ge landbouwersknechts eene vecht partij plaats gehad, waarbij een hunner door messteken zoo ernstig is verwond, dat hij aan de gevol gen is overleden. Zaterdag middag is te Uithuizer- meeden een aanzienlijke boerenbe- huizing afgebrand. Een kind van 4 jaar van den bewoner H. Luitjens moet de oorzaak van dit ongeval zijn. In deze week was het knaapje er bij geweest, dat zijn vader een hoop raapstroo op het veld deed verbranden, en dit schijnt het kind te hebben willen nadoen. Op het Janskerkhof te Utrecht ontstond onder de vrij talrijke wan delaars Zondagmiddag schrik en ontsteltenis, doordat een hond alle teekenen van dolheid gaf. Hij beet naar den eigenaar en vele andere menschen, die verward den hond ontvluchtten. Met moeite werd hij gevangen, en door den eigenaar zeiven in het water geworpen. In de Buitensocieteit te Arnhem is Zondagnacht ingebroken. De inbre ker heeft een zijdeur door het v n- breken van een plint weten open te krijgen. Eenmaal binnen, schijnt hij goed den weg te hebben ge kend. Zonder ééne flesch te breken, heeft hij te midden van eene me nigte dier voorwerpen de bus ge vonden, waarin de bedienden de fooien bewaren. Daar pas de 26 Aug. achter den rug is, d. i. de datum waarop vroeger de kermis begon, was de bus goed voorzien. Er moet ruim f 100 in zijn geweest. De nachtelijke bezoeker heeft ook nog getracht eene lade van den buffethouder te openen, maar te vergeefs. Dat men vermoedt met een bekende te doen te hebben, ligt voor de hand. In 'tniet ver van Epe gelegen D. had de vrouw van een kleer maker reeds lang naar een levens gezellin voor haren meerderjarigen zoon, een schoenmaker, uitgezien en de meisjes in de plaats tever geefs gevraagd. Voor zaken te Zwolle, ontmoette ze daar een meid, die •neenigheid met hare mevrouw had gehad. Deze deern scheen het aan bod der moeder aannemelijk. Zij ging 's Zaterdagsavonds mede naar D. en dit had ten gevolge, dat het jonge paar den volgenden dag werd ingeschreven en dien dag op reis ging naar Amsterdam om hare fa milie te bezoeken. Vrijdagavond omstreeks 11 uren ontstond er brand te Berchem bij Osch, die zoo hevig voortwoekerde dat in een oogenblik de woningen schuur van De K. in de asch werd gelegd met den ganschen inboe del. De bewoners, die reeds in slaap waren, werden slechts met de groot ste moeite gered. Nader wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De brand ontstond in het achterhuis en deelde zich spoedig mede aan eene houten trap die naar de verdieping van het voorhuis leidde. Op die verdieping sliepen man, vrouw en zes kinderen. Op het roepen van een der kinderen werd de eigenaar gewekt, doch er wa6 toen geen andere uitweg meer dan de trap, die in brand stond. Midden door de vlammen moest men naar beneden, en hierdoor kregen de vrouw en 2 kinderen hevige brandwonden. De brandweer kon weinig uit richten, maar toch werd nog een en ander gered, o. a. het biljart. Een paar geiten en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Velen van de toeschouwers hiel pen weinig mede, doch trachtten zich meester te maken van den aanwe zigen sterken drank. Ca. 40 fles- schen cognac en een half vat jene ver werden door die redders leeggedronken, behalve het bier. Huis en inboedel waren verzekerd, doch men zegt onvoldoende. Den landbouwer uit de omstreken van Weert beploegde zijn akker met een werkos, die de gewoonte had, zich eensklaps voor den ploeg neer te leggen. Wat men ook deed, werken wilde hij dan niet meer. Zijn meester verzon een middel om hem deze slechte gewoonte af te leeren, en toen de os zich op zekeren dag weer op den grond wierp dolf de boer den kop van het beest onder een hoop aarde en ging naar huis koffiedrinken. Toen de land man na korten tijd terugkwam, vond hij tot zijn groote teleurstel ling het dier gestikt. De aangewen de straf om den os zijn koppigheid af te leeren had dus niet gebaat. De stijfkop wilde liever stikken en sterven dan zich onderwerpen. (M. en Roeri.) Uit Vlissingen wordt van 13 dezer gemeld Een zeer zeldzaam verschijnsel werd heden nacht waargenomen door den commandant en de officie ren van het stoomschip Prins Hen drik, op de reis van Queenboro naar Vlissingen. Te ongeveer 3 uren werd aan den horizon in het Z. Z. O. een voorwerp gezien, waaromtrent ver schillende gissingen bestonden wat bet wezen kon. Steeds naderende, zagen zij dat het een luchtballon was van grooten omvang, welke ongeveer een 20 meter boven de oppervlakte der zee voortzweefde in eene N. N. W. richting. Te 3.8. werd de ballon gepasseerd ongeveer 3 Eng. mijlen bewesten de W. Hin der. Het weer was prachtig: een lichte bries van het Z. Z. O., hel dere lucht met maneschijn; dood kalme zee. Een Eransche vlag woei aan een stok onder het scheepje, waarvan door den maneschijn de kleuren duidelijk te onderscheiden waren. Zij meenden in den ballon 2 personen te zien. GEMENGD NIEUWS- Bij een Zondag gehouden zeilwedstrijd te Brussel om het kampioenschap voor België, waarbij de Koning en de Koningin tegen woordig waren, is het tusschen me dedingende Antwerpenaars en Brus selaars tot hevige standjes gekomen. Een der overwinnaars werd zelfs door zijn tegenstander op een vuist slag onthaald. Het publiek was zeer opgewonden; van alle kanten hoordemet uitjouwen en schreeu wen, zoodat het geheel een belsch lawaai vormde. De maire te Neuilly heeft Donderdag jl. eene zonderlinge ge boorteakte in het register van den burgerlijken stand opgeteekend. Er was namelijk in den zoölogischen tuin (waar thans een troep Cin- ghaleezen gehuis vest is) een ventje van dat ras geboren. De vader heet Cornells Dias, die wettig getrouwd is met Immoduwe-Hewaye. De jong geborene heeft den naam ontvangen van «Paris.» De door den Bouddhistischen godsdienst voorgeschrevene plech tigheden zullen den zevenden dag na de geboorte op een der perken van den zoölogischen tuin plaats hebbon. Zij zullen verricht worden door twee priesters, die deel uit maken van de Cingbaleesche kara vaan. In Frankrijk leeft nog een oud-militair paardenarts, uit den tijd der veldslagen van Napoleon, die hij van 18131815 heeft meege maakt. De heer Renaudin is op 5 Januari 1785 geboren en dus thans bijna 102 jaar oud. Hij is nooit ziek geweest, heeft nog geen lichaams gebreken en bedient zich eerst sedert de laatste jaren van een bril, als hij leebt. Hij scheert zich nog zelf. Zijn geheugen is nog onverzwakt. Hij is reeds ruim drie kwart eeuw bevriend met prof. Chevreuil, die onlangs zijn honderdsten verjaardag heeft gevierd en heeft niet verzuimd dezen geleerde een gelukwensch te schrijven. De heer Renaudin drinkt eiken dag zijn flesch wijn terwijl Che vreuil enkel water drinkt. Maar hij eet nooit vleesch, en voedt zich met groenten en bischuit. Hij gaat te 6 uur 's avonds naar bed en staat 's morgens te 4 uur op, 's winters wat laler. Hij is zeer opgeruimd van aard. Sedert 1845 trekt hij een pensioen van 1500 francs, waarvan hij in een kosthuis te Ville-Evrard leeft. Te Auram overleed aan de aldaar heerschende malaria, op 35- jarigen leeftijd, eene hoogst ver dienstelijke vrouw, Francisque Ri- chaid. In 1851 te Chagny, in het departement der Loire, geboren, ver wierf zij op nauwelijks 20jarigen leeftijd te Parijs het diploma voor literatuur, en deed in 1873 met goed gevolg haar examen voor het bac calaureaat in de wetenschappen. Daarna ging zij in de geneeskunde studeeren, en promoveerde in 1877 met lof. Aanvankelijk vestigde zij zich als arts te Nantes, doch in 1880 vertrok zij naar Cairo en wijdde zich daar aan de geneeskundige praktijk. Dit duurde echter niet lang. Zij keerde naar Frankrijk terug, en werd in 1884 door de Regeering belast met de inspectie der crèches. Toen later in Tonkin zich de be hoefte aan geneeskundige hulp deed gevoelen, werd zij door de regee ring daarheen gezonden als arts. Mej. Richard was eene bij uitne mendheid begaafde vrouwwier voortdurend streven het was, steeds meer kennis en wetenschap in zich op te nemen. Zoo maakte zij zich bekend met bijna alle Europeesche talen, en was zij het Arabisch vol komen machtig. Al was zij eene geleerde dame, van de vrouwelijke eigenschappen had zij niets verloren. Zij was vol gratie en beminlijliheid en was teergevoelig en bescheiden van aard. Als uitstekende leerlinge van de artsen de Wecker en Gale- zowski was zij bijzonder bekwaam in het behandelen van oogziekten, en juist om die reden werd zij naar Hué geroepen, waar zij met uit muntend gevolg eenige aanzienlijke inlandsche vrouwen behandelde en haar ook opgedragen was de ko ningin-moeder te opereeren, die aan een oogziekte leed. Te midden ha- rer gewichtige werkzaamheden werd zij aangetast door de vreeselijke ziekte, in dat land inheemsch, die haar ten grave sleepte. Vrijdag is te Parijs zekere Gauckler in hechtenis genomen, be ambte van een bankiershuis te Neu renberg, die zich met eene som van f 50,000 aan effecten en f 400 aan goud uit de voeten had gemaakt. Hij had de f 400 verteerd en slaag de er maar niet in, de effecten te gelde te maken, zoodat hij, met een halve ton in den zak, toen hij gevat werd, in geen twee dagen iets gegeten had. De directeur van een théater van den vierden rang te Parijs ver heugt zich in een grooten toeloop sedert hij een juffrouw heeft geënga geerd, die wel niet op uiterlijk schoon kan bogen, evenmin op gaven des geestes of aangenaam stemgeluid, maar die zich op het affiche noemt Mile Boulanger. Er zijn in Frankrijk thans 127 personen van over de 100 jaar. Te Baccarat, in het Fransche departement der Meurthe, is in de vorige week een stoomketel gespron gen, tengevolge waarvan 5 personen het leven verloren en 5 gekwetst werden. De familie Rothschild heeft na de begrafenis van de barones James de Rothschild aan de direc teur van het algemeen liefdadig- heidsbestuur eene som van 50,000 fr. doen toekomen, om die te ver- deelen onder de behoeftigsten der herstellenden, welke het ziekenhuis te Parijs verlaten hebben. Twee jaren geleden vond een handwerksgezel te Dusseldorf op straat een brief, bevattende eene groote geldswaarde. Toen hij on middellijk zijne kostbare vondst bij den wettigen eigenaar, een zeer bemiddeld koopman, terugbracht, ontving hij slechts eene zeer kleine belooning. waarmede bij zich ech ter volkomen tevreden stelde. Vóór eenige dagen nu ontving de jonge man die spoedig in het hu welijk zal treden, van denzelfden koopman, als loon voor zijne be scheidenheid, een geheel slaapkamer ameublement. Dinsdagochtend 11. werden aan het Bergisch-Markisehe station te Dusseldorf, op verzoek van de El- berfelder autoriteiten, twee zeer elegant gekleede dames gevangen genomen, die, in gezelschap van een jong meisje, zich op reis naar Ne derland bevonden, en het meisje schijnen ontvoerd te hebben. De dames bevonden zich in het bezit van brieven, waarmede zij meenden te kunnen bewijzen, dat de in Ne derland wonende moeder van het meisje haar had opgedragen het kind herwaarts te brengen. Volgens de verklaring van uit Khartoem ontsnapte gevangenen is de stad volstrekt niet verwoest, maar zijn al de goede huizen staande gebleven. De katholieke kerk, de omringende tuinen en het paleis van kolonel Gordon zijn krachtig versterkt. Te Berber, waar nog steeds de zaken stilstaan, heerscht groote ellende. In verschillende dis tricten is men geneigd om zich aan het Egyptisch goevernement te on derwerpen, mits onder waarborg van bescherming tegen de derwissen van Bagara. Succi heeft, volgens een be richt uit Milaan van den 7n dezer, na negentien dagen gevast te hebben, aan gewicht 10 kilo verloren. Hij blijft steeds opgewekt en verricht allerlei gymnastische toeren, want zijne spierkracht neemt niet af, al is bij zichtbaar vermagerd. Hij ont vangt vele brieven van gezette da mes, die het geheim van zijn elixir verlangen te kennen om wat ma gerder te worden. Succi denkt in de maand Decem ber te Parijs te komen, om aldaar onder toezicht van eene commissie van geneesheeren, van vertegen woordigers der drukpers, enz. zich op nieuw aan een maand vasten, of aan een langeren tijd te onderwer pen. Drie lijders aan vallende ziekte (epilepsie) moeten door een Lon- densch geneeskundige, dr. Victor Horsley, genezen zijn door eene kunstbewerking, waarbij de zieke lijk aangedane bestanddeelen der hersenen verwijderd werden. De drie patiënten, waarvan een vier weken en de twee andere zes weken geleden de hersen-operatie onder gingen, zijn tot dusverre vrij ge bleven van de aanvallen der ziekte, welke anders in den laatsten tijd voortdurendtoenamen. Te Brooklyn, New-York, be staat het plah om een vereeniging te vormen, ten doel hebbende om het levend te begraven te voorko men. Men wil tot dat einde voor- loopige grafkelders oprichten, waar in de lijken zullen worden geplaatst het deksel van de kist zal een wei nig worden opengelaten. Personen zullen aangesteld worden die de lijken zorgvuldig zullen bewaken, om, wanneer er zich eenig teeken van leven mocht vertoonen, onmid dellijk geneeskundige hulp te kun nen aanbrengen. In Yokohama wordt de cho lera geducht. Blijkens de jongste berichten van daar waren er 2000 personen door de ziekte aangetast en 6tierf daarvan de helft. Alle openbare lokalen voor vermaken waren gesloten en alle levensmid delen, die der politie ondeugdelijk voorkwamen, werden vernietigd. In de theehuizen en hotels werd zeer streng toegezien op de daar geleverde voedingsmiddelen. Een man verslaafd aan petro- leumdrinken, is te Nieuw-York ontdekt. Sedert langen tijd miste men dagelijks in een huis aan de 67ste straat een zekere hoeveelheid van petroleum, waarmede de lam pen moesten gevuld worden. Men kon maar niet ontdekken waar die petroleum bleef, tot op zekeren dag iemand een grooten neger zag, die met smaak de petroleumkan in zijne maag ledigde. De mau verklaarde aan potroleum verslaafd te zijn en dezen drank liever te gebruiken dan alle andere. Sarah Bernhardt, die reeds den roem eener tooneelspeelster, beeld houwster luchtreizigsterschrijf ster, schermster, enz. bezit, laat nu in de bladen te Montevideo annon ceeren, dat zij groote stukken land in Chaco zal aankoopen, om die door haar zoon Maurits te laten bebouwen. Alzoo ook nog koloniste. De treurspelspeelsters behoe ven zich niet meer met voorge wende tranen te behelpen. De fi garo deelt een zeer eenvoudig mid del mede om naar believen tranen met tuiten te huilen. Eén druppel van het nieuw uitgevonden Uien- extract op den zakdoek is voldoende. Gelijk van zelf spreekt, is het mid del ook zeer aan te bevelen voor huiselijk gebruik, bij eventueele familie-komedies. Een correspondent uit Peters burg deelt aan de Wiener Allge- meine Zeitung de volgende hof- anecdote mede: «Yooreenige dagen verscheen de czarin in een maïs- kleurig zomerkostuum, dat algemeen werd bewonderd. Maar welk een ontsteltenis, toen de hofdame Teodorowna Chika de ontvangzaal binnenruischte in een kleed, dat het toilet der keizerin geleek, als de eene drop waterden anderen. De hofdame verbleekte van schrik over dezen misgreep van het Parijsche atelier. Gelukkig kwam de czar haar te hulp, terwijl hij schertsend zeide: «Ik en mijne offi cieren dragen ook dezelfde unifor men». RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam deed gis teren uitspraak in de zaak Belderok en over woog: lo. ten aanzien van de ten laste gelegde opzetting tot omstooting van hetkoningschap, dat de woorden: #Weg met-» enz. geen zoo danige rechtstreek8che opzetting bevatten doch alleen het uiten van een wensch en dat de besch. alzoo op dit punt moest worden vrijgesproken; 2o. ten aanzien van de ten laste gelegde beleediging des Konings, dat de opgave van besch. als zouden de bekende woorden op den minister Heemskerk slaan, aannemelijk is, doch dat ten gevolge van art, 152 wetb. v. strafr. in verband met artt. 39 en 44 bvergang3wet, het misdrijf onder art. 113 van het wetboek (nieuw) moest gebracht worden; en 3o. ten aanzien van het derde punt verspreiding van geschriften, geen naam van drukker of uitgever bevattende dat het feit, naar de nieuwe wetgeving niet strafbaar zijnde, de dader van rechtsvervol ging behoorde te worden ontslagen. Op grond van het sub 2 genoemde misdrijf, werd Eel derok veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar, met bepaling dat de tijd zijner praeventieve hechtenis voor straftijd zal rekenen. Eindelijk nog werd ge last, dat E. onmiddellijk op vrije voeten zal worden gesteld. - Morgen (Woensdag) zal de zaak van J. Geel, beschuldigd van poging tot moord ep den commissaris van politie, den heer Stork, voor het Hof te Amsterdam worden behandeld. De beschuldigde had mr. Ph. A. Haas Az. tot zijn verdediger gekozen; daar deze echter die zaak niet heeft aanvaard, is nu de heer mr. W. Boot ambtshalve met die taak belast. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Hage eischte tegen den kastelein van het gebouw //Walhalla/'', wegens beleediging van de po litie tijdens de socialisten-vergadering, daar op 1 Augustus gehouden, f 8 boete en tege* een persoon, die den kastelein bij zijne over brenging naar het commissariaat van politie met geweld wilde bevrijden, drie dagen ge vangenisstraf. LETTEREN EN KUNST. Mevrouw Catharina fBeersmans zal Januari a. s hare 25-jarige tooneelloopbaan vieren. Waarschijnlijk zal de gevierde actrice bij die gelegenheid in eene nieuwe hare talenten waardige rol optreden en zoowel in ons land als in haar geboorteland (België) eene kunst reis maken. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 14 Sept. Dê prezen dér Aardappelen waren ale volgt: Eriesche Franeker f 1.80 a 2.—; dito Ham burger f 1.30 a 1.50; Geld. Blauwe f 1.85 a 2.do Muizen f 0.aO.dito Jammen f0.— a 0.—, dito Kralen fl.70 a 1.80; Katwijker Zand f 1.60 a 3,30; Noordwijker do. fl.30 a 2.80; Sassenheimer ditofO.a 0.—Hillegommer dito f2.a 3.50, Haar lemmer do. f 1.90 a 0.Zeeuwsche Blauwe f 1.80 a 1.90; Eriesche Engelsche f 1.a 110 Aangevoerd 10 verBche ladingt-n. Suiker. Biet cn Geraffineerd vast. Katoen onveranderd. Tin kalme markt, prijzen onveranderd. Petroleum. Loco f7.55 E. Nov./Dec. f 7.70 E. Jan./Maart f7.85 E. Consumtie f8 75. Tarwe zonder noteering op levering onver anderd. Nov. f213. Rogge. Gedroogde lager, per 2100 kg. a c. z. k. 6alatz.fl35. Petersburger f120, 123 van boord. Noteering van de Commissi® voor den 'Jraanh&ndeL Rogg® op levering vast, Oct. f122, 123. Maart f130. Noteering van Mvune Thole. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie traag; vliegend per 100 KG. f SP/a, 21. lo. Oct. f 21.1o. Nov./Dec. f 21 V« lo. Mei f 22l/8. Lijnolie in eendoen; vliegend per 100 KG. f 23x/a, 23»/,. lo. Oct. f23. lo. Nov./Dec. f22>/<. lo. Jan., Mei f22, 23»/,. Raapkoeken f70. a 83 per 1040 stuks. Lijnkoeken f9.a 12.50 per 104 stvJcs. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: vette kalveren, le kwal, f 0.2e kwal. f 0.per kg. 17 Gras- f 20 a 40; 33 nuchtere dito f8 a 16.49 schapen en lammeren f 0 a 0 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. vette ▼arkens 38 a 42 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden fa 700 runderen, le kwal. f 0.70, 2e kwal. f0.65, 3e kwal. f0.60 per kg. melk- en kalfkoeien f 100 a 260 p. at. Alkmaar, 11 Sept. Ter veemarkt aange voerd 2 paardenvette kalveren, 28 nuchtere aito, 308 schapenlammeren, vette varkens, 91 magere dito 76 biggen, 10 bokken en geiten, 25 runderen 0 kl. bokjes, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f nuchtere dito f 12 a 25, schapen f 14 21 lammeren f 0 0, vet'e varkena h cents perkg., magere dito f 10 13, bokken en geiten f 5 a 8 runderen f 130 f 240 paarden f 95 a biggen f 0 a 0 kl, bokjes f 0.a 0.graskalveren f a Ezel f a allen per stuk. ©©Medlar 14 Sept» Moutwyn f 6,75 Jteme- v«r f 12 25, Amist- Proef f 10.75, Spoeling 0.60, idam door de Schiadamnehe Spoeling- Varaeniging f 0.60 Vsiïswijx, 14 Sept 2.10 M. borea A. P 4.42 M. ondsr N. P. Ksuiair, 14 Sept. 2 45 boven 0.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3