van den Britschen consul te Curacao, 1 ten aanzien der bekende klachten i van den heer Godden tegen deNe- I derlandsche overheid. Er zal over deze zaak in h X Lagerhuis opnieuw eene interpellatie tot de regeering i worden gericht. I De Times verneemt uit Sofia, 1 dat het regentschap, overeenkom - j stig het verlangen der Sobranje, 1 voortgaat met een onderzoek naar den staatsgreep in te stellen, of- schoon de regeering van Rusland verklaarde dit niet te zullen dulden. De kolonels Moetkoeroeff en Nico- lajeff verklaarden echter dat eene omwenteling onvermijdelijk is, tenzij de oificieren, die schuldig zijn aan het komplot tegen vorst Alexander, gestraft worden. Het onderzoek dien aangaande bracht aan het licht, dat het twee Montenegrijnen waren, die trachtten vorst Alexander te ver moorden. Het gemeentebestuur van Lon den, zal, volgens de Indépendance, aan den ex-Yorst van Bulgarije bij zijn bezoek aan die stad het eere-burgerschap aanbieden als een belooning voor den moed, door hem in den oorlog met Servië aan den dag gelegd. Bij de behandeling van het Duitsch-Spaansche handelstractaat heeft de staats-minister Bötticherin den Rijksdag gezegd, dat de Duit- sche uitvoerhandel zich verheugen mag in eene ruime plaats op de buitenlandsche markten, daar in 1885 de uitvoer eene waarde van 2860 millioen Mark heeft bedragen, der halve meer dan in eenig jaar in den tijd der vroegere Duitsche handels politiek. De thans gevolgde handels politiek is, zeide de minister, min der eene beschermingspolitiek, dan wel eene practische handelsstaat- kunde, welke er naar streeft, aan de behoeften van eiken nijverheids tak op zich zeiven te voldoen. De Keizer heeft, op grond der wet van 17 Maart 1875, den staats secretaris graaf Herbert von Bis marck benoemd tot plaatsvervanger van den rijkskanselier, voor zooveel aangaat het departement van buiten landsche zaken. Het voorstel om eene interpellatie in te stellen in zake Bulgarije, het welk Zaterdag vanwege de sociaal democratische partij de ronde deed onder de leden van den Rijksdag, heeft bij de andere partijen geen steun gevonden, en zal dientenge volge niet in behandeling komen. De Rijksdag heeft het han delstractaat met Spanje in tweede lezing zonder beraadslaging met groote meerderheid aangenomen. De Keizer is Zaterdag ochtend te 10 uur, tot het bijwonen der ma noeuvres, van Straatsburg uitgere den. De hertog van Sevilla, die uit Mahon, waar hij door de Spaan- SChe regeering was geïnterneerd, is ontvlucht, is te Bagnères-de Bigorre, departement Opper Pyreneeën, aan gekomen. De ministerieele Correspon- dencia maakt gewag van eene agi tatie onder de Carlisten aan de grenzen der Oostelijke Pyreneeën. Het blad voegt er bij, dat de Car listen begonnen zijn zich te reorga- niseeren. Bij de opening van de zitting der Bulgaarsche Kamer werd voor gesteld een Te Denrn te zingen ter zien; nu wist hij, dat de dokter op die manier niet in de val te lokken was. Maar het gedrag van Janin versterkte hem in zijn vermoeden en hij kon de gedachte niet van zich afzetten, dat Alfred achter deze muren verdwenen was. Al was het hem ook niet duidelijk door welke middelen men den jongen man in het gesticht had gelokt, en al moest hij zich zelf bekennen, dat het wantrouwen tegen zijn neef en tegen den dokter, Alfred's oplich ting zeer zou hebben bemoeilijkt, altijd weer drong de gedachte zich bii hem op, dat dit toch moest plaats gevonden hebben. Met dit vermoeden, waarin hij hoe langer hoe meer versterkt werd keerde Lambert Bochner huiswaarts en ondanks zijne vermoeidheid ging hij nog denzelfden avond naar «Het Russische Hof» om nadere inlich tingen te krijgen. Het geluk was hem in zooverre gunstig, dat het hem eere van den verjaardag der revo lutie te Philippopel. De afgevaar digden gingen mitsdien met de mi nisters naar de kathedraal, waar de bisschop van Macedonië den dienst verrichtte. De Sobranje heeft de nieuwe verkiezingen voor de grooteVergade- ring uitgesteld en bepaald op 11 October. Volgens particuliere berichten uit St. Paul de Loanda zijn er moeilijkheden gerezen over den aan leg van den koninklijken transafri- kaanschen spoorweg, zoodat er ern stig wordt getwijfeld aan het tot stand komen van deze lijn. mmmnm. Haarlem, 20 September 1886. In de vorige week is hier ter stede aangekomen eene commissie tot aan koop van paarden voor het leger, bestaande uit de heeren H. H. J. baron van Haersolte van den Doorn, luit.-kol.jhr. W. A. Gevers Dey- noot, kapitein, en J. Laméris, paar denarts 1ste kl., ten einde voor dat doel een bezoek te brengen aan Haarlemmermeer en andere dorpen, om deze gemeente gelegen. Bij de ter gelegenheid van het gewone jaarlijksche volksfeest te Hillegom Donderdag j.l. plaats ge had hebbende harddraverij werd de premie behaald door «Wilhelmina», eigenaar de heer G. B. de Vaal alhier en bereden door G. B. de Vaal Jr. De zitting der Staten-Gene- raal is Zaterdag gesloten. De Mi nister Heemskerk (binnenlandsche zaken) hield de sluitingsrede, lui dende als volgt Mijne Heeren! Het oogenblik is gekomen om aan deze uwe buitengewone bijeen komst een einde te maken. Onder de tot stand gekomen wet ten verdienen vermelding, die tot goedkeuring der overeenkomst met België over den aanleg eener brug bij Maeseyck; die tot bekrachtiging van een gewijzigd contract met de maatschappij «i-e Schelde;» die tot uitbreiding van de rechtbank te Am sterdam; die tot vereenvoudiging van het aangenomen stelsel van ge vangenissen en die tot het wegne men van enkele gebreken in de regeling van den accijns op de suiker. Met genoegen mag ik herinne ren, dat de Tweede Kamer met ver nieuwden ijver de herziening der grondwet ter hand nam om den verderen arbeid aan dat gewichtige werk in de volgende gewone zit ting voor te bereiden. In naam des Konings verklaar ik de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten. De Eerste Kamer zal morgen te elf uren eene vergadering hou den. Thans zijn definitief voor de expeditie betreffende het onderzoek der berri-berri in Indië aangewezen dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar, en dr. C. Winkler, lector aan de Utrechtsche universiteit, aan wie bij hunne komst in Indië twee mi litaire geneeskundigen zullen wor den toegevoegd. Dr. Pekelharing zal het hoofd der expeditie zijn en heeft zich reeds naar Berlijn begeven, o. a. om zich daar met de nieuwste hulpmiddelen uit te rusten. met den kellner samen bracht, die Alfred het laatst bediend had; deze toch kon hem de zekerste en uit voerigste inlichtingen geven. Bochner vernam, dat Alfred op dien bewusten Woensdagmiddag in het hotel geweest was, om twee kamers te huren en later met de heeren Rabenau en Frohberg een hevigen woordenstrijd had gehad. Dat was reeds iets, maar de hoofd zaak, die de kellner slechts ter loops aanroerde, kwam achteraan. Alfred had naar de woning van den stal houder gevraagd en daarbij diens naam genoemd. Dit was het eerste spoor, dat Bochner dadelijk volgde. Hij begaf zich naar den stalhou der en wat hij hier vernam, deed den laatsten twijfel verdwijnen, die tot nu toe tegen zijn vermoeden was opgerezen. De jonge mijnheer Froh berg had 's middags een rijtuig be steld en den koetsier bevolen op den straatweg stil te houden; hij zelf Vrijdag is te Daver weder aangebracht eenNederlandsch drank schip, de Marie van Dordrecht. Het gaf aan den eisch van den Engel- schen douane-kotter om stil te blij ven liggen eerst gehoor, nadat de kotter twee schoten gelost had. Er werd eene hoeveelheid sigaren en spiritualiën aan boord gevonden. Maandagnamiddag ten 2 ure zal te Eindhoven de algemeene jaar- lijksche vergadering worden gehou den van de «Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw.» Behalve de huishoudelijke zaken, als: begrooting, rekening, keuze der plaats, waar in 1887 de vergadering zal bijeenkomen, benoeming van leden in 't dagelijkseh bestuur enz., zal besproken worden de oprichting van een hagelverzekering-maatsch. Wij herinneren, dat aan die ver gadering op Dinsdag 21 dezer een groote landbouwtentoonstelling en hengstenkeuring is verbonden, die zeer belangrijk belooft te zullen zijn. sBCt.) De luchtballons «l'Eclaireur», be stuurd door kapitein Julhes, ver gezeld door een passagier, den heer G. F. G. Tissot, alsmede de ballon «Voltigeur», kapitein L'Hoste, zijn Zaterdag namiddag om i u. 5 m. te Amsterdam opgestegen. Daar de wind in de hoogere luchtstreken eene andere richting had dan iager, dreven de ballons eerst over de Zaanstreek en het Noordzee-Kanaai, in noordelijke richting. Dalende gin gen zij zuidelijk over de omstreken van Haarlem en kwamen beiden in de duinen tusschen IJmuiden en Zandvoort neder; de heer Julhes en zijn reisgezel te 5 u. 5 m. niet ver van de Noordzee, vlak bij IJmuiden. De toegeschoten personen verleen den zooveel noodig bijstand en druk ten den stoutmoedigen reizigers de hand. De door den heer l'Hoste be stuurde ballon is in Middenduin, onder Overveen, 10 minuten vóór vijven in goede orde nedergekomen. De beide ballons waren door de heldere lucht meer dan een half uur te Haarlem duidelijk te zien, en vooral van de duinen, waar men den tocht van Amsterdam af ge makkelijk kon volgen, leverde deze een zeer belangwekkend gezicht op. De reizigers zijn over hun tocht uiterst voldaan, en zijn na te Haar lem in het café-restaurant «Brink- mann» te hebben gedineerd, Zater dagavond weder vertrokken. De kolonel plaatselijke com mandant te Amsterdam heeft bij gamizoensorder, mede namens den burgemeester de bijzondere tevre denheid betuigd aan den soldaat G. Schottert van het 7de regiment infanterie, voor diens loffelijk gedrag bij de opsporing en arrestatie van een gevaarlijken booswicht, wiens aanhouding door den officier van justitie te Zwolle was gevraagd. Van deze tevredeuheidsbetuiging is op 3 appèls aan het garnizoen voorlezing gedaan. In de Buiten-Brouwerstraat te Amsterdam ventte Zaterdagvoor middag een bejaard man langs de huizen met eene petroleumkar. Hij was in een huis gegaan om de ge vulde kan af te leveren, toen een dronken kerel, in blauwe kiel ge kleed, aankwam en zijne kar om wierp. Verschrikt kwam de oude buiten, en verwijtend zeide hij «Hoe kan je nu zoo mijn brood winning bederven?» De dronkaard trekt daarop zijn was uitgestapt en naar het krank zinnigengesticht gegaan. De koetsier meende gemerkt te hebben, dat hij zeer ontroerd was. Daarop had de koetsier langer dan een uur gewacht, maar zijn passagier was niet teruggekeerd en eindelijk had een heer hem gezegd, dat de jonge man den kortsten weg, die door het bosch naar de stad leidt, had ingeslagen, ongetwijfeld om op die manier vrij van betalen te zijn. De koetsier was daarop terugge reden, maar had mijnheer Frohberg niet weergevonden. Lambert Bochner was zeer ver heugd over deze inlichtingen on danks de vreeselijke bezorgdheid, die zij hem inboezemden. Het was immers niet denkbaar, dat Alfred den verren weg naar de stad te voet zou afgelegd hebben, terwijl hij wistdat zijn rijtuig wachtte. En zelfs als hij dit om de eene of andere reden gedaan had, mes en brengt den oude drie steken toe, die dezen bewusteloos doen ne- derzinken. De politie bracht de eene partij naar het gasthuis ter ver pleging, de andere naar het bureau om zijne lafhartige daad te boeten. Zaterdagmorgen werd een voorbijganger op het Leidscheplein te Amsterdam door een paard, ge spannen voor een vrachtkar, in den schouder gebeten. De mai werd naar het gasthuis gebracht en de bestuurder van den wagen naar het bureau van politie op dat plein gebracht, waar tegen hem proces - verbaal werd opge maakt. Dat het gevaarlijk is jonge kin deren zonder toezicht te laten, bleek Vrijdag weder op een bovenwoning aan de Achterstraat te den Helder. Van een 4-tal kinderen van den torpedist B., die door de moeder alleen waren gelaten, viel er één (een ongeveer 6-jarig knaapje) van de trap, met het ongelukkig gevolg dat het arme kind met de kin terecht kwam op een mes, waarmede een broertje onder aan de trap zat te spelen; het scherpe voorwerp drong even on der de kin door tot in den mond en raakte de tong, die gedeeltelijk werd ingesneden, terwijl door den val het geheele gebit was losgerukt. Onder hevig schreien werd 'net kind door eene buurvrouw opgenomen, die het voorloopig verbond en goed verzorgde. De toestand van het knaapje is op dit oogenblik vrij bevredigend. De werkzaamheden van de lich ting van de Schorpioen ziju Zater dagmorgen begonnen. Het achter schip is thans drijvend. Het voor schip door het openspringen van het lek is weder vol water geloo- peu. De duiker heeft het gat ge stopt. De stand der werkzaamhe den is overigens vrij bevredigend. Thans meldt men: Gisterenochtend is de Schorpioen gelicht en in het droogdok geplaatst. Bij ëen onweer, dat dezer dagen over Gennep woedde, heeft de blik sem op zonderlinge wijze huis ge houden. In een bewoonde hut, waarvan het dak op den grond staat, werden twee honden gedood en een kind de klompen van de voeten geslagen en verbrijzeld, ter wijl de vrouw de stoel ouder het lijf werd weggenomen. Onbegrijpe lijkerwijze bleef overigens het gan- sche gezin ongedeerd. Een persoon, die onlangs te Ze venbergen door een vermoedelijk dollen hond werd gebeten, zal eerst daags op rijkskosten naar Parijs vertrekken om zich onder behande ling te stellen van den heer Pasteur. Zaterdag werd te Breda binnen gebracht de beruchte strooper Joh. Schuurmans, veroordeeld tot 12 maanden cellulaire gevangenisstraf wegens bedreiging met moord op den bosch wachter van den heerRolin de Jacquemin, op diens landgoed onder de gemeente onder de gemeente Castelre, en tevens wegens rebellie. Het mocht der politie te 's Bosch in de vorige week gelukken, drie gevaarlijke deugnieten in handen te krijgen, twee mannen en eene vrouw, welke zich eerst eenige dagen aldaar hadden gevestigd. Deze bende heeft zich daar en te Orthen schuldig gemaakt aan ver zou hij toch wel in het hotel terug gekeerd zijnwaar zijne bagage nog was. Er bestond geen twijfel meer; hij was in het gesticht vastgehouden en de waard snelde onmiddellijk naar den commissaris van politie om de zaak aan te geven, met verzoek een spoedig en nauwkeurig onder zoek in te stellen. De commissaris hoorde hem zwij gend aan, vroeg naar alles en schudde ten laatste zwijgend het hoofd. Omtrent het gesticht van dok ter Janin zijn reeds dikwijls kwade geruchten verspreid, zeide hij, geruchten zelfs, waardoor wij ons verplicht zagen, stappen tegen dezen man te doen om achter de waarheid te komen en daardoor het publiek tevreden te stellen. Maar nooit is er iets ontdekt, wat deze geruchten bevestigde. Dat weet ik, mijnheer, ant woordde Bochner, evenwel.... schillende diefstallen van waschgoed en andere voorwerpen, terwijl zij mede Bchuldig is aan diefstallen, in andere plaatsen gepleegd. Het ge- stolene is door de politie opgespoord, terwijl de schuldigen naar het tuchthuis zijn overgebracht. In de omstreken van Breda, Oos terhout en Tilburg zwerft in den laatste tijd een persoon rond, die bij de landbouwers geld tracht te verkrijgen onder voorwendsel, dat twee zijner koeien gestorven zijn aan de pokken of aan miltvuur, waardoor hij aau geldgebrek lijdt. Ofschoon hij voorgeeft te Cromvoort geboren en te Dongen woonachtig te zijn, heeft hij een Zuidelijk- Brabantschen tongval. Verscheidene landbouwers werden de dupen zijner oplichterij. Uit de gemeente Ouddorp, op het eiland Flakkee, vertrokken de vo rige week weder verscheidene per sonen naar Amerika, om aldaar hun geluk te beproeven. Terwijl de wapensmid A. Tim merman. wonende op den Dam te Zierizee, Vrijdag bezig was met het maken van geweerpatronen, ontplof-; te, waarschijnlijk door het sterk aanstampen der lading, een daarvan en daardoor de voor hem liggende hoeveelheid kruit. Met een hevigen knal werden alle glasruiten in den winkel verbrijzeld. Een politiedie naar kreeg een scherf in het aan gezicht. De wapensmid is aan hoofd en handen gekwetst, doch niet ge vaarlijk. Als eeue zeldzaamheid wordt me degedeeld, dat de beer G. J. Huur man, te Deventer, in zijn tuin een volgeladen amandelboom heeft staan. Den 2den dezer barstte boven Hengeloo in Overijsel een onweer los, dat in het telegraafkantoor al daar doordrong en brand deed ont staan. Men vermoedt, dat de blik sem van de telegraafleidingen op eene gasbuis is overgesprongen, en het gas ontstoken heeft. Door spoe dig aangebrachte hulp was men den brand weldra meester. Onze berichtgever meldt ons, dat de telegraaflijnen in de nabijheid onzer oostelijke grenzen het meest door onweder geteisterd werden, alhoewel betrekkelijk weinig be schadigingen aan lijnen en toestellen worden veroorzaakt, dank zij de voorzorgen, welke door het tele- graafbestuur zijn genomen, om een en ander tegen de uitwerking van luchtelectriciteit te beschermen. Alle telegraafkantoren schijnen van blik semafleiders te zijn voorzienmaar bovendien zijn nog afleiders van eene bijzondere constructie geplaatst op de kantoren langs onze oostelijke grenzen, alsmede déAr waar zij, tot bescherming van kostbare lijnen, onder den grond of onder water noodig worden geacht. {Ned. Stoomp.) Terwijl Donderdag zekere R. de G., kuiper te Nijland, per tram van Sneek naar zijne woonplaats reisde, had hij bij het dorp IJsbrechtum de onvoorzichtigheid zijn hoofd buiten het balkon, waarop hij stond te steken, tengevolge waarvan hij met eenen boom aan den weg in aanraking kwam, waardoor hij zulke kneuzingen bekwam, dat men voor zijn leven vreest. Wat gij daar tegen in wilt brengen, raad ik. De zaak is een voudig dezeèf dokter Janin is wer kelijk een rechtschapen man, die zijn gesticht ter goeder trouw be stuurt, óf hij is een doortrapte schurk, en in dit geval is voorzichtigheid dringend noodig. Volkomen mijne meening. Zulk een vos heeft vele gan gen in zijn hol; op het oogenblik, dat men hem denkt te hebben, is hij reeds ontsnapt. Wij hebben eigen lijk nog geen bewijs, nog niets, waarop wij ons kunnen gronden De mededeeling van den koet sier Wat wordt daarmee bewezen? vroeg de commissaris, terwijl hij langzaam op en neer wandelde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2