Hij vertrok te 1 uur 30 min. pre cies uit Crooswijk bij Rotterdam en arriveerde om 3 uur 18 min. te De Meern bij Utrecht, alzoo een af stand van 52 KM. afleggende in 1 uur 48 min. - In de Tijd wordt de aandacht gevestigd op twee onmiddellijk boven elkander geplaatste advertentiën in het D. v. Z.-H. van den 5en en 6en dezer. In elk dezer adver tentiën wordt een candidaat aanbe volen voor het lidmaatschap van den Haagschea gemeenteraadwelke beide candidaten elkanders tegen standers zijn. Let men op de na men van de onderteekenaars, dan vindt men, dat vier van dezen beide onderteekenden. De Bucharester correspondent van de Haarl. Ct. schrijft dd. 1 Sep tember «Naar wij vernemen, is de heer Gaster, secretaris der Nederlandsche legatie te Bucharest, hier sedert twee dagen terug van eene reis naar Nederland, die hij had onder nomen om de Nederlandsche fabri kanten en handelaren aan te moedi gen tot het aanknoopen van han- delsrelatiën met Roumanië en hun voordeel te doen met den tarieven- oorlog, die tusschen Roumanië en eenige staten, welke geen handels- tractaten met het koninkrijk meer bezitten, is ontstaan. De Nederland sche consul-generaal te Bucharest moet voornemens zijn, in zijn con sulaat eene tentoonstelling te openen van de voornaamste artikelen, die voor uitvoer geschikt zijn, waartoe reeds eene bezending stalen en monsters aangekomen en eene an dere op weg is. Met een weinig beleid zal die poging ongetwijfeld slagen, en de Nederlandsche producten een ruim veld van afzet in Roumanië vinden, daar de algemeens aandacht hier te lande reeds op deze zaak geves tigd is. Het openen van zulk eene tentoonstelling is een gelukkig denk beeld, en men mag den ontwerper daarmede geluk wenschen, als de Nederlandsche frabrikanten er in slagen, de mededinging met andere landen van uitvoer alhier vol te houden.» Donderdag 16 dezer, des na middags te half drie uur, zal in een der lokalen van het café Krasna- polsky te Amsterdam weder eene vergadering worden gehouden van het algemeen bestuur der «Zuider zee-vereeniging». Daarin komen aan de orde de benoeming van techni sche ambtenaren, de geldelijke aan- gelegenneden en de mogelijke uit breiding van het algemeen bestuur. Door drie particulieren werd aan het bureau te Amsterdam ge bracht een 35-jarig man, zonder beroep of woonplaats, die zich in een gesloten loods toegang had ver schaft, om daar te slapen, voorge vende dat het te laat was geworden voor het logement «Toevlucht voor behoeftigen». Hij was zeer armoedig gekleed en had bij zich een grooten linnen zak, waarin eenige kleediug- stukken, en onder meer een som aan geld, gewikkeld in verschillende pakjes, te zamen f60,76'/j bedra gende. In een naaikistje, ook in dien zak geborgenwaarvan hij zegt den sleutel niet meer te hebben, en dat door de politie is geopend, werden gevonden 52 muntbiljetten van f 10, 11 bankbiljetten van f25, 4 bank- gij een besluit nemen; wilt gij de betrekking aanvaarden? Met het grootste genoegen. Hebt gij geene bloedverwanten? Neen, daarvan is mij ten min ste niets bekend. Men heeft mij kort na mijne geboorte achter eene haag gevonden. En op welken voet staat gij met het overige dienstpersoneel? Om u de waarheid te zeggen, zijn zij allen bang voor mij. Om uwe kwaadaardigheid? Dat weet ik niet, daar heb ik nooit naar gevraagd. Goed, zeide dokter Janin, wiens gelaat, dat kort te voren nog zoo bewolkt was, nu ophelderde. Gij zult de betrekking hebben, maar als gij ze behouden wilt, moet gij uwen voorganger uit den weg ruimen. De kerel heeft misbruik van mijn vertrouwen gemaakthij wilde de geheimen van dit huis verraden. Als men hem de macht liet, zijne biljetten van f60 en 4 bankbiljetten van f40 en een goudtientje, bene vens 3 spaarbankboekjeswaarop gestort was respectievelijk f 1352.20, f116 en f696, te zamen een bedrag vertegenwoordigende van f 3370.105. (Amst. Ct.) Bij het onweder dat Zondagavond heeft gewoed, zijn twee boerenmei den te Koegras, gemeente Helder, door den bliksem getroffen en op de plaats dood gebleven. Maandagavond laat is in eene moddersloot nabij de Aschstaal te 's-Hage gevonden het lijkje van een 7-jarig knaapje, dat sedert eenigen tijd uit de ouderlijke woning ver mist werd. Men vond het lijkje met de bee- nen omhoog en het hoofdje in de modder. Naar aan de AT. R. Ct. wordt medegedeeld, hebben er te Alfen aan den Rijn wanordelijkheden plaats gehad. Maandag 11. zou aldaar eene nieuwe Roomsche kerk worden ingewijd. De bisschop, die deze plech tigheid zou bijwonen, werd Zondag avond met eene eerewacht van 30 ruiters ingehaald. De katholieke in gezetenen vlagden allen, en hadden hij de kerk eene eerepoort opge richt, die des avonds zou geïllumi neerd worden. Dit werd echter door de andere ingezetenen als Sabbath- schennis beschouwd. Toen de bis schop was aangekomen, begon men de vlaggen af te rukken en te ver scheuren, alsook hier en daar glazen in te slaan. Bij het vertrek van den bisschop op Maandag werd hem weder door eene eerewacht uitge leide gedaan, maar tevens achtte de politie het noodig den bis-chop te begeleiden, om, zoo noodig, zijn persoon te beschermen. Ook dien avond moet het niet zeer rustig te Alfen zijn geweest. Ten huize van den heer M. Moer man te Vlaardingen ontstond in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks halféén, op een bovenka mer brand, tengevolge van het springen der petroleumlamp, die bij het naar bed gaan eenigszins neergedraaid was. De zuster van den heer Moerman, die rustig sliep, bemerkte den brand, toen hij reeds ver gevorderd was en moest in aller ijl het vertrek verlaten. In haar angst vergat zij een knaapje mede te nemen dat naast haar sliep, en eerst toen zijn hulpgeschrei werd opgemerkt, vloog de vader naar bo ven en zag zijn kind schreiende staan in zijn ledikant. De kleine was reeds overdekt met brandwon den, zoodat zijn toestand hoogst be denkelijk is. Zaterdag 11. is van Werkendam en De Werken verzonden een mon ster-telegram aan het adres van den heer J. P. Kerkhoff, em. pred. van Werkendam en De Werken, thans wonende te Utrecht, ten einde hem te feliciteeren met zijn tacht gsten verjaardag. Het telegram bestaat uit 646 woorden, bevattende een heilwensch en verder namen van vroegere leden zijner kerk en tal van personen, die niet tot zijne ge meente behoorden, doch dit bewijs van achting en sympathie voor den bejaarden predikant en aller vriend gaarne gaven. Wij deelden reeds mede zegt plannen te volvoeren, zou het ge recht morgen het gesticht sluiten en ons allen in de gevangenis wer pen; elke verdediging zou dan nut teloos zijn. De heler is zoo goed als de steler! zegt het spreekwoord en eenige jaren achter slot en grendel zou ieder van u zeker zijn toege dacht. Is de schurk dat werkelijk van plan geweest? vroeg de op passer ontsteld. Dat is hij nog, en hij zal het ten uitvoer brengen, als hij niet on schadelijk gemaakt wordt Wat moet er met hem ge beuren De dokter had eene kleine lan taarn aangestokenhij nam nu eene sierlijke revolver uit eene lade van zijne schrijftafel en stak die bij zich. Volg mij, zeide hij op be velenden toon. Beiden verlieten het salonzij gingen den gang door en bleven de Nijm. Ct. dat het muziek corps der Schutterij te Nijmegen, onder directie van den heer C. Latann, de eer heeft genoten voor Z. M. den keizer van Duitschland te spe len. De particuliere corespondent van het Handelsblad te Berlijn deelt daaromtrent het volgende mede: Bij gelegenheid van de groote parade ter gelegenheid van de jaar- lijksche herdenking van den slag bij Sedan begaf Keizer Wilhelm zich tegen 11 uur in een open rij tuig door de Friedrichstrasse en de Belle-Alliancestrasse naar hetTem- pelhoferfeld, welke straten als be zaaid waren met menschen. In de Belle-Alliancestrasse wacht te den keizer een verrassend hul debetoon. Daar bevindt zich nl. het Belle-Alliance-Theater, waar thans het muziekkorps der Nijmeegsche schutterij concerten geeft. Dit corps, in uniform plaatste zich voor den schouwburg en speelde het-Pruisi sche volkslied. Aan het gejubel der menigte scheen geen einde te komen. Eene vrouw te Breda is, terwijl zij een kind naliep, dat een van hare kinderen geslagen had, gevallen, met het ongelukkige gevolg, dat zij het leven er bij verloor. Op de Goessche kermis is een jonkman uit Borssele in verzekerde bewaring gesteld, wijl hij zich schul dig maakte aan het mishandelen van een ingezetene uit 's Heer Areudskerke. De strijdlustige, die als koetsier met kermisbezoekers in de stad was, trachtte wraak te ne men over de eenvoudige omstan digheid, dat zijn slachtoffer is ge huwd met het meisje, dat indertijd zijn hart gestolen had, zonder dat zij het zelf wist. Gelukkig voor de passagiers dat de persoon in kwes tie 's avonds werd vrijgelaten. Dezer dagen stonden te Tilburg, volgens de N. Tilb. Ct., 22 orgel draaiers, een korps straatmuzikan ten, eenige harmonicaspelers, vio listen en pifferari met hunne ver schillende instrumenten op de Markt voor het stadhuis en begonnen op een door de politie gegeven teeken, allen te amen te «werken.» Men kan zich gemakkelijk voorstellen, welk een vreeselijk wanluidend spektakel zulks maakte. Op Zondag den 4den dezer, des namiddags 12 ure, heeft op het erf van G. de Ruijter, bij de grens scheiding tusschen Oudewater en Snelrewaard het volgende plaats gehad De man, vrouw en dochter zaten op eene bank achter de woning. Onverwachts kwam een boeren knecht naast de vrouw zitten, die over dit bezoek hare ontevredenheid toonde. Hierop werd haar man eensklaps aangegrepen, en sprong een tweede boereknécht over de sloot, haalde eene spade uit eene openstaande schuur, en gaf den landbouwer een slag met den kant der spade op het hoofd, tengevolge waarvan deze bewusteloos en bloedend ter aarde stortte. De vrouw wilde de aanvallers afweren, doch hare krachten scho ten te kort. Een derde boereknecht en de zoon van een buurman kwa men den ongelukkige verder mis handelen, een dreigden zelfs met een mes. Toevallig kwamen tweepersonen na eene korte poos voor eene deur stilstaan. Zijn de onderaardsche gangen allen leeg? vroeg Janin op ge- dempten toon. Alle! Dan nemen wij No. 3, be grepen Zeer goed! De dokter opende de deur; bei den traden voorzichtig eene tame lijk ruime, goed gemeubeleerde ka mer binnen. Tom's lantaarn stond op de tafel het flauwe schijnsel van het matte licht viel op den oppasser, die half gekleed te bed lag. Ik wist, dat het werken zou, zeide Janin zegevierend; na dien drank kon hij den slaap geen weer stand bieden. Maar laten wij voor zichtig zijn. Haal een dwangbuis en een sterk touw, Frederik, maar maak wat voort! De oppasser verliet de kamer; dokter Janin on-| op den dijk langs de huizinge, snel den ter hulpe, en sleepten den ge troffene in bloed badend in huis. De tusschenkomst der politie werd ingeroepen, doch de veldwachter J. M. Bos geraakte in hevige woorden wisseling met een ooggetuige, een rondreizend bedelaar. De bedelaar n»m een steen en bracht J. M. B. een gat in zijn achterhoofd toe beiden geraakten worstelend op den grond, en het bloed vloeide langs de uniform van den veldwachter. J. M. B. maakte nu van zijn sabel gebruik, tengevolge waarvan de bedelaar met een brancard naar zijn verblijf vervoerd moest worden. Een der politieagenten, die den bedelaar hielp knevelen, bekwam op zijne hand eenige lichte sabel houwen. Yan het voorgevallene is proces verbaal opgemaakt; de aanleidend® oorzaak schijnt wraakzucht. Dr. Thier verleende den gewonden ge neeskundige hulp. Naar men nog verneemt, moeten de mishandelde, benevens de poli tiebeambten zich naar omstandig heden vrij wel bevinden. (U.D.) Omtrent den brand bij gebr. Yan Best te Valkenswaard kan nog ge meld worden, dat het vuur het eerst werd opgemerkt door de dienstbo den van genoemde firma. Er viel niets te redden dan de brandkast en boeken, aanwezig in het kan toor der fabriek. Er was een voor raad van ruim vijfhonderdduizend sigaren, alsmede een groote partij tabak welke deze week verzonden moest worden. Het voertuig dat wekelijks naar Eindhoven rijdt en des avonds te voren geladen wordt, is met den voorraad verbrand. Het volgende staaltje van kippen- moed schrijft men uit Ierseke Terwijl deze week een kip met hare kuikens op een erf in deze gemeente rondwandelde, kreeg een tamelijk groote, zwarte hond het in den zin op dat erf een bezoek af te leggen, waarschijnlijk minder met de Ledoeling om de kippenfa milie te molesteeren dan om een onderzoek naar mogelijke kluifjes of andere buitenkansjes m te stellen. Doch de kip scheen dat niet zoo op te vatten, en, toen nu de hond heel familiaar de kuikens wat al te nabij kwam, begon de moeder ge vaar voor haar kroost te vreezen en vloog, hare gewone beschroomd heid afleggende, met leeuwenmoed bij herhaling op den vreemden in dringer aan en liet niet van hem af vóér zij hem tot ongeveer 50 M. buiten het erf uitgeleide had gedaan. GEMENËO NIEUWS, Twee kleine jongens speelden in een slachterswinkel in een dorpje bij Doornik. Plotseling neemt het vijfjarig zoontje van den slachter een scherp mes en zegt tot zijn speelkameraadje: «weet je hoe mijn vader doet om kalveren te dooden? Zie, zoo doet hij». En meteen stak hij het mes in de borst van zijn vriendje. Eenige minuten later stierf het kind onder de oogen der rade- looze ouders. Een Nederlandsch reiziger heeft een gedeelte der Brusselsche politie en al de hotels der Noorder statie in rep en roer gebracht ten gevolge van een abuis. De man had in een hotel gedineerd en gaf, derzocht de zakken van den sla pende, en weer gleed er een zege vierende lach over zijn mager gelaat, toen hij een kleinen sleutel vond, dien hij dadelijk in zijn eigen zak stak. Dat is de sleutel van de geld kist, zeide hij. nu, die had ook niet gedacht, dat hij zijne schat ten voor een ander verzamelde. Frederik keerde op dit oogenblik terug; door hem geholpen, trok dok ter Janin den slapende het dwang buis aan, waardoor het Tom on mogelijk was, zijne handen en armen te gebruiken. Dit was den dokter toch niet voldoende; met het touw bond hij de voeten van den ge- vreesden man en nadat dit geschied was, wenkte hij Frederik, hem op te nemen. Zoo droegen beiden hem weg, de trappen af, naar de onder aardsche gewelven. Deze bestonden uit stevige mu ren met nauwe, lage gaDgen. Eene om eenige uren te gaan wandelen, zijn reiszak en overjas aan den ho telhouder in bewaring. Toen hij terugkwam, bbdroog hij zich in 't adres en ging in het Café des Boulevards den nacht doorbrengen, 's Morgens vroeg hij zijn overjas en reiszak, maar men had noch het een noch het ander gezien. De po litie werd verwittigd, alle hotels onderzocht en eindelijk vond men de vermiste voorwerpen in het Café des quatre Nations. De reiziger was 3chier in de wolken van vreugde; de reiszak bevatte 50,000 fr. Een Fransch landbouwer, die 20,000 francs aan een notaris schul dig was, verzocht dezen te zijnen huize te komen. Hij zou er een persoon vinden, die hem het geld zou voorschieten. Toen de notaris ter plaatse kwam, vond hij er in, in plaats van het beloofde geld, een brief waarin hij met den dood bedreigd werd, indien hij niet aan stonds eene kwitantie teekende voor het bedrag der verschuldigde som. De notaris wilde het huis verlaten maar de boer wachte hem af met een hooivork en dreigde hem oogen- blikkelijk te doorsteken. De notaris geraakte al worstelend buiten en kon de vlucht nemen. Geen enkele getuige was bij deze aanranding tegenwoordig geweest, maar geluk kig heeft de notaris den brief kun nen bewaren. De vriendelijke boer is aangehouden. Den 15en Juli jl. trad in Frank rijk het met 50 pCt. verlaagde ta rief voor perstelegrammen in wer king. Als maatregel van contröle en tot wering van misbruik worden vanwege het ministerie der poste rijen eu telegrafen aan de directeu ren der verschillende bladen een even groot aantal kaarten uitgereikt als het blad cor.espondenten telt. Die kaarten moeten i. oor den direc teur en den correspondent ondertee kend en, desgeweuscht, vertoond worden bij elke aanbieding vau een telegram. Als bewijs van identiteit kan dan de handteekening geëischt worden, welke met die op de kaart moet overeenstemmen. De telegrammen mogen niet in overeengekomen taal of cijferschrift gesteld zijn en alleen mededeelingen bevatten, bestemd ter opneming in het blad. Elk misbruik, of elke onregel matigheid, wordt gevolgd door in trekking der verlaging. Door een hoos in Wales is vreeselijke schade aangericht. Het dorpje Foxhole werd zwaar geteis terd. Mannen en vrouwen werden voortgesleept en zwaar gewond; twee kinderen werden onder het puin bedolven. De wegen zijn hier en daar onbegaanbaar. In het westen van Schotland heeft een stortvloed den oogst ver nield. -Eenigen tijd geleden werd het plan gevormd een drijvende ten toonstelling te houden, als een mid del om aan Fransche fabrieksarti- kelen meer aftrek te verschaffen. Thans verneemt men, dat aan dit plan uitvoering zal gegeven woi* den. Een schip genaamd Chateau Lafittewordt in een tentoonstel lingsvaartuig veranderd. Op het halfdek worden zeer veel vitrines geplaatst, waarvan de helft voor de voortbrengselen der Parijsche nijverheid bestemd is. De andere helft wordt ingenomen door de pro ducten van Bordeaux en omstreken, nl. door wijnen, brandewijn enz. In dompige lucht, die de ademhaling belemmerde, woei er door en langs de muren zijpelde het water neer. Zware, met ijzer beslagen deuren voerden naar de cellendie den weerspannigen krankzinnigen tot strafplaats werden aangewezen. Hoe menige misdaad zou hier wel bedreven zijn! Dokter Janin, die zijne lantaarn en den sleutelbos van Tom had mee genomen, opende eene dezer deuren en hief de lantaarn in de hoogte, zoodat het volle licht in de ruimte viel De cel was ongeveer zes voeten lang en even zoo breed en daarbij zoo laag, dat iemand van middel matige lengte, niet rechtop er in staan kon. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2