POPIMifi MEliS- ffl ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Vrijdag 10 September 1886. No. 975. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijat Dagelijks Mitgsnamsn Zbh-ib algesasene Fssstdageo. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het pticlit van (loiter Jam. ^oor Haarlem per maand40 Cents. ^ranso door geheel het Rijk p. maand 55 \?7,ouderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale da x'ublicite Etrangère 6. L, DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regela 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 u.urj MUSEUMS E Kolomaal «usettm van het Paviljoen. Ingang aan de Proefzyde 2o ,r«oea van diploma vvgen toegang, donateur» met gezelschap, ic-den met 1 è-.+hder Nederlaudache Maatschappij tar hevórdejring van Nijverheid .heVbeu t*i Nederland on meer bijzonder van het Haarlem ach e Bisdom, Kruisweg l gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van liaiitgen kosteloos vaa I§—4 uur, de overige Christelijke faoatdageu togen rs museum in da Damstraat. Geopend dagelijks uitgouomen Zaterdag, wasdag Zaterdag van 4 uur. Orgel-bespeling in de Groots Ker/t. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang £5 conto per persoon. Donateurs eu leden der Nedorlaudsene Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebban OJJ damo. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'rontzijde van liet Paviljoen op het teria». Goop, dag. v 104 uur. Toegang SB et. p. persoon. Donateur» e*v op vortoou van diploma vrijon toogang, donateurs nut gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust ou geschiedenis, vootai No. B8. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- eu Feestdagen, van 10uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jasf 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, vaa 15 October tot 14 April op die dagea van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen oji betaling van 25 coats per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelatoa; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. «gj| Soa- en Feestdagen van 113 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag ea Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek PrinsenhofGeogeiaS Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Ondegroeumarkt) vrij. Het Engelsclie Lagerhuis heeft de verschillende posten van de le- gerbegrooting afgedaan. In den loop van het debat verklaarde Smith, dat de Regeering besloten heelt eene commissie te belasten met een onderzoek naar den toestand^ van de gedurende de jongste vijf jaren geleverde kanonnen en verder oor logsmateriaal. De tweede lezing van het ontwerp betreffende het onderzoek na het oproer te Belfast werd aangenomen. Aan de Standard werd giste ren uit Sofia gemeld, dat prins Alexander besloten heeft, terstond Bulgarije te verlaten. Te 2 uur namiddag is hij naar de grenzen vertrokken. In een hoofdartikel schrijft de Standarddat prins Alexanders zaak de zaak is van elke msgendheid, welke tegen het vestigen van Rut land's heerschappij in Constantino- pel is. Hoe langzaam het diploma tieke proces ook werken moge, prins Alexander zou toch stellig kunnen aannemen, dat als hij besloot, het lot van zijn volk te deelen, hij in den strijd niet zonder ondersteuning zou zijn en ook aan andere dan de eigene hulpbronnen zou hebben. Het Fransche blad Le Soir zegt dat de keizer van Rusland onte vreden is over de richting der staat kunde en der gebeurtenissen in Bulgarije. Het blad voegt er bij, dafc^ het mogelijk is dat Giers ais minister van buitenlandsche zaken vervan gen wordt door den baron v. Moh- renheim. DOOK EW. AUG. KöNIG. 31) Vie Hoofdstuk. Janin sprong* 0p en luisterdehij hoorde de schreden van den verra der wegsterven en een tevreden lach gleed over zijn mager gelaat. Dien heb ik in mijne macht! mompelde hij. De andere zal mij ook niet ontgaan! Hij legde de handen op den rug; wierp een uitvorschenden blik op de pendule en liep eene geruime poos op en neer met het hoofd op de borst gezonken. Het was weder rustig in zijn bin nenste geworden; hij had zijne plan- In zijne proclamatie ter gelegen heid van zijn troonsafstand, ver klaart Vorst Alexander, dat hij, innig overtuigd dat zijn vertrek het herstel der goede betrekkingen tusschen Bulgarije en Rusland gemakkelijk maken zal, en van den Czaar de verzekering ontvangen hebbende dat de onafhankelijkheid, de vrijheid en de rechten van Bulgarije ongeschon den zullen blijven en dat niemand aich in de binnenlandsche aange legenheden van Bulgarije mengen zal, afstand doet van den Bulgaar- schen troon. Aan allen willende tocnen hoe dierbaar hem de belangen des vaderlands zijn, zoodat hij zelfs voor Bulgarije's onafhankelijkheid een offer brengen wil, dat hem meer waard is dan zijn leven, dankt hij het Bulgaarsche volk voor zijne ge hechtheid aan den troon in geluk kige en in droevige dagen, en ver laat hij Bulgarije, God smeekeude Bulgarije groot en machtig te ma- keu. Ten slotte verzoekt hij dringend allen Bulgaren, zich aan het regent schap te onderwerpen en de rust in het land te handhaven. In eene circulaire van de Porte wordt gezegd, dat Turkije, in ant woord op Bulgarije's mededeeling het vertrek van vorst Alexander goedkeurt. Er wordt bijgevoegd, dat er stellig geene tusschenkomst zal plaats hebben, indien Bulgarije en Rumelië niet de grenzen der lega liteit overschrijden. De Porte is met de overige mogendheden in betrekking getreden, ten einde van deze verzekering den schijn te geven aan eene eenstemmige verklaring. Haarlem, 9 September 1886. Velen onzer stadgenooten kennen nen gemaakt en wist nu, hoe hij het dreigende gevaar het hoofd kon bie den. De zaak zelf was hem natuur lijk zeer onaangenaam; het hinderde en ergerde hem, zich zoozeer vergist te hebben in den man, wien hij vijf en twintig jaar lang zijn volle ver trouwen geschonken had en zijne ergenis nam toe, als hij bedacht, welke gevolgen het verraad van dezen man voor hem had kunnen hebben. Maar het gevaar was nu afgewend. Er kon ongeveer een uur verloo- pen zijn, toen de dokter weer aan het schelkoord trok. Hij moest dezen keer lang schellen, voordat er een gedienstige geest verscheen, en toen was het Tom ook niet, maar een andere oppasser. Janin liet zijne doorborende blik ken langen tijd op het sluwe, lis tige gelaat van dezen man rusten. Waar is Tom? vroeg hij. In zijne kamer, antwoordde de kostbare verzameling vaa schil derijen, zestig in getal, die door de goedgunstige beschikking van wij len jhr. J. C. W. Fabricius, in het stedelijk museum op het Raadhuis alhier zijn tentoongesteld. Het zijn de portretteu van het Haarlemsche regeeriDgs-geslacht Fabricius. Daar de beschikbare ruimte niet gedoog de deze collectie eene waardige plaats te doen innemen, moest zij in het midden der groote schilderij- zaal worden neder gezet, waar de stukken echter niet genoeg tot hun recht kwamen. Het bestuur dezer gemeente heeft thans echter een oud vertrek, on middellijk grenzende aan het mu seum, door deu stads-architect in een fraaie zaal doen herscheppen, in welke thans de genoemde schil derijen zijn geplaatst. Deze aan de voornaamste eischen voor het ten toonstellen van schilderijen voldoen de zaal: licht, eenvoud en netheid, beantwoordt uitstekend aan het doel. Onder het glazen dak bevindt zich een matglasbedekking, die het dag licht, behoorlijk getemperd, doorlaat. In de Raadsvergadering van gisteren werd besloten, het voorstel van B. en W., om eenige gelden voor de kosten van schoonmaak van het Raadhuis be-chikbaar te stellen, aan te houden. Tot zetters werden benoemd de heeren P. J. Travaglino, H. C. Tombergh en D. Merens Dz. Aan den heer .T. W. van Bilderbeek werd eene gratificatie verleend van f 50 en aan het waarnemend hoofd der kostelooze school B eene grati ficatie van f 50. Ten aanzien van het rekest van J. Giebels en J. van Servellen werd besloten afwijzend te beschikken. Aan het Rijk zal wegens te veel genoten voorschot voor het lager onderwijs eene som van 14639.1072 worden teruggege- de oppasser, een half uur geleden klaagde hij over vermoeidheid. Een boosardige lach speelde er om den mond van den kleinen, ma- geren heer. Hoe lang zijt gij reeds in mijn dienst, Frederik? vroeg hij. —Ik heb u zelden gezien. En toch ben ik hier al drie jaren, - viel de oppasser hem op ontevreden toon in de rede. Maar dat komt er van, als men altijd ach teruit gezet wordt, wanneer anderen de eersten willen zijn. Hebt gij u over Tom te be klagen Hij is norsch en aanmatigend en doet net alsof hij hier geheel al leen te hevelen heeft. Zoudt gij zijn plaatsvervanger willen zijn en zijne betrekking wil len waarnemen? Het is een post van vertrouwen, Frederik; ik geef hem slechts aan iemand, op wiens trouw en stilzwijgen ik staat kan ven, te voldoen uit de onvoorziene uitgaven. Voorts werd besloten, de verbetering van de onderwijzerswo- ning in het Klein Heiligland over te laten aan de commissie ven fa bricage. Vastgesteld werd het eerste suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting. Tn de commissie ad hoe voor de inrichting eener vleeschhal werden benoemd de hee ren Dysermck, Enschedé en De Haan. Tot onderwijzeres 2de klasse aan de opleidingsschool werd benoemd me juffrouw M. M. Boldingh, ea tot onderwijzer 1ste klasse aan school C de heer C. Sorgdrager. Vervol gens werden de vaste commissiën samengesteld. De begrooting der schutterij, die vau het burgerlijk armbestuur, van het Barbara-Gast- huis en de eerste suppletoire begroo ting van het St. Elisabeths-Gasthuis werden goedgekeurd. Het adres der bewoners van de Gedempte Oude Gracht werd aangehouden. Dinsdag jl. vergaderde de af- deeling «Haarlem eu Omstreken» van de Holl. Maatschappij van Land bouw. Voor de algemeene vergade ring, te Gorinchem te houden,werden tot afgevaardigde en plaatsvervanger gekozen de heeren W. Meijer en G. F. Evelein. De vergadering uitte den wensch dat de algemeene ver gadering in het volgend jaar, hier ter stede zou worden gehouden. Verder werd besloten, evenals ver leden jaar, een subsidie van f100 te, verleenen aan den cursus in het hoefbeslag, voor burgerhoefsmeden, welke door den heer van de Wal lste luit. paardenarts, naar deze zich voorstelt, in den aanstaanden winter weder zal worden gegeven. De vergadering zag met leedwe zen het uittreden uit het bestuur van haren voorzitter, den heer jhr. Ch. F. van de Poll, nu hij volgens maken. Beproef het met mij. Een beetje geduld; vóór gij een besluit neemt, dient gij eerst te weten, welke voorwaarden er aan verbonden zijn. Van datgene, wat ik met u spreek, mag nooit een woord over uwe lippen komen! Gij moet zwijgen over alles, wat in dit huis voorvalt, en ieder bevel, dat ik u geef, zonder aarzelen ten uitvoer brengen. En dat voeg ik er nog bij, denk er wel omnooit ot nim mer behoeft gij mij met geweten, vergelding of andere hoogdravende woorden aan boord te komen, bij mij is dat maar paarlen voor de zwijnen geworpen. De oppasser knikte en streek met de hand door zijn borstelig haar. Als men eenmaal besloten heeft, oppasser in een krankzinnigenge sticht te worden, moet men van te voren van alle teergevoeligheid af stand doen, antwoordde hij. Ik de wet aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar was. De heer Gerdessen dankte den heer van de Poll voor al hetgeen hij gedurende zijn bewind voor de afdeeling had gedaan. In zijn plaats werd be noemd de heer Fr. Lieftinck, die het voorzitterschap met bereidwil ligheid aanvaardde. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, is de heer mr. J. A. Sil- lem gekozen met 470 van de 574 uitgebrachte stemmen. De heer W. Hovy verkreeg 89 stemmen. De ex-khedive van Egypte, Ismail-pacha, heeft dr. Mezger in het Amstel-hotel te Amsterdam ge consulteerd. Vermoedelijk zal de ex- khedive in November e. k. geruimen tijd daar ter stede vertoeven, om zich onder behandeling van dokter Mezger te stellen. In de gisteren gehouden raads zitting te Amsterdam is een lang durig debat gevoerd over de be kende voorgestelde aanvulling der politie-verordeningen betreffende het al of niet vergunnen aan sommige personen nieuwsbladen op de open bare straat te venten. Door de heeren Kerdijk, Willeumier, Hovy en Hei- neken werden bezwaren daartegen aangevoerd, die de voorzitter trachtte weg te nemen, wat ten deele mocht gelukken. Het resultaat was ren vooi aan de commissie, met verzoek eene gewijzigde voordracht heden in te dienen. De heer E. Kiderlen te Delft heeft, volgens mededeeling aan de redactie van De Kampioen, op 24 Augustus 11. het «world record op de road», voor den tricycle geslagen. heb daarmee reeds lang afgedaan; de buitenwereld heeft mij van mijne vroegste kindsheid af, zooveel leed aangedaan, dat het voor mij eene wellust is, als ik hier op mijne beurt iemand pijnigen kan De kleine, valsche oogen van den dokter flikkerden van genoegendat was de man, dien hij zocht en die Tom vervangen kon. Uw loon zal ik verdubbelen, vervolgde hij, bovendien krijgt gij eene afzonderlijke toelage voor den post van portier, dien gij ook moet waarnemen. Telkens wanneer er een nieuwe patient wordt opge nomen, wordt u deze toelage uit betaald, die in buitengewoon moei lijke gevallen tot vijftig gulden kan opklimmen. Dat gij daarbij nog me nig aardig sommetje kunt verdie nen, behoef ik u zeker niet te zeg gen, want gij weet misschien wel,, dat Tom een niet onbeduidend ver mogen heeft opgespaard. En nu kunt

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1