POM MEOWS-1 4e Jaargang. Woensdag 1 September 1886. No. 967. ABONNEMENTSPRIJS: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticlt Tan (loiter Jam BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. üranco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 VersehSjni OageSfjks nitpnom Zen- sn slgsitissne Fsestdsgen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresBeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de r ublicite Etrangè-re O. L. BA OME Sr Co., JOH. F. JOB ES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent»; Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uor| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. fartoaa van diploma vrflea toegang, «lonataurs met gezelschap, loden met 1 dame. Museum Fflaadsr Nederlaadsche Maatschappij ter bevordering vaa Nyvbrheid hebben op vertoon van dip! fan Nederland on moor bijzonder van het Haarlemache Biadom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, lelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per poraoon. Donateurs en leden der Nedorlandscho Maatschappij ter bovordoring va» Nijverheid hel van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang llTcntzijdo van liet l'avi joon op het terra i. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. poraoon. Do nat iploraa vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkolijke oudheid, knust en geschiedenis, iagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- on Feestdagen. van 10R c* - - 1W*V'lr* museum (Wo»n««~ hebben Cf Donateur» en ^i»»<jrwjiyaov/if museum voor Kemolijke oudheid, knust eu geschiedenis, voofsl itgenoinen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jMl u a.-»rtr,jagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagea van 108 aur tegen betaling va» 25 cents per persoon, alleen op Kinderen beneden de 8 jaren «orden in het geheel uiet toegelatenkinder*» e r i i v 1 1 enlden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend 7an 15 April tot 24 October alle werkdagen van 104 nar. van 15 October tot 14 April op die dagea van 10—8 uur tegen betaling van Lnlaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents par porsoon. Kinderen beneden de S jaren «orden in het geheel uiet ki-J—.. - mZ.~Z. -- T-~ w-~*> -• Pegiers bibliotheek. Goopend Woensdag, Dondert Toegang (dour Oudegroenmarkt) vry •x museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestóagen van 11—8 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woonsdae Donderd»*vSïïkt" ;J"ud"cu 14 l"en niet dan onder behoorlijk geleide. H idag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling tn de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroonnjfrkt) vrij. ydag 8a ^terdagc van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai Het Engelsche Lagerhuis ver wierp gisteren met 201 tegen 125 stemmen een amendement, gericht tegen aunexatie van Birma, en met 199 tegen 126 stemmen een tegen den voortdurenden oorlogstoestand in Opper-Birma. De Daily News zegt, dat door prins Alexander's besluit om naar Sofia terug te keeren, Europa op korten afstand van een oorlog ge- gebracht wordt. De Times vermoedt, dat prins Alexander terugkeerde op aanraden der Engelsche regeering, wat hem door den Britschen gezant White te Bucharest overgebracht kan zijn. Het blad gelooft, dat in dien de verschillende kenteekenen niet bed'iegen, zij, die den prins raad gegeven hebbeD, genegen zijn, althans voorloopig, het voldongen feit der contra revolutie te erkennen, en is dit zoo, dan zal prins Bismarck dit stellig ook doen. De Standard: echter is pessimistischer. In 't alge meen zijn de ochtendbladen inge nomen met Alexander's besluit om terug te keeren, maar zij verbergen geenszins hunne vrees, dat die terug keer tot ernstige verwikkelingen aanleiding geven zal. De Morning Post gelooft, dat die vrees belangrijk verminderen zou, als Engeland, Duitschland-, Oosten rijk en Italië aan Rusland een ge meenschappelijk «hands off!» toe riepen. Europa's vrede en veiligheid eischen een onmiddellijk krachtig optreden, om eene verdere schen ding der tractaten door Rusland te beletten, welke niets anders ten doel hebben dan ten slotte tot eene bezetting van Constantinopel te ge raken. Een krachtig optreden der DOOR EW. AUG. KöNIG. 23) Ve Hoofdstuk. Voor zooverre gij hel kent, ging de jonge man schouderopha lend voort. Wat er vroeger ge beurd is, weet gij niet. Nog altijd ligt het lot van mijn vader in het duister gehuld, nog altijd sta ik voor dat raadselmet de innige overtuiging, dat er slechts twee men- schen zijn, die den sleutel daartoe bezittenuw vader en dokter Janin. Wat wilt gij daarmee zeg gen? vroeg Hulda verwonderd. Niets meer dan dat, wat ik gezegd heb. Maar laten wij hier niet mogendheden zou dit resultaat op leveren, zonder de noodzakelijkheid om een heroep op de wapenen te doen. Maar mocht Rusland zijne agressieve houding en zijne onge rechtvaardigde pretenties niet op geven, dan moet het zoo spoedig mogelijk tot rede gebracht worden. Midden-Europa is een toestand moede, die den handel verlamt, ont zettende oorlogstoerustingen nood zakelijk maakt, en de geheele we reld in een toestand plaatst van voortdurendeonzekerheiden bezorgd heid voor de toekomst. Zondag namiddag te 5 uur had op het Trafalgar-plein te Londen eene groote socialistische betoogiDg plaats, om aan te dringen op de invrijheidstelling van den socialist Williams, die onlangs tot gevange nisstraf veroordeeld werd. Uit ver scheidene gedeelten der stad kwa men optochten aangetrokken. De muziek speelde de Marseillaise. Er werden redevoeringen gehouden en resoluties aangenomen ten gunste van Williams, van de bevrijding van den arbeid, en van het ïecht der arbeiders op het bezit der mid delen van productie. Er was eene sterke politie-macht te paard en te voet nabij het plein opgesteld. De orde werd niet verstoord. rijtuig af en droeg den prins naar de kerk, waar een Te Detm werd gezongen. Hij bleef slechts een uur daar en zou gisterenavond te Tirno va aankomen. Prins Alexander is Zondag te 11 uur aan het noorderstation te Bu charest aangekomen, maar terstond verder gereisd naar Rustschuk via Giurgewo. Men gelooft dat de prins eerst naar Tirnova en Philippopel zal gaan, ten einde zich door de Rumelioten te doen erkennen, alvo rens naar Sofia terug te keeren. Bij zijne aankomst te Sistova heerschte aldaar nog veel meer geestdrift dan te Rustschuk. Het volk spande de paarden van het langer over spreken. Wie kan en mag u dwingen, al was het ook uw eigen vader, het aanzoek aan te nemen van een man, die, alle eer met voeten tredend, in gezelschap zijner vrienden gewed heeft, dat hij binnen een bepaalden tijd met u verloofd zou zijn? Strak keek Hulda den jongen man aan; haar gelaat was doodsbleek geworden. Is dat de waarheid? vroeg zij. Ik was tegen mijn zin getuige van deze weddenschap! En zijn vrienden namen die aan? Het gold een souper met cham pagne! spotte Alfred schouder ophalend. Welk eene beleedigingriep het meisje hartstochtelijk uit, terwijl zij haar paard wendde. Daarvoor zal de ellendeling hoeten! In hetzelfde oogenblik rende zij voort op den weg, dien zij nu had- De Keizer van Annam heeft den heer Grévy tot grootkruis en nog een aantal andere burgerlijke en militaire autoriteiten, waaronder de heer De Freycinet, generaal Bou- langer, admiraal Aube, enz., tot grootcfficier van den Annamitischen Draak benoemd. Haarlem, 31 Augustus 1886. Uit deze gemeente wordt aan het Handelsblad gemeld: Men heeft Haarlem wel eens «De stad der Hofjes» genoemd. En in derdaad zij telt, en telde reeds van ouds, binnen hare wallen een groot aantal van die stichtingen. In den laatsten tijd zijn er verscheidene tengevolge van ruiling van gronden en andere omstandigheden verplaatst en in ruimere en betere gebouwen overgebracht ot belangrijk vergroot zooals het «Hofje van Beresteijn», tengevolge van verbeterde financi- eele omstandigheden. Zoo zal nu binnenkort het hofje «De Groene Tuin», dat slechts door eene poort of gang gemeenschap had met de openbare straat en verder geheel ingesloten lag te midden van tui nen en woonhuizen binnen de stad, in een fraai nieuw gebouw over gaan, dat in de Warmoesstraat is verrezen en bestaat uit een midden gebouw met vestibule en doorgang naar den tuin van het oude hofje, en twee zijgebouwen in oud-Hol- landschen stijl opgetrokken, en te zamen drie flinke gevels uitmakende, ter plaatse waar in den grafelijken tijd eene herberg of logement stond, het «Hof van Holland», endatdrie honderd jaar geleden tot woning verstrekte van Haarlems burge meester Francois de Kies. Den naam van «Hof van Holland» bleef het behouden, ook toen het later tot een lokaal van publieke verkoo- pingen werd ingericht. Het gerucht gaat, dat de mi nister van justitie de gebouwen en gronden van de gemeenteschool letter C, gelegen tusschen de St. Jansstraat en Lange Begijnestraat te Haarlem, zou hebben aangekocht ten behoeve van de stichting van een waardigen tempel van Themis, die zich totnogtoe erg behelpt in het gebouw in de Zijlstraat, alwaar rechtbank en kantongerecht beide sedert vele jaren klagen, over veel te weinig ruimte met het oog op de behoefte. Voor f0,25 van Haarlem naar Zandvoort en terug te kunnen gaan is waarlijk wel de moeite waard en zal menigeen, die anders aan zulk een tochtje niet denken zou, er nog eens toe opwekken. Blijkbaar heeft de directie der HaarlemZandvoort Spoorweg-Maatschappij er zoo over gedacht en daarom het besluit ge nomen om de genietingen aan het heerlijke strand in de maand Sep tember onder ieder's bereik te stellen door alsdan den prijs, die een enkele reis naar Zandvoort anders kost, geldig te verklaren voor heen en terug op denzelfden dag. Dit geldt zoowel voor hen die van Haarlem als voor hen die van Overveen willen vertrekken, zoodat de tocht van eerstgenoemde plaats en terug f0,45 in de le, f 0,35 in de 2e, en f 0,25 in de 3e klasse kost, welke prijzen van Overveen fO,35 f 0,30 en f 0,20 bedragen. Ieder den ingeslagen. Alfred drukte zijn ros de sporen in de zijde en volgde haar vol bezorgdheid. Zijn eigen gevoel was er legen opgekomen, melding van de weddenschap te maken; na de voorafgegane ont boezemingen, verkreeg deze mede- deeling den schijn van hatelijkheid; maar hij had geen anderen uitweg gevonden om het zoo vurig beminde meisje voor de onuitsprekelijke el lende te bewaren, die haar wachtte aan de zijde van zulk ee» eer- eD gevoelloos mensch, en als hem het verwijt van zelfzucht ook al niet geheel bespaard bleef, sprak toch zijn geweten hem daarvan vrij. Want hoezeer ook de gedachte aan de mogelijkheid van een vereeniging met het schoone meisje hem in ver rukking bracht en bedwelmde, hij wist toch, dat hij van dat geluk afstand moest doen; dat was hem nooit zoo duidelijk geweest als in dit oogenblik. Aan den zoom van het bosch hield Hulda haar onvermoeiden harddra ver in. Het begon reeds avond te worden; de ondergaande zon ver guldde met hare laatste purperroode stralen den weerhaan op den hoek toren der villa, waarop de peinzende blik van het meisje rustte. Rabenau is de intieme vriend van mijn broeder, zeide zij, toen Alfred zijn paard naast haar deed voortstappen, Frederik had mij een wenk moeten geven; zoo geheel onbekend zal hem de schandelijke weddenschap zeker niet zijn. Alfred wist niet, wat hij daarop moest antwoorden; hij zag de schoone oogen uitvorschend op zich gericht; zij schenen in de diepste schuilhoe ken zijner ziel te willen doordringen. Is de weddenschap niet ge sloten op den avond, toen gij mijn broeder voor het eerst ontmoet hebt? vroeg Hulda en haar blik werd nog scherper en doordringender. zal uit de advertentie in dit blad de bevestiging van een en ander vinden en voorzeker op niets anders wachten dan op een dag mooi weer om van de hier geboden gelegen heid tot ontspanning aan het fris- sche strand dikwijls te profiteeern. In de Afdeeling A. der Land bouwtentoonstelling, dezer dagen te Edam gehouden, verkreeg de heer C. van Holk alhier, voor een span paarden van inlandsch ras, een getuigschrift. Bij den te Utrecht ter gele genheid van den Prinsessendag ge houden wielerwedstrijd werd in den «internationalen wedstrijd voor drie- of meer wieiers voor tweepersonen» de derde prijs, twee bronzen me dailles, behaald door de heeren J. H. Westermann en J. H. Faber, beiden leden van de Haarlemsche velocipède-club. De afstand bedroeg 2000 M. in ronden en werd afgelegd in 4,59s s minuut. J. H. Zuurendonk, onlangs gearresteerd wegens oplichting, is gisteren door de Arrond. Rechtbank alhier veroordeeld tot 183 dagen cell, gevangenisstraf en f 25 boete of 2 dagen cell, gevangenisstraf. Ter gelegenheid van den ver- I jaardag van H. K. H. prinses Wil- helmina werd heden door garnizoen en schutterij alhier eene parade ge houden op de terreinen voor de cavalerie-kazerne. Ondanks de groote warmte was de houding der troepen uitmuntend. Na afloop werd een militaire marsch met de muziek der schutterij door de stad gemaakt. De openbare en een zeer groot aantal particuliere gebouwen waren ge vlagd. De sociëteit «de Vereeniging» viert heden avond ter eere van Prin ses Wilhelmina een groot kinder- Ja, zeker, antwoordde Al fred. Hij kon deze vraag niet ont kennen. Dus was Frederik er bij? Ik kan daar slechts een be vestigend antwoord op geven. En hij gaf zijne verontwaar diging niet te kennen? Neen. Misschien kon hij dat ook niet; ik kan en wil daarover ook niet oordeelen. Rabenau vor derde de grootste stilzwijgendheid van hem, en hij moest die ook be loven, nadat de zaak eenmaal zoo ver gekomen was. Het meisje klemde de lippen op elkaar; een vlammende blik schoot uit hare oogen. En wat zoudt gij gedaan heb ben, Alfred? vroeg zij, terwijl zij langzaam voortreden. Gij zoudt de eer uwer zuster verdedigd heb ben; gij zoudt deze eerloozen Hulda, laten wij daar niet verder over spreken. Ik geloof, dat

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1