1ste luit. jhr. W. J.P. Van den Bosch, en de 1ste luit. A. J. P. Meteier kamp. Bij het declareeren van vergoe ding voor reiskosten heeft een amb tenaar te Rotterdam, die na r Dor drecht was gereisd, als plaats van vertrek het station Delftschepoort opgegeven, in plaats van station Beurs; zoo kwam hij tot een af stand van 6 uur, en kon hij dag geld in rekening brengen. De Rekenkamer heeft echter de fout bespeurd en thans is bepaald dat, waar van publieke middelen van vervoer wordt gebruikt gemaakt, het al of niet bestaan van het recht op vergoeding voor verblijfkosten niet afhankelijk kan zijn van_ de plaats binnen de gemeente waar de woning van den declarant ge legen is. (Utr. Dglldi) De 3e lijst van de 8e jaarcol lecte voor de scholen met den Bijbel, bereikt een totaal van f 16,553.4972 zijnde de opgave van 75 locale comités, waaronder Hazerswoude t 265.707» en Hazerwouden-Rijndijk met Groenendijk f115. De permanente commissie uit de rederij te Scheveningen en het be stuur der Vereeniging «Eendracht» aldaar, in dezen de geheele Sche- veningsche reederij vertegenwoor digende, hebben zich tot den mi nister van Waterstaat enz. gewend met een adres, waarin zij dringend verzoeken, er beslist op te willen staan, dat eenige door hen nader vermelde feiten van zeeroof en ver nieling van haringnetten, ten na- deele van Scheveningsche door En- gelsche visschers gepleegd, vallende onder het internationale tractaat, waartoe ook Nederland toegetreden is welke feiten in Engeland op partijdige wijze worden slepende gehouden in Engeland worden onderzocht en, na verhoor van de Nederlandsche getuigen, hetzij al daar, hetzij bij rogatoire commissie, op grond van art. 12 van het met Engeland gesloten verdrag van 19 Juni 1874 (Stil. n8 1136) recht worde gedaan. Aan een bakker en een herbergier op de Lindengracht te Amsterdam is schadevergoeding uitbetaald voor het beschadigen hunner woningen, bij de ongeregelheden in Juli jl. Men schrijft aan de N. E. Ct. uit AmsterdamDat de bedelaars te Amsterdam brutaal zijn, is he kend, en dat daar dergelijke gasten studie maken van hun vak, springt elk opmerkzaam wandelaar in het oog. De een zingt lijkdeunen langs de straat, de ander laat zich door eene al of niet wettige vrouw de beenen langs het plaveisel vooruit duwen, een derde legt eene bedre venheid in het grimeeren en kostu- meeren aan den dag, waarvan som mige acteurs veel zouden kunnen leeren. Zoo staat er, sedert een jaar on geveer, dag aan dag een man bij den stadsschouwburg, die het den voorbijgangers en niet het minst den trampassagiers op het Leidsche Plein bijzonder lastig maakt. Vooraf dient gezegd, dat de kerel, die hoogstens 35 of 36 jaren oud is, zich in eene blakende gezondheid verheugt. In het voor hem misschien betreurenswaardig gemis van eenig gebrek weet hij op artistieke wijze te voorzien. Zijne tronie is omlijst met een doek; zijn rechterarm rust, wanneer hij in functie is, in een bood den jongen man een welkomen schuilhoek aan. Alfred verschool zich en wachtte; hij zag den oppasser langzaam na derbij komen, zag hoe hij van tijd tot tijd bleef staan om rond te kij ken, alsof hij vreesde, achtervolgd te worden. Nu had hij het paviljoen bereikt. Alfred sprong als een woedende tij ger op hem toe en hield met een snellen vasten greep de keel van den man omkneld. Hij kende dezen greep; zeer dikwijls had hij in Ame rika gelegenheid gehaddien te probeeren. Geen geluid, als uw leven u lief isfluisterde hij met heesche stem. Dat u de duivel hale! zeide Tom knarsetandend, ik zoek u en tot loon daarvoor jaagt gij mij een schrik op 't lijf, dat ik meen door den satan zelf aangevallen te worden. doek die om den schouder gebon den is. Om zijn anderen schouder is een riem geslagen, waaraan een mandje hangt, dat zijn «koopwaar» bevat. Natuurlijk Zweedschelucifers. De beschikbare hand houdt een dikken stok omklemd, waarop de man steunt, als hij zich, met hor ten en stooten, voortbeweegt. Kla gend brengt zijn zwakke stem zijn gewone: «arme ongelukkige man asjeblief» voort. Grime en mimiek zijn onverbeterlijk. Aftobben doet bij zich niet. In den regel 's ochtends om een uur of elf eerst op zijn post, verlaat hij dien weer om vijf of zes uur. Bij slecht weer blijft hij thuis. Vóór dat dit winstgevend jacht veld door bem betreden weid, be proefde hij zijn geluk in Nieuwer- Amstel, waar zijn domicilie is. De bewoners kenden hem echter daar te goed. Trouwens toen scheen hij ook meer als dilettant het vak te beoefenentusschentijds werd er nog wat uitgevoerd. Wanneer zijne tegenwoordige dag taak geëindigd is, gaat deze zeld zame brutale gast op zijne lauweren rustenbezoekt kroegen, vecht daar nu en dan, of wandelt, ontdaan van zijn kostuum, met vrienden en ken nissen langs de straat, op geen tien minuten afstands van zijn exploitatie- terrein. Donderdag ontbrak hij op zijn post. Hij hielp de intrekking van het annexatie-ontwerp meevie ren. De zeere en zieke doeken alsmede de Zweedsche koopwaar waren thuis- gelaten. Alleen de stok was present en draaide rond tusschen de vlugge vingeren van de zieke hand. De gezonde hand woelde heel voornaam in een partijtje muntstukken in 's mans broekzak. De anders bolle wang was geslonken, de pruim tabak vervangen door eene sigaar. Zijn blik was wazig en onbestemd eenig gezwaai, in dezelfde richting en omgekeerd en de omstandigheid dat hij voor niemand, zelfs niet voor rijtuigen uit den weg ging, deden zien dat de «arme ongelukkige» vervallen was onder de strafbepa lingen der drankwet. De agent van polite, die deze opvatting deelde, rekende hem dan ook in wat de man scheen «geen kwaden dronk over zich te hebben» zonder veel moeite ten uitvoer gebracht werd. Maandag avond viel een man van den steiger voor het in aan bouw zijnde huis van Van Gend en Loos aan den Dam, te Amsterdam. Hij werd met een brancard naar het gasthuis gebracht, doch over leed reeds onderweg. In de Rozendwarsstraat te Am - sterdam is Maandag avond weder door een man pogingen gedaan om een klein meisje tot onzedelijke han delingen te verleiden. Het kind liep echter naar hare ouders, die de buurt in opschudding brachten, waarop een drijfjacht gehouden werd, waarbij het gelukken mocht het sujet in handen te krijgen. Door de vertoornde ouders werd hij naar het bureau van politie overgebracht. Met de nieuwe reddingvlet, door den heer J. Zwanenburg, scheeps bouwmeester te Tessel, gebouwd, werd gisteren een proeftocht langs Tesselstroom gemaakt. Ofschoon de zee te kalm was om iets aan gaande de zeewaardigheid der boot te kunnen zeggen, bleek zij veel draagvermogen te hebben, goed te roeien en flink aan het roer te ge- Gij zoekt mij? vroeg Al fred wantrouwend. Natuurlijk. Eu gij waart bij mijn neef! Nu, als gij bij uw neef lo geert, moet ik u dan niet in zijn huis zoeken? Schrijven kon ik niet; ik wist immers niet, of de brief ook in verkeerde handen zou vallen, en als dit gebeurde was voor ons beiden en ook nog voor iemand anders, alles verloren. Alfred had reeds lang de keel van den oppasser losgelaten, maar in plaats daarvan diens arm gegre pen hij trok hem met zich in het paviljoen en bemerkte in zijne op gewondenheid niet, dat van de te genovergestelde zijde van het park een heer zijn schreden ook daar- heenrichtte. Hier zijn wij alleen en onge stoord, zeide hij, nadat hij de deur van het paviljoen gesloten had; gij spraakt van een derden per- hoorzamen. De bemanning koesterde echter de beste verwachtingen aan gaande de zeewaardigheid van de nieuwe vlet. Men schrijft uit Nieuwediep d.d. 30 dezer: Het ramschip Schorpioen zal mor gen gedeeltelijk worden uitgepompt, om, met behulp van een zwaren kiellichter, het stuk geschut uit den toren 'te verwijderen, en dit op die wijze voor bederf te vrijwaren. Om trent de verdere plannen tot alge- heele lichting van het schip is nog niets met zekerheid bekend. Maandag werd te 's Hage aan den Noordwal een alleen wonende, oude, blinde vrouw dood in hare woning gevonden. Bij onderzoek bleek, dat uit hare kamer eenige goude siera den en eenige gelden, die in eene latafel geborgen waren, verdwenen waren. Verschillende personen zijn in verband hiermede door de commis saris van politie gehoord. Het zesde jaar van de ge boorte van Neêrlands kroonprinsesje werd ook gisteren in de residentie met opgewektheid gevierd. De vlaggen wapperden van de torens en het nationale dundoek tooide de straten met zijn feestelijk aanzien. De jeugd vooral heeft prinsesjes verjaardag tot een feestdag uitver koren, en neemt door allerlei spelen en vermaak, haar door kindervrien den bereid, van ganscher harte deel in de vreugde, die zich 'alom in den lande door feestvieringen op dezen dag openbaart. De parade ter eere van den Prinsesjesdag in de zonnige Malie baan te 's Hage gehouden, werd door duizenden aanschouwd. De infanterie-troepen waren op dubbele sterkte door het intreden der miliciens van een vorige lich ting. De vereenigde wapens stonden onder bevel van den kolonel baron Mulert tot de Leemcule, van de grenadiers en jagers. Vele hoofd en verdere officieren niet bij de troe pen ingedeeld, ook van het Indisch leger, en onderscheidene tot officier aangestelde cadets hadden zich te genover de troepen verzameld. De marine was door adelborsten vertegenwoordigd. Vooral trok de aandacht een vreemd officier te paard, in licht- blauwen uniform, rijk met goud versierd en dragende een steek langs welke een witte vederbos wuifde. Het was een ritmeester van het Duitsche leger, tevens stalmeester van Z. M. den keizer vanDuitsch- land, die aan het hoofd van zijn wapen, de cavalerie, begeleid door den kolonel der huzaren, het parade- veld binnenreed. De generaal-majoor Klerck noo- digde den buitenlandschen kapitein uit zich te voegen bij den staf van officieren, die hem bij de inspectie der troepen vergezelde. De tonen van het Wilhelmus weerklonken toen de generaal langs de gelederen reed. De grenadiers en jagers defileer den met het oog op de brandende hitte slechts eenmaal voor den opper- officier. De veldartillerie en het regiment huzaren reden den eersten keer in draf, de tweede maal in galop. Het militaire schouwel en som mige groepen daarvan werden door soon, wie is dat? Raad eens, antwoordde Tom spottend. Dokter Janin. Neen. Als hij aan de galg hing en ik hem kon redden, zou ik nog niet de moeite nemen, hem af te snijden. Haat gij hem zoozeer vroeg Alfredwiens uitvorschende blik doordringend op het gelaat van den oppasser rustte. Haat wil ik het juist niet noe men; ik geloof, dat verachting het rechte woord zou zijn. Nu, wie is dan de derde? Laat mij u eerst eenige vra gen doen. Gij waart in ons gesticht om u over het lot en den dood van uwen vader zekerheid te verschaf fen, niet waar? Ja. En wat heeft Janin u gezegd? Dat mijn vader voor vijf en twintig jaar in het gesticht gestor- een photographie instantanée afge beeld. Twee jongelieden, elk op een rij wiel gezeten, geraakten gisteren ochtend in de Wagenstraat te 'sHage tusschen eenige rij- en voertuigen. Een sprong bijtijds van zijn veloci- pède en maakte zich spoedig vrij. Zijn tochtgenoot bleef op zijn rij wiel dat door het langzaam loopen omsloeg en met zijn rijder tegen een voorbijrollenden turfwagen, be spannen met een paard,terecht kwam. Het gevolg was dat de knaap twee wielen over zijn borst en ar men kreeg. Hij werd bij den ban ketbakker K. ingedragen. Dr. Hey- mans verleende den jongeling hulp en gaf te bennen dat deze na eenige rust, teneinde van den schrik te be komen, huiswaarts kon keeren. Wat een taaie wielrijder! Van het tegenwoordige prachti ge zomerweder maakten eenige leden van den Deutschen lumund Ruder - Verein gisteren te Amsterdam ge bruik, om met eene zesriemsgiek eenen roeitocht naar den Hoek van Holland en over zee naar Scheve ningen te doen. Des ochtends te 7 uren van Rot terdam vertrokken, waren zij te 9a/4 uur aan den Hoek van Holland. Na eenig oponthoud en wachten op vloed staken zij te 11 uren in zee, en stapten, zonder een druppel wa ter in de boot g-ekregen te hebben, zeer voldaan te half twee 's namid dags te Scheveningen aan den wal. Bij het vullen van siphons met mineraal-water, in de inrichting Slamat aan de Scheveningsche brug, is eene zoodanige flesch gesprongen, waardoor de bediende, die haar in de hand hield, zoo ernstig aan de pols is verwond, dat hij per bran card naar het gasthuis moest wor den vervoerd. De man verkeert in zorgwekken- den toestand. Voor de verpleegden in het krank zinnigengesticht, het St. Joris-Gast- huis, te Delft, werd gisteren namid dag eene voorstelling in het gesticht gegeven door Wery's honden- en apentheater. Maandag ochtend sloeg een reus achtige stelling, staande voor het in aanbouw zijnd groot magazijn van de fima Peek en Cloppenburg aan de Hoogstraat te Rotterdam plotseling om en kwam terecht in de winkelruiten van een drietal te genovergelegen huizen, welke ruiten allen verbrijzeld werden. Overigens hadden geen ongelukken plaats. Door twee gewezen bedienden in het gesticht voor Israëlietische oude lieden en zieken te Rotterdam, zijn zeer zware beschuldigingen inge bracht tegen den vader en moeder van dat -gesticht, als zouden zij zich aan grove mishand ilingen op aldaar verpleegd wordende personen ge pleegd, schuldig maken. Zij hebben deze beschuldigingen geplaatst in een Israel, blad, met hunne namen onderteekend. Zelfs beweerden zij, dat eene oude vrouw tengevolge dier mishandelingen overleden zou zijn. Regenten die een onderzoek in stelden, hebben de zaak in handen van de justitie gesteld, terwijl de vader en moeder tegen de aankla gers proces-verbaal hebben doen opmaken wegens laster. ven was. Zóó staat het in de boeken, knikte Tom, het papier is ge duldig. Werdt gij door achterdocht tot deze navorschingen gebracht Dit is, dunkt mij, een over bodige vraag! zeide Alfred, zonder achterdocht te koesteren zou ik de verre reis van Amerika naar hier niet gemaakt hebben. En welke offers zoudt gij bren gen om u zekerheid te verschaffen vroeg de oppasser. Neem eens aan, dat ik u deze zekerheid zou kunnen geven, zoudt gij dan een vordering tot een bedrag van twin tigduizend gulden daarvoor niet te hoog vinden? Alfred kon zijn verrassing niet verbergen; juist de aanzienlijke som moest het vermoeden in hem wek ken, dat de mededeelingen van den oppasser van groot gewicht voor hem waren. Het hangt er van af, welke Dordrecht heeft een 90jarigen porder, aan wien opgedragen is nagenoeg al de bakkers der stad des ochtends te wekken. In weer wil van dien hoogen ouderdom begeeft hij zich iederen nacht door alle weer en wind trouw op tijd op weg. De man geniet nog- .eene goede gezondheid en is daarbij ook levenslustig. Terwijl in de vorige week eenige arbeiders te Rijsen bezig waren met het stukkloppen van keisteenen, von den zij daaronder een steen ter grootte van een kleinen pompoen, in welks binnenste een kleinere steen zat ter grootte van een kippenei. Dit wonderbare vormsel wordt al gemeen voor een versteende kokos noot gehouden, die hier wellicht voor eeuwen is verloren. Men is van plan dit «geologisch raadsel» naar het museum te Leiden op te zenden. (Z. Ct.) De gezamenlijke poldergasten, werkzaam aan het kanaal Almeloo, Northern, hebben Maandag de werkzaamheden gestaakt. Zij vragen loonsverhooging. Te Maastricht is Maandag een jongen van 15 jaar bij het baden in de Maas verdronken. Terzelfde plaatse verdronk giste ren een soldaat, bij het baden in een der grachten. Zondagochtend is te Dokkum in de algemeene zwemplaats in de Woudvaart een jong handwerks gezel, terwijl hij zwemmende zich op den rug begaf, plotseling naar de diepte gezonken en levenloos opgehaald. Met één passagier heeft de kapi tein Julhes met zijn ballon «l'étoile du nord», Zondag middag te 4 uren van uit den tuin der «Harmonie» te Groningen, een luchtreis onder nomen. GELENGD NIEUWS. Eirmin Weiss, bijgenaamd «l'homme étincelle», heeft Zondag namiddag, in 49 minuten, 20 maal den boulevard Jamar te Brussel, een afstand van 20 kilometers, in galop omgeloopen. Zijn mededin ger, een uitmuntende volbloed-hard draver, bereden door een bekwaam pikeur, was hij den 30en omloop slechts weinig meters voor en kon toen van vermoeienis niet verder. Bij een vechtpartij tusschen burgers en militairen, ter gelegen heid van de kermis te Montferrand, heeft een kroeghouder, zekere Per- rin, een kanonnier met een oude hellebaard letterlijk gespietst. Gisteren avond heeft te Parijs de operavoorstelling ter eere van Chevreul, op zijn honderdsten ver jaardag, plaats gehad. In de loge van den President der Republiek zat hij met zijn zoon en achterklein zonen. Bij het ophalen der gordijn, ten 10 ure, werd de buste van den beroemden geleerden met vollegeest drift toegejuicht. Na de ouverture der «Muette de Portici» heeft de ac teur Silvain een lauwerkrans aan den voet der buste neergelegd. Che- vreuil stond toen op, stapte naar het tooneel en betuigde zijn dank onder daverende toejuiching van het publiek. Een gevaarlijk woekeraar uit het graafschap Schaumburg is ge- mededeelingen gij mij te doen hebt, zeide hij. Tom keerde zich om en wierp een blik op het niet geheel geslo ten venster, waardoor slechts een flauw schemerlicht naar binnen drong. Hoort gij niets vroeg hij. Volstrekt niets. Als wij beluisterd werden.... Daar behoeven wij niet bang voor te zijn. Op zulk een laat uur en dan nog wel in dit jaargetijde komt er niemand in het park. Dus wat hebt gij mij te zeggen? Voor ik mededeelingen doe en geheimen openbaar maak, stel ik eerst mijn voorwaarde, antwoord de Tom op een toon, die elke te genspraak scheen te willen voor komen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2