I PUPIILMK MMS-1 4e Jaargang. Vrijdag 24 September 1886 No. 987. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het gesticht van hotter Jam. BINNENLAND. Foor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublicite Etrangèr» Q. L. LA TIEE Co., JOH. F. JONKSSuer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 centi. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uu( MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Iolomaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dree&yde 2e deur. Geopond dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben 6gj lertoaa van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van l.et Pavi joen op het terrai. Geop, dag. v 104 UHr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donatoure e*i Ffdender Nederlandsche Maatschappij ter bovordoring vaH Nqverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vos?tl Van Nederland en meer bijzonder van het Haarlem ache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jat! 1 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op dio dagen van 10—S uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of ïöniagen kosteloos van 124 uur, de averige Christelijke feestdagen togen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benoden do 8 jaren worden in het geheol niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleidt. Severs museum in de Banstraat. Geopend dagolyks uitgenomen Zaterdag, Zon- ea Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopond Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geepeaè Woensdag en Zatordag van 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nur. Toegang (dear Oudegroenmarkt) vrij. Bij de beraadslaging over definan- cieele wet in het Engelscïie La gerhuis heeft lord Randolph Chur chill verklaard, dat de toestand in den Balkan ongetwijfeld ernstig is en netelig worden kan. Doch het door de afgevaardigden gevreesde gevaar kan verhaast worden, indien de regeering hierover bij de beraad slaging ging uitweiden. Hij ver zocht dus het Huis van het debat hierover af te zien. Geen regeering zou definitief tot eene krachtige handeling in dergelijke aangelegen heid besluiten want zoodanige handeling zou van grooten invloed kunnen zijn op het lot van het land zocder het Parlement bijeen te roepen en het met den juisten toe stand bekend te makeD. De regee ring is zich volledig bewust, dat de staat van zaken in Bulgarije ernstig is en kritiek worden kanmaar het verloop der crisis in October van het vorige jaar geeft haar recht om vertrouwen te stellen in de behan deling der tegenwoordige moeilijk heden. Het hoofddoel der regeering in alle Europeesche vraagstukken is: instandhouding van het Euro- peesch concert en handhaving van den vrede. Het Lagerhuis heeft bij de derde lezing de financieele wet aan genomen. Verder heeft het Lager huis met 297 tegen 202 stemmen de tweede lezing van Parnell's bill verworpen. In den loop van het debat verklaarde Hicks-Beach, dat de toestand in Ierland van dien aard is, dat de Regeering zich zou kun nen genoodzaakt zien, het Parlement vroeger, dan oorspronkelijk het plan was, uit te noodigan zich daarmede DOOK EW. AUG. KöNIG. 43) VlIIe Hoofde tuk. Slechts een dezer patienteu, de oude Werner, protesteerde er tegen maar hij deed dat met zooveel op gewondenheid, dat reeds daardoor zijne tegenspraak verdacht- moest schijnen. Ik ben een slachtoffer van de zen schurk! riep hij. Mijn neef heeft hem omgekocht Dat is zijn idéé fixe, zeide de dokter met de grootste kalmte. Zeker heeft zijn neef hem zijn geheele vermogen ontstolen en is hij daardoor krankzinnig geworden. Nu bezig te houden. Intusschen wil zij geen vrede in Ierland koopen door dingen, die zij niet goedachten kan. De Standard verneemt uit Sofia, dat, toen de Bulgaarsche minister van buitenl. zaken den Russischen agent het antwoord der Bulgaar sche Regeering op Rusland's ulti matum bracht, de bedoelde agent aanvankelijk weigerde hem aan te hooren, zeggende dat het Bulgaar sche bewind onwettig was. Later willigde hij enkel beleefdheidshalve in, den Bulgaarschen minister te woord te staan; maar na kennis neming van den inhoud der Bul gaarsche nota verklaarde de agent, dat hij moest weigeren een derge lijk onbevredigend bescheid naar Petersburg op te zenden. De Bul gaarsche minister ging daarop heen, om met zijne ambtgenooten te con- fereeren over de verdere gedragslijn. Het regentschap besloot daarop eenige wijzigingen in den vorm aan te brengen, zonder den wezenlijken inhoud van het stuk te veranderen. Het Bulgaarsche bewind koes terde luttel hoop, de Russische Regeering daarmede te zullen be vredigen en het dreigende onheil af te wendendoch onverwachts berustte de Russische agent' in de aangebrachte wijzigingen, zoodat hij de nota aannam en opzond. De Bulgaarsche Regeering is ver heugd, dat de Oostenrijksche agent zijnen Duitschen collega niet steunde in zake het ultimatum, hetgeen schijnt aau te duiden dat Oosten rijk niet gezind is Rusland verder in zijne tactiek tegenover Bulgarije bij te vallen. De correspondent der Standard spreekt ten stelligste het uit Rus sische bron afkomstige bericht te gen, dat de president van het re gentschap bij het feestmaal op Za- meent hij Leugen, bedrog, schurkenstre ken! schreeuwde de oude man. Ik beu hier ingelokt en toen op gesloten. Als de zaak slechts onder zocht werd, zou de waarheid zeker aau het licht komen. Vraag er Tom maar naar, hij weet alles Dokter Janin trok de deur dicht en schoof er den grendel voor. Dat zijn de gevolgen van zulke huiszoekingen, zeile hij wrevelig, de arme kerel zal zoo meteen weer razend zijn en in het dwang buis moeten gestoken worden. - Wie is Tom? vroeg de of ficier van justitie. Zijn neef. De poiitie-commissaris schudde het hoofdJaniu bemerkte dit en drukte zijne lippen vast op elkaar. Andere cellen werden geopend; vele er van waren leeg en in som mige werd men bij den aanblik dier ongelukkige bewoners met afschuw terdag eeueu oneerbiedigen dronk zou hebben ingesteld op den Rus sischen Keizer, alsook dat de presi dent eenen opstaud in Macedonië zou hebben aauoevolen. Naar de Daily Neros uit Sofia verneemt, blijft de toestand aldaar netelig en wordt dagelijks hache lijker. Verscheidene personen zijn de Bta i uitgebannen, en de Bul gaarsche Regeering vreest het ergste Het blijkt dat de eerstdaags ver wachte Russische generaal Kaulbars wel degelijk eene buitengewone zending vervult eu buitengewone volmacht bezit, ofschoon hij slechts gewoon diplomatiek agent heet. De Fransche begrootings- com missie heett bij het onderzoeken van de begrootiDg voor buitenlandsche zaken met negen tegen 5 stemmen besloten, het krediet voor het Fran- sche gezantschap bij het Vaticaan te behouden. Van de Spaansche muiters zijn 191 soldaten eu 30 niet-militairen tot nu toe gevangen genomen. Ver scheidene aanvoerders van Zorilla zijn insgelijks in eenige plaatsen in verzekerde bewaring genomen. De koningin-regentes is te Madrid aangekomen. Zij zou heden eene Kabinetsraad presideeren. In een gisterenavond gehouden ministerraad is besloten met gestren- heid tegen de muiters te werk te gaan. Een student, die beschuldigd wordt van een revolver op generaal Ve larde gelost te hebben, is gevangen genomen. De lijken van generaal Velarde en den kolonel Mirasol zijn gister onder een grooten toevloed van menschen ter aarde besteld. In eene officieele dépêche wordt bevestigd, dat de opstande lingen te Morata geslagen zijn39 hunner zijn gevangen genomen. De Correo zegt dat het overschot der opstandelingen slechts uit 10 cavaleristen bestaat. Deze zijn ver borgen in de bosschen van Toledo. De Mosbauer Zeitung zegt dat er voor een Russisch diplomatiek agent te Sofia thans geen plaats is; daarentegen wel voor een Russischen commissaris met eene dictatoriale macht. Engeland, en dit land alleen, mag dan hiertegen op het papier verzet aanteekenen. Haarlem, 23 September 1886. Gisteren is te 's Hage opge haald het lijk van den werkman M., alhier woonachtig, die de vorige week zijne vrouw en zeven kinde ren onverzorgd had achtergelaten. De Koning heeft den heer mr. E. J. J. B. Cremers benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het zit tingjaar 1886—1887. Op last van H. M. de Konin gin zullen nieuwe photographische portretten van H. M. en het prin sesje in den haodel komen. Zij zijn in kabinet-formaat en stellen voor: de Koningin met prinsesje en prin ses Wilhelmina alleen (in twee soorten: buste en geheele figuur, zittende). Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres ge richt door den heer H. L. V. E. Salomon, oud-officier der grenadiers, eervol ontslagen commandant der strafgevangenis voor jeugdige man nelijke veroordeelden te De Kruis berg nabij Deutichem. Adressant verzoekt, dat er eene vervuld. De dokter geleidde zijne bezoekers daarop in de gezelschaps kamer, die zeer comfortabel was ingericht. Hier stonden speel- en leestafels, die de patiënten veel af leiding konden schenken. Voor alle ramen bloeiden weelderige planten en hierboven zongen en tjilpten vo gels in sierlijke kooien. Eenvoudiger was de eetzaal, maar ook hier vonden de krankzinnigen alle gemakken, die men in 't alge meen in eene eetzaal verwachten kan. Zoo zijn wij op deze verdie ping dus klaar, merkte de dok ter lachend op, waarheen wen- schen de heeren nu gebracht te worden? Zijn er hierboven nog cellen? vroeg de officier van justitie. Neen, slechts kamers voor het dienstbodenpersoneel, provisiekamers en vertrekken voor het drogen der wasch. Breng ons ook daarheen. Dokter Janin knikte toestemmend en ging de trap opzijne bezoekers volgden hem, het scheen alsof zij de hoop koesterden, dat zij daar boven zouden vinden, wat zij zochten. Zooals de dokter gezegd had, von den zij hier slechts de vertrekken der oppassers en andere, waarvan er evenwel geen enkele voor de op name van krankzinnigen was inge richt. Nu blijft nog het sous-terrain over, zeide Janin, op wiens ge laat zich eene mengeling van zege praal en spot afspiegelde. En de vertrekken daaronder, voegde Bochner er bij. De poiitie-commissaris knikte, de dokter haalde de schouders op alsof hij wilde zeggen, dat het te onge rijmd was om op deze dwaze op merking antwoord te geven. - In het sous-terrain bevinden zich de keukens en andere vertrek- enquête worde ingesteld naar den toestand van De Kruisbergen dat hij door eene benoeming tot eene niet minder gewichtige betrekking als die aan De Kruisberg in zijn recht worde hersteld. Het volgende adres is gericht aan de Tweede Kamer: Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, bestuursleden der Vereeniging Ver gunning te Amsterdam, goedgekeurd bij kon. besluit van Maart 1885, No. 14. Dat volgens requestranten bescheiden meening, de sinds drie jaar verhoogde accijns op het ge distilleerd ter tafel zal komen en zij uwe hooge vergadering verzoeken deze belasting niet te bestendigen, daar deze bijna geheel ten nadeele van den kastelein komt en alleen bij een verkoop van één of meer liters de verhooging door den koo- per wordt gedragen. De verkoop van alle kleinere hoeveelheden, voor namelijk die per glas, drukt den kastelein, daar drie cent per liter een te klein bedrag is om den prijs daardoor te kunnen verhoogen. Wij meenen uwe hooge verga dering indachtig te moeten maken, dat dit kleine bedrag bij een om zet van duizend liters den kastelein een verlies berokkend van dertig gulden, en deze schade het grootst is voor slijterijen, waar nimmer meer dan vijf cent per glas wordt berekend en wéar, door dezen lagen prijs, de omzet het grootst i6. Redenen waarom requestranten uwe hooge vergadering beleefd ver zoeken, alvorens tot eene bestendi ging dier belasting over te gaan, deze onze grieven in overwegmgte nemen, ten einde een tak van han del, welke zoozeer ten goede komt aan de schatkist, niet geheel te fnuiken ken voor zaken van huishoudelijken aard, zeide hij, wasch- en badkamers, een vertrek voor het be waren der tuingereedschappen en der planten, die in de herfst uit den tuin hierheen gebracht worden. En de onderaardsche cellen? vroeg de officier van justitie, nadat ook het sous-terrain bezichtigd was. Wij zullen naar beneden gaan, was het kalme antwoord van den dokter. Hij ging zijne bezoekers voor naar den wijnkelder en den groenten- kelder en ook in de nauwe gang, waar zich zijne onderaardsche cellen bevonden. Gij ziet, dat ik niets voor u verberg, zeide hij, gij hebt de lichtzijde mijner inrichting ge zien, nu moet gij ook met de scha duwzijde kennis maken. Frederik, open deze deuren! Gij ziet, mijne heeren, de cellen zijn alle leeg en in langen tijd niet gebruikt.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1