gemengd nieuws. De toestand der gemeente Haarlem in 1885. 8es3tszakes. Vrijdag avond is te Groningen per boot uit Delfzijl aangebracht een man van pl. m. 60 jaren, die spreken noch schrijven kan, bovendien doof schijnt te wezen, en dermate zwak of verlamd, dat hij niet op zijne beenen kan staan. De politie vond hem op den wal liggen en heeft hem onderkomen verschaft; doch de man is zoo erg vuil en ha veloos, dat zelfs de slaapsteêhou- ders hem verder logies weigeren. Eene poging om hem de reis naar Appingedam terug te laten doen, stuitte af op de bepaling van den spoorwegdienst, dat dergelijke lieden niet alleen mogen reizen. Er wordt onderzocht, waar de man te huis behoort en welk bestuur derhalve zijne verpleging moet bekostigen. Zaterdag is te Antwerpen op de Vlaamsche kade een verschrik kelijk ongeluk gebeurd, waarvan een voormalig Rotterdamsch inge zeten, de 39-jarige werkman Wil lem van Groeneveld, en diens echt- genoote, Theodora van Bailergroy, de slachtoffers zijn geworden. In het huis, waar zij op de tweede ver dieping woonden, zouden nieuwe menschen komen wonen. Op het halkon van het huis staande, hiel pen zij een handje bij het ophalen van een zwaar stuk meubel, toen plotseling de arduinsteenen leuning van het balkon uit de voegen ios- liet, en de beide echtgenooten op straat stortten. De man is kort daar na in het gasthuis bezweken; de toestand van de vrouw, die het lin kerbeen brak, is bedenkelijk. Zaterdag is in België het jachtseizoen geopend. Namen vroe ger zelden dames aan het jachtver maak deel, thans zag men aan al de stations, behalve het jaarlijks klimmende contingent moderne Nim rods, verscheidene kortgerokte Dia na's, met het geweer luchtig en coquet over den schouder geworpen. Niemand zegt een Brusselsch blad die zich over deze nieuwe mode beklaagt, zelts niet de patrij zen, voor welk wild deze jageres sen in den regel allerminst gevaar lijk zijn. Te Augsburg is zekere Koek, die een borstel van zijn tanden- schuiertje had ingeslikt, aan de ge volgen daarvan overleden. De bor stel geraakte in den blinden darm en veroorzaakte daar eene verzwe ring. De Freis. Ztg. schrijft: «De torenbeklimmer Pircher is aardig op weg, tot volksheld te worden ver heven. De Verein der Urmiener is van zins, hem een prachtig cadeau eene nabootsing der Stefanuskerk in zilver, aan te bieden. Een on dernemend eigenaar van een café chantant engageerde hem als be zienswaardigheid voor 300 florijnen in de maand. Nabij Mödling, in heneden- Oostenrijk, zijn Zondag bij eene botsing tusschen twee spoortreinen 7 personen gedood en 22 zwaar gekwetst. De Daily News ontvangt van haar correspondent te Weenen het volgende bericht: Johan en Jacob Tocci, de tweelingen van Locano, die als de opvolgers der beroemde Siameesche tweelingbroeders in bijna iedere stad van Europa zijn te zien geweest, zijn stervende. Hun moeder is eene gezonde boerenvrouw. De jongens gelijken sprekend op elkan der, ze hebben aardige, fijn besne den gezichtjes en zijn nu in hun tiende jaar. Johan en Jacob zijn tot den zes den rib gescheiden, hebben één on derlijf en één paar beenen. Jacob beweegt het rechterbeen, Johan het linker. De tweelingen kunnen niet loopen en houden het evenwicht door hunne armen om eikaars hals te slaan. Jacob heeft dikwijls een goeden eetlust en is ook het ge zondst. Naar aile waarschijnlijkheid is hij het, die zijn broeder in het leven houdt. Twee dagen geleden hadden de tweelingen twist over een stuk speel goed, waarbij Johan zich zoo op wond, dat plotseling zijn hart op hield met kloppen en hij volkomen bewusteloos werd. Eerst den vol genden dag ontwaakte hij uit zijne flauwte. Een jaar geleden is hem te Berlijn hetzelfde overkomen en ver klaarde professor Yirchow, dat eene herhaling ervan den dood der twee lingen tengevolge zou hebben. Een aantal geneesheeren uit Weenen volgen de ziekte in haar verloop, maar vreezen voor Johan's leven en als Johan sterft moet Jacob hem in het graf volgen. De tweelingen vormen in het ziek bed eene scherpe tegenstelling: Jacob met zijn koortsigen blik en gloeiend gelaat schijnt al het bloed aan het levenloos lichaam van Jo han te hebben onttrokken. De jon gen slaakt onophoudelijk angstige kreten, want hij heeft dikwijls pro fessor Virchow's oordeel hooren herhalen, dat zijn broeders dood het voorteeken is van zijn eigen ster ven. De arme schepsels gaan den zelfden doodstrijd tegemoet, als in welken eenigen tijd geleden de Sia meesche tweelingen zijn bezweken, waarvan de een, na nog zes ver schrikkelijke uren met het lijk zijns broeders te hebben doorleefd, aan bloedvergiftiging stierf. Verder deelt de correspondent van Daily News mede: «Johan is gestorven en terwijl men nog spreekt over de raadzaam heid den levenden van den dooden broeder te scheiden, is de dood ook bij den ander ingetreden. De tweelingen van Locano, die se dert acht jaar de geheele wereld doorreisden, waren op het punt naar New-York te vertrekken, waar zij op een salaris van 30,000 frs. door Bar- num waren geëngageerd. De ouders hebben hun lichaam aan het ana tomisch museum te Londen verkocht voor 8000 lire.» Te Rome is eene voor oud heidkenners belangrijke ontdekking gemaakt. Bij het leggen der fun damenten voor een bijgebouw der «Banca Nazionale» stietten de werk lieden op een huis uit de 2e eeuw n. C. De muurschilderiugen hadden voor het meerendeel haar onderwer pen aan den bijbel ontleend, schoon er ook mythologische voorstellingen werden gevonden, o. afbeeldin gen van Pegasus op den Helikon, van Eskulaap met de slang euz. Ook is in het huis een graf gevon den met een geraamte, hetgeen te belangwekkender is, daar, zooals men weet, binnen Rome geene doo den mochten worden begraven. Te Woodtort, in Gal way, heb ben 550 politieagenten stormender hand het huis van een pachter ge nomen, die nalatig was gebleven in het betalen der pachtsom. De be woner en zijn vrienden hadden schietgaten in den muur van het huis gemaakt, waaruit zij een moorddadig vuur op de aanrukken de politiemacht richtten. Bovendien wierpen de vrouwen kokende olie uit de dakgoten. De politieagenten die belast zijn met verschillende executiën, zijn genoodzaakt hun le vensmiddelen onder een sterk ge leide van andere plaatsen te laten komen, daar zij te Woodford niets kunnen bekomen. Reeds menig transport werd opgelicht. - Eene de grootste aantrekke lijkheden van de tegenwoordige ten toonstelling te Liverpool is eene nabootsing in natuurlijke grootte van den nieuwen vuurtoren op den Ed- dystone. Uitwendig is dit bouwwerk eene nauwkeurige kopie van het oorspronkelijke, waarbij alles, tot de iigging der steenlagen toe, ge trouw is nagebootst. De hoogte van het gebouw bedraagt 150 voet tot aan het middenpunt van het licht, en 170 voet tot aan den top van de lantaarn. Daar de basis 150 voet hoven de landingsplaats ligt, rijst het geheel meer dan 300 voet bo ven den spiegel der zee. Van binnen hebben de verdiepingen de gedaante van eenen regelmatigen zeshoek, waarvan de zijde gelijk is aan den straal van het gebouw. In het mid den is eene opening, door welke de lift voor personen zich beweegt. Meer dan honderd ton ijzer, ver werkt in meer dan 4000 enkele stukken, zijn tot den bouw noodig st. Des nachts bestraalt een ;ig, draaiend licht, bestaande uit eene electrische lamp met lenzen van den vierden graad, uren ver den omtrek. Reuter seint uit Athene van 29 Augustus: De stadjes Filiatra en Gargohano in Messenia, en de dorpjes Kyfarissa en Choremi in Arcadie zijn geheel verwoest door de aardbeving van Vrijdag. Ook vele andere plaatsen hebben min of meer geleden. Er zijn echter wel menschen omgeko men: te Filiatra omstreeks 80, te Gargoliano 20, te Logouditza 16 en bovendien zijn talloos velen gewond. Er zijn oorlogsvaartuigen naar ICa- lamata gezonden met geneesheeren, sappeurs en ruime provisie aan boord. Een ontzettend tooneel was aan het opera-bezoekend publiek te Cairo onlangs beschoren. In de laat ste acte van de opera «Het gemas kerd bal» moest de bariton Tala manca juist als Renato optreden om de groote aria te beginnen, toen men achter de coulissen luide stemmen vernam, het tooneel een oogenblik ledig bleef en Talamanca daarop binnenstormde, met onzekere stem een paar noten zong en plotseling ineenzonk. Eerst toen werd men ge waar, dat het bloed hem met kracht uit den rug stroomde. Natuurlijk ontstond een algemeene opgewondenheid. Het scherm moest vallen en al spoedig verspreidde zich onder het publiek de tijding van het gebeurde. Talamanca had met den minnaar der prima donna in de pauze een woordenwisseling gehad, die van beide zijden zeer heftig gevo *rd werd. Eindelijk moest echter Talamanca op uitnoodiging van den regisseur op het tooneel treden. Mot een hard woord en een bedreiging tegen zijn tegenstander deed hij dit. Deze laatste was ech ter zoo tot het uiterste gebracht, dat hij den ba.itou naliep en hem met een dolk twee diepe steken in den rug toebracht. De zanger, die in zijne opgewondenheid bij het be treden van het tooneel zijn wonden nauwelijks bemerkt had, zoDk eerst na eenige seconden voor de oogen van het publiek" ineen. De wonden waren doodelijk. De moordenaar wist in de verwarring te ontsnappen. De politie te New-York heeft verleden jaar 2248 jongens en 1056 meisjes beneden de 14 jaren wegens dronkenschap in hechtenis genomen. ii. Omtrent den toestand van handel en nijverheid ontleenen wij aan het verslag van de Kamer van Koophandel en Ea- brieken het volgende: Ambachtsnijverheid De toestand der ambachtsnijverheid mocht over het algemeen niet zeer gunstig ge noemd worden. Wel maakte dit een ver schil met sommige andere gemeenten, waar de werkeloosheid veel grooter was dan hier ter stede en soms tot het nemen van buitengewone maatregelen aanleiding gaf, toch moet gezegd worden, dat het jaar 1885 voor den werkman niet tot de gun stige jaren behoorde. Vooral in het najaar liepen velen zonder werk en viel het den verschillenden werkbazen moeielijk, hunne vaste knechts bij voortduring aan den gang te houden. Dat overigens de werk zaamheden over het algemeen minder zijn dan vroeger, is een natuurlijk gevolg hiervan, dat niet zooveel meer gebouwd wordt als in vorige jaren, hoewel de lust daartoe nog op verre na niet geheel heeft opgehouden. De prijzen der bouwmaterialen zijn over het geheel lager dan vroeger, terwijl de loonen der werklieden, voor zoover ons bekend is, op dezelfde hoogte zijn ge bleven. Dab rieksn ij verheid. Omtrent sommige der in deze gemeente bestaande fabrieken en inrichtingen is ons door de eigenaars of beheerders daarvan het vol gende opgegeven: Fabriek der Iiaarlemsche Katoen-Maat schappij. De toestand der katoen-industrie hier te lande is steeds achteruitgaande. Dit moet grootendeels hieraan worden toe geschreven, dat de fabrikanten uit de na burige groote Kijken door de aldaar be staande tarieven van invoerrechten tegen concurrentie van onze industrie beschermd zijn. De weverij van zijden buil en kappen gazen, genaamd //het Anker" van de Wed. A. Ie Grand et Belaiu (eenig firmant de heer mr. K. H. J. Gallandat Huet). De toestand was bevredigend. De invloed van de bekrooning met de gouden medalje op de Antwerpsche tentoonstelling heeft zich meer in het binnenland dan in het bui tenland doen gevoelen. De afzet naar Duitschland heeft geheel opgehouden. Dit verlies is evenwel vergoed door de aan winst van nieuwe afnemers in Oost- en Zuid-Europa en in de Levant. Eene Zwit- sersche builgaasfabriek heeft van deze firma fijn gaas betrokken, dat door die fabriek zelve niet wordt gemaakt. De damast- en lijnwaad-pakkerij van de firma D. W. Rookmaaker Zoon, eige naar de heer C. Eekhout. De toestand, welke in het vorige jaar als gunstig werd opgegeven, is in 1885 onveranderd dezelf de gebleven. De fabriek van stoom- en andere werk tuigen enz. van de heeren Gebr. Figee. Hoewel men over het algemeen niet te klagen heeft gehad over den toestand dezer industrie, is toch door genoemde fabrikanten evenals door anderen de druk gevoeld der min gunstige tijdsomstandig heden. Yoorts gaven zij er hunne teleur stelling over te kennen, dat er tot hiertoe geene verbetering was waargenomen in de ondoelmatige gelegenheid tot het lossen en laden, vooral van zware voorwerpen, aan het station van den Hollandschen IJzeren Spoorweg alhier. De scheepswerf //de Conrad", tevens bestemd tot vervaardiging van stoombag- germolens en andere dergelijke werktui gen van den heer Th. Figee. De toestand (lezer inrichting was in 1885 vrij gunstig. De bestaande havens voor berging en het monteeren van vaartuigen werden vergroot. Meerdere werktuigen voor het bewerken van machine-deelen werden aangeschaft. Het getal werklieden bedroeg p. m. 100. Er zijn 2 stoommachines van gezamenlijk 12 paardenkracht. Bijna uitsluitend is al het werk, in deze fabriek vervaardigd, afgeleverd aan liet buitenland. Onder de in 1885 afgeleverde werken wordt ge noemd: Het zeewaardig stoombaggervaar tuig //Buenos-Avres" 8, getuigd als schoe nerbrik. Dit vaartuig heeft met eigen stoom- en zeil ver mogen de reis van IJmui- den naar Buenos-Ayres gedaan in 66 etmalen. Geene averij ontstond onderweg en bij aankomst ter bestemder plaatse, kon het vaartuig direct als stoom bagger- molén dienst doen. Bij het verplaatsen van dit vaartuig van Haarlem naar IJnrai- den deed zich de moeielijkheid voor om door de sluis te Spaarndam te komen, daar deze te kort is. Daar het verval van het water binnen en buiten de sluis slechts 18 cM. bedroeg, werd het waagstuk on dernomen de beide sluisdeuren te openen en op deze wijze het vaartuig cr doorheen te slepen. Dit gelukte, hoewel in een tegenovergesteld geval de kosten van eenige beschadiging der sluishoofden en deuren geheel voor rekening hadden moeten ko men van den fabrikant, die het werk had doen verrichten. Op. den duur kan zich deze aan eene zoodanige risico bezwaarlijk wagen* Door den heer Figee wordt bij vernieuwing op het bezwarende der pa tentbelasting gewezen en tevens op de wenschelijkheid van de invoering eener octrooi-wet, in het belang van gedane uitvindingen. De machinefabriek en ketelmakerij van de firma W. H. Jacobs aan bet Hoorder- Sparen. De toestand was gedurende 1885 evenals vroeger gunstig. Het getal machi nes in de ketelmakerij is uitgebreid o. a. door de aanschaffing van een stoomhamer van 5 tons gewigt. De vergrooting van de schutsluis te Sparendam wordt ook door deze firma voor het transport van de in hare fabriek vervaardigde of her stelde vaartuigen als anderzins zeer nood zakelijk geacht. De rijtuigen- en spoonvagenfabriek van de firma J. J. Beijnes. Gedurende het af- geloopen jaar verkeerde deze fabriek in een ongunstigen toestand wegens gebrek aan werk. Vooral in de tweede helft van dat jaar werd de behoefte aan arbeid drin gend gevoeld. Men Avas uit dien hoofde verplicht den werktijd te verkorten, nadat men achtereenvolgens meer dan 100 werk lieden had moeten ontslaan. De oorzaken van dezen werknood zijn voornamelijk ge legen in de Nederlandsche tarieven van invoerrechten. De firma heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, ten einde een gewijzigde tariefwetgeving te verkrijgen. De bierbrouwerijen van de firma's H. Lans en Zoon, van der Aa, Schmidt Co. en (1e Haan Raven. De toestand dezer brouwerijen was, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, gedurende het afgeloopen jaar niet ongunstig te noemen. De rozijn-azijnmakerij van de firma L. Reekers Co. De toestand was gelijk aan dien van het vorige jaar. De gasfabriek der Engelsche Gas-Asso- ciatie. Door deze fabriek is in 1885 op meter geleverd eene hoeveelheid van 2,408,986 kubiek M. gas. De prijs voor particulieren bleef op 9 cent per stère be paald. De Haarlemsche Brood- en Meelfabriek. Deze heeft in 1885 niet ongunstig ge werkt. Haar debiet is stationair gebleven. Uitbreiding van de fabriek heeft niet plaats gehad. De Haarlemsche fabriek tot verduur zaming van levensmiddelen. (Directeur de heer J. de Breuk). De. toestand was vol doende. In den inmaaktijd Avaren aldaar werkzaam 2040 personen (vrouAven); 2 a 8 mannelijke arbeiders vinden aldaar voortdurend Averk. De kunstboterfabriek van de heeren Co- hen van der Laan bleef op dezelfde hoogte. De sigarenfabrieken van de heeren W. H. Voet en S. Bertram. De toestand van de eerste was vrijwel, terwijl omtrent de andere wordt opgegeven, dat de handel in tabak en sigaren allezins bevredigend mocht genoemd worden. De meubelfabriek van de heeren J. C. van Gemund Ss Zoon. Iu het voorjaar en den zomer van 1886 was er in deze fa briek minder werk dan wel vroeger; het geen zich evenwel in het najaar weder herstelde. Met eenige opoffering is echter het vaste personeel het geheele jaar door aldaar Averkzaam gebleven. Door den heer van Gemund wordt gewezen op den toe- nemenden geest van ontevredenheid en oppositie onder de werklieden. De meubelfabriek van den heer A. Ran- doe. De werkzaamheden waren alhier min der druk dan in vorige jaren, ten gevolge van de mindere aanvrage naar fijne en met zorg bewerkte meubelen. De lakstokerij van de firma M. Savrij Zoon. Ten gevolge van de algemeene malaise in den handel was ook de afleve ring van het lakfabrikaat minder aan zienlijk dan in vorige jaren. De fabriek van natuur- en scheikundige wertuigen en bliksemafleiders van den heer F. W. Fünckler. De toestand was bevre digend en bleef stationair. Er werden vele luchtdruk- en electrische schelleidingen gemaakt, alsmede eenige telefoon-verbin dingen voor particulieren. LEGER EN VLOOT. Tegen Dinsdag a. s. zijn van het regiment grenadiers en jagers 13 korporaals en man schappen op Harderwijk gedirigeerd om over geplaatst te worden bij het leger in O.-I., waartoe zij zich met een vrijwillige verbin tenis voor zes, enkelen voor vier jaren, heb ben verbonden; terwijl de sergeant milicien Van der Kamp en één milicien voor den tijd van 2 jaar bij dat leger zijn gedetacheerd. De grenadier G van het 2e b?.t. Ie comp. is overgebracht naar het huis van militaire verzekering te 's-Hage. om voor den krijgs- raau te worden terechtgesteld wegens ern stige overtreding der krijgstucht, bestaande in het trekken van zijne sabel tegen zijn meerdere - den sergeant commandant der kazernewacht bij zijne arrestatie. De rechtbank te Utrecht heeft R. P., oud 60 jaren, trbtider, geboren te Barne- veld, wonende te Baarn, beklaagd van hoon en smaad tegen den persoon desKoningsen beleedigiug en geweldpleging tegen bedie nende beambten in functie, op 19 Juli te Eemnes gepleegd, veroordeeld tot eene cel lulaire gevangenisstraf van één jaar en twee geldboeten, elk van f S, sübs. 1 dag celstraf voor elke boete. Voor het Hof te Leeuwarden heeft de 35 jarige S. uit Roordahuizum, gewezen brie vengaarder, terecht gestaan wegens zeven verduisteringen van aar.geteekende brieven en postwissels. Armoede was, blijkens ver klaring van beach en getuigen, de oorzaak dat hij voor de verleiding was bezweken. Het O, M. requireerde 1 jaar celstraf; z. i. is het feit ernstig, omdat daardoor het ver trouwen van het publiek werd geschokt. AMSTERDAM, 31 Aug. De prison der Aardappelen waren ale volgt; Friesche Franeker f 2 10 a 2 25; dito Ham burger f2. a 210; Geld. Blauwe f 1.50 a 1.70; do Muizen f 3.20 a 3.30dito Jammen f0.— a 0.—, dito Kralen f 1.75 a 2.— Katwqker Zand f 1.a 2,60; Noordwijker do. f 1.30 a 2.60; Sassenheimer dito f0.a 0.Hillegommer dito fl.50 a 3.50, Haar lemmer do. f0 90 a 1.IJpolder Kralen f 0.a 0. Aangevoerd 12 verache ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Katoen flauw, zonder verandering in prijzen. Tin vast, prijzen onveranderd. Petroleum stil Loco f7.60 E. Sept./Dec, f7.75 E. Consumtie f8 75. Tarwe zonder noteering op levering f 1 lager. Nov. f218. Rogge onveranderd stil, per 2100 kg. a c.z. k. Galatz f136. Tegen morgen (Woensdag) zijn in publieke veiling aangeslagen, per 2400 Kg. a c z, k., circa 27 last Tarwe, door bluschwater be schadigd, en per 2100 Kg. a c. z. k. 60 last 118, 119 Pds gezonde Petersburger Rogge, alles alhier in vaartuigen liggende. Voorts nog tegen Vrijdag 3 Sept. 50 117.118 Pds jarige Odessa, aan de Zaen op zólder lig gende. Motooring van de Commissie voor den ^anhandel. Rogge op levering onveranderd. Maart f134, 135, 134. Noteering van Mv-sne Tbole. Koolzaad op 800 K. G. Olie vast, in Oct. f 255 per 2000 kg. Lijnzaad onveranderd. Raapolie onveranderd; vliegend per 100 KG. f23, 221 4) in de stad f221/-.. lo.Sept. f221 /4. lo. Oct./Dec. f221/2 nom. lo. Mei f233/e nom. Lijnolie onveranderd; vliegend per 100 KG. f283/4, 23i/s. lo. Sept. f233/8, SS*/* 233/8. lo. Oct. f233/9. lo. Nov.,Dec. f 22s/s. lo. Sept./Dec. f23. lo. Jan./Mei f22V4. Raapkoeken f70. a 83 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 8,50 a 12.50 per 104 atv-ks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: vette kalveren, le kwal. f 0.2e kwal. f 0.— per kg. 8 Gras- f 35 nuchtere dito f7 a 16.18 schapen en lammeren f 0 a 0 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. vette ▼arkens 36 a 40 ct. per kilogram; 0biggen a 0 paarden f a 511 runderen, ie kwal. f 0,70, 2e kwal. f 0.65, 3e kwal. f0.60 per kg. melk- en kalfkoeien f 100 a 260 p. at. Alkmaar, 28 Aug. Ter veemarkt aange voerd 1 paardenvette kalveren, 12 nuchtere dito, 91 schapen120 lammeren, vette varkens, 67 magere dito 116 biggen, 3 bokken en geiten, 23 runderen Okl. bokjes, 0 Graskalveren. 1 Ezel. De prqzen waren als volgtvette kalveren f h nuchtere dito f 14 a 26, schapen f 15 24 lammeren f 9 15, vet'e varkens h cents per1/,, kg., magere dito flOa 16, bokken en gaiten f 4 a 6 runderen f 160 f250 paarden f125 a biggen f 4 a 9 kl, bokjes f 0.a 0.graskalvereD fa Ezel f25 a allen per stuk. 31 Aug Moutwijn f6 75 Jens- jft f 12 25, Amat. Proef f 10.75, Spoeling 1.ide -i door de Sehiedamsshe Spoeling- V «rcdniging 0.70

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3