POPMIR MRUS-1 4e Jaargang. Maandag 13 September 1886. No. 977. ABONNEMENTSPRIJS: Versobijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: Macht boven recht. FEUILLETON. Het psticlit van loiter Jam, Voor Haarlem per maand40 Cent». rYaneo door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adrezzeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublicite Etrangèr» B. L. DAUB E fp Co., JOH. F. JONES. Suer., Parijs, 31bix Faubourg biontmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent«; Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 unr| MUSEUMS E Kolomaal -museum van het Paviljoen, lngaug &an de Dreefzijde 2e f irt09a 7an diploma vr\jea toegang, donateurs met gezelschap, leden met i sunder Nederlaadache Maatschappij ter bevordering van Ngverheid hebben •nu Nederland en meer byzouder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg ft 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van bondagen kosteloos van 13—4 unr, de overige Okriatelgke feestdagen tegen eyeirt museum in da Damstraat. Geopend dagalijka uitgenomen Zaterdag, Woensdag eu Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsciie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbes 0g dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krou»zijde \an liet Pavi joen op het terra». Gaop, dag. v 104 UHr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs en op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mtt gezelschap, leden met 1 dame. bissehoppehjk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voottl No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van iö—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel }Ml 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10X uur tegen betaling van 25 eents per persoon, allean Oji betaling ran 25 cents per persoon. Kinderen beueion de 8 jaren worden iu hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlykgeleid».^ Zon- en Feestdagen van 118 aur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag oa Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geope&S Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 unr. Toegang (deur Oudegrooumarkt) vry. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 7 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. In tegenspraak met het bekende Recht voor allen, in tegenspraak ook met «Recht bo penalis de leus «Macht boven recht». Hoe jammer ook, is het helaas waar, dat men die spreuk in het dagelijksch, niet minder dan in het staatkundig leven bewaarheid ziet, daar het recht van den sterksten zeer dikwijls triomfeert, al druischt diens uitspraak ook lijn recht tegen de rechtvaardigheid in. Zelfs m de kinderwereld geldt dat beginsel; ook daar wordt bijna ieder verschil met de vuist uitge maakt, en hij, die over de stevigste vuisten beschikt, ziet zich gewoon lijk in het gelijk gesteld, al begaat hij de onrechtvaardigste handeling. En in de wereld der volwassenen? Och het is daar alweer niet anders, en velen missen in onze dagen het onwankelbaar vertrouwen in het recht, dat den molenaar van Sans- Souci bezielde, toen hij tot den Grooten Frits durfde zeggen«II y a encore des juges h Berlin. Men kent die geschiedenis. De koning van Pruisen wilde van den eigenaar den molen koopen, omdat deze het prachtige uitzicht van zijn lustslot belemmerde; hoeveel de koning ook bood, de molenaar weigerde hals starrig, omdat hij het erfgoed zijner DOOS EW. AUG. KöNIG. 33) Vile Hoofdstuk. Mijnheer Frohberg wilde hem zoo niet laten gaan; hij noodigde hem uit eerst samen te ontbijten en Al fred moest dit, hoewel met inner- lijken afkeer, aannemen, want hij mocht den schurk nu nog niettoo- nen, hoe gloeiend hij hem haatte en verafschuwde. Het ontbijt liet gelukkig niet lang op zich wachten en de oude heer sprak slechts over onverschillige dingen, waardoor Alfred niet ge noodzaakt was, levendig aan het gesprek deel te nemen. Na het ont- vaderen niet wilde prijsgeven, en ten laatste duwde de koning hem toe, dat hij als gebieder van den staat het recht had hem zijn eigen dom te ontnemen. «Jawel,» zei toen die eenvoudige onderdaan, «dat kunt ge hegrijpen; dan moesten er geen rechters te Berlijn zijn!» Fre- derik de Groole was door dat ant woord zoo getroffen, dat hij den boer zijn molen liet en geen verdere po gingen aanwendde, om dien leelijken sta-iu-den-weg in zijn bezit te krij gen. Ook thans nog zijn er rechters te Berlijn, ja in iedere eenigszins beschaafde streek vindt men ze bij menigte, maar toch gebeuren er dagelijks duizenden kleine en groote schreeuwende onrechtvaardigheden zelfs, maar ze vallen óf niet onder het bereik van den strafrechter, óf, en dit is erger, de persoon, die ze begaat, staat buiten en boven de wet en is zoo ho»g geplaatst, dat geen aardsche rechter, maar alleen de publieke opmie, de algemeene aan klager, waar onrecht geschiedt, de stem daartegen durft verheffen. Tot staving van dit laatste beweren noodigen we den lezer uit voor een oogenblik de gebeurtenissen in Bul garije gedurende de laatste weken gade te slaan. Niet waar, het ligt nog kersversch in het geheugen, hoe voor eenige maanden een oorlog uitbrak tusschen Servië en Bulga rije, twee staten op het Balkan- Schiereiland,en dat, niettegenstaande beide volkeren, één van godsdienst en afkomst, alle reden hadden op vreedzamen voet met elkander te leven. De Serviërs drongen spoedig vooruit en het scheen dat de be woners van Bulgarije zich machte loos aan hun vijanden moesten overgeven. Daar verschijnt echter Alexander, vorst van Bulgarije aan bijt kwam het rijtuig voor; de koet sier haalde de bagage uit Alfred's kamer en Herman Frohberg nam nu op zijne beleefde wijze afscheid van zijn gast. Ik hoop u spoedig weder bij ons te zien, zeide hij, terwijl hij zijn Deef de hand schudde en de onrustige oogen eene korte poos op hem liet rusten, gij zult ons ten allen tijde welkom zijn. - Gij wilt dus werkelijk ver trekken vroeg Hulda, die op dit oogenblik binnentrad. Zooals gij ziet, antwoordde Alfred, die zonder zelf te weten waarom, voor den verwijtenden blik van het schoone meisje de oogen moest neerslaan. Ik kan niet lan ger blijven; zaken met mijn ban kier Maar gij komt terug, niet waar? viel Hulda hem op hoopvollen toon in de rede. Dat beloof ik u. het hoofd van zijn leger en nu keert het blaadje. Duitscher van aikomst, Dog Pruisisch officier, toen hij door bemiddeling van den Czaar van Rusland, zijn neet, tot vorst van Bulgarije werd gekozen, had hij zijn klein leger zooveel mogelijk op Duitsche leest geschoeid, waren de soldaten goed geoefend en aan krijgstucht gewoon gemaakt, en zoo gelukte het hem dan ook in nog korter tijd den Serviërs al hun voordeelen te ontnemen, hen op de vlucht te jagen eu te vervolgen tot in hun eigen land en voor zijn rijk een eervolien vrede te bedin gen. Ieder vond behagen in den rid derlijken vorst, die met zooveel moed voor de rechten van zijn land op getreden was, en Alexander van Bulgarije kou zich verheugen in de sympatie van bijna geheel Euro pa. Nog meer steeg hij in de gunst, toen Oost-Roemelië, dat zich met Bulgarije vereenigd had, door hem eveneens op flinke wijze bestuurd werd en er gewichtige hervormin gen werden ingevoerd. Slechts één volk zag met verbe ten woede, wat Alexander tot stand bracht; één vorst was er, niemand minder dan de keizer van Rusland, die met leede oogen de populariteit van zijn jongen neef zag aangroeien; want te iaat bleek hem, dat Alexan der van Battenoerg, die door zijn toedoen vorst van Bulgarije gewor den was eu dien hij als marionet dacht te gebruiken, zijn eigen weg ging en deed wat de belangen van zijn rijk, niet die van Rusland h«m voorschreven, en dit kon de Czaar niet dulden. Wat toch lag in het plan van den Russischen heerscher? Als afstammeling van Peter den Grooten ie het ook hem ernst, het zoogenaamde testament van den in In geen geval moogt gij de reis naar Amerika aanvaarden, zon der ons eerst vaarwel gezegd te hebben, vervolgde mijnheer Froh berg weer. Het zal mijne vrouw zeer spijten, dat gij ons verlaten hebt; zij had reeds alle toebereid selen gemaakt voor het feest, dat zij ter uwer eere geven wilde; dat valt nu ook in duigen. Dat spijt mij wel, zeide Alfred, terwijl hij naar zijn hoed greep, maar daaraan is niets te veranderen. Dus tot weerziens! Hij rijkte het schoone meisje nog eenmaal de handzij zag hem ern stig en uitvorschend aan. Wij hopen u spoedig en onder vroolijker omstandigheden weer te zien! zeide zij. Eenige minuten later reed het rijtuig met hem weg. Een wederzien onder vroolijker omstandigheden? Als zij eens wist, dat dit wederzien het geluk der ha- ons land zoo wel bekenden «Pie terbaas» uit te voeren, om namelijk de Turken uit Europa te verdrijven en Rusland met hun grondgebied te vergrooten. Mee-r en meer schijnt de verwezenlijking daarvan aan staande, en Alexander van Bulga rije scheen in het oog van den Czaar een geschikt werktuig om tot dit doel mede te werken. De omwenteling in Oost-Roeme lië, die eenige maanden geleden eerst plaats had, leverde het bewijs, dat Alexander ook wel iets tegen den zin van Rusland durfde vol voeren en nu was tot zijn onder gang besloten. De Russische staatslieden hebben den naam uitermate doorkneed te zijn in alle kunstgrepen der diplo matie, bekend te wezen met alle kronkelpaden van dien doolhof; daarbij zijn ze niet kieskeurig in hun middelen, noch bijzonder nauw gezet van geweten, althans zoo het er op aankomt, hun doel te berei ken. In stilte werd dus alles voor bereid tot den val van Alexander, doch alles werd geheim gehouden, tot het juiste oogenblik van han delen gekomen was, en de Russen zijn meesters in het uitvinden van dat tijdstip. Geheel onverwachts dan ook hoorde men voor een paar weken, dat de vorst van Bulgarije, door een omwenteling in zijn land, rijk en troon verloren en de wijk naar elders genomen had. Het Rus sische goud had dit bewerkt; doch een paar dagen later had er reeds een tegenomwenteling plaats en de liefde der Bulgarijen riep den jeug digen vorst op den troon terug. Aan die stem gaf hij gehoor en met de grootste geestdrift werd hij door het meeste gedeelte der be volking ontvangen, terwijl de rust geheel hersteld was en de samen- ren en ook vaa haar zelf verwoes ten zoudacht Alfred. Als zij eens wist welk een misdadiger haar va der is, boven wiens hoofd het zwaard van Damocles hing, dat hem reeds het volgende oogenblik zou kunnen vernietigen Als hij den drempel van dit huis weder overschreed, kwam hij niet als gast, maar als een onverbidde lijk rechter, die vergelding wilde uitoefenen! En dat zou den vader van het geliefde meisje in het tucht huis en de zijnen tot schande en armoede brengen. Zou Hulda hem dat kunnen vergeven? Zou zij den man nog kunnen liefhebben, die al deze schande over haar had ge bracht Dat was eene vraag, waarop hij geen ander dan een ontkennend antwoord kon vinden. Als hij dit offer moest brengen, in Gods naam; zijn kinderplicht ge bood het! zweerders onschadelijk gemaakt wa ren. Dit beviel echter den Czaar, die van Bulgarije een Russische provincie wilde maken, ten einde dichter bij Constantinopel te staan, in het geheel niet, en niet ondui delijk gaf hij te kennen, dat hij met de terugkomst van Alexander in Bulgarije volstrekt geen genoegen zou nemen, maar Russische officie ren zou zenden, om alles daar eens op te knappen. Wat kan Bulgarije met zijn handvol soldaten beginnen, als Rusland, dat millioenen man schappen op de been kan brengen, zijn onafhankelijkheid bedreigt? De teruggekomen vorst heeft nu de wijste partij gekozen; uit liefde voor het volk, dat hem zooveel blijken van genegenheid en toewijding ge schonken heeft, om de onafhanke lijkheid van zijn tweede vaderland te bewaren, deed hij vrijwillig af stand van de regeering. Daardoor heeft hij wederom getoond, dat hij een edel man en een goed vorst is; maar wat te denken van den Czaar, die onder bedreiging van geweld den Bulgaren en hun vorst zijn wil, hoe onrechtvaardig ook, opdringt. Zeker, van een vorst, die aldus het recht met voeten treedt, bij wien macht boven recht geldt, heeft het recht niet veel te hopen Sw. Het rijtuig hield voor het station stil; Alfred gaf den koetsier eene fooi en ging de wachtkamer binnen. Een half uur later vertrok de trein en toen de jonge man in de stad was aangekomen, begon hij dade lijk de noodige toebereidselen te maken. Hij besprak in het hotel twee kamers, een zit- en een slaapkamer met twee beddenwant hij was van het welslagen der afgesproken plan nen zoo overtuigd, dat er niet meer de minste twijfel bij hem oprees. Toen hij na de bezichtiging der kamers de eetzaal binnentrad, om een glas wijn en een ontbijt te be stellen, viel zijn blik op Frederik, die met zijn vriend Rabenau aan hetzelfde tafeltje zat, waaraan hij hem het eerst gezien had. Hij wilde op den drempel weer omkeeren, om eene onaangename scène te vermij den, maar de vrees, dat men dit als lafheid kon uitleggen, bewoog hem, binnen te gaan. Hij bemerkte het honende gelach van heiden wel, maar lette er niet op. Na een koelen groet, die nauwelijks beantwoord werd nam hij aan een ander tafeltje plaats en beval den kellner hem de spijs kaart te brengen. In het volgende oogenblik stond Rabenau op; met dreigend gelaat trad hij op Alfred toe. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1