Een gevaarlijke bergbestijging. bij de manoeuvres door den zonne steek gedood zijn, tetwijl twee-en- twintig militairen insgelijks getroffen door den zonnesteek, naar het zie kenhuis zijn gebracht. De Italiaansche vaster Succi was den 29sten Augustus den negenden vastendag ingetreden. Gedurende de vorige dagen heeft hij niet het minste lijden on dervonden en zich ook niet het minst onbehaaglijk gevoeld. Hij is steeds even levendig van geest ge bleven, en zijne stem heeft de gewone helderheid behouden, hoewel hij aanhoudend spreekt, van den morgen tot den avond. Den 28sten Augustus heeft hij zich weer met zorg gekleed, zooals zijne gewoonte is, en om tetoonen dat zijne veerkracht niet is vermin derd, heeft hij, gelijk eene danseres, kunstige sprongen gemaakt. Her haaldelijk heeft hij ook geschermd. Zijne spierkraeht is naar den dy namometer toegenomen. Zijne tem peratuur was 37. Sedert den vorigen dag had hij aan gewicht 350 gram verloren. Hij had eene hoeveelheid Vichy water gedronken ter zwaarte van 300 gram, bitterwater 40 gram. en voorts veel klompjes ijs gebruikt. Dr. Gravier te Turijn heeft zijn speeksel willen onderzoeken, daar hij zich overtuigd hield dat het chemisch en miscroscopisch onder zoek van het speeksel eens persoons, die langen tijd gevast heeft, voor de wetenschap van nut kon zijn. Maar Succi heeft het niet willen toelaten. Hij heeft te verstaan ge geven, dat dit onderzoek zou kun nen leiden tot de ontdekking van het gèheim van het elixir, dat hij vóór zijn vasten had ingenomen. Succi zal een der volgende dagen in de zweminrichiing Diana te Mi laan gaan zwemmen, ten einde ook daardoor te toonen, dat hij even veerkrachtig is als vroeger. De steden Spencer en Colbv zijn door hevige boschbranden in Marathon en Clark Counties bijna totaal verwoest; van de eerste is althans alles door de vlammen ver teerd. Te Marshfield werd een uit gebreide fabriek in de asch gelegd. Ook te Neillsville heerscht groote angst, dat de steeds naderende bosch branden die stad zullen verwoesten. De gezagvoerder van een te Malta aangekomen Engelsch stoom schip bericht officieel, dat hij in den namiddag van 30 Augustus, bij hel der weder en kalme zee, zich op 14 mijlen afstand benoorden het eiland Galita bevond. Hij nam toen waar dat een berg in het oostelijke gedeelte van dit eiland in staat van eruptie scheen te zf,n- De cholera neemt te Yokoha ma sterk toe. Het aantal dagelijks geconstateerde gevallen blijft steeds boven 100. De haven is in quarantaine ge steld door de Japansche regeering. Graham, die onlangs over de Niagara ging in een vat, heeft het waagstuk herhaald, ditmaal zijn hoofd er buiten houdend. Hij had eene spons in den mond en katoen in de ooren. Een andere waaghals, die met een drijftoestel van kurk dat voorbeeld wilde volgen, kwam om. Kendall van Boston is, in kurk gekleed, de Niagara overgezwom men. Op de plek waar men ver moedt, dat kapitein Webb omkwam, werd hij bewusteloos, maar hij werd toch behouden aan wal ge bracht. Hij zegt intusschen dat hij het nooit weer probeeren zal. Het aantal personen, die te Charleston (zie bovenst, bericht) rijn omgekomen, wordt opgegeven van 60 tot ongeveer 200. Velen die in hunne huizen opgesloten waren, konden slechts met groote moeite bevrijd worden. De schade wordt begroot op twee millioen dollars, doch een aantal gebouwen staan nog op het inval len. Ook te New-York werd de schok duidelijk gevoeld en wel vooral in de bovenverdiepingen der hoogste gebouwen. Het gaslicht flikkerde, en de ven sters rammelden. Schade werd echter niet geleden. De beweging was van een weinig be Oosten het Noorden tot een weinig be-Westen het Zui den en duurde telkens met tusschen- poozen van enkele minuten, ver scheidene seconden. Sarah Bernhardt, die, gelijk bekend is, dezer dagen te Buenos- Ayres gastvoorstellingen geeft, maakt daar tegenwoordig reclame met de sabel. Eens op een morgen begaf ze zich van de noodige attributen voorzien naar de schermclub. Nadat zij in een voor haar in gereedheid gebracht salon haar schermcostuum had aangetrokken, verscheen zij ge wapend en wel onder de leden der club en werd met gejuich ontvan gen. Ze legde verschillende proeven harer schermkunst af en een der beste schermers van de club was zoo gelant zich door haar te laten ontwapenen. Men kan nagaan, hoe, na het bericht dezer schermpartij, de belangstelling in de Fransche kunstenares toenam. Dinsdagavond omstreeks tien uren werden er hevige schokken van aardbeving gevoeld langs de kust van Alabama tot New-York, en sterker nog te Washington, Sa- vanah, Richmond, Augusta en Ra leigh. Te Augusta telde men tien schokken. In vele steden verliet de verschrikte bevolking hare wonin gen en kampeerde den geheelen nacht in de open lucht. De stad Charleston is door de aardbeving letterlijk in een puin hoop veranderd. Het is tot dusver niet mogelijk de verliezen te schat ten. Op verscheidene plaatsen in de stad ontstond brand. Vele personen, meest allen negers, zijn omgeko men. Drie vierden der stad zullen noodwendig geheel opnieuw opge bouwd moeten worden. De toestand is allertreurigst. De bevolkiDg is radeloos, terwijl een groote paniek onder haar heerscht. Wederom verneemt men van eene nieuwe onderzeesche torpedo boot, ditmaal van Amerikaansche vinding. De uitvinder is de heer Holland te New-York, en luitenant Zalinski heeft er proeven mede ge daan in the Narrows bij Fort Ha milton. Men kan de boot laten stij gen en dalen, in iedere richting voortbewegen en ten alle tijde aan de oppervlakte van het water bren gen. De vorm is die van eene sigaar, met eene lengte van 50 en eene middellijn van acht voet. Alle bewegingen van het houten vaartuig worden bestuurd door één man, die in eene glazen verheven heid, midden op de boot, zijn stand plaats heeft. De schroef wordt in beweging gebracht door eene pe troleum-machine en het stijgen en dalen geschiedt door het uit- of inlaten van water in de daartoe bestemde afdeelingen. Moet er een van de met nitro-glycerine gevulde patronen afgeschoten worden, dan laat men even te voren de monding van het kanon een weinig boven water uitsteken, doordien men het achterste gedeelte van het scheepje vol water laat loopen. Het afschie ten geschiedt daarop door middel van samengepersten lucht. Ten einde de torpedoboot o k onder water koers te doen houden, bevindt zich een schuins gestelde spiegel aan het boveneinde van eene boven het water uitstekende buis. Deze spiegel weerkaatst alle beelden juist voor het oog van den stuurman, en deze kan dientenge volge op een afstand van 1800 tot 3500 meter eene torpedo afschieten, zonder zijne tegenwoordigheid door iets anders dan door genoemd buisje te verraden. De snelheid van deze boot bedroeg bij de proefneming 9 knoopen (ongeveer gelijk aan 16,650 meter) per uur. De pogingen om den haring in aquariums levend te houden hadden tot dusver geen succes wegens den verarmden toestand van het zeewa ter bij voortdurend gebruik. Thans zijn opnieuw proeven genomen door den heer August Carter, van de Kol. en Indische Vissclierij-afdeeling, welke aanvankelijk met den besten uitslag werden bekroond. In plaats van dezen delicaten visch direct uit zee in hét aquarium over te bren gen, doet de heer Carter den haring eerst een naturalisatie-proces onder gaan, door verschillende overgan gen in het water van de dichtheid van zeewater tot dat van het aqua rium, waarin de visch ten slotte moet blijven leven. Omtrent den sneeuwstorm op den Matterhorn worden aan het Han delsblad nog de volgende nadere bijzonderheden geschreven Maandag 16 Augustus bij het heerlijkste weder vertrokken onze beidestadgenooten met de gunstig be kende Peter Tauchwalder en Joseph Mooser te één uur des namiddags uit Zermatt om hun tocht aan te vangen. Reeds verschillende groote berg- toeren o. a. de Riffelhorn en Gabel- hom waren met Tauchwalder ge maakt, en deze bekwame gidsen zagen in het bestijgen voor onze beide Hollanders niet het minste bezwaar en, zooals de uitkomst dan ook heeft geleerd, werd hun ver trouwen niet beschaamd. Te 5 uur kwam men aan de club-hut (een onbewoond houten huisje, dat tot nachtverblijf moet dienen en door de Alpen-club daartoe is ingericht.) Zij vonden daar een Engelschman met 2 gid sen, nog 2 Eogelschen ook met 2 gidsen en 2 Italianen (vader en zoon) met 3 gidsen. Ieder trachtte zoo goed mogelijk te slapen tot den vroegen morgen, want reeds om een uur na midder nacht werd in de beste stemming en met vroolijken levenslust het ontbijt gebruikt, dat ieder voor zich had medegebracht. Te 2 uur bij heerlijken maneschijn gingen allen op weg. De nacht was schoon en de Matterhorn leverde een indrukwekkend schouwspel sp. De Engelschman met 2 gidsen en onze beide Hollanders met hun ne gidsen waren door hun vluggen gang den anderen spoedig voor en bereikten te Tl. uur den top. Daar zijnde, begon men het we der te wantrouwen, en na ruim een kwartier te zijn boven gebleven en eenig voedsel te hebben genomen, nam men den terugtocht aan. Intusschen was de Eogelschman, die met zijn 2 gidsen alleen reeds iets vroeger op den top gekomen was, reeds aan het afdalen. Hij had het voorrecht het gevaarlijkste deel van den berg achter den rug te hebben toen de storm kwam opzet ten. Laat in den nacht was hij reeds in Zermatt terug. De overige reizigers kwamen later op den top en dit was mede oorzaak van hun ongeluk. Onze beide Hollanders, die de vorigen één uur voor waren en in het afdalen tegenkwamen, hadden reeds een half uur den top verlaten en een der gevaarlijkste punten achter zich, toen de sneeuwstorm met ruw geweld kwam opzetten en in een oogenblik alle kenteekenen om den weg te vinden uitwischte. In korten tijd lag er anderhalve voet sneeuw. Men stelle zich den steilen berg wand voor, hier en daar loodrecht afdalend, waar reeds onder gewone omstandigheden met moeite de plaats gezocht moet worden, waar men den voet kan zetten, en men zal begrijpen dat er bange oogenblik- ken waren. De gidsen meenden dat men verloren was. Veertien uren had men, meesten tijds met den dood voor oogen, noodig om af te dalen. Aan gevaar werd intusschen niet meer gedacht; langs de steilste wanden liet men zich afglijden, om terecht te komen op plaatsen, die nieuwe en onver wachte moeilijkheden opleverden. Het onmogelijke moest beproefd worden, alles was beter dan in de sneeuw, die inmiddels anderhalve meter hoog lag, om te komen. De groote zwarigheid bestond ook daarin, dat een nieuwe weg moest gezocht worden, omdat de richting, die gewoonlijk gevolgd wordt, door de sneeuw boven niet toegankelijk was bevonden. Tegen acht uur 's avond6, toen men in de nabijheid was gekomen van de hut, die men nog voor don ker hoopte te bereiken, viel onver wacht, zooals in berglanden meest voorkomt, de duisternis in, en op nieuw meenden de gidsen dat men verloren was. Van 8 tot 11 uur in volslagen duisternis werd toen be proefd verder af te dalen; eindelijk bereikte men de hut. Volkomen uitgeput door een tocht die 22 uren had geduurd, kwam men daar aan en met een dankbaar gevoel maakte men het 24 meter lange touw los, dat al die tijd de vier reizigers had verbonden. Een der gidsen waren de beide handen bevroren, van een der Hol landers de vingers. Men was echter gered. In de hut was spoedig vuur aan gemaakt, ook levensmiddelen bleken nog voorhanden te zijn. De redding is te danken aan de uitnemende houding van de beide gidsen, die geen oogenblik hunne kalmte verloren, en aan de geluk kige dispositie van onze beide Hol landers. Zoodra het eenigszins licht werd, ging een der gidsen verder om hulp te halen voor de Engelschen en Italianen, die den nacht op den steilen rotswand met hunnen gids hadden doorgebracht. Te Zermatt verkeerde men in de grootste ongerustheid. Een dertien tal gidsen en verscheidene heeren van de Alpen-club waren reeds met raderbaren en levensmiddelen naar boven op weg gegaan. Zooals vroeger werd medegedeeld, werden allen gered, met uitzondering van den Engelschman Burckhardt, die 's nachts bezweek. Zijn reisge zel is ernstig ziek en de beide Ita liaansche heeren hebben veel aan handen en voeten geleden. De Engelschen waren te dun ge kleed. Hierin waren onze Hollan ders verstandiger geweest. Op den sneeuwstorm had echter niemand kunnen rekenen, en wel zoo weinig was deze weêrsverande- ring in 't midden van Augustus te ver wachten, dat de Matterhorn, die dit jaar nog. door 13 personen werd bezocht, op den 15den door vier verschillende groepen werd beste gen. Onder de gidsen waren ook de bij bergbeklimmers bekende gidsen Macquigna uit Breuil met zijn zoon. De Matterhorn is voor dit jaar door de sneeuw verdef ontoeganke lijk. 's Morgens half negen verlieten onze landgenooten met den hun overgebleven gids de hut, en kwa men te een uur behouden en wel te Zermatt terug. De bevroren ledematen leverden geen ernstig gevaar. In Zermatt, waar een hunner ook van vroeger bekend was en waar beiden zich nog vrienden hadden gemaakt, werden zij op de meest hartelijke wijze door de bevolking en de vreemdelingen ontvangen. De Zuiderzee-Vereeniging. Het algemeen bestuur der Zuider zee-Vereeniging heeft zijne taak aangevangen met het rondzenden van eene circulaire van den volgen den inhoud: Het omvangrijke en in den uit- gebreidsten zin des woords nationale vraagstuk der Zuiderzee is, gelijk u zeker bekend zal zijn, door par ticulier initiatief op nieuw aan de orde gesteld. Van vele zijden werd deze poging om de oplossing van dit vraagstuk te bevorderen met ingenomenheid begroet, en als ge volg daarvan werd eene Zuiderzee- Vereeniging opgericht, gevestigd te Amsterdam, wier statuten aan de goedkeuring des Konings zijn on derworpen en wier erkenning als rechtspersoon bereids bij de Re geering is aangevraagd. Art. 2 der statuten luidt als volgt «Het doel der Vereeniging is: het doen instellen van een volledig en grondig (technisch en financieel) onderzoek, cf, en zoo ja, naar de wijze, waarop, en de middelen, waar door eene afsluiting (mede ter voor bereiding eener latere geleidelijke drooglegging) van de geheele Zui derzee, de Wadden en de Lau werzee wenschelijk en uitvoerbaar is. Hoofddoel is alzoohet onderzoek naar eene betere beveiliging van Nederland tegen zeegevaar door op heffing der vrije gemeenschap tus- schen de Noord- en de Zuiderzee. De plaats, waar, en de wijze, waar op deze het best zal kunnen wer den verkregen, zoomede de regeling van den waterafvoer en de bespa ring op de instandhouding en het onderhoud der bestaande zeewerin gen zullen daarbij zeker ernstig moeten worden overwogen. Daarnaast staat het scheppen der gelegenheid tot geheele of gedeel telijke drooglegging. Hierbij zullen de aard en de diepte van den bodem, 1) Onder deze worden verstaan de Friesche, Groninger en Uithuizer Wadden. voof zoover dit nog niet geschied is, van het af te sluiten water moe ten worden onderzocht, opdat ook te dien opzichte een betrouwbaar overzicht van het geheel kan wor den verkregen. Bij beide vraagstukken zullen de belangen van handel en scheepvaart, landbouw en nijverheid met zorg worden nagegaan. De ondergeteekenden, overtuigd, dat het hier geldt de bevordering van eene vaderlandsche zaak, waar van het gewicht om verschillende redenen niet ligt kan worden over schat, hebben zich gaarne bereid verklaard, deel uit te maken van het algemeen bestuur dier Vereeni ging. Zij stellen zich voor, een goed doorwerkt, op grondige studie en plaatselijk in te stellen onderzoek steunend voorloopig ontwerp te ver krijgen, dat het vraagstuk in zijn geheel overziet ea omvat. Op het gebruik, dat van zoodanig voorloo pig ontwerp zal gemaakt worden, meenen de ondergeteekenden thans niet te moeten vooruitloopen. Zeker is het onmisbaar te achten voor elke latere uitvoering, in welke richting ook. Zal echter de Zuiderzee-Vereeni- ging haar doel inderdaad bereiken, dan moet hare zaak, werkelijk volks zaak worden. Ten einde hiertoe te komen, richten de ondergeteekenden zich tot breeder kring met de uit- noodiging om lid te worden van genoemde VereenigiDg, tegen eene jaarlijksche contributie van vijf gul den, terwijl ook nu reeds bijdragen ineens, erkentelijk worden aange nomen. De daaruit voortvloeiende midde len zullen in de eerste plaats wor den aangewend om aan eene com missie van deskundigen op te dra gen: het maken eener naauwkeu- rige raming van kosten van onder zoek, die als betrouwbare grondslag zal kunnen dienen voor het aan provinciale en plaatselijke besturen, waterschappen, corporation en ein delijk aan de Regeeriug te richten verzoek om deze Nederlandsche Ver eeniging te steunen. Meer hierbij te voegen achten de ondergeteekenden thans overbodig» Zij bepalen zich dus tot u uit te noodigen om door toetreding als lid der Zuiderzee-Vereeniging, door het schenken van eene gift of door bei den en tevens door opwekking tot deelneming in uwe omgeving, uwen materiéelen en moreelen steun te schenken aan dezen grootschen nationalen arbeid. LETTEREN EN KUNST. Van het wel bekende volkslied *-Ons Va derland' (Waar eens de zeemeeuw vl«og) door Richard Hol, verschijnt binnenkort een. uitgaaf voor vierstemmig mannenkoor. On getwijfeld zal deze, door den componist met zorg bewerkte editie, een groote aanwinst voor onze mannenkoren blijken te zijn. Van de oorspronkelijke zetting voor éen stem verscheen reeds de 14e druk. fiSAKKTiESgCttTCII. AMSTERDAM, 3 Sept. i>ü prijzen j.«r Aardappelen waran alt volgt; Eriesche Eraneker f 2 10 a 2.25; dito Han- burger f 1.60 a 1.70; Geld. Blauwe f 1.60 a 1.75; do Muizen f0.a 0.- dito Jammen f0.— a 0.—, dito Kralen f2.a 2.10; Katwijker Zand fl.a 3.—; Noordwijker do. fl.10 a 2.60; Sassenheimer dito f0.a 0.Hillegommer dito f2.50 a 3.80, Haar lemmer do. f 0.a 0.IJpolder Kralen f0.- a 0.-. Aangevoerd 9 verBche ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Katoen onveranderd. Tin geanimeerd en hooger. Banka lono f601/» Billiton f60 gedaan en plaatsbaar. Petroloum kalm. Loco f 7.50 fi. Nov./Dec. f7.60 E. Jan. Febr. f 7.85 E. Consumtie f8.75. Tarwe op levering onveranderd Nov. f 218. Noteerin? van de Commissie voor den -r«nnhandel. Rogge op levering iets flauwer. Oct. f127. Noteerin*: van Mjnne Thole. Koolzaad Raap- en Lijnolie zonder handel. Zaandam, 1 Sept. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 18 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 23.en middelbare f beiden per 50 kilogr. SthUdsm.. 3 Sept Moutwijn f6 75 Jene- var f 12 25, Amat. Proef f 10.75, 8po«ling '070, idem door de Sehiedamaehe Spoeling- v ereeniging i 0 60 STQWAARTBEliCNTEK. Het stoomschip //Burgemeester den Tex*, vertrok 1 Sept. van Batavia naai Amsterdam. Het stoomschip *Prins Alexander', ver trok 1 Sept. van Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip //Samarang' van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Sept. des ochtends te Pauillac.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3