4e Jaargang. Zaterdag 11 September 1886. No. 976. ALGSHEEX OVERZICHT. FEUILLETON. Het van dokter Janin. BINNENLAND. Kolomaal nuteum van kei Paviljoen. Ingang aan de Draefzijde 2. /3rtas3 van aiploma vrijen ïoegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 'aiender Nederlandache Maatschappy ter bevordering van Nijverheid hobbea r&n Nederland en moor byzondcr van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg I gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van Bandagen kosteloos vaa 124 uur, de everiga Christelijke feestdagen tegen sr'tytjrt museum in de 'Damstraat. Gaopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag ea Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de GrootKerk. r^.^,r-.nzi-»£i\J VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks vau 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederland,sche Maatschappij tor bevordering van Nyverkoid hobbea OjJ dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijda van liet Pavi'joen op het terras. Gsot-, dag. v 104 nur. Toegang £5 ct. p. persoon. Douateur# ei, op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs nut gezelschap, leden mat 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust, eu geschiedenis, voiiiftï No. BS. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 ceata per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor oen geheel jaag 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 cents por persoon, alleen Of betaling van 25 ceuts per persoon. Kinderen boneden de 3 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kiudoron van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Zon- on Feestdagen vau 118 our. Teglert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag ea Zaterdag van 16 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopesê Dinsdag van 12 en Dondordag van 28 uur. Toegang (daar Oudogroonm&rkt) vrjj. Ia het Engelsche Hoogerhuis heeft lord Iddesleigh gezegd, dat de wijze waarop prins Alexander zijn land verliet waardig is; het einde van het incident vormt een waardig contrast met de afschuwe lijke uitbarsting in den aanvang. Zonder twijfel zullen er, ten gevolge van den troonsafstand, de noodige overleggingen overeenkomstig het tractaat van Berlijn en de, in het begin van dit jaar, door de confe rentie te Constantinopel genomen besluiten, plaats hebben. In het Lagerhuis zeide Fergus- son, dat, volgens internationaal vastgestelde bepalingen, de troons afstand van prins Alexander gevolgd wordt door de vrije keuze van een vorst door de nationale vergadering, bekrachtigd door de Porte en goed gekeurd door de onderteekenaars van het tractaat van Berlijn. Er is geen enkele reden te verwachten, dat de handelingen van ééne mo gendheid onvereenighaar zouden zijn met de uit het tractaat voort spruitende verplichtingen. De Morning Post verdedigt voor Engeland eene krachtige Oos- tersche politiek, en betoogt de nood zakelijkheid, Indië in het Balkan- gebied en aan de Zwarte zee te beschermen. Alexanders vertrek van Sofia plaatst Bulgarije weder in de handen der gezamenlijke ondertee kenaars van het tractaat van Ber lijn. De Times vreest, dat als de «So- branje» prins Alexander wederom kiezen mocht, Rusland zijne belofte niet lang zal houden, dat het aan geene militaire bezetting van Bul garije denkt, terwijl de Standard meent, dat alsdan aan Europa plich ten worden opgelegd, welke het niet miskennen kan. De afgevaardigde en ingenieur Laur heeft van den Raad van be stuur der mijn-maatschappij te Rive-de-Gier (bij Decazeville) de mededeeling ontvangen, dat de maat schappij, behoudens de goedkeuriug der algemeene vergadering, der re geering en der drie andere groepen die deel uitmaakten van de oude maatschappij der Loire, den eigen dom der mijnen te Rive-de-Gier en in eenige nabij gelegene plaatsen met alle daaraan verbonden rechten aan het aldaar gevestigde syndicaat van mijnwerkers kosteloos afstaat, onder voorwaarde dat het syndicaat de daarop rustende verplichtingen op zich neemt, zoodat het volledig in de plaats treedt van de gecon- cessioneerde maatschappij. De heer Laur heeft van dien vrij- willigen afstand kennis gegeven aan den minister-president, en hij schrijft in la France: Er zal dus (als de afstand verder goedgekeurd wordt) hescheidenlijk een begin ge maakt worden met het «de mijn aan de mijnwerkers.» - De heer Verbette, directeur van het Kabinet van den minister van buitenlandsche zakeD, is be noemd tot gezant te Berlijn. alles behoefte aan rust en orde. zoowel naar buiten als naar binnen, Rusland denkt er niet aan, Bulga- rije's onafhankelijkheid, die door Rusland verkregen is, te verminde ren. Volgens particuliere berichten uit Madrid, zou de koningin-regentes in bedenkelijken graad aan tuber culose (tering) lijdende zijn. Het Russische blad Journal de St. Pétersbourg oordeelt, dat door het vertrek van prins Alexander de grootste moeilijkheden uit den weg geruimd zijn. Bulgarije heeft, na de thans doorgestane crisis, vóór DOOR EW. AUG. KöNIG. 32) Vie Hoofdstuk. De grond was nat en glibberig; langs de wanden droop het water af en de lucht in deze ruimte was in een woord bedwelmend. In een hoek lag eene dunne laag rottend stroo; dicht daarbij was ia den muur een ring aangebracht, waaraan een sterke kelting hing. Men kon zich verbeelden in eene gevangenis der Spaansche inquisitie te zijn en het scheen, dat ook de oppasser onwillekeurig deze verge lijking maakte. Afschuw en ontzetting spiegelden zich af in den blik, dien hij den dokter toewierp, toen hij den ge boeide op het stroo neerlegde. Nu nog den ketting, zeide Janin heesch. Maak hem aan den rechtervoet boven den enkel vast; dan zullen wij het touw weer los maken. Hé ik geloof, dat de kerel ontwaakt; haast u Frederik, vergeet niet, wat er voor u op het spel staat De oppasser nam snel den ketting en sloeg dien om den voet van den geboeide; toen schoof hij het sterke hangslot door de ringen en draaide den sleutel om. Tom opende op hetzelfde oogen- hlik de oogen; zijn eerste blik viel op het honende gelaat van den dokter. Hij wilde opspringen, maar daar zijne roeten nog gebonden waren, kon hij dit niet. Hel en duivelschreeuwde hij woedend. Wat heteekent dat? De Russische diplomatieke agent te Sofia heeft, bij een bezoek aan zijne collegaas, gezegd, dat hij ter voorkoming van elke onjuiste op vatting van de proclamatie des prin sen, er prijs op stelde vast te stel len, dat Rusland zich niet kon be geven in overleggingen met den prins over de voorwaarden vau zijn troonsafstand. Als de prins zich ge rechtigd achtte te spreken zooals hij gedaan heeft, dan was het waar schijnlijk omdat hem de belange- looze bedoelingen voor den geest stonden, waarvan Rusland steeds getoond heeft ten aanzien van Bul garije bezield te zijn. In het officieele blad der Bnl- gaarsche Regeering is eene ukase van 6 September verschenen waarbij het regiment-Stransky en het eerste artillerie-regiment ontbonden en de kweekeliDgen der militaire school bij de verschillende regimenten in gedeeld worden. Daar de ministers eerst Vrijdag avond teruggekeerd zullen zijn, is de opening der Kamerzitting tot Maandag verdaagd. Toen prins Alexander ongeveer 20 kilometer van Sofia verwijderd was, nam hij van eenigen zijner vrienden afscheid en eindigde zijne toespraak met de woordentot weer ziens! Mutkuroff en Guescheff keer den naar Sofia terug, om gedurende de afwezigheid der andere ministers de leiding der zaken in handen te nemen. Intusschen zette de stoet des prinsen den tocht voort, begeleid door eene afdeeling ruiterij. De be volking der dorpen, waardoor de prins trok, kwam uitgeloopen en juichte den prins toe, terwijl kin deren hem ruikers aanboden. Woens dag tegen 12 uur kwam de vorst te Lompalanka, waar hij door de overheid, eene compagnie van het Widdin-regiment en eene opeenge- gedrongen menigte werd begroet. De prins sprak de troepen toe en dankte hun voor hunne gehechtheid aan het vaderlandhij zeide dat hij Bulgaar zal blijven en steeds bereid om, zoo nooJig, Bulgarije te ver dedigen. Te 2 uur stapte de prins aan boord. Voor zijn vertrek van Lom palanka ontving de prins eene dele gate van 18 afgevaardigden, die o. a. zeiden dat zij steeds op hem zouden blijven rekenen, indien ge varen het land bedreigden. De prins riep hun een vaarwel toe, waarop zij antwoordden: «neen, tot wëder- ziens!» De prins begaf zich aan boord van de Oostenrijksche boot Santa, terwijl 's prinsen jacht volgde. Te 41/» uur legde de boot te Widdin aan, waar de prins besloot eenige oogenblikken te vertoeven. Dat is de strat voor uw ver. raad, zeide de dokter met ijs koude bedaardheid. Woede, angst en ontzetting ver wrongen Tom's gelaat; het werd hem duidelijk, dat hij verloren was, want hij kende het wraakzuchtige, wreede karakter van Janin; hij wist dat geene beden, geene deemoedige belotten de plannen van dezen har den, onverbiddelijken man konden doen veranderen. Er bestond nog ééne hoop voor hem en wel deze, dat de dokter het bedoelde verraad nog niet in zijn geheelen omvang kende en dat hij slechts vermoedens had; aan deze hoop klemde hij zich vast, als de drenkeling aan een stroohalm. Wie beschuldigt mij van ver raad vroeg hij trotsch. Is deze behandeling het loon voor mijne trouwe diensten? Ha, men wil mij den mond voor altijd sluiten, omdat ik de geheimen van dit huis ken, Haarlem, 10 September 1886. Gisteren had bij de Arrondisse- ments-rechtbank alhier de eerste strafzitting plaats na de invoering van het nieuwe strafwetboek: De heer mr. A. A. van der Mersch, substituut-officier, het Openbaar Ministerie waarnemende, hield naar aanleiding van dit feit eene uitvoe rige rede, daarin betuigende met leedwezen ftfsclieid te nemen van den Code Pénal, doch geenszins den staf brekende over dit verouderde 'strafwetboek. De behoefte die aan een nationale strafwetgeving be stond, is thans vervuld geworden, eene wetgeving die uitblinkt o. a. door eene systematische behande ling en waarin gestrengheid ge paard gaat aan humaniteit; een wetboek, dat gerust getoetst mag worden aan het groote beginsel van den helaas! reeds ontslapen Mod derman Straf geen kwaad, doch een leed. «Eene goede wetgeving is de af spiegeling van de beschaving eens volks», moge dit al eens gezegd zijn, niet minder waar is het, dat eene goede strafwet een grooten beschavenden invloed uitoefent, mits zij goed worde toegepast. Met den wensch dat Rechtbank en Openbaar Ministerie tot eese goede toepassing van het nieuwe strafwetboek mogen medewerken, besloot Z. E. A. zijne belangrijke rede. Gisterenavond ten 11 ure is brand ontstaan in een pakhuis aan de Gedempte Voldersgraeht no. 43, dienende tot bergplaats van roet enz., van den schoorsteenveger Serodini. De brand werd ontdekt door een voorbijkomend agent van politie, die met een tweeden agent en eenige buren den brand heeft ge- bluscht. omdat men mij vreest! Wie klaagt mij aan? Waar zijn de bewijzen? Denkt maar aan het gesprek, dat gij eenige uren geleden in een paviljoen met een jongen heer hadt, spotte dokter Janin. Ieder woord van dit gesprek is mij bekend, dus heb ik verder geene bewijzen meer noodig! Een vloek ontsnapte aan Tom's lippennu was de laatste hoop ver loren. Voorloopig blijft gij hier, net zoolang, totdat gij gedwee gewor den zijt, vervolgde Janin. Gij weet bij ondervinding, wat u wacht, als gij ongeduldig en weerspannig zijt; met een verrader heb ik nog minder medelijden dan met iemand anders. Zweepslagen en douches zul len ook u gedwee maken, daar twij fel ik niet aan; het verblijf bieren de schrale kost zullen het hunne ook nog daartoe bijdragen. De oppasser wilde het touw los- Z. M. de Koning heeft aan H. K. H. Prinses Wilhelmina ter ge legenheid harer verjaring o. a. ten geschenke gegeven een schilderij van den Haagschen schilder O. Eerelman, en voorstellende de «kleine boerderij» van 's Konings landgoed Soestdijk. Op den voorgrond van het kunst werk zijn o. a. afgebeeld het ezel wagentje met den daarvoor gespan maken; Janin verbood het hem. Tot morgen kan hij daar blij- vzn liggen, zeide hij sarrend, ik hoop, dat dan zijne eerste woede bedaard zal zijn. Een vloed van verwenschingen stortte zich over den dokter uit, maar deze lette daar niet op; spotachtig lachend ging hij weg, sloot de deur achter zich dicht en stak den sleutel in zijn zak. Als men u vraagt, waar Tom is, kunt gij antwoorden, dat hij van avond nog verlof gevraagd heeft om eene familiezaak te regelen en misschien niet zal terugkeeren, zeide Janin tot zijn oppasser, toen hij voor de deur van het salon ge komen was. De waarheid moet niemand buiten ons beiden vernemen. De ver pleging van dezen kerel zal ik zelf in de eerste dagen op mij nemen, en verdere inlichtingen zal ik u morgen geven.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1