4e Jaargang'. Vrijdag 3 September 1886. No. 969. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagetijks uitgenomen Zen-en sigsBssgse Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEÜPA OVERZICHT. FEUILLETON. Het pticht Tan Jotter Janin. UiiY*ti\LANE>. foor Haarlem per maand40 Centi. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adressseren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale 68 xublicite Jitrang&re G. L. DJJJBE Co., JOH. F. JOMsx on.:, v—f.- F. JONES, Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montmartr». van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uuri MUSEUMS EN Koloniaal must tret van tirtuaa van diploma vrjjes toegang, •flisnder Nederlasdecho ïïaati: yia Nederland en meer bijzonder i i galden. Museum der t>i<t\gen Voiteloo» van 121 {.[tri museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feeatdv-'ea vrq il •i»da» oa Zatordag var. S4 anr. Grgel-bespelinv in de Groote Kerb. Dinsdag van i2 tn i)o bevorderiug van Nijverheid hebbes p* Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs e< oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral toegangskaarten voor een geheel jaaf a g van 25 cents per porsooa, alleen op poieuuu. Muaersc saaoden ae jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot ld jaren uiet dan ouder behoorlijk geleide.— A uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gecposd nderdag van 28 nor. Toegang (deur Ocdegroeamarkt; vrij. Bij de voortzetting der beraadsia ging over het adres in het En gelsche Lagerhuis stelde Lord Sexton een amendement voor, waar hij op de noodzakelijkheid gewezen wordt otn door spoedige eu bijzon dere maatregelen de orde te Belfast te verzekeren. S r Michael Hicks Beach kwam uit naam der regeering op tegen een aanval gericht tegen lord R. Churchill, als was deze door zijne rede de oorzaak van de te Belfast plaats gehad hebbende on lusten. De regeering, zeide sir M. Hicks Beach, zal alles in het werk stellen om de orde te Belfast te be waren, maar hare taak is door de woorden van lord Sexton verzwaard. De regeering moet het rapport van de commissie van onderzoek afwach ten. Over de oorzaak der onlusten te Belfast kan eerst een oordeel worden geveld nadat de commissie haar werk volbiacht heeft. Dj beraadslaging over het adres werd na een debat van zes uren verdaagd tot heden. Prins Alexander is te Philippo- pel aangekomen. Hij is met geest drift door de menigte ontvangen. Hij zal waarschijnlijk Vrijdag avond te Sofia aankomen. Uit Czernowitz richtte de vorst de volgende depêche aan Stamboe- lofï te Widdin: alk kom naar Widdin en zal, na eene revue over de troepen te heb ben gehouden, als wij sterk genoeg zijn, aan de spits van mijne solda ten, die mij reeds eenmaal de zjge praal hebben doen behalen, naar Sofia marcheeren. Ik vertrouw op DOOR EW. AUG. KöNIG. 25) Ve Hoofdstuk. Neemt gij die voorwaarde aan, dan zal ik u niet alleen alles zeg gen wat ik weet, maar u ook met raad eu daad terzijde staan. Zonder mijn hulp, dit zeg ik u van te vo ren, zoudt gij niets uitrichten. Gij hebt u tot een anderen oppasser, tot Koenraad gewend, maar hij kent de geheimen van ons huis niet, en als zij hem ook al bekend waren, kon zijn bijstand u toch van geen nut zijn. Ik ben nu reeds dertig jaar in het gesticht werkzaam en bezit het volste vertrouwen van Ja- God en mijne getrouwe strijdmak kers. Alexander.» Ook te Czernowitz heersehte een onbeschrijfelijke geestdrift bij de doorreis van den vorst, en zoo ook alle stations van de Rumeen- sche spoorbaan, waar hem bloemen en kransen in het rijtuig werien geworpen. Bij zijne aankomst te Giurgewo werd vorst Alexander door eene Bulgaarsche en eene Rumeensche deputatie ontvangen. Aan het station was eene eere-compagnie opgesteld, die hem militaire eer bewee-. Starn- boeloff was den vorst tot daar te ;emcet gereisd. Alexander bemerkte hem nauwe lijks, of hij liep naar hem toe en omarmde het hootd van de Bul gaarsche deputatie. Van alle oorden uit den omtrek, vooral uit Riest- choeck, waren belangstellenden toe gestroomd, die den vorst hartelijk verwelkomden. Na een kort opont houd ging de vorst over op het zelfde jacht, dat hem den 23en naar Reni Russi had gebracht, en voer thans naar Roestchoeckgevolgd door eene menigte met vlaggen ge tooide schepen, booten en barken. De Indépendance Beige bevat een schrijven van Bulgaarsche stu denten te Brussel en te Luik. De schrijvers betuigden hunnen trouw eu gehechtheid aau Vorst Alexan der en verklaren, dat 't kabinet- Karaveloff zich vele vijanden had gemaakt, omdat het, bij de onder handelingen met dt Porteniet krachtig genoeg voor de Bulgaar sche eenheid was opgetreden. De samenzweerders hadden getracht, deze ongunstige stemming op den Vorst zelf over te brengen. Kolonel Mutkuroff, een van de hoofden der door Stamboeloff ge vestigde voorloopige Vorst Alexander vriendschappelijk gezinde Bulgaar sche regeering, had reeds aanstalten gemaakt, om Sofia te belegeren. De oproerige troepen hebben echter de wapenen vrijwillig neergelegd. Eeni- ge honderden manschappen hebben het land verlaten. De Paus heeft de door Frankrijk voorgestelde regeling der kwestie omtrent de vertegenwoordiging der katholieke belangen in China aan genomen. Haarlem, 2 September l»b6. In de afgeloopen maand Augu„ tus werd door 1194 personen aan het Stedelijk Museum van Schilde rijen en Oudheden op het Raadhuis alhier eeu bezonk gebracht tegen betaling, terwijl 343 personen zon der betaling werden toegelaten. De nieuwe Burgerschool voor jongens eu meisjes, gevestigd in het gebouw, waarin vroeger de Tus- schenschool was, werd gisteren met 120 leerlingen g-eopend. De lokalen, die eene aanmerkelijke verbetering hebben ondergaan, voldoen in alle opzichten uitstekend aan hunne be stemming. Hedenmorgen omstreeks ll1/s ure is brand uitgebroken in een koepel, gelegen in een tuin aan de Brouwersvaart, waarvan eigenaar de winkelier Knapen in de Kruisstraat, vermoedelijk door onvoorzichtigheid met vuur van eeu weikman. De koepel is geheel uitgebraad. De brand is door de buren gebluscht. Nu ter zake, - viel Alfred hem ongeduldig in de rede. Ik meende u daarop opmerk zaam te moeten maken in uw eigen belang, vervolgde Tom, maar hoor nu mijne voorwaarden. Gij be taalt mij twintig duizend gulden in banknoten en belooft mij op uw woord van eer, te zullen zwijgen, tot ik op het schip ben, dat mij naar Amerika zal brengen. Begrijp mij goed; mijn getuigenis, dat voor u natuurlijk groote waarde heeft, zal daarom niet voor u verloren gaan, ik leg het schriftelijk met alie noo- dige bewijzen in uwe handen. En wat biedt gij mij daarvoor aan? vroeg Alfred met moeilijk bedwongen ontroering. - Het leven van uw vader, de erkenning van uwe rechten op den naam, dien gij draagt en op het vermogen van den man, wiens gast gij zijt! De jonge man keek den oppasser Wij hebben reeds medegedeeld, welk aardig verjaarsgeschenk de roeivereeniging «Fortuna» aan de kleiue Prinses schonk: een vlag, geschikt om op de wherry gevoerd te worden, welke haar koninklijke vader haar schonk. De vlag heeft eene breedte van 1.50 meter, bij een lengte van 2 meter, en het koninklijke wapen is op de middenbaan op verdienstelijke wijze geschilderd door den heer Walraven. De daarbij door den heerAnto- nie Grevenstuk gecalligrafeerde op dracht luidt als volgt Aan Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Paulina Maria, Kroon-Prinses der Nederlanden wordt bijgevoegde vlag eerbiedig- lijk en met gevoelens van liefde voor ons Vorstenhuis aangeboden door de Roeivereeniging «Fortuna» te Amsterdam. Dat het Hare Koninklijke Hoog heid moge behagen deze driekleur dikwijls te laten wapperen op de wherry, die den naam voert van Nederlands beminde Koningin, is de vurire wensch van Harer Koninklijke Hoogheid gehoorzame dienaresse de Roeivereeniging «Fortuna». Men meldt aan het Vad. uit Baarn van DinsdagHoewel geheel Baarn en Soest met vlaggen getooid waren, werd de verjaardag van het prinsesje toch zeer stil gevierd. Daar er geen muziekcorps te krijgen was, bleef de voorgenomen matinée op den Brink achterwege. Alleen werd hedenavond acht uren voor het pa leis te Soestdijk een vuurwerk (door gemeentebesturen van Baarn en van Soest aangeboden) ontstoken, waar bij de prinses op het balcon ver scheen. Voorts werden de kinderen der openbare en bijzondere scholen door den burgemeester van Baarn en door anderen op poffertjes ont haald. Ten paleize werden den gan stom van verbazing aan; de moge lijkheid, dat zijn vader nog in leven was, had hij in 't geheel niet ver moed. Het leven van mijn vader! herhaalde hij en ontzetting greep hem aan bij de gedachte, dat de ongelukkige zooveel jaren in het verschrikkelijke huis had doorge bracht. Ik wil u dat in 't kort ver tellen, zeide Tom, uitvoerige mededeelingen kan uw vader u later zelf doen. De tegenwoordige grond eigenaar had dokter Janin reeds dikwijls opgezocht, toen hij op ze keren middag het bericht bracht, dat zijn neef van het paard gestort was en bewusteloos buiten lag. Ik en een andere oppasser, die intus- schen gestorven is, brachten den bewusteloozen jongen heer naar bin nen en voor zoover ik ontdekken kon, was de oorzaak der bedwel ming een hevige slag op het hoofd, die even goed door den looden knop van een rijzweep als door een val van het paard teweeggebracht kon zijn En dat alles verneem ik eerst nu! riep Alfred ontzet uit. Val mij niet in de rede, waar door ik den draad van mijn verhaal zou verliezen. De jonge heer werd in een cel gebracht en den volgen den morgen heette het, dat hij aan de gevolgen der verwonding ge storven was. Maar de kist, die het stoffelijk overschot moest bevatten, borg een ander lijk, het lijk van een krankzinnigedie twee dagen te voren gestorven was. Kerel, dat alles wist gij! riep Alfred uit, niet in staat, langer zijn ontroering te bedwingen. En gij zweegt bij deze misdaad? Neem mij niet kwalijk, zulke verwijten zijn gemakkelijk gedaan, maar wanneer men ze ma ken wil, moet men vooruit beden schen dag door telegrammen aan gebracht, zoowel binnenlandsche, als uit het buitenland. Er was een bijzondere telegraafdienst voor ge organiseerd. Te 2 uur werd de pop penkast in het paleis vertoond. Het prinsesje aan de hand des Konings en van de Koningin, amuseerde zich uitstekend. Des middags was er diner ten hove, waaraan de burge meesters van Baarn en van Soest, de opper-hofmaarschalk Fagel, de buitengewoon staatsraad jhr. Hart- sen en mevrouw Hartsen, dame du Palais, en alle leden van het konink lijk gevolg deelnamen. - De vroegere Khedive van Egypte, Ismail-pacha, is met een zeer talrijk gevolg aan het «Bath- hotel» te Rotterdam afgestapt. De Delftsche hoogleeraar A. Huet, de bekende voorstander van een open doorvaart van Amsterdam naar zee, bespreekt in de Ingenieur de wenschelijkheid om, bij demping der Zuiderzee, het af te sluiten deel door een open kanaal in gemeen schap te houden met de zee, een denkbeeld door den heer M. J. Schuurbeque Boeije in een vorig nummer van genoemd weekblad verdedigd. Prof. Huet komt tot deze con- clusiën I. Afsluiting van de Zuiderzee door een dam EnkhuizenStavoren of MedemblikStavoren, naar ge lang van de uitkomsten van een dienaangaande in te stellen onder zoek. II. Inrichting van dien afsluitdijk tot spoorwegdam. III. Een open afvoerkanaal voor het overtollige water uit de Zui derzee naar de Noordzee, langs Am sterdam, waardoor tevens de vrije gemeenschap van onze eerste koop stad met de Noordzee verzekerd en ken, of en in hoeverre zij recht vaardig zijn. Wat zou ik hebben kunnen doen, om deze misdaad te verhoeden? Gij hadt het bij het gerecht moeten aangeven! Zeer goed; het gerecht kwam en onderzocht het gesticht; het vond niets verdachts en dokter Janin, die huichelaar, noemde mij een ellen dige kwaadspreker, wie kreeg dan gelijk Als gij de gerechtsdienaars naar de cel had gebracht In dien tijd kende ik de ge heimen van het gesticht nog Diet; de sleutels waren mij nog niet toe vertrouwd en ik zou zelfs ondanks mijne scherpzinnigheid den patient niet weer gevonden hebbeD, dien Janin aan mijn navorschingen wilde onttrekken. Dan hadt gij mijnen vader kunnen bevrijden, toen Ook dat is gemakkelijk ge-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1