■waardoor hij wanhopig geworden ia. Dat de betrokken persoon aan boord waa, is zeker, achtergelaten bagage werd door zijn vriend mede genomen. MiddCl.) Eenige heeren te Baarn heb ben zich vereenigd tot eene com missie, met het doel om het natuur schoon van Baarn en omstreken zoo veel mogelijk in stand te houden den en te verhoogen, en, om in den winter werk te verschaffen aan hen, die daaraan behoefte mochten hebben. Hare aandacht zal hoofdzakelijk gevestigd zijn op het verfraaien, onder anderen: door bloemperken en plantsoenen aan te leggen op de meest aantrekkelijke punten, het genot te verhoogen door hier en daar zitbanken te plaatsen, enz. De commissie, welke wij op dezen nuttigen arbeid veel succes toewen- schen, bestaat uit de heerenG. Elink Schuurman, J. Harbrink Nu- man, H. Velaars, Jhr. J. Hartsen, Baron d'Aulnis de Bourouill, dr. K. W. van Gorkom, J. J. Goseling, J. E. Basquin en C. M. Visser. Den 3den September 1886 heeft aan het departement van buiten- landsche zaken de onderteekening plaats gehad eener verklaring be treffende de wederzijdsche bescher ming der handels- en fabrieksmer ken in Nederland en Oostenrijk- Hongarije. Vrijdagavond om 10 uur is afge brand het woon- en winkelhuis van Arie de Jong, aan den Ringdijk bij den Bennebroekerweg No.75. Twee spuiten van Aalsmeer deden bij den brand dienst. De oorzaak is onbekend. Het verbrande was ver zekerd in de Utrechtsche Maatschap pij. De heer L'Hoste, Zaterdag na middag te 4 ureu te Amsterdam met zijn luchtballon opgestegen, is tien minuten voor half zeven te Sandpoort zonder eenige moeite ge daald. De grootste hoogte die hij met zijn ballon bereikte, was 2000 M.; de thermometer wees toen 11 gra den Celsius aan. De luchtreiziger had op die hoogte een prachtig ge zicht op de Noord- en Zuiderzee en kon zelfs Helder zien. Uit het kantoor der Maatschappij voor goederenvervoer te Amsterdam is Zaterdagnacht 150 gulden ont vreemd. De gemeenteraad van Am sterdam zal Woensdag ook behan delen het verbod van den burge meester tot verkoop van nieuws bladen enz. langs de straat. Te Arbeidsbeurs te Amsterdam kwamen Zaterdag in 123 aanvragen om werk van personen, tot verschil lende vakken behoorende. Aanvragen van werkgevers om werklieden 3. Terwijl Woensdag ochtend 11, een koopman met luchtballons liep te venten op de Gedempte Gracht te Zaandam, schoot een knaapje een pistool af, waarvan een vonk een der ballons raakte. Het gevolg daarvan was dat alle ballonE, op twee na, welke naar boven gingen, sprongen. De knal was zoo erg, dat zij die in de nabijheid waren, dachten dat er eene gasontploffing plaats had. De koopman viel be wusteloos neder, doch werd door de hulp van een paar omstanders weder op de been geholpen, terwijl Nu dan, ik was op weg hier heen, om te vertellen, dat mijne ar beiders het werk gestaak hebben, omdat zij hooger loon bij minder werk verlangen; ik wilde uw raad daarover inwinnen en koos den kort- sten weg, die door het park voert. Rijden kon ik bovendien niet, want de vos heeft eene wond aan de knie, en de schimmel Gij gingt dus door het park, viel Frohberg hem ongeduldig in de rede. Ja. Midden in het park staat een paviljoen, dat ik bijna genaderd was, toen ik daarvoor twee gestal ten bemerkte. Mijn scherp oog her kende in één hunner, uw gast; ik zag, dat hij den arm van den an deren man vasthield, en dat beiden daarop het paviljoen binnen gingen. Mijne nieuwsgierigheid dreef mij er toe, hen te beluisteren. Ik sloop zonder leven te maken naderbijhet raam was niet geheel gesloten, dus zij tevens met den hoed rond gin gen bij de menigte, welke was toegesneld; zij mochfen het genoe gen smaken, den koopman hierdoor zijn verlies te vergoeden. Op 20 en 21 September a. s. zal te Alkmaar, van wege het Neder- landsch Kolfbond, een nationalen kolfwedstrijd plaats hebben, om prijzen tot een bedrag van f200. Vrijdagavond kwam het instruc tieschip Het Loo, gesleept door de sleepboot Simson, van gehouden oefeningen te Nieuwediep binnen komende, in aanvaring met het schroefstoomschip Zilveren Kruis, waarbij Hel Loo een streng verloor en zware schade aan een in de da- vids hangende sloep bekwam, ter wijl van laatstgenoemd schip een vischtorpedo brak. Van Terschelling meldt men van 3 Sept.: Vandaag van de Lutine afgevoerd: 10 goudstukken, 322 Spaansche matten, 3 kleine dito en 6 koperstukken. Als een staaltje van nauwlettend heid van sommige Haagsche die renvrienden verhaalt Het Vaderland Een politiebeambte vond Vrijdag avond aan het Nassauplein, vóór een huis, waaruit de bewoners bij dag verhuisd waren, een opgezet hazen windhondje, klaarblijkelijk ver geten door de met de verhuizing belaste personen. De beambte vatte het opgezette hondje bij den kop en droeg het op deze wijze naar 't bureau. Onderweg sprak hem een dieren vriend aan, en heduidde hem dat dit geen manier was om een hond te dragen. Hij werd spoedig uit den droom geholpen. Vrijdagavond bracht een zwaar beschonken veld-artillerist het Spui te 's-Hage in rep en roer. De man was zóó dronken, dat hij zich dwars 07er de tramrails wierp en te ken- nengaf zich te willen laten overrijden. Niet dan met groote inspanning ge lukte het de patrouille, geholpen door agenten en burgers, den mili tair naar het politiebureau aan de Nieuwenhaven over te brengen. De postkar, rijdende van Rotter dam naar Numansdorp, heeft Zater dagochtend tegen acht uur te Roon, aan den rijksweg nabij de mijlpaal no. 33. een ongeluk gehad. Het paard, waarschijnlijk door de druk kende warmte bevangen, begon in eene waggelende houding te loo- pen, werd stuurloos, en liep met de kar in de watering. De koetsier en de conducteur zijn beiden gered, en door hunne goede zorg zijn de pakketten, enz. droog en behouden gebleven. Het paard is verdronken. Na eenige vertraging zijn de pak ketten met een ander voertuig ver der gebracht. De postkar heeft men nog niet kunnen lichten. Te Raamsdonk heeft zich een ge val van hondsdolheid voorgedaan. Nadat de districtsveearts het dier onderzocht had, is het in eene kist naar de Veeartsenijschool te Utrecht verzonden. Twee personen, die door den hond werden gebeten, zouden heden naar dr. Pasteur te Parijs gaan om door hem behandeld te worden. Van de honden, die door het dier zijn gebeten of daarmede in aan kon ik ieder woord verstaan, dat daar binnen gesproken werd. En wat hoordet gijf Een geheim, dat mij deed schrik ken. De man, die zich bij uw gast bevond, was een oppasser uit het gesticht van dokter Janin. Hij ver telde aan uw neef, dat de patient, dien gij vóór vijf en twintig jaren in het gesticht gebracht hebt, na hem vooraf met den looden knop van uwe karwats bewusteloos ge maakt te hebben, heden nog leeft en dat dokter Janin zich vergist, als hij geloofd, dat deze patient krankzinnig is. Voor twintig duizend gulden wilde hij de behulpzame band bieden ter bevrijding van den patient; verder verlangde hij niets anders dan geheimhouding gedu rende den tijd, dien hij noodig heeft, om zich naar Amerika in te sche pen. Zijn getuigenis, wat de gehei men van het gesticht betreft, zal hij schriftelijk achterlaten. raking geweest, zijn er reeds dood geschoten. Een kalf, vermoedelijk mede door den hond gebeten, wordt afgezonderd gehouden en door den rijksveearts behandeld. Tengevolge der felle hitte is te Vroenhout, nabij Rozendaal, een boerenknecht onder het boekweit- dorschen plotseling doodgebleven Te Esschen (Belg. grens) is een 14-jarig meisje, dat haar broertje uit eene sloot wilde redden, er zelve in gevallen en verdronken. Haar broertje is gered. Door de rijksambtenaren te Hoog- Cruts (Noorbeek) werd Vrijdag een wag-n, bespannen met 3 paarden en geladen met meel, komende van Argenteau (België), nabij de gren zen in beslag genomen. Het meel was bestemd voor den bakker L. te Noorbeek. De vervoerder heeft f1000 cautie moeten stellen, en tegen hem is proces-verbaal opge maakt wegens het frauduleus ver voer van meel uit België naar ons land. Bij een goud- en zilverkashouder te Middelburg is de vorige week door een jeugdig vrouwspersoon, die in den winkel naar een voor werp vroeg, een paar gouden oor belletjes ontvreemd. De dievegge verkocht het gesto- lene onmiddellijk bij een anderen goudsmid, voorgevende de nieuwe belletjes gekregen te hebben. Weldra was de politie haar op het spoor en maakte proces-verbaal tegen haar op. Te Goudswaard is een kind door een wagen overreden, met het on gelukkige gevolg, dat het oogen- blikkelijk dood was. Bij het onweder dat Donderdag avond in Drente woede, sloeg te Eksloo het voor een half jaar ge bouwde arbeidershuis van H. Brou wer in brand. De vrouw die vier dagen te voren was bevallen, heeft kruipende de woning verlaten ter wijl haar man door den bliksem was getroffen en niet kon loopen. Naar men verneemt, verbetert zijn toestand langzaam. Ook eenige jaren geleden werd hij door den bliksem getroffen, tengevolge waarvan hij vele dagen niet loopen kon. Te Odoorn werd in eene keuken een hond door den bliksem gedood, terwijl verder niemand gedeerd werd en er ook geen brand ontstond. Over het overrijden van de beide kinderen te Enschedé, Vrijdag door ons vermeld, moet daar de overweg van het spoorwegterrein niet afge sloten was, proces-verbaal zijn op gemaakt, terwijl de justitie eeu on- zoek instelt. Zaterdagavond is te Heerenveen een dertienjarig meisje uit Drach ten gevankelijk binnengebracht. Zij was uit haren dienst aldaar ont slagen, en hierover had zij wraak willen nemen. Zij was daarom Vrij dag nacht door een luik op den zolder harer vroegere meesteres ge komen, had de spanten met petro leum besmeerd en ze toen in brand gestoken. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt en gebluscht. De heer kapitein Julhes, Vrijdag namiddag te drie uren in Verder, verderriep de oude heer, wiens gelaat aschgrauw ge worden was. Zij hebben toch zeker een of ander plan gemaakt; ik moet weten, waar ik aan toe ben, en hoe nabij het gevaar is. Een plan? antwoordde de jonge man, met voorgewende kalmte. - Ja zeker, en voor ons is het een geluk, dat zij zoo voorzichtig te werk gaan. Morgen avond zal mijn heer Alfred den dokter bezoeken, om een afschrift van het bericht over zijns vaders dood te haleD, dat voor hem klaar ligt. Als hij het gesticht weer verlaat, zal zijn vader hem vergezellen, de oppasser zal er voor zorgen, dat alles goed van stapel loopt. Herkan Frohberg was opgestaan; hij liep met groote passen op en neer, want hij moest zijne ontroe ring meester worden, om over dat gene, wat hem nu te doen stond, kalm te kunnen nadenken. den Prinsentuin te Leeuwarden met zijn reuzenballon V Eloile du Nord opgestegen, is des avonds even over half zes in de gemeente Wonsera- deel nabij het dorp Kimswerd, 10 minuten van den zeedijk, neerge komen. Het landen ging met eenige moeite gepaard. In het boomlooze oord was voor het anker niet veel gelegenheid om te vatten. De ka pitein kwam, na een groot eind over den grond te zijn gesleurd, in eene sloot terecht en raakte tot aan de borst in het water. In weerwil van zijne hachelijke positie verliet hij toch de mand niet, voordat hij zeker was, dat toegeschoten mannen den ballon in de macht hadden. Met de meeste welwillendheid werd hem bij het onttakelen en inpakken van dqn ballon hulp verleend. Ongeveer een uur na de nederdaling vertrok hij, onder dankbetuiging voor de hem betoonde dienstvaardigheidnaar Harlingen. De opstijging is door prachtig weer begunstigd geworden. GEMENGD NIEUWS. De oorsprong der Paascheiereu dateert uit den tijd van Lodewijk XV van Frankrijk. Eerst waren het slechts hard gekookte, door middel van beetwortel of saffraan gekleur de eieren, bestemd voor katholieken, die den geheelen vastentijd alle voorschriften hadden in acht geno men. Zij werden blinden Zaterdag in korven in de kerk gedragen, om te worden gezegend. De koning was gewoon de hovelingen, die aanspraak hadden op zijn gunst, op blinden Zaterdag korven met hardgekookte, door zijn huiskapelaan gezegende eieren te zenden. De hertogin van Chateauroux was de eerste die te gen deze naar alle waarschijnlijk heid door Lodewijk ingevoerde ge woonte de stem verhief. Zij ver klaarde haren koninklijken vriend op aschdag, dat zij een kostbaar geschenk verwachtte. Zeven weken later liet de koning zijnen juwelier ontbieden, en beval hem zeven gouden eieren met ju- weelen gevuld, bij de hertogin te bezorgen. Ten tijde van Pompadour kostten de onder de hofdames ver deelde paascheieren aan het land over de drie millioen francs. De beroemde waaierschilders dier dagen putten hunne fantasie uit in de versiering der schalen. Mevrouw du Barry ging met de toen nog nieu wer- wetsche paascheieren zeer verkwis tend om. Zij zond één, door tus- schenkomst van kardinaal Rohan, aan Maria Theresia, dat later de koningin van Napels en daarna Lady Hamilton in handen kwam. De schaal er van was negen duim lang en de inhoud bestond uit een in crucifix ingezet stuk doornen kroon. De kroon werd later in de Notre-Dame opgehangen en allengs- kens werden haar meer en meer wonderdadige eigenschappen toege schreven. Te Parijs zijn door de douane 57000 luxe-sigaren van auderhalven tot twee frs. het stuk in beslag ge nomen, welke door smokkelaars op behendige wijze in landbouwwerk tuigen verborgen waren. De barones James de Rothschild is op haar kasteel te Boulogne-sur- Seine in 82jarigen ouderdom over leden. Zij was sedert 1868 weduwe. Zij was op haar sterfbed omgeven door hare vier zonen, Edmond, Gus- tave, Alphonse en Nathaniel. Zij was de dochter van Salomon Een rijtuig zal in de buurt van het gesticht wachten, ging Frederik voort; zoodra onze gast met den patient het gebouw ver laten heeft, zal de oppasser hem volgen. Zoo ver zijn zij nog geen van drieën! - viel de oude man hem in de rede. Ik zal een streep door hunne rekening halen. Maar hoe? Wat zullen wij nu doen? Deze vraag is moeilijk te be antwoorden. Er is eigenlijk slechts één antwoord op, en wel dit, dat de jonge man uit den weg geruimd of onschadelijk gemaakt moet wor den Herman Frohberg knikte beves tigend; zijne schreden werden klei ner en langzamer; hij zag nu den weg voor zich, dien hij moest gaan; het was de weg der misdaad; maar hij had dien reeds jaren geleden ingeslagen en nu dreef het noodlot, de vloek der eerste booze daad hem de Rothschild, broeder van James. Haar echtgenoot was de laatst overgebleven zoon van den stichter van het vermaarde bankiershuis. In de laatste jaren der Restauratie was zij naar Parijs gekomen, en al spoedig werd haar salon bezocht door al wat uitblinkt in de kunst; de letteren, de staatkunde, de weten schappen, enz. Talleyrand, Alexan der von Humboldt, baron Louis ontmoetten daar den hoogleeraar Dupuytren en Ingres. Later ver schenen in haar salon Halévy, Ros sini, Meyerbeer, Balzac, Èugène Sue, Mignet, Thiers, Cousin en vele andere groote mannen. Het was door haar toedoen dat Littró, die reeds tweemaal door de Fransche Academie afgewezen was, voornamelijk door toedoen van bis schop Dupanloup en zijne aanhang, eindelijk werd aangenomen. De barones drong namelijk bij Guizot, die tegen Littré was, er sterk op aan om hem zijne stem te geven en in dien zin ook werkzaam te zijn bij zijne vrienden. Guizot be- beloofde het en Littré werd nu lid van het geleerde lichaam. Het kabinet van kunstvoorwer pen, dat haar echtgenoot haar had nagelaten, werd door haar nog aan merkelijk verrijkt. Hare liefdadigheid was onuitput telijk, zegt de Temps; spreekwoor delijk, zegt net Journal des Débats. De bank, waarop Koning Lo dewijk van Beieren en dokter Gud- den beiden nog, kort voor hun dood, hebben gezeten, is nagenoeg opgesneden. Van de latten der zitting en der rugleuning is nauwe lijks meer een derde voorhanden, de zijden leuniDgen zijn geheel ver dwenen, de pooten merkelijk dunner geworden. Dag in, dag uit komen curiositeiten- of reliquieën-verzame- laars en snijden zich een stukje hout, zoodat binnen kort van de historisch geworden bank wel niets meer over zal zijn. Een spotvogel schreef op een nog onbeschadigd plekje. «Snijdt er maar op loswan neer deze bank op is, komt er een nieuwe.» Zoo vertelt men ook, dat de ijverige reliquieën-verzamelaars reeds aan de derde bank zijn, en er is alle waarschijnlijkheid voor. Te St. Petersburg heeft, naar de Peterb. Med. Wochenschrift be richt, in het hospitaal der keizerlij ke garde te paard de plechtige ope ning plaats gehad van het nieuw opgerichte^ instituut-Pasteur, voor de behandeling van patiënten, die door een dollen hond gebeten zijn. De inwijdiDg werd geopend met eene rede van den regimentscom mandant, in tegenwoordigheid van den eerste autoriteiten op genees kundig gebied te St. Petersburg. Tot directeur is benoemd de hoog leeraar aan de Militaire Genees kundige School, dr. Kruglewski, aan wien tot het verrichten der eerste entingen twee adsistenten van prof. Pasteur zijn toegevoegd. Den eersten dag werden reeds vier personen, die door dolle hon den gebeten zijn, ingeënt. De kosten van oprichting van dit instituut, bedragende f 75,000, wor den door den staat gedragen. Te Londen trad dezer dagen zekere Morris voor de tweede maal in het huwelijk. Zijne familie was er tegen,op grond, dat eerst kor telings zijne moeder was overleden. Op zonderlinge wijze gaf zij Morris haar misnoegen te kennen. Nauwe lijks waren bruid en bruidegom in voorwaarts; hij mocht niet blijven staan, de grond waggelde reeds onder zijne voeten. Janin moet helpen! zeide hij, de gevaren, die hem dreigen zijn nog grooter. Alfred moet hier vastgehouden worden; wij moeten niet toestaan, dat hij ons huis ver laat. Wat zou daarmee gewonnen zijn - antwoordde Frederik, pein zend het hoofd schuddende. On der welk voorwendsel kunnen wij hem dwingen, hier te blijven? Hij zou dadelijk achterdocht krijgen en dientengevolge zijne maatregelen nemen, en het is niet te verwach ten, dat het toeval ons ooit weer zoo gunstig zal zijn, als heden avond. Wij moeten hem niets laten mer ken, maar hem ongestoord zijn gang laten gaan. Zijn plannen kennen wij nu; dus is het nu onze zaak, die krachtig tegen te werken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2