I llltERMIBLill. 4e Jaargang. Vrijdag 17 September 1886. No. 981. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijn! Daplijks Bitgennmen Zon- er sigemeene FeeiMagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het gesticht van dotter Janin. BINNENLAND. /oor Haarlem per maand40 Cents. t'raneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Kommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublicite Etrangère Q. L. DAÜBE Go., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 33bis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingaag aan de Dreefzjjde 2e deur. Geopend dagelijisa van 10 tot 4 unr. Toegang Si» conts per peraoon. Donateurs en leden der Nedorlandsebe Maatschappij ter bovordoriug van Nijverheid bobben OJ! Ft an van diploma vriion toegang, donateurs met gezelschap, leden mot i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Erowtzijde van het Paviljoen op hot torrai. Geop, lag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. peraoon. Donateur» e.. 1 °d Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateara met gezelschap, leden mat 1 dame. Bisschoppelijk musaum voor kerkelijke oudheid, kunst ou geschiedenis, vooial gien er meer hijzonder van h6t Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 185 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor eeu geheel jaa? irr stad Haarleti ep hel Raadhui I. Gnnpnnd Ton 15 April tot 14 üoto'onr olie' werkdagen ton 10—4 unr, tob IB October tot 14 April op dio ilagoa van 10—3 unr te^on betaling »au 25 cents per persooa. alleen op I .e|oofl 7ftB i4 uur dc overige Ohriltelyke feestdagen tegen betnling van 25 cent. por persoon. Kinderen beneden da S jaren worden in het geheel niet toegolntenkinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. -- ia de Dametraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feoitdngen van 11—3 nur. Teylert Bibliotheek. Geopend Woensdag, Uondardng, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 nor. StaieHHioSheek Priateahof. GeopenS Wosnsdag en Zaterdag van 2—4 nnr. OrgeUe>velia9 ia de Broote Kerk. Dinsdag vnn 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegang (denr Ondegroenmarktl vrij. Het Engelsche Lagerhuis heeft ipij de derde lezing de wet betref fende het onderzoek naar de onlusten te Belfast aangenomen. Het gisteren gehouden gala-diner te Straatsburg voor leden van den gemeenteraad dier stad en verschil lende waardigheidsbekleders m den Beneden-Elzas, werd door de Kei zerin den Kroonprins en andere vorstelijke personen bijgewoond. De Kroonprins drukte namens den Kei zer voldoening uit over de ontvangst van het keizerlijke paar in het Reichsland, welke ten bewijze strekt hoe steeds al meer in het volk het bewustzijn wortel schiet, dat het Duitsche bestuur slechts het wel zijn des lands beoogt. Daérop le digde hij een glas. De stadhouder prins Hohenlohe dankte voor dien dronk, en legde getuigenis at van de vereering, welke de bevolking van Elzas-Lotharingen koestert voor den Keizer en het Keizerlijke Huis. Hij eiudigde met het instellen van een Hoch! op den Keizer. De bewoners van de platte landsgemeenten rondom Straatsburg brachten Dinsdag in feestelijken op tocht een ovatie aan den Keizer en de Keizerin. In den stoet bevonden zich 40 versierde wagens. Nadat ruiters en wagens voorbijgetrokken waren, ontving het keizerlijk echt paar de burgemeesters der verschil lende gemeenten, die ieder een meisje uit hun gemeente bij zich hadden, allen voorzien van korven met bloe men en vruchten. De Fransehe regeering heeft vijf te Parijs verblijf houdende DOOB EW. AUG. KöNIG. 37) Vile Hoofdstuk. Met zijn volle bewustzijn waren ook de krachten teruggekeerd en met dezen de hartstochten, die bij de herinnering aan de schandelijke bejegening, welke hij ondervonden had, wild opbruisten. Al mocht zijn verstand hem ook zeggen, dat hij kalm en geduldig moest zijn, hij kon het niet; de storm woedde te hevig in zijn bin nenste en hij kon dien niet tot be daren brengen. Die aanval van razernij houdt verwonderlijk lang aan, zeide de vreemde socialisten, een Rus, twee Belgen en twee Duitschers, over de grenzen laten brengen. Deze socia listen stonden in betrekking met de werkstakers te Vierzon. Het bericht van la France militairedat een werkstaker te Vierzon aan den luitenant der gen darmerie aldaar verklaard heeft, dat de werkstakers in het bezit zijn van 70 h 80 chassepots, wordt te gengesproken. De hertog van Sevilla is ont vlucht uit Mahon, waar hij geïn terneerd was. Hij is in de richting van Cette vertrokken. (De hertog van Sevilla is inder tijd veroordeeld, omdat hij, wacht hebbend officier in het paleis der koningin-regentes van Spanje, met geweld tot hare vertrekken wilde doordringen, terwijl zij ongesteld was.) Te Biella (Italië) ie den 12n dezer een standbeeld onthuld van Garibaldi, waarvoor de kosten uit vrijwillige bijdragen bijeengebracht zijn. De heer Cairoli, die bij deze plechtigheid het voorzitterschap waarnam en de feestrede hield, is eene schitterende ontvangst ten deel gevallen. Er was bij de onthulling eene onafzienbare menigte op de been, onder welke de vertegenwoor- woordigers van 72 werklieden-ver- eenigingen met hare banieren. Depêches uit Pestïl melden, dat daar eene paniek heerscht, omdat er de cholera is uitgebroken en ontegenzeggelijk de Aziatische cho- le/a. Dinsdag waren er veertig ziektegevallen, waarvan vijftien noodlottig afliepen. De ziekte breidt zich ook in Kroatië uit; de Turk dokter, terwijl hij binnentrad. Als dat verschrikkelijke rumoer niet spoe dig ophoudt, zullen wij den patient in eene onderaardsche cel moeten brengen. Alfred zou den schurk hebben kun nen verworgenals zijne armen slechts vrij geweest waren! Maar hij was zuo hulpeloos als een kind en moest zich alles laten welge vallen. Wat heeft mijn oom u betaald voor deze misdaad? vroeg hij knarsetandend van woede. Ik zal de som verdubbelen, als gij mij en mijn vader de vrijheid terug geeft. Het zal moeilijk zijn, u van dit idéé fixe af te brengen, zeide de dokter, terwijl bij het étui opende en eenige chirurgische instrumenten op de tafel legde: de ondervin ding leert, dat krankzinnigen, die met dit idéé fixe behebt zijn.... Antwoord mij, riep Alfred uit. Gij weet even goed als ik sche gezondheidsraad beval dat de schepen van Galatz en de Donau- vaartuigen quarantaine moeten hou den. Depêches uit New-York te Lon den ontvangen, melden dat de dynamietpartij in eerstgenoemde stad eene bijeenkomst in het geheim heeft gehouden. Daarvan is uitge lekt dat ernstige oneenigheden be staan tusschen ver-chillende sectiën en het beruchte revolutionaire ge nootschap van Ieren Clannagael, waarvan sommigen ontevreden zijn over het financieel beheer van het centraal bestuur, en dit alle gehoor zaamheid opzegden. Het centraal bestuur heeft daarop de oproerlin- lingen uitgestooten, die nu boven genoemde vergadering hielden om hun gedragslijn nader vast te stel len. Welke besluiten er genomen zijn, is onbekend. De hoofdgrief der ontevredenen is, naar het schijnt, dat de bewindvoerders geen gere gelde rekening en verantwoording hunner administratie kunnen of wil len afleggen. De afdeelingen Clan nagael hebben geruimen tijd belang rijke sommen gestort voor de dyna- miet-taetiek. Die gelden blijken gu-ootendeels te zijn verteerd, maar niemand weet hoe, terwijl de re sultaten hoogst gering zijn. De on tevredenen nemen geen genoegen met de verstrekte mededeelingen dat wapenen zijn aangekocht en in Ierland begraven, alsook dat veel geld uitgegeven is voor een complot om Gladstone op te lichten en vast te houden als gijzelaar. Dezelfde oneenigheden dreigden reeds te Chicago, tijdens de conventie aldaar, los te barsten, maar werden toen gesust. zelf, dat ik mijne vijf zinnen nog allen hij elkaar heb, en dat ik mijn verstand even goed heb, als gij. Noem mij de som, dan zal ik u eene aanwijzing op mijn bankier geven. Meent gij, dat ik niet weet, welk een lot mijn arme vader onderging? Tom heeft mij alles gezegdik weet dat mijn vader nog leeft, en dat het u nog niet gelukt is, ondanks uwe duivelachtige middelen, hem zijn verstand te ontnemen. Begrijpt gij daar iets van? vroeg Janin den oppasser. Iets waars is er zeker in het geen hij zegt. Tom heeft hem die krankzinnige denkbeelden in het hoofd gepraat. Hij heeft mij de waarheid ge zegd riep de jonge man in harts tochtelijke opgewondenheid uit. Gij zijt het werktuig van een schurk Houd zijn rechterarm vast! beval de dokter. Haarlem, 16 September 1886. Door den Koning is aan de gebr. Copijn, boomkweekers en bloe misten te Groenekan, gemeente Maartensdijk, de titel verleend van «hofleveranciers». Genoemde heeren Copijn zijn dezelfde, van wie voor een paar dagen gemeld werd, dat zij voor het in 1887 te houden zendingsfeest hun daarvoor zoo uit muntend geschikt landgoed «de Heimerberg» bij Reenen hebben afgestaan. De Minister van Justitie ba ron du Tour van Bellinchave vierde Maandag zijn zilveren bruiloftsfeest. Bij die gelegenheid onthaalde hij alle ingezetenen uit de buurtschap Epse met hunne kinderen op onbe krompen wijze op zijn landgoed «het Hossiekn bij Deventer gelegen. De kapel van de landbouwkolonie Ned. Mettray luisterde het feest op. Naar de Zandv. Bad.-Cl. me dedeelt hebben de prinses T. en T. en de gravin N., dame du palais van de Keizerin van Duitschland, zich te Zandvoort costumes laten vervaardigden zooals de visschers- vrouwen die daar dragen, om dezen winter op eene der kleine sorées aan het Keizerlijk slot daarin te verschijnen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, half November een transport van ongeveer 180 onder officieren en mindere schepelingen der zeemacht per particuliere gele genheid naar Oost-Indie uit te zen den. De Staats- Ct. bevat den alge- meenen maatregel van inwendig bestuur, betreffende inrichting en beheer der gevangenissen. Zoo, stevig vast, de kerel is te volbloedig. Moordenaar I schreeuwde Alfred ontsteld. Het uur der ver gelding zal ook voor u slaan, er heerscht een rechter over ons, die rechtvaardig straft! Dat zullen wij afwachten, antwoordde Janin spottend, voor- loopig vervul ik slechts mijn plicht, als ik mijn best doe, u weer te ge nezen. Als de middelen, die ik daarbij aanwend, u niet bevallen, is dat mijne schuld niet; ieder genees middel is bitter. Bij de laatste woorden had de dokter eene ader geopend, de op passer ving het hoog opspuitende bloed in den schotel op. Zoo, dat zal helpen, zeide Janin op snijdenden toon, wij heb ben nu ten minste geene beroerte bij dezen papient te vreezen. Men moet maar zorgen, dat hij geen te krachtig eten krijgt, Ten opzichte der lijfstraf vindt men de volgende voorschriften: Voortdurende verstoring der orde en aanslagen tegen personen kunnen in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden toepassing van de lijf straf tengevolge hebben. De lijfstraf bestaat in het toeorengen van hoog stens 50 slagen op het achterdeel door middel van bullepees of rottang. De vergadering van het college van regenten, waarin tot de opleg ging der straf wordt besloten, moet minstens door 5 leden worden bij gewoond. De meerderheid der aan wezige leden beslist. Bij staking der stemmen beslist de voorzitter. Bij de tenuitvoerlegging zijn de geneesheer en minstens drie leden van het college van regenten aan wezig. De Ensciedesche Cl. komt, na een onderzoek van het vraagstuk der wettelijke regeling van den ar beidsdag, tot de slotsom, dat deze zeer eenzijdig zou werken. De land bouw zou er geheel buiten vallen, vermits, daar in drukke tijden van alle handen moet worden geprofi teerd, werkdagen van 16 uren geen zeldzaamheid zijn en van een ge neral e regeling der werkuren geen sprake kan wezen. Ook met de bouwvakken, waarin de meeste arbeid op dezelfden tijd wordt gevraagd, zou het moeilijk gaan. Voor de kleine industrie is regeling van den werktijd onmo gelijk en contróle ongewenscht; de contröle over hen, die thuis wer ken, hetzij alleen of met een of twee knechts, zou niet worden geduld en het toezicht zou de halve natie als politie-agent vorderen. In inrichtingen waar, hetzij met vol personeel, hetzij met een gedeelte, nacht en dag wordt doorgewerkt en het ploegenstelsel dus is inge- merkteErederik spottend op. Zulk een jeugdig, sterk gestel herneemt spoedig zijne vorige krachten. Met hem zal dat zoo spoedig niet gaanvermoedelijk blijft nu ook die razernij achterwege, het zou mij werkelijk leed doen, als wij hem in eene onderaardsche cel moesten brengen en aan een ketting vast leggen. En toch noodzaakt hij mij daartoe, als hij zoo blijft razen. Wie in mijn huis geduldig is en zich naar mijne schikkingen voegt, kan zeker zijn van eene goede behan deling en de beste verpleging; de weerspannigen evenwel moeten ge dwee gemaakt worden. Alfred perste zijne lippen op el kaar en hield zijne gloeiende blik ken op den schurk gevestigd, hij kon niet spreken; woede en haat verstikten zijne stem. Als hij maar een helderen blik had kunnen slaan in den staat der zaken! Als hij slechts zekerheid haj

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1