De „Singer Manufacturing Cu.' het personeel van het Badhuis, evenals de commissaris van politie, de heer Yernée, doorliepen spoedig het geheele gebouw om te onder zoeken, of er soms nog personen in de vertrekken waren achtergebleven. Het was een diep bedroevende, maar toch indrukwekkende aanblik toen de vlammen uit het hooge ge bouw sloegen, en vooral toen de zware rookwolken van alle kanten dank zij de windstilte kalm omhoog rezen naar het wolkenloos azuur, terwijl de gloeiende zon de omhoog stijgende dampen tintte en kleurde. Gelukkig liepen de aan grenzende gebouwen van het Galerie hotel geen gevaar, terwijl de open ruimten aan voor- en achterzijde het brandende gebouw voldoende afzonderden. Men zag eene ware volksverhui zing van de logés. Van den eerste, schrik bekomen, trachtten zij met bagage en wat zij konden vinden, per rijtuig of tram een goed onder komen te zoeken in een der Haag- sche hotels. De politie nam dadelijk maatre gelen om alle goederen, die uit het gebouw werden geborgen, voorloo- pig in bewaring te nemen. Aan het telegraafkantoor te Scheveningen, nl. in het dorp (daar de beambten aan het post- en telegraafkantoor in het Kurhaus zelf spoedig ge noodzaakt waren de wijk te nemen naar het hoofdbureel in de Keizer straat) had men het in een oogwenk overweldigend druk. Schier alle vreemdelingen telegrapheerden om hunne betrekkingen gerust te stellen. Zijn er alzoo geen persoonlijke rampen te betreuren, de materieele schade is natuurlijk zeer aanzien lijk, maar van nog grooter betee- kenis is het verlies van dit middel punt van het verkeer juist op dit oogenblik, in dezen warmen nazo mer, die met schier onweerstaan- baren drang de vreemdelingen naar de zee voert. Yan de geestkracht der directie van het Kurhaus is het echter te verwachten, dat zij alles zal aanwenden, om met de haar ten dienste staande middelen het seizoen ten einde te brengen. De volgende bijzonderheden om trent den brand zijn nog op het terrein van het onheil zelf ingewon nen of waargenomen. Het water, dat uit alle brand- bluschmiddelen op de ziedende massa gericht werd, geleek een druppel in de zee. Op het terras, waar de knetterende vlammen alles deden warrelen, hield de Nederlandsche driekleur, boven den muziektempel geheschen, stand. Later werd de vlag door een paar soldaten ongeschonden gered. Uit de zijvleugels en de galerij winkels werd het grootste gedeelte van den inboedel buiten in veilig heid gebracht. Het was een indrukwekkend ge zicht, uit alle vensters de vlammen een uitweg te zien zoeken. Nu en dan werd de voortgang gestuit, wanneer een gedeelte van het ge bouw in puin viel. Het onmiddellijk aangrenzend hotel «Garni» werd met brandzeilen be dekt, welke zooveel mogelijk door het water der waterleiding werden nat gehouden. De groothertog van Saksen Wei- mar, wiens adjudant den brand van nabij gadesloeg, bleef in het «Hötel Garni» en had alleen last gegeven zijne reiskoffers te pakken, tot ver voer waarvan fouragewagens uit 's Konings stallen gereed stonden, door de zorgen ^n Zr. Ms. stal meester, baron Van Heemstra. De burgemeester, die gisteren met verlof zou gaan, was druk in de weer om ten minste te zorgen, dat de vlammen niet naar andere inrich tingen oversloegen. Men zag hem op de gevaarlijkste punten, dicht bij de steeds breeder wordende vlammen. Te 11 uren zag men van het middengedeelte niets dan de muren. De kinderen van den heer Mann- stadt, directeur der Kurhauskapel, werden het laatst gered; gelukkig zijn geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Van een Duitsch schrijver, in het Kurhaus gelogeerd, is de geheele inboedel verbrand. Daaronder be hoorde een manuscript, waaraan hij reeds ongeveer 4 jaren arbeidde, en dat hij ter voltooiing had medege nomen op zijne reis naar Scheve ningen. Toen te 9'/s uur het zinken koe peldak bezweek, een witten rook omhoog zendende, was er maar één straal water aanwezig om de vlam menzee te dooven. Ta half twaalf uren werd ook het paviljoen naast de oude Kurzaal aangetast. Op den middag was het Kurhaus reeds bijna met den grond gelijk gemaakt en kon men aan de land zijde de zee reeds onderscheiden. Wat bij den brand werd gered, werd in de kapel achter het gebouw bewaard. Geld en kantoorboeken van de maatschappij «Zeebad» moeten door den bureaulist gered zijntrouwens de vleugel, waarin de bureelen ge vestigd zijn, vatte eerst het laatste vlam. Een voorstel van de overheid om het overschot van het schoone ge bouw te doen omverschieten, moet door de directie zijn afgewezen. Een groote menigte was in de om geving. Brandweer, politie en mili taire macht werkten zwaar. De consuls van Frankrijk en Spanje waren op het terrein om, zoo noodig, de belangen der vreemde badgasten te behartigen. Dat er veel waarde verloren ging, kan blijken uit het verhaal, dat eene Duitsche familie, die op no. 66 en 67 logeerde en terstond het «Hotel Garni» betrok, den opperbrandmees- ter eene aanzienlijke som bood om 4 koffers te redden uit hare ver trekken, welke een vermogen van 4 ton zouden bevatten. Toch werd nog veel door hulpvaardigen gered, ofschoon er streng toezicht noodig was, dat er niet gestolen werd. Naar men verneemt, is het Kur haus te Scheveningen thans verze kerd bij de «Union Bel»e» te Ant werpen, de gebouwen voor f 800,000, k 75 cents per f1000, en de in boedel voor f 400,000, Ml per f 1000. De volgende bijzonderheden wor den nog gemeld: De winkels in de galerij langs het Kurhaus zijn mede uitgebrand, ofschoon de meeste artikelen nog bijtijds op straat gebracht konden worden. Het plein van gazons aan de land zijde bood den aanblik van eene markt, zoovele goederen lagen daar opgestapeld. De geheele voorraad eetwaren uit de keuken van het Kurhaus werd op het gras neergelegd en met ser vetten bedekt. Algemeen is de windverandering op het oogènblik dat de galerijge bouwen en naastgelegen hotels ge vaar liepen, met vreugde begroet. Zoodra de wind in het westen liep en de vlammen zich van de tot dus ver onaangetast gebleven gebouwen afwendden, was men meer gerust- Des middags te 3 ure was men den brand meester. De stoomspuit en acht slangenwagens bleven nog op het terrein, dat door de schut terij was afgezet. Toen het gevaar geweken was, leverden de overblijfselen van het Scheveningsche Kurhaus een aller- treurigsten aanblik. Het nieuwe ge bouw is totaal uitgebrand, geen enkele binnenmuur is blijven staan. Slechts de buitenmuren vertoonen nog de lijnen, maar hier en daar is het gebouw letterlijk geheel en al een puinhoop. Den geheelen dag werden inlich tingen gevraagd omtrent verwanten, en de commissaris van politie wees hun, trots al de drukte, den weg. Het baden is niettemin geregeld doorgegaan, en zelfs ondernam de luchtreiziger Lattemann, ofschoon eerst een paar uren later, zijn tocht door het luchtruim. Ver ging hij echter niet. Wellicht was ook hij onder den indruk van de droevige omgeving. Van Seinpost steeg hij omhoog, om na eenige oogenblik- ken in de ruimte te hebbeB ge zweefd, in de zoogenaamde renbaan neer te dalen. Den geheelen namid dag stroomden de menschen naar het strand om de puinhoopen te bekijken. De minister van justitie vertoonde zich tegen half acht op het terrein. De overige autoriteiten, die den ge heelen dag tegenwoordig waren, bleven ook tot laat in den avond. Onder alle naaimachine-fabrieken kan zich. geene enkele op zulk eene wereld bekendheid beroemen, als die van Singer. Zij is niet slechts de grootste der wereld, maar hare'naaimachines zijn ook de beste; geen werelddeel, waar zij niet gebruikt worden. Alvorens wij echter de Singerfabriek uit voeriger bespreken, willen wij onze lezers kennis doen maken met den man, die de ziel der geheele reusachtige onderneming is. George R. Mc. Kenzie, de president van //The Singer Manufacturing Co." werd den 12 Mei 1820 te Badenoch in Schotland ge boren. Hij arbeidde met zijn vader als wa genmaker en begon op zijn 16de jaar een eigen zaak. Eenige jaren later, wilde hij zich. over New-York naar Canada begeven, doch werd door zware sneeuwstormen ver hinderd de plaats zijner bestemming te bereiken. Het gelukte hem te New-York als scheepstimmerman werk te krijgen en in 1852 werd hij door mr. Singer aange steld tot modelmaker en belast met het opmaken der machines; hijoontving daar voor 11.50 dollar per week. Vervolgens kreeg hij de leiding over de hout-, pak- en verzendingsafdeeling. Mr Singer benoemde hem later tot vertegenwoordiger der firma J. M. Singer en Co. en de zaak %erd jaren lang door mr. Mc. Kenzie en mr. Clark voortgezet. Toen in 1865 deze zaak veran derde in //The Singer Manufacturing Co.", werd de heer Mc. Kenzie General-Manager. Hij bekleedde ook vele jaren den post van vice-president en, toen in 1882 mr. Clark stierf, werd Mc. Kenzie president. De //Singer Manufacturing Co." begon zeer bescheiden, doch is thans de grootste naaimachine-handel der wereld. Zij heeft thans 6 groote fabrieken, als3 in de Vereenigde Staten, 1 in Canada, 1 in Schot land en 1 in Weenen, waarin te zamen 400,000 menschen, 10,000 paarden, enz. werkzaam zijn. Er bestaat geen geschiedenis eener indus- trieële onderneming, die zich, wat den duur, den geregelden arbeid en de groote gevol gen betreft, met de Singer Manufacturing Co. vergeleken kan worden. De geschiedenis dezer Compagnie is tege lijkertijd de geschiedenis der naaimachine, want de overleden Izaak Merritt Singer was tevens de eerste, die een practiseh bruik bare naaimachine vervaardigd heeft. Het denkbeeld eener naaimachine bestond reeds een eeuw vóórdat de eerste werd vervaardigd. De allereerste machine werd den 24 Juli 1755 door Charles E, Weisen- thal in Engeland gepatenteerd. Zij had een naald met twee punten en het oog in 't midden. In Amerika werd de eerste machine in Januari 1826 gepatenteerd, doch zij moet niet zeer practiseh geweest zijn, want, toen in 1886 een brand de fabriek te Washington met den geheelen inhoud vernielde, ging tevens alles verlo ren, wat er van deze machine bestond. Vóór dat mr. Singer zijne machine con strueerde, verschenen er andere van meer of minder deugdelijdheid. De beste machine, welke vóór 1850 gemaakt werd, is die van Walter Hunt te Nieuw-Y ork in 18821834. Zij had eene kromme naald, met het oog nabij de punt. De uitvinder verzuimde echter een patent te nemen. Vóór het jaar 1850 werd met het denk beeld, om den handenarbeid te doen ver vangen evenzeer den spot gedreven als met het eerste plan om per stoomboot den oceaan te bevaren, toen een Parle mentslid aanbood, de eerste boot, welke over den oceaan zou stoomen, op te eten. De eerste naaimachines brachten grooto verrassingen aan hen, die ze voor huiselijk gebruik hadden aangeschaft en bezorgden een bankroet aan hen, welke ze voor het gebruik in fabrieken bestemden. Ze wilden niet werken en er werd geen handel meer in gedreven. Diep geworteld wantrouwen beheerschte de publieke meening en een in alle deelen wel verdiende minachting drukte op de nieuwe uitvinding. Toen was het, dat de heer Izaiik M. Singer zijn onderzoekende geest op de naaimachines richtte. Er zijn vele pogin- gee gedaan om de publieke meening den indruk te geven, dat de heer Elias Howe de eerste was, die uit den chaotischen warboel der naaimachines een geordend systeem ontwikkelde en ze voor het prac tiseh gebruik ingericht heeft. Ieder, die de hoofddeelen der naaimachines nagaat, welke haar bij iedere verbetering bijblij ven, en die welke als waardeloos ver worpen zijn, zal licht de verdiensten van Howe en Singer van elkander kunnen onderscheiden. Geen van de eigenaardig heden des eersten, die er aanspraak op maakt de uitvinder der naaimachines te zijn, vipdt men nog in de tegenwoordige machines terug. Meer dan dertig jaren zijn er verloopen sedert de naaimachines in gebruik zijn en dit tijdsverloop heeft ieder spoor van Howe's oorspronkelijke uitvinding uitge- wischt, behalve het zich aan de punt der naald bevindend oog, dat door Walter Hunt reeds 10 jaren vroeger gevonden was. Daarentegen zijn alle eigenaardighe den der oorspronkelijke Singer-naaima- chines door aüe volgende fabrikanten aan genomen en als praciisch erkend. Elias Howe, die in 1845 een patent voor een nieuwe uitvinding genomen had, welke Walter Hunt in 1834 had gedaan, klaagde Singer aan wegens verbreking van zijn patent en eischte een schadevergoeding van 25.000 dollars. Terzelfder tijd had Singer zich met den heer Clark onder gelijke voorrechten verbonden en de handel werd onder den naam van I. M. Singer en Co. gedreven. Yan den aanvang af getroostte de nieuwe firma zich tegenover Howe groote uitgaven en opofferingen, veroorzaakt door diens vorderingen en pretenties, en zij alleen streden den strijd voor de eer als uitvinder en voor de groote msnigte, die op eene degelijke, niet dure machine wachtte. Eindelijk, in Mei 1854, vorderde de stand der zaak een terugtrekken uit dezen strijd en werd er een contract gesloten, waarbij Singer en Co. voor elke machine, die zij vervaardigden, een gedeelte aan Howe betaalden. In 1863 bedroeg de verkoop van de Singer naaimachines 21000 stuks en wer den er in alle steden der Vereenigde Star ten agenturen gesticht. Ook werd de com pagnieschap veranderd in; //The Singer Manufacturing Co." en de beide oorspron kelijke deelhebbers onttrokken zich aan de leiding der zaken, hoewel zij in het bezit der meeste aandeelen bleven en hunne functiën als directeuren behielden. Binnen vim- jaren verdubbelde zich de omzet en in 1882 werden 600.000 Singer- naaimachines verkocht. Op dit oogenblik zijn de agenturen der Maatschappij over de geheele beschaafde wereld verspreid en rukt zij met hare voorhoede reeds binnen niet beschaafde landen. De geheele Ver eenigde Staten en Canada zijn met een netwerk van agenturen overdekt; in West- Indie, Zuid-Amerika, Afrika, Azië, Austra lië. China, Japan en op de eilanden der Indische zee zijn de Singer-naaimachines bekend. In de Vereenigde Staten bevinden zich 1500 filialen en het middelpunt daarvan is het filiaal te New-York, Union Square. De Amerikaan sche handel wordt uit 22 hoofdfilialen in de verschillende Staten ge dreven. De handel in Canada wordt uit de beide hoofdfilialen, te Montreal en Torontovan Londen uit wordt de Zuid-Amerikaansehe handel gedreven, terwijl Midden- en Noord-Europa uit het hoofdfiliaal te Ham burg voorzien worden. Het aantal der ge zamenlijke filialen, welke de maatschappij over de geheele wereld bezit, bedraagt over de 4500. De fabriek in Amerika is gevestigd te Elisabethport (Staat New-York); zeis vier verdiepingen hoog en gebouwd van steen en ijzer, met ijzeren balken en gebinten. De fabrieksgebouwen met open plaatsen beslaan eene ruimte van 15 tot 20 hec taren. Asphaltgangen verbinden de ver schillende gebouwen. De lengte der spoor banen, die van de gebouwen naar de werkplaatsen, enz. loopen, bedraagt circa 5 mijlen. De drijfkracht van dit reusach tig Etablissement bestaat uit 1000 paar denkracht, waartoe 22 stoomketels van 75 paardenkracht noodig zijn. De geheele buiten-oppervlakte der fa briek beslaat eene ruimte van 18 hecta ren, waarvan iedere M2 voortdurend in gebruik is, en met bijliggend terrein 32 hectaren. Het is inderdaad de volmaakste. best ingerichtste en uitgebreidste fabriek van deze soort in de geheele wereld en geeft aan 3000 personen werk. Een der duidelijkste bewijzen van den grooten ondernemingsgeest der //Singer Manufacturing Co." is de fabriek, welke onlangs te Kilbowie bij Glasgow opgericht is. Met open plaatsen, enz. beslaat zij eene oppervlakte van niet minder dan 46 hec taren. Wanneer de fabriek in volle wer king is, verschaft zij brood aan 5000 per sonen en levert wekelijks 10,000 machines af. Dit groote etablissement ligt aan den oever der Clyde, ongeveer 9 mijlen van Glasgow, en werd aangelegd, omdat de oude fabriek te Bridgeton aan de vele aanvragen niet meer kon voldoen. Het ruwe materiaal, hout en ijzer, komt aan de eene zijde van het gebouw binnen en, nadat het over de 22 hectaren opper vlakte der fabriek gegaan is, aan de an dere zijde als naaimachines te voorsehijn. De gieterij, met hare kolossale hydrauli sche kraan, kan dagelijks 125 ton ijzer gieten. De fabriek bestaat uit twee hoofdgebou wen; welke door drie vleugels met elkan der verbonden zijn; verder bevat zij een 20 voet hoogen toren, metende 50 voet in doorsnede en gebouwd in middeleeuwsch- Schotschen stijl. Het verdient nog bijzondere vermelding, dat de Maatschappij al hare naalden zelve fabriceert en daarvoor hare eigene machi nes heeft. Deze zijn zeer kunstig samen gesteld en de naald is aan vele gedaante verwisselingen onderworpen, voordat zij afgewerkt te voorschijn komt. Hoe groot deze tak van industrie is, blijkt hieruit, dat in 1884 ongeveer 20,000,000 naalden vervaardigd werden. Behalve deze beide fabrieken, bevinden zich in South Bend, Indiana, Caïro en Illionois fabrieken, die het houtwerk voor de machines leveren. In het geheel zijn er 10,000 personen, welke machines vervaardigen en 30,000 die ze verkoopen en afleverenverder 10,000 paarden, 3000 wagens, 5 locomo tieven en 1 stoomboot. De heer George R. Mc. Kenzie is pre sident van deze kolossale inrichting; de heer William E. Porter, vice-president, Frederick G. Bourne, secretaris en Hugh Eheyne, penningmeester; directeuren zijn: George Mc. Kenzie, William F. Porter, Frederick G. Bourne, Hugh Eheyne, Al fred C. Clark en James Mechan. Men heeft beweerd, dat de Singer-ma chines niet. voor huishoudelijk gebruik geschikt zijn, doch dit is eene grove on waarheid. Van de 6,000,000 naaimachines, welke tot heden vervaard werden, zijn drie-vierde Singers. Dit moet zelfs den ongeloovigste overtuigen. De machines hebben op alle tentoon stellingen der wereld prijzen verworven, waaruit op te maken is, dat hare voor treffelijkheid, wat materiaal en arbeid aangaat, bij deskundigen in groote mate waardeering vindt. AmeriL Zt.) E?ES;-!TSZME& De koetsier, die onlangs te Utrecht in drift een jongen, die hem plaagde, een mes steek toebracht, heeft aldaar zich voor de arr.-rechtbankover deze daad te verant woorden gehad. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en requireerde tegen bekl. wegens eenvoudige moedwillige mishandeling eene cellulaire ge vangenisstraf van 183 dagen en f8 boete, subs. I dag celstraf. De rechtbank zal in deze zaak Dinsdag aanst. uitsprask doen. HSl'féRSEKICHTEN, VMMWUi, 9 Sept 2 35 M. born A. P 4.17 M ond-r N if Aïdlb* 2 Sept 3 35 boren 0. •iM8TERDAM, 2 Sept. De prijzen der Aardappelen waren al» volgt: Friesche Franeker f 2 10 a 2.20; dito Ham burger f 1.80 a 2.20; Geld. Blauwe f 1.50 a 1.75; do Muizen f 3 25 a 0.—dito Jammen f0.— a 0.—, dito Kralen f 1.90 a 0.— Katwijker Zand f 1.20 a 2.60; Noordwijker do. f 1.30 a 2.60; Sassenheimer dito f 0.a 5 Hillegommer dito f2.50 a 4.—, Haar lemmer do. f0.- a 0.-, IJpolder Kralen f0.— a 0.—. Aangevoerd 0 versche ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Katoen vast maar stil, de omzetting blijft tot kleine inkoopen voor consumtie beperkt. Tin betere stemming, er toont zich iets meer speculatie rn eigenaars verhoogen hun vraagprijzen. Banka loco f 603/4, Billiton f 60. Petroleum. Loco f7.60 Oct./Dec. f 7.70 E. Consumtie f 8 75. Tarwe zonder noteering op levering on veranderd. Nov. f218. Voorraad op heden alhier 1438 last. Rogge per 2100 kg. ac. z. k. Taganrog f 130. Verkocht in publieke veiling per 2100 kg. a c z k 60 last 118 19 Pd., Petersburger f123 tot £119. De veiling der door brand beschadigde partij Tarwe, tegen gisteren aan geslagen, is uitgesteld tot morgen (Vrijdag), Voorraad op heden alhier 7987 last, aan de Zaan 3970 last. Notearing: voö da Commissie voor dan '^anhandel op lavering hooger.Oct. f128, 127. Maart f134, 133. Noteert™? iMLnno Thole. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijazaad onveranderd. Raapolie flauw; vliegend per 100 KG. f22»/4, 22»/,. lo. Sept. f22i<g, 2D 8, 2P/4. lo. Oct./Dec. f 223/f. lo. Mei f233/s, 23Vg, Lijnolie prijshoudend; vliegend per 100 KG. f 233/<i 231/s. lo. Sept. f23, 233/„. lo. Oct. f 233/P. lo. Nov. Dec. f 228/„. lo. Sept./Dec. f23. lo. Jan. Mei f227„, 223/8. Raapkoeken f 70. a 83 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 8 50 a 12 50 per 104 stvlcB. Staat vali Tin. Ultimo Ultimo Aug Aug. 1 8 86. 1 8 8 5. Banka Tin. Voorraad bij de Blokken. Blokken. N. H.-M. op cedul te Am- 11600 11100 87i 4 6400 Billiton Tin. Voorr. alhier en te Rotterdam 18220 25295 Austral Tin. Voorr. alhier en te Rotterdam Afg. in deze md. Banka 14144 14271 „hu ir Billiton 3800 8830 „hu u Austral. u sedert l°.Jan.Banka. 93640 90321 hu uu Billiton 53772 80177 hu hu Austral.. Gelost// Billit. in vreemde havens 30318 27300 Bank. Tin. Zeilend (de pic. a 2 Blokk. ger.) 7200 h h Voorr. bij de N. H.-M. in alle hav. voor vol gende Veiling. 70414 104463 Bill. Zeilend ca. 39507 31400 Prijs van Banka Tin f60 f54»/. h h Billiton - 593/4 - 5474 Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 171 vette kalveren, le kwal. f 0.68 2e kwal. f 0.50 per kg. 6 Gras- f t 21 nuchtere dito f7 a 14. tchapen en lammeren f 0 a 0 0 Ham- urgerVarken8 a ets. per kg. 129 vetto varkens 37 a 42 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden f a runderen, le kwal. f0.—2e kwal. f 0.3e kwal. 10.per kg. melk- en kalfkoeien f a p. st. Alkmaar, 31 Aug. Ter veemarkt aange roerd 0 paarden 137 vette kalveren, 9 nuchtere dito, 338 schapen20 lammeren, 71 vette varkens, 31 magere dito biggen, 0 bokken en geiten, 4 runderen Okl. bokjes, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f35 a 130 nuchtere dito f 14 24, schapen f20 £30 lammeren f 0 a 0, vet'e varkens 40 48 cents per 72 hg., magere dito f 12 16, bokken en gaiten f 0 a 0 runderen f 175 f200 paarden f a biggen f 4 a 9 kl, bokjes f 0.a 0.graskalvereD f Ezel f a allen per stuk. 8®fel§dew». 2 Sept. Moutwijn f6 75 J»n«- f 12 25, Awet. Proef f 10.75, Spoeling 0 80ide -1 door de Schisdamsch# Spoeling- Varaeniging f 0 70

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3