voerd, is de contróle moeilijk. De beperking ware alleen te handha ven in de ondernemingen, die recht streeks door Staat of gemeente wor den bestuurd, onder openbaar toe zicht staan, of waar de arbeid niet als stukwerk kan worden uitgege ven. Voor alle overige vakken ziet de. E. Ct. een zee van moeilijk heden. Overigens zal het blad zich ver heugen, indien uit het in te stellen onderzoek blijkt, dat hetgeen in het belang der arbeidende klasse wordt beproefd, de industrie niet zal bena- deelen, waarvan ook zij leven moet. Het verslag over den toestand der Maatschappij van Welciadigneid is, benevens het verhandelde in de jongste algemeene vergadering, thans openbaar geworden. Deze mensch- lievende instelling niet te ver warren met de Rijksgestichten Veen- huizen en Ommerschans telde op 1 Jan. 1636 zielen. In den loop van 1885 werden vijl nieuwe ge zinnen geplaatst; een kolonist-ar beider werd tot vrijboer bevorderd. Er werden 31 bestedelingen op genomen, onder welke 20 kinderen beneden de 16 jaren, terwijl 21 ver trokken. Te Frederiksoord werden 100 weezen verpleegd, in overeen stemming met het beginsel der Ver- eeniging tot verpleging van weezen in huisgezinnen. Het ledental was toenemend eu aan contributiën en giften werd f 17,306 ontvangen, bijna f 2000 meer dan het vorige jaar. De in Mei ingewijde tuinbouw school «Gerard Adriaan Van Swie- ten» begon met 8 leerlingen, zij maakten zeer goede vorderingen. De algemeene malaise op land bouwgebied drukte loodzwaar op een der hoofdbronnen van bestaan der Maatschappij, en het bedrag van onderstandsgelden was weder stijgendhet beliep f 5199. De meerdere giften wogen hier tegen in zooverre op, dat nog eene winst werd verkregen van f1868. De financieele toestand eischt dus bij voortdurig groote omzichtigheid. Iemand, die gisteren te Zandvoort van een paard was gevallen en het linkerbeen had gebroken werd met de trein naar Amsterdam vervoerd en verder met een raderbaar van het Centraalstation naar het Israëlietisch gasthuis gebracht. Gisteren herdacht J. C. Hageman den dag, waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad van de firma C. A. Spin Zoon, (drukkerij van het Handelsblad). Hij ontving van pa troons, directie van hei Handelsblad en kameraden verschillende blijken van belangstelling. Een jongen, die Dinsdag in de Van der Helststraat te Amsterdam een ruit had stuk geworpen, maakte zich daarover zoo angstig, dat hij over de daken wilde vluchten. Hij viel er af en moest zwaar gewond naar het gasthuis gebracht worden. Dinsdagavond omstreeks zes uur kreeg in de Govert Flinck- straat te Amsterdam een kastelein twist met een beschonken man, wien hij niet meer schenken wilde. De dronkaard haalde daarop een pistool voor den dag en wilde op den kastelein schieten, hetgeen hem gelukkig door de omstanders belet werd. Door te hulp geroepen agen ten van politie werd hij daarop naar het bureau der 4e sectie gebracht. of Tom nu ook weer het werktuig van Janin geweest was of zelfver- raden was geworden! Hij moest het laatste gelooven, omdat hij Tom, sedert zijne komst in het gesticht, nog niet gezien had. Misschien was hij nu ook de ge vangene van dien ellendeling! De dokter verbond de wonde, en Alfred gevoelde nu, dat zijne krach ten hem hoe langer hoe meer be gaven. Janin had zijn doel bereikt: door het aanmerkelijke bloedverlies was zijn patient op het punt van weer in zwijm te vallen. Nu eenige dagen lang niets anders dan een dun soepje, zeide de dokter sarrend, terwijl hij zijne instrumenten in het étui wegborg, dan zal hij wel kalm worden. Hij verliet de cel en bleef daar buiten wachten, tot de oppasser de deur gesloten en gegrendeld had; toen wierp hij nog een onderzoe- Een Engelsch wielrijder van naam, de heer Allard, komt Zater dag in den wedstrijd te Amsterdam mededingen. Dinsdagmorgen is in de St. Luciëusteeg te Amsterdam een jon gentje uit een venster gevallen. Doodelijk gewond werd het kind naar het gasthuis gebracht. Dinsdagnacht is aan den Westerdoksdijk te Amsterdam een ark, waarin een geheel huisgezin aanwezig was, gezonken. De vrouw alleen heeft zich kunnen redden, terwijl de man en vier kinderen verdronken zijn. De vrouw kwam aan het bureau om eenige kleeding- stukkeu te vragen, daar zij niets had kunnen redden. Gisterenavond is te Amster dam bij afslag geveild de Passage Central en annex hotel met 100 kamers, winkels enz. In veiling kon dit alles niet meer opbrengen dan door den hypotheekhouder bij opbod was geboden, nl. f150,000. Men schrijft uit Zaandijk van 15 September: Terwijl de V., schildersknecht, op den molen «De Wildeman» werk zaam was, werd door P. G., van Koog a/d. Zaan, een der knechts op dien molen, zoo het heet uit aardigheid een pistool op hem srelost. Waarschijnlijk zal de ge- troffeue beide oogen kwijt zijn. De patiënt is ter behandeling in het gasthuis voor ooglijders te Amster dam. Dinsdag zijn aangebracht van het wrak der Lutine 1 goudstuk, 29 Spaansche matten en 3 halve dito. Uit Leiden wordt gemeld: Gisterenochtend omstreeks vier uren ontstond er brand in een huis aan de Haarlemmerstraat, hoek Kui- persteeg, waarin eene hoedenmaak sterszaak werd uitgeoefend. De vlammen grepen zóó tnel om zich heen, dat de bewoner slecht met moeite zijne kinderen uit het in brand staande perceel kon redden. Daarop schijnt hij de kluts geheel kwijt geraakt te zijn. Vol angst deelde hij den omstanders mede, dat zijne kinderen nog in het bran dend gebouw waren, waarop ter stond iemand der aanwezigen het huis binnenstormde en door rook en vlammen heen tot de bovenver dieping doordrong. Daar de terug tocht hem door de vlammen werd afgesneden, wierp hij eenige ma trassen en dekens op de straat, en waagde het uit een der ramen te springen, wat goed gelukte. Aan het personeel der brandspuit van het regiment grenadiers en ja gers is eene premie toegekend voor verleende hulp bij den brand van het Kurhaus te Scheveningeo. Door een groot aantal grossiers, koffiehuishouders, tappers, slijters en verdere belanghebbenden bij den verkoop van gedistilleerd, benevens door de afdeelingen van de vereeni- ging «Vergunning,» de vereeniging «Onderling belang» te 's Hage, en de vereeniging van «Kleinhandela ren in gedistilleerd» in Noord-Bra bant, zetel Rozendaal, is een ver zoekschrift verzonden aan de Tweede Kamer, waarin de grieven van den kleinhandel in sterken drank tegen sommige bepalingen der drankwet worden uiteengezet. kenden blik door de getraliede ope ning en een trevreden glimlach gleed over zijn mager gelaat. VlIIe Hoofdstuk. Lambert Bochner wachtte met klimmend ongeduld den terugkeer van zijn jongen vriend af; het was hem onverklaarbaar, dat deze zoo lang wegbleef. Alfred had hem gezegd of liever geschreven, dat hij slechts eenige dagen op het landgoed van zijn neef wilde blijven om zich dien tijd tot navorschingen ten nutte te ma ken maar nu waren er reeds weken verloopen en de jonge man liet niets meer van zich hooren. De waard kon zijne onrust niet langer onderdrukken en zijne vrouw raadde hem nu ook aan om Alfred bij zijn neef te gaan opzoeken. Het was een stormachtige, onaangename dag, toen Lambert Bochner op reis Volgens de Sport worden: binnen eenige weken te Parijs de bekende Russische harddravers «Gramotiey» en «Bigawoy» van den heer P. Kolkman, te Dordrecht, publiek verkocht. Zaterdag 11. is mevrouw Bulkley van Dordrecht naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam overge bracht. Hare gezondheidstoestand moet veel te wenschen overlaten. Omtrent den moord te Berken- woude wordt nog gemeld: Vermoedelijk is de vermoorde, die, nadat hij met zijne beide ka meraden twist had gehad en een hunner eene wonde aan de hand had toegebracht, uit vrees in eene weide gevlucht, waar hij door bei den werd vervolgd. Om niet door hen achterhaald te worden, heeft hij eene plank, die over het water lag, opgetrokken, doch zijne ver volgers wisten door mooie praatjes hem te bewegen de plank weder neer te leggen. Daarop zijn ze bij hem gekomen, waarop terstond de een hem vasthield, en de ander hem aan hoofd en hals vele en ge vaarlijke wonden toebracht. De burgemeester dezer gemeente hield Zondag en Maandag een nauw keurig onderzoek. Vele personen werden gehoord, terwijl Dinsdag door den rechter van instructie, vergezeld van den substituut-officier en den griffier der rechtbank te Rotterdam, het onderzoek werd voortgezet, terwijl G. V., die ver dacht werd de wonden te hebben toegebracht, in hechtenis werd ge nomen. Den lsten October a.s. viert de heer Pieter Roggeveen te Hille- gersberg zijn lOOsten verjaardag. De grijsaard geniet nog een vol komen gezondheid. In Utrecht heerscht op vrij hevige wijze de diphteritis. Dertig gezin nen werden aangetast in de laatste dagen. Het is te hopen, dat men te weten zal kunnen komen, wat deze snelle uitbreiding der ziekte veroorzaakt. We weten niet of al de ziektegevallen in dezelfde wijk voor komen en of melk uit eene besmette boerderij de uitbreiding heeft in de hand gewerkt, gelijk weleer o. a. te Hilversum geschiedde. (Hbl.) De politie te Harderwijk heeft den persoon F. N. Decades, die zich als koloniaal soldaat voor den dienst bij het Indisch leger onder naam zijns broeders verbonden had, wegens valschheid in geschriften vervolgd. Twee jongelingen, thuis behoo- rende op het gehucht het Hout, bij Mierloo, werden op den provincialen kunstweg handgemeen met de po litie, die hen wegens dronkenschap wilde aanhouden. Een vau beiden, zekere L. A. v. E., bracht den veld wachter ernstige kwetsuren aan het been toe, en werd met behulp van den brigade commandant der maré- chaussée gearresteerd. De ander nam de vlucht. L. A. v. E. die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest, heeft 's nachts de deur van zijne cel verbrijzeld en heeft verder het hazenpad ge kozen. De luchtreiziger Lhoste is giste rennamiddag te 41/» ure met zijn ballon te Gorinchem opgestegen en ging; hij had wel een beteren dag kunnen kiezen, zooals Fransje te recht opmerkte, maar zijne vrees liet hem geen rust; hij moest ze kerheid hebben. Ik vertrouw mijnheer Froh- berg volstrekt niet, zeide hij bij het afscheid nemen, tot zijne vrouw, wie eens eene misdaad begaan heeft, wordt uit vrees voor ontdek king steeds tot nieuwe aangezet. Pas maar op, dat hij u geen kwaad doet, verzocht de kleine vrouw bezorgd. Spreek uwe ach terdocht niet uit; met zulke rijke heeren is 't niet goed kersen eten. Neen, neen, schertste de waard, zij zoeken de beste voor zich zelf uit en werpen een ander de pitten in 't gezicht. Ik zal op mijne hoede zijn en niet meer zeg gen, dan ik verantwoorden kan. Van avond, op zijn allerlaatst morgen middag, ben ik weer terug. Daarmee scheidde hij, en toen hij een uur later te Breda neergekomen. Hij had eene hoogte bereikt van 1600 meter. Maandagavond werd in het hotel «Place Royal» te Nijmegen den luit.-adj. Van Paerl, die heden naar Haarlem is vertrokken, door de offi cieren der dd. schutterij van Nijme gen, een cadeau aangeboden, als bewijs hoezeer zij de door den heer Van Paerl verstrekte lessen op prijs stelden. Door den majoor werd het cadeau met een passende toespraak den vertrekkende aangeboden. Den lOen Sept. meldden zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Axel een man en vrouw aan om aan te teekenen. Den vol genden dag vervoegde zich de man, een weduwnaar, opnieuw bij dien ambtenaar, doch thans om mede te deelen, dat hij van het huwelijk af zag. De indruk, dien zijne aanstaande op hem maakte, toen zij na het aan- teekenen zijne woning opzochten en de wijze waarop zij zijne kinderen behandelde, deden den man inzien, dat het beter ten halve gekeerd is dan geheel te dwalen. De bekee ring geschiedde dus wel spoedig. In de fabriek van den heer W. A. Scholten te Zuidbroek geraakte Dinsdagochtend een gehuwd per soon tusschen eene der machines, met het gevolg dat hij vreeselijk ge - kneusd en gekwetst is opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Te Baambrug is een jongetje van 6 jaren gestikt onder het eten van een stukje biefstuk. Het D/j-jarig dochtertje van den heer V. L., te BokhoveD, werd Dins dagmorgen door de kar van een landbouwer uit Udenhout overre den. Het kind was terstond een lijk. Te Schijndel pleegde een inwoner van St. Oedenrode ernstige balda digheden. Na een persoon deerlijk mishandeld te hebben, schoot hij een ander een kogel door het oor. De dader is gearresteerd. De bekende harddraver Roza II, van J. Bouter te Ameide, is voor f1900 verkocht aan een ingezetene van Zevenbergen. Omtrent het wedervaren van den heer Julhes, nadat hij met zijn bal lon in zee was gevallen, meldt het N. v. d. Dag: Slechts vier vaartuigen had hij op dezen dag der ruste op de Zui derzee gezien, en er was zoo goed als geen kans, dat nog zoo laat schepen het punt waar hij lag, zouden voorbijgaan. Uit de verte blonk hem als eene groote vonk het licht van Marken's vuurtoren tegen; als eene kleine, glom het kustlicht van Lemmer in het ver schiet. Twee uren lang, van zessen tot achten, lag hij er naar te sta ren, terwijl het water hem tot over de schouders rees, en hij veel zee water binnenkreeg. En de mand, waarin hij, in weerwil van het woe len der golven, nog zitten bleef, wentelde en rolde voortdurend om en om, terwijl de wind den ballon nu eens heen en weder rukte en dan weder met horten en stooten voortdreef naar de Friesche kust. Intusschen had men te Lemmer op het landgoed gekomen was, liet hij zich bij mijnheer Frohberg aan dienen. Herman Frohberg ontving hem in zijne studeerkamer; ter nauwer- nood beantwoordde hij den groet van den binnentredende. Dus had ik toch gelijk! zeide hij. Ik herinnerde mij u, toen de knecht uwen naam noemde. Gij waart vroeger in dienst van mijn oom, niet waar? Ja, antwjordde Bochner met een scherpen, bijna vijandelij ken blik op de hooge, gebogen ge stalte. En het gaat u goed, niet waar? Dat kan men u wel aanzien; gij zijt dik geworden. Als men een goed geweten heeft en niet al te zeer door zor gen Hebt gij eene zaak? viel Frohberg hem snel in de rede. Eene restauratie. gezien, dat er iets in zee dreef, waarbij wellicht hulp noodig was. Op goad geluk sprongen de Lem- mersche gebroeders Steven Rinzes Visser, 46 jaar, en Jan Rinzes Vis ser, 31 jaar oud, in hunne visschers- schuit en stevenden naar het zon derlinge voorwerp, dat men niet herkennen kon. Toen zij dichterbij kwamen, haastten zij zich te meer, want de noodkreten van den heer Julhes klonken hun in de ooren. Met hartelijken spoed brachten zij hem op de schuit over, de bal lon werd losgemaakt en opgevou- w n, de mand binnengebracht, en men zette koers naar Lemmer, waar men ongeveer te negen uren aan kwam. Tevergeefs trachtte de heer Julhes de wakkere mannen voor hunne goede daad geld te doen aannemen, zij waren hiertoe niet te bewegen; niet om de belooning hadden zij hem geholpen. Onge twijfeld zal de heer Julhes er aan zijne landgenooten mededeeling van doen, hoe deze eenvoudige menschen aan wie hij zich niet anders dan door gebaren kenbaar kon maken, hem als broeders geholpen hebben. Dit geldt te meer, omdat, bij het bergen van den ballon op de schuit, deze door den hevigen wind telkens dreigde om te slaan, en het leven der redders niet minder dan dat van den geredde in gevaar werd ge bracht. De heer Julhes scheen zich, in weerwil van het gedwongen zeebad, toen hij te Lemmer aangekomen was, zeer wel te gevoelen. Men gaf hem andere kleederen, droogde in tusschen de zijne, en ontviDg hem in één woord zeer hartelijk. Maan dagavond vertrok hij per nacht boot van daar en kwam te Amster dam Dinsdag morgen te vier uur aa", zonder dat ook de kapitein der boot, de heer J. de Haan, voor de overbrenging van hem en zijn bal lon geld wilde ontvangen. Het feit van het ongeval, dat hem bijna het leven gekost bad, en van zijne redding door de gebroeders Visser, werd door den burgemeester van Lemmer in een officieel stuk, aan den heer Julhes afgegeven, geconstateerd. De ballon l'Etoile du Nord is op sijne jongste reis zoo gehavend, dat hij voorloopig wel geen dienst zal doen. Op verschillende plaatsen is hij gescheurd. Een andere ballon is dan ook uit Parijs aangekomen, waarmee eerstdaags de heer Julhes zijne stoutmoedige tochten zal her vatten. Het plan bestaat om van het ter rein dat zich achter het café van den heer Maas te Amsterdam be vindt, drie ballons tegelijk om hoog te doen gaan. Daartoe zou het wei land aan beide zijden van den tuin bij dezen worden aangetrokken, zoo dat er ruimte voor de vulling ge noeg zal zijn. Uit Bolsward wordt van 14 Sep tember gemeld Door eene verkeerde berekening omtrent de wisselplaats, ontmoetten heden de trammen van Sneek en Harlingen elkander bij eene krom ming van den weg, niet ver van Nieuwland. In weerwil dat de beide machinisten remden, zoodra zij el kander zagen, had toch eene bot sing plaats, waardoor de locomo- Zoo, zootegenwoordig is dat maar het voordeeligst. En wat voert u hierheen? Hij had hem nog geen stoel aan geboden Bochner scheen dat ook niet verwacht te hebben. Mijn bezoek geldt u eigenlijk niet, maar den jongen heer, was het antwoord. Mijn zoon? Neen, mijnheer Alfred Froh berg Zoekt gij dien hier? Natuurlijk, hij is hier te gast. Geweest, antwoordde Froh berg met een vragenden blik op Hulda, die op dat oogenblik bin nentrad. Geweest! herhaalde Boch ner ontsteld. Dan zou hij toch naar de stad teruggekeerd zijn. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2