POPIMIIUEDWS- i 4e Jaargang. Zaterdag 18 September 1886. No. 982. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zan- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticht m loiter Jam. itINNKW.ANU. LEMS 1 foor Haarlem per maand40 Centi. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie QènSrale de rublieite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiên worden aangenomen tot 's middags 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal musetm van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e daar. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandache Maatsotiappy ter bevordering van Ngvoiheid hebben 0g jartoea van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, laden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l' routzjjde van liet Pavi joon op het terrat. Geoft, dag. v 101 UHr. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur» e.i 'fiisader Nederlandache Maatschappij ter bevordering vaa N\jverheid hebben op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs nut gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ?&n Nederland en meer bijzonder van het Haarlemashe Biudom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 eents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaf S 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagea vau 10H uur tegen betaling van 25 cents por persoon, alleen of S9nlagen kosteloos vaa 124 uur, de overige Christelijke feostdagCR tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen vau 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk*e!eide.H fwesrt museum in de Damstraat. Geopend dagalgks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof tieopeaé Woensdag ea Zaterdag van 24 uur. Orgsl-bespeliny in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenraarkt) vrij. De Standard betoogt dat Enge* land niet het denkbeeld moet op geven om Turkije te verdedigen, noch de hoop om Rusland te zullen verwijderd houden van Constanti- nopel. Intusschen erkent het blad, dat, hoewel Engeland Constantino- pel wel verwoesten kan, het hoogst onwaarschijnlijk in, dat het met lout tv hulp van Turkije den Russen zou kunnen verhinderen die stad binnen te trekken. Onder deze om standigheden is het voor Engeland het verstandigst, waakzaam en ge duldig te zijn en geene overijlde stappen te doen. Geheel onverwacht begon de bui tengewone zitting van den Dnit- schen Rijksdag gisteren met een groot rumoer. Nadat Windthorst de verkiezing had voorgesteld van het oude bestuur, verzette zich daarte gen Hasenclever uit naam der so ciaal-democraten, omdat de voorzit ter, Yon Wedell, in zijne hoedanig heid van ambtenaar, nl. als Prui sisch regeeriugs-president in het Bezirk Maagdenburg, door het uit zetten van eenen socialist getoond had geen waarborg meer op te le veren voor eene onpartijdige leiding. Onder een heftig spektakel en luid gelach, verdedigde Hasenclever zijn protest, en ten slotte moest, wegens dit verzet, overeenkomstig het regie ment vau orde, werkelijk tot eene verkiezing voor het presidentschap worden overgegaan. Met 177 van de 218 uitge brachte stemmen heeft daarop de Rijksdag von Wedell tot eersten voorzitter herkozen. Er waren 41 blanco biljetten ingeleverd. DOOR EW. AUG. KöNIG. 38) VlIIe Hoofdstuk. Hij zal daar wel wezen, zeide Frohberg schouderophalend. Neen, daar is hij niet; ik heb gisteren nog in «Het Russische Hof» naar hem gevraagd. Dan zal hij zeker in een ander hotel afgestapt zijn. Reeds voor veer tien dagen heeft hij ons verlaten; hij is met mijn rijtuig naar het sta tion gereden en van daar, zooals de koetsier mij zeide, verder gereisd. Lambert Bochner schudde het hoofd. Dat begrijp ik niet, zeide De rede tot opening van den Rijksdag behelst slechts de toelich ting van het voorstel tot het ver- leenen van goedkeuring aan het Spaansche handelstr&ctaat, en geen enkel woord over de buitenlandsche politiek. De Bondsraad heeft zich ver- eenigd met het door Pruisen inge diende voorstel om den kleinen staat van beleg voor Berlijn en omgeving te bestendigen. De Russische militaire attaché bij de ambassade te Weenen, gene- raal-majoor Kaulbars, die tot diplo matiek agent van Rusland te Sofia benoemd is, heeft zich reeds naar zijn nieuwen post begeven. De Times verneemt uit Weenen, dat Kalnoky is teruggekomen met het ontwerp van eene overeenkomst tusschen de drie keizerrijken nopens de Bulgaarsche kwestie, waarvan Rusland erkent het Europeesch ka rakter, ofschoon het blijft meenen dat het bijzondere belangen te Sofia heeft. Duitschland en Oostenrijk beamen dit. De drie keizerijken zullen denzelfden candidaat voor den Bnlgaarschen troon steunen. Rusland ziet af van de bijzondere zending van prins Dolgoroukoff naar Bulgarije. Het zal daarheen afvaar digen generaal Kaulbars als gewoon diplomatiek agent. Daarentegen te- legrapheert de Weenensche corres pondent der Daily News, dat de be trekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland gespannen zijnhetgeen uitdrukking vond in een dronk van Oostenrijks keizer op den keizer van Rusland, waarover veel gesproken wordt. De keizer van Oostenrijk zou namelijk de gewone formule«Ami, auguste allié», weggelaten hebben. In diplomatieke kringen gelooft men hij. Hij zou in allen geval in «Het Russische Hof» teruggekeerd zijn, want de kellner verklaarde mij, dat hij iederen dag verwacht werd, en zijne bagage zich reeds lang in de door hem bestelde kamers be vond. Maar zoo spoorloos kan toch niemand verdwijnen! vervolgde Hulda nu, zichtbaar ontroerd. Zou hem werkelijk een ongeluk overko men zijn? O, er zijn huizen, waarin men spoorloos verdwijnen kan! zeide de waard en weer trof een wan trouwende blik den ouden heer, wien in het eerste oogenblik een lichte schok door de leden voer, maar die nu het hoofd trotsch in den nek wierpalsof hij zijne tegenpartij wilde toonen, dat hij tegen iederen aanval gewapend was. Zulk een huis bevindt zich hier ook in de buurt. Wat wilt gij daarmee zeggen? dat deze wijziging het einde van het verbond tusschen Oostenrijk en Rusland aanduidt, zoo niet erger. Daily News verneemt uit Sofia, dat Rusland er op blijft aandringen, dat de medeplichtigen aan den staats greep ongestraft moeten blijven, ter wijl ook geenerlei onderzoek dien aangaande zal geduld worden. De Sobranje heeft een adres aan den Czaar aangenomen, waarin de overtuiging wordt uitgedrukt dat van nu af de spanning tusschen Rusland en Bulgarije zal verdwij nen, en dat de Czaar het Bulgaar sche volk en het nationale werk onder zijne bescherming zal nemen, tot het bereiken van Bulgarije's éénheid en onafhankelijkheid. Haarlem, 17 September 1886. Morgen- en Zondagavond zal in de Sociëteit «de Kroon» alhier op treden het Oostenrijksch Hongaar- sche Zigeuner-orchest dat zich in binnen- en buitenland een goeden naam mocht verwerven. Het Hamburger Frem&eMatt schrijft omtrent eene uitvoering van dit gezelschap het volgende: «Het Hongaarsch Zigeuner-or chest is een interessant gezelschap, dat voortreffelijk harmonieert en waarvan sommige leden op verschil lende muziek-instrumenten virtuozen zijn. «De parel van het gezelschap is de dochter van den directeur. Zij is eene schoone en interessante ver schijning, die door een rijk, bont, doch smaakvol costuum nog meer uitkomt. «Met verrassende begaafdheid bespeelt zij de «Tisch-Geige,» waar aan zij met afwisselende gebaren, voer Frohberg heftig uit. Niets anders dan dat er al menigeen in een krankzinnigenge sticht verdwenen is, antwoordde Lambert Bochner trotsch. De va der van mijnheer Alfred is er ook in verdwenen. Verschrikt keek Hulda haar va der aanzij las in zijn verwrongen gelaatstrekken eene onuitsprekelijke woede, die hij, zooals zij duidelijk bemerkte, met geweld zocht te on derdrukken. Zij zag, hoe hij de lippen op el kaar drukte en de vuisten balde; hoe zijne oogen flikkerden en het rood op zijne wangen plotseling dooi doodelijke bleekheid vervangen werd. Bochner, ik geloof haast, dat gij rijp zijt voor het krankzinnigen gesticht, zeide hij op doffen toon. Zet eene wacht voor uwen mond, want ik zal alle lasterlijke geruch ten met kracht het hoofd bieden. nu vroolijk en hartstochtelijk, dan sentimenteel en smachtend, nu eens krachtvolle, dan teedere en meeslee- pende tonen ontlokt. «Bovendien zingt zij met schoone stem nationale liederen, danst Hon- gaarsche dansen en slaat tot bege leiding van den rhytmus de castag netten. «Andere leden der kapel, wier namen op het programma niet ge noemd worden, zijn eveneens be kwame artistende een blaast Cor- net-h-piston, de ander slaat de Xy- lophon en de derde de Symbel. Deze en andere instrumenten werden al leen zoowel als te zamen zoo uit stekend bespeeld, dat het succes volkomen was, en het publiek dik werf op de levendigste wijze applau disseerde. «Het rijke programma, datgroo- tendeels uit nationale liederen be stond, moest dientengevolge nog uitgebreid worden.» Men ziet dus dat om ie's zeld zaams en buitengewoons bij te wo nen, het bestuur der sociëteit «de Kroon» daartoe thans de gelegen heid heeft opengesteld. De voorstellingen zijn slechts twee, daar het gezelschap niet lan ger kan vertoeven wegens de uil voeringen die het nog in vele andere steden des lands denkt te geven. Door den beerlijken nazomer daartoe aangespoord, heeft de Direc tie der Haarlem—Zandvoort Spoor weg-Maatschappij des Zondags nog een extra-trein in hare najaars dienstregeling ingelegd, waarvan men ongetwijfeld een druk gebruik zal maken. Nadere bijzonderheden vindt men in achterstaande annonce. De heer L'Hoste is gisteren in gezelschap eener dame, mej. Wusten, te Amsterdam, te ongeveer vier uren des namiddags met zijn ballon «Eclai- Dat mijn ongelukkige neef in der tijd in het krankzinnigengesticht gestorven is, weet gij even goed als ik; gij kent ook de oorzaak van zijn dood en al hebt gij toen ook zijne verloofde opgestookt, het ge rechtelijk onderzoek heeft toch over tuigend bewezen, dat deze dwaze vermoedens volkomen ongegrond waren. Waarom komt gij daarop nu nog eens terug? Zeker om mij te beleedigen en u op eene laaghartige wijze te wreken, omdat ik u toen ontslagen heb. Ik zou ook uit eigen beweging weggegaan zijn! Dat zegt gij nu; toen dacht gij daar niet aanGij zoudt heel dankbaar geweest zijn, als ik u in dienst gehouden had. Lambert Bochner schudde weer het hoofd, en over zijn eerlijk, trouw gelaat gleed eene donkere schaduw. Aan zulk eene wraak heb ik reur» opgestegen. De ballon zweefde zeer snel door het luchtruim en werd reeds te half vijf boven deze gemeente zichtbaar, koershoudende in de rich ting van Leiden. Zoover schenen de luchtreizigers echter niet te willen gaan, daar het luchtschip met zijn last weldra nabij den Aarden Hout behouden nederdaalde, waar het ge ledigd en op een wagen gepakt naar het station alhier werd vervoerd en de luchtreizigers met den trein we der vertrokken. Eene groote menigte was uit de stad gesneld om bij de nederdaling tegenwoordig te zijn. Met gebaren maakte de heer L'Hoste, die Franschman is, zich aan het omringend publiek verstaanbaar. Nochthans repten zich veler handen bij het ledigen en inpakken van den ballon en was terstond een tentwa gentje gereed om den heer L'Hoste en zijne gezellin, en een handkar om den ballon met toebehooren naar het spoorwegstation alhier te ver voeren. De mand of gondel, die bij dezen ballon behoort, is zóó klein, dat de luchtreizigers op den rand ervan moesten plaats nemen en zich vast houden aan de touwen waarmede zij aan den ballon is bevestigd. Naar men verneemt zal hier met lo Januari a. s. eene nieuwe metaal- en ijzergieterij in werking treden, op een stuk grond, gelegen aan den Spaarndamschen weg nabij de werf «Conrad». Zij zal worden gedreven door eene maatschappij op aandeeleD, terwijl als directeur zal optreden de heer K. M. B. Reigers. Te 3.50 kwam Woensdag de groothertog van Saxen-Weimar te Amsterdam in streng incognito met den gewonen trein van Soestdijk, nooit gedacht, zeide hij, welke reden zou ik daarvoor ook hebben Ik maak mij ongerust over het lot van mijnheer Alfred en nu zich niemand anders daarom bekommert, moet ik mij de zaak wel aantrek ken. Ik wil weten, waar hij geble ven is en al moest ik er al wat ik bezit aan opofferen, ik zal niet rus ten, vóór ik mijne taak vervuld heb. De politie moet mij bijstaan. En wees overtuigd, dat ook ik niet werkeloos zal blijven. Mij is het waarlijk ook niet onverschil lig, welk lot mijn neef' getroffen heeft; maar ik zeg het u, uwe be zorgdheid is geheel ongegrond en het resultaat onzer navorschingen zal het bewijzen. Is het dan niet mogelijk, dat Alfred op reis is ge gaan en eerst over eenige weken terugkeert? Dan zou hij mij wel geschre ven hebben! O, er zijn menschen, die bij-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1