volgens opgave van de te Scheve ningen gelande ekwipage, 32 Eng. mijlen van de kust gezonken zou zijn. Het bericht, dat de heer F. A. Onderwater te Dordrecht op dit oogenblik eene reis door Europa onderneemt met een voor een rij tuig gespannen harddraver, blijkt thans, zegt de D. C., wel wat over dreven. Hij is te Frankfort a./M. aangekomen; doch verder gaat zijn tocht niet. Hij keert van daarnaar Dordrecht terug. Men schrijft uit Deventer: Woensdagavond werd aan de nog in leven zijnde leden, die belast waren met het ontwerpen van een nieuw strafwetboek, en die ten huize van hunnen voorzitter, den oud- hoogleeraar mr. De Wal indeLange- bisschopstraat alhier bijeen waren gekomen, vanwege eenige heeren vanuit de Sociëteit «de Hereeni- gi'ugn met de kapel van de huzaren en verscheidene fakkeldragers een ovatie bij fakkellicht gebracht. Dui zenden toeschouwers waren daarbij tegenwoordig. Voor de woning van den heer De Wal werden fanfares en volksliederen gespeeld, die later door de menigte herhaald werden. Naar aanleiding biervan nam Mr. de Piuto het woord en hij sprak ongeveer het volgende: «Weder is het nieuwe Strafwet boek in werking getreden. Het is hier de plaats niet om over de groote voordeelen en gevolgen er van uit te wijden, trouwens het groote aan tal menschen die hier tegenwoordig zijn, bewijst mij dat de gevolgen en de beteekenis van den dag be grepen worden. Ik wil er alleen op wijzen, dat nu eerst na 75 jaren dit strafwetboek in de plaats treedt voor dat hetwelk ons een vreemde en Fransche overweldiger heeft op gedrongen. Het bezit van dit nu echtNeder- landsch wetboek is een bewijs van het steeds toenemend nationaal ge voel der Nederlanders, Het is een bewijs dat Nederland niet Fransch, niet Engelsch, niet Duitsch, niet Russisch maar Nederlandsch wil zijn. Dit bewezen ook de volksliederen die zooeven gespeeld en gezongen werden. Ik verzoek den muzikanten die te herhalen.» Een daverend hoerah weerklonk en de buren verhoogden de feeste lijke stemming door Bengaalsch vuur te ontsteken. Woensdag is op de groote koop mansbeurs te Amsterdam voor de eerstemaal arbeidersbeurs gehouden. In den loop van den morgen heb ben zich 140 personen om werk aangemeld, verdeeld over allerhan- den vakken; ongeveer 50, die kwa men toen het uur van eenen reeds verstreken was, moesten afgewezen worden. Aanbod van werk is op dezen eersten dag niet gedaan. Zaterdagochtend omstreeks lH/j uur had een knaap van 14 jaar, werkzaam aan de in aanbouw zijnde R. K. kerk op het Kalf te Zaan dam, toen hij om de stelling liep, het ongeluk, naar beneden te stor ten. Eenige der werklieden, den knaap van een hoogte van 50 tot 55 voet ziende vallen, spoedden zich naar beneden en bemerkten, tot hun niet geringe verwondering, dat hij, hoewel erg verschrikt, on gekwetst was. Hij heeft waarschijn lijk zijn leven dééraan te danken, Wilt gij al weer hulp bij de politie zoeken Gij hebt reeds daar door den argwaan van Janin op gewekt, dat gij u één keer in de buurt van het gesticht hebt laten zien; de dokter is in de hoogste mate wantrouwend en heeft zijne oogen overal. Hadt gij niet beloofd, hem nog eens te zullen bezoeken? Ja, om eeD afschrift te halen van het bericht over mijn vaders laatste dagen. Dat afschrift ligt reeds lang klaar. Waarom kwaamt gij niet? Ik dacht er niet meer aan en ronduit gesproken heeft dit bericht ook geene bijzondere waarde voor mij. Door dat gij niet kwaamt maar wel om het huis sloopt, hebt gij Janin in zijn wantrouwen versterkt, zeide Tom, die over een pian scheen na te denken. Gij moet morgen komen, morgen avond in de sche mering, tot zoolang kunnen wij onze dat hij met het hoofd naar omlaag in een zandlaag terecht kwam. De kap van den toren van het te Nieuwediep gezonken ramschip Schorpioen is afgenomen en verwij derd: men spreekt er nu van, de boorden van het vaste dek op te hoogen tot het hurrycanedek en, nadat het marinedok gedeeltelijk is uitgepompt, de Schorpioen leeg te pompen, om zoodoende hem boven water te krijïen. De locomobile van de bateau-porte van het groote dro ge dok is daarvan afgebracht en wordt gereedgemaakt om in geval van noodzakelijkheid mede te hel pen tot het leegpompen van het marine-dok. De lichter De Oliphantdie te Nieuwediep uit Amsterdam verwacht werd om bij het lichten van de Schorpioen behulpzaam te zijn, kan daar niet komen, omdat eene der te passeeren sluizen te klein is. Uit Terheijden wordt gemeld: Onder deze gemeente heeft zich het ongewoon verschijnsel voorge daan dat een zich in de weide bevindend paard, toebehoorende aan W. Broeders, dol is geworden. Men herinnert zich, dat op den llen Juli 11. een dolle hond in de nabijheid van dit paard is geweest, zonder evenwel te hebben kunnen nagaan, dat het er door is gebeten gewor den. De woestheid van het aard was zóó groot, dat het een gedeelte der weide geheel had omgewoeld, en de eigenaar, dien het met open bek tegemoetkwam, zich alleen wist te redden, door het met een zwaar stuk hout zoodanig op den kou te slaan, dat het dood neerviel. {Bred. Ct.) Door de schelpenzuigers De Tijd en Friesland ziju Dinsdag van het wrak der Lutine aangebracht 11 goudstukken, 1 geldstuk (twijfel achtige waarde), 363 heele Spaan- sche matten, 9 kleino dito, 5 ko peren stukkeD, een gouden ketting en nog eenige voorwerpen van min dere waarde. De laatste gevangenen uit de opgeheven gevangenis te Hoorn zijn gisteren te Leiden aangekomen. Het getal der overgebrachten be draagt 196, waaronder zich een 88jarig grijsaard bevindt. De ge vangenis is zoodanig ingericht, dat de militair-veroordeelden niet in aanraking kunnen komen met de andere gedetineerden. De stoomtram van de Ned. Rhijnspoorwegmaatschappij naar Scheveningenheeft op den dag vac den brand in het Kurhaus, 25,880 personen naar Scheveningen en terug vervoerd. Het vervoer over de geheele afge- loopen maand bedroeg 75,000 pas sagiers. Gisteren nacht zijn bij de ruïnen van het Scheveningsche Kurhaus nog eenige brokstukken van muren ingestort, zonder echter eenige schade toe te brengen. Gisteren ochtend was de burge meester vroegtijdig ter plaatse om den toestand in oogenschouw te nemen. Door den commissaris van politie, den heer Vernée, was voor behoorlijke bewaking tijdens den nacht en gisteren gezorgd, wat te meer noodig is, daar dezen ochtend het publiek zich in de nabijheid van de plek verdringt. voorbereidende maatregelen nemen. Gij bestelt een rijtuig en gelast den koetsier op den straatweg te wach ten; druk hem evenwel goed op het hart, dat hij precies op tijd is. Houd u tegenover den dokter vooral kalm en wees, als gij kunt, beleefd en vriendelijk; betaal eene kleine som voor het afschrift en - Over dit punt kunt gij gerust zijn, antwoordde Alfred met klim mend ongeduld; ik zal mij niet verraden, Janin zal niets vermoeden van het doel, dat ik voor oogen heb. Als gij de kamer van den dok ter verlaat, zal ik u vergezellen, maar slechts een klein eind, slechts zoolang, tot gij mij het geld gege ven hebt. In de tweede gang zal een ander mij aflossen; spreek geen woord; geen geluid mag er over uwe lippen komen, het minste ge- druisch zou alles kunnen verraden. Ik zal uw vader dat ook op het In den voormiddag zijn in het politiebureel te Scheveningen een aantal personen door den rechter commissaris en den officier van ju stitie over het ontstaan en het snelle verloop van den brand gehoord, zoo- dat van zelf zal blijken, wat er waar is van de geruchten, dat in de ont steltenis van het eerste oogenblik verkeerde maatregelen, o. a. ten aan zien van de gasafsluiting, zouden zijn genomen. Het geredde goed wordt door maréchaussées in de Evangelische kapel bewaakt, en de logeergasten worden wel toegelaten tot her kenning van hun eigendom, maar afgegeven wordt er niets, zoolang niet voor de assurantie den staat is opgemaakt. Iu den loop van den namiddag van gisteren werden door den Haag- schen photograaf A. Zimmermann photographieën gemaakt van de ruï nen van het Kurhaus. Nader vernemen wij, dat tijdens het onheil in het Kurhaus, 300 gas ten met kinderen en bedienden in dat hotel waren gehuisvest. De zetel der Maatschappij Bad huis te Scheveningen is overgeplaatst naar het Hotel des Galeries. De di recteur van V Union Beige is te Sche veningen aangekomen en heeft ter stond den staat van zaken onderzocht. Ook de Keizerlijke Duitsche consul- generaal te Rotterdam is daar aan gekomen, om in overleg met den commissaris van politie Vernée de belangen der Duitsche badgasten te behartigen. In de instructie door de rechters mrs. Asser en Polak Daniels ge voerd, zijn de kellners en dienst meiden gehoord ten politie-bureele, terwijl de familie Heineken, in wier kamer de brand uitbrak, aan het Hotel «Zeerust» is ondervraagd, waar zij thans verblijft. De samenwerking der militaire macht, politie en schutterij wordt zeer geroemd, en de burgemeester huldigde de bijzondere verdiensten van het bataljon schutterij. De artisten vanMannsthdts-kapel zijn gisterenavond vertrokken. Reeds heeft zich eene commissie gevormd, met het doel om gelden bijeen te brengen, waardoor zij die door den brand van het Kurhaus te Scheveningen alles of veel ver loren hebben, zooveel mogelijk kun nen worden schadeloos gesteld. Op twee schuiten is gisteren te Delft aangebracht het grauieten voetstuk voor het standbeeld van Hugo de Groot, ongeveer 4 meter hoog, en bestaande uit 4 stukken. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het gezamenlijk gewicht ruim 20,000 Kg. bedraagt, waaronder een stuk van ruim 8000 Kg., dan moet men de zorg bewonderen, waarmede het transport plaats had, daar het prachtig bewerkte graniet niet de minste beschadiging leed. Naar men uit Delft verneemt, is de onthulling van het ptandbeeld van Hugo De Groot thans bepaald op 25 September aanstaande. De oudste inwoner van Schiedam, aldaar algemeen hekend door zijne liefdadigheid, de heer Johannes van der Burgis Donderdag in den ouderdom van 97 jaren overleden. Gisteren namiddag is de bliksem in den hooiberg geslagen van de Gezusters D., in den Prins-Alexan- gemoed drukkenhij heeft geleerd, zich te beheerschen. - Dat kan ik ook. Gij gaat met hem naar buiten; in de schemering zal men hem niet herkennen, en eer zijne vlucht ont dekt wordt, is hij in veiligheid. Blijft gij achter? Ja, maar slechts voor eenige minuten. Het zou in 't oog vallen, als drie personen tegelijk het ge sticht verlieten; Janin zou aan het raam kunnen staan en ons ontdek ken; hij zou in allen geval zijne handlangers, waarvan er altijd eeni- gen in de nabijheid zijn, zonder aarzelen gelasten om de poort ge sloten te houden en ons den weg te versperren. Dat wij dan alle drie verloren waren, zult gij wel niet in twijfel trekken; binnen zijn huis bezit Janin eene macht, waartegen geene wapens bestaan. Als gij weg zijt, zal ik mij eveneens haasten, der polder te Kraiingen. De hooi berg is geheel van elkander ge spleten. Gisteren middag zakte een werk man in de ketelmakerij op het eta blissement Feijenoord, door de felle warmte bevangen, ineen. Nadat de geneesheer, die onmiddellijk was ont boden, eenigen tijd vruchteloos ge tracht had hem tot bewustzijn te brengen, werd de man op ziju last naar het Ziekenhuis vervoerd. Bij een gehouden schaakwedstrijd te Utrecht, waarbij de heer Loman aan acht partijen tegelijk deelnam, waarvan hij er zeven won, moet nog als eene bijzonderheid opge merkt worden, dat hij gedurende het spel de portretten zijner tegen standers teekende. De polderwerkers aan het kanaal AlmelooNordhorn hebben reeds Dinsdag het werk hervat, naar men zegt, zonder loonsverhooging. Tengevolge van de drukkende hitte zijn Woensdag ochtend te Bre da de troepen zonder ransel uit gerukt tot het houden eener gecom bineerde manoeuvre. Verscheiden officieren en manschappen zijn echter onder de manoeuvre, tengevolge der hitte, onwel geworden. Te Maastricht heeft Zondagavond een agent van politie een persoon, die zich tegen zijne arrestatie ver zette, met den sabel letterlijk de hand afgehouwen. De agent ver klaart uit tegenweer te hebben ge handeld, daar de verwonde een anderen agent de sabel had ontno men. Door de justitie is een onder zoek ingesteld. De ambtenaren te Boertange heb ben 50 liter buitenlandschen spiritus aangehaald op onbekend gebleven vervoerders. Na een langen tijd niets van zich te hebben laten hooren, ver toonden zichde vorige week te Zwolle weder een paar linnen- en laken kooplieden, met de gewone praatjes, dat hun vader in Duitsch- land overleden was en het goed nu tot eiken prijsmoest verkocht worden. Na eeist een paar dozijn hand- en theedoeken voor 25 cents per dozijn op levering te hebben verkocht, daar die zich in hun schip bevon den, slaagden zij er in, niettegen staande de vroeger gedane herhaalde waarschuwingen, eene partij zooge naamd linnen en laken ver boven de prijzen k contant te verkoopen, waarna zij zich spoedig uit de voe ten maakten. Gisteren namiddag is te Enschede een kinderwagen, waarin zich twee kinderen bevonden en welke door eene vrouw geduwd werd, door een passeerenden trein overreden. Een der kinderen was onmiddellijk dood; het andere stierf kort na het ongeval. Te Meppel werd gisteren namid dag vóór het stationsgebouw een conducteur door een aankomenden trein overreden. Zwaar verwond, werd hij in het ziekenhuis opgeno men, waar hij is overleden. GEMENGD NIEUWS, Naar aan de N. R. Ct. ge schreven wordt, is den 30en Augus tus het dorpje Befort, bij Echternach, het gesticht te verlaten; ik reken daarbij stellig op uw stilzwijgen. Zoodra gij aangifte bij het gerecht doet en Janin laat gevangen nemen, zal de dokter mij als zijn mede plichtige aanduiden. Wat ik beloofd heb, zal ik doen, viel de jonge man hem in de rede. Maar waarom moeten wij wachten tot morgen avond Kunnen wij heden nier Heden is het reeds te laat. Heb nog geduld; wij mogen niet overijld te werk gaan. Zie zoo, nu heb ik u alles gezegd, wat ik u wilde zeggen, wees voorzichtig en neem uwe maatregelen goed; gij zult mij morgen op mijn post vin den. Goeden nacht. Alfred zou nog gaarne ontelbare vragen tot den oppasser gericht heb ben veel was hem nog duister, waaromtrent hij uitsluitsel en zeker heid wenschte te verkrijgen; maar (Luxemburg), geheel door een brand vernield, die na het middaguur in de kom van het dorp uitbrak. Om streeks 3 uur 's namiddags stonden reeds 30 huizen in brand, en wei nige uren later waren omstreeks 90 huizen door het vuur vernield. Van Befort, dat eene bevolking met 1200 zielen heeft, is ongeveer niets meer overgebleven. De ellende is groot, en bijna de geheele be volking is zonder dak, daar het onmogelijk is haar in de weinige overgebleven woningen onder te brengen. De oorzaak van den brand, die zich door de droogte snel ver spreidde, is onbekend. Eene vresse- lijke paniek maakte zich van de inwoners meester, waardoor ook het blusschen zeer belemmerd werd. Slechts enkele meer afgelegen wo ningen zijn gespaard gebleven. De eerste hulp werd door de militairen uit Luxemburg verleend. Den vol genden ochtend werd eene groote hoeveelheid brood, dat te Luxem burg 's nachts voor de slachtoffers gebakken was, naar de plaats des onheils gezonden. Er is daar let terlijk aan alles gebrek. De Fransche regeering heeft te Calais proeven genomen met een nieuw kanon van kolonel de Bange. Het is bestemd voor de kustverde diging. Dit stuk, van 340 millime ter, weegt 35,500 kilo en kan bom men werpen van 450 kilo op een afstand van 18 kilometer. Vier weken geleden stierf te Parijs een vrij vermogend man, Bruon, in de Rue Entrepot, juist op den dag, dat zijne eenige dochter in het huwelijk zou treden. De bruiloft werd natuurlijk uitgesteld. Zes dagen later stierf ook de moeder van het meisje, eene vrouw, die zich altijd in de beste gezondheid ver heugd had. Na de begrafenis nam de bruid haar intrek bij de gehuwde zuster van den bruidegom, waar zij eenigen tijd zou blijven, om daarna in alle stilte het huwelijk te doen plaats hebben. Eenige dagen later deelde het meisje haar verloofde in vertrouwen mede, dat zij, om zich geheel aan hem te kunnen wijden en om te voorkomen, dat anderen zich met hun zaken bemoeiden, haar beide ouders had vergiftigd. De on gelukkige bruidegom meende eerst met een akelige scherts te doen te hebbeD, doch de bruid deelde nu alle bijzonderheden mede, zoodat er geen twijfel meer mogelijk was. Nog dienzelfden avond gaf hij het geval aan en werd het meisje in hechtenis genomen. De lijken der echtelieden Bruon werden geschouwd en men vond duidelijke sporen van blauwzuur. Het feestmaal ter eere van Chevreul op het raadhuis te Parijs, heeft zich gekenmerkt door een be treurenswaardig voorval. De afge vaardigde Douville-Maillefeuvan de uiterste linkerzijdehadvan Thiers sprekende, gezegd dat hij een schurk was. De heer Morisse, direc teur van de militaire telegraphie, die dicht bij Douville-Maillefeu ge zeten was, heeft daarop scherp ge antwoord. Er ontstond nu eene woordenwisseling die nog al hoog liep, en het gevolg was dat Morisse twee getuigen heeft gekozen om te duelleereu. Douville-Maillefeu heeft evenzoo gedaan. Te Mantes (Frankrijk) is bij nacht in een tijdelijk onbewoond kasteel ingebroken en zijn 400,000 frs. aan bankbiljetten en allerlei voorwerpen van waarde ontvreemd. Twee personen zijn naar aanleiding van dezen diefstal in hechtenis ge nomen, maar eenig bewijs van be teekenis is tegen hen niet gevonden. Uit Rijssel wordt bericht dat zes soldaten van het actieve leger Tom was reeds weggegaan en Alfred hoorde het geluid zijner schreden in de verte wegsterven. Het was hem niet mogelijk om nu naar huis terug te keeren; hij moest wachten tot hij zijne verlo ren kalmte herkregen had; in deze opgewonden stemming mocht hij zijn neef niet ontmoeten, als hij geen argwaan wilde wekken in de ziel van den met schuld beiaden man. Hij verliet het paviljoen en zette zich op eene bank in den tuin neer, om hier over de maatregelen, die hij nemen moest, na te denken. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2