feest in de zaal, met toevoeging van bal champêtre in den tuin. Het bestuur heeft de zaal daartoe smaakvol laten versieren met deco- ratiën en planten, waartusschen de borstbeelden van Z. M. en H. M. prijken, en in het midden het levens- groote en geschilderde beeld van Prinses Wilhelmina in balcostuum, naar de laatste fotografie vervaar digd. De heer Van Karnebeek, mi nister van buitenlandse'ae zaken, zal den 3n. September met een ver lof van veertien dagen op reis gaan naar Baden-Baden. De heer J. C. Bloem, minister van financiën is voor eenigen tijd naar Ems vertrokken. Naar we vernemen is de re geering van plan eene vermindering te brengen in het aantal normaal scholen om daardoor den veel te grooten toevloed van onderwijzers en onderwijzeressen te stuiten. Het Dagblad van Z.-H. ens Qrav., deze kwestie besprekende, zag 't liefst b.v. voorloopig de helft der scholen op geheven. Nu bestaan er 109 scholen in 25 districten. Werden er nu 59 opgeheven, dan hield elk district nog 2 normaalscholen, welk aantal zeker meer dan voldoende is om in de behoefte te voorzien. (L. Ct.) Daar met het eindigen van den diensttijd der miliciens het gar nizoen te Amsterdam een vermin dering zal ondergaan, heeft de Mi nister van Oorlog, naar men ver neemt, bepaald, dat het 7e Heg. in 't begin der volgende maand be langrijk zal versterkt worden uit andere regimenten- Ook zal het passantenhuis op de Lauriergracht voor onbepaaldec tijd door een bataljon infanterie en het bureau van politie der 5e sectie op de Noordermarkt door 25 infanteristen bezet blijven, gedeeltelijk op kos ten der gemeente. Rijks-Postspaarbank. Gedu rende de maand Juli 1886 is inge legd 1609,242.777a en terugbetaald f367,520.797,. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 241,721.98. Aan het einde der maand Juni 1886 was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f7,553,538.61, zoodat het gezamenlijk tegoed der ver schillende inleggers op ultimo Juli bedroeg f7,795,260.59. In den loop der maand Juli zijn 2711 nieuwe spaarboekjes uitgegeven; 803 zijn er in den loop dier maand geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 129.017 in omloop waren. Op verschillende stations der Staatsspoorwegen o. a. Rotterdam, 's-Bosch, Rozendaal, Bokstel, Ven- looNijmegen Zutfen Zwolle Leeuwarden, Groningen en nog een aantal kleinere stations, zullen weeg toestellen ten dienste van het pu bliek worden geplaatst, zooals er een staat op Het Rijnspoorstation te Utrecht. De Burgemeester van Utrecht heeft, naar aanleiding eener missive van den districts-veearts voor het veeartsenijkundig staatstoezicht, me- dedeelende, dat in die gemeente een geval van hondsdolheid is voorge komen, bevolen dat alle honden, die zich buiten woningen of vaartui gen (geen openbare middelen van ver voer zijnde) in de gemeente bevinden, en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, vol- wij beiden Frederik's karakter ken nen en dan weten wij ook, dat hij niet anders handelen kon, dan hij gedaan heeft. Men moet bij de be oordeeling van iemands persoonlijk heid steeds de ontwikkeling van zijn karakter in aanmerking nemen, en er is ook veel wat uw broeder verontschuldigt, zoo ook niet recht vaardigt. Over Huida's schoon gelaat gleed een sombere wolk, en de blik, die Alfred trof, verried, dat zij zijn zienswijze niet deelde. Nog één verzoek zou ik u gaarne doen, begon Alfred weer. -Geloof niet, dat ik de vijand schap van Rabenau of uw broeder vrees; ik weet reeds lang, dat deze twee heeren mij doodelijk haten en deze overtuiging was van morgen ook de aanleidende oorzaak, dat ik de kamer verliet, toen mijnheer Ra benau werd aangediend. Ik zou niet gaarne in de oogen dezer heeren gens het door den Minister van binnenlandsche zaken vastgesteld model. In een hoofdartikel van de Locomotief komt een fragment voor van een brief van <teen der meest gezaghebbende hoofden van de anti revolutionaire partij, tevens lid der Tweede Kamer.» Dparin wordt het denkbeeld geopperd om, daar Ne derland niet meer in staat is te voorzien in de behoeften van Indië, de koloniën aan een anderen Staat te verkoopen met behoud van vrijen handel. -— Op het ten behoeve van me vrouw Bulkley ingediende verzoek schrift om ontheffing van haar verderen straftijd is, naar thans door de Arnh. Ct. wordt medege deeld, nog geene beschikking ge nomen. De heer F. A. Onderwater uit Dordrecht maakt met een hard draver, voor een rijtuig gespannen, eene reis door Europa. Hij kwam 21 Aug, na dertien dagen rijdens uit Dordrecht te Frankfort a/d. M. aan. Het plan bestaat naar Peters burg te rijden. Het paard was in uitstekenden toestand. Zondag werd op de Varkens weide te Zutfen de wedstrijd om den prijs gehouden, tusschen de overwinnaars in den cricketwed strijd van 28 Aug. Concordia uit- den Haag en de Haarlsmsche C. C. Rood en Wit) De uitslag was, dat Concordia die tot nu toe steeds de medaille won, ook thans weder ze gevierend uit het strijdperk trad. Zij sloeg Rood en Wit in een in nings van 94 punten, terwijl de Haarlemsche club het in beide in nings tot 78 punten bracht. Na afloop van den wedstrijd trok ken de Cricketers in optocht met de vaandels voorop naar de stad en brachten het hoofd der gemeente eene ovatie, als dank voor de wel willendheid, die het gemeente-be stuur den Cricketers bewezen heeft. Vervolgens had het gebruikelij ke Bondsdiner plaats, waarbij menig hartelijk woord werd gesproken. De voorzitter van den Nederl. Cric ketbond overhandigde hierop de verguld zilveren medaille aan Con cordiaterwijl de bat, door den heer F. L. de Gruiter te Amsterdam uit geloofd voor den besten batsman, door het bestuur werd toegekend aan den heer Vorstius, lid der Haagsche C. C. Concordia. Een teeken des tijdsl Een onzer bekenden plaatste onlangs in een paar bladen gelijktijdig twee advertentiën. In de eerste vroeg hij een keukenmeid, die een behoor lijken burgerpot kon koken; in de tweede een juffrouw, bekwaam om een beschaafde opvoeding tegeven aan verscheiden kinderen. Op de eerste ontving hij twee aanbiedingen van keukenmeiden; op de tweede meld den zich aan vijf en zeventig «juf frouwen». Tijt Zondag in den voormiddag, even na elven werd brand ontdekt in de meelfabriek de Weichsel, aan de Gieterstraat en Baangracht te Am sterdam. De brand liet zich ernstig aan zien en woedde het ergst in een z, g. stofkoker, loopende van de groote fabriek naar het bestelhuis en de daarboven liggende zolders. Daar sloeg een dikke rook uit. De brandweer werkte met de Jan van der Heyde7 stoom- en 4 als een aanklager te boek staan; ik weet, dat zij deze welkome ge legenheid zouden aangrijpen. Stel u gerust, viel Hulda hem in de rede, laat het aan mij over, dezen onbeschaamden man een les te geven, zooals hij verdient. Zij nam de rijzweep in de hand, die de teugels hield, en bood hem de rechter, terwijl er weder een vroolijken lach om hare lippen speelde. Mag ik u verzoeken nog eenige dagen bij ons te blijven? vroeg zij, den ouden, vertrouwelijken toon weer aanslaande. Gij weet nu, waarom wij van middag allen zoo ontstemd warenop u had dat vol strekt geen betrekking, en gij weet nu ook, hoezeer ik een trouw en oprecht vriend noodig heb. Als ik dat alles eerder gewe ten had Ja, als gij slechts den moed had gehad, over kleingeestige be- hacdspuiten en 1 brandkraan, zoo dat het haar gelukte het vuur in zeer korten tijd meester te worden. De manschappen konden gebruik maken van de steigers van den nieu wen graan-elevator zoodat zij weinig te klimmen hadden. Daar de fabriek 's Zondags niet werkt, werddegroote deur in de Gieterstraat opengeloo- pen. De schade is niet zoo aanzienlijk, als de felheid van den brand deed verwachten. Tegen half twee kon deze als geëindigd beschouwd wor den. De Amsterdamsche zeilver- eeniging «Het IJ» hield Zondag een wimpeltocht naar Velzen. Het weer was te stil, dan dat de talrijke vaartuigen van «Het IJ» naar Vel zen zouden hebben kunnen zeilen. Zij werden dan ook door sleepboot jes getrokken, en daar ze alle recht fraai met vlaggen getooid waren, gaf die lange reeks scheepjes soms een schilderachtig gezicht. Te Velzen aangekomen, werd een bezoek gebracht aan het heerlijke landgoed van baron van Tuyll van Serooskerken«Velzerbeek»dat gastvrij voor de vrienden van «Het IJ» was opengezet. Hier, in de lom merrijke lanen, werd een pick-nick gehouden. Groepjes dames en heeren verspreidden zich hier en daar, vleid- den zich op de grasvelden in de schaduw van het geboomte neder, en men genoot toen volop, niet alleen van wat men zelf had mee gebracht - en dat was een amal gama van eet- en drinkwaren maar ook van de schoone natuur. Toen de blijde feestgangers uit gerust waren, werd een dansje ge ïmproviseerd, de dames kregen fraaie geschenken uit eene tombola of geurige roosjes uit de hoffelijke hand van de bestuursleden van «Het IJ»; men maakte wandelingen; men ging den «Kluizenaar», een der wonderen van het landgoed zien, men zong, men sprong en men ge noot, zooals men in langen tijd niet had genoten en in langen tijd niet zal genieten. Gisteren is men aangevangen met de verzakte kapspanten van de Oostzijde van het Centraal-station te Amsterdam op te vijzelen en wa terpas te maken, om over het reeds opgetrokken en halverwege voltooi de gedeelte der ijzeren bekapping de verzakking nauwkeurig in haar geheel te kunnen nagaan. Het op vijzelen ging vrij gemakkelijk. Zaterdagavond had de Hollandsche Spoorwegmaatschappij nog geen ant woord van de regeering ontvangen op haar verzoek om de verzakkin gen der viaducten van regeerings- wege te doen onderzoeken tot ge ruststelling van het reizend publiek. Eene vrouw welke met hare nog jonge kinderen aan den open baren weg bedelt, vond men Zon dag smoordronken aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam in eene handkar liggen. De ledige jenever- flesch hield de ongelukkige in de hand vas:geklemd, en om de kar speelden hare slechts met lompen gedekte kinderen. Door tusschen- komst van eenige voorbijgangers werd die treurige stoet naar het naastbijzijnde politie-bureau overge bracht. De agent van politie Doorne- waard, die op den 25en Juli 11., te Amsterdam in het onbewoonde huis op de Lindengracht het touw af sneed, waaraan de paling hing, waarmede het middeleeuwsche spel zwaren heen te stappen, dan zou alles anders geworden zijn; maar wij hebben met feiten te doen, en moeten de zaken nemen, zooals zij zijn, en niet zooals zij misschien hadden kunnen zijnMag ik hopen, dat gij blijft? Ik heb reeds afscheid geno men; wilde ik nu weer van besluit vei anderen, dan zou dit tot velerlei vermoedens aanleiding geven, en gij weet zelve, Hulda, dat uw vaders vriendelijkheid tegenover mij slechts een masker is. Gij moet het weten, als gij u herinnert, wat ik u heb meegedeeld. Het jonge meisje was in gepeins verzonkenden blik in de verte ge richt, reed zij zwijgend voort. Gij kunt gelijk hebben, zeide zij zacht, ik zie niet helder genoeg, om een juist oordeel te kunnen vellen. Maar als gij ons huis meent te moeten verlaten, dan hoop ik stellig, dat gij zeer spoedig werd gespeeld, is door den hoofd commissaris van politie aldaar be vorderd tot rechercheur aan het hoofdbureau in de Spinhuissteeg. Een paar agenten werden Zondag middag op de Lijnbaan gracht te Amsterdam door een werk man uitgejouwd. Toen zij den man wilden arresteeren, trachtte deze hen in de gracht te duwen, maar wie voor een ander een kuil graaft, valt er zelve in geraakte daarbij zelve te water. Intusschen was toch de laatste omstandigheid oorzaak, dat hij den agenten ontkwam, want een paar voorbijgangers hielpen hem weder op het droge en daar na koos hij het hazenpad. - Aan de Westersuikerfabriek te Amsterdam kreeg een werkman gisteren morgen bij het uitvullen van een bastaardpan een gedeelte van den inhoud over het lijf. Met gevaarlijke brandwonden werd hij naar het gasthuis overgebracht- Zaterdagmiddag werd op de alge- meene begraafplaats te Huisduinen het monument onthuld, door de bij dragen van stad- en landgenooten tot stand gebracht, ter nagedachte nis van Cornelis Dito, algemeen be kend als, «een Held in stormgevaar.» De plechtigheid geschiedde in stillen eenvoud, maar was daarom niet min der indrukwekkend. De hh. L. Vermeulen en H. Hane- kroot, door wier bijzondere zorg het gedenkteeken tot stand kwam, her dachten bij de onthulling Dito's verdiensten als redder van schip breukelingen. Zondagvoormiddag werd het 11- jarige dochtertje van een schipper, liggende met zijn vaartuig in de Koningshaven te Feijenoord, door den stuurstok getroffen en overboord geslagen. Het ongeluk had plaats doordien, bij het passeeren van eene stoomboot, tengevolge van de dei ning van het water het roer van het vaartuig omsloeg. Het kind is kort daarop levenloos opgehaald. Zaterdag is te Tessel eene flesch aangespoeld, waarin een briefje met het volgende: «Wij verkeeren in nood het log ger Ackyde Vrouw Vlaardin- gen nommer 88. 20 Aug. 1886 groete aan verdere famielje uit aller naam de manschappen en de vrouw J. de Koning. Het stille dorpje Broek in Water land wordt in den laatsten tijd we der vaak door voorname personen bezocht. Vrijdag bracht de erfprin- ses van Fürstenberg en gevolg er een bezoek en deed verschillende inkoopen van antiquiteiten. Een conducteur van de Gooische Stoomtram, die bij Laren van een tramwagen stapte, die nog in be weging was, viel en brak twee rib ben. Zondag gingen aan het veer Op- heusden twee jongens zwemmen in den Rijn. Een hunner verdween in de diepte; zijn lijk is nog niet op- gevischt. Men leest in de Leidsche Courant'. Den leerlingen van de hoogere burgerschool alhier is eene piquante verrassing bereid. Het ijzeren hek lans de voorzijde van het gebouw, waarop ze zich vóór de schooltijden terug zult keeren. Wilt gij mij dat dan beloven, Alfred? Ik beloof het u, antwoordde hij, terwijl hij hare hand in de zijne hield en haar daarbij innig aan zag, ik moet en zal u weerzien, Hulda. Nu nog iets, ging Hulda voort, als Rabenau of mijn broe der, of een dier andere achtenswaar dige heeren een ontmoeting met u zoeken, om zich te wreken over het antwoord, dat ik mijnheer Rabenan geven zal, ontwijk hen dan. Mocht evenwel een samenkomst onvermij delijk zijn, vergeet dan niet, dat gij hoog boven hen allen staat en dat het een misdaad zou zijn, uw leven tegen dat van een hunner op het spel te zetten. Bah, daarvoor zijn zulke men sehen te lafhartig! spotte Al fred. Zeg dat niet. Juist zulke men- schen spelen met hun levenin dit als kraaien op een dak in lange rijen plachten neêr te zetten, is langs de geheele bovenzijde met een kolossaal aantal ijzeren pieken bezet. Van de Lutine zijn op 28 Au gustus aangebracht 8 goudstukken, 79 Spaansche matten, 4 kleine zil verstukken, 7 koperstukken, 1 gou den ring, een naamstempel, waarop: T ELLIS, en eenige voorwerpen van mindere waarde. Een bejaarde dame uit Eindhoven die dezer dagen in een naburige plaats haar zoon bezocht, had het ongeluk aldaar van de keldertrap te vallen en was onmiddellijk een lijk. Zondag werd in de Beurs te Hengeloo de 6e jaarlijksche ten toonstelling gehouden van werk stukken en teekeningen, vervaar digd door jonge werklieden, ver bonden aan de machine-fabriek der hh. Gebr. Stork Co. Het tentoon gestelde is vooraf door deskundigen der fabriek onderzocht en beoor deeld, en op elk werkstuk of elke teekening staat de naam van den jeudigen vervaardiger vermeld, het aantal door hem verkregen en in het geheel te verkrijgen punten, de technische fouten in afwerking ot teekening en het oordeel omtrent nauwkeurigheid en netheid van uitvoering. Deze arbeidswedstrijd werd door honderden belangstellenden bezocht, en allen waren uiterst tevreden zoo over de vruchten der aan de fabriek verbonden teekenschool, le, 2e en 3e klasse, als over de in het alge meen zeer keurig afgewerkte werk stukken. Een man, die uit Roermond naar het naburige Horn terugkeerde, is op den weg doodgebleven door een zonnesteek. Zaterdag werd door de politie te Deventer bij een logementhouder een man in hechtenis genomen, die zich uitgaf voor ambtenaar bij de Rijkstelegraaf, pas uit de gevange nis ontslagen was en zich nu weder schuldig had gemaakt aan oplich ting. In Steenwijk is Vrijdag een volks feest gevierd, waarvan behalve mu ziek-uitvoeringen, gymnasten-oefe ningen en tableaux-vivants, ook een reclame-optocht deel uitmaakte. De drie prijzen in dezen optocht werden behaald door de heeren W. Sepp te Fredriksoord, R. Spijkervet te Steenwijk en J. Westerveld teNoord- wolde. In het Onstwedderveen, onder de gemeente Oustwedde, brandde in den avond van den 2 8 en dezer een wo ning af, waarin 3 jongens van zes vijf en vier jaren verbrandden. De moeder was afwezig en had die kinderen alleen tehuis gelaten. De vader is werkende in het naburige Pruisen. Tengevolge van het overma tig gebruik van pruimepitten kreeg dezer dagen een meisje te Zwaag westeinde hevige brakingen, die de duidelijke kenteekenen droegen van vergiftiging. Men wete, dat de pit ten het vergiftige blauwzuur be vatten. Haar toestand is thans ge lukkig bevredigend. waagstuk ligt zelfs iets aantrekke lijks voor hen. Zij hebben alle ge not, tot in het overdrevene toe, ge noten; wat is er hen aan gelegen, of zij het verliezenEn aan den dood denken zij zelfs niet; op zijn hoogst aan eene lichte verwonding, en een kortstondig ziekbed wordt bij hen tienmaal vergoed, door den roem, dien in hun oogen, een duel hun verleent. Denk aan_ mijne woorden, Alfred; ik zeg u nog eens, dat het een misdaad zou zijn, als gij uw leven tegen dat van zoo iemand op het spel wildet zetten. Vóór gij ons huis verlaat, zie ik u in allen geval nog; denk eens na, of gij geen voorwendsel weet, dat u toestaat, het eenigszins overijld besluit voor loopig weer in te trekken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2