9 Ili'IMlil IUIWS- i ,\m. 4e Jaargang. Maandag 20 September 1886, No. 983. ABONNEMENTSPRIJS: Versehljnt Degelijks uitgenomen Zen-en algemeens Feestdagen. ADYERTENTIËN' Humoristisch Zondagsblad. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticM vaa floiter Janin. Ïoot Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer* 5 Brieven, geiden, advertentiën ens. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Seof dagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de j. ublieite Etrangèro Q. L. DATJBE fir Co., JOS. F. JONES, Suer., Parijs, 3 J bis Faubourg Montmartr». ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'u middags 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM, Kolontaal museum van het Paviljoen. Ingang aan do Dreefryde 2e deur. Geopend dageiykg van 10 tot 4 nar. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nedcrlaudsche Maatschappij ter bovurderiug vau Nyvotltoid hebbea Op /nrtoon van diploma vryea toegang, donateur» met gozeiBchap, Men met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijdo van liet Pavi'joen op het teriai. Goop, dag. v 104 uwr. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur» e„ •giender Nederlandacho Maataehappy ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezolachap, leden met 1 dame. Busehoppeligk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vot*:»| ran Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopond dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 10b nar. Toegang 25 cent» per perooou. Doorloopende toegangskaarten voor eeu geueel -aaf 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uar, vaH 15 October tot 14 April op lie dagea van 108 uur tegen betaling va» 25 cents per persoon, alleen op Saniagen kosteloos van 124 nar, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cent» per peraoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheol niet toegalaten; kinderen van 8 tot J4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. j y'syt^rs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Foeatdagen van 11—3 uur. Teyltrs bibliotheek. Geopond Woensdag, Donderdag, Vrjjdag ea Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Wo»n»dag aa Zaterdag van 84 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uar. Toegang (dear Oudegr«enmarkt> vrij. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt ons Hoofd artikel tot het volgend nummer uit te stellen. De Redactie. Bij dit nummer wordt aau de geabonneerdeu op het Humoristisch Zondagsblad No. 8 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Hoats.raat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. In het Engelsehe Lagerhuis leelde gisteren Lord Randolph Miurchill mede, dat Sir Henri Drummond Wolff in Egypte bezig is met Nubar-pacha eene algemeene reorganisatie van het bestuur vast te stellen. De Engelsehe regeering overweegt thans de daarop betrek king hebbende gewichtige voorstel len van Wolff. Het ligt niet in het plan, dezen terug te roepen, alvorens de hem gestelde taak vervuld is. Wolff's uitnemende geschiktheid heeft reeds veel bijgedragen tot het in onderlinge overeenstemming bren gen der Engelsehe en der Egypti sche belangen en tot de bevordering daarvan. Fergusson noemde het gerucht, dat Engeland een kolenstation heeft opgericht op Thasos, en van plan zoude zijn verscheiden eilanden in de buurt der Dardanelleu te bezet ten, louter verzinsel. Aan de Daily News wordt gemeld dat het in zeer deemoedigen toon gestelde adres aan deu Czaar reeds vastgesteld is in de geheime bijeeukomst der leden van de So- dook EW. AUG. KöNIG. 39) VUIe Hoofdstuk. Zeg mij ronduit uwe meening, verzocht zij, wat denkt gij van Alfred's verdwijnen? Veroorloof mij eerst u eene vraag te doen antwoordde Boch- ner. Heeft mijnheer Alfred ooit met u over het lot van zijn vader gesproken? Slechts éénmaal liet hij zich daarover eene uitdrukking ontvallen, die mij verraste en die ik niet be greep, zeide Hulda peinzend. Het was den dag vóór zijn vertrek. Herinnert gij u deze uitdruk- branje. Het werd Woensdag in eene openbare zitting ven dat lichaam voorgelezen, maar de behandeling werd uitgesteld. De Sobranje spreekt in het adres den wensch uit, dat Rusland Bulgarije weder onder zijne bijzondere bescherming neme. En geland, Italië en Oostenrijk erken den het regentschap. Het heet dat de verkiezing van den prins van Oldenburg tot vorst van Bulgarije verzekerd is. Rusland zou in dat geval geueigd worden bevonden, aan Bulgarije tien millioen roebel voor te schieten. Uit Odessa wordt aan de Daily News gemeld dat Russische troepen in den omtrek dier stad samenge trokken en door uit de Krim ko mende troepen belangrijk versterkt worden. Met het oog op de crisis in het OosteD, houdt de overheid de strijdkrachten gereed, om ze des noods onmiddellijk in te schepen. Nog wordt aan de Daily News uit Sofia gemeld, dat de Bulgaar- sche regeering het onderzoek naar deu staatsgreep wil doorzetten, of schoon Rusland er tegen is. Zij wil de medeplichtige militairen straffen en achttien officieren voor den krijgsraad brengen. Aan de Times wordt uit Sofia geseind, dat het adres van antwoord op de boodschap van het regent schap, zooals het door de commissie is voorgesteld, sterk anti-Russisch luidt en de straf der schuldigen eischt. De gemeenteraad te Dublin heett met overgroote meerderheid een voorstel aangenomen, om den gisteren aldaar aangekomen onder koning geen welkomst-adres aan te bieden, omdat hij eene regeering vertegenwoordigt, welke tegen een afzonderlijk Iersch parlement is, dat king nog? Ja; hij zeide, dat het leven van mijn vader slechts in zooverre vlekkeloos is, als ik het ken; wat er vroeger gebeurd was, wist ik niet. Het lot van zijn vader was nog altijd in 't duister gehuld en hij stond voor dit raadsel in de vaste overtuiging, dat slechts twee men- schen, mijn vader en dokter Janin, daarvan de oplossing konden geven. De waard knikte peinzend. Hij had het zich tot plicht gesteld, dat raadsel op te lossen, zeide hij; moesten zijne navor- schingen dus niet onaangenaam zijn voor degenendie er belang bij hadden Angst, ontzetting en koortsach tige spanning spraken uit Huida's strakken blik. Eu wat wilt gij daaruit op maken? vroeg zij met bevende stem. Ligt dat niet voor de hand? alleen het Iersche volk kan bevre digen. De Duitsche Keizer blijft te Straatsburg tot morgen en vertrekt dun naar Baden-Badeu. In een Donderdag te Parijs ge houden Kabinetsraad is besloten de Kamer iu ieder geval tusschen 10 en 15 October bijeen te roepen. Enkele dagen vóór de bijeenkomst zal de heer Grévy in de hoofdstad terugkeeren. De minister van Bui- tenlandsche Zaken zal binnenkort naar het Zuiden vertrekken en niet te Montpellier maar te Toulouse zijn groote politieke redevoering houden. Blijkens mededeelingen van deu minister van Handel en Nijver heid is het waarborgkapitaal voor de tentoonstelling meer dan vol- teekend. Over enkele dagen zal met de werken op hetchamp de Mars» een aanvang worden gemaakt. Naar aanleiding van de onder scheiding, den Russischen minis ter van oorlog wegens de verhoo ging van Ruslands weerbaarheid, door het verleenen van het ridder kruis te beurt gevallen, schrijft de Mosk. Wjed., dat de hervorming van het leger een tweede Plewna onmogelijk heeft gemaakt. Het Rus sische leger kan thans alle gebeur tenissen kalm tegemoet zien, en Rusland kan daardoor een machtig bondgenoot en een geducht vijand zijn. Zulk een leger is daarom ook een zekere waarborg voor den vrede. Op het schiereiland van den Bal kan zal geschieden wat Rusland noodzakelijk acht, en daarvan zal het ten gevalle van wien het ook zij geen afstand kunnen doen; de tijd der concessies is voorbij. Het Rus sische leger heeft bij de manoeu- Laten wij eens aannemen, dat mijn heer Alfred het geheim ontdekt heeft en dit een der betrokken per sonen ter oore is gekomen; gelooft gij, dat een misdadiger zwarigheid zou maken om de ontdekking zijner eerste misdaad door eene tweede te voorkomen? Groote God, gij brengt mij daar aan den rand van een vreese- lijken afgrond, zeide Hulda ont steld, slechts met huivering kan ik u volgen. Laten wij eens verder aanne men, dat mijnheer Alfred onder het een of ander voorwendsel in het gesticht van dokter Janin gelokt is en daar wordt vastgehouden, zou dat niet een verklaarbare reden zijn voor zijn spoorloos verdwijnen? Ik geloof toch, dat gij te over ijld oordeelt, antwoordde het meisje, zich inspannende om kalm te blijven. Is het dan volstrekt onmogelijk, dat Alfred, zooals papa vres van BrestLitowsk zijn exa men glansrijk afgelegd, thans is de beurt aan de diplomatie. Een herbergier heeft te Bucha rest een revolverschot gelost op Bratiano, die vergezeld was van den afgevaardigde Robesco. Het schot trof Robesco, die licht ge kwetst werd. De dader werd in hechtenis genomen. Door de menigte werd daarop voor het gebouw van binnenlandsche zaken gemanifes teerd tegen den dader en ten gunste van Bratiano. Vervolgens richtte zij zich naar de bureau's der dag bladen van de oppositie, de Epoca en de Indépendance rowmainerichtte daar verwoestingen aan, en mis handelde de redacteurs. De Bulgaarsche Sobranje heeft gisteren het leeningsplan van het regentschap aangenomen. De leening zal ten bedrage van 33 millioen frank zijn en in Duitschland en Frankrijk op de best mogelijke voor waarden geplaatst worden. De Sobranje heeft verder het antwoord op de openingsrede van het regentschap aangenomen. Daarin wordt de gebeurtenis van 21 Aug. afgekeurd, bewondering uitgespro ken voor de zelfverloochening en de vaderlandsliefde van prins Alexander, het vertrouwen in het regentschap te kennen gegeven en van het voornemen getuig-d van alle Bulgaren om orde en vrede te hand haven, opdat Bulgarije zijn vrijheid en onafhankelijkheid behoude. Heden zou het decreet ver schijnen, in hetwelk binnen 14 dagen wordt opgeroepen de groote natio nale vergadering, die een nieuwen vorst zal hebben te verkiezen. Waar schijnlijk zal deze vergadering wor den gehouden te Tirnova, eenige zegt, op reis is gegaan. Mejuffrouw, ik wil niet bewe ren, dat hij in dat geval afscheid van mij zou genomen hebbeD; maar ik mag toch aannemen, dat hij dan zijne bagage niet achtergelaten zou hebben. Ik moet daarnaar in allen geval nog nader onderzoek doen. Doe dat, verzocht Hulda hem, en deel het mij mee, zoo dra gij daaromtrent iets weet. Het zou vreeselijk zijn, als uwe vermoe- moedens bevestigd werden; ik kan het niet gelooven. En als nu niettegenstaande Laten wij daarover niet ver der spreken, ik moet tijd hebben om mij met deze ontzettende moge lijkheid vertrouwd te maken. Als ik moest gelooven, dat mijn vader o, het zou verschrikkelijk zijn. Jahet zou verschrikkelijk zijn, zeide Bochner, en des te meer daar de bevrijding van onzen ongelukkigen vriend met de grootste dagen na afloop der verkiezingen. De Kamer heeft gisteren hare werkzaamheden ten einde gebracht. Haarlem, 18 September 1886. Aan de door B. en W. ingediende begrooting der inkomsten en uit gaven voor den dienst van 1887 ontleenen wij het volgendeDe in komsten zijn geraamd vanont vangsten wegens vroegere diensten f 34,668.42'; gemeente-eigendommen en bezittingen f24,804.02; belastin gen en heffingen, als: opcenten op 's Rijks dir. belastingen f 125,693.63, uitkeering van de opbrengst der Rijks belastingen op het personeel f 129,90794', plaatselijke belastingen, waaronder f158,000 van hoofdelij- ken omslag, f 172,300; heffingen voor het gebruik van openbare plaat sen, wegen, werken en inrichtingen f91,290; ontvangsten van verschil lenden aard en toevallige baten f 52,690.05buitengewone ontvang sten 1295,124.83; totaal der inkom sten f926,478.90. De uitgaven zijn geraamd voor: kosten van huishoudelijk bestuur f 36,327.50; id. van invordering van belastingen enz. f 37,988; id. van onderhoud van gemeente-eigeudom- mec en de daarvoor verschuldigde lasten f89,870.15; id. van de open bare veiligh-id en van de brandweer f77,461,35; id. van de plaatselijke gezondheidspolitie f 48,841.18'; id. van het lager onderwijs f 98,787.17, middelbaar en hooger onderwijs f95,941.66, andere scholen en kun sten en wetenschappen f 10,391.75, totaal f205,120.58; id. van het arm wezen en subsidiën f 32,437.50; id. van renten en aflossing: f 115,944.50; moeilijkheden gepaard zou gaan. En gij zoudt dan toch ook Ik zou doen, wat mijn plicht mij gebied, viel Hulda hem vast beraden in de rede. Gij hebt in elk geval, versta mij wel, in elk geval een bondgenoote aan mij, die nooit een misdaad zal goedkeuren, wie die ook moge begaan hebben. En op welke wijze zal ik be richt zenden? vroeg Bochner fluisterend. Zal de brief ongeo pend in uwe handen komen, als ik u schrijf? Ja, maar gij moogt hem niet met de post verzenden, want alles wat daarmee aankomt, wordt eerst aan papa gebracht en papa heeft de gewoonte de aan mij geadres seerde brieven te openen. Eiken Za terdag gaat er eene vrouw uit de buurt naar de stad boodschappen doen; ik zal haar zeggen, dat zij bij u aangaat, dan kunt gij haar een brief meegeven, want op haar kunnen wij veilig vertrouwen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1