x Op dit oogenblik ligt in de baven te Edam een stoomjacht van den heer W. J. C. Moens, uit Tweed, bij Lymington, in Engeland. Genoemde heer Moens neemt op het archief ten stadhuize kopieën van belang wekkende stukken. Hij is dezelfde, die in 1865 in Italië door roovers werd gevangen genomen en eerst tegen een los prijs van vele duizenden gulden werd vrijgelaten. (IV. N.-H.) Te Schermerhorn zal binnenkort een zendeling der Mormonen op treden. Deze was eenige jaren ge leden schippersknecht aldaar, ver trok naar Friesland, huwde daar, maar verloor zijne vrouw, en ging kort daarop met Mormoonsche zen delingen naar Utah. Na vier jaren het Mormonenleven medegeleefd te hebben, is hij met twee anderen naar Nederland gezonden, om zoo mogelijk nieuwe aanhangers te win nen voor de leer van «de heiligen der laatste dagen». De heeren Rietstap, Huijgens en Hora Siccama, leden van den Gemeenteraad, hebben bij den Raad van 's-Hage een voorstel aanhangig gemaakt tot herstel van de kermis. De voorstellers merken op naar aan leiding van het adres van vele dui zenden ingezetenen, verzoekende dat de Haagsche kermis weder in het vervolg zooals van ouda moge plaats hebben en hersteld worden, dat het besluit tot opheffing der kermis blijkbaar onder eenigszins eenzijdige indrukken werd genomen, daar des tijds de openbare meening nog geen gelegenheid had gevonden zich krachtig te uiten. Met de reden, in het adres aan gevoerd, kunnen de voorstellers zich vereenigen. Ook zij zien niet waar om een volksfeest, dat sedert eeuwen met opgewektheid werd gevierd en dat nog steeds in hooge mate in de volksgunst staat, moet worden op geheven ter wille van eene kleine minderheid onder de bevolking, die daar niets voor in de plaats weet te stellen. Zij stellen herstel van de kermis voor gedurende acht werkdagen, doch op den Zondag van één uur na middernacht tot elf uur van den volgenden voormiddag zij de kermis gesloten. Vrijdagavond werd ten ver zoeke van den eigenaar van het hotel «Maréchal de Turenne» te 'sHage uit diens inrichting verwij derd een Duitscher, die met eene «dame» logies had gekregen, den portier aan den voerman, die hem gereden had, de vracht deed uit betalen en op zijne kamer met zijne gezellin een flesch champagne had uitgedronken,hoewel inmiddels bleek dat hij slechts in het bezit was van.... 21/s cent. Het was een ontslagen kellner uit een voornaam hotel aldaar, die verdacht wordt zich reeds aan me nige oplichterij te hebben schuldig gemaakt. Daar hij niet in het bezit van legitieme papieren of geld was, werd hij reeds Zaterdag over de grenzen gebracht. Tot heden zijn te Scheveningen aangekomen 6446 badgasten en 681 dienstboden. Vrijdagavond te 9 ure landde te Scheveningen ter hoogte van de antwoordde Hulda en weder trof hem een ernstige blik uit hare schit terende oogen. In de meeste gevallen, zeker! Maar er zijn ook gevallen, waarin men uit eerbied voor een ander zijn eigen geluk moet opofferen. En gij gelooft, dat dit hier het geval is? Ik geloof het niet alleen, ik weet het zeker. Mag ik openhartig met u spreken? Belooft gij mij ver giffenis, indien ik u woorden zeg, die u pijnlijk aandoen Een lichte blos verspreidde zich over Huida's schoon gelaat; zij sloeg de oogen neer voor den half vra- genden, half smeekenden blik van y haren gast. Ik luister, zeide zij zacht. Hulda, sinds het oogenblik van onze eerste ontmoeting heb ik u lief, en die liefde heeft met iede- ren dag, met ieder uur dieper wortej geschoten in mijn hart. De woorden^ damesbaden eene sloep, bemand door zes Belgische personen. Zij kwa men met een bootje van Ostende. Het scheepje had in volle zee een lek gekregen, en daar zij inzagen dat het zou zinken, zetten zij de sloep overboord en kwamen voor Scheve ningen terecht. Een hunner was naakt, terwijl allen ontdaan waren van kousen en schoenen. Volgens hen zijn zij onderweg een logger gepasseerd, die geweigerd zou heb ben de schipbreukelingen op te nemen. Door bemiddeling van de politie verschafte de Belgische consul hun klompen, kousen en een boezeroen. De Belgische gezant, baron d'Ane- than, en de secretaris der Belgische legatie waren Zaterdagmorgen in verband met deze landing te Sche veningen. Te 12 ure vertrokken de zes per sonen per stoomtram van de Holl. spoor naar 's Hage en van daar naar Belgie. De luchtreisVrijdagnamiddag door den heer Lattemann uit den tuin van «Stads Doelen» te Delft ondernomen, is goed geslaagd. De ballon, die oostwaarts afdreef, is in den omtrek van Delfgauw neerge daald. De stoomtram, die Vrijdagavond te 11.30 van Rotterdam naar Schie dam vertrok, is bij de brug aan den Westersingel ontspoorddoordien eene baldadige hand enkele groote steenen op de rails schijnt gelegd te hebben. De locomotief bekwam hierbij schade. Langzaam aan heeft men de remise bereikt, van waar, met eene andere machine, na eenig oponthoud, de reizigers naar Schie dam konden worden vervoerd. Donderdagnamiddag 11. had schip - per Fortuin, terwijl hij met zijn tjalkschip ter hoogte van het mid- delveer te Sliedrecht voer, een aar dig fortuintje. Een zalm van 8 kilo sprong boven het water uit en kwam in het gangboord terecht, waar hij natuurlijk door den schipper tot goeden prijs verklaard werd. Deze heeft hem bij een vischhandelaar te Dordrecht verkocht. De ziekte van Jeanne Lorette wordt tegengesproken. Zekere H. had in de gemeente Oosterbeek een huis, dat zijn eigen dom was, maar de grond behoorde aan de Herv. kerkvoogdij. De huur jaren waren al eenigen tijd verstre ken en hem werd aangezegd om in te huren of te vertrekken. Dit verkoos hij niet. Thans ontving hij aanzegging om binnen drie dagen te vertrekken en alles te onruimen. Dewijl hij ook hieraan niet voldeed, werd op een morgen, toen hij af wezig was, zijn inboedel op straat gezet, zijne woning afgebroken, en struikgewassen afgezaagd, en toen hij tegen den middag tehuis kwam, zag hij slechts den naakten grond, waar zijne woning had gestaan! De electrische straatverlichting te Nijmegen, aan de Waalkade, op het Valkhof en op het ICeizer-Ka- relsplein, aangelegd door de firma Willem Smit& Co., te Slikkerveer, is sedert eenige dagen voorgoed ontstoken. Dit licht voldoet goed, hoewel men de flikkering, welke nu en dan voorkomt, zou wenschen weggenomen te zien. Vooral vol- die gij mij daareven zeidet, bewij zen mij, dat ook ik u niet geheel onverschillig ben. Maar ik wist dat reeds eerder, in uwe oogen had ik het gelezen en deze schoone oogen kunnen niet liegen. Mocht ik u evenwel deze liefde bekennen Mocht ik het wagen uwen vader om uwe hand te vragen Moest ik niet, tel kens als ik daarover nadacht, tot mij zelf zeggen, dat ik in uw va ders huis slechts geduld werd? Moest ik niet vreezen, dat men mij mijne geboorte verwijten zou? Vergeef mij, dat ik dit punt in uwe tegenwoor digheid aanroer; ik moet het doen om u alle hinderpalen te toonen, die er voor mij bestaan, wanneer ik, zooals gij u daareven uitdruktet, het geluk wil begrijpen. En deze hinderpalen vreest gij? Ik ben slechts een zwak meisje, maar ik zou er niet voor terug deinzen. Hulda doet de lamp op den grooten tuimel- paal op het Keizer-Karelsplein en de hanglamp op het Valkhof uit stekend. Dat het electrische licht aan de Waalkade voor de scheep vaart groote diensten bewijst, be hoeft geen betoog. In de omstreken van Goor wor den tegenwoordig veel adders en slangen aangetroffen, menigvuldiger dan, naar menschenheugenis, ooit te voren. In een huisgezin in dien om trek is dezer dagen eene adder in het bed gevonden. Een kippendief die met nog vier anderen de bouwhoeven in Tilburg onveilig maakte, is in hooger be roep gekomen van het vonnis van de arrond. rechtbank te Breda, die hem tot 3 maal drie maanden ge vangenisstraf veroordeelde. Een landbouwer in de gemeente Weststellingwerf is met de rechter hiel tegen een zeis geioopen, waar door de pees werd doorgesneden, er is dadelijk geneeskundige hulp verleend. Door de politie te Deventer zijn twee personen, die met stok ken en knuppels gewapend, onder bedreiging bedelden, aangehouden en ter beschikking der justitie ge steld. Het grootste gedeelte van de vee- stalling der gebr. Damman aan de veemarkt te Zwolle is plotseling met donderend geraas ingestort. Een knecht, die boven sliep, daalde zon der letsel. Twee geiten en een paard geraakten onder het ingestorte ge deelte, doch konden gered worden. Niet genoegzame verbinding der zij muren met elkander schijnt de oor zaak geweest te zijn van dit onge val. De bouwmeester Boers van Hat- tem richtte dit gebouw, dat ruim 200 koebeesten kan bevatten, op. Gelukkig dat het ongeluk niet ge beurde op den marktdag of daags te voren, daar dan eene massa vee verpletterd was geworden. Door den rijksveldwachter van Oranjewoud (Fr.) is te Middam een valsch bankbiljet van f 25 in beslag genomen. Vrijdagavond had te Harlingen een ongeval plaats dat een treurigen afloop had kunnen hebben, ware niet spoedig hulp geboden. Door het breken van de stokraam van een rijtuig ging het paard daar voor gespannen op hol en geraakte het voertuig in de vrij diepe gracht. Gelukkig was hulp spoedig nabij en kwam het gezelschap van vier personen met den schrik en een nat pak vrij. Het hollende paard werd later aan het andere gedeelte der stad tot staan gebracht, zonder ongelukken aangericht te hebben. Terwijl het boertje van N.-Bui- nen zijne praktijk heeft neerge legd, gaat het zijn provinciegenoot Veenboer uit Haule, die voor eenige jaren naar Amerika trok, in dat land vrij wat beter met de uitoe fening van de geneeskunde, welke hij opvatte, na vruchteloos beproefd te hebben zijn brood op andere wijze te verdienen. Zijn naam komt niet zelden voor in de Standard en andere couranten der Ver. Staten, en dan altijd als «dr. Veenboer, wiens zuiver plantaardige medicij- Laat mij nu ook spreken, Al fred Alles, wat gij mij gezegd hebt, heb ook ik in de eenzaamheid ern stig overwogen; ik verwachtte, dat gij het mij zeggen zoudt, en weet gij, wat ik u zou geantwoord heb ben - Als gij het niet raadt, zult gij het ook niet te weten komen; uwe openhartigheid komt bovendien nu ook te laat. Te laat! riep Alfred ont steld uit. Het meisje knikte; een smarte lijke en tegelijk bittere trek ver toonde zich om haar mond. Mijnheer Rabenau heeft van morgen aanzoek om mijne hand ge daan, zeide zij. En gij, Hulda? Ik? Welnu, ik zal mij aan den wil mijner ouders moeten onder werpen; mijnheer Rabenau is een zeer rijk en voornaam man, en mijne ouders meenendat ik zulk een schitterende partij niet mag afwijzen nen ten zeerste worden aanbevo len». De man houdt op geregelde tij den zitting in verschillende plaat sen, en in zijne woning, Boswick- street Grand Rapids, Michigan. 48. Den winkelier M. te Groningen werd sedert eenige dagen telkens eene hoeveelheid centen uit zijne gesloten winkellade ontvreemd, zon- er dat het hem mocht gelukken den dader daarvan op te sporen. Te dien einde vervoegde hij zich om raad bij de politie, die hem een middeltje aan de hand deed, dat spoedig probaat bleek te zijn. M. toch liet Maandagavond een 100 stuks centen van een kenmerk voor zien en legde die bij de overige soortgelijke muntstukken in de geld- lade, na echter alle gezamenlijk te hebben gewogen. Den volgenden morgen, omstreeks 71/» uur, werden die centen opnieuw op de weeg schaal gelegd en nu bleek, dat er een aanmerkelijk gewicht minder aanwezig was. Het vermoeden viel thans op den pakhuisknecht H. Z., die vóór dien tijd alleen in den win kel was geweest. De hulp van twee rechercheurs, die zich in de nabijheid der woning van den winkelier hadden opge steld, werd ingeroepenwaarna deze den pakhuisknecht in verhoor namen, die evenwel voorgaf van niets te weten en aan den diefstal onschuldig te zijn. De politie-be- ambten twijfelden terecht aan zijne waarheidsliefde, begonnen den ver dachte te fouilleeren en jawel, zij haalden weldra eene menigte cen ten, met het bewuste kenmerk voor zien, uit zijn broekzak. Liegen was nu niet meer mogelijk. Naar de P. G. Ct. verneemt moet de man dan ook reeds eene volledige bekentenis heb ben afgelegd. GEMENGD NIEUWS. Dat journalisten fouten kun nen maken en fouten maken ook in de vertaling van buitenland- sche telegrammen, is geen nieuws. Aardige staaltjes zijn daarvan be kend. Dezer dagen had een blad wel een van de opmerkelijkste ver gissingen. Een telegram uit Bu charest eindigde met de woorden, dat uit Sofia was geantwoord." Ra- menen princebreng den Vorst terug. Dit vinden we vertaald met: Uit Sofia werd geantwoord, dat Rame- nez de vorst is. Goed voor een keur van dag bladschrijverszonden. H Een treep Bohemers of Zigeu ners waren aan de Nederlandsoh- Belgische grens de speelbal'van de respectieve gendarmen. Zaterdag ochtend werden zij door de Belgische gendarmen naar de Nederlandsche grens geleid. In den loop van den dag werden zij door de Nederland sche gendarmen opnieuw op Belgisch grondgebied gedreven. En nu zijn Maandagochtend weer zes gendar men uit Antwerpen vertrokken, om de Bohemers nogmaals uit België te verwijderen. De troep bestaat uit 53 personen, ziven paarden, vier karren en een geit. De badpolitie te Dieppe (Frank rijk) is niet zeer galant, getuige de volgende verordening: «Bevel aan de badknechten: Da mes, die gevaar loopen te verdrin ken, worden bij de kleederen ge grepen en niet bij de haren, daar Maar gij kunt dezen man niet liefhebbenriep Alfred in koorts achtige opgewondenheid uit. Neen, dat kan ik niet, en zal het ook nooit kunnen, antwoordde Hulda met bevende stem. Maar hoeveel convenances zijn er niet in onzen standDe ouders kiezen voor hunne kinderen en de laatsten moeten zich deze keus laten welgevallen. Dat een huwelijk zonder liefdeniet gelukkig kan zijn, dat zelfs de liefde niet vergoed kan worden door we- derzijdsche achting, dat wordt in onzen stand meest als holle klanken beschouwd; de hoofdzaak is het geld. En als mijn vader nu, zooals te voorzien is, dezen heer het jawoord geeft, wat kan ik daar dan tegen inbrengen? Dat ik hem niet lief heb? Onzin! Dat de levenswijze, die hij tot nu toe gevolgd heeft, mij geen waarborg voor de toekomst aanbiedt? Alweder onzin! Mij blijft slechts de keus over tusschen dit deze dikwijls in de hand terugblij ven.» In de Mouvement JiygUnique spreekt dr. Belval over de maatre gelen tegen hondsdolheid. Als zoo danig raadt hij aan: lo. Hondenbelasting. 2o. Het dragen van een halsband met vermelding van naam en woon plaats van den eigenaar. 3o. Het opvangen van alle hon den, die niet van dergelijken band zijn voorzien. 4o. Het in observatie stellen van alle gebeten honden. 5o. Publiceeren van de verschijn selen van hondsdolheid. 6o. Verplichte muilbanding. De muilband moet altijd gedragen worden. Hij kan lastig voor den hond zijn, maar is, volgens dr. B., in geen geval gevaarlijk; mits hij slechts goed is en door een deskun dig smid aangemeten en vervaar digd, gewent de hond er spoedig aan. Tot nadere aanbeveling van den muilband wijst dr. Belval op de uit komsten, door toepassing daarvan in Duitschland verkregen. De Oo ;tenrijksche regeering heeft, op een rapport van den rijks gezondheidsraad, waaruit blijkt dat de samenstellingen waarin nikkel voorkomt, schadelijk zijn voor de gezondheid, den verkoop verboden van keukengereedschap, uit nikkel vervaardigddaarmede gegalvani seerd of belegd, aangezien dit on geschikt geacht moet worden tot bereiding ot bewariDg van zure spijzen of dranken. De beruchte bandiet Luka Sienie, die in den laatsten tijd, op de grenzen van Montenegro, her haaldelijk de vermetelste boeven stukken pleegde en immer aan de ijverigste naporingen ontsnapte, is nu toch onschadelijk gemaakt. Den 19n Augustus had zijn ben de een gedeelte van den weg Ce- pelina-Tanik geheel ingesloten. De argelooze voorbijganger werd aan gegrepen, in het kreupelhout ge sleept en daar, na van alles te zijn beroofd, voorloopig eenen tijd ge vangen gehouden, opdat hij de be volking niet zou waarschuwen. Zoo was ongeveer een tiental geheel uitgeplunderd, toen een veldwach ter onbemerkt naderde en onver wachts op de roovers vuurde. In de verwarring die daarop volg de, ontkwamen de gevangenen en nu was in een oogenblik de ge- heele streek in rep en roer. Van Cepelina kwam eene Oostenrijksche patrouille infanterie aanrukken en ook verscheen weldra eene afdeeling gendarmen. De laatsten openden het vuur en een der eerste scho ten trof Luka Sienie in het been. Toch gaf hij zich niet over, maar trok zich hinkende terug, terwijl hij geen oogenblik ophield, op zijn ver volgers te vuren. Toen nog de in fanterie zich bij de gendarmen aan sloot en de kogels eerst zijn geweer verbrijzelden, hem zeiven daarna tot tweemaal toe in het rechterdij been troffen, verdween hij in eene rotskloof. Na lang zoeken vonden de sol daten den roover met den dood worstelende. De bende is naar alle richtingen verstrooid. In de stad Pyrgos (Westkust van Morea, prov. Elis) zijn alle hui zen door eene aardbeving vernield. Het stadje Filiatra (Zuidelijk van Pyrgos, prov. Messenia) is geheel verwoest; het aantal slachtoffers gehate huwelijk en een vredebreuk met mijne ouders. Kies dan liever het laatste dan het eerste, zeide Alfred, wiens bloed begon te koken bij den toe- nemenden wrok tegen Rabenau. Ik kan het niet, Alfred. Nooit zou ik weer een rustig uur hebben; mijn levensgeluk zou voor altijd verwoest zijn. Reeds de gedachte aan mijn vaders vloek vervult mij met ontzetting Gij gaat te ver in uwe vrees, Hulda. Weet gij of uw vader het recht heeft zijn kind te vloeken? Weet gij, of zijn eigen leven zoo volkomen vlekkeloos is, dat hij zich als rechter over anüeren kan op werpen Ja, Alfred. Papa's leven is vlekkeloos. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2