Brand, in liet Kurhaus te Scheveningen. I' de toekomst van Amsterdam als handelsstad wordt gewaarborgd. De luchtreiziger F. Lh03te, Dinsdagmiddag te 5 uur in den tuin der Nieuwe Koninklijke Har monie te Tilburg met zijn ballon «Le Météore» opgestegen, is te 7 uren tusschen Üdenhout en Hei voort nedergedaald. ste komen vreemde en zeer zeldzame voor. Dezen geheelen zomer is het hier overigens zeer druk geweest door het bezoek van tal van toeristen. Het schijnt allen zoo goed bevallen te zijn, dat de meeste logementen eeds voor het volgend jaar bespro ken zijn. Eenige jongens blijven hier een paar weken tot herstel van ge zondheid waarvoor het eiland bijzon der geschikt is, te meer nu door de uitbreiding van het onderwijs de leerlingen in de gelegenheid zijn gesteld, zich voor verschillende ad- missie-examens voor te bereiden wat velen reeds deden en het kostgeld hier niet hoog is. Weldra wordt er een commissie uit de voornaamste burgers gevormd, die aan toeristen, ouders en voogden alle gewenschte inlichtingen zal verschaffen. 'tZou inderdaad jam mer zijn, als niet zooveel mogelijk de gezonde ligging van dit eiland ten voordeele kwam van tal van jongelieden, die nog eenige jaren moeten studeeren en voor wie het een eerste vereischte is, dat ze een gezond lichaam hebben. Vroeger zag men op tegen den overtocht van Harlingen naar hier met een schuit, maar met onze. stevige, zeer net ingerichte postboot is die over tocht veranderd in een pleiziertoch- tje van ongeveer twee uren. Gisterenochtend vertrokken van Leiden met den trein van 7 uren 2 min., onder geleide van hunne onderwijzers, een 40tal leerlingen van de school 3e klasse No. 2 naar Rotterdam, ten einde aldaar de Diergaarde en andere merkwaar digheden te bezichtigen. De kinde ren hadden zich zelf daartoe door het besparen van centen in staat gesteld. Ieder bezoeker van Katwijk aan Zee, en inzonderheid van het loge ment «de Zwaan», weet dat aan het begin van de trap, welke van daar naar het strand leidt, een busje is opgehangen, met het opschrift: «gedenk den armen.» Dat busje is Dinsdagnacht door een onverlaat gestolen. Daar het tegen het einde van het badseizoen loopt, zal het bedrag, dat er in was, nogal aanzienlijk geweest zijn. Als den dader van den diefstal beschouwt men een persoondie 's nachts om twee uren door een wachtdoenden visscher ter hoogte van «de Zwaan» gezien werd en toen beweerde dat hij eenige hee- ren van Noordwijk was wachtende, die hij naar Scneveningen moest vergezellen. De bus bevatte vermoedelijk ruim twintig gulden. Men had vergeten haar 's avond af te nemen, hetgeen anders steeds gedaan wordt. De politie in 's-Hage heeft Dins dag de hand gelegd op een individu, Huygens genaamd, te Rotterdam woonachtig, die er zijn werk van maakte om op eene inteekenlijst, voorzien van valsche handteekenin- gen, een bedrag van f400 te ver krijgen ten behoeve van eene niet bestaande weduwe, wier man op ongelukkige wijze het leven zou hebben verloren. Onder toevallige omstandigheden viel deze persoon de politie in han den. Hij had nl. het zoontje van een ingezetene van 's-Hage op straat aangesproken en het knaapje op zeker uur aan het Plein ontboden, nemen Is dat de waarheid? Welk belang zou ik er bij kunnen hebben, u iets anders te zeggen Gij hebt gelijk. Ga verder. Nu meende ik buiten weer iets te hooren, zeide Tom met een uitvorschenden blik op het ven ster. Alfred ging snel naar het venster toe en keek in de schemering naar buitenhij kon niets ontdekken, wat reden tot bezorgdheid gaf. Er is niets, zeide hij met koortsachtige onrust. En mijn neef bezocht het gesticht zeker dik wijls Neen, hij deed dit met opzet niet, om geen voedsel te geven aan de geruchten, die toen ontstonden en zich als een loopend vuurtje ver spreidden. Maar in de stad zal hij zeker dikwijls met Janin bijeen zijn gekomen en bij die gelegenheden waar hem eene boodschap zou op gedragen worden. Het kind vertelde dit voorval aan zijn vader, en deze op zijne beurt aan de politie, waarvan het gevolg was, dat de oplichter door een recher cheur werd gearresteerd op het oogenblik, dat hij het knaapje een brief, gericht aan graaf v. B., wo nende Wassenaarschen weg, ter be zorging overreikte. Men leest in de Avondpost de navolgende vermakelijke Haagsche historie Mie de hondenscheerster was gis teren niet dronken. Toch ver voegde zij zich des avonds aan het hootdbureel van politie om nacht- logies. Een paar agenten beduidden haar dat het niet aanging haar in nuchteren toestand «op te nemen». Protest van Mie: «En ik zêl, en ik wil, en ik mot er in ik gaai d'er in, al zou ik tot zes uur op straat motten wachten!» Inmiddels werd op een handkar een persoon binnengereden. De man was zóó dronken dat hij niet meer staan kon, nog minder loopen. Mie staarde hem met verlangende oogen na«zoo'n bevoorrechte», dacht ze zeker. Toen eenige minuten later ook een «wezenlooze» huzaar op de zelfde wijze werd binnengebracht, kende de ergenis van Mie geen grenzen meer. Met woest gebaar vloog ze het politie-bureel in, werd weer uitgeworpen, iiep wéér in en maakte eindelijk zoo'n geweldig misbaar dat de politie zich over haar ontfermde en haar een plaatsje gat op de haar lief geworden brits. De heer A. P. Klok, eigenaar van het «Hotel et Café Francais», aan het Plein te 's Hage, is op ge voelige wijze teleurgesteld in het vertrouwen in een zijner logés. Gedurende 5 weken had in dit hotel intrek genomen een persoon, zich noemende De Pelser, ingenieur, en zich ook wel eens voor baron uitgevende. Deze persoon trachtte Dinsdag met de noorderzon te ver trekken. De eigenaar van het hotel liet hem echter, nadat hij voorge geven had een pakje naar den klee dermaker te gaan brengen, volgen. Op dit denkbeeld was de heer K. gebracht door een der artisten van zijn café-concert, en wel een goo chelaar, tevens gedachtenlezer, die hem waarschuwde met de woorden «ge zult zien dat hij van daag de plaat poetst.» Inderdaad zagen de volgers den gewaanden ingenieur naar het Holl. spoorstation gaanen zocht hij blijkbaar den weg om te voet de stad te verlaten. Hierop werd de hulp der politie ingeroepen, die den logeergast aanhield. Het bleek dat hij geen cent op zak had. De man is ter beschikking der justitie ge steld om over de grenzen va% dit Rijk te worden gebracht. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld eene vrouw, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan mishandeling van een kind, welke mishandeling vermoedelijk den dood tengevolge heeft gehad. Uit Brouwershaven wordt gemeld Gelijk verleden week 64 blokken tin, elk van C 30 kilo, opgehaald en aangebracht werden uit het wrak van het in 1870 hier ter reede ge zonken barkschip Maria Airiana zullen zij hunne plannen gesmeed hebben. Mij was, zooals ik u reeds zeide, de verpleging van dezen pa tient opgedragen. Ik had bevel ge kregen het dwangbuis, douches, zweepslagen, honger en gevangenis aan te wenden, zoodra de ongeluk kige zich weerspannig toonde of lucht gaf aan zijn woede en haat. Vloek over deze gruweldaad! Mijnheer, het is Janin's be roep en dit beroep heeft hem schat ten opgebracht. Als daarbij zijn hart versteend en zijn geweten verstokt is, is dat slechts het natuurlijke ge volg van zijn niet te verzadigen hebzucht. Ik heb den schijn aan genomen, alsof ik slechts zijn be lang op 't oog had en zoo gelukte het mij, zijn volle vertrouwen te verwerven. Maar het kwam mij niet in de gedachten de barbaarsche be velen van den dokter op te volgen, eerlijk gezegd, deed ik het reeds daarom nietomdat het in mijn zoo werden gisteren wederom 30 blokken tin opgebracht uit het wrak van het in 1876 gestrande Engel- sche stoomschip Thomas Sorley. Een en ander zat nog drie meter onder het zand verborgen, maar nadat het gelukt was met behulp van den stoomschelpzuiger Nautilus het zand te verwijderen en het wrak zelf met dynamiet te doen springen, wist de heer K. van der Linde, onder wiens leiding alles geschiedde, toch het tin te voorschijn te halen. Men be weert dat er in dit wrak nog circa duizend blokken liggen. Natuurlijk dat men onmiddellijk weer is uit gevaren om nieuwe pogingen aan te wenden. Dinsdag is uit de Leidsche Rijn te Utrecht gevischt het lijk van een polderwerker, die vermoedelijk kort te voren in staat van dronkenschap te water geraakt en verdronken is. Hij moet elders tehuis behooren. Omtrent het verdrinken van een soldaat te Maastricht wordt thans na der gemeld, dat de ongelukkige, een milicien van de lichting 1886, uit de gemeente Vaals, de wacht had aan de militaire zwemschool en van de afwezigheid van den com mandant der wacht had gebruik ge maakt, om zich te water te begeven. Op zijn hulpgeschrei kwam een an der wachthebbend milicien toesnel len, doch deze zou ook zijn omge komen, ware niet de inmiddels te ruggekomen commandant der wacht hem te hulp gesneld. Het ongeval had plaats tijdens de parade, ter eere van den geboortedag van ons Kroonprinsesje. Een arbeider uit Dortmund, te Venloo Dinsdagnacht bezig zijnde met het zetten van een nieuwen gashouder, had het ongeluk daarbij te struikelen, en met de handen in het gloeiende asphalt te geraken. Beide handen zijn deerlijk gebrand. Ter gelegenheid der Wanroijsche kermis werd aldaar een persoon uit Mil zeer ernstig aan het hoofd ver wond bij eene vechtpartij tusschen hem en eenige zijner familieleden- Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Gisterenmorgen te 4 uren is een personen-rijtuig le klasse van het Centraalspoor op het stations-em placement te Kampen door eene onbekende oorzaak in brand geraakt. Door de hulp van eenige politie dienaren en andere personen was men de brand spoedig meester en wist men dien te beperken tot één compartiment. Van Heereveen werden Dinsdag 28 bedelaars naar de gevangenis te Leeuwarden overgebrachtterwijl een even groot getal van Leeuwar den naar Veenhuizen werd ver voerd, zoodat de opengevallen plaat sen dadelijk weer bezet werden. Uit Oude-Pekela wordt van 31 Augustus aan de N. G. Ct. gemeld Een treurige misdaad had Zon dagnacht op den openbaren weg alhier plaats. Eenige jongelieden kregen twist, zoodat de een den ander verwondde en een messteek toebracht. Ongelukkig ging het mes tusschen de ribben door en bracht veel bloedverlies teweeg, met het treurig gevolg, dat de verslagene hedennacht aan de gevolgen is over- eigen belang was, dat deze patient gezond bleef naar lichaam en geest. Janin liet mij hoe langer hoe meer vrijhij bezocht deze afdeeling zij ner patiënten niet gaarne. Slechts nu en dan lette hij er op of zijne bevelen ten uitvoer gebracht wer den; voor 't overige liet hij de ver pleging geheel aan mij over. Ik had ronduit met uw vader gesproken en hem gezegd, dat wanneer hij niet met mijn plan was ingenomen en zich niet geheel naar mijne schik kingen voegde, hij zich aan het gevaar blootstelde den een of an deren dag door den dokter vergif tigd te worden. - Zijn er wel zulke gevallen voorgekomen? vroeg Alfred. Ja, maar zelden, Janin beefde voor geen middel terug; het moest door het doel geheiligd worden! Uw vader zag het gevaar; hij han delde volgens mijn plan Vijf en twintig lange jaren; leden. De justitie moet den dader reeds op het spoor zijn. Men schrijft de wandaad mede toe aan te veel gebruik van sterken drank. GEMENGD NIEUWS, Als vervolg op eene kortere telegraphische dépêche wordt uit Pondichery gemeld dat een geïm proviseerde schouwburg in Tirou- nalvély, in het arrondissement Ma- dure (Engelsch grondgebied) 26 Juli in brand geraakt is, tijdens een groote en druk bezochte voorstel ling. Er kwamen ongeveer 300 men- schen in de vlammen en het ge drang om, een 50-tal anderen wer den ernstig gewond. Vele lijken waren zoodanig verminkt dat het onmogelijk was ze te herkennen. Toen vorst Alexander op zijn terugreis naar Bulgarije, aan het Roemeensche grensstation Zuczawa aankwam, wilden de kommiezen met alle geweld de menigte bloem kransen en bouqetten uit den salon wagen verwijderen, daar het invoe ren van bloemen in Rumenié ver boden is. De persoonlijke tusschen- kom t van den Vorst was noodig dig om deze volijverige dienaren van den fiscus tot toegeeflijkheid te stemmeD. Bidel heeft zijn opvolger ge vonden in den leeuwentemmer Ca- staret. Voor eenige dagen gaf deze in Puy eene voorstelling. Hij was met verscheiden wilde dieren in het zelfde hok en had reeds enkele hunner kunsten laten verrichten, toen ééu der leeuwen zich eensklaps op hem wierp en hem tegen den grond sloeg. De kreten van schrik en ontstel tenis, die onder de toeschouwers opgingen, schenen het dier nog woe dender te maken en hij zette zijn tanden in den rechter arm van den temmer. Een worsteling op leven en dood volgde. Castanet trachtte weer op te komen en hield zijn oogen onafgebroken op den leeuw gericht, die hem nu met de slag tanden zocht te grijpen. Maar ge lukkig, vóór hij er in slaagde, was zijn meester weer op de been, diende hem met zijn stalen zweep een dracht slagen toe en verliet het hok. Het was juist bijtijds, want nauwelijks buiten, viel Castanet bewusteloos neder. Hij is aan den arm en in de zij zwaar verwond en heeft veel bloedverlies geleden. Men verwacht, dat hij zijn gevaarlijk werk niet zal hervatten, vóór de volgende maand. Gelijk reeds in een klein gedeelte onzer oplage van gisteren werd ver meld, heeft eene zware ramp giste ren voormiddag de hadplaats Sche- veningen getroffen. De brand in het Kurhaus moet ont staan zijn in een der logeerkamers, no. 88, en wel door het omvallen van een spirituslamp. In ongelooflijk korten tijd breidde de vlam zich uit tot de andere ver trekken. Gelukkig waren op het uur, waarop de brand uitbrak, ongeveer 9'/s nur, de meeste logé's aan het strand of aan het ntbijt, zoodat op de alarmkreten de gasten spoedig de vertrekken verlieten, na zooveel mogelijk nog gered te hebben wat zij konden. Trouwens de directie en Zij zijn hem lang genoeg ge vallen, maar ik kon het niet ver anderen. Gij hadt hem kunnen bevrijden. Dat is waar, maar wat zou hij daardoor hebben gewonnen en waar zou ik blijven? Als een vriend zich zijner had aangetrokken, zou ik mij tot hem gewend hebben, maar niemand bekommerde zich om hem en tegen de intriges van Janin en zijn neef zou hij alleen ook als vrij man niets hebben kunnen uit richten. Ik heb er zeer dikwijls over nagedacht; het was mijn eigen wensch dit huis voor altijd te kun nen verlaten, maar ik vond geen middel om die moeilijke zaak tot een goed einde te brengen. Wordt vervolgd.) In den afgeloopen nacht zijn te Haarlemmermeer op een erf aan de Lijnden 24 kippenzilverpellen, ontvreemd, ten nadeele van den op zichter W. J. de Jong. In den nacht van Zondag op Maandag jl. werd een aan den open baren weg te Amsterdam in slaap gevallen man bestolen van al wat hij aan kostbaarheden bezat, als: een horloge, een ring met juweelen steen, geld, enz.zelfs spaarde men hem niet de pantoffels van de voe ten. Fluks werd daags daaraanvol gende het gestolene te gelde ge maakt, onder anderen het horloge naar den lombard gebracht en het beleenbriefje aan een voorbijganger verkocht. Weinig vermoedde de dief, dat deze de broeder was des besto lenen, en toen het horloge door hem uit den lombard gelost en in zijne handen gekomen was, bleef er nog slechts ééne schrede over om den nachtelijken roover in hechtenis te doen nemen. Gisteren middag werd deze, een reeds vroeger veroordeel de, opnieuw naar de cel gebracht. De fabriek de «Weichsel» en inhoud waren bij verschillende maat schappijen aan de Amsterdamsche Beurs verzekerd tot een bedrag van circa f400,000. De schade wordt op ongeveer f50,000 geraamd. Te Muiden hebben Zondag- en Maandagavond eenige ongeregeld heden plaats gehad, doordien on geveer 50 werklieden aan de in aanbouw zijnde buskruitfabriek zich vijandig gedroegen tegen drie Duitsche arbeiders, die aan hetzelfde werk zijn. Door de hulp der inge zetenen werden* Zondag de drie Duitschers ontzet, doch Maandag begon het weer opnieuw, zoodat infanterie uit Naarden ontboden werd. Vóórdat deze echter was aan gekomen, waren de belhamels reeds verdwenen, en was de rust zoo goed als hersteld. Een der bedreigde Duitschers was intusschen, nadat men hem uit zijne woning gesleept had, in allerijl met de tram naar Amsterdam gevlucht. De oorzaak van den wrok schijnt hierin te bestaan, dat de Duitsche werklieden meer verdienen dan de anderen. Hbd Bij den te Edam gehouden wie lerwedstrijd had een der rijders bij den laatsten rit het ongeluk, zoo te vallen, dat zijn gelaat bijna on herkenbaar was geworden, en hij niet per as, maar per stoomboot, in gezelschap van eenige zijner kameraden, naar Amsterdam moest vervoerd worden. Men schrijft aan het D. v.Z.-H. en 's Gr. van TerschellingEiken avond heerscht hier bij aankomst van de stoomschelpenzuigers met de duikers een buitengewone drukte; ieder is nieuwsgierig om te verne men, wat men dien dag uit de Lutine heeft opgehaald. Tal van Spaansche matten en goudstukjes worden opgezogen; onder deze laat- zegd. Beproef gij eens in ons gesticht een cel te openen, waarvan gij den sleutel niet bezit! En destijds werd ik streng in 't oog gehouden. Dok ter Janin was nog jong en sterk; wat hij zelf kon doen, liet hij zeker niet aan een ander over. Als de poging om een patient te bevrijden mislukte, waren wij beiden verlo ren. Reeds toen verachtte ik den dokter, maar ik begreep ook, welk voordeel er aan mijne betrekking verbonden was en niemand is on gevoelig voor het vooruitzicht op een onbezorgde, aangename toe komst. Dit doel geloofde ik dich terbij dan het werkelijk was. Mijn eerste taak was het vreeselijke lot te verlichten van uwen ongelukki- gen vader, wiens verpleging, mij na eenigen tijd werd toevertrouwd. Volgens zijn belofte en de overeen komst, die hij met uw neef gesloten had, was het Janin's bedoeling de zen patient het verstand te ont-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2