- a 23.1080 vette schapen f 18 a 30.of f0.50 a 0.55 per kg., 714 weide dito f 11.- a 25.— lammeren f0.a 0.—, 56 magere varkens f15 a 28, 290 biggen f4.50 a 13.- veu lens f0— aO—0 paarden f a 82 kalf- en melkkoeien f117 a 260. Leiden, 27 Aug. Aangevoerd 49 partijen Goudsche Kaasf 18.a 24.50. Derby f 0.— a Leidsche, de 150 kilo, f 36 a 48. Edammer f 0 a 0. Aanvoer partijen, 0stuks, wegende 0- kg. Sehiedim, 28 Aug Moutwijn f6.50 Jene ver f 12.— Aast. Proof f 10.50, Spoeling 0 80, idem dcor d« rUehiodamssha Spoeling Voreeniging f 0 80 Zwolle27 Aug. Boter. Prima Gras f 20.a f 21.50 afwijkende f 18.50 a f 19. 2e soort, f 15.— a f 17. TE HAARLEM. Zondag 29 Augustus 1886. Groote Kerk. Vroegpreek 7 uur Moeton. Voormiddag 10 ure Hogerzeil, pred. te Amstd. Voor Hoog. Namiddag 2 ure Bargcr. Zondag 29. 's Avonds 6 ure Brutel de la llivière. Nieuwe Kerk. Voormiddag 10 ure Sne<hlage. Jans Kerk. Voormiddag 10 ure Esclier. Woensdagavond 7 ure Barger. Bakenesser Kerk. VoormiddaglO ure (voor de kinderen) Smeding. Walsche Kerk. Voormiddag 10 ure Gagnebin, past, it Amsterd. Lnthersche Berk. Voormiddag 10 ure Mees. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure de Lanoy. Bemonstrante Kerk. Voormiddag 10 ure Tidcman. Broedergeineent e. Voormiddag J0 ure v. d. Dusseri, pred. te Am- steidam. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voormiddag 10 ure "s Avonds 5 ure Mulder. Klein Heiligland. Voorin. 10 ure 's Avonds 5 ure Schotel. Apostolische. Zending. Lange Annastraat. Zondag vm. 10, nam. 6 uur. Woensdag Avond 7i uur. Lokaal in de Bidderstraat. Dinsdag Avond half 9 ure Bidstond met, het oog op den nood der tijden. Zevendedags- Baptisten (Parklaan 17.) Vrijdag Avond 8 ure Prediking. Zaterdag Voormiddag 10 ure Prediking. u Namiddag 21 uro Bijbelhespreking. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voormiddag 10 ure en 's avonds 6 ure Evangelie prediking. De catechisatien van Ds. IIOOG zullen deze week weder gehouden worden. Dr. BARGER hoopt deze week al zijne cate- chisaticu tc hervatten, alleen die van Woensdag eerst de volgende week. Ds. SNET1ILAGE herinnert, dat al zijne ca- techisatiën in deze week worden hervat. Ds. ESCTIER wenscht deze week zijne ge wone cateehisatiën te hervatten. Hij verzoekt evenwel den catccldsanten van Woensdag 1 en uur voortaan te komen Dinsdag op dezelfde uren. De Woensdagavond godsdiensfoefeningen zullen dezen winter des avonds ten 7 ure aan vangen. in den Hout, op Zondag 29 Aug. 1886, des middags van 24 ure, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MiiLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. DtfreeimarschPainparé, 2. Soldatenlust, Ouverture Carl. 3. Kiinstlerlebeu. Walzer Strauss 4. Potpourri. Eradisvolo Auber. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture. Wie es weint und lacht Conradi. 6. Quadrille. Der Bettelatudent. Millöcker, 7. EantaiBie. Les Mousquetai- res au Couveut Vabnelt. Bniten-Societeil CONCERT op Zondag 29 Augus tus 1886, 's avonds te 71/, ure, van de Stafmuziek van het 4e Regiment Infanterie. Directeur de heer J. G. H. MANN. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. I. Helena-marsch (le uitvoer.) H. D. A Götz. 2. Ouverture Romantique KélerBéla, 3 La Bénediction desPoignards scène du 4e acte de l'üpéra /Les Huguenots* G.Meijerbeer 4. O Schoner Mai. Walzer, nach motiven der Operette //Ring Metbuaalem" (le uitvoering) J. Strauns. 5. Souvenir Concertant de l'Opé ra wLa Eille du Régiment" de DonizettiE. Dunkleb. Tweede Afdeeling. 6. Jubel-Ouverture C. M.v. Weber* 7. Finale zum Sten Akt aus dor Oper */der Freischütz" C. M. v. Weber. 'a. a-O Sieh mich nicht so lachelnd an' Lied (le uitv.) W. E. G. Nicolai. Meditation adoptée au lr Prélude de Bach (le uitv.) Ch. Gounod, 9. Êantaisie zur //Carmen" Opéra de Bizet (op verzoek) J. G. H. Manh. BEVALLEN 27 Aug. G. Boerkoel geb. Bruin z. - J. B. Teunis geb. Muller d. - E. A. Duijs geb. de Wilde d. OVERLEDEN I 27 Aug. M. Grimmelikhuijzen 13 dg. d. Donkere Begijnhof. - G. M. Kuijken 17 j. Ceciliasteeg - J. Blad 14 md. z. Kl. Hout straat. - A. Lodder 15 dg. z. Jan Steenstr. FAMILIEBERICHTEN uit de VOORNAAMSTE DAGBLADEN. BEVALLEN 26 Aug J. J. Kortenbout van derSluijs- Van der Poel z. Almelo. - 27. N. L. La- boyrie-Muyser z. 's-Hage. - N. A. van der Beek-Van der Zwet z, Rotterdam. GEHUWD 26. Aug H. Hilhorst en E. W. Nielson, Amsterdam. - A. W. van Roggen Jr. en J. M. Wurfbain, Arnhem. - 27. L. J. Belonje en E. C. Beukema, Strijen. OVERLEDEN 24 Aug. J. G Jansen 71 j. Overveen. 25. A. E van Elden 26 j. d. Gapinge. - M P. L. Dicke 52 j. Hamburg. - 26. C. E van Goor 37 j Bennebroek. - Wed. A. C. van Dor«ten-Carl 75 j. Rotterdam. - L. K. Maju 61 j. Amsterdam. - J. P. de Boer 18 i. - Rotterdam. - E. Bakker-Van Nes derkerk. - 27. Wed. W. de W-C geluk 79 j. Alfen ad/ Rijn. alleen, maar juw te blijven,

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3