Raad ter Generate Haarlem mmimmnn* Postkantoor te Haarlem. het hoofd van het slachtoffer vast. De [buren en voorbijgangers vlogen op den moordenaar toe, die zich toen doorj vier revolverschoten van kant maakte. Het Fr arische tijdschrift La Smaine médicale geeft eene uitvoe- rige beschrijving van eene operatie, op een zoogenaamden degenslikker gedaan, door dr. Polaillon. Die soort van menschen schijnen hoe langer hoe zorgeloozer te werk te gaan bij hun vak, als het een vak mag heetenalthans volgens het bericht in genoemd blad slikte de kunsten maker een ijzeren vork in, die met de tanden naar boven gekeerd was. Wij zullen alle verschijnselen, die zich bij den man voordeden, en alle onderzoekingen van geneesheeren, om te trachten die vork weder uit de maag te krijgen, niet beschrij ven, den daarin belangstellenden lezer naar het bovengenoemde blad van 25 Augustus 11. verwijzende. Wij vermelden alleen, dat de ge neesheeren begonnen te twijfelen, of de man wel waarlijk een vork in de maag had, en om daarvan zekerheid te hebben, riep dr. Po laillon de hulp in van Trouvé, den man, die door zijne vele toepassin gen van electriciteit zooveelvan zich doet spreken. Langs verschillende wegen trachtte Trouvé zich van de aanwezigheid van het metalen voorwerp in de maag te overtuigen. De eerste proe ven, nl. die met eene sonde of ka theter, waaraan eene draadgeleiding, eene electrische batterij en een elec- trische schel verbonden waren, gaf geen resultaten. Daarop naderde Trouvé de maagstreek met een elec- tro-magneet, door welks draadwin- ding een electrische stroom ging, en dit gaf betere resultaten. Wer kelijk nam men eene welving van de huid waar, ter hoogte waar de electro-magneet de maagstreek na derde. Toen hing Trouvé een kleinere met draad omwonden electro-mag neet aan een koordje in de nabij heid van de maagstreek, en nam in de draadgeleiding een stroomslui- ter of commutator op. Was de elec trische stroom verbroken, dan hing de electro-magneet stil, maar hij begon te slingeren, al6 de stroom met den commutator gesloten werd. Door die resultaten kwam dr. Polaillon tot de zekerheid dat de man waarheid had gesproken en dat zich een vork, of althans een ijzeren voorwerp in de maag be- vevond. Hij besloot tot eene ope ratie, en in tegenwoordigheid en met de hulp van de doctoren La- dreit de Lacharrière en Claudot, benevens eenige internes van het hospitaal, ging men daartoe over, met het gunstig resultaat, dat de vork uit de maag werd gehaald. De man werd verder behoorlijk verbonden en te bed gebracht. Men rekent op zijne geheele genezing. De heer Polaillon deelde aan de Académie de Médécine de toedracht der zaak mede in de zitting van 24 Augustus, en vertoonde daarbij de bewuste vork, die vrij groot was. De goede resultaten hebben bij Trouvé de gedachte opgewekt tot het vervaardigen van het een of ander electrisch toestel, om daar- medeinvoorkomendegevallen, ijzeren voorwerpen, die men toevallig in geslikt heeft, zonder operatie uit de maag te trekken. Uit Hamburg wordt aan de B. B. Z. bericht omtrent omvang rijke, door eene bende van oplich ters gepleegde uitgifte van valsche wissels ten bedrage van waarschijn lijk ca. f800.000., waartegen goede ren betrokken zijn. Voornamelijk worden Beiersche en Saksische firma's daardoor benadeeld. Een zelfmoord van een jonge dame bracht Zondag-middag de pas sagiers eener stoomboot nabij Stettin in opschudding. Het meisje reisde met eene vriendin. Zij schreef ge durende eenige oogenblikken in een notitieboekje, gaf dit aan haar vrien din en sprong toen in het water; slechts als lijk kon men haar bo venhalen. In het boekje had zij haar voorgenomen zelfmoord medegedeeld. Van de reden tot die daad weet men echter niets. Voor de Parijsche tentoon stelling is bij het Crédit Foncier reeds 16 millioen ontvangen en dagelijks komen daar 2 5 300,000 frs. in. Wilhelmj's kostbare violen bevinden zich op het oogenblik te Berlijn ter reparatie. Het zijn er drie, waaronder van den eersten rang. Bovenaan staat een Stradi varius van 1723. Antonius Stradi varius Cremonensis leest men op een perkamenten strook van binnen. Men heeft den gelukkigen bezitter reeds 18.000 mark voor dit instru ment geboden; het is een geschenk zijns vaders, die de viool weer ten geschenke ontving van de weduwe van een vriend. De instrumenten zijn alle afkomstig uit kloosters. Een 25 tal jaren geleden kostte een Stradivarius nog slechts 3000-6000 mk., thans is de gewone prijs 20.000 mk. In Californië heeft Wil- helmi zijn lieveling met goud laten inleggen. Vier omhulsels omgeven haar. Vooreerst ligt het instrument in een met fluweel gevoerde ahorn houten kist. Deze is omsloten do .r een lederen omkleedsel. Daarop volgt een juchtlederen foudraal en ten slotte een linnen omhulsel. Aan den bodem daarvan is eindelijk nog een windkussen bevestigd, waardoor het instrument tegen eiken stoot be veiligd is. Zijn reserve-viool is een Lupot (Parijs) en zijn derde is een Maggini, die nog ouder is dan zijn Stradivarius. Bij een en ander be- hooren een viertal strijkstokken van met goud ingelegd pernambukhout van James Tubb te Londen, den beroemden strijkstok-specialiteit. De politie te Nümberg ver zoekt de opsporing en aanhouding van een 21jarigen handelsbediende, die zich met een som van ruim f45,000 door diefstal met inbraak verkregen, uit de voeten heeft ge maakt. Heel gemakkelijk zal dit echter niet gaan, daar in het be richt zelf van den jeugdigen dief gezegd wordt, dat hij in gezelschap, nu eens als student, dan weder als Engelschman optrad en ook voor dame, ja zelfs wel eens voor ballet danseres placht te spelen. Het potlood van prins Von Bismarck. Verleden Zaterdag, zoo vertelt de Bó'rsen Courierop het oegenblik, dat prins Von B.smarck plaats nam in den trein naar Ba- belsberg, zocht hij eensklaps zijn zakboekje om iets op te schrijven, toen hij gewaar werd dat hij zijn bekend reusachtig potlood vergeten had. Hij riep den stationschef Four- nier en vroeg hem een oegenblik het zijne, doch deze ambtenaar moest eerbiedig erkennen, dot zijn potlood op zijn lessenaar lag, maar dat hij het in een ommezien ging halen. De prins stampte ongeduldig met den voet, toen een treinwachter, genaamd Schulz, die het gansche tooneel gadegeslagen en eensklaps zijn stoute schoenen had aangetrok ken, met ontblooten hoofde den rijkskanselier tegemoet ging en hem zijn potlood aanbood: het was er een zonder punt en hoogstens 2 centimeter groot. De ijzeren prins bedankte den man hartelijk en ver trok met zijn potlood. Zondag reeds belde een dienaar van den kanse lier bij Schulz aan en bracht hem namens prins Von Bismarck, een zilveren potlood met de letters: v. B. en den datum 23. 8.86 er in gegraveerd, ten geschenke. Als een bewijs hoe streng onze Pruisische naburen op den in voer van vreemde koopwaar letten, dient, dat Zondag bij gelegenheid der St. Rosa-kermis te Sittard een Pruisisch ambtenaar, als burger ver kleed, had post gevat nabij een koopman in schoenen, die zijn waar op de markt had uitgestald. Hij sloeg iedereen gade, die een paar schoenen of laarzen kocht, en toen eenigen met het nieuwe schoeisel aan de voeten over de grenzen naar huis wandelden, moesten zij aan het kantoor te Wehr niet alleen inko mende rechten, maar nog 1 of 2 thaler Ordnungstraf betalen. Levend, dood. Twee zeer zonderlinge patiënten bevinden zich sedert eenige dagen in een krank zinnigengesticht te Weenen. Het zijn een gewezen koopman en een grond bezitter. Beiden hebben het «idéé fixe», dat ze gestorven zijn. Met de grootste consequentie spelen ze hun vreemdsoortige rol; onbewegelijk liggen ze, met gesloten oogen, neder en moeten gedwongen worden, voed sel tot zich te nemen. Twee oppas sers richten hen daartoe, terwijl ze zich stokstijf houden, in hun bed op, openen hun met geweld den mond en brengen het voedsel, dat natuurlijk vloeibaar is achter op den tong, zoodat zij wel moeten slikken. De een heeft tot nu toe nog geen geluid gegeven, de andere antwoord gewoonlijk op alle vragen, die men hem doet: «Verwijder u, mijnheer, van mijn graf!» De beide Zweden Anderson en Christiansen, die eenigen tijd geleden met hun miniatuurbootje Ocean een reis van Noorwegen naar New-Foundland ondernamen, zijn 11 Augustus op 49° 201 noorderbreedte en 46° westerlengte in geheel ont redderden toestand aangetroffen door de naar Newcastle bestemde bark Mary Graham. Op 5 Aug. was het scheepje onder een hevigen storm omgeslagen en toen het weder recht lag, bleef het 30 uur lang vol wa ter, daar de zee te hoog ging om het leeg te hoozen. De beide rei zigers en hun scheepje werden door de Mary Graham opgenomen en zijn nu te Newcastle aangekomen. Een burger van Altona, die, bij vergissing de helft van een bankbiljet van f 60 verbrand had, zond het overgeblevene naar de Bank te Berlijn. Hij ontving echter slechts f 30 met de bemerking, dat slechts de halve waarde kon terug gegeven worden, zoolang men niet het bewijs had dat de andere helft van het biljet werkelijk verloren was gegaan. Daar de steen waaruit de vier torens van de hangende spoor wegbrug over de Niagara gebouwd is, langzamerhand is begonnen te vergaan, heeft men besloten er ijzeren torens voor in de plaats te zetten. Hoewel dit een moeilijk en gevaar lijk werk is, zal men trachten het zonder stremming van het spoor wegverkeer te volbrengen. Reeds is men bezig met het verwijderen van steenen op plaatsen, waar zich het ijzeren gevaarte verheffen moet. Dit laatste wordt te Detroit ver vaardigd, en zal binnen korten tijd naar de plaats van het werk ver voerd worden. Alsdan zal het slechts weinig tijd kosten om de ijzeren kabels, waaraan de brug hangt, van hunne steenen op hunne ijze ren onderleggers over te brengen. De kosten dezer torens bedragen omstreeks honderduizend gulden. In Japan was voor 20 jaren nauwelijks eene courant en thans zijn er reeds 551 met [velerlei ad- vertentiën. De Japansche kooplie den maken van de pers een druk gebruik. Te St.-GiDgolph, in Opper Savoye, is een vrouw van 126 jaar gestorven. Zij was in 1782 reeds gehuwd. Haar derde echtgenoot, Richard genaamd, viel in 1789 in het gevecht van Granholz, bij Bern. De vrouw las op 109-jarigen ouder dom nog zonder bril. Gedurende de laatste 10 jaren van haar leven sliep zij bijna altijd door. De koning van Portugal zal Maandag a. s. te Plymouth scheep gaan naar Lissabon, 's Konings broeder, de hertog van Coïmbra, bevindt zich nog steeds te Parijs, waar hij door den Portugeeschen schilder Souza-Pinto zijn portret in pastel laat maken. Te Turijn zijn 's avonds van den 5n dezer twee vrij sterke schok ken van aardbeving waargenomen. De inwoners zijn in angst buitens huis gevlucht. Ongelukken zijn er niet voorgevallen; hier en daar is eenige schade veroorzaakt. De schok ken zijn bijna in de geheele pro- vineie gevoeld. Een vergiftigd bruiloftsmaal heeft onlangs te Carlisle, in Schot land. een aantal slachtoffers ge maakt. Allen, die van de daar voor- gediende spijzen gegeten hebben, zijn ziek geworden. De bruid is overleden en vele anderen verkee- ren nog in levensgevaar. Onder hen is de keukenmeid, die de spijzen, welke door een tante van de bruid verstrekt werden, heeft toebereid. Er is een onderzoek ingesteld omtrent deze zaak, welke, zooals men denken kan, groot opzien heeft verwekt. Op de staatsdrukkerij te Wash ington is men bezig met het druk ken eener «Geschiedenis van den burgeroorlog,» Daarvan zullen 80 deelen verschijnen, elk deel 1000 bladzijden beslaande. Het gereed maken van het handschrift is aan 30 personen opgedragen. Men is voornemens jaarlijks 6 deelen het licht te doen zien. Te Londen heeft een jongen van 14 jaren bij ongeluk zijn jonger broertje met een revolver doodge schoten. De vader, die de geladen revolver in een niet gesloten lade had laten leggen, kreeg een gevoe lige berisping van het hof van po litie. De knaap vroeg, toen hij daar heen werd gebracht, of ze hem zou den ophangen. Mannen en vrouwen. Ter wijl men beweert, dat van de 1400 h 1500 millioen menschen, die onze aarde bewonen, het aantal vrouwen nagenoeg even groot is als dat der mannen, bestaan er toch in sommige landen blijkbaar een merkelijk ver schil in deze. Niet ten ontzent; want in de Europeesche Staten wordt door herhaalde volkstellingen tel kens bevestigd, dat beide geslachten nagenoeg even sterk vertegenwoor digd zijn (in Nederland bijv. 1000 mannen tegen 1020 vrouwen in Grie kenland, dat het grootste verschil aan geeft, 1000 mannen tegen 930 vrouwen)maar buiten Europazoo vindt men in de Zuid-Amerikaansche Republiek Paraguay tweemaal zoo veel inwoners van het vrouwelijk als van het mannelijk geslacht; op de Kanarische eilanden wonen 1000 mannen naast 1200 vrouwen; op Tasmanië en Nieuw-Zeeland staan tegenover 800 dames meer dan 1000 heeren. Op Mauritius is 't verschil nog grooter; daar zouden, als het tot een strijd moest komen, drie mannen moeten vechten om 't bezit van één vrouw. Te Hongkong ein delijk zijn voor de 1900 mannelijke bewoners slechts 365 vrouwen be schikbaar. In sommige Staten laat zich het verschijnsel verklaren uit de vele oorlogen, die men er jaren lang te voeren had. Dicht bij Akron, in den Staat Ohio, werd, bij het boren naar na tuurlijk gas, op 2400 voet diepte een onderaardsche zee ontdekt. Een zwaar ijzeren peillood werd 100 voet diep in de zee afgelaten, zon der dat men op een bodem stiet. Te Columbia in Zuid-Caroli na is Zondagavond, omstreeks 11 uren, een nieuwe schok van aard beving, vergezeld van een onder- aardschen donder, gevoeld. Vijf minuten na den schok doorkliefden twee meteoren van buitengewone grootte en helderheid het luchtruim van Noord naar Zuid. Het getal personen, dat bij de aardbeving te Charleston omgekomen is, bedraagt 96. Als men nagaat wat al on heilen er zijn veroorzaakt door on voorzichtigheid met die overigens nuttige brandstof, dan is het nau welijks te gelooven, dat de petro leum dit jaar eerst haar 25-jarig jubileum in Europa beleeft. In 1861 kwam zij vo:.r het eerst tot ons over, om de patentolie te verjagen. Van alle schepselen besteden de vlieg, de poes en de vrouw den meesten tijd aan haar toilet. VERGADERING VAN DEN VAN Woensdag 8 Sept. 1886. Aanwezig 20 leden. Ingekomen waren na afsluiting van de agenda Een rapport van B. en W. op een nader rekest van de N - en Z.-H. Stoomtram-Maatschappij. Een brief van den heer W. Lo geman met dankbetuiging, welke voor kennisgeving werd aangeno men. Een rekest tot behoud der kermis, onderteekend door 1075 irgezetenen, hetwelk later zal worden behandeld. Een brief van den heer van Eyk met kennisgeving, dat hij zijn ont slag neemt als lid van den Raad en als lid der commissie voor de Scherm school, wegens vertrek uit de ge meente. Eene mededeeling, dat de heer Macaré in plaats van den heer D. L. van der Heide is benoemd tot lid van het bestuur van de Schuur- man-Schimmel-van - Outeren - Stich ting. Een verzoek van den heer Victor de Stuers om een beschilderden en doorgezaagden balk, uit het Raad huis alhier verwijderd, te willen afstaan voor het Rijksmuseum. Dit werd toegestaan. Voorts werd medegedeeld dat de koopsom der huizen aan de Kin- derhuisvest is ontvangen en van de hand van den heer Hoornbeke een werk over Vlaamsche eigennamen, ten behoeve van de bibliotheek. Daarna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot wijziging der instructie van den bewaarder van het Raadhuis om de kosten van schoonmaak van de zolderingen en het staande houtwerk ten laste der gemeente te laten komen en gezeg den bewaarder voor den schoonmaak van dit jaar eene billijke vergoe ding te geven. Over 't algemeen was de Raad daartoe wel genegen. Een motie van den heer Krelage, om de zaak in handen te stellen van B. en W. tot nader advies, werd aangenomen. De uitslag der behandeling van de overige punten der agenda deel den wij onzen lezers reeds in het vorige nummer mede. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen naar Tricht (Gelderland) dr. G. J. Brutel de la JEtiviére, predikant te Hout rijk en Polanen. LETTEREN EN KUNST. Onze landgenoot Maurice de Vries, die thans te Spa veel lauweren oogst, heeft voor het volgend seizoen zich geëngageerd aan den aohouwburg te Straatsburg, LEBER EN VLOOT. Men bericht dat ook de oefeningen van het wapen der kavalerie die deze maand in een gedeelte van Gelderland zouden worden gehouden, niet zullen plaats hebben. nasim/igTBERigHTEN. Het stoomschip //Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 8 Sept. Carvoeira. Het stoomschip //Prins Frederik", is 9 Sept, vau Port-Said vertrokken naar Batavia. Het stoomschip //Prins Alexander", arri veerde 9 Sept. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip //Samarang' van Rotterdam naar Java, paseeerde 7 Sept. Gibraltar. Het stoomschip «/Leerdam", kapt. Slieren- dregt, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 9Sept. des namiddags 4.50 uur Lezard. ZW. wind. KMERBE RICHTEN. Vbbbswi/s, 10 Sept 216 M. bovea A. P 4.36 M. onder N P, Kjnjma, 10 Sept 2 55 boven 0. AMSTERDAM, 10 Sept. De pry sen der Aardappelen waren als volgt: Priesche Franeker f 1.90 a 2.10; dito Ham burger f 1.80 a 1.60; Geld. Blauwe f0.a 0. do Muizen f a 0.— dito Jammen f0.— a 0.—, dito Kralen f 1.80 a 1.90; Katwijker Zand fl.30 a 8 30; Noordwijker do. fl.30 a 2.80; Sassenheimer dito f0.a 0.—Hillegommer dito f2.— a 3.50, Haar lemmer do. f 0.90 a 1.Zeeuwsche Blauwe fl.70 a 1,80; Friesche Engelsche f 1.10 a 1.20 Aangevoerd S versche ladingen. Koffie. Afgedaan 186 bn. Java W. I. B. (Smeroe) ex //Prins Alexander". Suiker. Biet vast met weinig aanbod. Ge raffineerd onveranderd. Specerijen. A'gedaan bij inschrijving 44 kn. Notenmuscaat en //Prinses Wilhelmina* en «Koningin Emma". Katoen vaster, met eenige vraag. Tin hooger. Banka loco f603/4| Billiton föOVa, termijn f1/* a 3/f> booger. Petroleum onveranderd. Tarwe oplevering fl lager. Nov. f215. Notaering van da Commissie voor dan Graanhandel. Rogga op levering iets flauwer Oct. f125, 124. Maart f131. Noteoring van Munne Thols. Koolzaad en Lijnolie stil. Raapolie vast, lo, Oct. f21a/8. lo. Dec. f23'/<. lo. Nov./Dec. f21Vs. Zaandam, S Sept. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 15 stapels kleiae Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 24.50, en middelbare f beiden per 50 kilogr. Schiedam. 10 Sept. Moutwijn f 6 75 Jene ver f 12 25, Amst. Proef f 10,75, Spoeling f0 60, idem door de Schiedamsehe Spoeling- Voreeniging i 0 60 Brieven, verzonden over de le helft der maand Juli 1886 en geadresseerd aan on bekende personen: 1, Lampi Amsterdam. 2. Mej. B. van Leer id. 3. J. Schmidt id. 4. Van Wijk id. 5, Mej. W. Walter id. 6. van El id. 7. Wed. Meiderschouw id. 8. D. Biezema id. 9. J. Ypelaan, Castricum. 10. M. van der Straa- ten. Leur 11. Mevr. van Marem, Lisse. 12, C. Jansen, Nieuwveen. 13. P Stolk Rotter dam. 14. J. van den Hout, Wamel. 15. Mej. C. Nooy Van het Hulpkantoor Zandpoort 16. W. J. Willemse Amsterdam. 17. Slinge- land id. Briefkaarten: 1. Wijk Amsterdam. 2. M. en A. Smit Brieven verzonden geweest naar: Amerika

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3