AANBESTEDING. 4e Jaargang. Woensdag 22 September 1886. No. 985. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' Brandstoffen. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticht vai loiter Janin. lUNNENLANK). LEMS DAGBLA 7oor Haarlem per maand40 Centa. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublicite Etrangèrt O. L. DAÜBE Jjr Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 35 Cent; iedere regel meer 6 eenu: Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddag» 18 umrj rartosn r|dind(f MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzjjie Se deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang SS cents per persoon. Donatours en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben tf 1 jj-* 1 JL'pTw1-***3— J'0—4 unr. Toegang 35 et. p. persoon. Donateurs en van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Pavi joen op liet terra». Geop, dag. v 104 uur. T< snuoi' Nederlaadache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden inot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooiftl fMl" Nederland en meer bgzonder van het Haarlemsshe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang S5 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel JM| ft 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—X Hur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of (indagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kiuderon van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide.^ Sêverre museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11 Wosnsdag en Zaterdag van 3—4 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Doi Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopefii Donderdag veh 38 nar. Toeg&Hg (deur Ondegroenmarktl vrij. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS xait Haarlem zullen op Donderdag 30 September 1886, 's namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize der ge meente in het openbaar aanbesteden bij enkele inschrijving: De levering van BRAND STOFFEN ten dienste van de verschillende gemeente inrichtingen. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter leziDg op de Gemeente- Secretarie, op alle werkdagen, van 104 uur. Haarlem, 16 September 1886. Burgemeester en Wethouders E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. In het Engelsche Lagerhuis stelde Parnell de tweede lezing van zijn ontwerp betreffende Ierland voor. Hij verklaarde van de aanne ming betere gevolgen voor Ierland te verwachten, dan van het zenden van een aantal generaals. Door Fitzgerald werd voorgesteld het ontwerp te verwerpen. De Spaansche fondsen sloten gisteren aan de Londensche Beurs gedrukt, op het stand houdende ge rucht dat de opstandelingen te Ma drid den jeugdigen Koning hadden opgelicht. Het gerucht, volgens hetwelk Alexander van Battenberg een be- door EW. AUG. KöNIG. 41) VlIIe Hoofdstuk. Bewijst zij, dat mijnheer Froh- berg in het gesticht is vastgehou den? Volstrekt niet. Het is niet on mogelijk, dat hij den weg door het bosch gekozen heeft, en dat daar, öf op eene andere plaats, eene mis daad gepleegd is, waarvan wij nog geen kennis dragen. Dat is toch zeer onwaarschijn lijk bracht Bochner daartegen in. Waarom? Wij moeten hier iedere mogelijkheid in aanmerking nemen. De jonge man kan zelfs ook met achterlating zijner bagage naar zoek zou brengen aan de Koningin, wordt in de ochtendbladen van gis teren officieel gelogenstraft. De nieuwbenoemde Onderkoning van Ierland, de markies van Lon donderry, en zijne gemalin, deden Zaterdagmorgen hun plechtigen in tocht binnen Dublin. De markiezin droeg een prachtig wit kleed, waar van de stot (popeline) in Ierland is vervaardigd; beiden zaten te paard. Van de openbare gebouwen, behalve van het Raadhuis, benevens van eenige bijzondere woningen, woei de Britsche vlag. De bijvalskreten van enkele Protestantsche clubs werden volkomen overstemd door het fluiten en jouwen der volksme nigte, die zich achter de in een dubbelen rij geschaarde troepen verdrong. Zondag had te Belfast eene ernstige rustverstoring plaats. Eene groote volksmenigte schoolde samen voor de kazerne der politie en ver langde vrijlating der gevangenen, die wegens hoon jegens de open bare macht gearresteerd waren. Toen dit geweigerd werd, viel het ge peupel de kazerne aan. De politie gaf vuur, waardoor één persoon ge dood werd en verscheidene anderen zware kwetsuren bekwamen. Nadat de politie het grauw had uiteenge dreven, werden er vele personen gevat. In den namiddag hadden er op nieuw botsingen plaats, thans tus- schen werklieden die terugkwamen van eene wapenschouwing, en de bevolking. Van heide zijden werd met steenen geworpen. Er zijn vele gekwetsten. De politie is niet krach tig genoeg om de wanordelijkheden te onderdrukken. Er heerscht groote ontsteltenis. Politie en troepen zijn naar de plaats der onlusten gezon- Amerika vertrokken zijndringende redenen kunnen hem tot dit over haast vertrek gedwongen hebben. Gij vindt het onwaarschijnlijk, maar onmogelijk is het niet. Misschien is hem gezeg'd, dat de politie hem zocht, omdat hij door zijn uitwijken naar het buitenland zijn militairen plicht niet is nagekomen. Dat zal hem bezorgd hebben gemaakt, zoo zeer zelfs, dat hij het niet waagde, zijne bagage in het hotel te halen. Als wij al deze mogelijkheden wilden laten gelden, mijnheer, ge schiedt er niets, zeide de waard ongeduldig. Ik ben er stellig van overtuigddat dokter Janin een schurk is en bovendien het werk tuig van een anderen schurk, van mijnheer Herman Frohberg. Haiti halt! antwoordde de ambtenaar op strengen toon. Gij gaat te ver I Voorloopig hebt gij nog geen recht, mijnheer Frohberg van zoo iets te beschuldigen. Neem u in den. Men vreest voor nieuwe wan ordelijkheden. Het bericht over de revolutie in Spanje (zie Madrid) werd te Berlijn Maandag nacht ontvangen aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Men acht te Berlijn den toestand te Madrid zeer ernstig. De staats secretaris Bötticher deed daarvan in den Rijksdag vertrouwelijk me- dedeelingwaarna het handelstrac- taat met Spanje in derde lezing zonder een woord beraadslaging werd aangenomen. Het is nu ver klaarbaar, waarom er voor de ra tificatie van het tractaat eene bui tengewone rijksdagzitting werd be legd, want het is zeker dat het ministerie van buitenlandsche zaken over de toestanden in Spanje reeds voldoende ingelicht was, en in ieder geval het instandblijven van het voor Duitschland gunstige han- delstractaat wilde verzekeren. Ook de berichten aangaande den ongunstigen gezondheidstoestand der koningin-regentes van Spanje wor den volgehouden. Uit officieuse kringen wordt bevestigd dat Rusland voorloopig niet denkt aan eene gewapende be zetting van Bulgarije, en dat de toestemming van Duitschland en Oostenrijk voor eene zoodanige be zetting nog niet verkregen is. De Keizer heeft Zondag in den voormiddag de godsdienstoefening te Straatsburg bijgewoond en is daarna te een uur vertrokken naar Baden-Baden. Eene keizerlijke dagorde aan den generaal geeft 's Keizers tevre denheid te kennen over het 15e legerkorps, en eindigt aldus: tik scheid van het 15e legerkorps met een gevoel van volkomen te vredenheid en met de vaste over- acht, waarde heer, gij zoudt daar door in een voor u zeer onaange naam proces kunnen gewikkeld wor den. Laat mij eens over deze zaak nadenkenstuur mij den kelluer van het hotel en den koetsier, die den jongen man gereden heeft; heiden moeten morgen tusschen tien en elf uur hier komen, dan zal ik hen in het verhoor nemen. Weet gij ook of die jonge man een aanzienlijke som g-dds bij zich had? Daarvan is mij niets bekend. Gij zeidet straks, dat hij zeer rijk was. Dat heeft hij mij zelf gezegd. Dat hij zijn geld in het hotel heeft achtergelaten, is niet waar schijnlijk. Lambert Bochner tastte driftig in zijn zak en haalde verscheidene pa pieren te voorschijn, waarin hij on geduldig ietB zocht. Misschien zou ons dat op het spoor kunnen brengen, zeide hij, tuiging, dat het legerkorps steeds aan de gansche wereld toonen zal, hoe vast de Duitsche stammen saam verbonden en hoe allen één van zin en één van streven zijn.» Keizer Wilhelm heeft van de deputatie uit den gemeenteraad van Metz, die Zaterdag aan de Vorste lijke tafel het middagmaal ge bruikte, twee oorspronkelijke brie ven van Karei V aan de stad Metz ten geschenke ontvangen. Er is te Madrid een militaire opstand uitgebroken. De Imparcial zegt, dat 300 sol daten, handelende naar den raad van onbekende personen, de kazerne verlieten, van hunne chefs weglie pen, door de stad trokken zonder kennelijk doei, en vervolgens voor den eersten aanval zwichtten en zonder tegenstand uiteengedreven zijn. Eene kolonne is hen achterna gezonden en heeft hen vervolgd op den weg naar Valeria. Verscheidene hunner zijn gevat. Er is een krijgsraad samengesteld om summier vonnis over hen te vellen. De gendarmerie heeft te Sin- davalla wapens, ammunitie en Car- listische banieren in beslag geno men. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Bij een maaltijd te Sofia hield Stam- bouloff Zaterdagavond eene redevoe ring, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van Bulgarije hij erkende onvoorwaardelijk dat Rusland het land bevrijdde van het Tnrksche juk, maar zeide dat het zich niet in Bulgarije's binnenland- eche aangelegenheden, in zijne on afhankelijkheid te mengen had, omdat Bulgarije zich mogelijk even gevaarlijk zou kunnen toonen voor ik heb daar reeds over nage dacht en halt, daar is de brief, de brief namelijkdien mijnheer Alfred mij schreef, terwijl hij bij zijn neef logeerde. De commissaris ontvouwde het papier. Eu wat moet deze brief be wijzen? vroeg. De brief zelf niets, ant woordde de waard, maar het papier waarop hij geschreven is. Het is een half velletje, van een anderen brief afgescheurdmijnheer Alfred schijnt geen beter papier te hebben gehad. Nu draagt dit den stempel der firma van een bankiers huis alhier Strauss eu Wagner, las de commissaris. En nu denk ik, dat hij met deze firma in verbinding moet staan, als hij er brieven van ontvangt. Hm, ja, de gevolgtrekking is |wel eenigszins gewaagd, maar toch Rusland, als het voor Turkije ge weest was. Haarlem, 21 September 1886. De commissie tot aankoop van paarden voor het leger, Donderdag alhier aangekomen, bracht Vrijdag en Zaterdag een bezoek aan denHaar- lemmermeerpolder. Eenige stallen werden bezichtigd, doch nog weinig koopen gesloten. Achtereenvolgens zal men de buitengemeenten tot dat doel rondgaan. Het Koninklijk gezin verlaat met 1 October Soestdijk en gaat tot het einde van het jaar naar Het Loo. De badplaats Zandvoort. De Zandvoortsche Badcourant ver scheen Zaterdag in dit seizoen voor het laatst. In haar afscheidswoord geeft zij het volgende overzicht van het afgeloopen badseizoen In het eerste nummer van ons blaadje konden wij met ingenomen heid mededeelen, dat het seizoen vroeger dan andere jaren en met meerdere badgasten begonnen was. De schoone Meimaand had onsreeds verschillende families gebracht, die de zeelucht wenschten te genieten. Bij het einde van het seizoen kun nen wij eveneens getuigen, dat, dank zij het constante, prachtige weder gedurende de eerste helft van deze maand, nog meer badgasten hier verblijf houden dan op hetzelfde tijdstip in andere jaren. Omtrent de gebeurtenissen op de balplaats gedurende dit seizoen, valt slechts weinig te vermelden. Van rampen en ongelukken bleef Zand voort verschoond; de gezondheids toestand liet niets te wenschen over. altijd waarschijnlijk. Ik zal naar die heeren gaan om inlichtingen te vragen. Doe dat, maar vermijd alles, wat opzien zou kunnen baren, zeide de commissaris. Het was reeds zeer onverstandig, dat gij in het gesticht navraag deedt: Janin is daardoor gewaarschuwd eu het is te wachten, dat hij zijne maat regelen nemen zal. Daarmede was het gesprek ge ëindigd. Lambert Bochner kon den vol genden morgen nauwelijks afwach ten, om zijne met zooveel succes begonnen navorschingeu voort te zetten. Zijn eerste gang gold de beide getuigen, die door den commissaris gehoord moesten worden; toen snelde hij naar het bankiershuis om daar inlichtingen te bekomen. Men voldeed bereidwillig aan zijn verlangen en zeide hem, dat mijn

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1