4c Jaargang. Donderdag 16 September 1886. No. 980. ABONNEMENTSPRIJS: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het plicht van dokter Janin. ''oor Haarlem per maand40 Cents, Ü'raneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Veraebfct Bagaüjks Bitgemmta faro- ea aigemtroite jrusUsgm. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xubiieite Etrangère G. L. DATJJSJS Sr Co., JOG. F. JOB ES. Snor., Partje, Slbis Faubourg Montrn/vrtre. ADVERTENT!N van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uuri Koloniaal wuteum van hei Paviljoen. Ingaag aan e-e>-inn van diDloma vr««s tassanz, donatoura met gazeiachap, leden mat 1 - -Vé.rde/Nederlaadacho MaatacAappij ter bevordering van Njjvtrheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donaten» met gezelschap, ïecon met 1 dame. bmekoppelyk T-, r,ear bijzonder van 'net H&arlemsche Biedom, Kruisweg No. £9. Goopend dagelijka, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Taegaug £5 ceata per persoon. Doorloopondo tuegangskaarten voor een geheel jaav ,eaer j -• jz..z. fj --- ik i««I tr«t. 14 O.-.to'onr *1?« wnrkdatren van 104 nnr, van 15 October tot 14 April op die dagöa van 103 nu? tegen betaling van 2a cents per persoon, alieen Of eren beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kiütioron van 8 tct :-4 Jaren niet dan ondor behoorlijk geleide. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Printenkof. Geopend 8 ner. Toegang (deur üudegroenmarkt) vrjj. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. de Breefsijde 2e deur. Goopond dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donaten» en leden dar Nadorlasdssnc Maatschappij tor_ bevordering dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'routzijde Nijverheid hebbes Of li net Pavi-joon op liet terra'.. Geoj-, lag. v lü1 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» e., Kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vootal n 1 gulden. Museum der stad Haarlem ïaalagen kosteloos van 124 nur, do averij __D .ijp.rr oiu/inm in ds Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nar. 'wasdag as Zaterdag van uur. Orgel-bespeling m ds Groote Kerk. Dinsdag van 12 ea Donderdag De Burgemeester van HAARLEM brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de VOLJ AARS-PATENTEN, dienst 1886/87, ingevuld gereed liggen ter Gemeente-Secretarie en dat de af gifte daarvan aan belanghebbenden zal plaats hebben op Vrijdag, Za terdag eu Maandag, den 17den, 18deu en 20sten September aan staande, van des morgens 10 tot des namiddags 2 uren. Belanghebbenden morden uitgenoo- digdhet aanslagbiljet mede te bren gen. Tevens wordt herinnerd, dat de onafgehaalde patenten en afschriften door de Deurwaarders der Directe Belastingen aan de patentplichtigen zullen worden uitgereikt, tegen be taling van 10 cents; terwijl eene boete van f 15 zal worden gevorderd van hen, die, daartoe aangemaand wordende, hun patent of afschrift daarvan niet kunnen vertoonen. Haarlem13 September 1886. De Burgemeester voornoemd, E. A. JORDENS. In het Engelsche Lagerhuis ver klaarde gisteren Fergusson dat door de regeering geen officieel bericht is ontvangen, dat de Czaar of de Russische regeeriDg prins Alexan der heeft gedwoDgen om afstand van zijnen troon te doen. Door prins Alexander zeiven werden in open bare stukken de redenen voor zij nen afstand blootgelegd. Fergusson verklaarde voorts nog DOOB EW. AUG. KöNIG. 36) Vile Hoofdstuk. Alfred was tot het inzicht geko men, dat hij zich in de macht dezer schurken bevond, en dat alle pogin gen om vrij te komen, vruchteloos zouden zijn. Wat kon hij onder zulke omstandigheden anders en beter doen, dan zich geduldig in zijn lot schikken? Al werd hij ook innerlijk door woede en haat verteerd, wat hielp het hem of hij lucht gaf aan zijne verwenschingeu en bedreigingen? De schurken spotten daar maar mee; de kwellingen, die zijne ziel geen bepaalden dag te kunnen aan wijzen voor het overleggen der op Bulgarije betrekking hebbende cor respondentie, omdat daardoor eerder nadeel dan nut zou worden ge sticht. Er kan thans slechts worden ge zegd, dat het regentschap zooda nige constitutioneele vormen als door de bestaande toestanden ge boden worden, in acht neemt, en alle partijen in Bulgarije besloten schijnen te zijn, samen te werken tot het behoud van den vrede. Aan de Standard wordt uit Sofia bericht, dat het regentschap voornemens is bij de Sobranje in te dienen wetsontwerpen betreffende eene voorloopige begrooting, de voorwaarden waaronder staatslee- ningen uitgegeven mogen worden, ter regeling van den verkoop van het particulier eigendom vaD prins Alexander, alsook ter regeling van alle fiaancieele kwesties tusschen den gewezen vorst en de regeering van Bulgarije. De leden der partij van Zaukoff wonen de zittingen der Sobranje niet bijmaar vele aanhangers van Zankoff hebben zich afgescheiden. De Times verneemt uit Sofia, dat het schriftelijk bescheid van Rus- lands regeeriug op de bekende vier vraagpunten der Bulgaarsche nota belen is ingekomen en op het vol gende neêrkomt: Rusland wil het tegenwoordig bewind over Bulga rije steunen, zoolang dit vertegen woordigt de belangen van het land en de orde handhaaft. Ten tweede, Rusland acht den tijd nog niet ge komen om eene candidatuur voor den troon te opperen. Ten derde, Rusland wil de unie der Bulgaren, maar niet langs den gevaarlijken weg van geweld. Ten vierde, het herstel van de goede betrekkingen folterdenbereidden hun slechts vreugde. Zij sleepten hem naar de badka mer, daar bonden zij hem zóó vast in een hoek, dat hij geen lid ver roeren kon en toen dat geschied was, leidden zij den waterstraal der douche in zijne volle kracht op hem. Dokter Janin lachte om de fol teringen van zijn slachtoffer; hij vuurde de oppassers aan, die niet nalieten hieraan gehoor te geven, tot dat eene bezwijming den onge lukkige van deze foltering bevrijdde. Halt! beval de dokter, en dadelijk werd dit bevel opgevolgd. Ik hoop, dat het helpen zal. Nu het dwangbuis aan en dan weer naar boven in zijne cel. Zonder zich er om te bekomme ren of zijne bevelen ten uitvoer wer den gebracht, verliet hij de badka mer om naar de cel te gaan, waarin de kleeren van zijn nieuwen pa- tusschen Rusland en Bulgarije hangt af van de houding der Bulgaarsche regeering tegenover Rusland. De regeering van Rusland behoudt zich voor mede te deelen welke houding daartoe gewenscht is, zoodra de rust hersteld is. De vorst en vorstin von Bismarck zijn gisteren ochtend te half negen uur naar Varzin vertrokken. Het vertrek van von Bismarck naar Varzin maakt het onwaarschijn lijk, dat er in de morgen bijeenko mende buitengewone zitting van den Rijksdag van wege de Duitsche regeeriug belangrijke verklaringen zullen worden afgelegd ten aanzien van ha:e politiek in bet Oosten. Bij de ontvangst te Straats burg van leden van den gemeente raad, van wie er 26 opgekomen waren, sprak de Keizer zijne blijd schap uit over den vooruiigang van Straatsburg, over het herstel van den gemeentelijken raad en over de uitstekende ontvangst, den Keizer bereid. Hij voegde er bij, zijne aan dacht te zullen wijden aan maat regelen, door welke da geldelijke lasten, der stad door de uitbreiding van haar gebied opgelegd, zooveel mogelijk kunnen worden vermin derd. Maandag is de Bulgaarsche nSobranjeii met eene rede van Stam- bouloff geopend, die aan het mani fest van den vorst herinnerde, waar in deze verklaarde van den troon afstand te doen, opdat de goede verstandhouding tusschen Bulgarije en zijnen bevrijder, Rusland, her steld knnne worden. Hij sprak de overtuiging uit, dat alle Bulgaren zonder onderscheid van ras, gods dienst of partij, hunnen vaderlands- lievenden steun verleenen zouden tient lagen. Uit de zakken nam hij alles, wat hij vond: horloge, beurs, sleutels, mes en portefeuille en toen hij de laatste opende en een blik in de gevulde zijzakjes wierp, vertrok zich zijn gelaat tot een waarlijk duivel- achtigen grijnslach. Toen de oppassers hun bewuste loos slachtoffer boven brachten, had de dokter de cel reeds verlatenzij wierpen hem op het bed en verwij derden zich; hun was het onver schillig, of de patient uit zijn be zwijming weer ontwaakte of niet. Dokter Janin zat in zijne salon en telde de banknoten, die hij in de brieventasch van den jongen man gevonden had; hij legde ze bene vens het horloge en de portefeuille in de brandkast, die in de aangren zende slaapkamer stond, sloot deze zorgvuldig dicht en haalde daarop stok en hoedhij wist, dat het rij tuig waarin Alfred gekomen was, om orde en rust te handhaven, op dat het land zijne rechten onge schonden behoude. Ten slotte deelde hij mede, dat de groote nationale vergadering weldra zal worden bij eengeroepen. Toen vóór de verkiezing van het bureau een afgevaardigde gezegd had, dat aller eerste gedachte moest gelden den afwezigen vorst, stond de gansche vergadering op, roepen de: Leve de vorst! De afgevaardigden hebben individueel een adres geteekeud aan prins Alexander, waarin zij de hoop op wederzien uitspreken. Bij deze manifestatie zal het echter blijven. De algemeene wensch is het, tot overeenstemming met Rusland te komen. De orde wordt nergens be dreigd: het eenige gevaar bestaat in de mogelijkheid, dat de eensge zindheid tusschen de partijen in het regentschap niet bewaard blijft. In dat geval zou Rusland van de on- eenigheid gebruik maken om zijn invloed te versterken; voor het oogenblik schijnt het zich tot eene moreele leiding der zaken in Bul garije te willen bepalen. De candidatuur van den prins van Oldenburg schijnt wel kans te heb ben om aangenomen te worden maar het regentschap verwerpt on voorwaardelijk de candidatuur van Karageorgewitchvan Vogarides, van Christovitch en van prins Wal- demarden laatste wegens zijne bloedverwantschap met den koning van Griekenland. Een dépêche van den apostoli- schen vicaris in Tonkin meldt uit Hongkong van 9 dezer: In Thanhoa werden in Augustus 700 christenen (inboorlingen) ver moord en 30 dorpen verbrand; 9000 Christenen zijn nu aan hongersnood prijs gegeven. mh\m. Haarlem, 15 September 1886. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente in de af- geloopen maand Augustus kan het volgende worden medegedeeldTer gemeente-secretarie werden aange geven: 4 gevallen van roodvonk, 2 van mazelen en 1 geval van febris typhoïdea. Het totaal der overle denen, daaronder begrepen 3 leven loos aangegevenen, bedraagt 96. Ver houding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 23, 8. Aan lichaamszwakte stierven 26, aan stuipen 4, aan her senziekten 5, aan croup 2, aan ziek ten der ademhalingsorganen 15 (waarvan 8 aan keel- en long tering of bloedspuwing), aan ziek ten der spijsverteringswerktuigen 32, aan andere oorzaken 7, aan onbekende oorzaken 2 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 55, van 15 jaren 12, van 514 jaren 1 van 1420 jaren 3, van 2050 jaren 10, van 5065 jaren 4, van 6580 jaren 3, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 78 jongens en 66 meisjes. op den straatweg wachtte en mocht dit niet vergeten. De kleine heer verliet het vertrek en liep langzaam op den straatweg toe, alsof hij van plan was slechts eene wandeling te doen. Wacht gij op mij? vroeg hij lachend, toen hij voor den koet sier stond. Ik wacht op een heer, dien ik uit de stad hierheen gebracht heb, - antwoordde de koetsier on geduldig. Waar wilde die heer naar toe Ik weet het niet; hij het voetpad naar het gesticht in. Heeft hij u zijn naam gezegd? - Neen. Dokter Janin moest zich met ge weld bedwingen, om zijne vreugde niet te verraden. Was het een slank jongmensch met eene zwarte snor en een eenigs- zins verbrand gezicht? Ja, zeker. - In strijd met de verwachting, is ds vervaardiging der muntbil jetten van f 50 eenigszins vertraagd, tengevolge waarvan die biljetten eerst in het voorjaar 1886 konden uitgegeven worden. De in de wet op de middelen over 1885 te dezer zake uitgetrokken post van ontvaDg kan mitsdien thans vervallen, ter wijl daarentegen een gelijke post Goede vriend, die is wel in het gesticht geweest, maar heeft het reeds een half uur geleden ver laten. Dan zou hij reeds lang hier moeten zijn. Voor zoover ik gezien heb, is hij door het bosch gegaan. Dat kan niet waar zijn, hij heeft mij gelast hier te wachten. De kleine heer zette een zeer be denkelijk gezicht. Heeft hij u reeds betaald? vroeg hij. Neen. En gij weet zijn naam niet! Ik vraag iemand, die mij een rijtuig besteld, nooit naar zijn naam. Weet gij ook niet, waar hij logeert? Neen. Wees dan een volgenden keer voorzichtiger. Hoe zoo! Begrijpt [gij dan niet, dat die vreemde snuiter zich uit de voeten

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1