Het ontbreken der badinrichting vóór Hotel Kurzaal bij het openen van het seizoen en later de afslui ting van den eenigen verbindings weg tusschen Oud-enNieuw-Zand- voort waren onaangename feiten, die wij destijds niet hebben verzwe gen, maar getracht naar vermogen te bestrijden. Gelukkig verscheen dan ook, hoewel laat, de nette bad inrichting der heeren Alberts Co. op het strand en de versperring van den weg werd na een paar dagen voor het grootste gedeelte opgeheven. Hoezeer men zich verheugen kan, wanneer er hier nieuwe gebouwen, verrijzen, toch zal iedereen met ons het betreuren, dat een der schoonste punten van de zeereep, gelegen voor Villa Riva, iu de nabijheid den vuurtoren, bebouwd werd, en wel op eene zoo smakelooze wijze. De kans om de «boulevards» der noordzijde door te trekken en te verbinden met de Paul us Loot «straat» is door dien bouw waarschijnlijk voor altijd vervlogen. Benoorden de Kurzaal wordt voor rekening van eene Dultsche familie eene nieuwe villa gebouwd, die, naar wij vernemen, tot de schoonste villa's aan zee zal gerekend kunnen worden. Omtrent het aantal der hier ver toefd hebbende badgasten kunnen wij mededeelen, dat dit jaar weder een vooruitgang te constateeren is, wat de uit het buitenland komenden betreft. Gedurende het seizoen nl. hebben hier verblijf gehouden 1931 badgasten met 265 dienstboden, te zamen 2196. Hiervan woonden in Nederland 1407 (excl. dienstboden), in het buitenland 524. Volgens telegram uit Batavia, te Amsterdam bij de Vereeniging van Assuradeuren ontvangen, is er brand uitgebroken aan boord van het stoomschip Zuid Holland. De lading in het achterruim is bescha digd, maar de brand gebluscht. De mailboot Prinses Marie van de maatschappij Zeeland, ligt sedert Vrijdag te Middelburg in het droogdok om schoongemaakt en ge verfd te worden, zoodat op dit oogenblik de dagelijksche maildienst door de 2 booten Prinses Elisabeth en Prins Hendrik waargenomen wordt. De Willem, Prins van Oranje, die reparaties aan schip en machine onderging, maakte gisteren morgen een proeftocht naar zee, die in alle opzichten voldeed. Dit schip is thans van dubbele schoorsteenen voorzien, waardoor hst oxydeeren der bui tenhuid vermindert, en deze ook niet zooveel geverfd behoeft te wor den, daar de hitte zich nu slechts op den binnenschoorsteen concen treert. Verder is er op dek boven de machinekamer eene inrichting aangebracht, om meer lucht in deze te brengen, waardoor niet alleen de lucht ten gerieve van het ma chine-personeel afgekoeld wordt, maar ook de vuren beter branden. Dezelfde inrichting werd eenigen tijd geleden met gunstigen uitslag op de Prinses Marie aangebracht. Binnen weinige dagen zal de Wil lem, Prins van Oranje in de vaart gesteld worden, om dan met de Prinses Marie en Prinses Elisabeth dienst te doen, terwijl de Prins Hendrik opleggen zal om goed na gezien te worden. (M. Ct Reuter seint uit Londen: Het Vrijdag te Dover door een Engelschen douanekotter opgebrach te Nederlandsch drankschip Marie heer Alfred Frohberg op den be- wusten Woensdag twintig duizend gulden in banknoten had ontvangen, en daar de zeer voorzichtige kaBsier de nummers dezer banknoten ge noteerd had, kon ook Bochner's ver zoek om eene opgave daarvan in gewilligd worden. De politie-commissaris had een agent reels last gegeven, om post te vatten op den weg, die van het gesticht door het bosch naar de stad voerde en hij voldeed metnauwge- zetten ijver aan dit bevel, zonder iets verdachts te ontdekken. De vraag per telegraaf in de ha vensteden of mijnheer Alfred Froh berg zich naar Amerika had inge scheept werd ontkennend beant woord en zoo bleef dus, zooals Boch- ner voorzien had, de vreeselijke ver denking op Janin's gesticht alleen rusten, en de commissaris moest nu de zaak in handen van den officier van justitie stellen. is op bevel der Eogelsche regeering weder vrijgelaten, op grond, dat het schip niet binnen het gebied der Engelsche jurisdictie, d. i. op minder dan drie zeemijlen afstands van de kust, in beslag genomen werd. Sedert den 15en dezer wordt het zandstorten voor de voorhaven van het Merwedekanaal, in het open Y bij Amsterdam, des avonds en 's morgens vroeg electrisch ver licht. Dit geschiedt, naar De Ingenieur meldt, om bij het korten der dagen niet genoodzaakt te zijn den arbeid 's morgens later aan te vangen en 's avonds vroeger te eindigen. Tot B. en W. van Amsterdam is het verzoek gericht, aan eenige heeren in huur af te staan het ge dempte Damrak voor den aanstaan den winter, ten einde daar, ingeval van vorst, eene omheinde ijsbaan aan te leggen. Men wil daar eene gedempte gracht kunstmatig in eene bevrozen gracht herscheppen. In de Frans Halsstraat te Am sterdam is Zondagmiddag omstreeks vijf uur iemand, die in de goot van een huis stond om den luchtballon over de stad te zien gaan, van zijn hooge standplaats gevallen en op de straat terecht gekomen. Hij stierf na eenige oogenblikken. Bij het afgaan van den dijk kan telde gisteren morgen de diligence om, die van Hoorn naar Alkmaar rijdt. Al de passagiers werden min of meer ernstig gewond. Daar de Schorpioen na de nood lottige aanvaring op 9 Augustus niet buiten dienst werd gesteld, werden na de lichting aan boord onmiddellijk vlag en wimpels ge- heschen, terwijl het commando we der door den kapt.-luit. ter zee G. J. Buijskes werd aanvaard. Wanneer het lek, bij de aanvaring bekomen, voldoende zal zijn voor zien, zal de zwaar geroeste machine onder stoom worden beproefd. Aan boord van het schip heerscht na tuurlijk de grootste wanorde die zich denken laat. Inventaris, vic tualie, de uitrusting van de officie ren en de bemanning, alles is totaal bedorven. Evenals de Schorpioen zal ook de Hercules proefstoomen, om te onder zoeken welke schade diens machine bij de aanvaring heeft bekomen. Van Terschelling wordt aan het Hblad gemeld: De exploitatie van het wrak der Lutine verkeert sedert een paar da gen in min gunstigen taestand, daar het zand zóó vloeiend wordt, dat de pas gezogen kuilen spoedig weer vol loopen. Hetgeen in deze dagen is bovengebracht, beteekent voor zoodanige onderneming nog zeer weinig. Het zou dan ook zeer wen- schelijk zijn, dat men spoedig alle beschikbare middelen in het werk stelde, om de schatten uit de diepte op te halen. Eveneens is het zeer noodig, dat zij, die officieele gege vens kunnen verstrekken omtrent de gezonken schatten, vooral wat het bedrag daarvan betreft, zulks doen, aangezien nieuwe maatregelen en nieuwe toestellen vrij belangrijke kosten zouden veroorzaken, die men zich zeker niet kan getroosten, als de te bergen schatten niet zeer groot zijn. Door de beide stoomschelpen- De noodige maatregelen werden dadelijk genomen; eenige politie agenten in burgerkleediDg werden vooruit gezonden om het gesticht in het oog te houden. Spoedig daarna hield een rijtuig voor de ijzeren poort stil; drie hee ren stapten uit: de officier van jus titie, de commissaris van politie en Lambert Bochner; het was hetzelfde rijtuig met denzelfden koetsier, waar mee Alfred naar het gesticht was gereden. Frederik deed open; hij scheen de heeren niet te kennen. Op zijne stugge manier vroeg hij naar hun verlangen. Wij willen dokter Janin spre ken, zeide de officier op beve lenden toon. Dat gaat zoo maar niet, ant woordde de oppasser; maar de com missaris maakte korte metten; hij duwde hem op zij en trad door de ijzeren poort den tuin in. zuigers De Tijd en Friesland wer den Zaterdag slechts 9 Spaansche matten en 1 kleine dito uit de Lutine aangebracht. Men bericht aan het blad Flora- lia dat de tuinbaas A. v. d. M., Tadama Singel te Zutfen een witte musch bezit. Een dergelijke vogel komt zoo zelden voor, dat het blad het wel de moeite waard vindt er gewag van te maken. Ongeveer te tien uren Zondag avond ontstond op de Voorheide te Oosterhout een hevige brand. Een huis, bewoond door twee gezinnen, brandde in korten tijd geheel af. De brandweer, ofschoon spoedig op de plaats aanwezig, kon wegens gebrek aan water niets ten uitvoer brengen. Een vierjarig kind van H. van Wanrooi is in de vlammen om gekomen. De moeder, die te ver geefs het kind trachtte te redden, bekwam hevige brandwonden. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat een ingezetene van Hillegers- berg op 1 October zijn honderdsten verjaardag hoopt te vieren. Onze berichtgever noemde den ouden man «de heer P. Roggeveen». Men maakt ons thans de opmerking, dat de man «geen mijnheer» is, en allicht, door met deze titulatuur genoemd te worden, zou worden benadeeld. Hij verkeert namelijk in omstandighe den, die eenig stoffelijk blijk van belangstelling op den dag dat hij den leeftijd van Chevreuil zal heb ben bereikt, niet ongewenscht ma ken. (N. R. Ct.) Men schrijft uit 's Hertogenbosch van den 19n dezer: Het naburige dorpje Orthen, be- hoorende tot de gemeente 's Herto genbosch, werd hedenmiddag door eene zware ramp getroffen. Een felle brand legde in minder dan 3 uren tijd 9 huizen, alsmede het R. K. kerkgebouw met pastorie in asch. De brand ontstond in eene hooi mijt, achter het huis van den land bouwer Van Gerwen, in de onmid dellijke nabijheid van den staats spoorweg. Men vermoedt (maar het is niet meer dan een vermoeden), dat de trein, die daar ter plaatse ongeveer kwart voor twaalf uur voorbijstoomt, eene vonk op de mijt heeft geworpen. Althans eenigen tijd nadat de trein voorbij was ont stond de brand. Verschillende hui zen in den omtrek waren met riet gedekt en nagenoeg bij ieder huis was een hooiberg opgeworpen. In minder dan een half uur stonden deze in lichte laaie en was de ge- heele omtrek één vuurgloed. Drie spuiten uit 's Hertogenbosch en nog een 3tal uit naburige dorpen wa ren, in weêrwil dat de manschap pen krachtig optraden, niet in staat den verbazendeu vuurgloed te be dwingen. Eerst te 3 uren in den namid dag, toen alle panden en hooiber gen, gelegen in de richting waarheen de wind de vlammen dreef, vernield waren, begon het vuur te verminderen. De schade is aanzienlijk, maar kan nog niet worden opgegeven. Het bekende kostbare archief van pastoor Schutjes, dat vooral op ker kelijk-historisch gebied waarde heeft, is gered. Het kerkje had, wat zijne bouworde betrof, weinig waarde; het was echter eene der oudste kerken in Noord-Brabant. Dien ons aan, beval hij, wij volgen u op den voet. Wien moet ik aandienen? vroeg de oppasser brutaal. Ga maar, wij volgen u, zeide de officier van justitie. Schoorvoetend ging de oppasser den tuin door naar het gebouw, en toen hij voor de deur stond, luidde hij hevig eene bel, die daar hing. -Wat moet dat beteekenen? vroeg de commi66aris, die iedere beweging van den man gadesloeg. Niets anders dan dat ik den dokter het bezoek aandien. Wordt ieder bezoek op deze wijze aangediend? Ja. Wij zullen dat later onderzoe ken, zeide de officier van justitie. Spoedig daarop opende de oppas ser de deur van het salon; dokter Janin trad zijne bezoekers met on bevangen, vroolijk gelaat te gemoet. Wat schenkt mij de eer van 6EMENGD NIEUWS. Ook te Parijs begint men ten aanzien van de werking van Pas teur's inentingen tegen de honds dolheid te twijfelen. De onafhan kelijke bladen hebben thans eene lijst van 24 personen samengesteld, die aan de hondsdolheid zijn ge storven, nadat Pasteur hen ingeënt en als genezen ontslagen had. Acht van die personen waren door wol ven, twee door katten, de overige veertien door honden gebeten. Ter wijl men alzoo ook te Parijs begint te begrijpeD, dat de tijd nog niet daar is, om met grond en juistheid over de wezenlijke waarde der in enting te kunnen oordeelen, blijft men in het buitenland, tengevolge van de Parijsche réclame-artikelen, Pasteur eer bewijzen en geld voor zijn Instituut toezenden. Voor den president van de Fransche Republiek is een geschenk van den koning van Abyssinië on derweg. Het bestaat uit twee leeu wen en vier buffels, die door het transportschip«Seudre» te Massowah iDgeladen en te Toulon gelost zul len worden. Dépêches over San Francisco uit Japan ontvangen, melden dat de cholera er schrikbarend heerscht. Tot Augustus werden 59,000 Ja panners door de ziekte aangetast. Van dezen zijn er 37,000 bezweken. Naar gemeld wordt, heeft de minister van justitie den President der Republiek te Mont-sous-Vaudrey een besluit ter teekening toegezon den, waarbij aan Ernest Roche en Duc-Quercy, de beide journalisten die ter zake van de onlusten te Decazeville veroordeeld waren, ont heffing van hunne verdere straf verleend wordt. De Fransche luchtreizigers Hervé en Alluard, die te Boulogne opgestegen waren om een tocht naar Noorwegen te maken, zijn bij Yarmouth neergedaald. Een gebrek aan den ballon noodzaakte hen het stoute reisplan in te korten. Een bijzonderheid uit het le ven van vorst Bismarck wordt door de figaro medegedeeld. De vorst had een nieuwe woning betrokken, waaraan het ongemak was verbonden, dat er van de bo venverdieping geen schelkoord liep naar de vertrekken der bedienden, beneden. «Er moet een bel worden aange bracht,» zeide de vorst tot den eigenaar van het huis. «Daaromtrent is niets vermeld in het huurcontract,» antwoordde deze. «Ge kunt wel op uw eigen kosten een bel laten maken.» «Goed, ik zal er mij in schik ken,» hernam de hocge huurder. Den volgenden morgen wordt de eigenaar die hetzelfde huis bewoon de, opgeschrikt door een luiden knal. Hij haast zich naar de vertrekken van vorst Bismarck en vindt dezen bezig met het laden van een pistool. «Verontrust u niet,» zei de vorst. «Bij gebrek aan een bel, ontbied ik voortaan mijn bedienden op deze wijze.» Dienzelfden dag kwam de bel in orde. Voor eenige dagen werd aan de Franhf. Ztg. uit Mainz geschre ven, dat men in de nabijheid van de spoorwegbrug aldaar gevonden had een kompleet heeren-costuum, eenige luxe-artikelen en een gouden horloge. Het onderzoek der politie heeft uw bezoek? vroeg hij op be leefden toon. Ah, de officier van justitie, ik herkende u zoo gauw niet; en wie is deze heer? Kent gij mij ook niet meer? antwoordde Bochner. - Gij liet mij eenige dagen geleden de poort voor den neus dichtslaan. - Ja, juist, gij zijt die heer, die eerst naar een nieuwen patient kwaamt vragen en toen mijn ge sticht wildet overnemen, zeide Janin, terwijl hij zijn bezoekers stoelen aanbood. Ter zake, zeide de officier op afgemeten toon. Kent gij ze keren mijnheer Alfred Frohberg, een neef van den grondeigenaar Herman Frohberg? De jonge man draagt den naam Frohberg zonder daartoe het recht te hebben. Zijne moeder heette Brand en daar zijn vader Deze vraag zullen wij laten rusten. Gij kent dus dien heer? nu aan den dag gebfacht, dat de bewuste kleedingstukken enz. het eigendom zijn van een Hollander, die, ODgeveer drie weken geleden in een hotel te Mainz zijn intrek nam. Eigenhandig had hij zijn naam in het vreemdelingenboek geschre ven, maar zóó onleesbaar, dat men tot nu toe nog niet in staat is ge weest dien te ontcijferen. Verdere nasporingen zullen den sluier, die het gebeurde nog ten deele bedekt, wel geheel opheffen. De vermiste Hollander wordt door den hotelhouder een beschaafd, net gekleed heer genoemd. Hij scheen groote sommen gelds te wachten. Zaterdagnacht eindigde de Ita liaan Succi zijn maandvasten. Ge durende dien tijd gebruikte hij niets anders dan water en eenige drop pels van een door hem uitgevonden elixer. Het merkwaardige van deze proefneming is dat Succi wel ma gerder is geworden, maar zijn ge zondheid niet het minst geleden heeft. De Italiaansche reiziger Bove heeft van den Congo-staat een hoogst ongunstig tafereel opgehan gen. In de Romeinsche Rassegna beschrijft hij het land van den Be- neden-Congo als grootendeels eene wildernis, en dat van den Boven- Congo als zeer moerassig en voor Europeesche kolonisten onbewoon baar van wege het klimaat. Woensdag is de kettingbrug over de Ostrawitza, bij Ostrau, in Moravië, ingestort, op het oogen blik dat er een eskadron ulanen overtrok. Bij de afzending van het bericht waren 8 dooden, waaronder 1 ulaau, en 8 gekwesten uit het water opgehaald. Subjectieve wetenschap. Kent u den beschuldigde en zijn pleitbezorger? vroeg de presi dent van een rechtbank aan een matroos die getuigen moest. Den pleitbezorger, vroeg Jan maat op zijn beurt, wat is dat voor een mensch? Gij moest u schamen, niet eens te weten wat een advokaat of pleit bezorger is. Waar bevond zich Hein Steen, toen hij door Klaassen ge slagen werd? Achter den kluiver. Waar achter? Achter den kluiver, zeg ik u. Kunt ge u niet wat duidelij ker uitdrukkenwaar is dat ergens op het schip? Schaam je wat, ben jij iemand die anderen ondervragen moet; weet niet eens wat een kluiver is; 't is me hier een rare boel, hoor! KOLONIËN. BATAVIA, 13 Augustus. De goeverneur. heeft den Imam van Lamsajoen, nadat gebleken was dat deze en zijn kampong heulden met de lieden, die kort te voren de onzen uit eene hinderlaag hadden overrompeld, gevangen doen nemen, met last, om hem in hechtenis te houden, totdat de aan zijne kam- ponggenooten opgelegde boete van 700 doll, zal zijn betaald. Ziedaar eene praetische en geheel met hun moreel strookende behandeling der Atjehsche verraders, die van de toe lating binnen onze liniën misbruik maken tot het ondernemen van sl uipaanvallen en het plegen van moorden op de onzen. Ja, hij heeft mij opgezocht. Met welk doel? Hij wenschte iets naders te vernemen omtrent den dood van zijn vader, die in dit huis gestorven ie. En gaaft gij hem inlichtin gen Ja, ik copieerde zelfs het be richt, dat ik in der tijd over die gebeurtenis had opgeschreven. Wanneer was mijnheer Froh berg het laatst bij u? Hm, misschien drie weken ge leden. En mij zeidet gij toch, dat er om dien tijd niemand een voet over uw drempel had gezet, merkte Bochner hier op aan. De officier van justitie legde hem met een wenk het zwijgen op. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2